Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#23601 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zateznistub »

vjeshalica wrote: 17/07/2020 19:56
RandomAndCasual wrote: 17/07/2020 17:42

Nek kablove pozatvaraju mimo korone sto se mene tice

Al kablove i kafe po kaficima cucla i pije upravo sirotinja, jer nema para kao ovi na drzavnim jaslama da skokne u auto pa se odveze negdje na ribu ili janjetinu. Sta je vec kome draze.
Ti trebas otici psihijatru podhitno
Sirotilja o kojoj ti pricas ne cucla nargilu jer nema za janjetinu i ribu vec iskljucivo zato sto je glupa ko kurcina
Za pare koje ostave u nargilhanama mogu otici na more,mogu kupiti ako nista na dnevnoj bazi kilu dinje,grozdja ili bilo cega drugog
Al hoce glupa sirotilja da kopira nekoga,da se druzi na pogresan nacin,i da stvara glupo drustvo
Bas kao sto ih je preglup kurac napravio!
Svaka ti je ka' u Njegoša! :thumbup:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#23602 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by O'zone »

Sociolog wrote: 17/07/2020 19:46
O'zone wrote: 17/07/2020 19:43 https://www.klix.ba/vijesti/bih/bosna-i ... /200717129

Pitanje za milion: Ko će da najebe kad nestane lijekova?

a) obični puk
b) vlastela
c) neko iz vlade
O zone, vidis da se Radoncic prepao ko tetkica, nigdje ne izlazi niti se pojavljuje..

Nastradace narod, kao sto je sam kupovao maske i rukavice, a ovi iz skladista sebi i svojih nablizima po nekoliko kutija maski.

Od oktobra predvidjam veliki ekonomski i politicki haos.
Ja se iskreno nadam da će doći iz dupeta u glavu do Oktobra.

Konstantno lažu. Ok. Ako nisi u stanju da nešto uradiš onda barem reci "poštovani sugrađani svako za sebe" a ne ovako.

Ono kukanje jučer da nema kreveta a Martovsko hvaljenje kako ima samo na Arhitekturi 200 kreveta. Pa ima testova. Nema testova. Ima opreme nema opreme. Ima svega nema ničega.

Zabrinuto se pitam koliko još sugrađana mora umrijeti da dođe iu dupeta u glavu?

Ekonomija nam ide lagano nizbrdo. Još ima štekova pa se lova vrti ali se to topi. Znate to svi po svojim stanjima računa ja barem znam po svom.

Jbga poznati smo po nonšalantnosti i bolikurcu ali što se prije reaguje to imamo veće šanse da ne odemo u totalnu dubiozu i zdravstveno i ekonomski.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17314
Joined: 31/03/2019 14:56

#23603 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by vjeshalica »

Za 5KM dnevno pusenja kurca na vodi, mozes kupiti sta hoces i pri tome ne ostavljati pare lokalnim brudama vlasnicima i ne unistavati svoje zdravlje
Omladina do 25 truhla ko leš,sa milion mahana na sebi,ne zato jer neko zdere janjetinu,vec zato sto su sami glupi
Ne moze glupak da osmisli sebi zivot i kupuje one kurcine na vodu i bleji oko sebe ko tele...a materi ostavio iza sebe posteljinu,sudje i nered kuci ima sluga da ga sluzi
Sve to snjurom ubiti treba,cuj pusi jer je sirotilja...poserem se takboj sirotilji u nargilu pa nek je pari cijeli dan
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#23604 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zateznistub »

O'zone wrote: 17/07/2020 19:59

Ja se iskreno nadam da će doći iz dupeta u glavu do Oktobra.

Konstantno lažu. Ok. Ako nisi u stanju da nešto uradiš onda barem reci "poštovani sugrađani svako za sebe" a ne ovako.

Ono kukanje jučer da nema kreveta a Martovsko hvaljenje kako ima samo na Arhitekturi 200 kreveta. Pa ima testova. Nema testova. Ima opreme nema opreme. Ima svega nema ničega.

Zabrinuto se pitam koliko još sugrađana mora umrijeti da dođe iu dupeta u glavu?

Ekonomija nam ide lagano nizbrdo. Još ima štekova pa se lova vrti ali se to topi. Znate to svi po svojim stanjima računa ja barem znam po svom.

Jbga poznati smo po nonšalantnosti i bolikurcu ali što se prije reaguje to imamo veće šanse da ne odemo u totalnu dubiozu i zdravstveno i ekonomski.
Neće ozone, neće! Evo da se kladimo u šta hoćeš da će tri Gospodara prstenova i njihove stranke listom uzeti izbore!

Narod? Narod je stoka sitnog zuba... Što bi reko jel'te
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#23605 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by malocvijece »

vjeshalica wrote: 17/07/2020 20:02 Za 5KM dnevno pusenja kurca na vodi, mozes kupiti sta hoces i pri tome ne ostavljati pare lokalnim brudama vlasnicima i ne unistavati svoje zdravlje
Omladina do 25 truhla ko leš,sa milion mahana na sebi,ne zato jer neko zdere janjetinu,vec zato sto su sami glupi
Ne moze glupak da osmisli sebi zivot i kupuje one kurcine na vodu i bleji oko sebe ko tele...a materi ostavio iza sebe posteljinu,sudje i nered kuci ima sluga da ga sluzi
Sve to snjurom ubiti treba,cuj pusi jer je sirotilja...poserem se takboj sirotilji u nargilu pa nek je pari cijeli dan
Sve se slažem i potpisujem. Otkucala sam danas sličan komentar, ali ne znam gdje se izgubi. Samo bez psovki.
Malo smo nervozni danas :D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#23606 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by O'zone »

zateznistub wrote: 17/07/2020 20:03
O'zone wrote: 17/07/2020 19:59

Ja se iskreno nadam da će doći iz dupeta u glavu do Oktobra.

Konstantno lažu. Ok. Ako nisi u stanju da nešto uradiš onda barem reci "poštovani sugrađani svako za sebe" a ne ovako.

Ono kukanje jučer da nema kreveta a Martovsko hvaljenje kako ima samo na Arhitekturi 200 kreveta. Pa ima testova. Nema testova. Ima opreme nema opreme. Ima svega nema ničega.

Zabrinuto se pitam koliko još sugrađana mora umrijeti da dođe iu dupeta u glavu?

Ekonomija nam ide lagano nizbrdo. Još ima štekova pa se lova vrti ali se to topi. Znate to svi po svojim stanjima računa ja barem znam po svom.

Jbga poznati smo po nonšalantnosti i bolikurcu ali što se prije reaguje to imamo veće šanse da ne odemo u totalnu dubiozu i zdravstveno i ekonomski.
Neće ozone, neće! Evo da se kladimo u šta hoćeš da će tri Gospodara prstenova i njihove stranke listom uzeti izbore!

Narod? Narod je stoka sitnog zuba... Što bi reko jel'te
Mahhh. Svjestan sam ja toga....

Ali eto mrzim te padove bez ispaljenog metka...a nešto mi se ne počinje opet iz početka na tuđoj grudi....

Ne znam...znaš ono kad te uhvati huja kad vidiš da niko ne benda što ga jebu u mozak al tako ofiirno...što ljudi nisu svjesni da ne to njihov novac sa kojima se oni razmeću....i što nisu svjesni da su oni u stvari naši UPOSLENICI neko kome smo mi dali priliku da vodi ovu firmu što se zove BOSNA i HERCEGOVINA mi kao većinski vlasnici, te ako oni ako izabrani menadžment ne rade na unapređenju poslovanja daje se upozorenje a nakon toga ako nema rezultata i raskid ugovora o radu.

Onog trenutka kad to shvatimo imamo nade.

Sve dok mi mislimo da oni komaduju a mi ovce nećemo mi niđe merdnut iz ove septičke jame.

E nakon te huje te spuca melanholija i gadi ti se sve. Takvo društvo, ljudi, država....
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#23607 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by animus »

biglebovski wrote: 17/07/2020 19:44
splinter wrote: 17/07/2020 19:12 https://www.klix.ba/vijesti/bih/bosna-i ... /200717129

Remdesivir je antivirusni lijek koji primarno osmišljen kao lijek izbora za Ebolu i Marburg virus a mehanizam djelovanja je taj da se kao analog Adenozina inkorporira u RNK lanac i uzrokuje njegov prekid. Naknada ispitivanja su pokazala antivirusno djelovanje protiv većeg broja RNK virusa (Filavirusa, Paramiksovirisa, Coronavirusa) .
Ipak u prošlosti nije korišten za tretmane Sarsa i .Mersa.
Kod oboljelih od Covid-19 u kliničkim istraživanjima upotreba lijeka skraćivala je vrijeme potrebno za oporavak. Cijena lijeka za Američke pacijente s privatnim osiguranjem iznosi 520 USD za jednu dozu, a za cijeli tretman 3120 dok je za ostale osiguranike 2340 USD.
Nažalost BIH će zahvaljujući "sposobnim" u nadležnim institucijama biti jedna od rijetkih zemalja koja će ostati uskraćena za ovaj lijek.
Dakle, trenutno pare ubijamo na testovima, pa je na redu lijek od 520 dolara jer onaj jeftini ne valja valjda, i onda, kao šlag na tortu, amazing vakcina, dvije doze godišnje, jer, zaboga, antitjela niks, hromozomi, možeš se opet zaraziti, bla bla... Ja ne znam čime liječe ovdje u Zenici kad smo već uskraćeni za lijek od 3120 US dolara...
Nije nesto u redu sa tom cijenom lijeka. Taj lijek je bio bagatela jer je lijek star preko 100 godina i lako se proizvodi. Neka pljacka je u pitanju vjerovatno. Koliko znam turska proizvodi taj lijek. Bakir je mogao odglumiti velikog drzavnika i nabaviti bar jednu paletu lijeka
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#23608 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zateznistub »

O'zone wrote: 17/07/2020 20:19

Mahhh. Svjestan sam ja toga....

Ali eto mrzim te padove bez ispaljenog metka...a nešto mi se ne počinje opet iz početka na tuđoj grudi....

Ne znam...znaš ono kad te uhvati huja kad vidiš da niko ne benda što ga jebu u mozak al tako ofiirno...što ljudi nisu svjesni da ne to njihov novac sa kojima se oni razmeću....i što nisu svjesni da su oni u stvari naši UPOSLENICI neko kome smo mi dali priliku da vodi ovu firmu što se zove BOSNA i HERCEGOVINA mi kao većinski vlasnici, te ako oni ako izabrani menadžment ne rade na unapređenju poslovanja daje se upozorenje a nakon toga ako nema rezultata i raskid ugovora o radu.

Onog trenutka kad to shvatimo imamo nade.

Sve dok mi mislimo da oni komaduju a mi ovce nećemo mi niđe merdnut iz ove septičke jame.

E nakon te huje te spuca melanholija i gadi ti se sve. Takvo društvo, ljudi, država....
Ovo nije samo problem kod nas, vidiš kako je u regionu. U Srbiji jedva 50% izlaznost, u hr dobro ispod toga. Mislim da se ova vrsta problema mora rješavati regionalno. Ne možemo očekivati da lijevo i desno od nas pobijedi desnica a da u isto vrijeme u BiH bude lijeva opcija, to tako jednostavno ne može. Nažalost. Glede nas, pa vidiš da je mladima draže biti po kafanama, dudlaonama i kockarnica a nego učiniti nešto korisno, šta god to bilo. Sda kao najgora, po meni, a i ostali imaju jako razrađen sistem i logistiku koja jadna, ne organizovana i korupcijom nagrižena opozicija jednostavno nema. Nema zato sto im je bitnija borba oko raspodjele pozicija i fotelja nego cilj. Cilj nemaju I zato je tako kako jeste...
splinter
Posts: 7456
Joined: 08/10/2011 12:28

#23610 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

animus wrote: 17/07/2020 20:31
biglebovski wrote: 17/07/2020 19:44
splinter wrote: 17/07/2020 19:12 https://www.klix.ba/vijesti/bih/bosna-i ... /200717129

Remdesivir je antivirusni lijek koji primarno osmišljen kao lijek izbora za Ebolu i Marburg virus a mehanizam djelovanja je taj da se kao analog Adenozina inkorporira u RNK lanac i uzrokuje njegov prekid. Naknada ispitivanja su pokazala antivirusno djelovanje protiv većeg broja RNK virusa (Filavirusa, Paramiksovirisa, Coronavirusa) .
Ipak u prošlosti nije korišten za tretmane Sarsa i .Mersa.
Kod oboljelih od Covid-19 u kliničkim istraživanjima upotreba lijeka skraćivala je vrijeme potrebno za oporavak. Cijena lijeka za Američke pacijente s privatnim osiguranjem iznosi 520 USD za jednu dozu, a za cijeli tretman 3120 dok je za ostale osiguranike 2340 USD.
Nažalost BIH će zahvaljujući "sposobnim" u nadležnim institucijama biti jedna od rijetkih zemalja koja će ostati uskraćena za ovaj lijek.
Dakle, trenutno pare ubijamo na testovima, pa je na redu lijek od 520 dolara jer onaj jeftini ne valja valjda, i onda, kao šlag na tortu, amazing vakcina, dvije doze godišnje, jer, zaboga, antitjela niks, hromozomi, možeš se opet zaraziti, bla bla... Ja ne znam čime liječe ovdje u Zenici kad smo već uskraćeni za lijek od 3120 US dolara...
Nije nesto u redu sa tom cijenom lijeka. Taj lijek je bio bagatela jer je lijek star preko 100 godina i lako se proizvodi. Neka pljacka je u pitanju vjerovatno. Koliko znam turska proizvodi taj lijek. Bakir je mogao odglumiti velikog drzavnika i nabaviti bar jednu paletu lijeka
Ti vjerojatno misliš na Hidroksiklorokin stari ljiek koji se koristi u tretmanu malarije a jedno vrijeme koristio i bio u protokolu liječenja Covid 19, ali je povučen zbog nus pojava.
Ovo je Ramdesivir , antivirusni lijek novije generacije i zato je tako skup.
Ali nebitno. On se ne daje svakome već bolesnicima kojima ništa drugo ne pomaže. Moguće je koristiti i Deksametazon, kortikosteroidi čija je cijena znatno niža ali on nije antivirusni lijek.
Ali sve ovo nije poanta. Poanta je da naši pacijenti, barem oni najugroženij, i ostaju bez lijeka izbora zbog nesposobnosti ljudi plaćenih da nam omoguće njegovu nabavku.
biglebovski
Posts: 3168
Joined: 02/11/2005 16:43

#23611 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

animus wrote: 17/07/2020 20:31
biglebovski wrote: 17/07/2020 19:44
splinter wrote: 17/07/2020 19:12 https://www.klix.ba/vijesti/bih/bosna-i ... /200717129

Remdesivir je antivirusni lijek koji primarno osmišljen kao lijek izbora za Ebolu i Marburg virus a mehanizam djelovanja je taj da se kao analog Adenozina inkorporira u RNK lanac i uzrokuje njegov prekid. Naknada ispitivanja su pokazala antivirusno djelovanje protiv većeg broja RNK virusa (Filavirusa, Paramiksovirisa, Coronavirusa) .
Ipak u prošlosti nije korišten za tretmane Sarsa i .Mersa.
Kod oboljelih od Covid-19 u kliničkim istraživanjima upotreba lijeka skraćivala je vrijeme potrebno za oporavak. Cijena lijeka za Američke pacijente s privatnim osiguranjem iznosi 520 USD za jednu dozu, a za cijeli tretman 3120 dok je za ostale osiguranike 2340 USD.
Nažalost BIH će zahvaljujući "sposobnim" u nadležnim institucijama biti jedna od rijetkih zemalja koja će ostati uskraćena za ovaj lijek.
Dakle, trenutno pare ubijamo na testovima, pa je na redu lijek od 520 dolara jer onaj jeftini ne valja valjda, i onda, kao šlag na tortu, amazing vakcina, dvije doze godišnje, jer, zaboga, antitjela niks, hromozomi, možeš se opet zaraziti, bla bla... Ja ne znam čime liječe ovdje u Zenici kad smo već uskraćeni za lijek od 3120 US dolara...
Nije nesto u redu sa tom cijenom lijeka. Taj lijek je bio bagatela jer je lijek star preko 100 godina i lako se proizvodi. Neka pljacka je u pitanju vjerovatno. Koliko znam turska proizvodi taj lijek. Bakir je mogao odglumiti velikog drzavnika i nabaviti bar jednu paletu lijeka
Nemam pojma. Evo na wiki šta kažu... Kažu i da su dali generički da se proizvodi u Indiji i Pakistanu dok traje pandemija...

Pricing

29. juna 2020. Gilead je objavio da je vladama razvijenih zemalja, uključujući SAD, i 520 američkih privatnih zdravstvenih osiguravajućih kuća odredio cijenu remdesivira u iznosu od 390 USD po bočici. [67] Očekivani tijek liječenja je šest bočica tijekom pet dana, ukupne cijene 2.340 američkih dolara. [67] Budući da je repurposed drug, minimalni trošak proizvodnje remdesivira se procjenjuje na 0,93 USD po danu liječenja. [68]

https://en.wikipedia.org/wiki/Remdesivir
Last edited by biglebovski on 17/07/2020 21:04, edited 1 time in total.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#23613 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by neko_sa_strane »

O'zone wrote: 17/07/2020 20:19
zateznistub wrote: 17/07/2020 20:03
O'zone wrote: 17/07/2020 19:59

Ja se iskreno nadam da će doći iz dupeta u glavu do Oktobra.

Konstantno lažu. Ok. Ako nisi u stanju da nešto uradiš onda barem reci "poštovani sugrađani svako za sebe" a ne ovako.

Ono kukanje jučer da nema kreveta a Martovsko hvaljenje kako ima samo na Arhitekturi 200 kreveta. Pa ima testova. Nema testova. Ima opreme nema opreme. Ima svega nema ničega.

Zabrinuto se pitam koliko još sugrađana mora umrijeti da dođe iu dupeta u glavu?

Ekonomija nam ide lagano nizbrdo. Još ima štekova pa se lova vrti ali se to topi. Znate to svi po svojim stanjima računa ja barem znam po svom.

Jbga poznati smo po nonšalantnosti i bolikurcu ali što se prije reaguje to imamo veće šanse da ne odemo u totalnu dubiozu i zdravstveno i ekonomski.
Neće ozone, neće! Evo da se kladimo u šta hoćeš da će tri Gospodara prstenova i njihove stranke listom uzeti izbore!

Narod? Narod je stoka sitnog zuba... Što bi reko jel'te
Mahhh. Svjestan sam ja toga....

Ali eto mrzim te padove bez ispaljenog metka...a nešto mi se ne počinje opet iz početka na tuđoj grudi....

Ne znam...znaš ono kad te uhvati huja kad vidiš da niko ne benda što ga jebu u mozak al tako ofiirno...što ljudi nisu svjesni da ne to njihov novac sa kojima se oni razmeću....i što nisu svjesni da su oni u stvari naši UPOSLENICI neko kome smo mi dali priliku da vodi ovu firmu što se zove BOSNA i HERCEGOVINA mi kao većinski vlasnici, te ako oni ako izabrani menadžment ne rade na unapređenju poslovanja daje se upozorenje a nakon toga ako nema rezultata i raskid ugovora o radu.

Onog trenutka kad to shvatimo imamo nade.

Sve dok mi mislimo da oni komaduju a mi ovce nećemo mi niđe merdnut iz ove septičke jame.

E nakon te huje te spuca melanholija i gadi ti se sve. Takvo društvo, ljudi, država....
Koliko sam samo puta pokušao objasniti navedeno ljudima i oči otvoriti ali samo odmahnu rukom.
BlackRiver
Posts: 424
Joined: 11/07/2012 10:36

#23614 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BlackRiver »

dječak sa šibicama wrote: 17/07/2020 21:03 Image
Krajnje je vrijeme da im se ljudi u Bosni najebu mile majke
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#23615 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zateznistub »

Žena mi se dopisujes sa drugaricom ciji je muž na podhrastovima a i sama ima covid, kaže nemaju ništa. Pracetamole i slično dose bližnji koji mogu donijeti do kapije.. Ona ga sama morala voziti na snimanje pluća prije negoli je legao u bolnicu...
User avatar
konektovan
Posts: 40735
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23616 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by konektovan »

dječak sa šibicama wrote: 17/07/2020 21:03 Image
Strasne su ovo stvari, prestrasne ....ubije te sistem za koji ti cijeli zivot izdvajas sredstva... :-)
Nesto se mora mjenjati, sto prije...ovo je dno dna....
Maloprije gledam danasnji press ljekarske komore, hebo nadrealiste koji je to show, zatim gostovanje kod Senada doktorice Vukotić i one karapandze Suljić,....uzas
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#23617 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tambure »

Notorne lazi ... trebali ste veceras gledati uvazenu strucnjakinnu dr. Gospodzu suljic i sve bi vam bilo jasno. Pojela se senada. Hladna kao sprices senad umalo srcani da dobije. Sebija top narod flop.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#23618 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Jucer iz Mostara apeluju, danas iz Ustikoline

Gdje su oni relativizatori da direktoru ratne bolnice u Gorazdu kazu da ljekari iz Italije lazu?

Ako želimo izbjeći najgori scenario, posljednji su momenti da se organiziramo i pokušamo suzbiti širenje virusa, kaže za "Avaz" direktor Doma zdravlja u Ustikolini, prim. dr Alija Begović.

Čovjek koji je u ratu komandovao Ratnom bolnicom u Goraždu, upozorio je i kantonalne zvaničnike da se stanje mora mijenjati i da bi već za pet dana za sve moglo biti kasno.

- U pitanju su dani. Nisu nam potrebni karantini, izolacija, ne moramo zatvarati fabrike, ali ako se ovako nastavimo ponašati sami ćemo ih zatvoriti za 15 dana. A dovoljno je tek toliko da ljudi poštuju zakon. Ako vlasnici restorana, kafića ne dovedu stanje u red, uskoro neće imati posla, ljudi će obolijevati, umirati, a oni će svoje objekte morati zatvoriti – kaže dr Begović.

Dodaje kako ne razumije ponašanje stanovnika, svakodnevno relativiziranje opasnosti koja je među nama i širenje dezinformacija o zdravstvenom problemu na koji odgovor nema ni svjetska medicina. Sve se može suzbiti odgovornim ponašanjem.

- Propisano je – nosi masku. Da se potrude da te maske budu čiste, da ih pravilno nose, da se ne ustručavaju da ih koriste na ulici, u prodavnici, kancelariji, bilo gdje. Mi zdravstveni radnici ih nosimo stalno. Nije to stopostotna zaštita, ali jeste 90-postotna. Ako širenje virusa suzbijemo i za 50 posto, umjesto 300 oboljelih bit će ih 150 – apelira Begović.

U BPK je trenutno 42 oboljelih od koronavirusa, četvero je preminulo, u kućnoj izolaciji je 178 osoba. Svako novo testiranje otkriva i nove slučajeve infekcije. Begović se plaši da su previše opušteni, ne samo stanovnici Goražda, već i cijele države.

Pojašnjava da je prosjek oboljelih oko 200 dnevno, te da je od ukupnog broja oboljelih u proteklih 15 dana oko 55 završilo na klinici u Podhrastovima, što je više od 50 posto njenih kapaciteta.

- Dakle, oko 3.000 oboljelih iz proteklih 15 dana popunilo je polovinu kreveta u Podhrastovima. Slično je i u drugim centrima. Novih 3.000 oboljelih će učiniti da kapaciteti budu puni, a sve preko toga je haos, to je onda da sa pacijentima nemaš gdje.

Mi u Goraždu nemamo resurse, kapacitete, a bolest je opasna i vrlo lahko se širi. I danas neki pričaju, pa i mediji potenciraju da su u pitanju komordibiteti, neke druge, sporedne bolesti koje korona iskomplicira. Međutim, a ja to znam i prije nego što pročitam, u Italiji su statistike pokazale da je 90 posto od umrlih u stvari umrlo od COVID-a, od same prirode te bolesti, od te upale pluća. Mlade su relaksirale informacije da se oni lahko izbore sa virusom, ali obolijevaju nam i umiru i mlađi ljudi. Možemo se spasiti ali je to pitanje dana – upozorava dr Begović.

Pet do 12 je da svi izbjegnemo katastrofu, još jedanput naglašava, a ako odmah ne postanemo odgovorniji, inspektori i policija moraju raditi svoj posao i kažnjavati
RandomAndCasual
Posts: 361
Joined: 02/06/2020 22:39

#23619 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by RandomAndCasual »

vjeshalica wrote: 17/07/2020 19:56
RandomAndCasual wrote: 17/07/2020 17:42

Nek kablove pozatvaraju mimo korone sto se mene tice

Al kablove i kafe po kaficima cucla i pije upravo sirotinja, jer nema para kao ovi na drzavnim jaslama da skokne u auto pa se odveze negdje na ribu ili janjetinu. Sta je vec kome draze.
Ti trebas otici psihijatru podhitno za ove maloumne izjave
Sirotilja o kojoj ti pricas ne cucla nargilu jer nema za janjetinu i ribu vec iskljucivo zato sto je glupa ko kurcina
Za pare koje ostave u nargilhanama mogu otici na more,mogu kupiti ako nista na dnevnoj bazi kilu dinje,grozdja ili bilo cega drugog
Al hoce glupa sirotilja da kopira nekoga,da se druzi na pogresan nacin,i da stvara glupo drustvo
Bas kao sto ih je preglup kurac napravio!
I shodno tome koliko su preglupi i vide nesto dobro u tome,oni ce poslije koronaša puniti Podhrastove,ali ne jer neko zdere janjetinu i ribu vec sto su PREGLUPI KO KURCINA
Mislio sam da si dovoljno inteligentan da skontas.

Misli se na sirotinju koja glumi da je nesto vise od sirotinje.

Al opet nek svako radi sta hoce, poenta je bila Da ako neko cucla kabal i pije kahvu u kaficu svaki dan, nije znak da je bogat, sto jeimplicirano, vec upravo suprotno da je siromasan i da nema para za nesto bolje, ugodnije, zabavnije, ukusnije interesantnije itd.

A ti nutricionisticke savjete, i hoce li neko dinju, bananu danas kupit ili pocuclat kabal jer za oboje nema, mozes za sebe zadrzat.

Znao bi svak se kvalitetno zabavit kad bi mu sa drzavnih jasli kanulo mjesecno i zagarantovano.

Ne trebaju tebe da im rasporedis crkavicu.
biglebovski
Posts: 3168
Joined: 02/11/2005 16:43

#23620 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Zašto direktor ne uputi apel da gospodari kantonalnih i federalnog budžeta i fondova ne podijele besplatne maske? Eto ti ga sad, vlasnici kafića i restorana su trenutno najodgovorniji. Bila je i dijaspora kriva a prije dijaspore ona žena iz Zenice koja je slavila osmi mart. Šta je uvaženi direktor uradio da prilagodi kapacitete u ova četiri mjeseca, je li zatražio od kantonalnog ministra koji respirator, opremu, krevete? Je li uputio apel da se u bolnicama smanji broj administrativnih radnika a da se zaposli medicinsko osoblje? Je li išta poduzeo iz svog domena kako bi popravio stanje u sektoru za koji je nadležan? On nije kriv ako bude kuršlus, krivi su vlasnici kafića i restorana. I narod, naravno...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#23621 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Mogy87 wrote: 17/07/2020 21:29 A dovoljno je tek toliko da ljudi poštuju zakon. Ako vlasnici restorana, kafića ne dovedu stanje u red, uskoro neće imati posla, ljudi će obolijevati, umirati, a oni će svoje objekte morati zatvoriti – kaže dr Begović.
Opet na jadne vlasnike restorana i kafića... :mrgreen:

Suštinski tim vlasnicima koji nisu direktno izloženi opasnosti glavni motiv je profit, njima je u interesu da im konobari i kuhari rade, a da su mušterije opuštene i relaksirane od priče o koroni. Na državi je da provodi svoje propise. Ako je propis maska, distanca ili distanca između mušterija u ugostiteljskom objektu, onda neka država provodi. Ali nema to više, neće ni biti. Ljudi se ljute na sistem, ali prava istina je da sistema nema.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#23622 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

Kriv je narod naravno, a nisu krivi ovi na vlasti što su razjurili po Evropi sav stručan i obrazovan mladi medicinski kadar? Koliko je medicinskih radnika napustilo BIH u zadnjih pet godina? Koliko su ovi podobni pobili ljudi nesavjesnim liječenjem? Koliko se djece liječi porukama?

Doduše, pa i jest narod kriv što ćuti...
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#23623 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

biglebovski wrote: 17/07/2020 21:48 Zašto direktor ne uputi apel da gospodari kantonalnih i federalnog budžeta i fondova ne podijele besplatne maske? Eto ti ga sad, vlasnici kafića i restorana su trenutno najodgovorniji. Bila je i dijaspora kriva a prije dijaspore ona žena iz Zenice koja je slavila osmi mart. Šta je uvaženi direktor uradio da prilagodi kapacitete u ova četiri mjeseca, je li zatražio od kantonalnog ministra koji respirator, opremu, krevete? Je li uputio apel da se u bolnicama smanji broj administrativnih radnika a da se zaposli medicinsko osoblje? Je li išta poduzeo iz svog domena kako bi popravio stanje u sektoru za koji je nadležan? On nije kriv ako bude kuršlus, krivi su vlasnici kafića i restorana. I narod, naravno...
Maska je prevencija. Valjda je bolje sprijeciti nego lijeciti.
Ako ti kao vlasnik restorana/kafica ne razumijes da ti osoblje na bolovanju predstavlja trosak, a ljudi koji se razbole u tvom objektu losu reklamu ja ne znam kako bez elementarne logike uopste vodis posao.
A mjere koje predlazes da poduzma su utopija u ovom sistemu i ti to znas.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#23624 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

zateznistub wrote: 17/07/2020 21:19 Žena mi se dopisujes sa drugaricom ciji je muž na podhrastovima a i sama ima covid, kaže nemaju ništa. Pracetamole i slično dose bližnji koji mogu donijeti do kapije.. Ona ga sama morala voziti na snimanje pluća prije negoli je legao u bolnicu...
U karantinu u BL dobijali paracetamol i čaj od kamilice. Zaključali ih ko životinje, neki hronični bolesnici nisu dobijali ni svoju redovnu terapiju...
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#23625 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Lajavikrelac wrote: 17/07/2020 21:52 Kriv je narod naravno, a nisu krivi ovi na vlasti što su razjurili po Evropi sav stručan i obrazovan mladi medicinski kadar? Koliko je medicinskih radnika napustilo BIH u zadnjih pet godina? Koliko su ovi podobni pobili ljudi nesavjesnim liječenjem? Koliko se djece liječi porukama?

Doduše, pa i jest narod kriv što ćuti...
Kakve veze medicinski kadar ima s nosenjem maske?
Treba medicinska sestra da dodje da ti stavi masku?
Locked