Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
BiBi911
Posts: 3022
Joined: 09/12/2018 17:47

#26 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by BiBi911 »

Seawolf wrote: 10/06/2020 20:22
konektovan wrote: 10/06/2020 16:40 Imadoh priliku letjeti sa Embraer cityhopper prije korone, fakat fin avioncic. Ucinio mi se mnogo tisim od recimo airbus 319, 320 serije....

Vidio sam da KLM ima solidnu flotu tih aviona....bas intetesantno, pored airbusova, boinga..
Image

Embraer E190STD; msn: 375; registarska oznaka: PH-EZR

Isporučen KLM Cityhopper-u u avgustu 2010-e.

KLM Cityhopper ima ukupno 32 ovakva aviona sa po 100 sjedišta (8 C + 20 W + 72 Y) i još 17 manjih Embraer E175STD sa po 88 sjedišta (20 C + 8 W + 60 Y).

U novembru prošle godine su naručili još 21 novi Embraer E195-E2 sa po 132 sjedišta.


Ove Embrie e koja su to hovna od aviona( sam sam kriv sto skolu nisam ucio) za utovarit. Hajd sto se slomis vec ona vrata ako imas normalne prste nema samse otvorit, pa tek mreza u tovarnom odjelu. Al dobro bilo je to dobrih 18mj.
Al tan avionici je spasio/progurao medjugradski saobracaj.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#27 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

drndalo wrote: 11/06/2020 08:56 Prvi je Rossiya airlines, drugi Transaero. Oba su imala ovo naslikano u kampanji za zastitu sibirskih tigrova...

@Karlinka

hajde da se dogovorimo da su “avio masine”, gdje god ih postavis na avionu, sa pravilnim nazivom MOTORI (engines)... Avio masina bi u nasem jeziku a i u drugim vise bila naziv za cijeli avion, ili letjelicu drugog tipa... Da pricamo standardnim jezikom, a ne da svaki put moram razmisljati sta je ko htio reci... Mislim da je ovo korektno od mene.

Sto se business jet-ova tice, posebno “supersonicnog” za koji je stavljen link, oni imaju svoju racunicu, iako je mi cesto ne kontamo. Posebno ovaj supersonicni...

Kako se ono kaze, ko ima para i dupe maslom maze...!? Gledaj to ovako iz njihove perspektive, ako imas neke milijarde, i upravljas njima, tvoj radni sat kosta firmu npr. 20.000$. Ako zbog posla od x mil.$ trebas iz npr. NY u London, i samo na put ces potrositi 10 sati i stici umoran iako si letio Prvom klasom, u odnosu na 3-4 sata puta sa nadzvucnim avionom, samo na ustedi sati po ovoj cijeni se stedi vise nego kosta avion i ostali troskovi. O wow efektu da ne pricam.

I ovo gore je racunica za direktne letove, a posebna je prica za presjedanja gdje se jos sati gubi, i sto su npr. London i NY veoma ograniceni kapacitetom glavnih aerodroma, a i sam put na njih dugo traje. Ovakvim avionom bi npr. mogli sletiti na manji aerodrom gdje cekanja nema i gdje se ne gubi vrijeme na guzve, pa jos 1-2 sata ustedis.

Ja sam (samo jednom na zalost) imao priliku probati tako nesto, sa obicnom Cessnom Citation i fino je, ali i jeftinije moze biti osim same brzine, ako putuje vise ljudi, poredeci sa linijama kompanija.
ma nema problema, ali ja prevodim sebi sa engleskog, napisala sam, meni je engleski laksi, pa cu ubuduce, pisati dvojeziccne pojmove :thumbup:

imam radno iskustvo i u polsovnoj avijaciji, ako se nekome zuri, imas business jet i cao, vec imas prednost brzeg dolaska na odredjenju destinaciju, a gornji koncpet je iskljucivo orijentiran na vrijeme letenja :-) stoga racunica supersonicnog buiness jet-a u ovom slucaju nije narocito progresivna :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#28 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

Mafioso wrote: 10/06/2020 16:56 Vojna avijacija zakon :D
kako koja, kako kome :D

meni, najdrazi dio vojne avijacije:

User avatar
drndalo
Posts: 22886
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#29 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by drndalo »

Connaisseur Karlin wrote: 11/06/2020 09:22
drndalo wrote: 11/06/2020 08:56 Prvi je Rossiya airlines, drugi Transaero. Oba su imala ovo naslikano u kampanji za zastitu sibirskih tigrova...

@Karlinka

hajde da se dogovorimo da su “avio masine”, gdje god ih postavis na avionu, sa pravilnim nazivom MOTORI (engines)... Avio masina bi u nasem jeziku a i u drugim vise bila naziv za cijeli avion, ili letjelicu drugog tipa... Da pricamo standardnim jezikom, a ne da svaki put moram razmisljati sta je ko htio reci... Mislim da je ovo korektno od mene.

Sto se business jet-ova tice, posebno “supersonicnog” za koji je stavljen link, oni imaju svoju racunicu, iako je mi cesto ne kontamo. Posebno ovaj supersonicni...

Kako se ono kaze, ko ima para i dupe maslom maze...!? Gledaj to ovako iz njihove perspektive, ako imas neke milijarde, i upravljas njima, tvoj radni sat kosta firmu npr. 20.000$. Ako zbog posla od x mil.$ trebas iz npr. NY u London, i samo na put ces potrositi 10 sati i stici umoran iako si letio Prvom klasom, u odnosu na 3-4 sata puta sa nadzvucnim avionom, samo na ustedi sati po ovoj cijeni se stedi vise nego kosta avion i ostali troskovi. O wow efektu da ne pricam.

I ovo gore je racunica za direktne letove, a posebna je prica za presjedanja gdje se jos sati gubi, i sto su npr. London i NY veoma ograniceni kapacitetom glavnih aerodroma, a i sam put na njih dugo traje. Ovakvim avionom bi npr. mogli sletiti na manji aerodrom gdje cekanja nema i gdje se ne gubi vrijeme na guzve, pa jos 1-2 sata ustedis.

Ja sam (samo jednom na zalost) imao priliku probati tako nesto, sa obicnom Cessnom Citation i fino je, ali i jeftinije moze biti osim same brzine, ako putuje vise ljudi, poredeci sa linijama kompanija.
ma nema problema, ali ja prevodim sebi sa engleskog, napisala sam, meni je engleski laksi, pa cu ubuduce, pisati dvojeziccne pojmove :thumbup:

imam radno iskustvo i u polsovnoj avijaciji, ako se nekome zuri, imas business jet i cao, vec imas prednost brzeg dolaska na odredjenju destinaciju, a gornji koncpet je iskljucivo orijentiran na vrijeme letenja :-) stoga racunica supersonicnog buiness jet-a u ovom slucaju nije narocito progresivna :)
Drugi primjer biznis letova. Vracam se jednom i na VIE sretnem ratnog kolegu koji se sa svojima iz jedne povelike firme vraca sa sluzbenog puta. Bili u Francuskoj, na zapadu, manji grad, dakle iz SJJ samo VIE/CDG put. Cijeli dan, umorice se, njih 6. Firma ih pripazila, bussines klasa Austrian-a/Air France-a, cijena sitnica.

Znajuci svoje iskustvo sa ovom Cessnom, oni su sigurno mogli i JEFTINIJE odletiti u taj grad, direktno SJJ-ZZZ, i za 1.5 sat tamo sletjeti.

Znaci ne samo brzina, nego “whole package” je tu mogao biti 3x bolji...
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20543
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#30 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Bullet Tooth Tony »

Meni dusa letjeli zimi , ujutru sa De Havillandom :D :D

Image

De Havilland Q400

Manufacturer: De Havilland Aircraft of Canada
Range: 2,522 km
Average speed: 667 km/h
Passenger seats: 76
Turboprops: Pratt & Whitney Canada PW-150A
More information available at https://dehavilland.com/en
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#31 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

Bullet Tooth Tony wrote: 11/06/2020 09:43 Meni dusa letjeli zimi , ujutru sa De Havillandom :D :D

Image

De Havilland Q400

Manufacturer: De Havilland Aircraft of Canada
Range: 2,522 km
Average speed: 667 km/h
Passenger seats: 76
Turboprops: Pratt & Whitney Canada PW-150A
More information available at https://dehavilland.com/en
ja, svaki put izadjem gluha iz takvog modela aviona, primjer Dash8 :D :lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#32 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Maraschino »

Connaisseur Karlin wrote: 11/06/2020 08:26
Maraschino wrote: 10/06/2020 20:19 Image
businees jet za 18 osoba :D

https://www.spikeaerospace.com/

konpcet koji je besmislen ( moje misljenje) :)
Sad sam razocaran :roll:
moram vidjeti sa proizvodjacem da ga vratim.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#33 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

Maraschino wrote: 11/06/2020 10:39
Connaisseur Karlin wrote: 11/06/2020 08:26
businees jet za 18 osoba :D

https://www.spikeaerospace.com/

konpcet koji je besmislen ( moje misljenje) :)
Sad sam razocaran :roll:
moram vidjeti sa proizvodjacem da ga vratim.
ti si postavio nacrt modela, nisi komentirao, stoga sma pretpostavla , da ti se dopada dizajn ; ja sam dodala svoje misljenje ( ali, ne o dizajnu), nema potrebe za preosjetljivost :)
User avatar
Nike af1 white
Posts: 813
Joined: 27/03/2018 11:33

#34 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Nike af1 white »

Image

zanimljivo avionce posebno ako ruje uspiju do kraja izgurati svoj pd-14 cini se kao zanimljiv combo
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#35 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

Nike af1 white wrote: 11/06/2020 11:29 Image

zanimljivo avionce posebno ako ruje uspiju do kraja izgurati svoj pd-14 cini se kao zanimljiv combo
http://mc21eng.irkut.com/program/status ... ification/

tvoj model je aka A320 :)

da, dodam :

A350 , ljepotan :)

Image

:D
User avatar
Nike af1 white
Posts: 813
Joined: 27/03/2018 11:33

#36 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Nike af1 white »

Connaisseur Karlin wrote: 11/06/2020 11:40
Nike af1 white wrote: 11/06/2020 11:29 Image

zanimljivo avionce posebno ako ruje uspiju do kraja izgurati svoj pd-14 cini se kao zanimljiv combo
http://mc21eng.irkut.com/program/status ... ification/

tvoj model je aka A320 :)

da, dodam :

A350 , ljepotan :)

Image

:D
a350 je najbolji avion u svojoj klasi ljepota ga uzivo vidjeti al bice zanimljivo vidjeti hoce li rusi il mozda kinezi sa svojim comac avionima bar malo razbiti duopol Airbusa i Boeinga
posebno dok je Boeing u rupi sa max programom
User avatar
Nike af1 white
Posts: 813
Joined: 27/03/2018 11:33

#37 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Nike af1 white »

Image
Image

I malo zanimljivih info jedina ovlastena institucija u BiH za obuku po partu 147 je sarajevska srednja škola metalskih zanimanja i u svojim prostorijama imaju bas zanimljivih stvari od black box kutija do rr viper motora
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#38 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

Nike af1 white wrote: 11/06/2020 11:48
Connaisseur Karlin wrote: 11/06/2020 11:40
Nike af1 white wrote: 11/06/2020 11:29 Image

zanimljivo avionce posebno ako ruje uspiju do kraja izgurati svoj pd-14 cini se kao zanimljiv combo
http://mc21eng.irkut.com/program/status ... ification/

tvoj model je aka A320 :)

da, dodam :

A350 , ljepotan :)

Image

:D
a350 je najbolji avion u svojoj klasi ljepota ga uzivo vidjeti al bice zanimljivo vidjeti hoce li rusi il mozda kinezi sa svojim comac avionima bar malo razbiti duopol Airbusa i Boeinga
posebno dok je Boeing u rupi sa max programom
:thumbup:

rusi i kinezi imaju prilicno visok broj avio kompanija, ali nisam pratila troskove domace prozivodnje , kao ni cijenu kupovanja stranih aviona npr. od strane Rusa :)
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2861
Joined: 14/01/2019 04:56

#39 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Porodice Foht »

Jedno pitanje o concorde. Je li on stvarno zauvijek prizemljen samo zbog one teske nesrece i nekih uocenih problema u radu letjelice malo duze, ili su u pitanju neki dublji poslovni potezi? Meni je ono bio vrh avijacije sta su Francuzi napravili. I airbus je njihov, ok ali brzinu, eleganciju u izgledu ne znam da ce ikada imati neka letjelica. Samo se s concorde iz Frankfurta do NY dolazilo, kako sam negdje procitao davno, skoro dva-tri sata prije od vremena polaska, racunajuci vremensku razliku.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#40 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

Nike af1 white wrote: 11/06/2020 11:54 Image
Image

I malo zanimljivih info jedina ovlastena institucija u BiH za obuku po partu 147 je sarajevska srednja škola metalskih zanimanja i u svojim prostorijama imaju bas zanimljivih stvari od black box kutija do rr viper motora
Kako mogu skoknuti do skole, da vidim primjerke :-D

ovo je odlicno zanimanje :thumbup:
User avatar
Nike af1 white
Posts: 813
Joined: 27/03/2018 11:33

#41 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Nike af1 white »

Connaisseur Karlin wrote: 11/06/2020 12:02
Nike af1 white wrote: 11/06/2020 11:48
Connaisseur Karlin wrote: 11/06/2020 11:40

http://mc21eng.irkut.com/program/status ... ification/

tvoj model je aka A320 :)

da, dodam :

A350 , ljepotan :)

Image

:D
a350 je najbolji avion u svojoj klasi ljepota ga uzivo vidjeti al bice zanimljivo vidjeti hoce li rusi il mozda kinezi sa svojim comac avionima bar malo razbiti duopol Airbusa i Boeinga
posebno dok je Boeing u rupi sa max programom
:thumbup:

rusi i kinezi imaju prilicno visok broj avio kompanija, ali nisam pratila troskove domace prozivodnje , kao ni cijenu kupovanja stranih aviona npr. od strane Rusa :)
imaju i zato pucaju na segment a220 il a230 da izbjegnu zavisnost od zapada posebno kinezi a sto se tice rusa npr. Aeroflot vecinski kupuje avione zapadnog tipa i ono sto su imali sa ssj100 je cisti promasaj jer je avion očajan pp pitanju pouzdanosti safran motor za sukhoi je nula po pitanju pouzdanosti i los stockpile sukhoia sa rezervnim dijelovima za aviokompanije je najveci uzrok propasti tog modela dok po izvjestajima rusa sa ovim novim pokusavaju to da promijene jer ce imati verziju i sa pd14 i sa p&w motorima uglavnom bice zanimljivo sta ce se desavati u budućnosti
User avatar
Nike af1 white
Posts: 813
Joined: 27/03/2018 11:33

#42 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Nike af1 white »

Connaisseur Karlin wrote: 11/06/2020 12:05
Nike af1 white wrote: 11/06/2020 11:54 Image
Image

I malo zanimljivih info jedina ovlastena institucija u BiH za obuku po partu 147 je sarajevska srednja škola metalskih zanimanja i u svojim prostorijama imaju bas zanimljivih stvari od black box kutija do rr viper motora
Kako mogu skoknuti do skole, da vidim primjerke :-D

ovo je odlicno zanimanje :thumbup:
kad pocne skolska godina samo odes u prostorije i imas kontakt telefon na stranici skole ljudi su prva liga sto se tice toga ima sam doticaja sa njima u prošlosti i veoma su susretljivi po tom pitanju jer vecinom su ljudi koji su imali finu avio karijeru prije škole a ima zanimljivih stvari dijagonalni presjek mlaznog motora, pa motor sa mig i razni dijelovi navigacione i druge opreme sa ruskih zrakoplova a i ima maketa sjj

Image
Image
User avatar
drndalo
Posts: 22886
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#43 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by drndalo »

Porodice Foht wrote: 11/06/2020 12:03 Jedno pitanje o concorde. Je li on stvarno zauvijek prizemljen samo zbog one teske nesrece i nekih uocenih problema u radu letjelice malo duze, ili su u pitanju neki dublji poslovni potezi? Meni je ono bio vrh avijacije sta su Francuzi napravili. I airbus je njihov, ok ali brzinu, eleganciju u izgledu ne znam da ce ikada imati neka letjelica. Samo se s concorde iz Frankfurta do NY dolazilo, kako sam negdje procitao davno, skoro dva-tri sata prije od vremena polaska, racunajuci vremensku razliku.
Konkord je svakako imao godina, svo vrijeme je pravio gubitke i letili su ga samo zbog reklame i prestiza. Onaj udes je bio konacni ekser u sanduk za sahranu.

Konkord nije samo francuski avion, nego su ga zajedno pravili Francuzi & Britanci...

Koliko znam odavno nije letio za FRA, nego samo LHR & CDG, preko Atlantika za JFK. Cijela ideja tih letova je supersonicna brzina, a nju nisu smjeli koristiti iznad naseljenog kopna, sto je cijela Evropa. Dakle samo Pariz i London su kao maticne luke njihovih kompanija bile blizu okeana gdje ga smjedose tjerati 2M.

Cini mi se da je karta za njega bila oko 10 k$ povratno.
User avatar
Nike af1 white
Posts: 813
Joined: 27/03/2018 11:33

#44 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Nike af1 white »

Image

Image

Knjigu koji bi svaki Aviation fan morao pročitati i posjedovati 😍😎😎
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#45 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

Nike af1 white wrote: 11/06/2020 12:10
imaju i zato pucaju na segment a220 il a230 da izbjegnu zavisnost od zapada posebno kinezi a sto se tice rusa npr. Aeroflot vecinski kupuje avione zapadnog tipa i ono sto su imali sa ssj100 je cisti promasaj jer je avion očajan pp pitanju pouzdanosti safran motor za sukhoi je nula po pitanju pouzdanosti i los stockpile sukhoia sa rezervnim dijelovima za aviokompanije je najveci uzrok propasti tog modela dok po izvjestajima rusa sa ovim novim pokusavaju to da promijene jer ce imati verziju i sa pd14 i sa p&w motorima uglavnom bice zanimljivo sta ce se desavati u budućnosti
Sto je problem sa safran motorom ? :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#46 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

Nike af1 white wrote: 11/06/2020 12:15
Connaisseur Karlin wrote: 11/06/2020 12:05 Kako mogu skoknuti do skole, da vidim primjerke :-D

ovo je odlicno zanimanje :thumbup:
kad pocne skolska godina samo odes u prostorije i imas kontakt telefon na stranici skole ljudi su prva liga sto se tice toga ima sam doticaja sa njima u prošlosti i veoma su susretljivi po tom pitanju jer vecinom su ljudi koji su imali finu avio karijeru prije škole a ima zanimljivih stvari dijagonalni presjek mlaznog motora, pa motor sa mig i razni dijelovi navigacione i druge opreme sa ruskih zrakoplova a i ima maketa sjj

Image
Image
tako mi je drago za doticni skolski program :thumbup:

super, ja sam se licno nagledala motora od strane , Lycoming, Honeywell, GE... :)
User avatar
Nike af1 white
Posts: 813
Joined: 27/03/2018 11:33

#47 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Nike af1 white »

Connaisseur Karlin wrote: 11/06/2020 14:28
Nike af1 white wrote: 11/06/2020 12:10
imaju i zato pucaju na segment a220 il a230 da izbjegnu zavisnost od zapada posebno kinezi a sto se tice rusa npr. Aeroflot vecinski kupuje avione zapadnog tipa i ono sto su imali sa ssj100 je cisti promasaj jer je avion očajan pp pitanju pouzdanosti safran motor za sukhoi je nula po pitanju pouzdanosti i los stockpile sukhoia sa rezervnim dijelovima za aviokompanije je najveci uzrok propasti tog modela dok po izvjestajima rusa sa ovim novim pokusavaju to da promijene jer ce imati verziju i sa pd14 i sa p&w motorima uglavnom bice zanimljivo sta ce se desavati u budućnosti
Sto je problem sa safran motorom ? :)
SaM146 engines are allegedly known for having cracks appearing in combustion chambers after “2,000-4,000 hours of flight,” which translates into around the second year of operation.
Aeroflot je imao strasnih problema s tim da vecina ssj flote je grounded zbog toga Cityjet i Interjet su to navodili u probleme velike i plus na to sa totalnim manjkom rezervnih dijelova i obucenosti i certifikaciji ljudi na aerodromima za popravku sjj
User avatar
Nike af1 white
Posts: 813
Joined: 27/03/2018 11:33

#48 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Nike af1 white »

Connaisseur Karlin wrote: 11/06/2020 14:32
Nike af1 white wrote: 11/06/2020 12:15
Connaisseur Karlin wrote: 11/06/2020 12:05 Kako mogu skoknuti do skole, da vidim primjerke :-D

ovo je odlicno zanimanje :thumbup:
kad pocne skolska godina samo odes u prostorije i imas kontakt telefon na stranici skole ljudi su prva liga sto se tice toga ima sam doticaja sa njima u prošlosti i veoma su susretljivi po tom pitanju jer vecinom su ljudi koji su imali finu avio karijeru prije škole a ima zanimljivih stvari dijagonalni presjek mlaznog motora, pa motor sa mig i razni dijelovi navigacione i druge opreme sa ruskih zrakoplova a i ima maketa sjj

Image
Image
tako mi je drago za doticni skolski program :thumbup:

super, ja sam se licno nagledala motora od strane , Lycoming, Honeywell, GE... :)
super program za djecu imaju gdje djeca idu na praksu u osbih na helikoptere i na aerodromu rade isto tako sad sa flybosnia a prije intezivno sa bhairlines dok je postojao i jos znaju imati posjete aeroklublovima da djeca i taj dio avijacije osjete

ako budes kad imala priliku posjeti ih vrijedice ti zanimljivih prica i stvari ces vidjeti kako se ovdje uspjelo iz nicega napraviti nesto tj dozvola od bhdca za obuku u srednjoj skoli
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#49 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

Nike af1 white wrote: 11/06/2020 14:49
Connaisseur Karlin wrote: 11/06/2020 14:28
Nike af1 white wrote: 11/06/2020 12:10
imaju i zato pucaju na segment a220 il a230 da izbjegnu zavisnost od zapada posebno kinezi a sto se tice rusa npr. Aeroflot vecinski kupuje avione zapadnog tipa i ono sto su imali sa ssj100 je cisti promasaj jer je avion očajan pp pitanju pouzdanosti safran motor za sukhoi je nula po pitanju pouzdanosti i los stockpile sukhoia sa rezervnim dijelovima za aviokompanije je najveci uzrok propasti tog modela dok po izvjestajima rusa sa ovim novim pokusavaju to da promijene jer ce imati verziju i sa pd14 i sa p&w motorima uglavnom bice zanimljivo sta ce se desavati u budućnosti
Sto je problem sa safran motorom ? :)
SaM146 engines are allegedly known for having cracks appearing in combustion chambers after “2,000-4,000 hours of flight,” which translates into around the second year of operation.
Aeroflot je imao strasnih problema s tim da vecina ssj flote je grounded zbog toga Cityjet i Interjet su to navodili u probleme velike i plus na to sa totalnim manjkom rezervnih dijelova i obucenosti i certifikaciji ljudi na aerodromima za popravku sjj
:shock:

i to bas cracks in combustion chambers :run:

hvala :)
User avatar
ljevoruki
Posts: 4758
Joined: 20/05/2011 22:49

#50 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by ljevoruki »

Pratim :thumbup:
Fasciniran sam avionima ali sam neurozni letac, bio sam na nekoliko letova od kojih se stomak prevrce i ateisti postaju veliki vjernici :run:
Najbolji, najudobniji i najtisi je A380, bas je bio uzitak sa njim putovati preko velike bare, 777 odmah poslije njega.
Letio par puta sa KLM 747, onim sa televizorom ili projectorom na zidu :D ,
Najbolji mali je Embraer 175, najgori mali je jambolino, puno problema su imali a i cudan je bio osjecaj da ti je jet engine odmah pored prozora.
Postavicu slike samo da proguglam kako da to uradim jer klix vise ne fercera.
Post Reply