Politika Hrvata u BiH

Locked
User avatar
Login77777
Posts: 8695
Joined: 18/05/2021 09:11

#3726 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Login77777 »

ako te pitaju wrote: 21/12/2021 21:31 [
Da si BH domoljub kakvim se predstavljaš ovdje trebao bi postaviti sa ponosom postaviti sliku bh lične karte. Ovako sam sebe diskreditiraš iz daljne diskusije o IZ u BiH. Imate svoj IZ u Hrvatskoj i nastavite sa životom, samo nebo je granica.

Tema je Politika Hrvata u BIH.
Zašto je netko lijepio fotke BH pasoša na ovoj temi? I švicarske osobne?

Pa svo vrijeme većina na ovoj temi potencira gluposti.
I kad sam ja rekao da sam BiH domoljub? Ja tvrdim da je BiH moja domovina,i napisah dosta puta da želim da BiH uđe u EU.

Politiku Hrvata smatram trenutno konstruktivnom,u odnosu na ostale,i napisao sam zašto.
Al lijepe se BH pasoši,slike ustaša i sl.al tad se ne reagira.
Ja sam bh pasos postavio i time rekao kad ovo pokazem niko me dalje ne pita sta sam. I da je to normalno kad u normalnu sredinu odes da se dalje ne pita. Nema B, H, S itd
Na to si me ti mislio isprovocirati da ti kao imas bolji pasos s pricom o radnim dozvolama, vizama itd.
I ako to nije bila rasprava. I na to sam ti onda pokazao da me ne mozes isprovocirati HR papirima koja je realno trecerazredna drzava. Nista vise.
Poceo si sta cu ti ja, dzaba se pravdas.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#3727 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Ricken »

ako te pitaju wrote: 21/12/2021 21:44
Slažem se, ali, tekovine NDH su platforma na kojoj HDZa BiH od 1993. godine obikuje politiku Hrvata u BiH.
Ti si tu politiku, HDZ BiH, ipak, nazvao konstruktivnom.
Ja bih se složio da je konstruktivna, ali u podrivanju demokratskog društva i vladavine prava.
To što sam naveo da je neka politika,u odnosu na druge,konstruktivna,daje za pravo drugima da lijepe fotke ustaša i NDH????

Jesam li igdje naveo da podržavam NDH ili zločine u ime Hrvata???
To što ima različitih mišljenja, je stvar demokracije.

Ja i dalje tvrdim da jedini HNS daje prijedloge u skladu sa odlukama Europskog suda i Ustavnog suda BiH.
Jesam li ustaša? Fašista? Necivilizovan? Zatucan?

Je či tema Politika Hrvata aktuelna....ili je tema politika Hrvata 1941?
Ne razumijem šta želiš reći, ovo je zemlja slobode govora i mišljenja. Ne vidim zašto bi se nekome osporavalo pravo da lijepi fotke?

Nisam rekao da podržavaš zločine, niti sam se bavio tobom osobno, samo razmjenjujemo politička mišljenja. Rekao sam da je HDZ politika izgrađena na tekovinama NDH, i da je dominantna u dijelu BiH u kojem žive dominantno hercegovački hrvati. Čini se da HDZ čak i nema nikavu opoziciju ili alternativu u dijelu BiH u kojem oblikuje političko društevni život, pa samim tim se nemože govoriti o nekoj političkoj zrelosti ili profiliranosti tog dijela bh. društva.

Neki koriste možda pretjerane termine, ali je činjenica da u tom dijelu BiH ne postoji demokratsko društvo, i da taj dio BiH gura dio BiH gdje postoji razvijeniji oblik političkog pluralizma u nešto što niti je demokratsko niti je napredno. Pri tome je prilično retorički naslilan.

Ali ne bih koristio termin zatucano, ne, to je nekako pretjerano, čini mi se.

Ako ćemo o HNS-u, onda je neophodan background. HNS je registrirana kao udruga sukladno Zakonu o udrugama BiH. Sukladno članku 5. Zakona o udrugama je propisano:

"Članak 5.
1. Udruge i zaklade samostalno utvrđuju ciljeve i djelatnosti sukladno Ustavu i zakonu.
2. Ciljevi i djelatnosti udruge ili zaklade ne mogu biti u oprečnosti s ustavnim poretkom Bosne i Hercegovine, niti usmjereni k njegovom nasilnom rušenju niti raspirivanju nacionalne, rasne i vjerske mržnje ili diskriminacije zabranjene zakonom.
3. Ciljevi i djelatnosti registrirane udruge odnosno zaklade ne mogu uključivati angažiranje u predizbornoj kampanji, prikupljanje sredstava za kandidate ili financiranje kandidata odnosno političkih stranaka.
4. Udruga i zaklada podnose godišnje izviješće o radu i financijsko izviješće sukladno zakonu, drugim propisima i statutu".


Čini se da HNS prije svega svojim angažmanom krši zakone ove zemlje jer je direktno uključena pred-izborne aktivnosti HDZa. Stoga HNS treba da bude predmet sudske vlasti, a ne političke pažnje.

Drugo prema presudama Europskog suda, novi izborni zakon mora omogućiti pravo svakome pojedincu da se kandiduje i bude biran. Prema ustavu BiH, presude Europskog suda imaju prioritetnu primjenu. Stoga ne vidim kako su prijedlozi HNSa na tome fonu?

Što se tiče tvog zadnjeg pitanja, moje je mišljenje da aktuelna politika Hrvata, koju oblikuje HDZ, nije daleko od 1941. godine, možda je recimo u 1939. godini, eventualno 1940. godini, a nije isključeno da već za 6 mjeseci bude i u 1941. godini. Nažalost.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#3728 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by ako te pitaju »

U općini Stolac Hrvata si oko 58 %,grad nasljeno mjesto,obrnuto,Bošnjaci tu negdje.
Ja nisam čuo da u Stocu u zadnje vrijeme ima problema
User avatar
Login77777
Posts: 8695
Joined: 18/05/2021 09:11

#3729 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Login77777 »

sehohari wrote: 21/12/2021 22:12
Login77777 wrote: 21/12/2021 22:08
Koliki je B i H u Stocu? Mislio sam da je tamo blizu pola pola.
Moze neko sta vise reci?
Tu je negdje, pola-pola, da.

Ljudima su ukraćena neka naosnovnija ljudska prava, i to u 21. vijeku. Gadi mi se što niko od naših političara neće da priča o tim ljudima kada se govori o izbornom zakonu. Svako ko govori o nekoj marginalizaciji Hrvata a zna za ovo, pljuje se u facu tim ljudima.

O takvim stvarima se ovdje treba, po mom mišljenju pričati, a ne vrijeđati se bezveze.

Po meni je ovo najsurovitije ogledalo politike HDZ-a prema Bošnjacima i kako bi oni željeli da se odnose prema njima.
Onda mi nije jasno kako nije moguce da se izbore za svoje ljude u vlasti. Jer pola pola je ipak dobar dio sto bi mogli imati u vlasti.
Moracu sutra malo bas sta vise procitati o tom gradicu.
Sta na ovo kaze @ako te pitaju
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3730 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by sehohari »

Login77777 wrote: 21/12/2021 22:15
sehohari wrote: 21/12/2021 22:12

Tu je negdje, pola-pola, da.

Ljudima su ukraćena neka naosnovnija ljudska prava, i to u 21. vijeku. Gadi mi se što niko od naših političara neće da priča o tim ljudima kada se govori o izbornom zakonu. Svako ko govori o nekoj marginalizaciji Hrvata a zna za ovo, pljuje se u facu tim ljudima.

O takvim stvarima se ovdje treba, po mom mišljenju pričati, a ne vrijeđati se bezveze.

Po meni je ovo najsurovitije ogledalo politike HDZ-a prema Bošnjacima i kako bi oni željeli da se odnose prema njima.
Onda mi nije jasno kako nije moguce da se izbore za svoje ljude u vlasti. Jer pola pola je ipak dobar dio sto bi mogli imati u vlasti.
Moracu sutra malo bas sta vise procitati o tom gradicu.
Sta na ovo kaze @ako te pitaju
Protestovali su, pa su im vođu protesta strpali u zatvor.
O tome treba konstantno pričati. I nikada prestati, sve dok se stanje ne promijeni.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3731 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by sehohari »

ako te pitaju wrote: 21/12/2021 22:15 U općini Stolac Hrvata si oko 58 %,grad nasljeno mjesto,obrnuto,Bošnjaci tu negdje.
Ja nisam čuo da u Stocu u zadnje vrijeme ima problema
Sigurno sam pet puta postavio video o kojem se tematizira taj problem.
https://www.youtube.com/watch?v=_fr-NMzCgws&t=1s
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#3732 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by ako te pitaju »

@Login77777 ne znam što je problem sa Stocem.zadnji problem je bio na izborima,barem što ja znam.
Nisađ odavno čuo da je bilo problema.
Znam nešto Bošnjaka iz Stoca i znam,da kao i Hrvati rade u privatnim firmama i bore se da prežive,kao i Hrvati.
Nije mi poznato da nemaju zdr.usluge kao što netko napisa.
Prelijep gradić, nigdje više nisam vidio šahovnica i ljiljana kao u Stocu u krugu od 100 metara :D
kakabanja213
Posts: 2112
Joined: 10/12/2012 22:16

#3733 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by kakabanja213 »

Kakav je stepen tolerancije na prostoru gdje vlast kontrolisu legitimni najbolje oslikava činjenica da se nijedna ulica ne zove po pripadniku bilo koje druge vjere ili po nekom ateisti. Najneutralniji nazivi su imena gradova i regija iz igrom slučaja Hrvatske. U RS je vjerujem vrlo slična situacija.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#3734 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by ako te pitaju »

@Ricken djelomično se mogu složiti sa tobom.
Što se tiče HDZ-a,činjenica je da je najviše Hrvata (od onih što su izašli) dali glas njima,i zato smatram da imaju legitimitet da zastupaju interese hrv.naroda,ali da snose posljedice loše politike.

Ne bih se složio da je u 2022 "ustaška"politika ima ikakav značaj,da budem iskren,to smatramo daleko,lošom,prošlošću za hrvatski narod,i povijest je tu rekla svoje.

Meni je čak i smiješno da se u 2022 koristi termin "ustaša" kada je u pitanju Politika Hrvata.
HSP je bio ustaški nastrojen,ali su propali koliko vidim.

HNS,nevladina organizacija koja je nastala kao posljedica preglasavnja Hrvata,ali je izgubila smisao kada je pala pod šape samo jedne stranke.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#3735 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Ricken »

ako te pitaju wrote: 21/12/2021 22:30 @Ricken djelomično se mogu složiti sa tobom.
Što se tiče HDZ-a,činjenica je da je najviše Hrvata (od onih što su izašli) dali glas njima,i zato smatram da imaju legitimitet da zastupaju interese hrv.naroda,ali da snose posljedice loše politike.

Ne bih se složio da je u 2022 "ustaška"politika ima ikakav značaj,da budem iskren,to smatramo daleko,lošom,prošlošću za hrvatski narod,i povijest je tu rekla svoje.

Meni je čak i smiješno da se u 2022 koristi termin "ustaša" kada je u pitanju Politika Hrvata.
HSP je bio ustaški nastrojen,ali su propali koliko vidim.

HNS,nevladina organizacija koja je nastala kao posljedica preglasavnja Hrvata,ali je izgubila smisao kada je pala pod šape samo jedne stranke.
Ok, poštujem. Ali imam jedan kjučan problem sa slijedećom izjavom:

"Što se tiče HDZ-a,činjenica je da je najviše Hrvata (od onih što su izašli) dali glas njima,i zato smatram da imaju legitimitet da zastupaju interese hrv.naroda,ali da snose posljedice loše politike".

Prvo imam pitanje, zašto je bitno čije su glasove dobili, kada nam jednako rade o glavi?

Naime, HDZ je parlamentarna stranka. To znači da HDZ utiče na zakone koji se donose u FBiH i BiH, ali i na provedbu tih zakona. Valjda ti zakoni i njihova provedba trebaju štiti interese građana kojima su namjenjeni? I tvoje, moje i LSDijeve interese podjednako, bez obzira kako se mi osjećamo i etnički izjašnjavamo?

Kad kažeš da njihova politika štiti isključivo interese hrvata u BiH, je li se misli hrvata sa bh putovnicom koji žive u BiH ili interese Republike Hrvatske?
Da li to znači da je ta politika na uštrb ne hrvata, tačnije onih koji se ne osjećaju kao hrvati, i svih onih koji se ljute kad Hrvatske vlasti problematiziraju izvoz roba bh. podrijetla raznim adminsitrativnim barijerama, dok se proizvodi iz RH značajno i vrlo slobodno uvoze u BiH i konzumiraju, prije svege u najmnogoljudnijim dijelovima FBiH, kao TK, Sarajvski Kanton ili ZEDO?

Samo želim reći da agresivna politika, kakva jeste politika HDZ-a, može u konačnici isporvocirati i agresivne gospodarske odgovore mnogoljudnijeg dijela FBiH od kojeg i bh hrvati i RH dobrano zavise. Ne treba nikad ispuštati iz vida da su ipak lokalne parafiskalne mjere vrlo efkasan mehanizam u političkoj argumentaciji, koji će nažalost, ukoliko se potegne za tim mjerama, proizvesti gubitke kod hrvata sa bh putovnicom i prebivalištem u BiH. Uvijek treba imati na umu da brojnost nije samo demokratsko pitanje, nego i u velikoj mjeri konzumerističko pitanje kapitalističke neoliberalne ekonomije.

Po mome mišljenju interese hrvata, bošnjaka, srba i ostalih jedino mogu zaštiti efikasne institucije i vladavina prava. Ako pogledamo svjedočenje Kemala Čuaševića, stiče se dojam da su institucije pod političkim utjecajem i nisu u interesu bilo kojeg naroda i pojedinca, već u isključivom interesu elita.

Zato politizaciju termina "legitimno predstavljanje", "prenos nadležnosti", "ratnih zločina" i slično, obični građani obično shvaćaju kao teme koje osiguravaju ugodne ili ugodnije pozicije elite.

Drugim riječima jesi li baš siguran da je ova HDZ politika u interese bh.hrvata?
Locked