Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#7301 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

To je isto relevantno kao ono kad kazu da je prosjecna plata 950 maraka. A pola ih na 450 minimalcu.
mistek
Posts: 3394
Joined: 23/05/2010 15:16

#7302 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by mistek »

zubi wrote: 10/08/2021 22:34
hladan.preminger wrote: 10/08/2021 21:26 Koje debilno istraživanje, ako se to može tako nazvati. Preko 200k je službeno bilo pozitivno, sto je oko 10%. U BiH se taj broj zbog nedostatka testova moze pomnožiti sa najmanje pet puta.

De malo mozak uključite kada vidite nekakve statističke podatke.
Ma ja ba, ljudi isli, razgovarali, zapisivali a vidi kako ti to elegantno rijesi od cibuka, hajmo 9 puta, sto samo 5???

:-)
Pa bliže je njegova procjena tačnom broju nego ova njihova nabuloza. Prvo, ko god je ikad imao kontakt s ovim agencijama zna koliko je to sranje. Kao student sam radio za ove agencije i svi gledaju samo da što prije završe anketu, sami pišu odgovore i sl. Najveća zabluda je da ove agencije nude neke relevantne podatke (najčešće su to ekonomska istraživanja, a ne ovakva i vazda mi je bilo žao firmi koje bacaju strašne pare za to).

Druga stvar je da je ovaj njihov procenat logičan. Išli su i pitali ljude "da li ste bili pozitivni", dobili su 13% odgovora "da", što je otprilike taman u skladu sa zvaničnim brojevima koje imamo. Ogroman broj ljudi nije testiran, a bili su pozitivni. Šta su oni ovdje odgovorili? Eto, neka su dijelom i rekli "da", dijelom sigurno nisu.

Nadalje, imaš puno relevantnija istraživanja na ovu temu od bezvezne ankete. Već sam navodio to, ali serološko istraživanje iz NOVEMBRA 2020. godine u kantonu Sarajevo, koje je po svemu mnogo relevantnije od bijedne ankete, pokazalo je da je 19% stanovništva prebolovalo koronu. Istovremeno je provedeno istraživanje u manjem entitetu i tamo je cifra bila oko 30%. Eh sad, 10 mjeseci kasnije, nakon najvećeg vala u martu i aprilu, procenti se smanjili :D

I četvrta stvar, ne trebaju vam nikakva istraživanja. Krenite od sebe i svoje okoline, komšiluka, familije, radnih kolega, poznanika. Koliki je procenat onih koji su prebolovali koronu? Apsolutno NEMA ŠANSE da je ispod 50% ukupnog broja stanovnika. Kod mene recimo, evo primjerice u komšiluku, ako uzmem uzorak od 10 kuća za koje znam, mislim da su svi bolovali, možda 1-2 da nisu. Na poslu radimo od kuće od početka korone i nemamo nikakav kontakt. Na mom odjelu je 9 osoba, vidjeli smo se jednom u tom periodu, dakle nismo jedni drugima prenosili, svi živimo u različitim gradovima ili dijelovima grada. 7/9 je imalo koronu, dvoje nisu (ili ne znaju da jesu, ali su vadili i serološke i nisu imali).
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7303 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by _Reds_ »

I šta ako si je prebolovao prije 6 mjeseci, nista ti vise ne pomaze, opet se mozes zaraziti, jer antitijela izlape.

Znam nekoliko osoba koji su je vec bolovali nekoliko puta.
Znam osobu koja je bolovala, pa se vakcinisala, pa opet se zarazila.
User avatar
pici
Posts: 43596
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#7304 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by pici »

Image

znaci pocMinje cetvrti talas... Bismillah
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#7305 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

zubi wrote: 10/08/2021 22:34
hladan.preminger wrote: 10/08/2021 21:26 Koje debilno istraživanje, ako se to može tako nazvati. Preko 200k je službeno bilo pozitivno, sto je oko 10%. U BiH se taj broj zbog nedostatka testova moze pomnožiti sa najmanje pet puta.

De malo mozak uključite kada vidite nekakve statističke podatke.
Ma ja ba, ljudi isli, razgovarali, zapisivali a vidi kako ti to elegantno rijesi od cibuka, hajmo 9 puta, sto samo 5???

:-)
šta su išli? na uzorku od nekih hiljadu ljudi koji su im pričali o tome da li su ili ne imali određenu bolest ili simptome oni donose zaključke koliko je ljudi imalo koronu. pa 50% ljudi je asimptomatski. koji će nam klinac testiranja i ostale medicinske procedure kada se sve riješi putem anketiranja od marketinških agencija.

koja lobotomija
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#7306 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

mistek wrote: 10/08/2021 23:30
zubi wrote: 10/08/2021 22:34

Ma ja ba, ljudi isli, razgovarali, zapisivali a vidi kako ti to elegantno rijesi od cibuka, hajmo 9 puta, sto samo 5???

:-)
Pa bliže je njegova procjena tačnom broju nego ova njihova nabuloza. Prvo, ko god je ikad imao kontakt s ovim agencijama zna koliko je to sranje. Kao student sam radio za ove agencije i svi gledaju samo da što prije završe anketu, sami pišu odgovore i sl. Najveća zabluda je da ove agencije nude neke relevantne podatke (najčešće su to ekonomska istraživanja, a ne ovakva i vazda mi je bilo žao firmi koje bacaju strašne pare za to).

Druga stvar je da je ovaj njihov procenat logičan. Išli su i pitali ljude "da li ste bili pozitivni", dobili su 13% odgovora "da", što je otprilike taman u skladu sa zvaničnim brojevima koje imamo. Ogroman broj ljudi nije testiran, a bili su pozitivni. Šta su oni ovdje odgovorili? Eto, neka su dijelom i rekli "da", dijelom sigurno nisu.

Nadalje, imaš puno relevantnija istraživanja na ovu temu od bezvezne ankete. Već sam navodio to, ali serološko istraživanje iz NOVEMBRA 2020. godine u kantonu Sarajevo, koje je po svemu mnogo relevantnije od bijedne ankete, pokazalo je da je 19% stanovništva prebolovalo koronu. Istovremeno je provedeno istraživanje u manjem entitetu i tamo je cifra bila oko 30%. Eh sad, 10 mjeseci kasnije, nakon najvećeg vala u martu i aprilu, procenti se smanjili :D

I četvrta stvar, ne trebaju vam nikakva istraživanja. Krenite od sebe i svoje okoline, komšiluka, familije, radnih kolega, poznanika. Koliki je procenat onih koji su prebolovali koronu? Apsolutno NEMA ŠANSE da je ispod 50% ukupnog broja stanovnika. Kod mene recimo, evo primjerice u komšiluku, ako uzmem uzorak od 10 kuća za koje znam, mislim da su svi bolovali, možda 1-2 da nisu. Na poslu radimo od kuće od početka korone i nemamo nikakav kontakt. Na mom odjelu je 9 osoba, vidjeli smo se jednom u tom periodu, dakle nismo jedni drugima prenosili, svi živimo u različitim gradovima ili dijelovima grada. 7/9 je imalo koronu, dvoje nisu (ili ne znaju da jesu, ali su vadili i serološke i nisu imali).
ma džaba drug tupiš zube.
i ja sam kao studnet radio u nekoj of tih agencija i znam koja je to smijurija od podataka
Naslovnica
Posts: 27935
Joined: 20/03/2013 15:38

#7307 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

zubi wrote: 10/08/2021 22:34
hladan.preminger wrote: 10/08/2021 21:26 Koje debilno istraživanje, ako se to može tako nazvati. Preko 200k je službeno bilo pozitivno, sto je oko 10%. U BiH se taj broj zbog nedostatka testova moze pomnožiti sa najmanje pet puta.

De malo mozak uključite kada vidite nekakve statističke podatke.
Ma ja ba, ljudi isli, razgovarali, zapisivali a vidi kako ti to elegantno rijesi od cibuka, hajmo 9 puta, sto samo 5???

:-)
Šta ti misliš koji je otprilike procenat u pitanju?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#7308 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

_Reds_ wrote: 10/08/2021 23:58 I šta ako si je prebolovao prije 6 mjeseci, nista ti vise ne pomaze, opet se mozes zaraziti, jer antitijela izlape.

Znam nekoliko osoba koji su je vec bolovali nekoliko puta.
Znam osobu koja je bolovala, pa se vakcinisala, pa opet se zarazila.
kao i kod svake prehlade do sada uzrokovane nekim od korona virusa, naravno da se možeš ponovno zaraziti/prehladiti, ali će odgovor tvog imunog sistema biti adekvatan i balićeš iz nosa i malo kihati.

antitijela uvijek izlape kod bilo kojeg odgvora imnunog sistema, jer se ona proizvode samo dok traje borba organizma sa uljezom. skupo je za organizam da non stop proizovdi antitijela. ali će se uljez zpamtiti i kad se ponovo pojavi sa njim se organizam nosi bez probelema.
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7309 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by _Reds_ »

hladan.preminger wrote: 11/08/2021 08:38
_Reds_ wrote: 10/08/2021 23:58 I šta ako si je prebolovao prije 6 mjeseci, nista ti vise ne pomaze, opet se mozes zaraziti, jer antitijela izlape.

Znam nekoliko osoba koji su je vec bolovali nekoliko puta.
Znam osobu koja je bolovala, pa se vakcinisala, pa opet se zarazila.
kao i kod svake prehlade do sada uzrokovane nekim od korona virusa, naravno da se možeš ponovno zaraziti/prehladiti, ali će odgovor tvog imunog sistema biti adekvatan i balićeš iz nosa i malo kihati.

antitijela uvijek izlape kod bilo kojeg odgvora imnunog sistema, jer se ona proizvode samo dok traje borba organizma sa uljezom. skupo je za organizam da non stop proizovdi antitijela. ali će se uljez zpamtiti i kad se ponovo pojavi sa njim se organizam nosi bez probelema.
I to netacno.
Kum mi bolovao 2 puta, i drugi put sa puno tezim simptomima.
U prodici imao slucaj da tri mjeseca nakon vakcinacije osoba dobije obostranu upalu pluca uzrokovanu covid-19. Ako je vakcina toj osobi pomogla, onda bi ona završila na respiratoru.

Uglavnom ovo balćeš i malo kihati, jer samo možda.
Ima tu puno, puno faktora koji na to utiču, i sve je još puno neistraženo.
I nisam ja protiv vakcinacije, treba se vakcinisati naravno.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#7310 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Sve je to obična prehlada. Dodaš malo placeba, koji je nastao od straha od korone i medijskog "izvještavanja", i eto "teže" kliničke slike.

Ovo je virus koji izaziva bolest u rangu prehlade, ali sa veoma jakim marketingom.

Čovjeka spuca alergija od ambrozije, trči kući i sam sebe spaja na respirator. Ludilo.
User avatar
madner
Posts: 56764
Joined: 09/08/2004 16:35

#7311 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by madner »

100%, 50 ljudi leze u bolnici i ne mogu sami otici do WCa jer imaju prehladu.

Sto se tice brojeva, nadam se da cemo proci kao Engleska.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#7312 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

madner wrote: 11/08/2021 09:31 100%, 50 ljudi leze u bolnici i ne mogu sami otici do WCa jer imaju prehladu.

Sto se tice brojeva, nadam se da cemo proci kao Engleska.
Placebo, ništa drugo.
User avatar
madner
Posts: 56764
Joined: 09/08/2004 16:35

#7313 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by madner »

Tesla Edison wrote: 11/08/2021 09:35
madner wrote: 11/08/2021 09:31 100%, 50 ljudi leze u bolnici i ne mogu sami otici do WCa jer imaju prehladu.

Sto se tice brojeva, nadam se da cemo proci kao Engleska.
Placebo, ništa drugo.
Kreten, nema druge.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#7314 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Nek sutra svi mediji objave da se u Jablanici pojavio virus od kojeg ženama raste ćuna, i da se pretpostavlja da su sve žene zaražene, za dva dana eto prvih prijavljenih slučajeva.

Ljudi su isprepadani, što zbog medija, što zbog panikbotina i epidiota, kako ovdje, tako i na svim drugim društvenim mrežama.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#7315 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Tesla Edison wrote: 11/08/2021 09:35
madner wrote: 11/08/2021 09:31 100%, 50 ljudi leze u bolnici i ne mogu sami otici do WCa jer imaju prehladu.

Sto se tice brojeva, nadam se da cemo proci kao Engleska.
Placebo, ništa drugo.
Cuj placebo :lol:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#7316 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

zubi wrote: 11/08/2021 09:45
Tesla Edison wrote: 11/08/2021 09:35

Placebo, ništa drugo.
Cuj placebo :lol:
Da da Mogy, placebo ;)
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#7317 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

_Reds_ wrote: 11/08/2021 09:24
hladan.preminger wrote: 11/08/2021 08:38

kao i kod svake prehlade do sada uzrokovane nekim od korona virusa, naravno da se možeš ponovno zaraziti/prehladiti, ali će odgovor tvog imunog sistema biti adekvatan i balićeš iz nosa i malo kihati.

antitijela uvijek izlape kod bilo kojeg odgvora imnunog sistema, jer se ona proizvode samo dok traje borba organizma sa uljezom. skupo je za organizam da non stop proizovdi antitijela. ali će se uljez zpamtiti i kad se ponovo pojavi sa njim se organizam nosi bez probelema.
I to netacno.
Kum mi bolovao 2 puta, i drugi put sa puno tezim simptomima.
U prodici imao slucaj da tri mjeseca nakon vakcinacije osoba dobije obostranu upalu pluca uzrokovanu covid-19. Ako je vakcina toj osobi pomogla, onda bi ona završila na respiratoru.

Uglavnom ovo balćeš i malo kihati, jer samo možda.
Ima tu puno, puno faktora koji na to utiču, i sve je još puno neistraženo.
I nisam ja protiv vakcinacije, treba se vakcinisati naravno.

sve ok, razumijemo se. kažem da je u 95% slučajeva covid prehlada. onih 5% je opet puno da se ljudi ozbiljno razbole, i na te osobe vakcina treba da ima najveći efekat.
laik1981
Posts: 13016
Joined: 05/12/2012 13:04

#7318 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Ove ankete se ispunjavaju po kaficima.. Kakav teren i razgovor licem u lice.. 13% bolovalo, a 6% reklo da im je neko od bliskih ljudi umro.. Samo ta dva podatka ne idu jedan s drugim..

Na kraju krajeva nije ni bitno ako se moze zaraziti i onaj ko je bolovao i vakcinisao se..

A sto se tice tezine bolesti valjda je medju ovih 20% vakcinisanih najvise onih najugrozenijih i zdravstvenih radnika, sto bi trebalo uticati na popunjenost bolnickih kapaciteta..
mistek
Posts: 3394
Joined: 23/05/2010 15:16

#7319 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by mistek »

Ma vala je i ta ponovna zaraza na klimavim nogama, barem obimom. Evo od ovog silnog broja ljudi koje gore navodim za koje znam da su prebolovali, niko nije dva puta bio inficiran :D Znam dosta priča, rođak od rođaka, drug od drugovog druga, ali činjenica je da, barem do sada, reinfekcije nisu bile česte ili je odgovor našeg imunog sistema dovoljno dobar. Naravno da postoje, da sad tema ne ide u tom smjeru, ali prosta logika kae da to nije baš tako često.

U krajnjoj liniji, koliko evo ima sportista koji se stalno testiraju i ne sjećam se nigdje da je neko reinficiran. Moguće da ima takvih, ali nije to veliki broj.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#7320 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

mistek wrote: 11/08/2021 10:47 Ma vala je i ta ponovna zaraza na klimavim nogama, barem obimom. Evo od ovog silnog broja ljudi koje gore navodim za koje znam da su prebolovali, niko nije dva puta bio inficiran :D Znam dosta priča, rođak od rođaka, drug od drugovog druga, ali činjenica je da, barem do sada, reinfekcije nisu bile česte ili je odgovor našeg imunog sistema dovoljno dobar. Naravno da postoje, da sad tema ne ide u tom smjeru, ali prosta logika kae da to nije baš tako često.

U krajnjoj liniji, koliko evo ima sportista koji se stalno testiraju i ne sjećam se nigdje da je neko reinficiran. Moguće da ima takvih, ali nije to veliki broj.
Jel jedno 17%? :D
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7321 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by _Reds_ »

mistek wrote: 11/08/2021 10:47 Ma vala je i ta ponovna zaraza na klimavim nogama, barem obimom. Evo od ovog silnog broja ljudi koje gore navodim za koje znam da su prebolovali, niko nije dva puta bio inficiran :D Znam dosta priča, rođak od rođaka, drug od drugovog druga, ali činjenica je da, barem do sada, reinfekcije nisu bile česte ili je odgovor našeg imunog sistema dovoljno dobar. Naravno da postoje, da sad tema ne ide u tom smjeru, ali prosta logika kae da to nije baš tako često.

U krajnjoj liniji, koliko evo ima sportista koji se stalno testiraju i ne sjećam se nigdje da je neko reinficiran. Moguće da ima takvih, ali nije to veliki broj.
Ne pratiš dovoljno, ima sportiska koliko hoćeš koji su se reinficirali.

https://sport.blic.rs/fudbal/evropski-f ... en/bbw6b94

Samo jedan primjer, a imaš ih koliko hoćeš još.
mistek
Posts: 3394
Joined: 23/05/2010 15:16

#7322 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by mistek »

Pa nije to koliko hoćeš pobogu :D A i ovo, ko je ovdje reinficiran, Dybala? Pa taj lik kad god se testirao, bio je pozitivan. Dakle, ovo gore članak iz januara i tada niko u Juventusu nije bio drugi put pozitivan (bilo je slučajeva zaraze prvi put).

I još jednom, ne tvrdim da nema, bilo je slučajeva i u Italiji, i u NBA, svuda, ali nije toliko česta pojava još uvijek.
User avatar
madner
Posts: 56764
Joined: 09/08/2004 16:35

#7323 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by madner »

Ma ima slucajeva, samo da se ponovo zarazis i zavrsis na aparatima je rijetko.

Klasicno pretjerivanje medija koje je kontraproduktivno.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#7324 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

_Reds_ wrote: 11/08/2021 10:53
mistek wrote: 11/08/2021 10:47 Ma vala je i ta ponovna zaraza na klimavim nogama, barem obimom. Evo od ovog silnog broja ljudi koje gore navodim za koje znam da su prebolovali, niko nije dva puta bio inficiran :D Znam dosta priča, rođak od rođaka, drug od drugovog druga, ali činjenica je da, barem do sada, reinfekcije nisu bile česte ili je odgovor našeg imunog sistema dovoljno dobar. Naravno da postoje, da sad tema ne ide u tom smjeru, ali prosta logika kae da to nije baš tako često.

U krajnjoj liniji, koliko evo ima sportista koji se stalno testiraju i ne sjećam se nigdje da je neko reinficiran. Moguće da ima takvih, ali nije to veliki broj.
Ne pratiš dovoljno, ima sportiska koliko hoćeš koji su se reinficirali.

https://sport.blic.rs/fudbal/evropski-f ... en/bbw6b94

Samo jedan primjer, a imaš ih koliko hoćeš još.
Sa druge teme:

Evo par clanak;
https://www.nature.com/articles/d41586-021-01442-9
"Had COVID? You’ll probably make antibodies for a lifetime"

https://www.usnews.com/news/health-news ... tion-study
"COVID Antibodies Stable 7 Months After Infection: Study"

https://www.imperial.ac.uk/news/226713/ ... ne-months/
"COVID-19 antibodies persist at least nine months after infection"

https://medicine.wustl.edu/news/good-ne ... rotection/
"Mild COVID-19 induces lasting antibody protection
People who have had mild illness develop antibody-producing cells that can last lifetime"
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40858
Joined: 29/06/2011 23:39

#7325 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

Na sve strane ljudi su u gomilama, stadioni puni, manifestacije, kafane, koncerti, utakmice, restorani, kojekakva dogadjanja, skupovi, sajmovi, sve je krcato puno ljudi, ja ne znam stvarno o kakvim predstojecim novim talasima se govori.

Sa jedne strane prica se o strasnim lambda i delta sojevima, koji su toliko zarazni da je dovoljno proci pored zarazenog covjeka i virus te zakacio, ima drugacije simptome, cijele studije se pisu o tome a ljudi se ponasaju kao i prije virusa, niko se ne pazi, kako rekoh na sve strane ne mislim samo u Sarajevu vec sirom regije i Europe, ljudi su u krdima.
Jel samo meni smijesno tempiranje valova i masovne zaraze virusom. Nakon svega sto gledamo ovih dana, navedoh sve.
Locked