(s)Republika Hrvatska 1990/1995

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#26 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by osa »

The 51st State wrote:
osa wrote:
Ponekad s'proljeca wrote:U globalu Bosnjaci su bili naivni, apoliticni i to na s je puno kostalo.
Medjutim neodazivanjem mobilizaciji sto je jna sprovodila su mnogo pomogli Hrvatskoj.
Samo da kazem da je bilo i Bosnjaka u Hosu koji su branili Vukovar.
rekoh, svaka čast pojedincima.
hoces reci da se samo pojedinci medju bosnjacima nisu odazvali mobilizaciji i tako olaksali ratni napor hrvatske?
hoću reći sa su samo pojedinci među bošnjacima prepoznali zbivanja u bivšoj sfrj i pružili podršku hrvatskoj, tu uključujem i bošnjačku političku elitu prije svih.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#27 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

The 51st State wrote:
osa wrote:
Ponekad s'proljeca wrote:U globalu Bosnjaci su bili naivni, apoliticni i to na s je puno kostalo.
Medjutim neodazivanjem mobilizaciji sto je jna sprovodila su mnogo pomogli Hrvatskoj.
Samo da kazem da je bilo i Bosnjaka u Hosu koji su branili Vukovar.
rekoh, svaka čast pojedincima.
hoces reci da se samo pojedinci medju bosnjacima nisu odazvali mobilizaciji i tako olaksali ratni napor hrvatske?

hoću reći sa su samo pojedinci među bošnjacima prepoznali zbivanja u bivšoj sfrj i pružili podršku hrvatskoj, tu uključujem i bošnjačku političku elitu prije svih.
Bosnjaci su bili najbrojnija manjina u HV-u tokom Domovinskog rata. :wink: Prema nekim podaci ukupno 5% HV-a su cinili Bosnjaci (od 17000-21000 Bosnjaka), 90%Hrvati i 5% ostale manjine. :shock: Recimo gen. zbora Anton Tus je jednom prilikom istakao da >>za Domovinskog rata nije bilo postrojbe u kojoj nije bilo Bošnjaka<<.

Vjerujem da ce barem zarad ovih zasluga biti vraceni u Ustav RH. :)
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#28 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by osa »

quote="The 51st State"]
osa wrote:
Ponekad s'proljeca wrote:U globalu Bosnjaci su bili naivni, apoliticni i to na s je puno kostalo.
Medjutim neodazivanjem mobilizaciji sto je jna sprovodila su mnogo pomogli Hrvatskoj.
Samo da kazem da je bilo i Bosnjaka u Hosu koji su branili Vukovar.
rekoh, svaka čast pojedincima.
hoces reci da se samo pojedinci medju bosnjacima nisu odazvali mobilizaciji i tako olaksali ratni napor hrvatske?

hoću reći sa su samo pojedinci među bošnjacima prepoznali zbivanja u bivšoj sfrj i pružili podršku hrvatskoj, tu uključujem i bošnjačku političku elitu prije svih.[/quote]

Bosnjaci su bili najbrojnija manjina u HV-u tokom Domovinskog rata. :wink: Prema nekim podaci ukupno 5% HV-a su cinili Bosnjaci (od 17000-21000 Bosnjaka), 90%Hrvati i 5% ostale manjine. :shock: Recimo gen. zbora Anton Tus je jednom prilikom istakao da >>za Domovinskog rata nije bilo postrojbe u kojoj nije bilo Bošnjaka<<.

Vjerujem da ce barem zarad ovih zasluga biti vraceni u Ustav RH. :)[/quote]

čuj, ja živim u gradu gdje ima dosta bošnjaka, u sisku , tako da iz prve ruke znam ponešto o ovom o čemu pišeš, istina je da je dobar dio bošnjaka bio sudionik domovinskog rata, nekoliko ih je bilo i u specijalnoj jedinici mup-a u sisku, ali znaš od kada, od kad je došlo, kako kod nas kažu"gur guzici", tj. kad se uvidjelo da srbi imaju nešto dugo na umu a ne očuvanje jugoslavije i kad se vidjelo da kuće na baniji već gore, do tada je vrlo malo bošnjaka pratilo svoje sugrađane hrvate u projektu ostvarenja države hrvatske. opet kažem čast pojedincima, koji su s nama bili od početka, ali takvih nije bilo previše , takve bi vjerojatno većina ovdašnjih forumaša nazvala izdjnicima jer se uglavnom ni ne izjašnjavaju kao bošnjaci, već kao hrvati ili muslimani, što im šefko omerbašić jako zamjera. a u ustav svakako trebaju ući, to je jedno od osnovnih ljudskih prava i ne bi trebalo imati veze s učestvovanjem u ratu, već sa demokratskim standardima, čime se hrvatska još ne može hvaliti, čega je i ovo primjer.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#29 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by Pietje_Bel »

Bosnjaci sigurno jesu bili veliki jugoslaveni ali jos uvijek su. Nekadasnji Yugaslaveni su danas ovi koji sebe nazivaju "Bosancima i Hercegovcima" i koji po forumu pisu stvari tipa: "Lijepi nas Tito brate.." ili "Ja nisam Bosnjakinja jer se moja zemlja zove Bosna i Hercegovina a ne Bosnja..." ili "Himna predstavlja Bosnjake Srbe i Hrvate a gdje smo mi Bosanci i Hercegovci...?" ili "Umire li identitet Bosanaca i Hercegovaca...?". Nista nas ne treba cuditi kad se sjetimo kako je se 100.000 Bosnjaka u ratu okrenulo protiv Armije BiH u Krajini. Jednostavno se ne zna ko je gori Jugonostalgicari ili Islamisti. Da se Bosna kojim slucajem zove hajvanilehajvanale oni bi bili ponosni "hajvanilehajvanale-ovci... :D
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#30 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by Hrast »

osa wrote:quote="The 51st State"]
osa wrote:
Ponekad s'proljeca wrote:U globalu Bosnjaci su bili naivni, apoliticni i to na s je puno kostalo.
Medjutim neodazivanjem mobilizaciji sto je jna sprovodila su mnogo pomogli Hrvatskoj.
Samo da kazem da je bilo i Bosnjaka u Hosu koji su branili Vukovar.
rekoh, svaka čast pojedincima.
hoces reci da se samo pojedinci medju bosnjacima nisu odazvali mobilizaciji i tako olaksali ratni napor hrvatske?

hoću reći sa su samo pojedinci među bošnjacima prepoznali zbivanja u bivšoj sfrj i pružili podršku hrvatskoj, tu uključujem i bošnjačku političku elitu prije svih.
Bosnjaci su bili najbrojnija manjina u HV-u tokom Domovinskog rata. :wink: Prema nekim podaci ukupno 5% HV-a su cinili Bosnjaci (od 17000-21000 Bosnjaka), 90%Hrvati i 5% ostale manjine. :shock: Recimo gen. zbora Anton Tus je jednom prilikom istakao da >>za Domovinskog rata nije bilo postrojbe u kojoj nije bilo Bošnjaka<<.

Vjerujem da ce barem zarad ovih zasluga biti vraceni u Ustav RH. :)[/quote]

čuj, ja živim u gradu gdje ima dosta bošnjaka, u sisku , tako da iz prve ruke znam ponešto o ovom o čemu pišeš, istina je da je dobar dio bošnjaka bio sudionik domovinskog rata, nekoliko ih je bilo i u specijalnoj jedinici mup-a u sisku, ali znaš od kada, od kad je došlo, kako kod nas kažu"gur guzici", tj. kad se uvidjelo da srbi imaju nešto dugo na umu a ne očuvanje jugoslavije i kad se vidjelo da kuće na baniji već gore, do tada je vrlo malo bošnjaka pratilo svoje sugrađane hrvate u projektu ostvarenja države hrvatske. opet kažem čast pojedincima, koji su s nama bili od početka, ali takvih nije bilo previše , takve bi vjerojatno većina ovdašnjih forumaša nazvala izdjnicima jer se uglavnom ni ne izjašnjavaju kao bošnjaci, već kao hrvati ili muslimani, što im šefko omerbašić jako zamjera. a u ustav svakako trebaju ući, to je jedno od osnovnih ljudskih prava i ne bi trebalo imati veze s učestvovanjem u ratu, već sa demokratskim standardima, čime se hrvatska još ne može hvaliti, čega je i ovo primjer.[/quote]


Pa ispadose Bosnjaci sad krivi sto s Tudjmanom nisu od pocetka radili na razbijanju Jugoslavije i sto su se tek ukljucili kad su vidjeli da je Juga razbijena, a Jugoarmija pretvorena u cetnicku? :D

Trebalo je, jeli, da ko onda davne 41. zajedno s "bracom Hrvatima" zapjevamo u horu: "Evo zore, evo dana, evo Jure i Bobana!" Jel to hoces da nam ...proslijedis?
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#31 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by osa »

zašto krivi, ljudi su radili po svojim uvjerenjima nema tu nikakve krivnje.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#32 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by Hrast »

osa wrote:zašto krivi, ljudi su radili po svojim uvjerenjima nema tu nikakve krivnje.

Znam, i NSDAP je radio po uvjerenju. Veoma dobro je poznato koga je majmun iskrivljenih labrnja doveo 90. iz emigracije..ustaske emigracije. Sigurno ne demokrate. I sad su Bosnjaci trebali da stanu zajedno u red s njima? Od pocetka, jel?
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#33 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by osa »

Hrast wrote:
osa wrote:zašto krivi, ljudi su radili po svojim uvjerenjima nema tu nikakve krivnje.

Znam, i NSDAP je radio po uvjerenju. Veoma dobro je poznato koga je majmun iskrivljenih labrnja doveo 90. iz emigracije..ustaske emigracije. Sigurno ne demokrate. I sad su Bosnjaci trebali da stanu zajedno u red s njima? Od pocetka, jel?

dečko ti si malo nagal za forum-politika, što bih ja trebao na ovo odgovoriti "onaj turski-muslimanski majmun", unaprijed se ispričavam što sam ovo napisao i kao poredbu, rat se ne vodi sa časnim sestrama, tu ponekad angažiraš i lopove, hulje, nacionaliste i sl. , što su bošnjaci trebali raditi na početku ovog sranja ne želim ni zamišljati, valjda to najbolje znate sada i sami, škola je bila krvava i surova.
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#34 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by stochar »

- poceo rat u sloveniji - mi gledali TV i ibretili se
- granatiran dubrovnik - mi gledali TV i ibretili se
- vukovar spaljen i zitelji masakrirani - mi gledali TV i ibretili se
- jastreb nam fino rek'o 'prodajte kravice kupite puskice' - mi gledali TV i ibretili se, mirno spavali jer 'rata nece biti'

- napad na selo ravno(BiH) - mi gledali TV i ibretili se
- napad na bosanski brod - mi gledali armina poharu i ljude sa cudnim grbovima 'PL BiH' i ibretili se
- poceo rat u velikom dijelu BiH, granatiranje sarajeva - u vogosci ljudi isli na pos'o, gledali TV i ibretili se
- poceo rat u 90% BiH, pokolj u bijeljini, foci, visegradu - ljudi u kalinoviku isli na pos'o do juna '92.
- 1995., armija bih ima 200.000 vojnika, u nekoliko dana pokolj nad 8.000 ljudi - mi gledali TV i ibretili se

poslije rata:

- politicari i njihovi ahbabi ukrali vise od 8 milijardi donacija - mi gledamo TV i ibretimo se
- plate padaju ili stagniraju, sve poskupljuje - mi gledamo TV i ibretimo se
- politicari sebi povecali plate za 100 posto a neki i vise - mi gledamo TV i ibretimo se
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#35 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by Hrast »

osa wrote:
Hrast wrote:
osa wrote:zašto krivi, ljudi su radili po svojim uvjerenjima nema tu nikakve krivnje.

Znam, i NSDAP je radio po uvjerenju. Veoma dobro je poznato koga je majmun iskrivljenih labrnja doveo 90. iz emigracije..ustaske emigracije. Sigurno ne demokrate. I sad su Bosnjaci trebali da stanu zajedno u red s njima? Od pocetka, jel?

dečko ti si malo nagal za forum-politika, što bih ja trebao na ovo odgovoriti "onaj turski-muslimanski majmun", unaprijed se ispričavam što sam ovo napisao i kao poredbu, rat se ne vodi sa časnim sestrama, tu ponekad angažiraš i lopove, hulje, nacionaliste i sl. , što su bošnjaci trebali raditi na početku ovog sranja ne želim ni zamišljati, valjda to najbolje znate sada i sami, škola je bila krvava i surova.
Tudjman je bio djubre. Ne samo da je protjerao Srbe iz Krajine, 200 000 ljudi - nije sala, vec je zaratio i sa ARBiH onda kada je bilo najteze. Citao sam njegovu knjigu „Bespuća povijesne zbiljnosti“ („Irrwege der Geschichtswirklichkeit“), 1989, u kojoj se veoma tacno da razaznati sta je taj cova mislio o BiH, o Bosnjacima, itd..

Potpuno je razumljivo sto Bosnjaci nisu posli za HDZ-ovskom politikom razbijanja tada zajednicke nam domovine. Tek kad je postalo jasno da je cin takoreci svrsen, onda se valjalo pozicionirati, i ja dan danas nisam siguran da li je Izetbegovicev izbor bio valjan..tj. da je umjesto sa izdajnikom Tudmjanom sklopio saveznistvo s Milosevicem, mislim da bi dosta zivota u BiH bilo spaseno. Na kraju krajeva vidjeli smo na koji nacin mu se Tudjman zahvalio 93. godine.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#36 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by Hrast »

PS: ipak postoji mala razlika izmedju "majmun iskrivljenih labrnja" i "turski-muslimanski majmun".

Ako nisi u stanju da vidis razliku onda mora da si mnogo glup.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#37 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by osa »

Hrast wrote:PS: ipak postoji mala razlika izmedju "majmun iskrivljenih labrnja" i "turski-muslimanski majmun".

Ako nisi u stanju da vidis razliku onda mora da si mnogo glup.
nema razlike i jedno i drugo mišljenje je specifično za polupismene idiote, koji o životu i povijesti uče iz priča drugih, ono čuo sam, rekao je i sl., najbolje je doživjeti a ako nisi mogao iz nekih razloga onda čitati, ali više izvora ne samo jedan, što se tiče tvoje procjene da se izetbegović trebao dogovoriti s miloševićem tu se slažem i to sam odavno na ovom forumu rekao i elaborirao, zašto nije ne znam jer u principu srpska i bošnjačka politka su slične, preciznije ona srpska s razine bivše države i današnja bošnjačka u bih, obe žele iskoristiti svoju brojnost s ciljem preglasavanja i majoriziranja drugih.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#38 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by Pietje_Bel »

stochar wrote:- poceo rat u sloveniji - mi gledali TV i ibretili se
- granatiran dubrovnik - mi gledali TV i ibretili se
- vukovar spaljen i zitelji masakrirani - mi gledali TV i ibretili se
- jastreb nam fino rek'o 'prodajte kravice kupite puskice' - mi gledali TV i ibretili se, mirno spavali jer 'rata nece biti'

- napad na selo ravno(BiH) - mi gledali TV i ibretili se
- napad na bosanski brod - mi gledali armina poharu i ljude sa cudnim grbovima 'PL BiH' i ibretili se
- poceo rat u velikom dijelu BiH, granatiranje sarajeva - u vogosci ljudi isli na pos'o, gledali TV i ibretili se
- poceo rat u 90% BiH, pokolj u bijeljini, foci, visegradu - ljudi u kalinoviku isli na pos'o do juna '92.
- 1995., armija bih ima 200.000 vojnika, u nekoliko dana pokolj nad 8.000 ljudi - mi gledali TV i ibretili se

poslije rata:

- politicari i njihovi ahbabi ukrali vise od 8 milijardi donacija - mi gledamo TV i ibretimo se
- plate padaju ili stagniraju, sve poskupljuje - mi gledamo TV i ibretimo se
- politicari sebi povecali plate za 100 posto a neki i vise - mi gledamo TV i ibretimo se
pametno receno :thumbup:
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#39 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by osa »

Pietje_Bel wrote:
stochar wrote:- poceo rat u sloveniji - mi gledali TV i ibretili se
- granatiran dubrovnik - mi gledali TV i ibretili se
- vukovar spaljen i zitelji masakrirani - mi gledali TV i ibretili se
- jastreb nam fino rek'o 'prodajte kravice kupite puskice' - mi gledali TV i ibretili se, mirno spavali jer 'rata nece biti'

- napad na selo ravno(BiH) - mi gledali TV i ibretili se
- napad na bosanski brod - mi gledali armina poharu i ljude sa cudnim grbovima 'PL BiH' i ibretili se
- poceo rat u velikom dijelu BiH, granatiranje sarajeva - u vogosci ljudi isli na pos'o, gledali TV i ibretili se
- poceo rat u 90% BiH, pokolj u bijeljini, foci, visegradu - ljudi u kalinoviku isli na pos'o do juna '92.
- 1995., armija bih ima 200.000 vojnika, u nekoliko dana pokolj nad 8.000 ljudi - mi gledali TV i ibretili se

poslije rata:

- politicari i njihovi ahbabi ukrali vise od 8 milijardi donacija - mi gledamo TV i ibretimo se
- plate padaju ili stagniraju, sve poskupljuje - mi gledamo TV i ibretimo se
- politicari sebi povecali plate za 100 posto a neki i vise - mi gledamo TV i ibretimo se
pametno receno :thumbup:
i sve se to desilo dok je "hrast" kalkulirao tj. čekao s koje će strane vjetar jače puhnuti.
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#40 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by karanana »

a sta je trebalo uraditi u jesen 91? da li je trebalo krenuti u akcije i rat protiv jna u bosni i hercegovini? ne razumijem sta se moglo uraditi.
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#41 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by stochar »

@karanana - moglo se uraditi puno vise od sjedneja i ibrecenja...
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#42 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by Hrast »

osa wrote:
Hrast wrote:PS: ipak postoji mala razlika izmedju "majmun iskrivljenih labrnja" i "turski-muslimanski majmun".

Ako nisi u stanju da vidis razliku onda mora da si mnogo glup.
nema razlike i jedno i drugo mišljenje je specifično za polupismene idiote, koji o životu i povijesti uče iz priča drugih, ono čuo sam, rekao je i sl., najbolje je doživjeti a ako nisi mogao iz nekih razloga onda čitati, ali više izvora ne samo jedan, što se tiče tvoje procjene da se izetbegović trebao dogovoriti s miloševićem tu se slažem i to sam odavno na ovom forumu rekao i elaborirao, zašto nije ne znam jer u principu srpska i bošnjačka politka su slične, preciznije ona srpska s razine bivše države i današnja bošnjačka u bih, obe žele iskoristiti svoju brojnost s ciljem preglasavanja i majoriziranja drugih.
Ima razlike, itekako. Jedna izjava je rasisticke prirode jer se odnosi na etnicko, vjersko porijeklo osobe, dok se druga (moja) odnosi na "kriva usta" jednog lazova i licemjera koji je pripomogao reaktiviranju ustaskih tradicija "kod susjeda nam".

Obicno je tako da ljudi koji su odgajani u rasistickom, tj. fasistickom duhu, nisu u stanju da primjete ovakve "sitnice".


Ali nek si ti pismen..pa sta god. :D
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#43 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by Hrast »

osa wrote:
Pietje_Bel wrote:
stochar wrote:- poceo rat u sloveniji - mi gledali TV i ibretili se
- granatiran dubrovnik - mi gledali TV i ibretili se
- vukovar spaljen i zitelji masakrirani - mi gledali TV i ibretili se
- jastreb nam fino rek'o 'prodajte kravice kupite puskice' - mi gledali TV i ibretili se, mirno spavali jer 'rata nece biti'

- napad na selo ravno(BiH) - mi gledali TV i ibretili se
- napad na bosanski brod - mi gledali armina poharu i ljude sa cudnim grbovima 'PL BiH' i ibretili se
- poceo rat u velikom dijelu BiH, granatiranje sarajeva - u vogosci ljudi isli na pos'o, gledali TV i ibretili se
- poceo rat u 90% BiH, pokolj u bijeljini, foci, visegradu - ljudi u kalinoviku isli na pos'o do juna '92.
- 1995., armija bih ima 200.000 vojnika, u nekoliko dana pokolj nad 8.000 ljudi - mi gledali TV i ibretili se

poslije rata:

- politicari i njihovi ahbabi ukrali vise od 8 milijardi donacija - mi gledamo TV i ibretimo se
- plate padaju ili stagniraju, sve poskupljuje - mi gledamo TV i ibretimo se
- politicari sebi povecali plate za 100 posto a neki i vise - mi gledamo TV i ibretimo se
pametno receno :thumbup:
i sve se to desilo dok je "hrast" kalkulirao tj. čekao s koje će strane vjetar jače puhnuti.

Stas, takvi smo mi suncokreti. jebga, nema nam pomoci.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#44 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by osa »

Hrast wrote:
osa wrote:
Hrast wrote:PS: ipak postoji mala razlika izmedju "majmun iskrivljenih labrnja" i "turski-muslimanski majmun".

Ako nisi u stanju da vidis razliku onda mora da si mnogo glup.
nema razlike i jedno i drugo mišljenje je specifično za polupismene idiote, koji o životu i povijesti uče iz priča drugih, ono čuo sam, rekao je i sl., najbolje je doživjeti a ako nisi mogao iz nekih razloga onda čitati, ali više izvora ne samo jedan, što se tiče tvoje procjene da se izetbegović trebao dogovoriti s miloševićem tu se slažem i to sam odavno na ovom forumu rekao i elaborirao, zašto nije ne znam jer u principu srpska i bošnjačka politka su slične, preciznije ona srpska s razine bivše države i današnja bošnjačka u bih, obe žele iskoristiti svoju brojnost s ciljem preglasavanja i majoriziranja drugih.
Ima razlike, itekako. Jedna izjava je rasisticke prirode jer se odnosi na etnicko, vjersko porijeklo osobe, dok se druga (moja) odnosi na "kriva usta" jednog lazova i licemjera koji je pripomogao reaktiviranju ustaskih tradicija "kod susjeda nam".

Obicno je tako da ljudi koji su odgajani u rasistickom, tj. fasistickom duhu, nisu u stanju da primjete ovakve "sitnice".


Ali nek si ti pismen..pa sta god. :D
stvar percepcije, meni vjera ne znači ništa ateist sam, nacija skoro isti toliko bio sam specijalac mup-a i za mene ste svi vi samo mušterije, na prvom mjestu je pojedinac i interes, dakle veća mi je uvreda kad netko uvrijedi pojedinca nego nešto imaginarno kao vjernika.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#45 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by Hrast »

stvar percepcije, meni vjera ne znači ništa ateist sam, nacija skoro isti toliko bio sam specijalac mup-a i za mene ste svi vi samo mušterije, na prvom mjestu je pojedinac i interes, dakle veća mi je uvreda kad netko uvrijedi pojedinca nego nešto imaginarno kao vjernika.

Murija dakle..onda me nista ni ne cudi..zna se da je drotovima mozgic ko u koke..tako da ne vrijedi dalje objasnjavati bilo sta.

haj bog

Ali fino je to sto si ateista, i ja sam.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#46 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by osa »

Hrast wrote:
stvar percepcije, meni vjera ne znači ništa ateist sam, nacija skoro isti toliko bio sam specijalac mup-a i za mene ste svi vi samo mušterije, na prvom mjestu je pojedinac i interes, dakle veća mi je uvreda kad netko uvrijedi pojedinca nego nešto imaginarno kao vjernika.

Murija dakle..onda me nista ni ne cudi..zna se da je drotovima mozgic ko u koke..tako da ne vrijedi dalje objasnjavati bilo sta.

haj bog

Ali fino je to sto si ateista, i ja sam.
pokušaj se aktivirati u nekoj specijalnoj jedinici, pa ćeš se uvjeriti da je fizička sprema samo pola traženog.
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#47 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by bosna123 »

Pozdrav svima. Da i ja dam mali doprinos ovoj temi. Kada je poceo rat u Hrvatskoj imala sam 16 godina i zivjela u Posavini, i bili smo prakticno susjedi. Inace sam Bosnjakinja iz vjernicke porodice i sama oduvijek prakticna vjernica. Moji roditelji su intelektualci i uvijek su nas odgajali da kao vjernici moramo imati svoje misljenje i ne vjerovati autoritetima drzave, medija, obrazovnih institucija, nekakvog vladajuceg misljenja, drugim rjecima moramo biti bez kompleksa.

Oni su pratili sva desavanja u Yu pocev od dogadjaja na Kosovu pocetkom 80tih, preko Milosevica, mitinga, pa opet Kosova, rusenja zidova, bojkota slovenacke robe, prica tipa "oni zele da se otcepe", Agrokomerca, balvan revolucija itd. itd., tako da smo mi u porodici uvijek dobro detektovali tu velikosrpsku ideologiju. Na stranu sad lik i djelo Franje Tudjmana, ali ta velikosrpska ideologija proturana kao jedina legalna i legitimna je mene jos kao dijete gusila. Apsolutno smo bili na strani Hrvatske, rat smo otvoreno pratili preko HTVa (tada su imali vijesti svakih sat vremena), kada bi svracali i komsije Srbi znali su nase stajaliste nikada ga nismo krili. Njihovo jedino opravdanje u tim raspravama bilo je kako Srbi hoce zivjeti u jednoj drzavi, a svoje zlocine niti su kad priznavali niti komentirali.

Sjecam se kada je pao Vukovar, mojoj seki bio je rodjendan, cijeli dan su rodjaci iz inostranstva zvali da pitaju je li istina, dosli smo u skolu na jednim vratima je pisalo Vukovar je pao, a na drugima cirilicom Vukovar je oslobodjen, mi smo vec bili podijeljeni u grupice proJNA i kontra. Price o strasnim ZENGAma, potom izbjeglice, neki su bili Srbi, neki Hrvati, nemiri, ubistva, cudne price koje kruze, SAO ova ona, nekakve srpske opcine i barikade i na kraju smo i mi morali otici jednog aprila '92.

Bosnjaci jesu izgledali uvijek dosta apoliticno i mene su priznajem kao moj vlastiti narod nervirali. Kad zapodjenes pricu oko bilo kakve hrane, rucka tu su prvi do u detalje o tome pricati, a o bilo cemu ozbiljnijem jako su zatvoreni. Sto se tice rata u Hr mislim da je vecina bila na strani Hr makar se nije nikako izjasnjavala. Vec u februaru mi smo imali referendum za cjelovitu i nedjeljivu BiH i zna se kako su Bosnjaci tada glasali i moram priznati i mene samu iznenadili. I mene ta politika netalasanja nervira, jer nikad ne znas na cemu si s nekim, ali valjda ne vjeruju nikome pojma nemam...
Last edited by bosna123 on 03/03/2009 22:30, edited 1 time in total.
BaileyS
Posts: 1036
Joined: 02/07/2008 00:29

#48 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by BaileyS »

karanana wrote:a sta je trebalo uraditi u jesen 91? da li je trebalo krenuti u akcije i rat protiv jna u bosni i hercegovini? ne razumijem sta se moglo uraditi.
Sto odnosa spram hrvatske strane tice i ono sto smo uradili bilo je previse s obzirom na njihovu politiku spram BiH. Tudjman i njegovi su se najvise povijali kako vjetar puse. Na kraju krajevi niko nije vise surovao sa Milosevicem od njih pa su cak i Srbe iz Hrvatske ocistili u dogovoru sa njim.

Za nas same smo mogli uraditi puno vise.
Last edited by BaileyS on 20/02/2009 16:46, edited 1 time in total.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#49 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by osa »

bosna123 wrote:Pozdrav svima. Da i ja dam mali doprinos ovoj temi. Kada je poceo rat u Hrvatskoj imala sam 16 godina i zivjela u Posavini, i bili smo prakticno susjedi. Inace sam Bosnjakinja iz vjernicke porodice i sama oduvijek prakticna vjernica. Moji roditelji su intelektualci i uvijek su nas odgajali da kao vjernici moramo imati svoje misljenje i ne vjerovati autoritetima drzave, medija, obrazovnih institucija, nekakvog vladajuceg misljenja, drugim rjecima moramo biti bez kompleksa. Oni su pratili sva desavanja u Yu pocev od dogadjaja na Kosovu pocetkom 80tih, preko Milosevica, mitinga, pa opet Kosova, rusenja zidova, bojkota slovenacke robe, prica tipa "oni zele da se otcepe", Agrokomerca, balvan revolucija itd. itd., tako da smo mi u porodici uvijek dobro detektovali tu velikosrpsku ideologiju. Na stranu sad lik i djelo Franje Tudjmana, ali ta velikosrpska ideologija proturana kao jedina legalna i legitimna je mene jos kao dijete gusila. Apsolutno smo bili na strani Hrvatske, rat smo otvoreno pratili preko HTVa (tada su imali vijesti svakih sat vremena), kada bi svracali i komsije Srbi znali su nase stajaliste nikada ga nismo krili. Njihovo jedino opravdanje u tim raspravama bilo je kako Srbi hoce zivjeti u jednoj drzavi, a svoje zlocine niti su kad priznavali niti komentirali. Sjecam se kada je pao Vukovar, mojoj seki bio je rodjendan, cijeli dan su rodjaci iz inostranstva zvali da pitaju je li istina, dosli smo u skolu na jednim vratima je pisalo Vukovar je pao, a na drugima cirilicom Vukovar je oslobodjen, mi smo vec bili podijeljeni u grupice proJNA i kontra. Price o strasnim ZENGAma, potom izbjeglice, neki su bili Srbi, neki Hrvati, nemiri, ubistva, cudne price koje kruze, SAO ova ona, nekakve srpske opcine i barikade i na kraju smo i mi morali otici jednog aprila '92. Bosnjaci jesu izgledali uvijek dosta apoliticno i mene su priznajem kao moj vlastiti narod nervirali. Kad zapodjenes pricu oko bilo kakve hrane, rucka tu su prvi do u detalje o tome pricati, a o bilo cemu ozbiljnijem jako su zatvoreni. Sto se tice rata u Hr mislim da je vecina bila na strani Hr makar se nije nikako izjasnjavala. Vec u februaru mi smo imali referendum za cjelovitu i nedjeljivu BiH i zna se kako su Bosnjaci tada glasali i moram priznati i mene samu iznenadili. I mene ta politika netalasanja nervira, jer nikad ne znas na cemu si s nekim, ali valjda ne vjeruju nikome pojma nemam...

iskreno i iz duše.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#50 Re: Kako je pad Vukovara i cijela 91' odjeknula u Bosni?

Post by Hrast »

BaileyS wrote:
karanana wrote:a sta je trebalo uraditi u jesen 91? da li je trebalo krenuti u akcije i rat protiv jna u bosni i hercegovini? ne razumijem sta se moglo uraditi.
Sto odnosa spram hrvatske strane tice i ono sto smo uradili bilo je previse s obzirom na njihovu politiku. Tudjman i njegova politika su se najvise povijali kako vjetar puse. Na kraju krajevi niko nije vise surovao sa Milosevicem od njih pa su cak i Srbe iz Hrvatske ocistili u dogovoru sa njim.

Za nas same smo mogli uraditi puno vise.

Upravo Tako! Na ovo se nema vise nista dodati.
:thumbup:
Post Reply