Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#26 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Haris.ba »

amko761 wrote: 16/07/2020 07:40 Ovo je najvažnije po mom mišljenju. Bošnjaci bi bili svi u jednoj državi i bili bi veliki politički faktor. Ovako smo podijeljeni u 3 države i ništa se ne pitamo ni u jednoj.
Koliko bi se pitali pogledaj koliko se pitaju Bošnjaci u RS. Nedaju im djetetu da zove bosanski jezik bosanskim. 90% Srba u entitetu. Kako ih neko može ugroziti? A da ne pričam o nekim ekonomskim stvarima gdje ti je kapak. Ja, politički faktor. Zamjenio bi državu za neki politički faktor.

I to sve radi nekog mosta na moru.

Jedino se slažem da još ne znamo šta je država. Inače, i na ovakvu rahljavu nikada nikakve negativne stvari ne bi rekli.

I da, nije Hrvatska kriva što bosanski političari ne žele da rade. Kada su samostalno bili odredili koji su granični prelazi za prevoz robe, šta misliš pto su u roku 24 sata povukli tu odluku? Zato što su naši odmah isto samostalno odredili druge prelaze. Pa nastala blokada.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#27 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by broj dva »

Je'l ima jos neko onu tinejdzersku hormonalnu zelju da im mi fino srusimo taj most i kazemo e ovo je za stari most, haj sad i vi gradite nanovo ?
Mislim znam da necemo jer nismo ko oni ali...
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#28 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by high_volume »

Haris.ba wrote: 16/07/2020 09:49
amko761 wrote: 16/07/2020 07:40 Ovo je najvažnije po mom mišljenju. Bošnjaci bi bili svi u jednoj državi i bili bi veliki politički faktor. Ovako smo podijeljeni u 3 države i ništa se ne pitamo ni u jednoj.
Koliko bi se pitali pogledaj koliko se pitaju Bošnjaci u RS. Nedaju im djetetu da zove bosanski jezik bosanskim. 90% Srba u entitetu. Kako ih neko može ugroziti? A da ne pričam o nekim ekonomskim stvarima gdje ti je kapak. Ja, politički faktor. Zamjenio bi državu za neki politički faktor.

I ne samo to, jedu ih... jedu Bošnjake. Ništa im ne daju, nemaju nikakva prava. Sva prava i cjelovit užitak života Bošnjaci imaju jedino u Federaciji, pod upravom SDA :D


Znamo mi, @Harise, da si ti SDA-ovac, ne moraš ovako piskarati sakriven iza ugla, slobodno podigni glavu i s ponosom objavi SDA u srcu :D
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#29 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Naslovnica »

Haris.ba wrote: 16/07/2020 09:49
amko761 wrote: 16/07/2020 07:40 Ovo je najvažnije po mom mišljenju. Bošnjaci bi bili svi u jednoj državi i bili bi veliki politički faktor. Ovako smo podijeljeni u 3 države i ništa se ne pitamo ni u jednoj.
Koliko bi se pitali pogledaj koliko se pitaju Bošnjaci u RS. Nedaju im djetetu da zove bosanski jezik bosanskim. 90% Srba u entitetu. Kako ih neko može ugroziti? A da ne pričam o nekim ekonomskim stvarima gdje ti je kapak. Ja, politički faktor. Zamjenio bi državu za neki politički faktor.

I to sve radi nekog mosta na moru.

Jedino se slažem da još ne znamo šta je država. Inače, i na ovakvu rahljavu nikada nikakve negativne stvari ne bi rekli.

I da, nije Hrvatska kriva što bosanski političari ne žele da rade. Kada su samostalno bili odredili koji su granični prelazi za prevoz robe, šta misliš pto su u roku 24 sata povukli tu odluku? Zato što su naši odmah isto samostalno odredili druge prelaze. Pa nastala blokada.
Kada bi se poštovao Aneks 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma ne bi ih bilo 90%. ;-)
Ali džaba, hoće svi u Sarajevo.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#30 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Haris.ba »

Naslovnica wrote: 16/07/2020 10:15 Kada bi se poštovao Aneks 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma ne bi ih bilo 90%.
Ali džaba, hoće svi u Sarajevo.
Stvarno mi je nejasno sto ne hrle u slobodarski entitet RS. Misterija.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#31 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Naslovnica »

Haris.ba wrote: 16/07/2020 10:49
Naslovnica wrote: 16/07/2020 10:15 Kada bi se poštovao Aneks 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma ne bi ih bilo 90%.
Ali džaba, hoće svi u Sarajevo.
Stvarno mi je nejasno sto ne hrle u slobodarski entitet RS. Misterija.
Meni je još više nejasno zašto svi hrle u Sarajevo i okolinu. Misterija.
Zijo77
Posts: 416
Joined: 20/12/2019 16:07

#32 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Zijo77 »

BHCluster wrote: 16/07/2020 04:11
Zijo77 wrote: 15/07/2020 21:27 Niko nikada od bošnjačke političke tzv. elite neće priznati ili možda hoće nekad u budućnosti. Mi nismo imali uslove i nismo trebali postati nezavisna država u onom trenutku. Nismo imali jedinstvo, nismo imali suverenitet nad teritorijom, nismo imali vojsku i nismo imali podršku SAD kakvu su imali Albanci na Kosovu. Najveći neprijatelj BiH je rat. BiH nije mogla preživjeti rat iako se čini da je preživjela. Ustvari je na aparatima, u komi. Mi smo trebali ostati u skraćenoj Jugoslaviji ili tzv. Velikoj Srbiji. BiH bi ostala Republika, a Bošnjaci bi bili drugi narod po brojnosti. Ipak bi to bila multietnička država. Srbi u BiH bi se vjerovatno sasvim drugačije ponašali nego danas. Oni koji odmah počnu priču kako bi morali ratovati za Srbiju u Hrvatskoj, trebaju se zapitati da li bi se uopšte i vodio taj rat nakon ostanka BiH u skraćenoj Jugoslaviji. Nezadovoljni bi bili Hrvati u BiH, ali znamo kakve su poteze vukli odmah nakon proglašenja nezavisnosti BiH. Mi smo trebali gledati sebe i svoj interes, a ne sanjati utopiju da će tri naroda živjeti u ljubavi i slozi predvođeni nacionalnim strankama.
Možda će neko pitati kakve ovo ima veze sa Pelješkim mostom. Eto, palo mije na pamet koliko smo nemoćni i jadni ne samo u slučaju Pelješkog mosta nego i u stotinu drugih stvari. Šta mislite da li bi Hrvatska pravila taj most da je Neum danas u tzv. skraćenoj Jugoslaviji? Mislim, da li bi ga pravila prije nego bi napismeno dala garanciju da neće ometati tzv. skraćenu Jugoslaviju u pristupu otvorenom moru? Pitanje je da li bi ga uopšte pravila.
Ovo komotno moze pod rubriku "univerzalne sveznalice i konkretne neznalice". :lol:
A zašto sam ja konkretna neznalica? Odlično se sjećam tih mučnih i teških godina. Ti češ sigurno reći da smo morali, da je bila Badinterova komisija, da su Amerikanci tražili, da je Srbija ucjenjivala i prijetila, da Tudjman nije spavao itd. itd. Sve je to tačno, ali odluka je bila u našim rukama. Zapravo, odluka je bila u rukama Alije Izetbegovića pošto se o svemu pitao. I ja ti kažem da je mogao sve presjeći jednom izjavom: Mi ostajemo u Jugoslaviji sa Srbijom, Crnom Gorom i Makedonijom kao ravnopravnim republikama.
Neko je pomenuo današnje ponašanje RS-a i Srba. To se ne može uzeti kao argument jer RS i Republika BiH nisu isti pojmovi. Srbi I Bošnjaci su sve do dolaska Miloševića bili u veoma dobrim odnosima.
Nemoguće je pričati o takvom potezu i rješenju, a da se uzme u obzir današnja situacija. Šta je bolje? Kažu, imamo državu i pitamo se o svemu u njoj. Eto, na primjeru Pelješkog mosta se pokazalo koliko se pitamo i koja nam je politička snaga.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#33 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Bobi »

Fascinantno je kako to Kinezi brzo prave..ne vidi se nikakva jurnjava i žurba..lagano a gradjevina raste. Hrvatske kompanije ne bi josh iz vode izašle :D. toliko o balkanskoj produktivnosti.
Zijo77
Posts: 416
Joined: 20/12/2019 16:07

#34 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Zijo77 »

Naslovnica wrote: 16/07/2020 11:05 Meni je još više nejasno zašto svi hrle u Sarajevo i okolinu. Misterija.
To nije nikakva misterija. Nema ulaganja u njihove opštine i mjesta, sve je to zapušteno i napušteno. Otidji do Olova, Zavidovića i sl. Nema ulaganja i povlastica za poljoprivredu. U Sarajevu se vrte pare, zna se i zašto.
Aneks 7 nije proveden jer ga je bilo jako teško provesti. Trebala je ogromna podrška MZ, maksimalno angažovanje SDA i bošnjačkih stranaka. Nisam siguran da je SDA bila raspoložena da se Srbi vrate u Sarajevo. Nije bilo nekih velikih poziva. Osim toga je i sam naziv RS, djelovao jako odbojno i opasno za bošnjačke povratnike. Stvari su se pokrenule nakon Vestendorpove naredbe o vraćanju imovine i stanova. Tada je u Sarajevu nastupio šok kod svih onih koji su živjeli u Sarajevu prije rata, a lijepo uselili u srpske stanove. Naredba o vraćanju imovine je došla nekih 3-4 godine nakon rata, a tada je bilo već kasno za masovni povratak. Mnogi su prije toga već otišli u zapadne zemlje, a odatle povratka nema.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#35 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Mate_Miso_Kovac »

Kako je mali korak od "bili u dobrim odnosima" do tercijarnih masovnih grobnica. Omaklo se valjda, natjerale ih prilike :roll:
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#36 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Naslovnica »

Zijo77 wrote: 16/07/2020 11:52
Naslovnica wrote: 16/07/2020 11:05 Meni je još više nejasno zašto svi hrle u Sarajevo i okolinu. Misterija.
To nije nikakva misterija. Nema ulaganja u njihove opštine i mjesta, sve je to zapušteno i napušteno. Otidji do Olova, Zavidovića i sl. Nema ulaganja i povlastica za poljoprivredu. U Sarajevu se vrte pare, zna se i zašto.
Aneks 7 nije proveden jer ga je bilo jako teško provesti. Trebala je ogromna podrška MZ, maksimalno angažovanje SDA i bošnjačkih stranaka. Nisam siguran da je SDA bila raspoložena da se Srbi vrate u Sarajevo. Nije bilo nekih velikih poziva. Osim toga je i sam naziv RS, djelovao jako odbojno i opasno za bošnjačke povratnike. Stvari su se pokrenule nakon Vestendorpove naredbe o vraćanju imovine i stanova. Tada je u Sarajevu nastupio šok kod svih onih koji su živjeli u Sarajevu prije rata, a lijepo uselili u srpske stanove. Naredba o vraćanju imovine je došla nekih 3-4 godine nakon rata, a tada je bilo već kasno za masovni povratak. Mnogi su prije toga već otišli u zapadne zemlje, a odatle povratka nema.
Jadan je taj narod tamo koji se vratio, koliko zbog vlasti u RS-u, a još više zbog izdajničke politike SDA.
Nije sve zapušteno i napušteno (govorim o RS-u) nego se kuće koje su trebale biti obnovljene za "povratnike" koriste kao vikendice, a Sarajevo i okolina je sada mjesto prebivališta.
I onda počne priča kako Srba u RS-u ima 90%. Ne bi ih bilo 90% da se više radilo na povratku, ali nije.
Većina preživjelih Srebreničana se naselila oko Sarajeva pa u Srebrenici imamo da je četnik načelnik opštine.
Nije sve do RS-a i njihove politike, da se ne lažemo.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2896
Joined: 24/08/2003 00:00

#37 Re: Pelješki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Novi_Nick »


high_volume wrote: 15/07/2020 17:57
Novi_Nick wrote: 15/07/2020 16:14
high_volume wrote: 14/07/2020 09:52

Najmanja je šteta što će od Neuma napraviti slijepo crijevo, veća će biti šteta kad prestane provoditi Sporazum o slobodnom kretanju ka luci Ploče, kad bude naplaćivala tranzit ili opstruirala ulaz i korištenje luke Ploče, a ima instrumente i način kako to postići na zakonit način.
Bosna i Hercegovina treba da izgradi luku u Neumu i napravi zamjenu za luku Ploce. BiH nesmije biti niciji taoc!
Divna ideja. Reci nam još gdje bi bila izgrađena tvoja luka?
Evo covjek lijepo objasnio:
"Post by RtrnOfSalisbury » 15/07/2020 20:54
dal bejundha ima pravo kopati obalu i tako prosiriti more, znaci kopat prema unutrasnjosti i napravit nesto ko zaljev, dragu, uvalu .... mozda bi se rvati prepanuli a eu him zabranila da prave most :skoljka:"

Znaci tacno na moru od granice Hrvatske i Bosne i Hercegovine kopati dio kopna prema unutrasnjosti, duzine, sirine i dubine za jednu solidnu trgovacku luku, a koja opet nebi smetala turistickim i naseljenim dijelovima gradica Neuma. Cak bi i USA i EU sigurno finansirala dobar dio kostanja izgradnje tog projekta BH luke i za dio njihovih interesa.
Last edited by Novi_Nick on 28/07/2020 15:00, edited 3 times in total.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2896
Joined: 24/08/2003 00:00

#38 Re: Pelješki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Novi_Nick »

Image
Zijo77 wrote: 15/07/2020 21:27 Niko nikada od bošnjačke političke tzv. elite neće priznati ili možda hoće nekad u budućnosti. Mi nismo imali uslove i nismo trebali postati nezavisna država u onom trenutku. Nismo imali jedinstvo, nismo imali suverenitet nad teritorijom, nismo imali vojsku i nismo imali podršku SAD kakvu su imali Albanci na Kosovu. Najveći neprijatelj BiH je rat. BiH nije mogla preživjeti rat iako se čini da je preživjela. Ustvari je na aparatima, u komi. Mi smo trebali ostati u skraćenoj Jugoslaviji ili tzv. Velikoj Srbiji. BiH bi ostala Republika, a Bošnjaci bi bili drugi narod po brojnosti. Ipak bi to bila multietnička država. Srbi u BiH bi se vjerovatno sasvim drugačije ponašali nego danas. Oni koji odmah počnu priču kako bi morali ratovati za Srbiju u Hrvatskoj, trebaju se zapitati da li bi se uopšte i vodio taj rat nakon ostanka BiH u skraćenoj Jugoslaviji. Nezadovoljni bi bili Hrvati u BiH, ali znamo kakve su poteze vukli odmah nakon proglašenja nezavisnosti BiH. Mi smo trebali gledati sebe i svoj interes, a ne sanjati utopiju da će tri naroda živjeti u ljubavi i slozi predvođeni nacionalnim strankama.
Možda će neko pitati kakve ovo ima veze sa Pelješkim mostom. Eto, palo mije na pamet koliko smo nemoćni i jadni ne samo u slučaju Pelješkog mosta nego i u stotinu drugih stvari. Šta mislite da li bi Hrvatska pravila taj most da je Neum danas u tzv. skraćenoj Jugoslaviji? Mislim, da li bi ga pravila prije nego bi napismeno dala garanciju da neće ometati tzv. skraćenu Jugoslaviju u pristupu otvorenom moru? Pitanje je da li bi ga uopšte pravila.
Ovaj tvoj prilog nema nikakve veze sa ovom temom!

Medjutim ne slazem se sa tobom u vezi napisanog. Vidjeli smo u istoriji kako su Bosnjaci i Probosanci i njihova drzava prosli u kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca (SHS) i pametnom dosta. Nisu bili nikakav faktor (politicki, vojni, pravni, ekonomski) i samo su vegetirali, a njihova drzava BiH i svi njeni prirodni i drugi resursi podijeljena izmedju Srbije i Hrvatske. Promjenom, ubuduce nekih novih pametnih, sposobnih i postenih bosnjackih i probosanskih politicara moze se mnogo toga dobrog uraditi i popraviti medju samim bosnjacima u drzavi BiH, moze se ojacati da bude jak faktor prema Srbiji i Hrvatskoj a na medjunarodnom planu u puno povoljnijoj i boljoj situaciji nego danas. Naravno ne zivi se od samo price i prosipanja teorija, trebaju svi Bosnjaci i ProBiH stanovnistvo konkretno i prakticno raditi na realizaciji svega sto je dobro i napredno za drzavu Bosnu i Hercegovinu i njeno ukupno stanovnistvo.
Last edited by Novi_Nick on 28/07/2020 15:00, edited 2 times in total.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2896
Joined: 24/08/2003 00:00

#39 Re: Pelješki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Novi_Nick »

Image
Mate_Miso_Kovac wrote: 16/07/2020 11:52 Kako je mali korak od "bili u dobrim odnosima" do tercijarnih masovnih grobnica. Omaklo se valjda, natjerale ih prilike :roll:
Tacno, ali zaboravnost je cudna i psihijatriska stvar, za duboku analizu i razmisljanje, ta zaboravnost je zato i kostala zivota toliko Bosnjacko i ProBH stanovnistvo u zadnjem ratu 1992 god. kao i u drugim ratovima ranije u istoriji.
Last edited by Novi_Nick on 28/07/2020 15:01, edited 2 times in total.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#40 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by dječak sa šibicama »

Da, luka u Neumu :lol:

Kinezi rade ko mravi, svaka im cast. Ne cudi, oni su izgradili toliko toga, izmedju ostalog probili su cuvenu zeljeznicu kroz Roki planine. U novije doba tolike gradove u Kini, ni ne znas da postoji a ono milionski grad sa oblakoderima.
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#41 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by RtrnOfSalisbury »

...imam prijedlog da se iskopani kamen dadne kinezima, svakako iz ercegovine odvlace kamenje vec godinama, u zamjenu za kopanje, znaci kopanje bi nas izislo dzabe i cak bi ostalo para za vladu jer i u ercegovini kinezi placaju onaj kamen sto odvlace. jedini problem bi bila voda, kojom vodom iskopani prostor popuniti :?: madjunarodnom vodom iz medjunarodnog mora, jal vodom ispod peljeskog mosta jal dovesti odnekud drugo :-?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#42 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by high_volume »

Novi_Nick wrote: 16/07/2020 13:38
high_volume wrote: 15/07/2020 17:57
Novi_Nick wrote: 15/07/2020 16:14

Bosna i Hercegovina treba da izgradi luku u Neumu i napravi zamjenu za luku Ploce. BiH nesmije biti niciji taoc!
Divna ideja. Reci nam još gdje bi bila izgrađena tvoja luka?
Evo covjek lijepo objasnio:
"Post by RtrnOfSalisbury » 15/07/2020 20:54
dal bejundha ima pravo kopati obalu i tako prosiriti more, znaci kopat prema unutrasnjosti i napravit nesto ko zaljev, dragu, uvalu .... mozda bi se rvati prepanuli a eu him zabranila da prave most :skoljka:"

Znaci tacno na moru od granice Hrvatske i Bosne i Hercegovine kopati dio kopna prema unutrasnjosti, duzine, sirine i dubine za jednu solidnu trgovacku luku, a koja opet nebi smetala turistickim i naseljenim dijelovima gradica Neuma. Cak bi i USA i EU sigurno finansirala dobar dio kostanja izgradnje tog projekta BH luke i za dio njihovih interesa.
Divna ideja. Kopati podzemnu luku Neum.


Izvini, moram :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2896
Joined: 24/08/2003 00:00

#43 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Novi_Nick »

high_volume wrote: 16/07/2020 16:21
Novi_Nick wrote: 16/07/2020 13:38
high_volume wrote: 15/07/2020 17:57

Divna ideja. Reci nam još gdje bi bila izgrađena tvoja luka?
Evo covjek lijepo objasnio:
"Post by RtrnOfSalisbury » 15/07/2020 20:54
dal bejundha ima pravo kopati obalu i tako prosiriti more, znaci kopat prema unutrasnjosti i napravit nesto ko zaljev, dragu, uvalu .... mozda bi se rvati prepanuli a eu him zabranila da prave most :skoljka:"

Znaci tacno na moru od granice Hrvatske i Bosne i Hercegovine kopati dio kopna prema unutrasnjosti, duzine, sirine i dubine za jednu solidnu trgovacku luku, a koja opet nebi smetala turistickim i naseljenim dijelovima gradica Neuma. Cak bi i USA i EU sigurno finansirala dobar dio kostanja izgradnje tog projekta BH luke i za dio njihovih interesa.
Divna ideja. Kopati podzemnu luku Neum.


Izvini, moram :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Osim tvog kleberenja, imas li ti ikakvu interesantnu i konstruktivnu ideju kako bi se ta BH luka mogla izgraditi, a da BiH nije ovisna od Hrvatske?
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#44 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Kejn »

Nema potrebe za nikakvim tunelom. Neum je idealna luka čime se slažu i hrvatski stručnjaci zbog toga se sva halabuka digla jer bi otvaranjem Luke Neum, Luka Ploče mogla staviti slobodno ključ u bravu. Luka bi se gradila sa vanjske strane poluotoka Kleka. Malostonski zaljev je prilično dubok, sa najvećom tačkom dubine od 28 metara. Sam most je visok 55 metara, ukoliko se njemu doda gaz od 7-12 metara, to znači da u luku Neum mogu uploviti brodovi visočiji od 60 metara, što je visina britanskog nosača aviona Queen Elizabeth. Naravno, BiH privredi je sasvim dovoljna morska luka sa dubinom do 7 metara i manjim morskim kontejner brodovima. Uz obnovu rječne luke Brčko i pravljenje riječne luke Zvornik, koja je za vrijeme bosanskog Ejaleta bila važno brodogradilište Zvorničkog Sandžaka i žila kucavica za taj dio Bosne, Bosna ne bi zavisila od nekakvih ucjena i spoljašnjeg faktora.
Last edited by Kejn on 16/07/2020 17:48, edited 1 time in total.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#45 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by high_volume »

Kejn wrote: 16/07/2020 17:43 Nema potrebe za nikakvim tunelom. Neum je idealna luka čime se slažu i hrvatski stručnjaci zbog toga se sva halabuka digla jer bi otvaranjem Luke Neum, Luka Ploče mogla staviti slobodno ključ u bravu. Luka bi se gradila sa vanjske strane poluotoka Kleka. Malostonski zaljev je prilično dubok, sa najvećom tačkom dubine od 28 metara. Sam most je visok 55 metara, ukoliko se njemu doda gaz od 7-12 metara, to znači da u luku Neum mogu uploviti brodovi visočiji od 60 metara, što je visina britanskog nosača aviona Queen Elizabeth. Naravno, BiH privredi je sasvim dovoljna morska luka sa dubinom do 10 metara i manjim morskim kontejner brodovima. Uz obnovu rječne luke Brčko i pravljenje riječne luke Zvornik, koja je za vrijeme bosanskog Ejaleta bila važno brodogradilište Zvorničkog Sandžaka i žila kucavica za taj dio Bosne, Bosna ne bi zavisila od nekakvih ucjena i spoljašnjeg faktora.
Kolega, ta "vanjska strana" poluotoka Klek je zakonom zaštićena ekološka zona. Ništa od te bajke :-)
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#46 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Kejn »

high_volume wrote: 16/07/2020 17:47
Kejn wrote: 16/07/2020 17:43 Nema potrebe za nikakvim tunelom. Neum je idealna luka čime se slažu i hrvatski stručnjaci zbog toga se sva halabuka digla jer bi otvaranjem Luke Neum, Luka Ploče mogla staviti slobodno ključ u bravu. Luka bi se gradila sa vanjske strane poluotoka Kleka. Malostonski zaljev je prilično dubok, sa najvećom tačkom dubine od 28 metara. Sam most je visok 55 metara, ukoliko se njemu doda gaz od 7-12 metara, to znači da u luku Neum mogu uploviti brodovi visočiji od 60 metara, što je visina britanskog nosača aviona Queen Elizabeth. Naravno, BiH privredi je sasvim dovoljna morska luka sa dubinom do 10 metara i manjim morskim kontejner brodovima. Uz obnovu rječne luke Brčko i pravljenje riječne luke Zvornik, koja je za vrijeme bosanskog Ejaleta bila važno brodogradilište Zvorničkog Sandžaka i žila kucavica za taj dio Bosne, Bosna ne bi zavisila od nekakvih ucjena i spoljašnjeg faktora.
Kolega, ta "vanjska strana" poluotoka Klek je zakonom zaštićena ekološka zona. Ništa od te bajke :-)
Vidim kako je zaštićena pa buše pilone u morski pod i prave most :roll: Pod dva, Poluotok Klek i pripadajući akvatorij i teritorijalne vode malostonskog zaljeva su suvereni teritorij Bosne i Hercegovine. Hrvatska je priznala Bosnu i Hercegovinu pod Badinteru, da ne govorim da je granica i potvrđena sporazumom Tuđman-Izetbegović te da se taj sporazum koristi sve do danas. Ja ne znam da je iko od bh. institucija bh. teritorijalne vode proglasio ekološkom zonom ? Znam samo da je FBiH uvrstila luku Neum u urbanistički plan i objekat od strateškog interesa za FBiH.
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#47 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by RtrnOfSalisbury »

...mijenjacemo zakon :!: ali...sta ako sagradimo luku i bejundha se nedaj boze raspane, kome ce luka :sad: docim mislim da ce se raspanut prije pa nema potrebe i o tome vodit brigu
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#48 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by high_volume »

Kejn wrote: 16/07/2020 17:54
high_volume wrote: 16/07/2020 17:47
Kejn wrote: 16/07/2020 17:43 Nema potrebe za nikakvim tunelom. Neum je idealna luka čime se slažu i hrvatski stručnjaci zbog toga se sva halabuka digla jer bi otvaranjem Luke Neum, Luka Ploče mogla staviti slobodno ključ u bravu. Luka bi se gradila sa vanjske strane poluotoka Kleka. Malostonski zaljev je prilično dubok, sa najvećom tačkom dubine od 28 metara. Sam most je visok 55 metara, ukoliko se njemu doda gaz od 7-12 metara, to znači da u luku Neum mogu uploviti brodovi visočiji od 60 metara, što je visina britanskog nosača aviona Queen Elizabeth. Naravno, BiH privredi je sasvim dovoljna morska luka sa dubinom do 10 metara i manjim morskim kontejner brodovima. Uz obnovu rječne luke Brčko i pravljenje riječne luke Zvornik, koja je za vrijeme bosanskog Ejaleta bila važno brodogradilište Zvorničkog Sandžaka i žila kucavica za taj dio Bosne, Bosna ne bi zavisila od nekakvih ucjena i spoljašnjeg faktora.
Kolega, ta "vanjska strana" poluotoka Klek je zakonom zaštićena ekološka zona. Ništa od te bajke :-)
Vidim kako je zaštićena pa buše pilone u morski pod i prave most :roll: Pod dva, Poluotok Klek i pripadajući akvatorij i teritorijalne vode malostonskog zaljeva su suvereni teritorij Bosne i Hercegovine. Hrvatska je priznala Bosnu i Hercegovinu pod Badinteru, da ne govorim da je granica i potvrđena sporazumom Tuđman-Izetbegović te da se taj sporazum koristi sve do danas. Ja ne znam da je iko od bh. institucija bh. teritorijalne vode proglasio ekološkom zonom ? Znam samo da je FBiH uvrstila luku Neum u urbanistički plan i objekat od strateškog interesa za FBiH.
Ne vidiš dovoljno. Most i zaštićena zona nisu na istoj poziciji. I zonu ekologije nije zaštitila BiH, nego Hrvatska, još poodavno. Možda i prije tvog rođenja :D
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2896
Joined: 24/08/2003 00:00

#49 Re: Pelješki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Novi_Nick »


high_volume wrote: 16/07/2020 17:47
Kejn wrote: 16/07/2020 17:43 Nema potrebe za nikakvim tunelom. Neum je idealna luka čime se slažu i hrvatski stručnjaci zbog toga se sva halabuka digla jer bi otvaranjem Luke Neum, Luka Ploče mogla staviti slobodno ključ u bravu. Luka bi se gradila sa vanjske strane poluotoka Kleka. Malostonski zaljev je prilično dubok, sa najvećom tačkom dubine od 28 metara. Sam most je visok 55 metara, ukoliko se njemu doda gaz od 7-12 metara, to znači da u luku Neum mogu uploviti brodovi visočiji od 60 metara, što je visina britanskog nosača aviona Queen Elizabeth. Naravno, BiH privredi je sasvim dovoljna morska luka sa dubinom do 10 metara i manjim morskim kontejner brodovima. Uz obnovu rječne luke Brčko i pravljenje riječne luke Zvornik, koja je za vrijeme bosanskog Ejaleta bila važno brodogradilište Zvorničkog Sandžaka i žila kucavica za taj dio Bosne, Bosna ne bi zavisila od nekakvih ucjena i spoljašnjeg faktora.
Kolega, ta "vanjska strana" poluotoka Klek je zakonom zaštićena ekološka zona. Ništa od te bajke :-)
Ti kao veliki Hrvat a sa tim i protivnik BH privredne luke u Neumu, opet nemas nista pametno za reci osim kleberenja!
Last edited by Novi_Nick on 28/07/2020 15:01, edited 3 times in total.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2896
Joined: 24/08/2003 00:00

#50 Re: Peljeski most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Novi_Nick »

Image
Kejn wrote: 16/07/2020 17:43 Nema potrebe za nikakvim tunelom. Neum je idealna luka čime se slažu i hrvatski stručnjaci zbog toga se sva halabuka digla jer bi otvaranjem Luke Neum, Luka Ploče mogla staviti slobodno ključ u bravu. Luka bi se gradila sa vanjske strane poluotoka Kleka. Malostonski zaljev je prilično dubok, sa najvećom tačkom dubine od 28 metara. Sam most je visok 55 metara, ukoliko se njemu doda gaz od 7-12 metara, to znači da u luku Neum mogu uploviti brodovi visočiji od 60 metara, što je visina britanskog nosača aviona Queen Elizabeth. Naravno, BiH privredi je sasvim dovoljna morska luka sa dubinom do 7 metara i manjim morskim kontejner brodovima. Uz obnovu rječne luke Brčko i pravljenje riječne luke Zvornik, koja je za vrijeme bosanskog Ejaleta bila važno brodogradilište Zvorničkog Sandžaka i žila kucavica za taj dio Bosne, Bosna ne bi zavisila od nekakvih ucjena i spoljašnjeg faktora.
Bravo Kejn na tvom konstruktivnom i konkretnom prilogu :thumbup:
Last edited by Novi_Nick on 28/07/2020 15:01, edited 2 times in total.
Post Reply