Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post Reply
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#26 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by trocadero »

tetejac wrote: 23/04/2020 01:19 Odvijala bi se tako da bi Hrvatska Vojska ušla u Banja Luku kao u Knin. Srbi i većina glavešina bi pobjegli, a njihove grupice bi se izvlačile i predavale.
Upravo tako ratni putniče! :thumbup:
Zaboravih jesil ti Sarajevo gledao uz osmjeh sa Igmana ili si se uključivao u neke ulične borbe u gradu?
Mešćini neke hosovce iz Hrasnice si negdje spominjao?
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#27 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by animus »

Sultanahmed wrote: 26/04/2020 22:13
animus wrote: 26/04/2020 10:34
Slijedećih dana polako su pristizale i druge brigade iz svih korpusa i bilo je pitanje dana oslobadjanja Sanskog Mosta.
Znas li mozda koje brigade i iz kojih korpusa?
Ne znam sada pojedinacno koje brigade. To su vecinom bili dijelovi brigada. Znam da su po kucama bili natpisi jedinica koje su tuda prolazile. Najvise je ucestvovao 7 korpus sto je i logicno. Linija na Vlasicu je zamrznuta i stalo je napredovanje prema Skender Vakufu jer je sve sto je vrijedilo otislo za Krajinu. Na putu prema Sanskom Mostu dok su tjerali srpske snage koje su bile u rasulu poginuo je i komandant novotravnicke brigade rahm. Osman Poric. Bile su elitne jedinice iz prvog i drugog korpusa. Četvrti korpus je isto tako dao neke jedinice. Kakanjska brigada je bila udarna u oslobadjanju Sanskog Mosta.
Uglavnom steta jer se moglo vise uraditi ali je falilo vremena.
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#28 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Sultanahmed »

animus wrote: 27/04/2020 01:45
Sultanahmed wrote: 26/04/2020 22:13
animus wrote: 26/04/2020 10:34
Slijedećih dana polako su pristizale i druge brigade iz svih korpusa i bilo je pitanje dana oslobadjanja Sanskog Mosta.
Znas li mozda koje brigade i iz kojih korpusa?
Ne znam sada pojedinacno koje brigade. To su vecinom bili dijelovi brigada. Znam da su po kucama bili natpisi jedinica koje su tuda prolazile. Najvise je ucestvovao 7 korpus sto je i logicno. Linija na Vlasicu je zamrznuta i stalo je napredovanje prema Skender Vakufu jer je sve sto je vrijedilo otislo za Krajinu. Na putu prema Sanskom Mostu dok su tjerali srpske snage koje su bile u rasulu poginuo je i komandant novotravnicke brigade rahm. Osman Poric. Bile su elitne jedinice iz prvog i drugog korpusa. Četvrti korpus je isto tako dao neke jedinice. Kakanjska brigada je bila udarna u oslobadjanju Sanskog Mosta.
Uglavnom steta jer se moglo vise uraditi ali je falilo vremena.
Cuo sam i teoriju da su glavni generali tokom operacije tacno znali dokad ce trajati rat,i da su znali sta uzmu uzmu do tad
Ali eto izgleda da nismo mogli zauzeti prijedor tako brzo,mislim da bi nam trebalo oko 2-3 mjeseca najmanje za zauzimanje prijedora
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#29 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Maraschino »

Sultanahmed wrote: 27/04/2020 02:03
animus wrote: 27/04/2020 01:45
Sultanahmed wrote: 26/04/2020 22:13
Znas li mozda koje brigade i iz kojih korpusa?
Ne znam sada pojedinacno koje brigade. To su vecinom bili dijelovi brigada. Znam da su po kucama bili natpisi jedinica koje su tuda prolazile. Najvise je ucestvovao 7 korpus sto je i logicno. Linija na Vlasicu je zamrznuta i stalo je napredovanje prema Skender Vakufu jer je sve sto je vrijedilo otislo za Krajinu. Na putu prema Sanskom Mostu dok su tjerali srpske snage koje su bile u rasulu poginuo je i komandant novotravnicke brigade rahm. Osman Poric. Bile su elitne jedinice iz prvog i drugog korpusa. Četvrti korpus je isto tako dao neke jedinice. Kakanjska brigada je bila udarna u oslobadjanju Sanskog Mosta.
Uglavnom steta jer se moglo vise uraditi ali je falilo vremena.
Cuo sam i teoriju da su glavni generali tokom operacije tacno znali dokad ce trajati rat,i da su znali sta uzmu uzmu do tad
Ali eto izgleda da nismo mogli zauzeti prijedor tako brzo,mislim da bi nam trebalo oko 2-3 mjeseca najmanje za zauzimanje prijedora
Koliko ti imas godina?
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#30 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Sultanahmed »

Maraschino wrote: 27/04/2020 02:11
Sultanahmed wrote: 27/04/2020 02:03
animus wrote: 27/04/2020 01:45

Ne znam sada pojedinacno koje brigade. To su vecinom bili dijelovi brigada. Znam da su po kucama bili natpisi jedinica koje su tuda prolazile. Najvise je ucestvovao 7 korpus sto je i logicno. Linija na Vlasicu je zamrznuta i stalo je napredovanje prema Skender Vakufu jer je sve sto je vrijedilo otislo za Krajinu. Na putu prema Sanskom Mostu dok su tjerali srpske snage koje su bile u rasulu poginuo je i komandant novotravnicke brigade rahm. Osman Poric. Bile su elitne jedinice iz prvog i drugog korpusa. Četvrti korpus je isto tako dao neke jedinice. Kakanjska brigada je bila udarna u oslobadjanju Sanskog Mosta.
Uglavnom steta jer se moglo vise uraditi ali je falilo vremena.
Cuo sam i teoriju da su glavni generali tokom operacije tacno znali dokad ce trajati rat,i da su znali sta uzmu uzmu do tad
Ali eto izgleda da nismo mogli zauzeti prijedor tako brzo,mislim da bi nam trebalo oko 2-3 mjeseca najmanje za zauzimanje prijedora
Koliko ti imas godina?
.
Last edited by Sultanahmed on 27/04/2020 13:55, edited 1 time in total.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#31 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by tetejac »

trocadero wrote: 27/04/2020 01:06
tetejac wrote: 23/04/2020 01:19 Odvijala bi se tako da bi Hrvatska Vojska ušla u Banja Luku kao u Knin. Srbi i većina glavešina bi pobjegli, a njihove grupice bi se izvlačile i predavale.
Upravo tako ratni putniče! :thumbup:
Zaboravih jesil ti Sarajevo gledao uz osmjeh sa Igmana ili si se uključivao u neke ulične borbe u gradu?
Mešćini neke hosovce iz Hrasnice si negdje spominjao?
Nisam bio na ratištu u Sarajevu, osim što sam bio na Igmanu. Kakve veze ima to s temom?
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#32 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by tetejac »

Sultanahmed wrote: 27/04/2020 02:03
animus wrote: 27/04/2020 01:45
Sultanahmed wrote: 26/04/2020 22:13
Znas li mozda koje brigade i iz kojih korpusa?
Ne znam sada pojedinacno koje brigade. To su vecinom bili dijelovi brigada. Znam da su po kucama bili natpisi jedinica koje su tuda prolazile. Najvise je ucestvovao 7 korpus sto je i logicno. Linija na Vlasicu je zamrznuta i stalo je napredovanje prema Skender Vakufu jer je sve sto je vrijedilo otislo za Krajinu. Na putu prema Sanskom Mostu dok su tjerali srpske snage koje su bile u rasulu poginuo je i komandant novotravnicke brigade rahm. Osman Poric. Bile su elitne jedinice iz prvog i drugog korpusa. Četvrti korpus je isto tako dao neke jedinice. Kakanjska brigada je bila udarna u oslobadjanju Sanskog Mosta.
Uglavnom steta jer se moglo vise uraditi ali je falilo vremena.
Cuo sam i teoriju da su glavni generali tokom operacije tacno znali dokad ce trajati rat,i da su znali sta uzmu uzmu do tad
Ali eto izgleda da nismo mogli zauzeti prijedor tako brzo,mislim da bi nam trebalo oko 2-3 mjeseca najmanje za zauzimanje prijedora
Od tih mjeseci nema ništa. Vi bi Prijedor uzeli za 2-3 dana najviše.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#33 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by 90minut »

Zato ga i pita koliko ima godina 2, 3 mjeseca kaže nije ni svjestan šta je napisao.

Mehmede Sultanu srbi su bili u totalnom rasulu otpor se njihov skoro skroz koncentrisao na Banja Luku minimalni gubici bi bili u borbi za Prijedor bježala bi polovina na sam dolazak..
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4138
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#34 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

MLA_333 wrote: 25/04/2020 19:51 Armija BIH je dosla do Bronzanog Majda na Manjaci, to je vazdusna linija oko 20 km do Banja Luke.
do Ostre Luke prema Prijedora oko 18 km
do Rudice oko 5km od Bosanskog Novog

HV i HVO je doso do Bocac, to je vazdusna linija oko ca. 25 km juzno od BL

Kako je Dudak reko u onom dokumentarcu (Operacija Sana), pripremalo se diverzantska akcija na Klasnice, izmedju Banja Luke i Laktasa...i to bi bilo zanimljivo...

VRS je bio u zapadnoj Bosni na koljenima, doso je cak i Tarkan u Kljuc i mislio je da ce biti lagan posao kao u 92te u Bijeljini, ali su dobro dobili po nosu

Dal je istina da se spremalo neke snage ARBIH oko Brckog da se presjeci Koridor??
Ako se ne varam, to je bilo negdje oko Sitnice. Izvidjaci 37. muslimanske su pratili njihovo kretanje i postavili im zasjedu. Dobro su ih isprasili. Imali su dosta poginulih i ranjenih. Tada sam se nalazio u Sitnici, ali ne sjecam se svih detalja. :bih:
PM72
Posts: 17806
Joined: 30/04/2012 16:54

#35 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by PM72 »

Jedno je uzeti Play station pa bubati kakvu stratešku igricu i nakon četvrt vijeka palamuditi o uzimanju gradova ko da su lijehe luka...
Banja Luka je drugi najveći grad u BiH i pojedinci ovdje misle da bi svi Srbi pobjegli iz nje pa bi ušli ko svatovi,u koloni,sa zastavama a malobrojni Bošnjaci i Hrvati bi ih dočekali ko oslobodioce,uz suze radosnice,cvijeće i baklavu...aha
”Oslobodili” smo tačno koliko nam je propisano čak smo i ”prećerali” pa smo morali vraćati.
Da su amerikanci i zapad odlučili da nestane RS onda bi dali Tuđmanu dozvolu,morali bi uključiti avijaciju NATO-a pa izbombardovati komplet RS a Armiju BiH pustiti da očisti ostatke...
To bi značilo još 1,5 miliona Srba u Srbiji i totalni rat sa vojskom Jugoslavije...

Meni je bio pun klinac rata,puške i uniforme...
A sad opletite...
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#36 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Sultanahmed »

90minut wrote: 27/04/2020 04:35
srbi su bili u totalnom rasulu otpor se njihov skoro skroz koncentrisao na Banja Luku minimalni gubici bi bili u borbi za Prijedor bježala bi polovina na sam dolazak..
Koliko je istina da su bili u "totalnom rasulu" je pitanje
Pa ljudi su u kontra-ofanzivi gotovo vratili Kljuc,ocigledno da ih podcjenujete
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#37 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by LBVIEW »

PM72 wrote: 27/04/2020 07:18 Jedno je uzeti Play station pa bubati kakvu stratešku igricu i nakon četvrt vijeka palamuditi o uzimanju gradova ko da su lijehe luka...
Banja Luka je drugi najveći grad u BiH i pojedinci ovdje misle da bi svi Srbi pobjegli iz nje pa bi ušli ko svatovi,u koloni,sa zastavama a malobrojni Bošnjaci i Hrvati bi ih dočekali ko oslobodioce,uz suze radosnice,cvijeće i baklavu...aha
”Oslobodili” smo tačno koliko nam je propisano čak smo i ”prećerali” pa smo morali vraćati.
Da su amerikanci i zapad odlučili da nestane RS onda bi dali Tuđmanu dozvolu,morali bi uključiti avijaciju NATO-a pa izbombardovati komplet RS a Armiju BiH pustiti da očisti ostatke...
To bi značilo još 1,5 miliona Srba u Srbiji i totalni rat sa vojskom Jugoslavije...

Meni je bio pun klinac rata,puške i uniforme...
A sad opletite...
Srbi bi, da se ofanziva nastavila, ispusili Prijedor i Bos. Novi, artiljerija V Korpusa se vec ustimavala ispaljujuci par plotuna na industrijsku zonu u Prijedoru. :mrgreen:
Slazem se kako bi Banja Luka bila puno veci problem,samo kad bi izbjeglice nagrnule iz pravca Prijedora, zavladala bi panika, a tad je sve moguce.
Dalje, Srba u BiH je bilo max 1 milion, ni prije rata ih nije bilo toliko koliko ti spominjes.
Sto se reakcije Srbije tice, to je bila varka zapada - oni su poslali sto su mogli u Krajinu, kako bi spasili sto se spasiti moze, al' su dobro potorili. :mrgreen: A jedno je slati manje jedinice, a nesto potpuno drugo krenuti u opci napad na drugu drzavu, nema sanse da bi se to posmatralo skrstenih ruku kao 92-e, prvo bi dejstvovala artiljerija s obe strane koridora, a umijesali bi se i drugi, prvenstveno USA.
Inace, ta prica o novom valu izbjeglica je vrhunac cinizma, nakon sto su srpske snage u genicidnom pohodu "ocistile" taj prostor od nesrba. :oops:
Last edited by LBVIEW on 27/04/2020 09:29, edited 2 times in total.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#38 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by LBVIEW »

Sultanahmed wrote: 27/04/2020 09:05
90minut wrote: 27/04/2020 04:35
srbi su bili u totalnom rasulu otpor se njihov skoro skroz koncentrisao na Banja Luku minimalni gubici bi bili u borbi za Prijedor bježala bi polovina na sam dolazak..
Koliko je istina da su bili u "totalnom rasulu" je pitanje
Pa ljudi su u kontra-ofanzivi gotovo vratili Kljuc,ocigledno da ih podcjenujete
Da, s akcentom na "gotovo". Samo, tu su razbijeni, sto ih je nakon par dana kostalo i Sanskog Mosta. Jednostavno, vise nisu bili sposobni drzati toliko dugu liniju fronta, pogotovo ne nakon dolaska VII Korpusa, te nekih brigada iz drugih u B. Krajinu. Zaboravlja se kako su ih II i III Korpus istovremeno prasili na Ozrenu :D , ngdje je moralo puci.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#39 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by 90minut »

Ne zna on to.

Ovo ce ti i oni samo priznati da je tako bilo, problem dolazi što naši misle da bi više manje bilo ok krenuti da se zauzme a ustvari nisu svjesni da bi to bila jedno ogromna grobnica na obje strane i pitanje je da li bi BL pala.

Jer srbi su civilima pustili da izlaze vojska je ostala u BL.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#40 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by animus »

Kontraofanziva na Kljuc im je bio zadnji veci pokusaj da pruze otpor. Napisao sam da je to imalo efekta samo iz razloga umora i razvucenosti 5. Korpusa. Kad su pocele dolaziti ostale jedinice na to podrucje nije im vise niko mogao pomoci. S. Most je velicine skoro kao Prijedor. Malo manji a oslobodjen je prakticno za jedan dan. Tacno je i da je zapad igrao ulogu i da je uslovljavao nase napredovanje. Prijedor bi bio istorijska pravda i za njega smo imali podrsku ali vrijeme nas je ogranicavalo. Trebalo nam je jos po meni 10 dana jer su Srbi vec ocajnicki poceli da brane BL i Prijedor. Sada je vec dobro poznata situacija i u Srbiji u to vrijeme kao i moral u BL. Nisu vise nagadjanja. Srbija se brinula samo gdje ce to stati i znala je da ne moze pomoci. Jedan ozbiljniji napad HV i ABiH koji bi doveo BL u poluokruzenje bi izazvao paniku i bjezaniju kao i iz Knina. Lisica je to najbolje opisao u onom intervjuu. Diplomatija ih je spasila. Vrseni su pritisci da se stane. Zato su i pristali na Dejton i zajednicku državu. Nije ih Slobo tamo ni pitao jer je znao koliki je uspjeh sto nisu zgazeni kao i Knin.
Meni je jedino žao Prijedora sto nije oslobodjen zbog svih masovnih grobnica koje su tamo otkrivene. Stradanje Prijedora je skoro u rangu Srebrenice. Pravda je bila da se to oslobodi a tako malo je falilo. Druga stvar je što bi oslobadjanje Prijedora neminovno vodilo i do vjerovatnog pada B. Novog, B. Dubice i Kostajnice.
Tacno je i da je vojska bila preumorna tada ali isto tako je tacno da je i moral skocio kao nikad do tada. Vidio se kraj rata i nizale su se pobjede svaki dan. U to vrijeme se razmisljalo i o napadu na Doboj. Vrsio se pritisak na Ozren i Brcko. Na Bjelasnici su borbe bile vec oko Trnova i Kalinovik je visio. Taj momenat nam je bio najsladji od pocetka rata i falio je zavrsni udarac koji nam je Veliki brat uskratio. Istina oni su nam i pomogli da dodjemo u tu situaciju.
Last edited by animus on 27/04/2020 09:49, edited 1 time in total.
PM72
Posts: 17806
Joined: 30/04/2012 16:54

#41 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by PM72 »

LBVIEW wrote: 27/04/2020 09:11

Srbi bi, da se ofanziva nastavila, ispusili Prijedor i Bos. Novi, artiljerija V Korpusa se vec ustimavala ispaljujuci par plotuna na industrijsku zonu u Prijedoru. :mrgreen:
Slazem se kako bi Banja Luka bila puno veci problem,samo kad bi izbjeglice nagrnule iz pravca Prijedora, zavladala bi panika, a tad je sve moguce.
Dalje, Srba u BiH je bilo max 1 milion, ni prije rata ih nije bilo toliko koliko ti spominjes.
Sto se reakcije Srbije tice, to je bila varka zapada - oni su poslali sto su mogli u Krajinu, kako bi spasili sto se spasiti moze, al' su dobro potorili. :mrgreen: A jedno je slati manje jedinice, a nesto potpuno drugo krenuti u opci napad na drugu drzavu, nema sanse da bi se to posmatralo skrstenih ruku kao 92-e, prvo bi dejstvovala artiljerija s obe strane koridora, a umijesali bi se i drugi, prvenstveno USA.
Inace, ta prica o novom valu izbjeglica je vrhunac cinizma, nakon sto su srpske snage u genicidnom pohodu "ocistile" taj prostor od nesrba. :oops:
Srba je u BiH,po popisu bilo 1,7 miliona...a maksimalni domet naših snaga bio je oslobađanje Prijedora iz kojeg bi kasnije morali izaći jer je dogovoreni procenat bio debelo prevaziđen.

Također,u potpunosti zaboravljas vojne efektive vojske Jugoslavije koji nisu bili ni načeti...a kad bi nagrnula masa od milion ljudi u Srbiju u samo par mjeseci ..svašta bi bilo....
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#42 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by animus »

Izvod iz popisa stanovništva BiH 1991. godine
Narod Broj Udio
Bošnjaci 1.902.956 43.47 %
Srbi 1.366.104 31.21 %
Hrvati 760.852 17.38 %
U to vrijeme je tamo zivjelo ca. 800 000 Srba plus izbjegli iz Knina koji su tu ostali.
Imaju transkripti sa sjednice Vojnog vijeća gdje referisu Slobu o stanju i gdje se oni u biti brinu da nece krenuti napad i na Srbiju. Nisu oni vise bili mocni da naprave bilo sta. Slali su Arkana cetnike Simatovica i druge sto su imali. Tehniku su odavno dali. Toga im nikad nije falilo. Topovsko meso im nebi pomoglo. Znali su oni dobro da vojno nemaju šanse i zato su vodili diplomatski rat.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#43 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by LBVIEW »

PM72 wrote: 27/04/2020 09:48
LBVIEW wrote: 27/04/2020 09:11

Srbi bi, da se ofanziva nastavila, ispusili Prijedor i Bos. Novi, artiljerija V Korpusa se vec ustimavala ispaljujuci par plotuna na industrijsku zonu u Prijedoru. :mrgreen:
Slazem se kako bi Banja Luka bila puno veci problem,samo kad bi izbjeglice nagrnule iz pravca Prijedora, zavladala bi panika, a tad je sve moguce.
Dalje, Srba u BiH je bilo max 1 milion, ni prije rata ih nije bilo toliko koliko ti spominjes.
Sto se reakcije Srbije tice, to je bila varka zapada - oni su poslali sto su mogli u Krajinu, kako bi spasili sto se spasiti moze, al' su dobro potorili. :mrgreen: A jedno je slati manje jedinice, a nesto potpuno drugo krenuti u opci napad na drugu drzavu, nema sanse da bi se to posmatralo skrstenih ruku kao 92-e, prvo bi dejstvovala artiljerija s obe strane koridora, a umijesali bi se i drugi, prvenstveno USA.
Inace, ta prica o novom valu izbjeglica je vrhunac cinizma, nakon sto su srpske snage u genicidnom pohodu "ocistile" taj prostor od nesrba. :oops:
Srba je u BiH,po popisu bilo 1,7 miliona...a maksimalni domet naših snaga bio je oslobađanje Prijedora iz kojeg bi kasnije morali izaći jer je dogovoreni procenat bio debelo prevaziđen.

Također,u potpunosti zaboravljas vojne efektive vojske Jugoslavije koji nisu bili ni načeti...a kad bi nagrnula masa od milion ljudi u Srbiju u samo par mjeseci ..svašta bi bilo....
Ne, vec 1366000.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Popis_sta ... vini_1991.
Sto se Srbije tice, jesu imali vojne efektive, samo otvoreno napasti sa svim snagama drugu drzavu bi prouzrokovalo odredjene posljedice ;-) . ta nije ni Sloba bio glup. Plus sto bi im koridor bio druga Zasavica :D , sta mislis da bi jedinice HV i Armije oko istog mirno posmatrale kolone vojske.
Cini mi se kako je forumas tetakk jednom spomenuo kako su raketasi HV vec bili spremni, a i Srbi su sigurno toga bili svjesni.
splinter
Posts: 7447
Joined: 08/10/2011 12:28

#44 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by splinter »

animus wrote: 27/04/2020 01:45
Sultanahmed wrote: 26/04/2020 22:13
animus wrote: 26/04/2020 10:34
Slijedećih dana polako su pristizale i druge brigade iz svih korpusa i bilo je pitanje dana oslobadjanja Sanskog Mosta.
Znas li mozda koje brigade i iz kojih korpusa?
Ne znam sada pojedinacno koje brigade. To su vecinom bili dijelovi brigada. Znam da su po kucama bili natpisi jedinica koje su tuda prolazile. Najvise je ucestvovao 7 korpus sto je i logicno. Linija na Vlasicu je zamrznuta i stalo je napredovanje prema Skender Vakufu jer je sve sto je vrijedilo otislo za Krajinu. Na putu prema Sanskom Mostu dok su tjerali srpske snage koje su bile u rasulu poginuo je i komandant novotravnicke brigade rahm. Osman Poric. Bile su elitne jedinice iz prvog i drugog korpusa. Četvrti korpus je isto tako dao neke jedinice. Kakanjska brigada je bila udarna u oslobadjanju Sanskog Mosta.
Uglavnom steta jer se moglo vise uraditi ali je falilo vremena.
Gardijska brigada GŠ ARBiH je prva ušla u Sasnski most, a pošto je prethodno u sadajestvu sa ostalim jedinicama zaustavila protunapad na Ključ, te istjerala Arkanovce iz Sanice što je bio preduslov za napredak.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#45 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by 90minut »

Pa hrvati su u oluji ostavili iza sebe 100 hiljada vojnika u slucaju ofanzive iz Srbije.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#46 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by animus »

General Aleksandar Dimitrijević iz Uprave bezbednosti VJ kaže kako pod svaku cijenu treba izbjeći uvlačenje SRJ u rat. Očito je iz svih izlaganja da je to bio prioritet. Naime, Dimitrijević smatra kako bi eventualno uključivanje SRJ u rat izvan njezina teritorija nesumnjivo predstavljalo veliki rizik iz više razloga. (...) “Jastrebovi NATO-a lako bi se izborili za masovnu upotrebu avijacije za djelovanje po ciljevima u SRJ. Strani poticatelji albanskih i muslimanskih secesionista zahtijevali bi od njih da započnu oružanu borbu. Najzad, hrvatsko-muslimanska koalicija bila bi veoma ohrabrena da krene u stratešku ofenzivu protiv Republike Srpske i srpske Krajine, a eventualni uspjeh mogao bi je čak potaknuti da napadne i SRJ. U cjelini gledano, ugroženost sigurnosti SRJ bila bi maksimalna, a za posljedicu bi, najvjerojatnije, imala slamanje srpskog nacionalnog bića i uništenje SRJ.”
Da su nastavljene operacije na tom podrucju tamo nebi mogla nikakva pomoc doci jer su putevi bili zakrceni izbjeglicama. Kroz Brcko je i bez toga bila lutrija proci. Izlazak civila iz BL je mogao samo da olaksa osvajanje jer puno lakse je napadati grad bez civila. Uglavnom njihov moral nakon gubitka RSK i krajiskih gradova je bio ravan nuli. Oslobadjanje Prijedora bi izazvalo maksimalnu paniku.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#47 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by animus »

https://youtu.be/w_XB41jS3GM
Ovo je bilo presudno. Arkanovci su popusili na Kljucu i nisu vise mogli pomoci.
PM72
Posts: 17806
Joined: 30/04/2012 16:54

#48 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by PM72 »

LBVIEW wrote: 27/04/2020 10:05

Ne, vec 1366000.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Popis_sta ... vini_1991.
Sto se Srbije tice, jesu imali vojne efektive, samo otvoreno napasti sa svim snagama drugu drzavu bi prouzrokovalo odredjene posljedice ;-) . ta nije ni Sloba bio glup. Plus sto bi im koridor bio druga Zasavica :D , sta mislis da bi jedinice HV i Armije oko istog mirno posmatrale kolone vojske.
Cini mi se kako je forumas tetakk jednom spomenuo kako su raketasi HV vec bili spremni, a i Srbi su sigurno toga bili svjesni.
U pravu si za broj Srba u BiH.Meni se u glavu uvrtila cifre 157...a to je broj Srba u i oko Sarajeva 1991.

Kad kažeš da bi otvoreni napad Srbije na drugu državu tj.BiH izazvalo određene posljedice,HV je također vojska druge države i ona bi kao imala dozvolu da očisti sve do Drine?
Naravno da su raketaši HV na prostoru oko koridira bili spremni ali postojali su raketaši i VRS kao i raketaši VJ koji bi također mogli raketama Luna odrecimo Tuzle napraviti lunapark.
Zaboravljaš da je srpska avijacija bila čitava a mene bili najviše strah takvog bombardovanja.Za odmazdu bi nadletjeli nad Sarajevom jal Goraždem i istovarili od napalm bombi do krmača.NATO bi vjerovatno djelovao ali ne može sve oboriti...
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#49 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by 90minut »

A kakve bi to bilo posljedice za buducnost PM?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#50 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by dr_Evil »

PM72 wrote: 27/04/2020 11:00
LBVIEW wrote: 27/04/2020 10:05

Ne, vec 1366000.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Popis_sta ... vini_1991.
Sto se Srbije tice, jesu imali vojne efektive, samo otvoreno napasti sa svim snagama drugu drzavu bi prouzrokovalo odredjene posljedice ;-) . ta nije ni Sloba bio glup. Plus sto bi im koridor bio druga Zasavica :D , sta mislis da bi jedinice HV i Armije oko istog mirno posmatrale kolone vojske.
Cini mi se kako je forumas tetakk jednom spomenuo kako su raketasi HV vec bili spremni, a i Srbi su sigurno toga bili svjesni.
U pravu si za broj Srba u BiH.Meni se u glavu uvrtila cifre 157...a to je broj Srba u i oko Sarajeva 1991.

Kad kažeš da bi otvoreni napad Srbije na drugu državu tj.BiH izazvalo određene posljedice,HV je također vojska druge države i ona bi kao imala dozvolu da očisti sve do Drine?
Naravno da su raketaši HV na prostoru oko koridira bili spremni ali postojali su raketaši i VRS kao i raketaši VJ koji bi također mogli raketama Luna odrecimo Tuzle napraviti lunapark.
Zaboravljaš da je srpska avijacija bila čitava a mene bili najviše strah takvog bombardovanja.Za odmazdu bi nadletjeli nad Sarajevom jal Goraždem i istovarili od napalm bombi do krmača.NATO bi vjerovatno djelovao ali ne može sve oboriti...

Sve je to tako kao sto ti kazes, masinerija JNA koja je bila parkirana u Srbiji je bila prejaka i svi su izbjegavali taj rat. Slobo je koristio broj tenkova parkiranih u Sidu na razgovorima sa Holbrukom. Mislim da HV i Armija bi mogla da zaustavi to, ali bi broj zrtava(pogotovo civilnih) bio katastrofalan. To se nije moglo uraditi bez Amerike, a nikad necu shvatiti zasto nisu podrzali da se ide do kraja.

Banja Luka se mogla braniti godina sve dok su civili u njoj, grad bez civila pada bez problema. Valjda su Sarajevo i Mostar to dokazali
Post Reply