Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Luciano88
Posts: 540
Joined: 10/12/2019 12:22

#32776 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

biglebovski wrote: 27/10/2020 17:09 Mistek, Luciano, da li ste vi ili vaši koji nisu testirani a instruisani da idu u izolaciju dobili ikakvu uputu za finansijsku kompenzaciju troškova dok ste u izolaciji?

Ĉlan 47.
Kućna izolacija provodi se u svim sluĉajevima kada se na osnovu ocjene epidemiološke ugroženosti izoluju
ĉlanovi porodice za koje postoji sumnja da su oboljeli od zaraznih bolesti, a koja se mora iskljuĉiti kliniĉkim i
dijagnostiĉkim metodama.
O kućnoj izolaciji odluĉuje nadležni kantonalni ministar na osnovu epidemiološkog izvještaja nadležnog
kantonalnog zavoda, uz konsultovanje struĉnog ekspertskog tima nadležnog kantona u roku od 24 sata rješenjem
protiv kojeg je dozvoljena žalba koja ne odlaže izvršenje.
Kućna izolacija traje dok se zarazna bolest kliniĉki i dijagnostiĉki ne iskljuĉi.
Troškovi kućne izolacije padaju na teret budžeta kantona.

Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ("Službene novine Federacije BiH", broj 29/05)
https://www.fmoh.gov.ba/index.php/zakon ... ih-bolesti
Naravno da ne, e sad je pitanje da li ovo "na teret" budzeta se odnosi za nezaposlene ili ?
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#32777 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by invincible1921 »

tandmand wrote: 27/10/2020 15:02
TESLA_EDISON wrote: 27/10/2020 14:14 Koliko im mjesečno izdvajam za zdravstvo, ima da oni meni kući dolaze i pitaju šta mi treba a ne da bagra moli da se ne ide u DZ. Fuj!
Ne uplaćuješ samo za sebe zdravstveno osiguranje, nego de facto i za makar jednog na kantonalnoj sisi.
Kanton mu daje neto platu koju on ne vraća, tj troši je + da novac za zdravstveno osiguranje koji se uplatom, vraća kantonu. Ako bi to u vidu neke animacije predstavili, vidjeli bi da jedna te ista suma kruži;
- odnosno, za kantonalnog uposlenika se faktički zadravstveno osiguranje ne plaća ali ga koristi. Neko će reći da to ide iz jedne buđžetske stavke u drugu ali da nije tako, da novac ne ide u krug, već da ga kantonalni uposlenik uplaćuje saam iz plate koju dobije na ruke (sadašnji neto), budžet bi izgledao drugačije kao i iznosi doprinosa.

Onaj ko iz realnog sektora uplaćuje zadravstveno, svaki mjesec uplaćuje druge novce, koje valja uvijek iznova zaraditi, tj. ne vraća se.

Dok se u BiH o platama ne bude govorilo u bruto iznosima, imati ćemo nepravdu i malverzacije, lažno prezentiranje vrijednosti rada.
Ako cemo tako uplacujem i za ove na birou
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#32778 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Luciano88 wrote: 27/10/2020 17:16
biglebovski wrote: 27/10/2020 17:09 Mistek, Luciano, da li ste vi ili vaši koji nisu testirani a instruisani da idu u izolaciju dobili ikakvu uputu za finansijsku kompenzaciju troškova dok ste u izolaciji?

Ĉlan 47.
Kućna izolacija provodi se u svim sluĉajevima kada se na osnovu ocjene epidemiološke ugroženosti izoluju
ĉlanovi porodice za koje postoji sumnja da su oboljeli od zaraznih bolesti, a koja se mora iskljuĉiti kliniĉkim i
dijagnostiĉkim metodama.
O kućnoj izolaciji odluĉuje nadležni kantonalni ministar na osnovu epidemiološkog izvještaja nadležnog
kantonalnog zavoda, uz konsultovanje struĉnog ekspertskog tima nadležnog kantona u roku od 24 sata rješenjem
protiv kojeg je dozvoljena žalba koja ne odlaže izvršenje.
Kućna izolacija traje dok se zarazna bolest kliniĉki i dijagnostiĉki ne iskljuĉi.
Troškovi kućne izolacije padaju na teret budžeta kantona.

Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ("Službene novine Federacije BiH", broj 29/05)
https://www.fmoh.gov.ba/index.php/zakon ... ih-bolesti
Naravno da ne, e sad je pitanje da li ovo "na teret" budzeta se odnosi za nezaposlene ili ?
Mudrice su to. Po ovom zakonu ispada da svako ko bude upućen u u kućnu izolaciju ima pravo na neku finansijsku kompenzaciju iz kantona iz kojeg dolaze. Al to je izgleda tišu-mišu svjesno kršenje zakona raznoraznih kriznih štabova...
User avatar
Luciano88
Posts: 540
Joined: 10/12/2019 12:22

#32779 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

biglebovski wrote: 27/10/2020 17:24
Luciano88 wrote: 27/10/2020 17:16
biglebovski wrote: 27/10/2020 17:09 Mistek, Luciano, da li ste vi ili vaši koji nisu testirani a instruisani da idu u izolaciju dobili ikakvu uputu za finansijsku kompenzaciju troškova dok ste u izolaciji?

Ĉlan 47.
Kućna izolacija provodi se u svim sluĉajevima kada se na osnovu ocjene epidemiološke ugroženosti izoluju
ĉlanovi porodice za koje postoji sumnja da su oboljeli od zaraznih bolesti, a koja se mora iskljuĉiti kliniĉkim i
dijagnostiĉkim metodama.
O kućnoj izolaciji odluĉuje nadležni kantonalni ministar na osnovu epidemiološkog izvještaja nadležnog
kantonalnog zavoda, uz konsultovanje struĉnog ekspertskog tima nadležnog kantona u roku od 24 sata rješenjem
protiv kojeg je dozvoljena žalba koja ne odlaže izvršenje.
Kućna izolacija traje dok se zarazna bolest kliniĉki i dijagnostiĉki ne iskljuĉi.
Troškovi kućne izolacije padaju na teret budžeta kantona.

Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ("Službene novine Federacije BiH", broj 29/05)
https://www.fmoh.gov.ba/index.php/zakon ... ih-bolesti
Naravno da ne, e sad je pitanje da li ovo "na teret" budzeta se odnosi za nezaposlene ili ?
Mudrice su to. Po ovom zakonu ispada da svako ko bude upućen u u kućnu izolaciju ima pravo na neku finansijsku kompenzaciju iz kantona iz kojeg dolaze. Al to je izgleda tišu-mišu svjesno kršenje zakona raznoraznih kriznih štabova...
Iscitat cu ovaj zakon da vidim bas me zanima. Namjerno cu poslati zahtjev za nakadnu pa cemo vidijeti.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#32780 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

invincible1921 wrote: 27/10/2020 17:22
tandmand wrote: 27/10/2020 15:02
TESLA_EDISON wrote: 27/10/2020 14:14 Koliko im mjesečno izdvajam za zdravstvo, ima da oni meni kući dolaze i pitaju šta mi treba a ne da bagra moli da se ne ide u DZ. Fuj!
Ne uplaćuješ samo za sebe zdravstveno osiguranje, nego de facto i za makar jednog na kantonalnoj sisi.
Kanton mu daje neto platu koju on ne vraća, tj troši je + da novac za zdravstveno osiguranje koji se uplatom, vraća kantonu. Ako bi to u vidu neke animacije predstavili, vidjeli bi da jedna te ista suma kruži;
- odnosno, za kantonalnog uposlenika se faktički zadravstveno osiguranje ne plaća ali ga koristi. Neko će reći da to ide iz jedne buđžetske stavke u drugu ali da nije tako, da novac ne ide u krug, već da ga kantonalni uposlenik uplaćuje saam iz plate koju dobije na ruke (sadašnji neto), budžet bi izgledao drugačije kao i iznosi doprinosa.

Onaj ko iz realnog sektora uplaćuje zadravstveno, svaki mjesec uplaćuje druge novce, koje valja uvijek iznova zaraditi, tj. ne vraća se.

Dok se u BiH o platama ne bude govorilo u bruto iznosima, imati ćemo nepravdu i malverzacije, lažno prezentiranje vrijednosti rada.
Ako cemo tako uplacujem i za ove na birou
Naravno. Što više zarađuješ to više i uplaćuješ a usluga za sve ista, ovakva kakva je. Budalaština na kvadrat.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#32781 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Luciano88 wrote: 27/10/2020 17:27
biglebovski wrote: 27/10/2020 17:24
Luciano88 wrote: 27/10/2020 17:16

Naravno da ne, e sad je pitanje da li ovo "na teret" budzeta se odnosi za nezaposlene ili ?
Mudrice su to. Po ovom zakonu ispada da svako ko bude upućen u u kućnu izolaciju ima pravo na neku finansijsku kompenzaciju iz kantona iz kojeg dolaze. Al to je izgleda tišu-mišu svjesno kršenje zakona raznoraznih kriznih štabova...
Iscitat cu ovaj zakon da vidim bas me zanima. Namjerno cu poslati zahtjev za nakadnu pa cemo vidijeti.
:thumbup:
BadBoy
Posts: 8093
Joined: 01/11/2005 21:55

#32782 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Tek sad skontali za naknade, ja mislim da niko u državi nikada nije pročitao zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti :lol:
User avatar
Luciano88
Posts: 540
Joined: 10/12/2019 12:22

#32783 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

BadBoy wrote: 27/10/2020 17:54 Tek sad skontali za naknade, ja mislim da niko u državi nikada nije pročitao zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti :lol:
Ko normalan cita sve i jedan zakon koji postoji eto onako... Citam ih kad mi zatrebaju.
BadBoy
Posts: 8093
Joined: 01/11/2005 21:55

#32784 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Luciano88 wrote: 27/10/2020 18:02
BadBoy wrote: 27/10/2020 17:54 Tek sad skontali za naknade, ja mislim da niko u državi nikada nije pročitao zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti :lol:
Ko normalan cita sve i jedan zakon koji postoji eto onako... Citam ih kad mi zatrebaju.
Ne mislim na tebe nego na nadležne. Isto je bilo i sa osnovom za nošenje maske .
laik1981
Posts: 13016
Joined: 05/12/2012 13:04

#32785 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Luciano88 wrote: 27/10/2020 17:27
biglebovski wrote: 27/10/2020 17:24
Luciano88 wrote: 27/10/2020 17:16

Naravno da ne, e sad je pitanje da li ovo "na teret" budzeta se odnosi za nezaposlene ili ?
Mudrice su to. Po ovom zakonu ispada da svako ko bude upućen u u kućnu izolaciju ima pravo na neku finansijsku kompenzaciju iz kantona iz kojeg dolaze. Al to je izgleda tišu-mišu svjesno kršenje zakona raznoraznih kriznih štabova...
Iscitat cu ovaj zakon da vidim bas me zanima. Namjerno cu poslati zahtjev za nakadnu pa cemo vidijeti.
A da li je neophodno rjesenje o samoizolaciji da bi se moglo ostvariti pravo na tu kompenzaciju? Nije ni cudo sto u mnogim slucajevima rjesenje o samoizolaciji izostane i ljudi ga nikada ne dobiju, a mediji su se bas potvrdili da bolje upoznaju javnost o njihovim pravima.. Ako je istina da se moze ostvariti to pravo onda mozemo racunati da ce se samoizolacije ukinuti u potpunosti pa taman da 9 pozitivnih testova imas..
User avatar
Luciano88
Posts: 540
Joined: 10/12/2019 12:22

#32786 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

laik1981 wrote: 27/10/2020 18:08
Luciano88 wrote: 27/10/2020 17:27
biglebovski wrote: 27/10/2020 17:24

Mudrice su to. Po ovom zakonu ispada da svako ko bude upućen u u kućnu izolaciju ima pravo na neku finansijsku kompenzaciju iz kantona iz kojeg dolaze. Al to je izgleda tišu-mišu svjesno kršenje zakona raznoraznih kriznih štabova...
Iscitat cu ovaj zakon da vidim bas me zanima. Namjerno cu poslati zahtjev za nakadnu pa cemo vidijeti.
A da li je neophodno rjesenje o samoizolaciji da bi se moglo ostvariti pravo na tu kompenzaciju? Nije ni cudo sto u mnogim slucajevima rjesenje o samoizolaciji izostane i ljudi ga nikada ne dobiju, a mediji su se bas potvrdili da bolje upuznaju javnost o njihovim pravima.. Ako je istina da se moze ostvariti to pravo onda mozemo racunati da ce se samoizolacije uinuti u potpunosti pa taman da 9 pozitivnih testova imas..
Cuo sam i ja da se ceka rjesenje u nedogled ili se ne dobije nikako... Ja cu forisrati i zahtjevati da mi se rjesenje dostavi.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#32787 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

BadBoy wrote: 27/10/2020 17:54 Tek sad skontali za naknade, ja mislim da niko u državi nikada nije pročitao zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti :lol:
A kad si ti skontao?
BadBoy
Posts: 8093
Joined: 01/11/2005 21:55

#32788 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

biglebovski wrote: 27/10/2020 18:32
BadBoy wrote: 27/10/2020 17:54 Tek sad skontali za naknade, ja mislim da niko u državi nikada nije pročitao zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti :lol:
A kad si ti skontao?
Kad sam pročitao zakon prije šest mjeseci.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#32789 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

BadBoy wrote: 27/10/2020 18:36
biglebovski wrote: 27/10/2020 18:32
BadBoy wrote: 27/10/2020 17:54 Tek sad skontali za naknade, ja mislim da niko u državi nikada nije pročitao zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti :lol:
A kad si ti skontao?
Kad sam pročitao zakon prije šest mjeseci.
Pa šta ćutiš onda, fino bi bilo, složit ćeš se, da isplaćuju ljudima šta im po zakonu pripada.
Naslovnica
Posts: 27939
Joined: 20/03/2013 15:38

#32790 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Danas je do mene došla informacija iz prve ruke da doktori ne odobravaju bolovanje na osnovu pozitivnog testa iz privatne ustanove, da bi se dobilo bolovanje test mora biti rađen isključivo u državnoj ustanovi?
laik1981
Posts: 13016
Joined: 05/12/2012 13:04

#32792 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Naslovnica wrote: 27/10/2020 18:46 Danas je do mene došla informacija iz prve ruke da doktori ne odobravaju bolovanje na osnovu pozitivnog testa iz privatne ustanove, da bi se dobilo bolovanje test mora biti rađen isključivo u državnoj ustanovi?
Kad mogu u Njemackoj raditi pozitivni sto ne bi mogli i kod nas. Ha ja. Kada raja masovnije provali ovo za naknade kod samoizolacija nece se ni to moci. U samoizolaciju ce moci samo politicari..
Naslovnica
Posts: 27939
Joined: 20/03/2013 15:38

#32793 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Fazon je u tome što žena ima srednje teške simptome, radila u privatnoj režiji test, pozitivna.
Zvala valjda zbog bolovanja, rekli joj da mora da se testira ambulantno (iako je žena vidno bolesna)?!
I sada ona takva mora izlaziti vani da bi se testirala.
Meni tu nema nikakve logike.
:roll:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32794 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 27/10/2020 19:13 Fazon je u tome što žena ima srednje teške simptome, radila u privatnoj režiji test, pozitivna.
Zvala valjda zbog bolovanja, rekli joj da mora da se testira ambulantno (iako je žena vidno bolesna)?!
I sada ona takva mora izlaziti vani da bi se testirala.
Meni tu nema nikakve logike.
:roll:
Meni nema logike ni da nismo iskoristili kapacitete privatnih laboratorija, ali sta jos kod nas ima logike.
laik1981
Posts: 13016
Joined: 05/12/2012 13:04

#32795 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Pa Sebija gubi kontrolu nad brojevima, a samim tim smanjuje joj se mogucnost za manipulacije.. Njoj ima logike da nalazi privatnih klinika ne ulaze u statistike..
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#32796 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Mogy87 wrote: 27/10/2020 19:15
Naslovnica wrote: 27/10/2020 19:13 Fazon je u tome što žena ima srednje teške simptome, radila u privatnoj režiji test, pozitivna.
Zvala valjda zbog bolovanja, rekli joj da mora da se testira ambulantno (iako je žena vidno bolesna)?!
I sada ona takva mora izlaziti vani da bi se testirala.
Meni tu nema nikakve logike.
:roll:
Meni nema logike ni da nismo iskoristili kapacitete privatnih laboratorija, ali sta jos kod nas ima logike.
Graniči sa kriminalom to što ne priznaju privatne testove
User avatar
Luciano88
Posts: 540
Joined: 10/12/2019 12:22

#32797 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

Naslovnica wrote: 27/10/2020 18:46 Danas je do mene došla informacija iz prve ruke da doktori ne odobravaju bolovanje na osnovu pozitivnog testa iz privatne ustanove, da bi se dobilo bolovanje test mora biti rađen isključivo u državnoj ustanovi?
Tako su i meni rekli. Eh sad neka mi neko objasni zašto ne priznaju, ako je ministarstvo zdravstva ili ko već omogućio privatnim klinikama da vrše testiranje? Kako to da su testovi iz privatnih ambulanti priznati na granicama EU ali ne i pišljivom, propalom, uhljebljenom Domu zdravlja?
laik1981
Posts: 13016
Joined: 05/12/2012 13:04

#32798 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Ovako se sistem pripremio dok su nas zatvarali i unistavali egzistenciju desetinama hiljada ljudi da bi dobili vremena..
https://www.klix.ba/vijesti/bih/neispra ... /201027142
Neispravna oba respiratora Srebrene maline koje je dobila bolnica u Goraždu
Prvi komentar lud haha..
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#32799 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 »

Naslovnica wrote: 27/10/2020 19:13 Fazon je u tome što žena ima srednje teške simptome, radila u privatnoj režiji test, pozitivna.
Zvala valjda zbog bolovanja, rekli joj da mora da se testira ambulantno (iako je žena vidno bolesna)?!
I sada ona takva mora izlaziti vani da bi se testirala.
Meni tu nema nikakve logike.
:roll:

Ljudi rade kod privatnika u BL. Osjetili simptome. Ne mogu na posao, ne mogu dobiti test "tek tako", a bolovanje valja pravdati.
Urade serološki. Oboje pozitivni.
Jave se u HES da dobiju rješenje o izolaciji. HES kaže "ne pikamo serološki". Vlast rekla da neće testirati osobe s blagim simptomima.
Sistem!
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#32800 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kakavdanakneiskustvu »

banjaluka078 wrote: 27/10/2020 20:45
Naslovnica wrote: 27/10/2020 19:13 Fazon je u tome što žena ima srednje teške simptome, radila u privatnoj režiji test, pozitivna.
Zvala valjda zbog bolovanja, rekli joj da mora da se testira ambulantno (iako je žena vidno bolesna)?!
I sada ona takva mora izlaziti vani da bi se testirala.
Meni tu nema nikakve logike.
:roll:

Ljudi rade kod privatnika u BL. Osjetili simptome. Ne mogu na posao, ne mogu dobiti test "tek tako", a bolovanje valja pravdati.
Urade serološki. Oboje pozitivni.
Jave se u HES da dobiju rješenje o izolaciji. HES kaže "ne pikamo serološki". Vlast rekla da neće testirati osobe s blagim simptomima.
Sistem!
kako tvoje zdravlje?
Locked