Laptop - šta kupiti?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
tap3ah75
Posts: 6045
Joined: 07/09/2009 14:14

#76 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by tap3ah75 »

Vizionar 1985 wrote:Ovaj je naspram mog makina.
:lol:
I naspram mog je.
Ovo mi treba za studenta da može pokrenuti Autodesk Civil 3D.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23562
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#77 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Sanjarko »

tap3ah75 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Ovaj je naspram mog makina.
:lol:
I naspram mog je.
Ovo mi treba za studenta da može pokrenuti Autodesk Civil 3D.
Nek je sa srećom studentu u budućem usavršavanju i radu.
tap3ah75
Posts: 6045
Joined: 07/09/2009 14:14

#78 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by tap3ah75 »

Vizionar 1985 wrote:
tap3ah75 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Ovaj je naspram mog makina.
:lol:
I naspram mog je.
Ovo mi treba za studenta da može pokrenuti Autodesk Civil 3D.
Nek je sa srećom studentu u budućem usavršavanju i radu.
Biti će sa srećom ako bude valjao laptop ... ako ne na*ebali smo.
:lol:

Zato sam i pitao ovdje.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#79 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by diablobih »

Ne znam, nece se usreciti sa tom grafickom, ali mozda bi moglo uspjeti. Ako ikako mozes, uzmi u inostranstvu laptop, za te pare tamo je svaki bolji :D
User avatar
nivla
Posts: 4303
Joined: 12/01/2008 23:44

#80 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by nivla »

mozda je skuplje ovdje kupiti ali u konacnici imas servis lokalno, ne bih da govorim o situaciji koja je potrefila neke od mojih poznanika, dva puta se laptop salje na servis van drzave, prvi put zamijenjen novim jer je dosao nov ostecen, drugi put se sad treba poslati otisao backlight, laptop nije nimalo jeftin a cijela frka oko zamjene istog
sto se tice graficke ne bih komentarisao, svakako ovim diskretnim nije mjesto na laptopu jer znaju dobrim dijelom biti uzrokom kvarova, tu intel nadzivi svaku, a vecina ovih grafickih programa ce prije koristiti CPU i RAM nego mogucnosti osakacene graficke kartice
ovaj laptop sto je naveden nije los, ali nek ne ocekuje cuda, ipak se radi o ideapad seriji i tu se stedilo kao i kod ostalih proizvodjaca na zavrsnoj izradi, plastikama itd, dobar laptop(sa dobrim materijalima ) slicne konfiguracije kosta preko 2000km
tap3ah75
Posts: 6045
Joined: 07/09/2009 14:14

#81 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by tap3ah75 »

nivla wrote:mozda je skuplje ovdje kupiti ali u konacnici imas servis lokalno, ne bih da govorim o situaciji koja je potrefila neke od mojih poznanika, dva puta se laptop salje na servis van drzave, prvi put zamijenjen novim jer je dosao nov ostecen, drugi put se sad treba poslati otisao backlight, laptop nije nimalo jeftin a cijela frka oko zamjene istog
sto se tice graficke ne bih komentarisao, svakako ovim diskretnim nije mjesto na laptopu jer znaju dobrim dijelom biti uzrokom kvarova, tu intel nadzivi svaku, a vecina ovih grafickih programa ce prije koristiti CPU i RAM nego mogucnosti osakacene graficke kartice
ovaj laptop sto je naveden nije los, ali nek ne ocekuje cuda, ipak se radi o ideapad seriji i tu se stedilo kao i kod ostalih proizvodjaca na zavrsnoj izradi, plastikama itd, dobar laptop(sa dobrim materijalima ) slicne konfiguracije kosta preko 2000km
Daj ako može preporuku šta da gledam ako mi treba malo bolja grafička na laptopu?
Da znam šta da zaobilazim a šta ulazi u obzir.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#82 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by CPT »

tap3ah75 wrote:
nivla wrote:mozda je skuplje ovdje kupiti ali u konacnici imas servis lokalno, ne bih da govorim o situaciji koja je potrefila neke od mojih poznanika, dva puta se laptop salje na servis van drzave, prvi put zamijenjen novim jer je dosao nov ostecen, drugi put se sad treba poslati otisao backlight, laptop nije nimalo jeftin a cijela frka oko zamjene istog
sto se tice graficke ne bih komentarisao, svakako ovim diskretnim nije mjesto na laptopu jer znaju dobrim dijelom biti uzrokom kvarova, tu intel nadzivi svaku, a vecina ovih grafickih programa ce prije koristiti CPU i RAM nego mogucnosti osakacene graficke kartice
ovaj laptop sto je naveden nije los, ali nek ne ocekuje cuda, ipak se radi o ideapad seriji i tu se stedilo kao i kod ostalih proizvodjaca na zavrsnoj izradi, plastikama itd, dobar laptop(sa dobrim materijalima ) slicne konfiguracije kosta preko 2000km
Daj ako može preporuku šta da gledam ako mi treba malo bolja grafička na laptopu?
Da znam šta da zaobilazim a šta ulazi u obzir.
Ono sto si gledao (Lenovo) je velik kompromis..... WS latop sa certified grafikom bice par puta toliko novca. Recimo Dell Precision serija.
tap3ah75
Posts: 6045
Joined: 07/09/2009 14:14

#83 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by tap3ah75 »

CPT wrote:
tap3ah75 wrote:
nivla wrote:mozda je skuplje ovdje kupiti ali u konacnici imas servis lokalno, ne bih da govorim o situaciji koja je potrefila neke od mojih poznanika, dva puta se laptop salje na servis van drzave, prvi put zamijenjen novim jer je dosao nov ostecen, drugi put se sad treba poslati otisao backlight, laptop nije nimalo jeftin a cijela frka oko zamjene istog
sto se tice graficke ne bih komentarisao, svakako ovim diskretnim nije mjesto na laptopu jer znaju dobrim dijelom biti uzrokom kvarova, tu intel nadzivi svaku, a vecina ovih grafickih programa ce prije koristiti CPU i RAM nego mogucnosti osakacene graficke kartice
ovaj laptop sto je naveden nije los, ali nek ne ocekuje cuda, ipak se radi o ideapad seriji i tu se stedilo kao i kod ostalih proizvodjaca na zavrsnoj izradi, plastikama itd, dobar laptop(sa dobrim materijalima ) slicne konfiguracije kosta preko 2000km
Daj ako može preporuku šta da gledam ako mi treba malo bolja grafička na laptopu?
Da znam šta da zaobilazim a šta ulazi u obzir.
Ono sto si gledao (Lenovo) je velik kompromis..... WS latop sa certified grafikom bice par puta toliko novca. Recimo Dell Precision serija.
Kad ste već fini i nagodni za pomoći.
Je li ovo šta bolje?

https://www.laptopi.ba/laptop-asus-x540 ... ladno-crni
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#84 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by dadoka84 »

Ja sam nedavno uzeo thinkpad t440p. Cijena mu je vise nego povoljna a ovaj moj je dosao sa i5 4300m koji sam nekad planirao zamjeniti sa drugim procesorom. Iako moram priznati da pravo lijepo radi. Nije zalemljen ni proc ni memorija. Grafika intel hd 4600 što je meni sasvim ok za programiranja isl. Ubacio sam jos jednu 8gb pored 4 koje su dosle u njemu pa je sad 12gb radne memorije.

Hdd sam zamjenio sa samsung evo 850 i ubacio umjesto dvd-a jos jedan disk. Zamjenio termalnu pastu friškom i jos mu undervolt uradio. Razlika od gotovo 20 stepeni pod punim opterećenjem. Baterija nije neka sreca, oko 3-4h mada sa m (35w) procesorom nije ni čudo. Možda stavim i 9 cell bateriju. Instaliran win 10 i aktiviran sa apdejtovanim drajverima sem za wifi.

Laptop mi se pravo sviđa, veoma je čvrst i kompaktan. Nije previše težak a ni glomazan. Poslije 17" 8760w HP-a svaki je kao igračka :D Dobra stvar je što ima i 12 mjeseci garancije.

Image
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#85 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by CPT »

- losa grafika
- (pre)mali SSD (PCIe NVMe anyone?)
- doplata za Win
- koliko sjecam ima bateriju ugradjenu u sam laptop :roll:
- pre(skup)

poredi sa HP ProBook 450 G6 (PB547TC)
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#86 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by dadoka84 »

Kod ovog modela je standardna baterija. Meni je dovoljno 240 +500. Što se grafike tiče meni je ok. Imam drugi računar za rad.
Igrice igram na ps. Cijena je bila 335 sa 12 mjeseci garancije.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#87 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by CPT »

dadoka84 wrote:Kod ovog modela je standardna baterija. Meni je dovoljno 240 +500. Što se grafike tiče meni je ok. Imam drugi računar za rad.
Igrice igram na ps. Cijena je bila 335 sa 12 mjeseci garancije.
mislio sam njegov (Asus) :wink: :D :D
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#88 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by CPT »

dadoka84 wrote:Kod ovog modela je standardna baterija. Meni je dovoljno 240 +500. Što se grafike tiče meni je ok. Imam drugi računar za rad.
Igrice igram na ps. Cijena je bila 335 sa 12 mjeseci garancije.
mislio sam njegov (Asus) :wink: :D :D
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#89 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by dadoka84 »

CPT wrote:
dadoka84 wrote:Kod ovog modela je standardna baterija. Meni je dovoljno 240 +500. Što se grafike tiče meni je ok. Imam drugi računar za rad.
Igrice igram na ps. Cijena je bila 335 sa 12 mjeseci garancije.
mislio sam njegov (Asus) :wink: :D :D
Ahaaa, ma nema veze. Od viška informacija glava ne boli (obično) :D
tap3ah75
Posts: 6045
Joined: 07/09/2009 14:14

#90 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by tap3ah75 »

CPT wrote:
dadoka84 wrote:Kod ovog modela je standardna baterija. Meni je dovoljno 240 +500. Što se grafike tiče meni je ok. Imam drugi računar za rad.
Igrice igram na ps. Cijena je bila 335 sa 12 mjeseci garancije.
mislio sam njegov (Asus) :wink: :D :D
Hfala.

Otpada i on.

Može li se naći nešto do 1.500 KM igdje da budem siguran da će pokrenuti Autodesk Civil 3D?
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#91 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by CPT »

tap3ah75 wrote:
CPT wrote:
dadoka84 wrote:Kod ovog modela je standardna baterija. Meni je dovoljno 240 +500. Što se grafike tiče meni je ok. Imam drugi računar za rad.
Igrice igram na ps. Cijena je bila 335 sa 12 mjeseci garancije.
mislio sam njegov (Asus) :wink: :D :D
Hfala.

Otpada i on.

Može li se naći nešto do 1.500 KM igdje da budem siguran da će pokrenuti Autodesk Civil 3D?
puno trazis,to je negdje za prosjecan kucni laptop... ako ti je budzet ogranicen uzmi obican WS PC

recimo HP Z240 polovan, cca 1200KM :wink:
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2280
Joined: 14/02/2013 14:11

#92 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Hercegoviina »

Valja li ovo ovih para za osnovne potrebe?

https://domod.ba/shop/proizvod/laptop-h ... 2ea/CT3241
User avatar
nivla
Posts: 4303
Joined: 12/01/2008 23:44

#93 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by nivla »

Hercegoviina wrote:Valja li ovo ovih para za osnovne potrebe?

https://domod.ba/shop/proizvod/laptop-h ... 2ea/CT3241
ni za surfanja ovo ne valja
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2280
Joined: 14/02/2013 14:11

#94 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Hercegoviina »

nivla wrote:
Hercegoviina wrote:Valja li ovo ovih para za osnovne potrebe?

https://domod.ba/shop/proizvod/laptop-h ... 2ea/CT3241
ni za surfanja ovo ne valja
Bgti? E jbga, neću onda
User avatar
Pauza
Posts: 677
Joined: 03/06/2016 11:00

#95 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Pauza »

Gdje kupiti kvalitetan a povoljan laptop, ultrabook, ne veći od 14", da je super lagan, da baterija ima dobar kapacitet i da je garancija dobra, cifra do 2 milje
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#96 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Bancho »

Pauza wrote: 19/11/2019 16:06 Gdje kupiti kvalitetan a povoljan laptop, ultrabook, ne veći od 14", da je super lagan, da baterija ima dobar kapacitet i da je garancija dobra, cifra do 2 milje
Pogledaj ovdje laptopi.ba
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#97 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Gray »

Kupio sam ja na laptopi.ba Lenovo Yoga S730, baš ultrabook, 1650 KM, prezadovoljan.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23562
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#98 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Sanjarko »

https://www.procomp.ba/laptopi/2104-hp- ... 8570p.html

Sta mislite o ovome? Polovan je. Koliko bi me izaslo da ga dogradim, sistem da mu se nabaci, poveca RAM kapacitet itd. Iako i ovakav ne bi mi bio los. Meni daj sta das. Zadovoljan bi bio i sa ovakvim kakav je.

U ovaj stari ne znam da li se isplati ulagati. 6 skoro godina ga ja koristim, a 7 je skoro star. Ima nekih smetnji u radu od tipkovnice do ekrana koji je poceo da treperi pri poklapanju i paljenju.

Mozda bi mogao ga uzeti. Mozda?
User avatar
Qler
Posts: 23661
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#99 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Qler »

ma SSD i jos 8GB RAM-a nije skupo, a bas ce ga pogurati.

Ja sam danas zaduzio novi laptop :) HP EliteBook 745 G6, AMD Ryzen 3500u, 16GB RAM-a (i ja ubacio jos 8GB) 512GB nvme disk. Milina :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23562
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#100 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Sanjarko »

Dzaba sam se samo kokuz ponadao. Nema nista od ove ljubavi.
Post Reply