Apartmani na Bjelašnici

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
_Reds_
Posts: 9371
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#26 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by _Reds_ »

TheGodfather001 wrote: 19/11/2021 09:59 Do prije godinu dana sam imao namjeru da kupim apartman na Bjelašnici, srećom to ne uradih. Uglavnom, prijatelj ima apartman u UNIONINVEST zgradi, gradnja je kvalitetna, ali je već zastarjela i već je sazrilo za renovaciju. Grijanje na plin. Parking mjesto ispred. Boravio sam tu 2-3 mjeseca godišnje, a onda sam htio da vidim kako izgledaju i drugi apartmani pa sam rentao po mjesec dana apartmane u raznim zgradama. Išao sam svaki dan na Bjelašnicu, vikende provodio porodično. Uglavnom, za 3500km/m2 je solidan kvalitet, za 4000km/m2 je dobar kvalitet gradnje. Nedostaje šetnica. Jedina šetnica koja odaje dojam da si na planini je Babin do - Javorov do (ca 3.5 km kroz šumu). Garažno mjesto je oko 30000km, parking mjesto vanjsko je oko 15000km. Vikend je haotičan gore, posebno zimi. Mi smo najčešće sa kvadom silazili do ski-lifta jer tegleći ski opremu je teško sići do lifta, a i da kreneš u normalnoj obući, istu nemaš gdje odložiti dok skijaš.
U razgovoru sa investitorima, svi ti nude opciju električnog grijanja ili plinskog, ali većina ugradi kamin pa trpaju brikete, vlažno drvo i slično. Ne znam jesu li nadošli na ideju da konvertuju postojeće grijanje u peći na čvrsto gorivo. Vikendom navečer Babin do je kao Sarajevo, u smogu, smradu svega što trpaju u kamine. Većina apartmana se izdaje, pa tako da je onda osjećaj u sezoni kao da je Tibra Stup, buka, galama, tutnjanje čitavu noć kroz stubište, uzurparcija parkinga, neplaćanje održavanja, uglavnom hronične boljke svih objekata kolektivnog stanovanja. Ako misliš da gore dolazi elita, profesori, akademici, doktori, zaboravi. Većina ih je prodala apartmane upravo zbog ovoga.
Ovo pišem nasumično, bez redakcija. Ako šta dodatno zanima, može u pp.
Ako nećeš komšije, onda kupiš vikendicu.Sve može proći, ali priča sa smogom je nigdje veze, ovo oko grijanja.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#27 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by nikeze »

TheGodfather001 wrote: 19/11/2021 09:59 Do prije godinu dana sam imao namjeru da kupim apartman na Bjelašnici, srećom to ne uradih. Uglavnom, prijatelj ima apartman u UNIONINVEST zgradi, gradnja je kvalitetna, ali je već zastarjela i već je sazrilo za renovaciju. Grijanje na plin. Parking mjesto ispred. Boravio sam tu 2-3 mjeseca godišnje, a onda sam htio da vidim kako izgledaju i drugi apartmani pa sam rentao po mjesec dana apartmane u raznim zgradama. Išao sam svaki dan na Bjelašnicu, vikende provodio porodično. Uglavnom, za 3500km/m2 je solidan kvalitet, za 4000km/m2 je dobar kvalitet gradnje. Nedostaje šetnica. Jedina šetnica koja odaje dojam da si na planini je Babin do - Javorov do (ca 3.5 km kroz šumu). Garažno mjesto je oko 30000km, parking mjesto vanjsko je oko 15000km. Vikend je haotičan gore, posebno zimi. Mi smo najčešće sa kvadom silazili do ski-lifta jer tegleći ski opremu je teško sići do lifta, a i da kreneš u normalnoj obući, istu nemaš gdje odložiti dok skijaš.
U razgovoru sa investitorima, svi ti nude opciju električnog grijanja ili plinskog, ali većina ugradi kamin pa trpaju brikete, vlažno drvo i slično. Ne znam jesu li nadošli na ideju da konvertuju postojeće grijanje u peći na čvrsto gorivo. Vikendom navečer Babin do je kao Sarajevo, u smogu, smradu svega što trpaju u kamine. Većina apartmana se izdaje, pa tako da je onda osjećaj u sezoni kao da je Tibra Stup, buka, galama, tutnjanje čitavu noć kroz stubište, uzurparcija parkinga, neplaćanje održavanja, uglavnom hronične boljke svih objekata kolektivnog stanovanja. Ako misliš da gore dolazi elita, profesori, akademici, doktori, zaboravi. Većina ih je prodala apartmane upravo zbog ovoga.
Ovo pišem nasumično, bez redakcija. Ako šta dodatno zanima, može u pp.
Zanimljivo viđenje.
Mislio sam da se tamo formira elitno skijalište.
Ako je to istina onda je urbanizacija dovela do devastacije i snižavanje rejtinga.
Da li je prije bilo bolje?
Naslovnica
Posts: 28016
Joined: 20/03/2013 15:38

#28 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Naslovnica »

Blizak član porodice je kupio jedan od apartmana u kompleksu Srebrna lisica prije možda dvije godine. Mislim da je kvadrat bio 3 milje.
Prezadovoljni.
Uglavnom, više vremena provode gore nego u stanu u Sarajevu.
Dobar im i komšiluk, znači kažu da im je ovo bila jedna od najboljih odluka u životu.
Znam samo da grijanje pale daljinski preko mobitela, imaju i podno grijanje, garaža, postoji zasebna prostorija u podrumu za ski opremu. Hvale mi se da voda skoro nema kamenca, za dvije godine korištenja kuhala jednom su morali skidati kamenac. Bonus je onaj veliki trg između zgrada, djeca baš uživaju.
Čini mi se da je Srebrna baš korektno urađena.
User avatar
mk ultra
Posts: 19612
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#29 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by mk ultra »

Naslovnica wrote: 19/11/2021 10:23 Blizak član porodice je kupio jedan od apartmana u kompleksu Srebrna lisica prije možda dvije godine. Mislim da je kvadrat bio 3 milje.
Prezadovoljni.
Uglavnom, više vremena provode gore nego u stanu u Sarajevu.
Dobar im i komšiluk, znači kažu da im je ovo bila jedna od najboljih odluka u životu.
Znam samo da grijanje pale daljinski preko mobitela, imaju i podno grijanje, garaža, postoji zasebna prostorija u podrumu za ski opremu. Hvale mi se da voda skoro nema kamenca, za dvije godine korištenja kuhala jednom su morali skidati kamenac. Bonus je onaj veliki trg između zgrada, djeca baš uživaju.
Čini mi se da je Srebrna baš korektno urađena.
pa tu ti je komšiluk najbitniji
ako svi dolaze u svoje nije isto kao da upadneš u prostor gdje je 90% stanova rentano na dan i lom svako drugu noć
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66413
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#30 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by _BataZiv_0809 »

First world problems.
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#31 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by maliq53 »

Ja koliko znam voda im je iz grada tj. Hrasnice...

Meni je ono gore za starije ljude pred penziju, odnosno u penziji koji zele na cisci zrak od gradskog .
Glupost je ko uzme od ozbiljnih skijasa. Prvo jer si udaljen od staze 300-400 metara i kako mislis svaki dan silazit? Svaka cast ko to bude radio, ima da otegne muda . Kao drugo, skijaliste je previse siromasno i nece dostici nivo jahorine ni za 10-15 godina, a kamoli dalje nesta.
Tako da, ono gore je za ljude koji ne vole srkleta, malo setnjica i to ali osim one staze do Javorovog dola kroz sumu mozda jos imas da ides gore na vrh Stinjeg dola... Cekat' da se ta staza kao do Velikog polja pravi, ili neke nove setacke staze kroz sumu, to je sve moglo bi biti a i ne mora, kao sto smo svjedoci i ZOI-a, dok mi docekamo neke ozbiljne staze i transport, ostarismo i pitanje je ko ce docekat'.
A mozda ja to sve drugacije gledam jer mi nije svejedno izvalit' nekih 400 hiljada i vise na takvo nesto, dok nekom drugom je to neka sica pa ima drugi rezon, ko ce mu ga znat'....
lavic
Posts: 3088
Joined: 14/04/2011 15:03

#32 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by lavic »

dječak sa šibicama wrote: 18/11/2021 18:43 Pored Jahorine, Ponijera pa i Vlasica, kupiti bilo sta na Alipasnici je smijesno.
Vlasic je tek odron......
Naslovnica
Posts: 28016
Joined: 20/03/2013 15:38

#33 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Naslovnica »

mk ultra wrote: 19/11/2021 10:36
Naslovnica wrote: 19/11/2021 10:23 Blizak član porodice je kupio jedan od apartmana u kompleksu Srebrna lisica prije možda dvije godine. Mislim da je kvadrat bio 3 milje.
Prezadovoljni.
Uglavnom, više vremena provode gore nego u stanu u Sarajevu.
Dobar im i komšiluk, znači kažu da im je ovo bila jedna od najboljih odluka u životu.
Znam samo da grijanje pale daljinski preko mobitela, imaju i podno grijanje, garaža, postoji zasebna prostorija u podrumu za ski opremu. Hvale mi se da voda skoro nema kamenca, za dvije godine korištenja kuhala jednom su morali skidati kamenac. Bonus je onaj veliki trg između zgrada, djeca baš uživaju.
Čini mi se da je Srebrna baš korektno urađena.
pa tu ti je komšiluk najbitniji
ako svi dolaze u svoje nije isto kao da upadneš u prostor gdje je 90% stanova rentano na dan i lom svako drugu noć
Uglavnom su mladi bračni parovi, normalna i kulturna raja, očigledno dovoljno uspješna u poslovima kojim se bave, nema bruda i glavonja, svi su nekako kliknuli, uživaju.
Naslovnica
Posts: 28016
Joined: 20/03/2013 15:38

#34 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Naslovnica »

maliq53 wrote: 19/11/2021 10:52 Ja koliko znam voda im je iz grada tj. Hrasnice...

Meni je ono gore za starije ljude pred penziju, odnosno u penziji koji zele na cisci zrak od gradskog .
Glupost je ko uzme od ozbiljnih skijasa. Prvo jer si udaljen od staze 300-400 metara i kako mislis svaki dan silazit? Svaka cast ko to bude radio, ima da otegne muda . Kao drugo, skijaliste je previse siromasno i nece dostici nivo jahorine ni za 10-15 godina, a kamoli dalje nesta.
Tako da, ono gore je za ljude koji ne vole srkleta, malo setnjica i to ali osim one staze do Javorovog dola kroz sumu mozda jos imas da ides gore na vrh Stinjeg dola... Cekat' da se ta staza kao do Velikog polja pravi, ili neke nove setacke staze kroz sumu, to je sve moglo bi biti a i ne mora, kao sto smo svjedoci i ZOI-a, dok mi docekamo neke ozbiljne staze i transport, ostarismo i pitanje je ko ce docekat'.
A mozda ja to sve drugacije gledam jer mi nije svejedno izvalit' nekih 400 hiljada i vise na takvo nesto, dok nekom drugom je to neka sica pa ima drugi rezon, ko ce mu ga znat'....
A kako inače zamišljaš "ozbiljnog skijaša" i njegov dolazak do staze? Da li je lakše, ako si već možeš priuštiti, imati apartman gore i ne vozariti svaki dan. Ozbiljnom skijašu 300m nije nikakav problem, pogotovu ako imaš godišnju pa izađeš kada ti je ćeif. Uhvati ujutro nekoliko žica, pa onda bude gužva, ode do apartmana, ručak, sova, Netflix, izađe kasnije, pa opet na noćno. :thumbup:
I nije 400k, sasvim pristojan apartman od nekih 40m2, 3000 milje kvadrat.
I ja sam imao drugačije mišljenje, ali sam ga promijenio.
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#35 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by bitangeIprinceze »

Thorgerson wrote: 19/11/2021 02:52 Hahaha.

Covjeku tamo na drugoj temi rekose nemoj razvodnjavat temu, otvori posebno apartmani na Bjelasnici. Otvori.

I vi mu sad pisete o jahorini, vlasicu, ravnoj gori...

Vjerovatno postoji razlog zasto je stavio Bjelasnica u naslov teme jbmu.
:thumbup: većina dosadašnjih komentara je po principu "al je jeftin ovaj internet", mislim da je rijetko ko bio u nekoj od zgrada da bi mogao i komentarisati
Al hajde, Bosna je to sve
Savjet autoru teme, za vikend otidji i obidji gradilista. Sve je to u pet deka. Takodjer, imas gotovih apartmana dogovori otidji i pogledaj.
Već sam bio u nekim. Cilj mi je bio da dobijem i druga (iole objektivna) mišljenja i da se mogu opredijeliti za dalje.
Meni licno se sada vise dopada onaj dio gdje prave igraliste, dvoranu. Tu ce biti nekoliko zgradica u sumi. Nece biti jedna na drugoj. Pa mozes to pogledati. U buducnosti tu je nekad planiran jos jedan lift. Al ne bih se previse u to uzdao.

Na Bjelasnici nedostaje neko setaliste da se uvezu sve ove cjeline. Malo i drveca da se posadi, da se poplocaju trotoari, to da se uredi. Jer ima bas potencijala, steta.

Za ove sto govore Alipasino, ukucajte skijalista norveska, svicarska, francuska... mislite da tamo nije zgrada na zgradi?

Samo je uljepsano. Imas oko zgrada zelenila, lijepo putevi uredjeni, setnice itd. Babin do totalno ogolili nigdje drveta oko apartmana. Hodas po blatu ili po cesti dok nema auta.
I taj dio na ulazu na Bjelašnicu je i meni sada bolji i privlačniji bar što se tiče lokacije, za kvalitet gradnje vidjećemo. Ovaj dio od kružnog pa dalje prema bazi mi je toliko odbojan jer se dolazi u stanje haosa, ne zna se ko pije ne zna se ko plaća, izgleda baš rastureno a ne znam hoće li se ikad urediti da bude bar malo normalnije. Svaki gazda igra svoju igru bez međusobnog uvažavanja i uklapanja.
Dobro bi bilo za neka mišljenja o objektima oko hotela Bjelašnica pa sve do Maršala.
Hvala svim onim forumašima koji su dali konstruktivne odgovore i prijedloge.
sabanss
Posts: 4606
Joined: 13/08/2006 11:20

#36 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by sabanss »

_Reds_ wrote: 19/11/2021 10:12
TheGodfather001 wrote: 19/11/2021 09:59 U razgovoru sa investitorima, svi ti nude opciju električnog grijanja ili plinskog, ali većina ugradi kamin pa trpaju brikete, vlažno drvo i slično. Ne znam jesu li nadošli na ideju da konvertuju postojeće grijanje u peći na čvrsto gorivo. Vikendom navečer Babin do je kao Sarajevo, u smogu, smradu svega što trpaju u kamine. Većina apartmana se izdaje, pa tako da je onda osjećaj u sezoni kao da je Tibra Stup, buka, galama, tutnjanje čitavu noć kroz stubište, uzurparcija parkinga, neplaćanje održavanja, uglavnom hronične boljke svih objekata kolektivnog stanovanja. Ako misliš da gore dolazi elita, profesori, akademici, doktori, zaboravi. Većina ih je prodala apartmane upravo zbog ovoga.
Ovo pišem nasumično, bez redakcija. Ako šta dodatno zanima, može u pp.
Ako nećeš komšije, onda kupiš vikendicu.Sve može proći, ali priča sa smogom je nigdje veze, ovo oko grijanja.
Plin ne nude zbog cijene priključka i jer nema više kapaciteta za priključenje.

A smog na planini gdje brzina vjetra ne pada ispod 30 km/h. Valjda se zajebaje. Bjelašnicu su sjebali ali i da termoelektranu gore naprave zrak ne mogu sjebati.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66413
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#37 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by _BataZiv_0809 »

bitangeIprinceze wrote: 19/11/2021 11:01
....Al hajde, Bosna je to sve....
Ti si garant iz dijaspore :P
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#38 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by breuer »

sabanss wrote: 19/11/2021 11:06
_Reds_ wrote: 19/11/2021 10:12

Ako nećeš komšije, onda kupiš vikendicu.Sve može proći, ali priča sa smogom je nigdje veze, ovo oko grijanja.
Plin ne nude zbog cijene priključka i jer nema više kapaciteta za priključenje.

A smog na planini gdje brzina vjetra ne pada ispod 30 km/h. Valjda se zajebaje. Bjelašnicu su sjebali ali i da termoelektranu gore naprave zrak ne mogu sjebati.
Beograd je poznat po košavi pa...
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#39 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by bitangeIprinceze »

_BataZiv_0809 wrote: 19/11/2021 11:08
bitangeIprinceze wrote: 19/11/2021 11:01
....Al hajde, Bosna je to sve....
Ti si garant iz dijaspore :P
Ne vala :P :P iz Bosne sam odakle i drugi Bosanci
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#40 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by TheGodfather001 »

Gdje puše vjetar 30m/s konstatno? Možda na opservatoriji. Ja govorim konkretno i samo u vezi sa stanjem u Babinom dolu. Prije 3 sedmice, u Mechavi pijem kafu, sunce piči, dječurlija skaču, a lola ispred gradilišta /neznamimekojevećnosi/ zapalio logorsku vatru i trpa u vatru pvc folije za pakovanje, smrdi plastika, štipa za oči. Dok vlasnik mechave nije otišao do njega, nije stalo.
Ako sam otišao na čist zrak, očekujem da je čist i da nema smrada bilo koje vrste iz dimnjaka. Neko će reći da je to normalno, ali takvi i ne traže čist planinski zrak.
Last edited by TheGodfather001 on 19/11/2021 11:18, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66413
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#41 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by _BataZiv_0809 »

bitangeIprinceze wrote: 19/11/2021 11:16
_BataZiv_0809 wrote: 19/11/2021 11:08

Ti si garant iz dijaspore :P
Ne vala :P :P iz Bosne sam odakle i drugi Bosanci
Ali si u dijaspori. Dok sve negativne pojave svrstavas pod pojam "Bosna".
breuer wrote: 19/11/2021 11:09 Beograd je poznat po košavi pa...
Pa ne moguuu da te ne volim ne volim :zekzek: :D
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#42 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by bitangeIprinceze »

_BataZiv_0809 wrote: 19/11/2021 11:18
bitangeIprinceze wrote: 19/11/2021 11:16
Ne vala :P :P iz Bosne sam odakle i drugi Bosanci
Ali si u dijaspori. Dok sve negativne pojave svrstavas pod pojam "Bosna".
Nisam vala ni u dijaspori. A može li pojašnjenje za sve "negativne pojave" koje sam i spomenuo i povezao s pojmom "Bosna"??
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66413
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#43 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by _BataZiv_0809 »

Nije bitno. Zivio. Sretno sa nalazenjem apartmana :thumbup: :sax:
Seyfo
Posts: 4344
Joined: 23/08/2011 14:12

#44 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by Seyfo »

Babin do je primjer kako Bošnjo nešto može sjebati.
Pa bar da su iskopirali Jahorinu, kad ne mogu neke zimske centre po Austriji ili Sloveniji.
Ali ne.
Sijeci šumu, bacaj smeće, napravi što kažu Alipašino gore, ka tome se ide. Apartmani su mahom rađeni po mjeri tipičnog poslijeratnog bahatog neotesanog primitivnog krezubog krkana, i sve je podređeno da je njemu dobro u njegovom apartmanu. To što i on nema kuda pješke proći do staze, što nema gdje sjesti, skijati se haman, to nije bitno. Običan vikendaš koji bi naobdan došao može samo šetati između parkiranih auta, prolaziti pored buvlje pijace koja se tamo redovno formira, čekati u neka doba da sjedne i popije čaj itd.
Motiv za kupovinu apartmana je većini kupaca bio da se kreću u tom nekom "elitnom" društvu, mahom sastavljenom od gore pomenutih. Znam ljude koji imaju apartman ili više njih i samo okolo pričaju da ga imaju, a jedva kad da odu. Pogotovo ako ne skijaju. Apartman služi da ga se spomene i da se ljudi odmah na taj način "kategorišu". Kao recimo da imaš neki skup auto u garaži a ne voziš ga. Samo spominješ da ga imaš.

Ja ne znam šta bi me natjerelo da kupim gore apartman.
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#45 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by bitangeIprinceze »

_BataZiv_0809 wrote: 19/11/2021 11:29 Nije bitno. Zivio. Sretno sa nalazenjem apartmana :thumbup: :sax:
Hvala :)
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#46 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by ChataDodajStaHoces »

Po meni najbitnije sto trebas da gledas je ko je investitor. Od toga zaista dosta stvari zavisi. Npr Vuk, Vucica, Vukov vis su ti isti investitori kao Malta Complex, sto ti odmah moze biti sumnjivo. Samim tim sto imas niz zgrada koje iskljucivo nude grijanje na konvektore na planini do toga da im je stolarija i izolacija katastrofalna. A s druge strane imas izgradnju gdje je stavljan grafitni min 12cms stiropor koji je namijenjen za planinske uslove u kombinaciji s plinskim grijanjem. Sve to ima svoje prednosti i mane, a mislim da cijena kvadrata dobro oslikava i sam kvalitet. Benis je provjeren investitor, odlican kvalitet. Imas Uniongradnju, i ostale ove koji su izgradjeni u posljednjih 10 godina koji su stvarno super.

Kvadrat je jeftiniji dok zgrada nije zakopana ali ti je to i macak u vreci jer ne znas hoce li ispasti kao na renderima i gdje ce stediti.

Gornja linija, od Hotela Bjelasnica do Srebrene Lisice je po meni najbolje podrucje jer nema mnogo vozila, djeca mogu pred zgradom vozati bicikla, tise je nego donji dio i ljepse. Asvaltiraju dio po dio, obnavljaju trotoare tako da nije uopce lose. Ovo sto ti pricaju za grijanje, smrad i ostalo apsolutno nije tacno. Nema ljepseg osjecaja nego kad otvoris prozor a doslovno nista se ne cuje. Mislim da se dio oko sportskog kompleksa biti super, ali ti je tu minimalno 5-10 godina dok se taj predio dovede pod kontrolu i uredi kako treba.

Realno je da ce gradnja na Bjelasnici ce jos trajati...
neki
Posts: 6720
Joined: 17/02/2005 07:57

#47 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by neki »

Ne znam šta se to dobro ima iskopirati s Jahorine kad su objekti u pitanju... apartmani se uveliko grade na sred staze, izgled ništa ni s čim, crkva usred skijališta, 12spratnice u izgradnji...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4495
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#48 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by VladaFBiH »

Seyfo wrote: 19/11/2021 11:33 Babin do je primjer kako Bošnjo nešto može sjebati.
Pa bar da su iskopirali Jahorinu, kad ne mogu neke zimske centre po Austriji ili Sloveniji.
Ali ne.
Sijeci šumu, bacaj smeće, napravi što kažu Alipašino gore, ka tome se ide. Apartmani su mahom rađeni po mjeri tipičnog poslijeratnog bahatog neotesanog primitivnog krezubog krkana, i sve je podređeno da je njemu dobro u njegovom apartmanu. To što i on nema kuda pješke proći do staze, što nema gdje sjesti, skijati se haman, to nije bitno. Običan vikendaš koji bi naobdan došao može samo šetati između parkiranih auta, prolaziti pored buvlje pijace koja se tamo redovno formira, čekati u neka doba da sjedne i popije čaj itd.
Motiv za kupovinu apartmana je većini kupaca bio da se kreću u tom nekom "elitnom" društvu, mahom sastavljenom od gore pomenutih. Znam ljude koji imaju apartman ili više njih i samo okolo pričaju da ga imaju, a jedva kad da odu. Pogotovo ako ne skijaju. Apartman služi da ga se spomene i da se ljudi odmah na taj način "kategorišu". Kao recimo da imaš neki skup auto u garaži a ne voziš ga. Samo spominješ da ga imaš.

Ja ne znam šta bi me natjerelo da kupim gore apartman.
Ovo su klasične predrasude - većina ljudi koje ja znam su kupili apartman da pobjegnu iz smoga i da se skijaju. Ne kažem da nema ovih koje spominješ ali da su u većini - nisu.
A cijeli post je suvišno komentarisati jer je klasični hejterski post.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4495
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#49 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by VladaFBiH »

neki wrote: 19/11/2021 11:48 Ne znam šta se to dobro ima iskopirati s Jahorine kad su objekti u pitanju... apartmani se uveliko grade na sred staze, izgled ništa ni s čim, crkva usred skijališta, 12spratnice u izgradnji...
Jahorina će u roku 3-4 godine biti odron... ogromne zgradetine i hoteli koji se nikako ne uklapaju su fazi izgradnje. Jedino što se gradi na većoj površini pa ne izgleda tako nagurano kao na Bjelašnici.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4495
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#50 Re: Apartmani na Bjelašnici

Post by VladaFBiH »

_Reds_ wrote: 19/11/2021 10:12
TheGodfather001 wrote: 19/11/2021 09:59 Do prije godinu dana sam imao namjeru da kupim apartman na Bjelašnici, srećom to ne uradih. Uglavnom, prijatelj ima apartman u UNIONINVEST zgradi, gradnja je kvalitetna, ali je već zastarjela i već je sazrilo za renovaciju. Grijanje na plin. Parking mjesto ispred. Boravio sam tu 2-3 mjeseca godišnje, a onda sam htio da vidim kako izgledaju i drugi apartmani pa sam rentao po mjesec dana apartmane u raznim zgradama. Išao sam svaki dan na Bjelašnicu, vikende provodio porodično. Uglavnom, za 3500km/m2 je solidan kvalitet, za 4000km/m2 je dobar kvalitet gradnje. Nedostaje šetnica. Jedina šetnica koja odaje dojam da si na planini je Babin do - Javorov do (ca 3.5 km kroz šumu). Garažno mjesto je oko 30000km, parking mjesto vanjsko je oko 15000km. Vikend je haotičan gore, posebno zimi. Mi smo najčešće sa kvadom silazili do ski-lifta jer tegleći ski opremu je teško sići do lifta, a i da kreneš u normalnoj obući, istu nemaš gdje odložiti dok skijaš.
U razgovoru sa investitorima, svi ti nude opciju električnog grijanja ili plinskog, ali većina ugradi kamin pa trpaju brikete, vlažno drvo i slično. Ne znam jesu li nadošli na ideju da konvertuju postojeće grijanje u peći na čvrsto gorivo. Vikendom navečer Babin do je kao Sarajevo, u smogu, smradu svega što trpaju u kamine. Većina apartmana se izdaje, pa tako da je onda osjećaj u sezoni kao da je Tibra Stup, buka, galama, tutnjanje čitavu noć kroz stubište, uzurparcija parkinga, neplaćanje održavanja, uglavnom hronične boljke svih objekata kolektivnog stanovanja. Ako misliš da gore dolazi elita, profesori, akademici, doktori, zaboravi. Većina ih je prodala apartmane upravo zbog ovoga.
Ovo pišem nasumično, bez redakcija. Ako šta dodatno zanima, može u pp.
Ako nećeš komšije, onda kupiš vikendicu.Sve može proći, ali priča sa smogom je nigdje veze, ovo oko grijanja.
upravo, kupiš 1.000m2 u kakvoj vukojebini i napraviš vikendicu pa ti niko ne smeta. Problem sa vikendicom je što nije za nekoga jer ko želi da se povremeno odmori i pobjegne iz grada vikendica nije izbor za njega npr. padne metar snijega a ti hoćeš na vikendicu to znači da moraš platiti čišćenje prilaznog puta nekome sa grtalicom i lopatati dan-dva ispred iste da bi joj uopšte prišao kako treba a da ne spominjem cjelogodišnje "radove" oko i na vikendici.
Post Reply