Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#51 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

Nikola Testa wrote: 02/03/2021 16:31
Kolinda wrote: 02/03/2021 16:23
Nikola Testa wrote: 02/03/2021 16:20


"Na svim administrativno - političkim nivoima" to ti isto pise u presudi, to znači ne samo Dom naroda, gdje god imamo entičke pozicije, a imamo od Domova naroda do vlada entiteta i vijeća ministara, svi oni moraju biti legitimno predstavljeni. A vi nudite legitimno predstavljanje samo u Federaciji i na državnom nivou, Reublika srpska nista. Znaci 20 posto Hrvata u federaciji ce biti legitimno predstavljeni, 13 posto Bosnjaka u RSu nece, njih ko jebe, necemo tako.
Čekaj, meni fakturiraš to što se bošnjački političari ne pobrinu za sunarodnjake u RS u?
Ništa ja tebi ne fakturišem, ali si svjestan da ce ti tvoji prijedlozi propast, upravo zbog ovog sto sam napisao. Doduše nikad se ne zna, ja vas donekle razumijem al ne mogu vas podržat. Postoje puno pravednija rješenja a da se sve fino posloži, legitimitet uz proporcionalnost na svim nivoima pa čak i da Dodik ne prihvati promjene u RSu, medjutim u vasem svijetu je i to nepravedno.
Postotci su već na svim nivoima gdje trebaju biti primijenjeni, općine, gradovi, županije/kantoni, parlamentarne skupštine, a ondje gdje se pitaju kolektiviteti (domovi naroda) toga nema ali zato ima BiH, svjestan si da nikada ne bi bila moguća da stvari ne stoje ovako kako stoje...
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#52 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by fosna2014 »

@Kolinda, ovaj prijedlog je živi primjer zbog čega nama treba najobičniji ustav gdje svaki glas vrijedi na svakom pedlju ove zemlje isto. Ja znam šta želiš kazati, ali taj prijedlog neće proći i uz to nema veze sa stvarnošću, nego bi samo stvorio još veću frustraciju u najbrojnijem (sada skoro 60%) narodu. Zamisli kako to zvuči u ušima Bošnjaka/Bosanaca?

To samo blentavi Bošnjo može prihvatiti. To je cementiranje ovog stanja. Nije realno niti je poželjan prijedlog jer Hrvati i već sada sa šakicom ljudi mogu sve zablokirati.

A ti bi još? Jebiga.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#53 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

fosna2014 wrote: 02/03/2021 16:58 @Kolinda, ovaj prijedlog je živi primjer zbog čega nama treba najobičniji ustav gdje svaki glas vrijedi na svakom pedlju ove zemlje isto. Ja znam šta želiš kazati, ali taj prijedlog neće proći i uz to nema veze sa stvarnošću, nego bi samo stvorio još veću frustraciju u najbrojnijem (sada skoro 60%) narodu. Zamisli kako to zvuči u ušima Bošnjaka/Bosanaca?

To samo blentavi Bošnjo može prihvatiti. To je cementiranje ovog stanja. Nije realno niti je poželjan prijedlog jer Hrvati i već sada sa šakicom ljudi mogu sve zablokirati.

A ti bi još? Jebiga.
Evo ja čuo da je Bošnjaka 75% a da su Hrvati negdje na 4-5%, de živ bio...

Najobičniji Ustav u državi tri konstitutivna naroda i ostalih ne može proći, ja ne znam kako je moguće da ne želite shvatiti što kaže jedini priznati dokument a to je Ustav, što je rekao US a također i ESLJP u svojim presudama...
Sigma90
Posts: 972
Joined: 16/12/2020 07:55

#54 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Sigma90 »

Kolinda wrote: 02/03/2021 13:34
Sigma90 wrote: 02/03/2021 12:42
Kolinda wrote: 02/03/2021 12:34
Pa može svatko glasati za koga god želi od predloženih ali ako netko iz BPK glasa za nekog predstavnika Hrvata njegova uloga u izračunu mandata je max.0,005% (jer po popisu iz 2013.BPK sudjeluje sa 0,005% Hrvata u FBiH) pa dobio taj sva 24 glasa (koliko je Hrvata tamo) ili 10 000 (9976 su glasovi Bošnjaka)...
Oke hvala sad je jasnije.
Ali sad teoretski gledano. Imas novi popis stanovnistva svaki 10 godina jel. Onda recimo izjasne se pola oni koji su 2013 se izjasnili kao Bosnjaci u 2023 kao Hrvati. Sta cemo onda? Jer neces popis iz 2013 koristiti i 2063.
Znam nije realno ali u teoriji moguce. Znaci opet su manipulacije moguce.
Kako će se tko izjasniti je stvar njegovog izbora ali teoretski je sve moguće ma kako postavio stvari. S tim da onda ide iz ruke papir kojim se maše da je "nekih" 51% 32% ili 16%. :D
Znam zato kazem teoretski moguce u praksi manje vjerovatno. :lol:
Ovaj prijedlog sto si naveo, odnosno sto HDZ predlaze znaci isto da glas Bosnjaka u manjem entitetu vrijedi manje nego glas Bosnjaka u jednom od Kantona FBiH gdje vecinu cine Bosnjaci prema popisu 2013.
Takodzer glas Bosnjaka iz Kantona gdje su Bosnjaci manjina vrijedi manje nego glas Bosnjaka iz Kantona gdje su Bosnjaci vecina. Isti slucaj i kod Hrvata.
Realno gledano mislim da to nije bas korektno. Znam da prema sadasnjem Ustavu Bosnjak iz manjeg Entiteta nije u mogucnost glasati za clana predsjednistva iz reda Bosnjaka.
Ako se kaze da je svako ravnopravan u drustvu onda moramo imati takav Ustav.
A ne da neciji glas vise vrijedi a neciji manje.

Za ovaj IZ HDZu na ruku ide da na drugoj strani sjedi Bakir i SDA. Mislim da HDZ tu najvise nade polaze. S pravom.
Last edited by Sigma90 on 02/03/2021 17:25, edited 1 time in total.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#55 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by fosna2014 »

Kolinda wrote: 02/03/2021 17:10
fosna2014 wrote: 02/03/2021 16:58 @Kolinda, ovaj prijedlog je živi primjer zbog čega nama treba najobičniji ustav gdje svaki glas vrijedi na svakom pedlju ove zemlje isto. Ja znam šta želiš kazati, ali taj prijedlog neće proći i uz to nema veze sa stvarnošću, nego bi samo stvorio još veću frustraciju u najbrojnijem (sada skoro 60%) narodu. Zamisli kako to zvuči u ušima Bošnjaka/Bosanaca?

To samo blentavi Bošnjo može prihvatiti. To je cementiranje ovog stanja. Nije realno niti je poželjan prijedlog jer Hrvati i već sada sa šakicom ljudi mogu sve zablokirati.

A ti bi još? Jebiga.
Evo ja čuo da je Bošnjaka 75% a da su Hrvati negdje na 4-5%, de živ bio...

Najobičniji Ustav u državi tri konstitutivna naroda i ostalih ne može proći, ja ne znam kako je moguće da ne želite shvatiti što kaže jedini priznati dokument a to je Ustav, što je rekao US a također i ESLJP u svojim presudama...
Shvatamo ali to nije riješenje.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#56 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

Sigma90 wrote: 02/03/2021 17:21
Kolinda wrote: 02/03/2021 13:34
Sigma90 wrote: 02/03/2021 12:42
Oke hvala sad je jasnije.
Ali sad teoretski gledano. Imas novi popis stanovnistva svaki 10 godina jel. Onda recimo izjasne se pola oni koji su 2013 se izjasnili kao Bosnjaci u 2023 kao Hrvati. Sta cemo onda? Jer neces popis iz 2013 koristiti i 2063.
Znam nije realno ali u teoriji moguce. Znaci opet su manipulacije moguce.
Kako će se tko izjasniti je stvar njegovog izbora ali teoretski je sve moguće ma kako postavio stvari. S tim da onda ide iz ruke papir kojim se maše da je "nekih" 51% 32% ili 16%. :D
Znam zato kazem teoretski moguce u praksi manje vjerovatno. :lol:
Ovaj prijedlog sto si naveo, odnosno sto HDZ predlaze znaci isto da glas Bosnjaka u manjem entitetu vrijedi manje nego glas Bosnjaka u jednom od Kantona FBiH gdje vecinu cine Bosnjaci prema popisu 2013.
Takodzer glas Bosnjaka iz Kantona gdje su Bosnjaci manjina vrijedi manje nego glas Bosnjaka iz Kantona gdje su Bosnjaci vecina. Isti slucaj i kod Hrvata.
Realno gledano mislim da to nije bas korektno. Znam da prema sadasnjem Ustavu Bosnjak iz manjeg Entiteta nije u mogucnost glasati za clana predsjednistva iz reda Bosnjaka.
Ako se kaze da je svako ravnopravan u drustvu onda moramo imati takav Ustav.
A ne da neciji glas vise vrijedi a neciji manje.
Ma ne vrijedi manje, vrijedi isto kad je u pitanju FBIH, već sam pojasnio, uzmimo primjer Hrvata, brojke su cca.
U BPK živi 24 Hrvata i to je 0,005% od ukupnog broja
U ZHŽ živi 90 000 što je 18% od ukupnog broja
U SBŽ živi 100+ što je 20% od ukupnog broja

Na kraju svaki delegat nosi sa sobom onaj postotak koji je dobio od svog naroda i sa tim sudjeluje u odlučivanju...kad uhvatiš koju minutu viška otvori prijedlog IDPIa gdje imaš sve u detalj pojašnjenjo...

Ovo za RS i FBiH i te diskriminacije su također otklonjene u jednom od prijedloga IDPIa.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#57 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

fosna2014 wrote: 02/03/2021 17:23
Kolinda wrote: 02/03/2021 17:10
fosna2014 wrote: 02/03/2021 16:58 @Kolinda, ovaj prijedlog je živi primjer zbog čega nama treba najobičniji ustav gdje svaki glas vrijedi na svakom pedlju ove zemlje isto. Ja znam šta želiš kazati, ali taj prijedlog neće proći i uz to nema veze sa stvarnošću, nego bi samo stvorio još veću frustraciju u najbrojnijem (sada skoro 60%) narodu. Zamisli kako to zvuči u ušima Bošnjaka/Bosanaca?

To samo blentavi Bošnjo može prihvatiti. To je cementiranje ovog stanja. Nije realno niti je poželjan prijedlog jer Hrvati i već sada sa šakicom ljudi mogu sve zablokirati.

A ti bi još? Jebiga.
Evo ja čuo da je Bošnjaka 75% a da su Hrvati negdje na 4-5%, de živ bio...

Najobičniji Ustav u državi tri konstitutivna naroda i ostalih ne može proći, ja ne znam kako je moguće da ne želite shvatiti što kaže jedini priznati dokument a to je Ustav, što je rekao US a također i ESLJP u svojim presudama...
Shvatamo ali to nije riješenje.
A onda nije ni rješenje BIH...valjda se razumijemo...ja je smatram svojom ali ne na način da mi netko nameće moje predstavnike...
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#58 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by fosna2014 »

U tome leži sva čarolija. Dosta je nepravde. Mislim da vanjski faktor mora djelovati.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66257
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#59 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by _BataZiv_0809 »

JohnnyS wrote: 02/03/2021 15:57
Black swan wrote: 02/03/2021 15:35 Tu suplju o iseljavanju slusamo 20 godina
Šuplja bi bila da je Hrvata sve više zadnjih 20 godina, a ne sve manje.
Lako je te stvari kvantificirati. Evo imao sam malo viska slobodnog vremena i dokolice, pa sam se pozabavio podacima za moju Zenicu, grad u kojem su Hrvati autohtoni i domicilni, što bi se reklo-starosjedioci.

Brojevi govore sami za sebe (naravno ne govore cijelu pricu, ali su vise nego indikativni):

Popis 1991: Hrvata 22.651 (izvor: zenica.ba/fakta/o-gradu/historija-zenice/)

Popis 2013: Hrvata 8.279 (izvor: https://www.zenit.ba/objavljena-naciona ... ici-i-zdk/)

Ako se odmaknemo od popisa i pređemo na malo praktičnije stvari, uviđamo da:

-Stranke sa hrvatskim predznakom su u opstinskom/gradskom vijecu zadnji zadnji put osvojile vise od jednog mandata na lokalnim izborima 2008. godine i to kada su se sve ujedinile u nesto sto se zvalo: HRVATSKA KOALICIJA ZA ZENICU HDZ BIH HDZ1990 HSS-NHI HNZ, osvojvsi 2 mandata sa 1906 glasova (istina tu je bila i NR Radom za boljitak sa 1 mandatom i 1374 glasova, te je vrlo izvjesno da je i tu u pitanju bio hrvatski kandidat i predominantno hrvatski glasovi) (izvor: http://www.izbori.ba/Mandati27102008/Sh ... pality.asp)

-Vec na na narednim lokalnim izborima 2012. knjiga spada na 1 slovo kada HDZ KOALICIJA ZA ZENICU dobija 1496 glas, dakle nekih 400 glasova manje. Ostale stranke sa hrvatskim predznakom ne prolaze cenzus i to HSP dobija 59 glasova, te ponovo imamo Radom za boljitak sa ovaj put "šarenom" listom po etničkom kriteriju, a koji osvaja 1142 glasa, ali ne prolazi u vijece. To je zadnji put da će stranke sa hrvatskim predznakom imati svog vijećnika (izvor:https://www.izbori.ba/Rezultati/Rezulta ... a_093.html)

-2013. godine Hrvatska ulazi u EU, a Njemacka uvodi olaksice za radnike sa Balkana.

-Na izborima 2016. godine stranke sa hrvatskim predznakom ne prolaze više u vijeće, jer su nastupile razjedinjeno, a zajedno dobile više glasova nego 2008. i to HDZ 1990 1220 glasova gdje su tijesno poraženi od strane Naše stranke za 1 mandat, a "obični" HDZ 1079. Ali drugih stranaka nema, te nema više ni Radom za boljitak koji je nosio nekoliko stotina glasova hrvatskih birača. dakle stranke sa hrvatskim predznakom ukupno 2299 glasova, umjeren pad u odnosu na 2012. a znacajan u odnosu na 2008. (izvor: https://www.izbori.ba/rezultati_izbora_ ... #/9/93/0/0).

Na izborima 2020. godine se tek vide razmjere demografskog sloma, narocito ako uzmemo u obzir da je zbog restrikcija bilo kudikamo manji broj glasova ljudi koji su u dijaspori, te ako se uzme u obzir da je starije stanovnistvo zbog straha od zaraze slabije izlazilo na izbore (a starije stanovnistvo dominira medju hrvatskim glasacima), tako da HDZ i HDZ 1990 sada zajedno osvajaju svega 1256 glasova i naravno ne osvajaju niti jedan mandat. Evo ubacit cemo u racunicu, mada ne bismo trebali jer se radi o lokalnom ugostitelju i generalno dosta pozitivno percipiranoj licnosti za koju se nije glasalo iskljucivo po ovim kriterijima, ali eto posto se zove Ivan Petrovic, spomenut cemo ga, dobio je 165 glasova kao nezavisni kandidat. (izvor: https://www.izbori.ba/Rezultati_izbora/ ... #/9/93/0/0)

Ako pricu svedemo na licno iskustvo, u ovom slucaju moje-po nekoj mojoj procjeni od 10 Hrvata Zenicana koje poznajem, najmanje 6-7 ih je u inostranstvu (pola u Hrvatskoj, pola u EU/USA/Kanada/Australija), 2-3 su preko nacionalnog kljuca zaposleni u institucijama, a mozda 1 da radi nesto u privatnom sektoru.

Nekih 40 kilometara južnije, u Kraljevoj Sutjesci o čijem simboličkom i svakom drugom značaju je suvišno pričati, gotovo da i nema kuće u vlasništvu Hrvata pred kojom nije parkirano auto na stranim tablicama, ako uopšte ima auta i kuća nije prazna i zaključana kao 2/3 vremena.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#60 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

_BataZiv_0809 wrote: 02/03/2021 18:33
JohnnyS wrote: 02/03/2021 15:57
Black swan wrote: 02/03/2021 15:35 Tu suplju o iseljavanju slusamo 20 godina
Šuplja bi bila da je Hrvata sve više zadnjih 20 godina, a ne sve manje.
Lako je te stvari kvantificirati. Evo imao sam malo viska slobodnog vremena i dokolice, pa sam se pozabavio podacima za moju Zenicu, grad u kojem su Hrvati autohtoni i domicilni, što bi se reklo-starosjedioci.

Brojevi govore sami za sebe (naravno ne govore cijelu pricu, ali su vise nego indikativni):

Popis 1991: Hrvata 22.651 (izvor: zenica.ba/fakta/o-gradu/historija-zenice/)

Popis 2013: Hrvata 8.279 (izvor: https://www.zenit.ba/objavljena-naciona ... ici-i-zdk/)

Ako se odmaknemo od popisa i pređemo na malo praktičnije stvari, uviđamo da:

-Stranke sa hrvatskim predznakom su u opstinskom/gradskom vijecu zadnji zadnji put osvojile vise od jednog mandata na lokalnim izborima 2008. godine i to kada su se sve ujedinile u nesto sto se zvalo: HRVATSKA KOALICIJA ZA ZENICU HDZ BIH HDZ1990 HSS-NHI HNZ, osvojvsi 2 mandata sa 1906 glasova (istina tu je bila i NR Radom za boljitak sa 1 mandatom i 1374 glasova, te je vrlo izvjesno da je i tu u pitanju bio hrvatski kandidat i predominantno hrvatski glasovi) (izvor: http://www.izbori.ba/Mandati27102008/Sh ... pality.asp)

-Vec na na narednim lokalnim izborima 2012. knjiga spada na 1 slovo kada HDZ KOALICIJA ZA ZENICU dobija 1496 glas, dakle nekih 400 glasova manje. Ostale stranke sa hrvatskim predznakom ne prolaze cenzus i to HSP dobija 59 glasova, te ponovo imamo Radom za boljitak sa ovaj put "šarenom" listom po etničkom kriteriju, a koji osvaja 1142 glasa, ali ne prolazi u vijece. To je zadnji put da će stranke sa hrvatskim predznakom imati svog vijećnika (izvor:https://www.izbori.ba/Rezultati/Rezulta ... a_093.html)

-2013. godine Hrvatska ulazi u EU, a Njemacka uvodi olaksice za radnike sa Balkana.

-Na izborima 2016. godine stranke sa hrvatskim predznakom ne prolaze više u vijeće, jer su nastupile razjedinjeno, a zajedno dobile više glasova nego 2008. i to HDZ 1990 1220 glasova gdje su tijesno poraženi od strane Naše stranke za 1 mandat, a "obični" HDZ 1079. Ali drugih stranaka nema, te nema više ni Radom za boljitak koji je nosio nekoliko stotina glasova hrvatskih birača. dakle stranke sa hrvatskim predznakom ukupno 2299 glasova, umjeren pad u odnosu na 2012. a znacajan u odnosu na 2008. (izvor: https://www.izbori.ba/rezultati_izbora_ ... #/9/93/0/0).

Na izborima 2020. godine se tek vide razmjere demografskog sloma, narocito ako uzmemo u obzir da je zbog restrikcija bilo kudikamo manji broj glasova ljudi koji su u dijaspori, te ako se uzme u obzir da je starije stanovnistvo zbog straha od zaraze slabije izlazilo na izbore (a starije stanovnistvo dominira medju hrvatskim glasacima), tako da HDZ i HDZ 1990 sada zajedno osvajaju svega 1256 glasova i naravno ne osvajaju niti jedan mandat. Evo ubacit cemo u racunicu, mada ne bismo trebali jer se radi o lokalnom ugostitelju i generalno dosta pozitivno percipiranoj licnosti za koju se nije glasalo iskljucivo po ovim kriterijima, ali eto posto se zove Ivan Petrovic, spomenut cemo ga, dobio je 165 glasova kao nezavisni kandidat. (izvor: https://www.izbori.ba/Rezultati_izbora/ ... #/9/93/0/0)

Ako pricu svedemo na licno iskustvo, u ovom slucaju moje-po nekoj mojoj procjeni od 10 Hrvata Zenicana koje poznajem, najmanje 6-7 ih je u inostranstvu (pola u Hrvatskoj, pola u EU/USA/Kanada/Australija), 2-3 su preko nacionalnog kljuca zaposleni u institucijama, a mozda 1 da radi nesto u privatnom sektoru.

Nekih 40 kilometara južnije, u Kraljevoj Sutjesci o čijem simboličkom i svakom drugom značaju je suvišno pričati, gotovo da i nema kuće u vlasništvu Hrvata pred kojom nije parkirano auto na stranim tablicama, ako uopšte ima auta i kuća nije prazna i zaključana kao 2/3 vremena.
Ne bih ulazi u ovo napisano ali kako se dogodi da u skupštinu kantona ZD uđe 9 delegata Hrvata na 8000 stanovnika koji se izjašnjavaju Hrvatima, jeli to odjednom pozitivna diskriminacija ili slučajno pokušaj prevare Hrvata jer se očekivalo da će u dom naroda ući 2 a ne 1 Hrvat????
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66257
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#61 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Kolinda wrote: 02/03/2021 19:09
Ne bih ulazi u ovo napisano ali kako se dogodi da u skupštinu kantona ZD uđe 9 delegata Hrvata na 8000 stanovnika koji se izjašnjavaju Hrvatima, jeli to odjednom pozitivna diskriminacija ili slučajno pokušaj prevare Hrvata jer se očekivalo da će u dom naroda ući 2 a ne 1 Hrvat????
U kantonalnu skupstinu ne ulaze delegati, nego se biraju poslanici. Delegati se delegiraju kako im samo ime kaze i to u domove naroda.

Dakle ovi prvi se biraju na direktnim neposrednim izborima, drugi na posrednim. Samim tim prvi jesu stvar demografije, a u ZDK vise od pola opstina daje bar po nekoliko stotina hrvatskih glasova (Žepče, Usora, Zenica, Kakanj, Vareš).
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#62 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

_BataZiv_0809 wrote: 02/03/2021 19:13
Kolinda wrote: 02/03/2021 19:09
Ne bih ulazi u ovo napisano ali kako se dogodi da u skupštinu kantona ZD uđe 9 delegata Hrvata na 8000 stanovnika koji se izjašnjavaju Hrvatima, jeli to odjednom pozitivna diskriminacija ili slučajno pokušaj prevare Hrvata jer se očekivalo da će u dom naroda ući 2 a ne 1 Hrvat????
U kantonalnu skupstinu ne ulaze delegati, nego se biraju poslanici. Delegati se delegiraju kako im samo ime kaze i to u domove naroda.

Dakle ovi prvi se biraju na direktnim neposrednim izborima, drugi na posrednim. Samim tim prvi jesu stvar demografije, a u ZDK vise od pola opstina daje bar po nekoliko stotina hrvatskih glasova (Žepče, Usora, Zenica, Kakanj, Vareš).
Hvala na pojašnjenju iako mi je drago da razumiješ što sam htio reći...jedino što nisi odgovorio a jedino je to važno u postu na koji si se osvrnuo, je li slučajno da odjednom svi imaju Hrvate na vrhu listi iako za te stranke ne glasaju Hrvati?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66257
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#63 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Kolinda wrote: 02/03/2021 19:30
Hvala na pojašnjenju iako mi je drago da razumiješ što sam htio reći...jedino što nisi odgovorio a jedino je to važno u postu na koji si se osvrnuo, je li slučajno da odjednom svi imaju Hrvate na vrhu listi iako za te stranke ne glasaju Hrvati?
Ne kontam pitanje o Hrvatima na vrhovima listi? Koliko je zastupnika u ZDK Hrvata a da nisu iz stranaka sa hrvatskim predznakom?
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#64 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

_BataZiv_0809 wrote: 02/03/2021 19:35
Kolinda wrote: 02/03/2021 19:30
Hvala na pojašnjenju iako mi je drago da razumiješ što sam htio reći...jedino što nisi odgovorio a jedino je to važno u postu na koji si se osvrnuo, je li slučajno da odjednom svi imaju Hrvate na vrhu listi iako za te stranke ne glasaju Hrvati?
Ne kontam pitanje o Hrvatima na vrhovima listi? Koliko je zastupnika u ZDK Hrvata a da nisu iz stranaka sa hrvatskim predznakom?
Klub Hrvata broji 9 poslanika? Stranke sa hrvatskim predznakom koliko vidim imaju 3 poslanika....ako griješim ispravi me...a za ovo da ne kontaš za Hrvate na listama stranaka za koje ne glasaju Hrvati onda ništa...
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#65 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Qoom »

Ako sam dobro shvatio, ponderisano favoriziranje općina sa nacionalnom većinom?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66257
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#66 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Kolinda wrote: 02/03/2021 19:42
_BataZiv_0809 wrote: 02/03/2021 19:35
Kolinda wrote: 02/03/2021 19:30
Hvala na pojašnjenju iako mi je drago da razumiješ što sam htio reći...jedino što nisi odgovorio a jedino je to važno u postu na koji si se osvrnuo, je li slučajno da odjednom svi imaju Hrvate na vrhu listi iako za te stranke ne glasaju Hrvati?
Ne kontam pitanje o Hrvatima na vrhovima listi? Koliko je zastupnika u ZDK Hrvata a da nisu iz stranaka sa hrvatskim predznakom?
Klub Hrvata broji 9 poslanika? Stranke sa hrvatskim predznakom koliko vidim imaju 3 poslanika....ako griješim ispravi me...a za ovo da ne kontaš za Hrvate na listama stranaka za koje ne glasaju Hrvati onda ništa...
Ne znam brate dragi sastav skupstine ZDK i nemam sad kad provjeravati. Ako su 3 iz hrvatskih stranaka odakle su onda tih preostalih 6?
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#67 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

_BataZiv_0809 wrote: 02/03/2021 19:51
Kolinda wrote: 02/03/2021 19:42
_BataZiv_0809 wrote: 02/03/2021 19:35

Ne kontam pitanje o Hrvatima na vrhovima listi? Koliko je zastupnika u ZDK Hrvata a da nisu iz stranaka sa hrvatskim predznakom?
Klub Hrvata broji 9 poslanika? Stranke sa hrvatskim predznakom koliko vidim imaju 3 poslanika....ako griješim ispravi me...a za ovo da ne kontaš za Hrvate na listama stranaka za koje ne glasaju Hrvati onda ništa...
Ne znam brate dragi sastav skupstine ZDK i nemam sad kad provjeravati. Ako su 3 iz hrvatskih stranaka odakle su onda tih preostalih 6?
Pa iz SDA, SBB, Df i SDP...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#68 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mO k3 »

Jos jedna potpuno nepotrebna tema , novog IZ nece biti ...... bonjsaci su napravili vise puta greske i naucili su se ....
User avatar
BrziGonzales
Posts: 400
Joined: 09/05/2018 17:40

#69 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by BrziGonzales »

_BataZiv_0809 wrote: 02/03/2021 18:33
JohnnyS wrote: 02/03/2021 15:57
Black swan wrote: 02/03/2021 15:35 Tu suplju o iseljavanju slusamo 20 godina
Šuplja bi bila da je Hrvata sve više zadnjih 20 godina, a ne sve manje.
Lako je te stvari kvantificirati. Evo imao sam malo viska slobodnog vremena i dokolice, pa sam se pozabavio podacima za moju Zenicu, grad u kojem su Hrvati autohtoni i domicilni, što bi se reklo-starosjedioci.

Brojevi govore sami za sebe (naravno ne govore cijelu pricu, ali su vise nego indikativni):


Nekih 40 kilometara južnije, u Kraljevoj Sutjesci o čijem simboličkom i svakom drugom značaju je suvišno pričati, gotovo da i nema kuće u vlasništvu Hrvata pred kojom nije parkirano auto na stranim tablicama, ako uopšte ima auta i kuća nije prazna i zaključana kao 2/3 vremena.
Ono što se vidi iz statističkih podataka ovisi od kuta gledanja. Iz ovih tvojih linkova vidi se da je Zenica u bananu malo više nego ostali dijelovi naše države.
https://www.zenit.ba/objavljena-naciona ... ci-i-zdk/
Također u Zenici živi i 92.906 radno sposobnih osoba, a od toga je zaposleno samo 30.501 osoba ili 32,8%.
Ovo je vrlo loš podatak. Ali, Zenica je radnički grad izrastao na crnoj metalurgiji što ne kotira baš najbolje na tržištu.
Ako nemaš nekoga svoga da te zaposli u svoju firmu u, nemaš nikakvu perspektivu pristojnog života. Ako si Bošnjak možeš se nadati bar nekom državnom nivou jer tvoja stranka te prati. Ako tvoje opcije nema, nema ni tebe u državnoj službi. Ostaje privatni sektor gdje se pokušavaš vaditi. Ili ideš za poslom gdje ga ima.

Kad već imaš viška vremena, baci pogled i na druge podatke

https://www.klix.ba/biznis/privreda/ko- ... 200121020


Ako ti broj zaposlenih padne za više od 50% za 30 godina to ne zovemo obećanom zemljom. Šteta za radnički grad.

Iz ove tablice u linku se vidi da su Hrvati izlapili iz cijele BiH. Šta ćeš... Nema ih ni 3%, zar ne? U svim mjestima je pad a najviše gdje oni žive. Ili ipak ne?

Radije razmišljaj kako će nam država preživjeti demografski slom gdje trenutno ima više umirovljenika nego mladih ispod 18 godina. A pred mirovinom su baby boom godišta rođena 60-tih godina prošlog stoljeća. Tad će nam priče oko IZ izgledati kao daleka, lijepša prošlost.
Uzmi tu statistiku kad imaš višak vremena.
http://fzs.ba/wp-content/uploads/2020/08/14.2.1.pdf


Niko se ne može pohvaliti rezultatima zaposlenosti jer i 38% zaposlenih je katastrofalan podatak u odnosu na Zeničkih 32,8% a to je u brojkama 15% veća zaposlenost od Zeničke. Statistikom možeš svašta dokazivati i može izgledati uvjerljivo. Batali se dokazivanja da li neko nestaje, ili ne. Svi tonemo zajedno. Daj radije prijedlog rješavanja IZ prije nego nas druge brige stignu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66257
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#70 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Hvala na prijedlozima, višak vremena sam već konzumirao.

Ukratko da ti odgovorim-grad jeste u banani iz niza razloga od kojih si ti tacno detektovao jedan. Ali to nije bila tema. Podaci su stari 8 godina, situacija je danas ipak bolja, ili je bila do covida.

Procentualno gledano-veca ti je sansa upasti na drzavne jasle kao Hrvat po nacionalnom kljucu, nego kao Bosnjak.

Nemam ja sta razmisljati kako ce nam drzava prezivjeti kad je moj uticaj kao individue na to minoran, ali cu se truditi da biram one politike koje nece dodatno tjerati ljude odavde. Ali narod se pokrenuo, to je ireverzibilan proces do neke nove globalne kataklizme.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#71 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Emiremir33 »

BrziGonzales wrote: 02/03/2021 20:16
_BataZiv_0809 wrote: 02/03/2021 18:33
JohnnyS wrote: 02/03/2021 15:57

Šuplja bi bila da je Hrvata sve više zadnjih 20 godina, a ne sve manje.
Lako je te stvari kvantificirati. Evo imao sam malo viska slobodnog vremena i dokolice, pa sam se pozabavio podacima za moju Zenicu, grad u kojem su Hrvati autohtoni i domicilni, što bi se reklo-starosjedioci.

Brojevi govore sami za sebe (naravno ne govore cijelu pricu, ali su vise nego indikativni):


Nekih 40 kilometara južnije, u Kraljevoj Sutjesci o čijem simboličkom i svakom drugom značaju je suvišno pričati, gotovo da i nema kuće u vlasništvu Hrvata pred kojom nije parkirano auto na stranim tablicama, ako uopšte ima auta i kuća nije prazna i zaključana kao 2/3 vremena.
Ono što se vidi iz statističkih podataka ovisi od kuta gledanja. Iz ovih tvojih linkova vidi se da je Zenica u bananu malo više nego ostali dijelovi naše države.
https://www.zenit.ba/objavljena-naciona ... ci-i-zdk/
Također u Zenici živi i 92.906 radno sposobnih osoba, a od toga je zaposleno samo 30.501 osoba ili 32,8%.
Ovo je vrlo loš podatak. Ali, Zenica je radnički grad izrastao na crnoj metalurgiji što ne kotira baš najbolje na tržištu.
Ako nemaš nekoga svoga da te zaposli u svoju firmu u, nemaš nikakvu perspektivu pristojnog života. Ako si Bošnjak možeš se nadati bar nekom državnom nivou jer tvoja stranka te prati. Ako tvoje opcije nema, nema ni tebe u državnoj službi. Ostaje privatni sektor gdje se pokušavaš vaditi. Ili ideš za poslom gdje ga ima.

Kad već imaš viška vremena, baci pogled i na druge podatke

https://www.klix.ba/biznis/privreda/ko- ... 200121020


Ako ti broj zaposlenih padne za više od 50% za 30 godina to ne zovemo obećanom zemljom. Šteta za radnički grad.

Iz ove tablice u linku se vidi da su Hrvati izlapili iz cijele BiH. Šta ćeš... Nema ih ni 3%, zar ne? U svim mjestima je pad a najviše gdje oni žive. Ili ipak ne?

Radije razmišljaj kako će nam država preživjeti demografski slom gdje trenutno ima više umirovljenika nego mladih ispod 18 godina. A pred mirovinom su baby boom godišta rođena 60-tih godina prošlog stoljeća. Tad će nam priče oko IZ izgledati kao daleka, lijepša prošlost.
Uzmi tu statistiku kad imaš višak vremena.
http://fzs.ba/wp-content/uploads/2020/08/14.2.1.pdf


Niko se ne može pohvaliti rezultatima zaposlenosti jer i 38% zaposlenih je katastrofalan podatak u odnosu na Zeničkih 32,8% a to je u brojkama 15% veća zaposlenost od Zeničke. Statistikom možeš svašta dokazivati i može izgledati uvjerljivo. Batali se dokazivanja da li neko nestaje, ili ne. Svi tonemo zajedno. Daj radije prijedlog rješavanja IZ prije nego nas druge brige stignu.
Ide narod iz Zapadne Hercegovine koja je baš jaka privatnim sektorom,a kamoli iz Srednje Bosne i ZDK i tako dalje
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#72 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Truba »

JohnnyS wrote: 02/03/2021 15:57
Black swan wrote: 02/03/2021 15:35 Tu suplju o iseljavanju slusamo 20 godina
Šuplja bi bila da je Hrvata sve više zadnjih 20 godina, a ne sve manje.
Pa svaki izbori vam pokazu situaciju
Takodjer sve belacke nacije smanjuju svoj broj
Sve smanjuje svoj broj u civilizaciji individualizma
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#73 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Truba »

Znaci nestajemo u kraljevoj sutjesci ali se moramo boriti za posavinu
Zanimljivo
User avatar
JohnnyS
Posts: 13663
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#74 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by JohnnyS »

Black swan wrote: 02/03/2021 20:32
JohnnyS wrote: 02/03/2021 15:57
Black swan wrote: 02/03/2021 15:35 Tu suplju o iseljavanju slusamo 20 godina
Šuplja bi bila da je Hrvata sve više zadnjih 20 godina, a ne sve manje.
Pa svaki izbori vam pokazu situaciju
Takodjer sve belacke nacije smanjuju svoj broj
Sve smanjuje svoj broj u civilizaciji individualizma

S ovim se slažem. Broj glasova "hrvatskih stranaka" je iz ciklusa u ciklus sve manji i taj je pad veći nego među ostalim narodima. Da nije jer smo "bjelija" nacija po tvojoj teoriji o nestajanju bijelog čovjeka.
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#75 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Truba »

Svaka se izjava moze izvrnuti

Prije 5 godina sam ovdje procitao mostar samo sto nije "pao" izbori su pokazali stvarno stanje stvari
Ako imamo 3 skupa
Ne mozemo jedan skup promatrati izdvojeno
Iseljavanje sva 3 naroda su dio jednog procesa
Tako da je to u globalu od 12% do 17%
Oduvek je tolko bilo hrvata u bih
S tim da se mnogo dulje hrvati iseljavaju
Mislim oko 50 godina
Sad je problem bela kuga
Ne iseljavanje

Ukratko...ista meta isto odstojanje i na sljedecim izborima
Post Reply