BHTelecom

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 530
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#7851 Re: BHTelecom

Post by Dr_Help »

VEOMA DOBRA APLIKACIJA , POSTOJI I ZA MOBILEN UREĐAJE. DETALJNO JE MJERENJE I POSTOJI MAPA MJERENJA. :bih:

https://nettest.rak.ba/

Šta je RAK NetTest?

RAK NetTest je open-source aplikacija koja predstavlja besplatni alat kojim krajnji korisnici mogu ispitati brzinu i kvalitetu usluge širokopojasnog pristupa Internetu. Pored uobičajenih indikatora brzine: ping, preuzimanje (download) i učitavanje (upload), aplikacija mjeri više od 150 različitih parametara, te sveobuhvatno procjenjuje kvalitet usluge i zadovoljstvo uslugom pristupa Internetu.

Aplikaciju možete pokrenuti sa računara na adresi nettest.rak.ba za fiksni pristup Internetu, a istu možete instalirati na svoj mobilni telefon i tablet sa Play store, ili App store (zavisno od vrste uređaja koji koristite) za bežični pristup Internetu.

Prilikom pokretanja aplikacije krajnji korisnik će morati potvrditi da je svjestan mogućih dodatnih troškova koje će izvršavanje aplikacije izazvati (ukoliko korisnik nema „flat“ paket, te mjesečni račun zavisi od količine prenesenih podataka), te da je saglasan sa mogućim dodatnim troškom.

Pokretanje ove aplikacije prouzrokuje preuzimanje određene količine podataka s Interneta. Ovisno od brzine testiranog priključka, količina prenesenih podataka može biti do 250 MB. Ukoliko krajnji korisnik ponavlja mjerenja, aplikacija svaki put prenosi sličnu količinu podataka. Rezultati mjerenja i količina prenesenih podataka zavise od tipa Internet veze (fiksni/bežični pristup) i od tipa pristupnih tehnologija.

RAK NetTest je složen sistem mjerenja koji nudi pouzdano i vjerodostojno testiranje i rezultate. Rezultati se pružaju korisniku u prilagođenim i detaljnim grafičkim i statističkim prikazima.

RAK NetTest je u potpunosti u skladu sa BEREC smjernicama iz 2014. i 2016. godine, koje preporučuju arhitekturu i parametre IAS sistema praćenja kvaliteta, TK-TVo BNetzA (DE-2016), ETSI (TS102 250-2 p5.11, EG 202 057-04 p5.2) i ITU-T standardom.

Rezultati testiranja i statistički rezultati koje obezbjeđuje RAK NetTest se ne mogu koristiti kao jedan od dokaza u postupku tužbe protiv operatora. Na rezultate testiranja koje vrše krajnji korisnici utiče okruženje krajnjih korisnika.

RAK ne prihvata nikakvu odgovornost za ispravnost, kompletnost ili kvalitet pruženih informacija i usluga. Nikakvi zahtjevi se ne mogu podnijeti protiv RAK-a za materijalnu ili nematerijalnu štetu koja proistekne iz upotrebe pruženih usluga ili informacija. RAK neće biti odgovoran za bilo kakvu štetu, zaključke ili odluke donijete na osnovu podataka, upoređivanja podataka ili rangiranja uređaja, mrežnih operatora i provajdera usluga.
Više informacija o RAK NetTest aplikaciji, kao i uslovi njenog korištenja nalaze se u okviru same aplikacije u rubrikama Pomoć i Uslovi korištenja.
mirza_15
Posts: 10623
Joined: 19/01/2015 09:26

#7852 Re: BHTelecom

Post by mirza_15 »

Ja ne razumijem to hejtanje live kamera. Ako ih se i ne koristi ne smetaju.

Ja vikendom kada ustanem prelistam kamere, a nerijetko ostavim na nekoj dok pijem jutarnju kafu i doručkujem. Posebno ako planiram negdje izaći provjerim stanje (vrijeme, gužva). Pogotovo kada se iz grada planira na planinu. Meni fakat koriste. A kao što sam napisao, i ko ih ne koristi ne vidim zašto smetaju.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5650
Joined: 04/08/2020 19:22

#7853 Re: BHTelecom

Post by -Chesterfield- »

dend wrote: 01/02/2022 18:50
-Chesterfield- wrote: 01/02/2022 18:14 Mislim da se pretjeruje sa ulaganjem novca u te kamere? Taj novac treba preusmjeriti u nešto korisno.
I pored skupih kamera i ulaganja u razne projekte emisija, serija, filmova i tv kanala, dobit je porasla :thumbup:
Radujem se što je dobit porasla. Nadam se da ta dobit neće završiti u nekom tunelu? Nego nastaviti sa modernizacijom i širenjem mreže, aplikacija...
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 530
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#7854 Re: BHTelecom

Post by Dr_Help »

mirza_15 wrote: 01/02/2022 19:04 Ja ne razumijem to hejtanje live kamera. Ako ih se i ne koristi ne smetaju.

Ja vikendom kada ustanem prelistam kamere, a nerijetko ostavim na nekoj dok pijem jutarnju kafu i doručkujem. Posebno ako planiram negdje izaći provjerim stanje (vrijeme, gužva). Pogotovo kada se iz grada planira na planinu. Meni fakat koriste. A kao što sam napisao, i ko ih ne koristi ne vidim zašto smetaju.
moji prijatelji skijaši uveliko koriste da provjere stanje na stazi / bjelašnica igman / :)
sencobih
Posts: 6953
Joined: 08/09/2010 08:33

#7855 Re: BHTelecom

Post by sencobih »

Telekom kao državna firma je u obavezi dio dobiti vraćati zajednici, između ostalog i u tunel, koji će biti spas za ljude iz goraždanskog kraja. Rijetko koja firma je društveno odgovorna kao telekom, treba to cijeniti.
User avatar
PlusSA
Posts: 3175
Joined: 13/07/2011 16:51

#7856 Re: BHTelecom

Post by PlusSA »

-Chesterfield- wrote: 01/02/2022 18:14 Mislim da se pretjeruje sa ulaganjem novca u te kamere? Taj novac treba preusmjeriti u nešto korisno.
Ne smijem ni zamisliti cifru koliko plate kameru :-)
Možda još i mjesecno rentanje placa gdje je postave :)
sencobih
Posts: 6953
Joined: 08/09/2010 08:33

#7857 Re: BHTelecom

Post by sencobih »

namiami wrote: 01/02/2022 19:34
sencobih wrote: 01/02/2022 19:28 Telekom kao državna firma je u obavezi dio dobiti vraćati zajednici, između ostalog i u tunel, koji će biti spas za ljude iz goraždanskog kraja. Rijetko koja firma je društveno odgovorna kao telekom, treba to cijeniti.
nemoj molim te da lupaju vise kes u tunele. Neka rade optiku...
Rade i optiku i to jedino je telekom i radi
sencobih
Posts: 6953
Joined: 08/09/2010 08:33

#7858 Re: BHTelecom

Post by sencobih »

PlusSA wrote: 01/02/2022 19:29
-Chesterfield- wrote: 01/02/2022 18:14 Mislim da se pretjeruje sa ulaganjem novca u te kamere? Taj novac treba preusmjeriti u nešto korisno.
Ne smijem ni zamisliti cifru koliko plate kameru :-)
Možda još i mjesecno rentanje placa gdje je postave :)
Sigurno sami sebi plaćaju što na bazne stanice postave kameru
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1605
Joined: 11/06/2011 07:36

#7859 Re: BHTelecom

Post by Kiki_Musampa »

PlusSA wrote: 01/02/2022 11:09 Ako cemo gledati na starije onda ne trebate ništa mijenjati :thumbup:

350+ kanala
10mbps

Vrh, nema potebe ni HD kanale ubacivati :bih:
Samo pink,OBN i ne znam još koji kanal sa serijama turskim.
passiv
Posts: 252
Joined: 29/04/2012 15:57

#7860 Re: BHTelecom

Post by passiv »

Kakva je procedura da prikljucim mojuTV, dosla mi je optika do kuce pa bih uzeo onaj paket Moja TV Full 3, ima li neka kombinacija da uzmem neki paket sa boljim internetom kao sto ima ovaj paket a bez ovih filmskih kanala?

Zna li se kakav ugovor ima BHT sa arenama, tj koliko traje?
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#7861 Re: BHTelecom

Post by dend »

passiv wrote: 01/02/2022 20:52 Kakva je procedura da prikljucim mojuTV, dosla mi je optika do kuce pa bih uzeo onaj paket Moja TV Full 3, ima li neka kombinacija da uzmem neki paket sa boljim internetom kao sto ima ovaj paket a bez ovih filmskih kanala?

Zna li se kakav ugovor ima BHT sa arenama, tj koliko traje?
Full ? TV + Net + Fiksni ili Net ? TV + Net

Sledeci paket po brzini je brzina interneta 500/100 bez dodatnih tv paketa.

Arene ce jos zadugo biti na bhT
niho92
Posts: 533
Joined: 05/09/2012 14:29

#7862 Re: BHTelecom

Post by niho92 »

Ovi Cinestar kanali otkako su uvedeni vise nisu imali prevode nego sto jesu
Također Discovery kanali evo danima nema prevoda
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#7863 Re: BHTelecom

Post by dend »

niho92 wrote: 01/02/2022 21:57 Ovi Cinestar kanali otkako su uvedeni vise nisu imali prevode nego sto jesu
Također Discovery kanali evo danima nema prevoda
Prvo provjeri da li ima prijevod za sadržaj. Pritiskom na žuto dugme i strelicom desno možes vidjeti da li imaju prijevodi. Ako nema onda sadržaj nema prijevoda, ako ima ali ne rade potrebno je resetovati STB.

Resetuj stb.

Mozes kroz
MENU - POSTAVKE - SISTEM - PONOVNO POKRETANJE
resetovati STB bez da ustaješ
ajdamo
Posts: 1054
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#7864 Re: BHTelecom

Post by ajdamo »

mirza_15 wrote: 01/02/2022 19:04 Ja ne razumijem to hejtanje live kamera. Ako ih se i ne koristi ne smetaju.

Ja vikendom kada ustanem prelistam kamere, a nerijetko ostavim na nekoj dok pijem jutarnju kafu i doručkujem. Posebno ako planiram negdje izaći provjerim stanje (vrijeme, gužva). Pogotovo kada se iz grada planira na planinu. Meni fakat koriste. A kao što sam napisao, i ko ih ne koristi ne vidim zašto smetaju.
Ista stvar, doslovno svako jutro uz kafu gledamo live kamere.

Ne kontam zašto nekome smetaju, čak i na zapadu postoje ovakvi servisi. Dok sam živio u Njemačkoj često sam gledao panoramu Minhena i okolice.
kakaljin
Posts: 11654
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#7865 Re: BHTelecom

Post by kakaljin »

passiv wrote: 01/02/2022 20:52 Kakva je procedura da prikljucim mojuTV, dosla mi je optika do kuce pa bih uzeo onaj paket Moja TV Full 3, ima li neka kombinacija da uzmem neki paket sa boljim internetom kao sto ima ovaj paket a bez ovih filmskih kanala?

Zna li se kakav ugovor ima BHT sa arenama, tj koliko traje?
Da si podnjeo zahtjev kad je bila akcija za Full/net 6 mogao si proci kao i ja da net 6 placas 55 KM 24 mjeseca koliko kosta net/full 5

jedini bolji paket od tog je Net/full 6
zippoo87
Posts: 15669
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7866 Re: BHTelecom

Post by zippoo87 »

niho92 wrote: 01/02/2022 21:57 Ovi Cinestar kanali otkako su uvedeni vise nisu imali prevode nego sto jesu
Također Discovery kanali evo danima nema prevoda
Kako mislis...ja gledam najvise zadnjih dana cinestar kanale i svi su imali titlove?
Za discovery ne mogu potvrditi jer ga jako malo gledam u zadnje vrijeme.

Imaju opcije za titlove...kada kliknes na kanal pa budu oni podaci,pritisni zuto dugme na daljinskom,otvori ti titlove pa onda strelicu desno i imas da biras sa hr titlovima ili bez titlova.Vidi da ti nije iskljuceno na kojim kanalima.
niho92
Posts: 533
Joined: 05/09/2012 14:29

#7867 Re: BHTelecom

Post by niho92 »

Desava se da nestanu titlovi, ali eto @dend mi rece da treba restartovati STB, nisam znao da moze zbog toga biti problem, mislim sve ide normalno i net i televizija, a prevodi samo nestanu
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5650
Joined: 04/08/2020 19:22

#7868 Re: BHTelecom

Post by -Chesterfield- »

sencobih wrote: 01/02/2022 19:28 Telekom kao državna firma je u obavezi dio dobiti vraćati zajednici, između ostalog i u tunel, koji će biti spas za ljude iz goraždanskog kraja. Rijetko koja firma je društveno odgovorna kao telekom, treba to cijeniti.
Nije Bhtelecom državna firma. To je firma u vlasništvu FBiH i dioničara.
Doduše nekada mi se čini da je u vlasništvu kantona Sarajevo.
Još nisam pročitao da su nešto donirali na mojoj općini.
Čini mi se da je krenulo nabolje. Ima države i mimo Sarajeva.

Sve što tražimo je ravnomjerno ulaganje u infrastrukturu po čitavoj FBiH i ništa više.

Nema potrebe da Bhtelecom održava lokalne, regionalne i magistralne puteve...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5650
Joined: 04/08/2020 19:22

#7869 Re: BHTelecom

Post by -Chesterfield- »

Vidim da je neko od forumaša najavio nove pakete interneta i televizije u skorije vrijeme.
Ostaje da vidimo kako će riješiti ovaj problem gdje je cijena paketa ista, a usluga osakaćena jer nema tehničke mogućnosti.

Oni su sami sebi napravili problem.
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#7870 Re: BHTelecom

Post by dend »

-Chesterfield- wrote: 01/02/2022 23:59 Vidim da je neko od forumaša najavio nove pakete interneta i televizije u skorije vrijeme.
Ostaje da vidimo kako će riješiti ovaj problem gdje je cijena paketa ista, a usluga osakaćena jer nema tehničke mogućnosti.

Oni su sami sebi napravili problem.
Problem?

Nisu oni sebi napravili problem. Telekom je sebe ogradio u smislu limitacija tehnickih mogucnosti. To je praksa svih telekom operatera u svijetu koji pruzaju usluge putem xDSL tehnologija.

Promjene ako budu u smislu povecanja brzina ili slicno, ce biti samo zbog korisnika optike koji ce vjerovatno dobiti mnogo vece brzine za novac. Onima na ADSLu ne postoji ovozemaljska fizicka mogucnost za povecanje brzina, nama na VDSLu postoji neka mogucnost povecanja brzina do 100mbps ali opet u zavisnosti od tehnickih mogucnosti lokacije.

Ako ti nije jasno kako bi to izgledalo, mozes pogledati kod mtela pakete i onda procitati sitna slova za brzine neta.

naravno, ovo iznad je sve MOJE viđenje i mišljenje
kakaljin
Posts: 11654
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#7871 Re: BHTelecom

Post by kakaljin »

-Chesterfield- wrote: 01/02/2022 23:59 Vidim da je neko od forumaša najavio nove pakete interneta i televizije u skorije vrijeme.
Ostaje da vidimo kako će riješiti ovaj problem gdje je cijena paketa ista, a usluga osakaćena jer nema tehničke mogućnosti.

Oni su sami sebi napravili problem.
Koja usluga BH telecoma je osakacena a da nije u uslovima navedena i ako ti ne mogu to ispuniti radi tehnickih mogucnosti mozes raskinuti ugovor bez ikakvih problema i da placas nesto po istoj cijeni kao neko drugi a ima vise za istu cijenu.

Po meni sasvim dovoljno paketa Moja tv ima samo mozda neke sitne korekcije da se naprave i da se po meni najjeftiniji paket izbaci iz ponude i samo cijene da se pomjere za taj jedan paket da budu jeftiniji paketi ali kao sto kazes neki nemaju tehnicke mogucnost za vece pakete tako da mora postojati i taj najmanji paket.
User avatar
PlusSA
Posts: 3175
Joined: 13/07/2011 16:51

#7872 Re: BHTelecom

Post by PlusSA »

sencobih wrote: 02/02/2022 06:36
PlusSA wrote: 01/02/2022 23:14 @-Chesterfield-

Ubo si ga brate da valja :thumbup:
ti se nemaš pravo ljutiti jer je jedino telekom potrošio pare da ti dovede mrežu. Ostali neće ni feninga da potroše na tebe, a i telekom je izgleda bacio pare.
To je tacno doveli su mrežu prije rata još tad su bili jedini a evo vec odavno imam osim Bhtelecoma još TRI operatera u ponudi :thumbup:

Drugi su ulagali a telecom ne mrda nažalost, dolazimo do kraja puta još malo imam ugovora a ne vidim neki preokret da ce se desiti.

Ne mora znaciti da živim u zabacenom selu nekom ako ne mogu imati brži net, griješite tu.

Neki dan speedtest je pokazao da je bhtelecom u prosjeku najsporiji još uvijek to je cinjenica na stranu broj kanala i sl.
alacious
Posts: 52
Joined: 16/02/2014 22:44

#7873 Re: BHTelecom

Post by alacious »

Sta je tacno problem sa bh telecomom i javljanjem na broj telefona upisan pored poslovnice na njihovom sajtu?

Zvao sam dvije poslovnice u dva razlicita grada ukupno 18 puta i niko se nije javio
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5650
Joined: 04/08/2020 19:22

#7874 Re: BHTelecom

Post by -Chesterfield- »

kakaljin wrote: 02/02/2022 00:16
-Chesterfield- wrote: 01/02/2022 23:59 Vidim da je neko od forumaša najavio nove pakete interneta i televizije u skorije vrijeme.
Ostaje da vidimo kako će riješiti ovaj problem gdje je cijena paketa ista, a usluga osakaćena jer nema tehničke mogućnosti.

Oni su sami sebi napravili problem.
Koja usluga BH telecoma je osakacena a da nije u uslovima navedena i ako ti ne mogu to ispuniti radi tehnickih mogucnosti mozes raskinuti ugovor bez ikakvih problema i da placas nesto po istoj cijeni kao neko drugi a ima vise za istu cijenu.

Po meni sasvim dovoljno paketa Moja tv ima samo mozda neke sitne korekcije da se naprave i da se po meni najjeftiniji paket izbaci iz ponude i samo cijene da se pomjere za taj jedan paket da budu jeftiniji paketi ali kao sto kazes neki nemaju tehnicke mogucnost za vece pakete tako da mora postojati i taj najmanji paket.
Ne možeš raskinuti ugovor. Nije baš tako jednostavno dokazati da nemaš 60%
Ti vjerovatno nisi imao problema pa ne znaš kako to funkcionira?
Već sam ranije pisao svoje iskustvo kada sam imao kvar na liniji.
Ne daju raskid ugovora, a neće da dođu popraviti liniju.
Morao sam poslati desetak email poruka da bih dokazao da sam u pravu.
kakaljin
Posts: 11654
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#7875 Re: BHTelecom

Post by kakaljin »

-Chesterfield- wrote: 02/02/2022 10:34
kakaljin wrote: 02/02/2022 00:16

Koja usluga BH telecoma je osakacena a da nije u uslovima navedena i ako ti ne mogu to ispuniti radi tehnickih mogucnosti mozes raskinuti ugovor bez ikakvih problema i da placas nesto po istoj cijeni kao neko drugi a ima vise za istu cijenu.

Po meni sasvim dovoljno paketa Moja tv ima samo mozda neke sitne korekcije da se naprave i da se po meni najjeftiniji paket izbaci iz ponude i samo cijene da se pomjere za taj jedan paket da budu jeftiniji paketi ali kao sto kazes neki nemaju tehnicke mogucnost za vece pakete tako da mora postojati i taj najmanji paket.
Ne možeš raskinuti ugovor. Nije baš tako jednostavno dokazati da nemaš 60%
Ti vjerovatno nisi imao problema pa ne znaš kako to funkcionira?
Već sam ranije pisao svoje iskustvo kada sam imao kvar na liniji.
Ne daju raskid ugovora, a neće da dođu popraviti liniju.
Morao sam poslati desetak email poruka da bih dokazao da sam u pravu.
Znam i te kako jer kad mi je moja tv bila na paricama i treba da pocne svjetsko prvenstvo 2014 i htjeo sam HD kanale da imam i receno mi da ako puste HD kanale da ce mi brzina interneta biti minimalna i ja sam znajuci to ipak pristao na HD kanale da puste. I normalno svjestan sam bio da kad gledam da mogu skoro zaboraviti na internet. Zato sam fino kombinovao akd mi treba internet po punoj brzini sam gledao samo SD kanale. I tako mi je to trajalo skoro pola godine dok nije dosla optika. Ali ja sam pristao na to jer sam znao sta me ceka, a mogao sam raskinuti ugovor i prebaciti se na drugog opratera bez ikakvih problema za ovaj razlog koji je bio.
Post Reply