Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

User avatar
_Reds_
Posts: 9402
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1 Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by _Reds_ »

Ova tema bi nas trebala da interesuje puno više, pa bih je odovojio od ove teme Ukrajina.

Neke od činjenica trenutno.

1. Mile ne smije jasno da stane niti podrži Ruse, glumi i dalje neku neutralnost.
2. Zvanična Srbija šuti, debelo vaga šta i kako. Svjesni su da će ovo itekako imati uticaja i na njih u budućnosti.
3. Čak se i hrvatski bubuljičar ušutio i debelo pazi šta će sada mlatnuti.
4. Ovaj ćelavi Slovenac je žestoko izasao protiv Rusa, iako je prije bio itekako šaren.

Mislim da će se ova dešavanja u Ukrajini itekako refelktovati na ZB, i da će se Zapad ovdje uozbiljiti.
Vjerovatno će imati dosta i uticaja na zemlje koje su sve ove godine bile takodje zvanično neutralne, i da će doći do puno veće polarizacije.

Fokus je definitivno sa Bliskog Istoka vraćen na Evropu i mislim da je to za nas dobro i da bi to trebali da iskoristimo.

Ali sa druge strane ko da to iskoristi? Seka (Bake) i Kifla i Trenerko ? Mi godinama nemamo ozbiljnog poličara kada je u pitanju vanjska politika.
GranicarZvornik
Posts: 49
Joined: 21/11/2021 13:41

#2 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by GranicarZvornik »

Hajd da ti ja probam odgovoriti.Nase politicare tj marionete niko apsolutno niko ni ne ferma 2 posto.Nisu spremni da svojoj drzavi u kojoj zive daju maksimum i svojim gradjanima bolji zivot iako su izabrani upravo za taj posao.Umjesto toga oni su napravili za sebe i okolo sebe nezavisne grupe preko kojih crpe i ono malo bogatstva koje Bosna ima.Ove dvije malo jace ali u biti nista manje bitne zemlje a mislim na Srbiju i na Hrvatsku takodje se nalaze u slicnim situacijama.Mogu one biti i u Nato i u EU ali njihov glas se nemoze dalje cuti od njihovih granica.Ali ako zatrebaju onda ce marsirati kako im se naredi.
Sto vidimo danas je samo politicko i teritorijalno preslaganje svijeta.A ove 3 zemlje zna se kojoj sferi pripadaju ma koliko se borili da dokazu drugacije.
User avatar
_Reds_
Posts: 9402
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by _Reds_ »

Koliko ti god mislio da seu nebitne, bitne su upravo zbog tog ruskog uticaja. Činjenično stanje je da je ovdje ruski uticaj ojačao, i da se to do sada nije smatralo kao ništa posebno. Nakon ovog sranja u Ukrajini sigurno će se debelo više obratiti pažanja na to.

I zato mislim da je ovo za Bosnu dobro, da se fokus vratio na Evropu i na Ruse i njihov uticaj.
User avatar
nivla
Posts: 4334
Joined: 12/01/2008 23:44

#4 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by nivla »

pa da rs uz podrsku srbije isto krene u odcjepljenje i spajanje sa srbijom,ne mogu da vjerujem da ima budala koje vjeruju da bi nato i evropa to sprijecili, sigurno bi bili zabrinuti i upozoravali, ali tesko da bi ista sprijecili
sta se ovdje 91./92. desavalo u istocnoj bosni pa nam od mjera uveli embargo na uvoz oruzja u situaciji gdje je agresorska jna povukla vecinu naoruzanja
GranicarZvornik
Posts: 49
Joined: 21/11/2021 13:41

#5 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by GranicarZvornik »

_Reds_ wrote: 24/02/2022 18:41 Koliko ti god mislio da seu nebitne, bitne su upravo zbog tog ruskog uticaja. Činjenično stanje je da je ovdje ruski uticaj ojačao, i da se to do sada nije smatralo kao ništa posebno. Nakon ovog sranja u Ukrajini sigurno će se debelo više obratiti pažanja na to.

I zato mislim da je ovo za Bosnu dobro, da se fokus vratio na Evropu i na Ruse i njihov uticaj.
Moguce,ali taj fokus nije bio zadrzan na nasem podrucju upravo zbog toga sto je svima jasno gsje se to podrucje nalazi.Recimo Srbija cak i da odbije osuditi napad Rusije oni bi i dalje bili drzani na oku jer razlika je u podrzavanju (radi rs) i aktivnom vojnom saradjivanju(bjeorusija) gdje bi srbija platila cjenu kojoj bi se cesali po glavi dugo godina.Naravno da ce ova polarizacija imati negativne posledice po rusofile ali da ce se nesto ozbiljnije promjenit..tesko..mozda pojacanje trupa Natoa u Bosni ili eufora i to je to
DonieBrasco
Posts: 16112
Joined: 31/08/2016 16:09

#6 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by DonieBrasco »

Rusofile drzati na oprezu da se snage u RS, Srbiji, CG pa cak i iz Zagreba ne ohrabe za kakve ludarije.

Suti Dodik i svi u RS kao i u Beogradu kao zaliveni, nesto danas pricitah u CG ove srpke junacine bi kao nesto blokirale, Milanovic pojela maca jezik.
Last edited by DonieBrasco on 24/02/2022 19:34, edited 1 time in total.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21779
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#7 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by MarlboroGold »

_Reds_ wrote: 24/02/2022 18:08 Ova tema bi nas trebala da interesuje puno više, pa bih je odovojio od ove teme Ukrajina.

Neke od činjenica trenutno.

1. Mile ne smije jasno da stane niti podrži Ruse, glumi i dalje neku neutralnost.
2. Zvanična Srbija šuti, debelo vaga šta i kako. Svjesni su da će ovo itekako imati uticaja i na njih u budućnosti.
3. Čak se i hrvatski bubuljičar ušutio i debelo pazi šta će sada mlatnuti.
4. Ovaj ćelavi Slovenac je žestoko izasao protiv Rusa, iako je prije bio itekako šaren.

Mislim da će se ova dešavanja u Ukrajini itekako refelktovati na ZB, i da će se Zapad ovdje uozbiljiti.
Vjerovatno će imati dosta i uticaja na zemlje koje su sve ove godine bile takodje zvanično neutralne, i da će doći do puno veće polarizacije.

Fokus je definitivno sa Bliskog Istoka vraćen na Evropu i mislim da je to za nas dobro i da bi to trebali da iskoristimo.

Ali sa druge strane ko da to iskoristi? Seka (Bake) i Kifla i Trenerko ? Mi godinama nemamo ozbiljnog poličara kada je u pitanju vanjska politika.
1. RS ide za Srbijom šta god odluče. S obzirom da su Rusi i oni ideološka braća nema šanse da će Rusima okrenuti leđa.
2. Hrvatska je u NATO 1/1 i to će i odabrati... bubuljičar može laprdati dok mu traje ovaj mandat jer je u šaci Rusa poput mnogih drugih u Evropi zbog interesa.
3. Slovenija isto kao i Hrvatska bez obzira na Janšu.

Gledamo građenje novog svjetskog poretka. Rusi, Kinezi i svi uz njih u jednom paktu, a ostali u NATO. NATO je jasno istakao da ako samo jednu članicu napadnu da će svi reagovati i braniti istu. Tako će biti i u drugom bloku vjerovatno. Sve ostale zemlje koje ne budu u jednom od ta 2 pakta će biti mjesto sukobljavanja jednih i drugih i vojno i interesno.
User avatar
_Reds_
Posts: 9402
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#8 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by _Reds_ »

MarlboroGold wrote: 24/02/2022 19:33
_Reds_ wrote: 24/02/2022 18:08 Ova tema bi nas trebala da interesuje puno više, pa bih je odovojio od ove teme Ukrajina.

Neke od činjenica trenutno.

1. Mile ne smije jasno da stane niti podrži Ruse, glumi i dalje neku neutralnost.
2. Zvanična Srbija šuti, debelo vaga šta i kako. Svjesni su da će ovo itekako imati uticaja i na njih u budućnosti.
3. Čak se i hrvatski bubuljičar ušutio i debelo pazi šta će sada mlatnuti.
4. Ovaj ćelavi Slovenac je žestoko izasao protiv Rusa, iako je prije bio itekako šaren.

Mislim da će se ova dešavanja u Ukrajini itekako refelktovati na ZB, i da će se Zapad ovdje uozbiljiti.
Vjerovatno će imati dosta i uticaja na zemlje koje su sve ove godine bile takodje zvanično neutralne, i da će doći do puno veće polarizacije.

Fokus je definitivno sa Bliskog Istoka vraćen na Evropu i mislim da je to za nas dobro i da bi to trebali da iskoristimo.

Ali sa druge strane ko da to iskoristi? Seka (Bake) i Kifla i Trenerko ? Mi godinama nemamo ozbiljnog poličara kada je u pitanju vanjska politika.
1. RS ide za Srbijom šta god odluče. S obzirom da su Rusi i oni ideološka braća nema šanse da će Rusima okrenuti leđa.
2. Hrvatska je u NATO 1/1 i to će i odabrati... bubuljičar može laprdati dok mu traje ovaj mandat jer je u šaci Rusa poput mnogih drugih u Evropi zbog interesa.
3. Slovenija isto kao i Hrvatska bez obzira na Janšu.

Gledamo građenje novog svjetskog poretka. Rusi, Kinezi i svi uz njih u jednom paktu, a ostali u NATO. NATO je jasno istakao da ako samo jednu članicu napadnu da će svi reagovati i braniti istu. Tako će biti i u drugom bloku vjerovatno. Sve ostale zemlje koje ne budu u jednom od ta 2 pakta će biti mjesto sukobljavanja jednih i drugih i vojno i interesno.
Samo što je Srbija sada svjesnija nego ikad da ih Rusi ovdje ne mogu braniti, kao što ni Nato ne brani Ukrajinu.
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#9 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by FunkyzeitGames »

MarlboroGold wrote: 24/02/2022 19:33
_Reds_ wrote: 24/02/2022 18:08 Ova tema bi nas trebala da interesuje puno više, pa bih je odovojio od ove teme Ukrajina.

Neke od činjenica trenutno.

1. Mile ne smije jasno da stane niti podrži Ruse, glumi i dalje neku neutralnost.
2. Zvanična Srbija šuti, debelo vaga šta i kako. Svjesni su da će ovo itekako imati uticaja i na njih u budućnosti.
3. Čak se i hrvatski bubuljičar ušutio i debelo pazi šta će sada mlatnuti.
4. Ovaj ćelavi Slovenac je žestoko izasao protiv Rusa, iako je prije bio itekako šaren.

Mislim da će se ova dešavanja u Ukrajini itekako refelktovati na ZB, i da će se Zapad ovdje uozbiljiti.
Vjerovatno će imati dosta i uticaja na zemlje koje su sve ove godine bile takodje zvanično neutralne, i da će doći do puno veće polarizacije.

Fokus je definitivno sa Bliskog Istoka vraćen na Evropu i mislim da je to za nas dobro i da bi to trebali da iskoristimo.

Ali sa druge strane ko da to iskoristi? Seka (Bake) i Kifla i Trenerko ? Mi godinama nemamo ozbiljnog poličara kada je u pitanju vanjska politika.
1. RS ide za Srbijom šta god odluče. S obzirom da su Rusi i oni ideološka braća nema šanse da će Rusima okrenuti leđa.
2. Hrvatska je u NATO 1/1 i to će i odabrati... bubuljičar može laprdati dok mu traje ovaj mandat jer je u šaci Rusa poput mnogih drugih u Evropi zbog interesa.
3. Slovenija isto kao i Hrvatska bez obzira na Janšu.

Gledamo građenje novog svjetskog poretka. Rusi, Kinezi i svi uz njih u jednom paktu, a ostali u NATO. NATO je jasno istakao da ako samo jednu članicu napadnu da će svi reagovati i braniti istu. Tako će biti i u drugom bloku vjerovatno. Sve ostale zemlje koje ne budu u jednom od ta 2 pakta će biti mjesto sukobljavanja jednih i drugih i vojno i interesno.
Ja dijelim mišljenje podobro sa @_Reds_. Rusija će haman bez ispaljenog metka osvojiti Ukrajinu za par dana, poniziti Ameriku i njihove hvalospjeve o silnoj vojnoj podršci svesti na larkdiju i impotentno hvalisanje djeteta u prazno. Ameri će morati da odgovore, a pošto ne mogu u direktan sukob sa Rusijom, otet će im uz pomoć EU neki (ili sve) od pipaka u ostatku Evrope. Ako osim sankcija ne pokažu zube nekom konkretnom pobjedom nakon ovakvog debakla gube vlast, izbore i poštovanje većine zemalja svijeta.

EU je već planirala sankcije za RS s tim da je par zemalja izrazilo protivljenje. Te zemlje nakon ovoga neće smjeti da pokažu otvorenu podršku bilo čemu proruskom i bit će manje više ucijenjene da idu niz dlaku iziritiranoj većini. To će biti šansa Americi da malo multiplicira sankcije ili pritisne OHR da uradi korak više i pomete kičmu proruskih struja u BiH. Srbija će kao proruska politička struja biti pod lupom i morat će da se ušute i prihvate šta god se odluči. Win-win, naravno ako Ameri budu pametnii, ili ako neko od domaćih političara pritisne US ambasadora da skrene pažnju Washingtona na takvu šansu za osvetu.
User avatar
_Reds_
Posts: 9402
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#10 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by _Reds_ »

Dodatno pogledajte malo b92 (Vučićev), vrlo umjreno prenose vijesti, pa čak i ovi tabloidi tipa Kurir.

Do juče su slavili Rusiju, sada je dosta drugačiji članci. Dakle stiglo naređene iz centrale SNS.

Večeras igra Partizan, k... su izvisili ruske zastave, dok su u Zagrebu ukrajinske.
User avatar
ejjus
Posts: 205
Joined: 23/07/2015 20:52

#11 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by ejjus »

GranicarZvornik wrote: 24/02/2022 18:35 Hajd da ti ja probam odgovoriti.Nase politicare tj marionete niko apsolutno niko ni ne ferma 2 posto.
I ja ovo maloprije kontam, ovim nasim hadaljima apsolutno niko nista ne govori na svjetskoj sceni, niti znaju sta insajdersko/vanredno sto bi mozda moglo pomoci. Pa da sam najveci cetnik ne bih otisao gore glumio sastanak sa Putinom, koketirao sa njihovim ambasadorima itd., da znam da ce se ovo desiti. Poklopi se malo, suti, cekaj da prodje.

I ovi Hrvati se zadnjih nekoliko mjeseci uzdigli nesto, ali izgleda da i njih niko ne shvata ozbiljno, niti znaju bilo sta bitno, niti ih ko sta pita.

Smatrati Balkan kao stratesko mjesto sa ovim ansamblom telecih glava je komicno, jedino smo brojcano bitni kao konzumeri stranih proizvoda.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#12 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by fosna2014 »

Moralno i etički teško za izgovoriti ali Bosni se ništa bolje nije moglo desiti u ovom momentu. Kreditnije linije i uticaj/podrška Rusije će nakon ovoga skoro potpuno pasti za RS.

Trebamo biti pametni …
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1201
Joined: 27/10/2021 22:23

#13 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by ljubicasti limun »

_Reds_ wrote: 24/02/2022 20:22 Dodatno pogledajte malo b92 (Vučićev), vrlo umjreno prenose vijesti, pa čak i ovi tabloidi tipa Kurir.

Do juče su slavili Rusiju, sada je dosta drugačiji članci. Dakle stiglo naređene iz centrale SNS.

Večeras igra Partizan, k... su izvisili ruske zastave, dok su u Zagrebu ukrajinske.
Ali zato u Crnoj Gori rade nered.
User avatar
_Reds_
Posts: 9402
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#14 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by _Reds_ »

ljubicasti limun wrote: 24/02/2022 20:57
_Reds_ wrote: 24/02/2022 20:22 Dodatno pogledajte malo b92 (Vučićev), vrlo umjreno prenose vijesti, pa čak i ovi tabloidi tipa Kurir.

Do juče su slavili Rusiju, sada je dosta drugačiji članci. Dakle stiglo naređene iz centrale SNS.

Večeras igra Partizan, k... su izvisili ruske zastave, dok su u Zagrebu ukrajinske.
Ali zato u Crnoj Gori rade nered.
CG je u Natu, tim bolje, mogli bi im se obiti o glavu. Mislim da Milu odgovara ovo što rade.
mishic
Posts: 6442
Joined: 28/04/2011 16:29

#15 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by mishic »

Kalkulantskoj politici i sjedenju na dvije stolice je odzvonilo. Kalkulanti koji znaju samo za svoj interes sada vagaju i čekaju neke signale kako bi odabrali "pravu" stranu. Moguće posljedice po Balkan ovise od oštrine sankcija Rusiji.

Moguće da će EU i ostali demokratski svijet pored Rusije načepiti i njihove saveznike a među njima su svakako ove balkanske kabadahije.
Ali je moguće i da će Rusija da bi dodatno zadeverala Zapad i skrenula pažnju sa Ukrajine dodatno muljati po Balkanu. Međutim neki su već, poput Janše, debelo reterirali. Kako god posljedice će biti teške i dugotrajne.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#16 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by Hajvan »

User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#17 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by FunkyzeitGames »

mishic wrote: 24/02/2022 21:09 Kalkulantskoj politici i sjedenju na dvije stolice je odzvonilo. Kalkulanti koji znaju samo za svoj interes sada vagaju i čekaju neke signale kako bi odabrali "pravu" stranu. Moguće posljedice po Balkan ovise od oštrine sankcija Rusiji.

Moguće da će EU i ostali demokratski svijet pored Rusije načepiti i njihove saveznike a među njima su svakako ove balkanske kabadahije.
Ali je moguće i da će Rusija da bi dodatno zadeverala Zapad i skrenula pažnju sa Ukrajine dodatno muljati po Balkanu. Međutim neki su već, poput Janše, debelo reterirali. Kako god posljedice će biti teške i dugotrajne.
Za muljanje su potrebni resursi, a njihovi će još dugo zbog sankcija biti usmjereni na prisvajanje i prekrajanje Ukrajine, kao i na domaće kontramjere za te sankcije koje će im faktički desetkovati finansijsku moć elite. Izbjeći NATO u njihovom dvorištu i uložiti sve u kažnjavanje režima koji je pokušao da ga uvede u to dvorište je prioritet kakav Dodik, Janša, Orban i Vučić zajedno neće nikada biti. Nije Janša bez razloga promijenio priču.
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#18 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by tindbe »

USA obavještajci su već prije 4 mjeseca upozoravali na ovakav scenarij u Ukrajini. Oni ih nisu smatrali ozbiljno, učinili su možda 10% napora da učvrste granice, regrutuju i treniraju nove snage, kupe dovoljnu količinu naoružanja.
Umjesto toga, JEDAN DAN prije agresije oni pozivaju novajlije. Šta će im, ni pušku ne mogu naučit držat za dan.
Kupili oružja kao da je agresor San Marino, a ne Rusija.
Dobili nešto donacija, što će se pokazati kao odlučujući faktor što nisu pali za noć.

Kakve ovo veze ima s nama?
Pa, možda i ima.
Lokalne ruske pudlice (čitaj bh. Srbi i bh. Hrvati, te Hrvatska i Srbija) su vršile veoma jak pritisak na cjelovitost i suverenitet države Bosne i Hercegovine već mjesecima. Najave i izvršenje protuustavnih radnji, podrška proruskih EU službenika, izaslanika i ambasadora, traženje suludih zahtjeva od bosanske strane kako bi se oni smirili. Odbijanje bilo kakvih racionalnih pregovora i poštivanja ustava i zakona države.
Sve ovo djeluje kao copy/paste Putinove taktike za Ukrajinu.

Da li je kod nas bio planiran follow-up dešavanja iz Ukrajine?
Veoma moguće. Dok se EU i svijet zabavi puno većom zemljom, kao što je Ukrajina, ovi su na Putinov mig trebali pokrenuti istovremene secesije, na koje bošnjačka strana ne bi mogla dati odgovor koji bi ih zabolio.
Ukoliko je taj plan postojao, svi su izgledi da je SAD tu bila korak ispred.
Zajedničke vježbe OSBiH i SOF krajem ove godine za JTAC, te uplovljavanje nosača Harry S. Trumana u Jadran prije par sedmica mogu biti nagovještaj da se i ovdje planirala putinovska taktika otimanja zemlje i zamrznutih sukoba. Međutim, ruskim pudlicama je to bio dovoljan znak da se ne ide dalje.

Ovo je čisto moje mišljenje i viđenje. Nemojte me razapet. Hvala.
User avatar
_Reds_
Posts: 9402
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#19 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by _Reds_ »

Ide 1.mart idealna prilika da izadjemo na ulice i skrenemo još jednom pažnju na ruski uticaj u našoj zemlji.

I čudimo se Ukrajnicima kako se pasivno brane, a mi ni na ulice ne mozemo izaci za Dan nezavisnosti, onako mirno, dostojanstveno.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#20 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by jasib »

_Reds_ wrote: 24/02/2022 22:58 Ide 1.mart idealna prilika da izadjemo na ulice i skrenemo još jednom pažnju na ruski uticaj u našoj zemlji.

I čudimo se Ukrajnicima kako se pasivno brane, a mi ni na ulice ne mozemo izaci za Dan nezavisnosti, onako mirno, dostojanstveno.
Zašto čekati 1. mart...već sutra se može izaći pred Ambasadu Rusije u Sarajevu i protestovati zbog invazije na Ukrajinu
User avatar
_Reds_
Posts: 9402
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#21 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by _Reds_ »

jasib wrote: 24/02/2022 23:08
_Reds_ wrote: 24/02/2022 22:58 Ide 1.mart idealna prilika da izadjemo na ulice i skrenemo još jednom pažnju na ruski uticaj u našoj zemlji.

I čudimo se Ukrajnicima kako se pasivno brane, a mi ni na ulice ne mozemo izaci za Dan nezavisnosti, onako mirno, dostojanstveno.
Zašto čekati 1. mart...već sutra se može izaći pred Ambasadu Rusije u Sarajevu i protestovati zbog invazije na Ukrajinu
Naravno i to. Ali 1. mart je idealan datum za oboje.
pinkman
Posts: 2964
Joined: 07/09/2013 18:57

#22 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by pinkman »

Hajvan wrote: 24/02/2022 21:21
U ponedjeljak u Srbiju dolazi glavni ruski obavjestajac da pricaju o dobrovoljcima iz BIH, Kosova, Albanije.

Interesantno.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#23 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by Hajvan »

pinkman wrote: 24/02/2022 23:14
Hajvan wrote: 24/02/2022 21:21
U ponedjeljak u Srbiju dolazi glavni ruski obavjestajac da pricaju o dobrovoljcima iz BIH, Kosova, Albanije.

Interesantno.
kavim dobrovoljcima?
ima li izvor za ovaj navod/
pinkman
Posts: 2964
Joined: 07/09/2013 18:57

#24 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by pinkman »

Hajvan wrote: 24/02/2022 23:35
pinkman wrote: 24/02/2022 23:14

U ponedjeljak u Srbiju dolazi glavni ruski obavjestajac da pricaju o dobrovoljcima iz BIH, Kosova, Albanije.

Interesantno.
kavim dobrovoljcima?
ima li izvor za ovaj navod/
Pa ono sto je Lavrov objavio.
Sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev razgovaraće 28. februara u Beogradu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, piše ruski portal Balkanist.ru.

Tema susreta biće informacije o vrbovanju boraca sa Zapadnog Balkana za učešće u konfliktu u Ukrajini, navodi portal.
https://rs.n1info.com/vesti/mediji-prvi ... -beogradu/

Dosta je medija objavilo, a sad sta je prava tema razgovora ne znam.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#25 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by muhafuca »

_Reds_ wrote: 24/02/2022 18:08 Ova tema bi nas trebala da interesuje puno više, pa bih je odovojio od ove teme Ukrajina.

Neke od činjenica trenutno.

1. Mile ne smije jasno da stane niti podrži Ruse, glumi i dalje neku neutralnost.
2. Zvanična Srbija šuti, debelo vaga šta i kako. Svjesni su da će ovo itekako imati uticaja i na njih u budućnosti.
3. Čak se i hrvatski bubuljičar ušutio i debelo pazi šta će sada mlatnuti.
4. Ovaj ćelavi Slovenac je žestoko izasao protiv Rusa, iako je prije bio itekako šaren.

Mislim da će se ova dešavanja u Ukrajini itekako refelktovati na ZB, i da će se Zapad ovdje uozbiljiti.
Vjerovatno će imati dosta i uticaja na zemlje koje su sve ove godine bile takodje zvanično neutralne, i da će doći do puno veće polarizacije.

Fokus je definitivno sa Bliskog Istoka vraćen na Evropu i mislim da je to za nas dobro i da bi to trebali da iskoristimo.

Ali sa druge strane ko da to iskoristi? Seka (Bake) i Kifla i Trenerko ? Mi godinama nemamo ozbiljnog poličara kada je u pitanju vanjska politika.
Ja mislio ti hoces da se savjeti djele

tipa kupuj brasno ili naftu

ili vadi pare iz ruskih banaka

i slicno

a ti jeftinu politiku opleo :-)


Mozes to tamo i na glavnoj temi

svakako se ide u off topic debeli i tamo
Post Reply