(s)Republika Hrvatska 1990/1995

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#51 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by sheilak »

Ta '91. godina je uzasna bila, kao i njena prethodnica '90. Vec se tada osjecao rat, barem sam ja osjecala tu ruznu atmosferu koja je nagovjestavala tragediju i smrt ( dakle, mislim ovdje vec na '90. )

Ja sam od ljeta '91. bila u Zagrebu , imala sam oko 13 god. i znam sve sta se tamo desavalo. O vukovarskoj tragediji nemam rijeci, taj novembar ce mi uvijek ostati u sjecanju. Jos mi je gore bilo jer su mi mama i rahmetli dido ostali u Banja Luci - u tom periodu nisu mogli izaci. Banja Luka nikada nije pala, u smislu da su je drzale bosanske snage, pa da je onda pala u ruke srpskih paravojnih jedinica. Ne, ona je oduvijek, mucki, jos od onih bivsih Jugoslavija, bila sistematski preuzimana i pripremana za rat. Tako da tu niko od Bosnjaka nije ni mogao smisleno reagirati. Doduse, po pricama nekih Bosnjaka iz BL i Gradiske, znam da su neki politicari pokusavali organizirati narod dok su oni bjezali za Sarajevo.

Zaista, jako mi je bila cudna reakcija gospodina Izetbegovica poput one : "mirno spavajte, rata nece biti " ili kada je dao saglasnost da JNA iz Hrvatske bude stacionirana u Bosni, mislim samo neko ko je lud ili skrivenih namjera mogao je davati takve izjave, posebno nakon onog sto smo mi dozivjeli pri povlacenju JNA iz kasarne Marsal Tito u ZG, napada na Zagreb u ljeto ili ranu jesen '91., pokolja po Slavoniji, itd. Shvatam da je dolazak JNA u Bosnu mozda i bio neminovan , ali je barem mogao reci ne, cisto onako radi casti. Ne znam sta je Sarajevo mislilo da ce zatvarnjem ociju postici - Ostanak bratstva i jednistva ?! Pa u to niko vise nije vjerovao, vec odavno - cak ni mi djeca, jos od 80-tih. Moram ovdje navesti primjer nastavnika u skoli, koji su i 5 godina prje rata dali naslutiti svoje nacionalisticki obojene stavove, kroz primjerice, poducavanje gradiva sa srpskom tematikom ( od tekstova i pjesama u citankama, tema za likovne radove, pjesama u horu, iscrpno poducavanje historije Srbije i po nekoliko casova dok se historiji Bosne davala paznja od oko jednog casa ) ili vrijedjanje svih ostalih koji nisu za Milosevica na casovima, onako usput. Dakle, ama bas svako je mogao vidjeti i razumjeti da od tog mitskog bratstva i jedinstva nema nista i da je vecina srpskog zivlja u Bosni bila na strani JNA, koja je zajedno sa paravojnim, cetnickim jedinicama pravila masakre u Slavoniji i drugim dijelovima Hrvatske, te na strani Jugoslavije koja nije bila vise nista drugo nego Velika Srbija i to vec odavno. Koliko god je tada Sarajevo razumom pokusavalo pobijediti ludilo, trebalo je, moralo je, znati da je razum tu, na zalost , nemocan i da je ludilo vec pomracilo umove i njihovih dojucerasnjih komsija. Logikom se dalo naslutiti sta Bosnu ceka. Shvatam i da su Bosni bile svezane ruke pred zapjenjenim manijacima, ali neke su izjave , iako ocajnicki pokusaj da se izbjegne uzas, bile zaista nerealne i mogle su se protumaciti kao licemjerstvo, mada svi znamo da one to nisu bile.

Ne znam kako je Bosna dozivjela jesen i zimu'91./'92. Znam samo da se na proljece desila Bjeljina, a mozda neko drugo
mjesto i prije.

Boze, koje uzasno vrijeme, a jos traje i nikako da se zavrsi.
Last edited by sheilak on 20/02/2009 17:02, edited 3 times in total.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#52 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by osa »

Hrast wrote:
BaileyS wrote:
karanana wrote:a sta je trebalo uraditi u jesen 91? da li je trebalo krenuti u akcije i rat protiv jna u bosni i hercegovini? ne razumijem sta se moglo uraditi.
Sto odnosa spram hrvatske strane tice i ono sto smo uradili bilo je previse s obzirom na njihovu politiku. Tudjman i njegova politika su se najvise povijali kako vjetar puse. Na kraju krajevi niko nije vise surovao sa Milosevicem od njih pa su cak i Srbe iz Hrvatske ocistili u dogovoru sa njim.

Za nas same smo mogli uraditi puno vise.

Upravo Tako! Na ovo se nema vise nista dodati.
:thumbup:
možda ti.
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#53 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by bosna123 »

sheilak wrote:Ta '91. godina je uzasna bila, kao i njena prethodnica '90. Vec se tada osjecao rat, barem sam ja osjecala tu ruznu atmosferu koja je nagovjestavala tragediju i smrt ( dakle, mislim ovdje vec na '90. )

Ja sam od ljeta '91. bila u Zagrebu , imala sam oko 13 god. i znam sve sta se tamo desavalo. O vukovarskoj tragediji nemam rijeci, taj novembar ce mi uvijek ostati u sjecanju. Jos mi je gore bilo jer su mi mama i rahmetli dido ostali u Banja Luci - u tom periodu nisu mogli izaci. Banja Luka nikada nije pala, u smislu da su je drzale bosanske snage, pa da je onda pala u ruke srpskih paravojnih jedinica. Ne, ona je oduvijek, mucki, jos od onih bivsih Jugoslavija, bila sistematski preuzimana i pripremana za rat. Tako da tu niko od Bosnjaka nije ni mogao smisleno reagirati. Doduse, po pricama nekih Bosnjaka iz BL i Gradiske, znam da su neki politicari pokusavali organizirati narod dok su oni bjezali za Sarajevo.

Zaista, jako mi je bila cudna reakcija gospodina Izetbegovica poput one : "mirno spavajte, rata nece biti " ili kada je dao saglasnost da JNA iz Hrvatske bude stacionirana u Bosni, mislim samo neko ko je lud ili skrivenih namjera mogao je davati takve izjave, posebno nakon onog sto smo mi dozivjeli pri povlacenju JNA iz kasarne Marsal Tito u ZG, napada na Zagreb u ljeto ili ranu jesen '91., pokolja po Slavoniji, itd. Shvatam da je dolazak JNA u Bosnu mozda i bio neminovan , ali je barem mogao reci ne, cisto onako radi casti. Ne znam sta je Sarajevo mislilo da ce zatvarnjem ociju postici - Ostanak bratstva i jednistva ?! Pa u to niko vise nije vjerovao, vec odavno - cak ni mi djeca, jos od 80-tih. Moram ovdje navesti primjer nastavnika u skoli, koji su i 5 godina prje rata dali naslutiti svoje nacionalisticki obojene stavove, kroz primjerice, poducavanje gradiva sa srpskom tematikom ( od tekstova i pjesama u citankama, tema za likovne radove, pjesama u horu, iscrpno poducavanje historije Srbije i po nekoliko casova dok se historiji Bosne davala paznja od oko jednog casa ) ili vrijedjanje Tudjmana i Izetbegovica na casovima, onako usput. Dakle, ama bas svako je mogao vidjeti i razumjeti da od tog mitskog bratstva i jedinstva nema nista i da je vecina srpskog zivlja u Bosni bila na strani JNA, koja je zajedno sa paravojnim, cetnickim jedinicama pravila masakre u Slavoniji i drugim dijelovima Hrvatske, te na strani Jugoslavije koja nije bila vise nista drugo nego Velika Srbija i to vec odavno. Koliko god je tada Sarajevo razumom pokusavalo pobijediti ludilo, trebalo je, moralo je, znati da je razum tu, na zalost , nemocan i da je ludilo vec pomracilo umove i njihovih dojucerasnjih komsija. Logikom se dalo naslutiti sta Bosnu ceka. Shvatam i da su Bosni bile svezane ruke pred zapjenjenim manijacima, ali neke su izjave , iako ocajnicki pokusaj da se izbjegne uzas, bile zaista nerealne i mogle su se protumaciti kao licemjerstvo, mada svi znamo da one to nisu bile.

Ne znam kako je Bosna dozivjela jesen i zimu'91./'92. Znam samo da se na proljece desila Bjeljina, a mozda neko drugo
mjesto i prije.

Boze, koje uzasno vrijeme, a jos traje i nikako da se zavrsi.
Upravo tako. Sto se tice rahmetli Izetbegovica mislim da je on samo kupovao vrijeme, ne mislim da je vjerovao Milosevicu ili JNA, pa ipak je on prosao velikosrpske zatvore i isljednistva. To je bilo kao sporazum Molotov-Staljin, cisto kupovanje vremena. Jer ipak je JNA takva i tolika kidisala na Bosnu, ne znam ne bih mu ja tada bila u kozi. Imao je Franju Tudjmana kao saveznika s druge strane, a Franjo je bio nepouzdan igrac. Ne smijemo zaboraviti da je Izetbegovic ipak otisao na proglasenje Ustava RH i sjetite se reakcije Srba na sve to. A to za ponasanje u skolstvu po velikosrpskoj matrici imam hiljadu i jedan primjer. Treba to sve negdje objediniti, cisto da se ne zaboravi.

Nego, sjeca li se iko "Prica iz Vukovara" od pokojnog Sinise Glavasevica. Kako sam se samo znala isplakati na te price, narocito kada sam napustila svoj gradic, a nostalgija dodje po svoje.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#54 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by Pietje_Bel »

Realno gledano mozda se i previse "preserava" da izvine ova sofra oko toga da Alija nije ucinio dovoljno itd. Mozda je se moglo jos nestgo uciniti, sigurno jeste i sigurno je Alija napravio gresaka ali mislim da mnogi ovdje romantiziraju i sanjaju.

Bukvalno mi nismo imali nista. Hrvati su kao prvo imali 9 miliona Hrvata u dijaspori koji su 1970 - 1989. dizali ambasade Yugoslavije u zrak po SAD-u, Swedskoj itd. Hrvati su znaci sanjali o tom momentu kada ce osloboditi domovinu. Uz to u Hrvatskoj je bilo samo 12% Srba a u BiH 33% dok je u BiH bilo jos i minimalno 8% Hrvata koji su zelijeli od Bosne nesto. Dodajte tu jos JNA koja je se iz Hrvatske povukao u Bosnu i bojkot na uvoz oruzija koji je imala BiH onda je zaista jasno da je Alija mozda i grijesio ali da nije sigurno fulio totalno.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#55 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by Hrast »

@osa
možda ti.
Da se malo "razjasnimo". Ja nemam apsolutno nista protiv Hrvata, a ni protiv Hrvatske. Stavise, imam rodbinu, prave Hrvate (katolike) u Osijeku, i to ne njih malo. A sto se rata tice niko od moje blize rodbine nije ubijen od strane Hrvata jer dolazim iz podrucja gdje Hrvata nikada nije ni bilo - ova rodbina su potomci dvojice amidza (s oceve i majcine strane) koji su ozenili Hrvatice i ostali u Hrvatskoj (Zagreb, Osijek). A vec sam rekao da su i moje licne simpatije, bio sam klinac od desetak godina kad je Vukovar pao tako da sam najvjerovatnije samo reflektirao stavove odraslih clanova moje familije, bile na strani Hrvata i ZNGa, a ne na strani Srba i JNA. A moj tetak rahmetli (poginuo 94. godine) je sakrivao dezertere JNA koji su skakali sa kamiona JNA upucenih na Dubrovnik..morali su proci kroz Gorazde.

Nemam dakle nikakvog licnog razloga da pravim antihrvatsku propagandu i slicno. Ali jednostavno mrzim licemjerje, a veceg licemjerja od ovog hrvatsko-hercegbosanskog nikada nisam u zivotu dozivio. Prvo su vam Bosnjaci pomogli u toku rata sa Srbima. Dobro, moglo je i vise ali sta je tu je - mora se uzeti obzir i na situaciju u kojoj se Bosna nalazila dok se u Hrvatskoj rokalo. Bosna je tada bila zemlja sa najvecom koncentracijom oruzja po kvadratnom kilometru u svijetu, a skoro sve se nalazilo u rukama JNA i lokalnih Srba. Moralo se prvo bar malo naoruzati i spremiti, sto je Alija i uradio. Samo nikada, fakat nikada, necu moci da shvatim da jos uvjek ima Hrvata koji uprkos onoj nevidjenoj izdaji HVOa i Tudjmana iz 93. godine, jos uvjek imaju obraza da se bune zbog toga sto eto Bosnjaci nisu jos u vecem broju branili Hrvatsku nego sto je to bio slucaj. Pa covjece, jeli tebi uopste jasno da je HVO gotovo godinu i po dana otvoreno saradjivao sa cetnicima, i to u doba kada je za ARBiH bilo najteze..kada je pala Cerska, Otes, kada je stegnut obruc oko Gorazda i Srebrenice, itd..? Mislis li da bi Hrvati drugacije reagovali da su se Bosnjaci aktivnije ukljucili u vas domovinski rat tamo 91. godine?

To (licemjerje) mi se jarane jednostavno gadi.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#56 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by sheilak »

Da, @ Hrast, u pravu si. Dosta zaboravljaju Hrvati Krajinu i 5. korpus Armije. Zaboravljaju i napad na nas u Hercegovini.

Zaboravljaju i sam sporazum Tudjman - Milosevic .
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#57 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by kv99 »

osa wrote:
The 51st State wrote:
osa wrote:
rekoh, svaka čast pojedincima.
hoces reci da se samo pojedinci medju bosnjacima nisu odazvali mobilizaciji i tako olaksali ratni napor hrvatske?
hoću reći sa su samo pojedinci među bošnjacima prepoznali zbivanja u bivšoj sfrj i pružili podršku hrvatskoj, tu uključujem i bošnjačku političku elitu prije svih.
A niste tako govorili 91/92 kad ste i ode zahvalnosti pjevali "muslimanima" sto vas brane ? Mene si pitao da li sam rodzen 1988 ali kao sto vidim imam bolje pamcenje od tebe ...ili to nije do pamcenja ? Da li se sjecas onog velikog koncerta u "Lisinski" krajem 1991 kad je bio "koncert godine " ( tako su ga reklamirali na HTV) kad se uz hvalospjeve o Hrvatskoj i Njemackoj ( da li ti mozda "Danke Deutschland" poznato zvuci ) pjevalo " U Hrvatskoj vojsci se bore i Muslimani " !!! Tako je isla pjesma o branicima Hrvatske a sada je drugacija prica. Tada i sada je vecina Bosnjaka bila i ostala za Hrvatsku samo sto takvi kao ti mjesaju Hrvatsku i "Veliku Hrvatsku " tj HB i ostale fasisticke eksperimente . Hrvatska koju zagovaraju Mesic i demokratske stranke DA, Hrvatska koju su zagovarali neofasisti u obliku Tudzmana, Suska ,Bobana i kompanije NE ! Kad je Vukovar pao vecina Bosnjaka je osjecala tugu i saosjecanje sa tim gradom ali to tebi i slicnim tebi ne znaci nista. Ma koliko ti puta to govorili vi cete nastaviti sa blacenjem ne samo Bosnjaka vec vojnika koji su branili Hrvatsku a cije zasluge negirate.
Last edited by kv99 on 20/02/2009 17:38, edited 1 time in total.
BaileyS
Posts: 1036
Joined: 02/07/2008 00:29

#58 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by BaileyS »

sheilak wrote: Da, @ Hrast, u pravu si. Dosta zaboravljaju Hrvati Krajinu i 5. korpus Armije. Zaboravljaju i napad na nas u Hercegovini.

Zaboravljaju i sam sporazum Tudjman - Milosevic.
Kratko receno zaboravljaju ono sto im odgovara. Srecom i mi se poneceg sjecamo iz tog perioda, ja vrlo dobro svega.
User avatar
munevera44
Posts: 1780
Joined: 25/03/2008 19:36

#59 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by munevera44 »

michaelvukovar wrote:Najviše me zanim taj pad Vukovara,kao i prolazak kolone izbjeglica kasnije kroz Bosnu...

Znam da su ih u nekim gradovima(Bijeljina) Srbi vadili iz autobusa i premlačivali...

Kako su muslimani reagirali na sve i kako su ti događaji praćeni u Bosni...

Kako je moguće da se vjerovalo da neće biti rata i da su događaji udaljeni koji kilometar zapravo drugi svijet,što se krvavo vratilo 92' brzim i krvavim padom istočne Bosne i drugih krajeva?
Sjećam se veoma dobro se sjećam nepregledne kolone izbjeglica, mahom staraca.
Kroz moj grad su prolazili i to baš pored mog stana i to pješice, pa na autobuski kolodvor. Ništa nije bilo organizirano za prihvat tih ljudi, nego smo se mi susjedi samoorganizirali, pa ljudima kuhali čaj, kavu i ono ko šta ima daj pomozi.
I jedna slika, koja mi se urezala u sjećanje i koju nikad ali baš nikan neću zaboraviti
Čovjek otprilike 40 tih godina, onako visok, koštunjav, nosi staricu na ledjima. I nekako baš pored mene stao da se malo odmori. Pritrčim i dam toj starici stolicu da sjedne. Starica je popila čaj, saznala sam da su majka i sin. I onako čovjek bojažljivo pita imam li kupatilo, zbog njegove majke. Naravno da sam ih uvela u stan, Nakon nekog vremena krenuli smo svi zajedno da ih smjestim u autobus. Platila sam njihove karte, i onako za rastanak dala sam im jednu vrečicu, sendviče, nešto sokova, čisti veš i ne sjećam se šta još.
E taj pogled tog brižnog sina i njegove majke, nikad neću zaboraviti. Samo znam da su bili iz Vukovara......................................
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#60 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by MA DAJ... »

michaelvukovar wrote:
MA DAJ... wrote: FUJ od posta,FUUUJ...

Vukovar je bio simbol stradanja u tom periodu,ali ono sto se poslije desilo Vukovara,a to je Mostar i mislim da je sramotno danas spominjati stradanje Vukovara pored Mostarske golgote...
sjetiti se samo sta se desilo tom gradu i od cije ruke,stradanje Vukovara ce se momentalno zaboraviti.
Kakve veze Vukovarci imaju s Mostarom?

Jedini Vukoavrci koji su organizirano ratovali u BiH su se borili protiv Srba na Kupresu...

Ostavljeni su iz tko zna kojih razloga i upali u četničku zasjedu...

Tu je poginuo i sin Blage Zadre...

Otac mog prijatelja je bio među preživjelima...

Vi nemate nikakve veze s Mostarom,ali zato ima hrvatsko vrhovnistvo ili ti poglavarstvo...93 ste jos veci vukovar napravili sa stradanjem stanovnistva i grada,a to je MOSTAR...
je li te i malo stid kad se spomene ime toga grada,je li???MOSTAR...
MOSTAR i sta je onaj krivousni ucinio od toga grada...
KO JE SRUSIO STARI MOST???

i ti mi sad navodis na sjecanja i stradanja vukovara 91...MRSH!!!
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#61 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by osa »

Hrast wrote:@osa
možda ti.
Da se malo "razjasnimo". Ja nemam apsolutno nista protiv Hrvata, a ni protiv Hrvatske. Stavise, imam rodbinu, prave Hrvate (katolike) u Osijeku, i to ne njih malo. A sto se rata tice niko od moje blize rodbine nije ubijen od strane Hrvata jer dolazim iz podrucja gdje Hrvata nikada nije ni bilo - ova rodbina su potomci dvojice amidza (s oceve i majcine strane) koji su ozenili Hrvatice i ostali u Hrvatskoj (Zagreb, Osijek). A vec sam rekao da su i moje licne simpatije, bio sam klinac od desetak godina kad je Vukovar pao tako da sam najvjerovatnije samo reflektirao stavove odraslih clanova moje familije, bile na strani Hrvata i ZNGa, a ne na strani Srba i JNA. A moj tetak rahmetli (poginuo 94. godine) je sakrivao dezertere JNA koji su skakali sa kamiona JNA upucenih na Dubrovnik..morali su proci kroz Gorazde.

Nemam dakle nikakvog licnog razloga da pravim antihrvatsku propagandu i slicno. Ali jednostavno mrzim licemjerje, a veceg licemjerja od ovog hrvatsko-hercegbosanskog nikada nisam u zivotu dozivio. Prvo su vam Bosnjaci pomogli u toku rata sa Srbima. Dobro, moglo je i vise ali sta je tu je - mora se uzeti obzir i na situaciju u kojoj se Bosna nalazila dok se u Hrvatskoj rokalo. Bosna je tada bila zemlja sa najvecom koncentracijom oruzja po kvadratnom kilometru u svijetu, a skoro sve se nalazilo u rukama JNA i lokalnih Srba. Moralo se prvo bar malo naoruzati i spremiti, sto je Alija i uradio. Samo nikada, fakat nikada, necu moci da shvatim da jos uvjek ima Hrvata koji uprkos onoj nevidjenoj izdaji HVOa i Tudjmana iz 93. godine, jos uvjek imaju obraza da se bune zbog toga sto eto Bosnjaci nisu jos u vecem broju branili Hrvatsku nego sto je to bio slucaj. Pa covjece, jeli tebi uopste jasno da je HVO gotovo godinu i po dana otvoreno saradjivao sa cetnicima, i to u doba kada je za ARBiH bilo najteze..kada je pala Cerska, Otes, kada je stegnut obruc oko Gorazda i Srebrenice, itd..? Mislis li da bi Hrvati drugacije reagovali da su se Bosnjaci aktivnije ukljucili u vas domovinski rat tamo 91. godine?

To (licemjerje) mi se jarane jednostavno gadi.
vidiš zašto ne možemo ravnopravno razgovarati o ovoj temi, ti si imao 10 godina, a ja 23 i bio pripadnik specijalne policije, ja govorim iz prve ruke ti iz priča, zar stvarno misliš da možeš biti informiraniji od mene, da zanemarimo subjektivnost koja je uvijek u ovakvim raspravama prisutna.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#62 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

osa wrote: čuj, ja živim u gradu gdje ima dosta bošnjaka, u sisku , tako da iz prve ruke znam ponešto o ovom o čemu pišeš, istina je da je dobar dio bošnjaka bio sudionik domovinskog rata, nekoliko ih je bilo i u specijalnoj jedinici mup-a u sisku, ali znaš od kada, od kad je došlo, kako kod nas kažu"gur guzici", tj. kad se uvidjelo da srbi imaju nešto dugo na umu a ne očuvanje jugoslavije i kad se vidjelo da kuće na baniji već gore, do tada je vrlo malo bošnjaka pratilo svoje sugrađane hrvate u projektu ostvarenja države hrvatske. opet kažem čast pojedincima, koji su s nama bili od početka, ali takvih nije bilo previše , takve bi vjerojatno većina ovdašnjih forumaša nazvala izdjnicima jer se uglavnom ni ne izjašnjavaju kao bošnjaci, već kao hrvati ili muslimani, što im šefko omerbašić jako zamjera. a u ustav svakako trebaju ući, to je jedno od osnovnih ljudskih prava i ne bi trebalo imati veze s učestvovanjem u ratu, već sa demokratskim standardima, čime se hrvatska još ne može hvaliti, čega je i ovo primjer.
Ne vidim razlog da umanjujes znacajan doprinos Bosnjaka u odbrani Hrvatske. Naravno da je bilo i onih koju su u pocetku bili za neakvu Jugoslaviju ali ocito po cinjenicnom stanju da je 5% pripadnika HV-a bilo Bosnajci/Muslimani/Hrvati islamske vjeroispovjesti dovoljno govori o stvarnoj zelji i htjenju nas Bosnjaka. Ja licno, uz duzno postovanje, vise vjerujem izjavama hrvatskih casnika nego tebi OSA. Ova odanost Bosnjaka Hrvatskoj nije nista novo, mozes pogledati i spomenik u Blajburgu i uvjeriti se u tu odanost. Da li smo u Hrvatskoj dobili odgovarajuci tretman to treba pitati Bosnajke Hrvatske ali je sigurno da je u određenom periodu odnos zvanicne Hrvatske spram BiH bio izrazito los, rekao bih neprijateljski. Iskreno vjerujem da su ta vremena samo istorija i da se nikada vise nece ponoviti. Ono sto bi bilo pozeljno je da se odnosi BH Hrvata i Bosnajka poprave, kao i odnosi unutar sva tri BH naroda. :)
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#63 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by osa »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
osa wrote: čuj, ja živim u gradu gdje ima dosta bošnjaka, u sisku , tako da iz prve ruke znam ponešto o ovom o čemu pišeš, istina je da je dobar dio bošnjaka bio sudionik domovinskog rata, nekoliko ih je bilo i u specijalnoj jedinici mup-a u sisku, ali znaš od kada, od kad je došlo, kako kod nas kažu"gur guzici", tj. kad se uvidjelo da srbi imaju nešto dugo na umu a ne očuvanje jugoslavije i kad se vidjelo da kuće na baniji već gore, do tada je vrlo malo bošnjaka pratilo svoje sugrađane hrvate u projektu ostvarenja države hrvatske. opet kažem čast pojedincima, koji su s nama bili od početka, ali takvih nije bilo previše , takve bi vjerojatno većina ovdašnjih forumaša nazvala izdjnicima jer se uglavnom ni ne izjašnjavaju kao bošnjaci, već kao hrvati ili muslimani, što im šefko omerbašić jako zamjera. a u ustav svakako trebaju ući, to je jedno od osnovnih ljudskih prava i ne bi trebalo imati veze s učestvovanjem u ratu, već sa demokratskim standardima, čime se hrvatska još ne može hvaliti, čega je i ovo primjer.
Ne vidim razlog da umanjujes znacajan doprinos Bosnjaka u odbrani Hrvatske. Naravno da je bilo i onih koju su u pocetku bili za neakvu Jugoslaviju ali ocito po cinjenicnom stanju da je 5% pripadnika HV-a bilo Bosnajci/Muslimani/Hrvati islamske vjeroispovjesti dovoljno govori o stvarnoj zelji i htjenju nas Bosnjaka. Ja licno, uz duzno postovanje, vise vjerujem izjavama hrvatskih casnika nego tebi OSA. Ova odanost Bosnjaka Hrvatskoj nije nista novo, mozes pogledati i spomenik u Blajburgu i uvjeriti se u tu odanost. Da li smo u Hrvatskoj dobili odgovarajuci tretman to treba pitati Bosnajke Hrvatske ali je sigurno da je u određenom periodu odnos zvanicne Hrvatske spram BiH bio izrazito los, rekao bih neprijateljski. Iskreno vjerujem da su ta vremena samo istorija i da se nikada vise nece ponoviti. Ono sto bi bilo pozeljno je da se odnosi BH Hrvata i Bosnajka poprave, kao i odnosi unutar sva tri BH naroda. :)
ne umanjujem govorim realno šta je bilo, svi građani hrvatske su bili uključeni u obranu, puno bošnjaka, puno srba što nitko ne spominje, ali velika razlika je da li si u rat krenuo 90. na 91. ili si krenuo kad je vatra došla do kuće ili kad je došao mobilizacijski poziv, u hrvatskoj se branitelji klasiraju u branitelje i dragovoljce, među dragovoljcima ima i bošnjaka ali ne previše, o tom ja pričam, a i ova tema priča o tom o početku rata. što se tiče tretmana bošnjaka u hrvatskoj pročitaj koju izjavu šefka omerbašića, doduše on to gleda iz vjerskog kuta, a po njemu najbolji status vjernika muslimana u europi je u hrvatskoj ili u najmanju ruku jedan od najboljih,možda su neke stvari riješene bolje čak nego u bih, a i osobno porazgovaraj sa bilo kojim građaninom bošnjačke nacionalnosti, mislim da ćeš biti zadovoljan odgovorom.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#64 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by kv99 »

osa wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Ne vidim razlog da umanjujes znacajan doprinos Bosnjaka u odbrani Hrvatske. Naravno da je bilo i onih koju su u pocetku bili za neakvu Jugoslaviju ali ocito po cinjenicnom stanju da je 5% pripadnika HV-a bilo Bosnajci/Muslimani/Hrvati islamske vjeroispovjesti dovoljno govori o stvarnoj zelji i htjenju nas Bosnjaka. Ja licno, uz duzno postovanje, vise vjerujem izjavama hrvatskih casnika nego tebi OSA. Ova odanost Bosnjaka Hrvatskoj nije nista novo, mozes pogledati i spomenik u Blajburgu i uvjeriti se u tu odanost. Da li smo u Hrvatskoj dobili odgovarajuci tretman to treba pitati Bosnajke Hrvatske ali je sigurno da je u određenom periodu odnos zvanicne Hrvatske spram BiH bio izrazito los, rekao bih neprijateljski. Iskreno vjerujem da su ta vremena samo istorija i da se nikada vise nece ponoviti. Ono sto bi bilo pozeljno je da se odnosi BH Hrvata i Bosnajka poprave, kao i odnosi unutar sva tri BH naroda. :)
ne umanjujem govorim realno šta je bilo, svi građani hrvatske su bili uključeni u obranu, puno bošnjaka, puno srba što nitko ne spominje, ali velika razlika je da li si u rat krenuo 90. na 91. ili si krenuo kad je vatra došla do kuće ili kad je došao mobilizacijski poziv, u hrvatskoj se branitelji klasiraju u branitelje i dragovoljce, među dragovoljcima ima i bošnjaka ali ne previše, o tom ja pričam, a i ova tema priča o tom o početku rata. što se tiče tretmana bošnjaka u hrvatskoj pročitaj koju izjavu šefka omerbašića, doduše on to gleda iz vjerskog kuta, a po njemu najbolji status vjernika muslimana u europi je u hrvatskoj ili u najmanju ruku jedan od najboljih,možda su neke stvari riješene bolje čak nego u bih, a i osobno porazgovaraj sa bilo kojim građaninom bošnjačke nacionalnosti, mislim da ćeš biti zadovoljan odgovorom.
Zanemarujes i te kako zanemarujes. Hvalis se da znas sta je bilo a kad te pitam da li sjecas hvalosjeva u Lisinskom o " U hrvatskoj vojsci se bore muslimani " i kad je voditelj na sva usta hvalio takve branioce.... a sada je drugacija prica. Sada je moderno okretati i izvrtati sve sto se dogodilo. Sada se npr izvlaci iz konteksta " Ovo nije nas rat " kao dokaz da su Bosnjaci bili protiv Hrvatske a "zaboravlja" se citava situacija kada je i kako to receo i koji je efekat ta izjava imala u tim trenutuku. "Zaboravljas" ne samo Bosnjake iz Hrvatske koji su se borili u HV vec i Bosnjake dobrovoljce iz Bosne i Hercegovine koji su isli da brane Hrvatsku. U to vrijeme se cak i krv skupljala po npr Sarajevu da bi se slala kao pomoc u Hrvatsku, dezerteri koji su bjezali iz JNA su sakrivani od stanovnistva, u trenutku kad je JNA trebala svakog vojnika u Bosni i Hercegovini Bosnjaci su odbijali da idu u JNA iako je tada to bilo opasno jer je JNA i te kako trazila, hapsila i proganjala one koji su odbijali poziv u vojsku. Sve to "zaboravljas", " umanjujes", " izvrces". Znam koja ti je namjera ali kao sto sam ti ranije rekao : Bosnjaci vole i postuju Hrvatsku ali onu demokratsku Hrvatsku a ne Hrvatsku neofasista Tudzmana, Suska, i kompanije. Ja na branioce Vukovara gledam kao i na branioce Sarajeva a na one koje su sluzili i danas sluze istim onim cetnicima koji su bas taj Vukovar i Sarajevo rusili gledam kao sto im i prilici.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#65 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by Luke Perry »

Jel izasao pred sud onaj Hrvat sto je klao Hrvate u Vukovaru?
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#66 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by zlajaBHF »

Ja ne znam Bosnjaka koji nije bio na strahi Hrvata u to vrijeme.....
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#67 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by Luke Perry »

Ni ja, ali eto. Zar se niko vise ne sjeca onih sankcija sto je srbija uvela BiH 91? nesto oko brasna :-)

Zamjeraju Aliji nije ovo nas rat u vremenu kad Tudjman na sve strane trazi stranu intervenciju. Alija je mozda bas tad bio pri sebi :D

Ukratko- pjevaju borbene.
seshat
Posts: 359
Joined: 18/07/2008 22:03

#68 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by seshat »

"to nije naš rat" - znate koga citiram, a većina ljudi u sarajevu (ne znam za ostatak BiH) je tako razmišljala tih godina. svi smo bili naivno bezbrižni jer se to događa nekom drugom, "daleko" od nas, kao da nas se uopšte ne tiče. malo se ljudi uznemire nakon dnevnika, ali važno je bilo održati ravnotežu, malo srati i po jednim i po drugima, nikako javno reći ko koga napada.
sarajlijaHR
Posts: 83
Joined: 11/02/2009 20:48

#69 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by sarajlijaHR »

MA DAJ... wrote: Vi nemate nikakve veze s Mostarom,ali zato ima hrvatsko vrhovnistvo ili ti poglavarstvo...93 ste jos veci vukovar napravili sa stradanjem stanovnistva i grada,a to je MOSTAR...
je li te i malo stid kad se spomene ime toga grada,je li???MOSTAR...
MOSTAR i sta je onaj krivousni ucinio od toga grada...
KO JE SRUSIO STARI MOST???

i ti mi sad navodis na sjecanja i stradanja vukovara 91...MRSH!!!
Mostar je najebao nema sta , ali ko je pobio Hrvate u Bugojnu , Kaknju , Zenici , Konjicu , Jablanici ,ko je kidisao na Vitez ,istina ima dvije strane , zavisi ko je piše , sine , ko je mogo taj i zlo činio , mali si ti bio , pogana su to vremena bila ...
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#70 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by kv99 »

seshat wrote:"to nije naš rat" - znate koga citiram, a većina ljudi u sarajevu (ne znam za ostatak BiH) je tako razmišljala tih godina. svi smo bili naivno bezbrižni jer se to događa nekom drugom, "daleko" od nas, kao da nas se uopšte ne tiče. malo se ljudi uznemire nakon dnevnika, ali važno je bilo održati ravnotežu, malo srati i po jednim i po drugima, nikako javno reći ko koga napada.
Opet citiranje ali samo onog djela koji se koristi da se ocrne Bosnjaci i prikazu kao da im je bilo svejedno ili da su cak zeljeli napad JNA na Hrvatsku a izjava je bila upravo suprotna , da se dadne podrska svim onim koji su se tada krili od mobilizcije JNA. "Zaboravljate" a ustvari dobro znate da je ta izjava bila koristena od strane cetnika kao dokaz da je rahmetli A. Izetbegovic protiv Jugosavije, JNA i da je na strani " separatista". Data je 06.10.1991 u Sarajevu i u svom obraćanju bosanskohercegovačkoj javnosti Alija Izetbegović je tražio da se građani BiH ne odazivaju pozivima na mobilizaciju u JNA ističući: „Zapamtite, ovo nije naš rat. Neka ga vode oni koji žele da ga vode. Mi ne želimo taj rat.“
Last edited by kv99 on 21/02/2009 19:39, edited 1 time in total.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#71 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by kv99 »

sarajlijaHR wrote:
MA DAJ... wrote: Vi nemate nikakve veze s Mostarom,ali zato ima hrvatsko vrhovnistvo ili ti poglavarstvo...93 ste jos veci vukovar napravili sa stradanjem stanovnistva i grada,a to je MOSTAR...
je li te i malo stid kad se spomene ime toga grada,je li???MOSTAR...
MOSTAR i sta je onaj krivousni ucinio od toga grada...
KO JE SRUSIO STARI MOST???

i ti mi sad navodis na sjecanja i stradanja vukovara 91...MRSH!!!
Mostar je najebao nema sta , ali ko je pobio Hrvate u Bugojnu , Kaknju , Zenici , Konjicu , Jablanici ,ko je kidisao na Vitez ,istina ima dvije strane , zavisi ko je piše , sine , ko je mogo taj i zlo činio , mali si ti bio , pogana su to vremena bila ...
Nemaju dvije istine jer ako ti nije poznato da je na sudu u Hagu dokazano da su zlocini koji je pocinio pronacisticki dio HVO izvrseni na isti nacin kao i cetnicki: masovno, planirano i u cilju uspostave etnickih cistih podrucja. Zlocini koji su pocinjeni na teritoriji pod kontrolom ABIH su izvrsili pojedinci i u vecini slucajeva su kaznjeni jos u toku rata. Na Vitez se nije "kidisalo " vec je tek poslije Ahmica uslijedila kontraofanziva ABiH.
User avatar
shuriken
Posts: 1725
Joined: 07/12/2005 19:42

#72 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by shuriken »

krivousti ljigavac je uobicajen termin koji je uveo Feral Tribune u doba najcrnje Tudjmanovstine. kakav je tvoj stav o Feralu, Osa? prema tome cemo puno lakse zakljuciti s kime razgovaramo, u ideoloskom smislu, pa mozda i diskusija bude konstruktivnija
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#73 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by osa »

shuriken wrote:krivousti ljigavac je uobicajen termin koji je uveo Feral Tribune u doba najcrnje Tudjmanovstine. kakav je tvoj stav o Feralu, Osa? prema tome cemo puno lakse zakljuciti s kime razgovaramo, u ideoloskom smislu, pa mozda i diskusija bude konstruktivnija
apsolutno pozitivan, to je jedna od novina koja je pokrenula mnoge procese u hrvatskoj, feral je takve izjave davao sa malo više ukusa i popratnog teksta čak u vidu satire, u ideološkom smislu vjerojatno se ne mogu svrstati niti u jednu opciju ili u sve, što dođe na isto. ne vjerujem u ideologije, niti fašističku niti komunističku niti bilo koju drugu, za razliku od mnogih recimo moje mišljenje o titu je negativno zbog toga te recimo polupismeni ljudi odmah etiketiraju fašistom, a moje mišljnje o fašizmu je još negativnije, ne poštivam previše žrtve i nisam sklon kukanju, u stilu drugi su nam krivi( recimo ja sam jedan od rijetkih, koji u krugu ljudi s kojima se družim , nije kivan na sloveniju, smatram da je isključivi krivac što hrvatska nije u eu, hrvatska politika a ne slovenska) smatram da je veliki dio krivice zbog čega je netko žrtva na njemu samom jer mnogi ne mogu prepoznati kad treba djelovati pa i počiniti zločin da taj isti zločin ne bi bio počinjen na tebi, također mi je smiješna priča o vojno sposobnim muškarcima kao civilima u ratu nitko u ratu ne treba a i ne mora biti civil obući odoru nije nikakav problem. što se tiče "krivoustog" ne smeta me njegovo vrijeđanje jer moje mišljenje o njemu nije baš najpovoljnije ali ako netko zna malo čitati između redova ovdje se on uglavnom koristi na vrijeđanje hrvatskog naroda, inače nisam sklon vrijeđanju niti verbalnim obračunima tipa galame, vriske, vrijeđanja, ti rade samo .izde. evo imaš sve elemente, ako to znaš raditi da izvučeš psihološki profil.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#74 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by MA DAJ... »

sarajlijaHR wrote:
MA DAJ... wrote: Vi nemate nikakve veze s Mostarom,ali zato ima hrvatsko vrhovnistvo ili ti poglavarstvo...93 ste jos veci vukovar napravili sa stradanjem stanovnistva i grada,a to je MOSTAR...
je li te i malo stid kad se spomene ime toga grada,je li???MOSTAR...
MOSTAR i sta je onaj krivousni ucinio od toga grada...
KO JE SRUSIO STARI MOST???

i ti mi sad navodis na sjecanja i stradanja vukovara 91...MRSH!!!
Mostar je najebao nema sta , ali ko je pobio Hrvate u Bugojnu , Kaknju , Zenici , Konjicu , Jablanici ,ko je kidisao na Vitez ,istina ima dvije strane , zavisi ko je piše , sine , ko je mogo taj i zlo činio , mali si ti bio , pogana su to vremena bila ...
Poslije Ahmica i Prozora,nebi me cudilo da im se desilo dosta toga groznoga,ali po informacijama koje imam ni blizu ovoga koje imam za ova dva navedena mjesta...za tebe jedna informacija,ja sam bio u interventom vodu koji je trebao da ude u Prozor i da vidimo sta se to desilo u tom mjestu...nismo dosli do cilja,jer hvo nije dosao na zborno mjesto,u Jablanicu i da produzimo dalje za Prozor...ali smo culi dovoljno od ljudi iz Prozora koji su izbjegli u Jablanicu,sta se desilo i koje su bile namjere te zlocinacke organizacije hvo...
dobro ste vi ikako prosli pored svega sta ste ucinoli svojim donedavno komsijama!?
a za vukovarce,jos jednom da napomenem...MOSTAR,tu je stala sva vasa prica o stradanju toga grada...
MOSTAR...MOSTAR,ni kriv ni duzan da tako prode...
Vukovar...pljunem na to ime...PLJUC!!!
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#75 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by osa »

MA DAJ... wrote:
sarajlijaHR wrote:
MA DAJ... wrote: Vi nemate nikakve veze s Mostarom,ali zato ima hrvatsko vrhovnistvo ili ti poglavarstvo...93 ste jos veci vukovar napravili sa stradanjem stanovnistva i grada,a to je MOSTAR...
je li te i malo stid kad se spomene ime toga grada,je li???MOSTAR...
MOSTAR i sta je onaj krivousni ucinio od toga grada...
KO JE SRUSIO STARI MOST???

i ti mi sad navodis na sjecanja i stradanja vukovara 91...MRSH!!!
Mostar je najebao nema sta , ali ko je pobio Hrvate u Bugojnu , Kaknju , Zenici , Konjicu , Jablanici ,ko je kidisao na Vitez ,istina ima dvije strane , zavisi ko je piše , sine , ko je mogo taj i zlo činio , mali si ti bio , pogana su to vremena bila ...
Poslije Ahmica i Prozora,nebi me cudilo da im se desilo dosta toga groznoga,ali po informacijama koje imam ni blizu ovoga koje imam za ova dva navedena mjesta...za tebe jedna informacija,ja sam bio u interventom vodu koji je trebao da ude u Prozor i da vidimo sta se to desilo u tom mjestu...nismo dosli do cilja,jer hvo nije dosao na zborno mjesto,u Jablanicu i da produzimo dalje za Prozor...ali smo culi dovoljno od ljudi iz Prozora koji su izbjegli u Jablanicu,sta se desilo i koje su bile namjere te zlocinacke organizacije hvo...
dobro ste vi ikako prosli pored svega sta ste ucinoli svojim donedavno komsijama!?
a za vukovarce,jos jednom da napomenem...MOSTAR,tu je stala sva vasa prica o stradanju toga grada...
MOSTAR...MOSTAR,ni kriv ni duzan da tako prode...
Vukovar...pljunem na to ime...PLJUC!!!
ne bi li tvojom logikom srbi zbog stradanja srpski sela oko srebrenice , mogli istu radnju kao ti s vukovarom, obaviti po srebrenici.
Post Reply