Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

User avatar
sehohari
Posts: 8756
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1 Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by sehohari »

Nekako se u zadnje vrijeme pitam kako je uopšte odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima. Mislim, ima li diskriminacije, je li se mjenja nekako atmosfera kad se čuje naglasak i tkd.
Da li bi se, primjera radi, ono što je se desilo 1998. sa Lejlom moglo ponoviti danas?
Ili možda i općenito kako su (jesu li uopšte?) ove česte izjave Milanovića i ostalog političkog vrha HR uticale na odnose. Koliko znam, dobar dio Hrvata i ne zna ništa o Bosni, pa i uopšte nije bio u njoj, osim možda u Sarajevu ili tokom zimskog odmora.

Zanimljivo bi bilo čuti prije svega možda iskustva nekoga ko živi u Hrvatskoj, ili ko je duže vrijeme provodio u komšiluku (turistički ili poslovno npr.).

Imam i u familiji rođaka koji su živjeli u Hrvatskoj, ali sve je to bilo davno, još u ona vremena, pa sumnjam da je to mjerodavno za 2022.
User avatar
istra_hr
Posts: 1539
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#2 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by istra_hr »

sehohari wrote: 18/02/2022 16:30 Nekako se u zadnje vrijeme pitam kako je uopšte odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima. Mislim, ima li diskriminacije, je li se mjenja nekako atmosfera kad se čuje naglasak i tkd.

Zanimljivo bi bilo čuti prije svega možda iskustva nekoga ko živi u Hrvatskoj
:thumbup: drago mi je da si otvorio ovu temu, dakle

... Zagrepčanin sam, malo stariji, danas u mirovini-penziji živim uglavnom dolje na moru; Istra i Kvarner.
Pišem u svoje ime, ali slično razmišlja i velika većina mog društva.
Nikad, u svom društvu nisam primjetio kako rečeš, "diskriminaciju i slične promjene atmosfere" kad se čuje Bošnjački naglasak. Naravno, 100 ljudi 100 ćudi - NE velim da toga nema, ali ponavljam, u većini slučajeva, ljudi to prihvaćaju kao neš normalno.
Naglasio bi , prihvaćaju kao neš "normalno" - sve dok ne počneš forsirati i nametati svoj naglasak. No to je više slučaj kod "južnijih" predstavnika BiH naroda, ak me shvaćate!?!
Poznam, odrastao sam, u Osnovnoj školi uz nekolko Bošnjaka (Faruk, Edin, Fatima...) i nikad nije bilo nikakvih posebnih "scena"
Odrastali zajedno išli na Dinamove tekme... sve OK. sve najnormalnije
U ratu 90-ih zajedno bili (Senad, Adnan)
Danas, na moru susjedi Kemal, Dževad ... ? Ne vidim nikakvih problema
Opet ponavljam, tak je u mom društvu i mislim da većina Hrvata je takva - iako ima svakakvih ljudi

Izdvojio bi dva citata:
artur morgan wrote: 18/02/2022 22:09 Na temama o BiH, vecinom polemisu Hrvati iz BiH, obicno oni koji prihvataju HDZ politiku i vrlo su radikalni.

Hrvati iz RH rijetko se javljaju i nisu uopste zainteresovani za pitanja vezana za BiH ili ex yu teme.
:thumbup: apsolutno se slažem

ali, ovaj drugi me jako smeta i žalosti...
Pitar sa Kariba wrote: 18/02/2022 13:41 Hrvatska = Srbija!
Sa ovime se NE slažem i nikad se neću složit. Nismo isti, nikad nismo i nikad nećemo biti isti !!!
Sranja 92-93 , pa danas sa Milanovićem i sličnog ima - ali to NIJE realno stanje koje Hrvati iz HR podržavaju.
Par primjera:
Nove Džamije u ZG i Rijeci i ona u Slavoniji ... za razliku od Srbije
I još jedan slikovit primjer; nedavni Janšin prijedlog "tzv.rješenja BiH problema - Non paper"...
Neposredno nakon objavljivanja istog, sproveli su anketu u Zagrebu i Beogradu;
-velika većina odgovora u BG je bila: "pa granice su promenljive, nisu stalne, šta to ima nekog u BiH da smeta..."???
-velika ogromna većina odgovora u ZG: "NE zanima me, daj pustite tu Bosnu i Bosance na miru, dosadni ste! ..."
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50575
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by Bloo »

sehohari wrote: 18/02/2022 16:30 Koliko znam, dobar dio Hrvata i ne zna ništa o Bosni, pa i uopšte nije bio u njoj, osim možda u Sarajevu ili tokom zimskog odmora.

Zanimljivo bi bilo čuti prije svega možda iskustva nekoga ko živi u Hrvatskoj, ili ko je duže vrijeme provodio u komšiluku (turistički ili poslovno npr.).

Imam i u familiji rođaka koji su živjeli u Hrvatskoj, ali sve je to bilo davno, još u ona vremena, pa sumnjam da je to mjerodavno za 2022.
1. Dobar dio Hrvata, koliko znas - mozda ove mlade generacije, starije su ipak cesce dolazile. Mlade generacije dolaze i poslovno. Takode odredeni broj BH Hrvata se jos od prije rata pa sve do danas preselio u Hrvatsku. Ista logika bi se mogla primjeniti i na BH narode (sve tri etnije), barem mladu generaciju?
2. Provela sam dosta vremena i u RS, Hrvatskoj, Srbiji - sve zavisi sa kim sjednes, s kojom rajom se tvoja raja u tim drzavama druzi (isto kao i kod nas :D). Bilo je glupih momenata (znalo mi se desiti i kod nas), a bilo je i predivnih. Dosta zavisi i od obrazovanja, interesovanja, putovanja i drugih elemenata koji utjecu na otvorenost neke osobe. Mada naravno bilo i iznimno inteligentnih ljudi sa shitty nacio pricama, ali oni to rade iz drugih pobuda :D
3. Mozda kreiras sliku o prosjecnom Bosancu na osnovu foruma, ali dosta nasih ljudi (govorim o mladim generacijama) i ne poznaje toliko susjedne zemlje (ne poznaje ni vlastitu ;D) a od politike sta uhvati na klixu.


Koliko sam upoznata - Bosnjaci (nekada Muslimani, ali u sustini mislim na muslimane kao religijsku skupinu) u Hrvatskoj su već jako dugo :) https://www.pilar.hr/wp-content/images/ ... k_1-18.pdf
JEst da je pisao Zlatko Hasanbegovic :D (malo mrzak lik) ali mozes okvirno dobiti neke informacije.


Generalno sto sam primjetila, dosta ljudi je zaokupljeno vlastitim zivotima i sve sto od politike vide su naslovi (naravno ima i slucajeva koji se aktivno interesuju - sa njima je drugacije pricati). Naravno, bilo je i susreta sa zatucanim nacionalistima, ali primjetih da su to ljudi siromasni duhom, koji generalno lose zive (i finansijski) te im je nacionalizam ispusni ventil.

Btw, kada pricam sa Albancima i Kosovarima i Sandzaklijama (ne ovim nasim lokalnim, vec "pravim" :D) nisu ti ni oni nesto upoznati - dio informacija im je rekla kazala, dio dobiju preko odredenih portala...elem uvijek bude zanimljivo. :D
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#4 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by fosna2014 »

Krajišnici, Zagrepčani i Karlovčani uvijek bili i biće u odličnim odnosima. To vam kažem kao Bišćanin.

Hercegovci su nešto drugo. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50575
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by Bloo »

fosna2014 wrote: 19/02/2022 12:04 Krajišnici, Zagrepčani i Karlovčani uvijek bili i biće u odličnim odnosima. To vam kažem kao Bišćanin.

Hercegovci su nešto drugo. :D
:twisted:

Molim lepo...!
(jesu teški u pm)
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#6 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by fosna2014 »

Bloo wrote: 19/02/2022 12:05
fosna2014 wrote: 19/02/2022 12:04 Krajišnici, Zagrepčani i Karlovčani uvijek bili i biće u odličnim odnosima. To vam kažem kao Bišćanin.

Hercegovci su nešto drugo. :D
:twisted:

Molim lepo...!
(jesu teški u pm)
:D
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4194
Joined: 25/08/2013 13:31

#7 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by JanuaryJones »

Koji je to Bošnjački naglasak?
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#8 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by Guadalajara »

Bloo wrote: 19/02/2022 10:26
Btw, kada pricam sa Albancima i Kosovarima i Sandzaklijama (ne ovim nasim lokalnim, vec "pravim" :D) nisu ti ni oni nesto upoznati - dio informacija im je rekla kazala, dio dobiju preko odredenih portala...elem uvijek bude zanimljivo. :D
Boga mi vise ekavice ima na Ilidzi nego u Lukavici...pa ti vidi :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50575
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by Bloo »

Pa logično je da govornici bošnjačkog jezika imaju bošnjačke naglaske. :mrgreen: Povremeno diskutujemo o tome dok se druzimo sa govornicima austrijskog jezika, švicarskog jezia, američkog jezika, meksičkog jezika, australijskog jezika i pakistanskog jezika.
Bude uzbudljivo.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4194
Joined: 25/08/2013 13:31

#10 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by JanuaryJones »

Bloo wrote: 19/02/2022 13:41 Pa logično je da govornici bošnjačkog jezika imaju bošnjačke naglaske. :mrgreen: Povremeno diskutujemo o tome dok se druzimo sa govornicima austrijskog jezika, švicarskog jezia, američkog jezika, meksičkog jezika, australijskog jezika i pakistanskog jezika.
Bude uzbudljivo.
A u tri lijepe. Znači ti nemaš Bošnjački naglasak, izdajico?
Piaty
Posts: 5831
Joined: 01/12/2020 00:58

#11 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by Piaty »

Na osnovu price nekih poznanika koji suradjuju sa purgerima i po nekim zeninima rodjacima koji zive tamo, u Hrvatskoj nema diskriminacije Bosnjaka.

Eto tako, kratko
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50575
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#12 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by Bloo »

JanuaryJones wrote: 19/02/2022 13:51
Bloo wrote: 19/02/2022 13:41 Pa logično je da govornici bošnjačkog jezika imaju bošnjačke naglaske. :mrgreen: Povremeno diskutujemo o tome dok se druzimo sa govornicima austrijskog jezika, švicarskog jezia, američkog jezika, meksičkog jezika, australijskog jezika i pakistanskog jezika.
Bude uzbudljivo.
A u tri lijepe. Znači ti nemaš Bošnjački naglasak, izdajico?
Ćuj, bona, trudim se kolko mogu jaraniko da mi taj naglaaasak bude što jači da me o'ma' prepoznaju. Izgovaram naglašeno Š i B da me svrstaju u govornike bošnjačkog da ne bude zabune gluhoidalekobilo. U slobodno vrijeme prevodim klasike bosanske književnosti na bošnjački jezik. Para laka...puno slobodnog vremena.
Piaty
Posts: 5831
Joined: 01/12/2020 00:58

#13 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by Piaty »

Valjda H naglasavas
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50575
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by Bloo »

Piaty wrote: 19/02/2022 14:02 Valjda H naglasavas
Onda će pomisliti da sam Marulić ili Srbin. To ne želimo.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5765
Joined: 04/08/2020 19:22

#15 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by -Chesterfield- »

Izgleda da Hrvatice vole Bosance?
Moj dajdža prije rata otišao na odsluženje vojnog roka u Hrvatsku i tamo ga zarobila Hrvatica.
Poslije rata otišao rođak - građevinac na rad u Hrvatsku i tamo ga zarobila Hrvatica. Nije se ni vratio. Ovdje mu ostala žena i troje djece.


Ne znam šta je u pitanju? Ljubav ili sihr? :oops:
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#16 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by MehmedPasaMoric »

Isti kao i odnos Bosnjaka prema Hrvatima u BiH... Urbana gradska raja nema nikakvih problema sa drugim i drugacijim, brdjani imaju jer nisu ponikli u multinacionalnim sredinama.
mishic
Posts: 6442
Joined: 28/04/2011 16:29

#17 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by mishic »

Ipak to zavisi od više faktora. Nije odnos svugdje isti. Istra je po mnogo čemu najtolerantnija. Pa veliki centri, potom turističke sredine...
User avatar
sehohari
Posts: 8756
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#18 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by sehohari »

mishic wrote: 20/02/2022 14:50 Ipak to zavisi od više faktora. Nije odnos svugdje isti. Istra je po mnogo čemu najtolerantnija. Pa veliki centri, potom turističke sredine...
Mislim prvenstveno na dijelove van velikih gradskih centara, van Zagreba ili Rijeke npr.

Posebno bi me interesovalo stanje u dalmaciji...
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#19 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by MehmedPasaMoric »

sehohari wrote: 20/02/2022 15:18
mishic wrote: 20/02/2022 14:50 Ipak to zavisi od više faktora. Nije odnos svugdje isti. Istra je po mnogo čemu najtolerantnija. Pa veliki centri, potom turističke sredine...
Mislim prvenstveno na dijelove van velikih gradskih centara, van Zagreba ili Rijeke npr.

Posebno bi me interesovalo stanje u dalmaciji...

Pitaj Ibricu Jusica :mrgreen:
mishic
Posts: 6442
Joined: 28/04/2011 16:29

#20 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by mishic »

Dalmacija u većini ima onaj stereoptipan, moglo bi se reči, podcjenjivački odnos. Taj stereotip ima dosta elemenata u sebi počev od onoga klasičnog da su Bosanci a time i Bošnjaci malo priglupi, da su samo radna snaga, da nisu na civilizacijskom nivou kao Dalmatinci, da u njihovu mentalitetu, kulturi i tradiciji ima egzotičnih pa čak i civilizacijski neprihvatljivih navika naročito u kulturi ishrane, pića i dr.

Ima čak i onaj dio koji iako nikako ne stoji ipak se provlaći, kako bi Milanović rekao, prvo sapun a potom parfem...
User avatar
Haris.ba
Posts: 25412
Joined: 08/09/2005 20:08

#21 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by Haris.ba »

mishic wrote: 20/02/2022 15:39 Dalmacija u većini ima onaj stereoptipan, moglo bi se reči, podcjenjivački odnos. Taj stereotip ima dosta elemenata u sebi počev od onoga klasičnog da su Bosanci a time i Bošnjaci malo priglupi, da su samo radna snaga, da nisu na civilizacijskom nivou kao Dalmatinci, da u njihovu mentalitetu, kulturi i tradiciji ima egzotičnih pa čak i civilizacijski neprihvatljivih navika naročito u kulturi ishrane, pića i dr.

Ima čak i onaj dio koji iako nikako ne stoji ipak se provlaći, kako bi Milanović rekao, prvo sapun a potom parfem...
Zar to nije tako oni prema svima? :mrgreen:
mishic
Posts: 6442
Joined: 28/04/2011 16:29

#22 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by mishic »

Pa ne baš prema svima. Dubina novčanika takođe ima svoju ulogu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67720
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by _BataZiv_0809 »

Kakav ce odnos imati prema zajednici koja je teska manjina? Nista im od Bosnjaka ne zavisi, ne moraju ih oko bilo cega konsultovati i samim tim problema-nema.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25412
Joined: 08/09/2005 20:08

#24 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by Haris.ba »

mishic wrote: 20/02/2022 16:05 Pa ne baš prema svima. Dubina novčanika takođe ima svoju ulogu.
Znaci klasni sovinizam? :D

Ima smisla onda sto mozes Bosnjake tu staviti, jer su Bosnjaci uglavnom sirotinja u evropskim okvirima.
mishic
Posts: 6442
Joined: 28/04/2011 16:29

#25 Re: Odnos Hrvata u Hrvatskoj prema Bošnjacima

Post by mishic »

Haris.ba wrote: 20/02/2022 18:48
mishic wrote: 20/02/2022 16:05 Pa ne baš prema svima. Dubina novčanika takođe ima svoju ulogu.
Znaci klasni sovinizam? :D

Ima smisla onda sto mozes Bosnjake tu staviti, jer su Bosnjaci uglavnom sirotinja u evropskim okvirima.
Moja definicija šovinizma i klasičnog i bilo kog drugog nema veze s novčanikom. Pohlepa ili želja za lahkom i brzom zaradom npr. da, ali šovinizam i novčanik nikako ne idu u istu ravan.
Post Reply