Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#34751 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by saabsa »

patriot_bih wrote: 28/03/2023 15:19
drug_profi wrote: 28/03/2023 15:14

Ja ti kažem da ne možeš naći radnika sa dvije čiste. Vjerovao ti ili ne vjerovao.
U Laktašima ima radnika za fabriku od 900 radnika, ali u Sarajevu nema radnika. Svašta!

https://poslovnenovine.ba/2023/02/02/la ... 0-radnika/

U Bošnjaka nikad ništa ne može. Uvijek unaprijed ima 100 razloga što nešto ne može i što je status quo jedino moguć. :lol:
Gasi svjetla i motaj kablove. Šta je poenta života bez optimizma i napretka. :-)
Očito odavno nisi razgovarao sa nekim ko traži radnike u Sarajevu...
mnjonja
Posts: 265
Joined: 19/09/2017 09:33

#34752 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by mnjonja »

laik1981 wrote: 23/03/2023 09:40
Ezel Bayraktar wrote: 22/03/2023 21:27 Odron, je blaga riječ. Ja ću sad samo objavljivati ovakve stvari na javnim profilima. Dopisivao sam se sa nekom odgovornom osobom u općini NS. Dodavao u cc svakoga koga treba, načelnika i odgovarajuće službe. Ubjeđivao se sa ženom, ona meni zakonske akte i regulative tumači, nisu oni nadležni, komunalna preduzeća su nadležna koja bi, uz njihovo insistiranje, ipak trebala izaći na teren, bla, bla. Lijepo joj objasnio da mene ne interesuju nivoi vlasti, niti nadležnosti, nego me prvenstveno interesujs moja općina i načelnik kojem sam, nažalost, dao svoj glas. Pokušao biti društveno odgovoran građanin, samo se iznervirao. Danas dogovarao sa komšijom da se sami organiziramo. Ja sam odrastao u komšiluku gdje su se društveno odgovorne osobe, sve tri konfesije, znale samoincijativno organizirati za jesenje i proljetno ćišćenje. Sada neće niko papira dići, sve glumi gospodu na loše baterije. Jesu KP slaba tačka, ali je i svijest građana na jako niskim granama. Sto je najgore, ni djecu ne učimo ničemu dobrom po pitanju okoliša i životne sredine. Ove ko malo bolje slike su od prije 15 dana, sad je neko to isjekao i još više dodao granja, a i smeća ni starog hljeba ne nedostaje. Ovo polomljeno granje je od zadnjeg snijega i pun ga je grad.
Ja pokusao organizovati akciju ciscenja preko skolskog vijeca roditelja.. Da se ocisti oko skole jer su djeca nabacala puno smeca.. Pokusaj akcije propao jer se vecina roditelja boji da ce ograjisati :lol:

O kakvoj svijesti mi pricamo.. Mi smo samo takvi zaostali primitivci.. Nama ovakvi vlastodrsci odgovaraju jer sve dok su ovakvi mi mozemo na njih krivicu svaljivati.. Ne valja komunalno, ne valjaju nacelnici, a ovo smece vjerovatno vanzemaljci pobacali..
Nasa raja su stoka.
Nikad mi u mahali nismo cekali da nam se ispred vrata pomete. NIKAD!
Sad ljudi nece ispred svog ulaza da pociste, zovu mjesne zajednice radi trave oko kuce...jaraneee..
Sve go seljak sljagao i zaboravio sta je metla
To se zove civilna i opstina za svaku travku i papir.
Pa jbt sagni se pa pokupi za sobom
Ne moras drugima al za sobom
Jok
I sve svima smeta
Posjekose se grane po gradu jer zaboga nema kaze svjetlosti u stanu, cvjeta drvo pa mu dijete kise itd itd
Mi smo dno dna postali.
Ovo sto su slike stavljene, to je park orezao i doce i pokupit, a sranje od smeca ce se isto pokupit samo je meni veca huja ko je sranje ostavio
Ne pada smece sa neba, mi ga ostavljamo
Svako ono mjesto gdje su kontejneri je prljavo jer smo MI prljavi
Ne moze se za nama pospremit i pocistit koliki smo peksini
Fuj na nas sve redom
I posebno na ostavljanje kesa za smece gdje se god stigne, i svi u komsiluku znaju ko to radi a ne bi prijavili
I onda se zali prljavo
Ma de.
O kakvim se znalcima radi dovoljno je vidjeti da od 3 "popravljena" dilataciona spoja na mostu Ciglane koje su radili skoro 3 mjeseca proslo ljeto,

jedan vec ponovo popravljaju i mjenjaju, a i drugi je poceo vec da ozbojlno lupa pod autima. :thumbup:
Zovi Direkciju za ceste koja je radila pa se zali.
Direktno
To sto ti puhces svaki put kad prelazis nikoga ne zanima.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#34753 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Hakiz »

saabsa wrote: 29/03/2023 19:59
patriot_bih wrote: 28/03/2023 15:19

U Laktašima ima radnika za fabriku od 900 radnika, ali u Sarajevu nema radnika. Svašta!

https://poslovnenovine.ba/2023/02/02/la ... 0-radnika/

U Bošnjaka nikad ništa ne može. Uvijek unaprijed ima 100 razloga što nešto ne može i što je status quo jedino moguć. :lol:
Gasi svjetla i motaj kablove. Šta je poenta života bez optimizma i napretka. :-)
Očito odavno nisi razgovarao sa nekim ko traži radnike u Sarajevu...
Znam ljude koji su na birou i niko ih ne zove. To znači da poslodavci ne odu u zavod za zapošljavanje, kažu da im treba toliko radnika tih profila, pa da biro obavijesti pogodne kandidate. A valjda bi zavod za zapošljavanje trebao biti prva adresa i radnicima i poslodavcima kada je traženje posla i radnika u pitanju. Svrha mu je da poveže poslodavca i radnika, po mogućnosti koji jedan drugom odgovaraju.

Dakle, poslodavci ne traže radnike. Čekaju da im radnici sami pokucaju na vrata.

Naravno samo školovani na MIT-u i slični.
Last edited by Hakiz on 11/04/2023 16:45, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#34754 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Haris.ba »

Hakiz wrote: 11/04/2023 16:43

Znam ljude koji su na birou i niko ih ne zove. To znači da poslodavci ne odu u zavod za zapošljavanje, kažu da im treba toliko radnika tih profila, pa da biro obavijesti pogodne kandidate.

Dakle, poslodavci ne traže radnike. Čekaju da im radnici sami pokucaju na vrata.

Naravno samo školovani na MIT-u i slični.
Zato sto su vecina na "birou" zbog zdravstvenog. Da se skupi hrabrosti i razvoji zavod za zaposljavanje od zdravstenog osiguranja od nezaposlenosti na birou bi bili ljudi koji zele raditi.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#34755 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Hakiz »

Haris.ba wrote: 11/04/2023 16:45
Hakiz wrote: 11/04/2023 16:43

Znam ljude koji su na birou i niko ih ne zove. To znači da poslodavci ne odu u zavod za zapošljavanje, kažu da im treba toliko radnika tih profila, pa da biro obavijesti pogodne kandidate.

Dakle, poslodavci ne traže radnike. Čekaju da im radnici sami pokucaju na vrata.

Naravno samo školovani na MIT-u i slični.
Zato sto su vecina na "birou" zbog zdravstvenog.
Nema to veze. Neka me zavod obavijesti, a ja da se ne javim. Pa me evidentira da se nisam javio na poziv i nakon nekoliko nejavljanja, skine me i sa zdravstvenog.

Ali zavod me ne obavijesti. Zato što mu poslodavac nije tražio radnika.
Horke
Posts: 517
Joined: 20/11/2019 13:43

#34756 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Horke »

Poslodavci inace imaju viska vremena i zeljni su da trose to vrijeme na ljude koji su pro forme prijavljeni na birou. Onaj ko trazi posao javice se poslodavcu sa i bez konkursa.

Na oglase iz drzavne sluzbe zovu sa biroa. Znam lika koji redovno izlazi na ispite da ga ne bi obrisali iz evidencije.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#34757 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Hakiz »

Horke wrote: 11/04/2023 16:50 Poslodavci inace imaju viska vremena i zeljni su da trose to vrijeme na ljude koji su pro forme prijavljeni na birou. Onaj ko trazi posao javice se poslodavcu sa i bez konkursa.

Na oglase iz drzavne sluzbe zovu sa biroa. Znam lika koji redovno izlazi na ispite da ga ne bi obrisali iz evidencije.
Onaj ko traži radnika javiće se zavodu koji ima evidenciju o radnicima koji tražiocu trebaju.

Je li lakše javiti se birou i reći kakav profil radnika da ti pronađu, ili praviti konkurse?

Biro, ako ništa, poslat će ti radnike koji barem formalno odgovaraju uslovima. Imaju traženu stručnu spremu itd. Na konkursu prije nego što kreneš birati između radnika koji imaju formalne uslove, trebaš prvo eliminisati one koji su se javili pecajući, da probaju pa ako prođe a nemaju formalne uslove. A to ti je veće gubljenje vremena.

Stvar je u tome da mora biti obaveza i radniku da bude na birou i poslodavcu da mora koristiti biro kao izvor. To ne znači da ne mogu praviti konkurse. Mogu praviti konkurse, ali ne mogu samo imati konkurse. Moraju tražiti preko biroa.

To bi morala biti zakonska obaveza. Ako zaposliš radnika kojeg si našao konkursom, a tražio si ga i preko biroa. OK. Ako zaposliš radnika kojeg si našao konkursom, a nisi tražio i preko biroa, kazna.
Last edited by Hakiz on 11/04/2023 17:10, edited 1 time in total.
bumerangss
Posts: 4477
Joined: 12/01/2015 16:47

#34758 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by bumerangss »

Kad ce Skupstina KS?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#34759 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Haris.ba »

Hakiz wrote: 11/04/2023 17:08
To bi morala biti zakonska obaveza. Ako zaposliš radnika kojeg si našao konkursom, a tražio si ga i preko biroa. OK. Ako zaposliš radnika kojeg si našao konkursom, a nisi tražio i preko biroa, kazna.
A zar nije lakse ukinuti vezu biroa i zdravstvenog? I u sustini ugasiti zavode. To je relikt komunizma gdje je postaja obaveza zaposliti, pa kad su skontali da ne ide bas to u relanosti - barem da se defteri ko radi i ko ne radi.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#34760 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Hakiz »

Haris.ba wrote: 11/04/2023 17:13
Hakiz wrote: 11/04/2023 17:08
To bi morala biti zakonska obaveza. Ako zaposliš radnika kojeg si našao konkursom, a tražio si ga i preko biroa. OK. Ako zaposliš radnika kojeg si našao konkursom, a nisi tražio i preko biroa, kazna.
A zar nije lakse ukinuti vezu biroa i zdravstvenog? I u sustini ugasiti zavode. To je relikt komunizma gdje je postaja obaveza zaposliti, pa kad su skontali da ne ide bas to u relanosti - barem da se defteri ko radi i ko ne radi.
Imaš zavode u svim državama. I u Americi ih imaš . Drugačije organizovani, ali ih imaš.

Odvajanje zdravstvenog nije problem, ali onda nastaju drugi problemi. Morao bi se cijeli sistem mijenjati.
mistek
Posts: 3394
Joined: 23/05/2010 15:16

#34761 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by mistek »

Pa zamislite da vi imate firmu, bilo kakvu. Zar biste fakat nazvali biro i tražili radnike? :D Nemam firmu, ali puno raje okolo ima ili radi na pozicijama gdje trebaju vršiti regrutaciju u nekom obliku. Apsolutno sve funkcioniše na bazi preporuke. Ako se traže ljudi bez iskustva, onda se obično ide na neku vezu sa zaposlenim na fakultetu, pa se od njih traže kvalitetni studenti, i to je to.

A baš bi bilo zanimljivo vidjeti podatak o stvarnoj nezaposlenosti u KS recimo. Pri tome, mislim na to da se isključe ti koji su na birou samo radi zdravstvenog (recimo, moja majka i znam takvih još par barem ne radi, ne traže posao, ali čekaju na birou). Takvih je ubjedljivo najviše.

Prvo, prijateljica i jedna poznanica drže računovodstvene agencije. Kada im treba radnik, objave konkurs. Na konkurs obično nema prijava ili vuku za rukav da dovedu nekoga (osim kad je ljeto, pa studenti svježe završe). Uslovi više nego ok (ali eto, to i ne znaju prije prijave na konkurs).

Drugo, ja krenem po svojoj mahali i kontam ko nema posao. Skoro da ne znam takve ljude. Odnosno, znam, kako rekoh, ove kao moja majka, ali besmisleno mi je njih računati. Nije da nema, ali na 10 zaposlenih ću naći jednog nezaposlenog, ako ne i manje.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66250
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34762 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _BataZiv_0809 »

@anex kljucaj ovo ima nova tema
DebelinJoe
Posts: 1623
Joined: 03/03/2021 20:06

#34763 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by DebelinJoe »

Hakiz wrote: 11/04/2023 17:08
Horke wrote: 11/04/2023 16:50 Poslodavci inace imaju viska vremena i zeljni su da trose to vrijeme na ljude koji su pro forme prijavljeni na birou. Onaj ko trazi posao javice se poslodavcu sa i bez konkursa.

Na oglase iz drzavne sluzbe zovu sa biroa. Znam lika koji redovno izlazi na ispite da ga ne bi obrisali iz evidencije.
Onaj ko traži radnika javiće se zavodu koji ima evidenciju o radnicima koji tražiocu trebaju.

Je li lakše javiti se birou i reći kakav profil radnika da ti pronađu, ili praviti konkurse?

Biro, ako ništa, poslat će ti radnike koji barem formalno odgovaraju uslovima. Imaju traženu stručnu spremu itd. Na konkursu prije nego što kreneš birati između radnika koji imaju formalne uslove, trebaš prvo eliminisati one koji su se javili pecajući, da probaju pa ako prođe a nemaju formalne uslove. A to ti je veće gubljenje vremena.

Stvar je u tome da mora biti obaveza i radniku da bude na birou i poslodavcu da mora koristiti biro kao izvor. To ne znači da ne mogu praviti konkurse. Mogu praviti konkurse, ali ne mogu samo imati konkurse. Moraju tražiti preko biroa.

To bi morala biti zakonska obaveza. Ako zaposliš radnika kojeg si našao konkursom, a tražio si ga i preko biroa. OK. Ako zaposliš radnika kojeg si našao konkursom, a nisi tražio i preko biroa, kazna.
Biroi su potpuno besmislena stvar i sami sebi svrha. Kasnije ti objanim zašto i kako
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3652
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#34764 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by anex »

_BataZiv_0809 wrote: 11/04/2023 18:29 @anex kljucaj ovo ima nova tema
OK.
Locked