Kruzni tok

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26 Re: Kruzni tok

Post by bitanga_sa_otesa »

commendatore wrote: jes ukljucio tempomat :lol:
neznam DŽese pali
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#27 Re: Kruzni tok

Post by Mea_parvitas »

Kad su ovako 2 trake na izlazima ja sam u vanjskoj ako idem do prvog izlaza a ako idem dalje onda cekam ispred unutrasnje i gledam da li idu auta u unutrasnjoj a ako ne onda ulazim u unutrasnju do 2 3 ili 4og izlaza i izlazim u lijevu traku
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#28 Re: Kruzni tok

Post by Throttle »

Mozes desnom i na drugi il sto bi rekli pravo :mrgreen:
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#29 Re: Kruzni tok

Post by Koshpa »

Mea_parvitas wrote:Kad su ovako 2 trake na izlazima ja sam u vanjskoj ako idem do prvog izlaza a ako idem dalje onda cekam ispred unutrasnje i gledam da li idu auta u unutrasnjoj a ako ne onda ulazim u unutrasnju do 2 3 ili 4og izlaza i izlazim u lijevu traku
I ja isto tako :thumbup:
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#30 Re: Kruzni tok

Post by Koshpa »

Throttle wrote:Mozes desnom i na drugi il sto bi rekli pravo :mrgreen:
Ja rekoh pravo zato sto mi je bilo mrsko pisati izlaze 1,2,5 pm a stvar je jednostavna jer si shvatio sta sam zelio reci :skoljka:
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3543
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#31 Re: Kruzni tok

Post by JavierBosnia »

U isto vrijeme smo haman u kruzni ulazili, samo stocje on pri vecoj brzini bio pa me stigao

Ispade haman da sam pravilno postupio
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#32 Re: Kruzni tok

Post by Throttle »

Pa nisi jedini, zato sam i napisao :thumbup: na neki nacin je i pravo
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#33 Re: Kruzni tok

Post by Throttle »

Vanjska ima prednost. Crveni ima prednost. Zeleni mora cekat da se oslobodi vanjska jer vozi unutrasnjom. Kad se oslobodi onda se moze iskljucit. Bar su mene tako ucili
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3543
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#34 Re: Kruzni tok

Post by JavierBosnia »

Throttle wrote:Vanjska ima prednost. Crveni ima prednost. Zeleni mora cekat da se oslobodi vanjska jer vozi unutrasnjom. Kad se oslobodi il ga neko propusti onda se moze iskljucit. Bar su mene tako ucili
+1
Kako ja znam ako mu je slobodno moze se iskljuciti u lijevu traku. Ili se vratiti u vanjsku pa u desno traku izaci
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#35 Re: Kruzni tok

Post by Koshpa »

Throttle wrote:Vanjska ima prednost. Crveni ima prednost. Zeleni mora cekat da se oslobodi vanjska jer vozi unutrasnjom. Kad se oslobodi onda se moze iskljucit. Bar su mene tako ucili
Tako i jeste ispravno, samo bi ja to "izmjenio" da se ja pitam i uradio kako forumas Mea_parvitas radi a i ja u kruznom, jer mi je to nekako logicnije :D
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#36 Re: Kruzni tok

Post by Naslovnica »

Mea_parvitas wrote:Po meni ovdje zeleni ima prednost, ranije je usao u kruzni, izlazi u drugu traku, a crveni presjeca njegovu putanju i mora ga na vrijeme vidjeti i prepoznati zmigavac koji daje da se iskljucuje iz kruznog. Prvo put cujem da mozes tom crvenom putanjom do drugog izlaza
Izvini, ali veze nemaš.
Pročitaj malo šta su napisali forumaši prije mog posta.
U ovom slučaju vanjski ima prednost i to je to.
Udesi se i dešavaju zato što raja koristi pravila tipa 'po meni'.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#37 Re: Kruzni tok

Post by Naslovnica »

Mea_parvitas wrote:Kad su ovako 2 trake na izlazima ja sam u vanjskoj ako idem do prvog izlaza a ako idem dalje onda cekam ispred unutrasnje i gledam da li idu auta u unutrasnjoj a ako ne onda ulazim u unutrasnju do 2 3 ili 4og izlaza i izlazim u lijevu traku
Možeš do drugog izlaza vanjskom.
Seawolf
Posts: 7735
Joined: 14/06/2012 22:59

#38 Re: Kruzni tok

Post by Seawolf »

Molim forumaše koji tvrde da se za izlazak iz kružnog toka na trećem izlazu, u kružni tok mora ući tačno određenom trakom, ako to nije definisano horizontanom i/ili vertikalnom signalizacijom, da me upute gdje je to napisano u ZOBS-u.

Hvala.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#39 Re: Kruzni tok

Post by muha_sa »

bitanga_sa_otesa wrote:ja sam danas desnom jurio seset :-D :-D
ja lijevom 30
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#40 Re: Kruzni tok

Post by gentoo »

Da ste se sudarili policija bi rekla obostrana krivica i cao.

Vanjski da, ima prednost, medjutim kod nas ZOBS kaze "vozac koji se ukljucuje u kruzni tok duzan je propustiti SAV saobracaj koji se u njemu vec nalazi" (ili tako nesto :D ). Dakle crveni stoji i ceka.

Iznenadjuju me ovi iz Zenice kako ne znaju :mrgreen:
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#41 Re: Kruzni tok

Post by muha_sa »

gentoo wrote:Da ste se sudarili policija bi rekla obostrana krivica i cao.

Vanjski da, ima prednost, medjutim kod nas ZOBS kaze "vozac koji se ukljucuje u kruzni tok duzan je propustiti SAV saobracaj koji se u njemu vec nalazi" (ili tako nesto :D ). Dakle crveni stoji i ceka.

Iznenadjuju me ovi iz Zenice kako ne znaju :mrgreen:
s tim što je kod nas pravilo da uletiš što prije bez obzira imal koga u kružnom koji ti ide u susret :lol:
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#42 Re: Kruzni tok

Post by gentoo »

Seawolf wrote:Molim forumaše koji tvrde da se za izlazak iz kružnog toka na trećem izlazu, u kružni tok mora ući tačno određenom trakom, ako to nije definisano horizontanom i/ili vertikalnom signalizacijom, da me upute gdje je to napisano u ZOBS-u.

Hvala.

Ima nacrtano na asfaltu :wink:
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#43 Re: Kruzni tok

Post by Truba »

imate i horizontalnu signalizaciju
koja pokazuje gdje se može izaći obično na prvi i drugi izlaz...

također imate i pravilo ko je unutra ima prednost

ne znam više čemu izmišljanje
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#44 Re: Kruzni tok

Post by konektovan »

muha_sa wrote:
gentoo wrote:Da ste se sudarili policija bi rekla obostrana krivica i cao.

Vanjski da, ima prednost, medjutim kod nas ZOBS kaze "vozac koji se ukljucuje u kruzni tok duzan je propustiti SAV saobracaj koji se u njemu vec nalazi" (ili tako nesto :D ). Dakle crveni stoji i ceka.

Iznenadjuju me ovi iz Zenice kako ne znaju :mrgreen:
s tim što je kod nas pravilo da uletiš što prije bez obzira imal koga u kružnom koji ti ide u susret :lol:
Kako ljudi ulijecu, kamikaze nevidjene, svakodnevno imam tskve susrete. Ljudi se bukvalno u metar ubace.
Cesto mi se desi ova situacija, kao što je na slici gore, ja sam vec usao u kruzni u unutrasnjoj, i trebam na treci izlaz, ali lola se ubaci taman kad ja trebam da izadjem, i šta cu, opet krug napravi...
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#45 Re: Kruzni tok

Post by muha_sa »

konektovan wrote:
muha_sa wrote:
gentoo wrote:Da ste se sudarili policija bi rekla obostrana krivica i cao.

Vanjski da, ima prednost, medjutim kod nas ZOBS kaze "vozac koji se ukljucuje u kruzni tok duzan je propustiti SAV saobracaj koji se u njemu vec nalazi" (ili tako nesto :D ). Dakle crveni stoji i ceka.

Iznenadjuju me ovi iz Zenice kako ne znaju :mrgreen:
s tim što je kod nas pravilo da uletiš što prije bez obzira imal koga u kružnom koji ti ide u susret :lol:
Kako ljudi ulijecu, kamikaze nevidjene, svakodnevno imam tskve susrete. Ljudi se bukvalno u metar ubace.
Cesto mi se desi ova situacija, kao što je na slici gore, ja sam vec usao u kruzni u unutrasnjoj, i trebam na treci izlaz, ali lola se ubaci taman kad ja trebam da izadjem, i šta cu, opet krug napravi...
javašluk i bahatost na svakom koraku :-) posebno u saobracaju
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#46 Re: Kruzni tok

Post by l33t »

smijesna tema al fkt, ulazi brze pa me stigao, znaci nisi dobro procijenio njegovu brzinu
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#47 Re: Kruzni tok

Post by Seyfo »

Iz iskustva tvrdim da se u BiH na prilazima kružnom toku trebaju postaviti ležeći policajci. Jednostavno nema drugog načina da stoka skonta da nema prednost ako nije u kružnom toku. Džaba signalizacija, džaba sve. I pored znakova, mnogi misle da vrijedi "pravilo desne strane" tj da onaj koji prilazi kružnom toku ima prednost nad onim ko je već u kružnom toku.Nedavno je jedan od "najpametnijih " forumaša se naduravao s amnom oko ove dileme, tvrdeći da im aprednost onaj ko je u kružnom toku. Signalizacija za njega ne vrijedi, zna on. Ta će oni.
A dilema iz prvog posta je riješena na većini kružnih tokova, nacrtano je na strelicama na prilaznim trakama kružnom toku šta je dozvoljeno: ako ćeš zadržati pravac kretanja nakon kružnog toka, možeš i u vanjsku i u unutrašnju, ako ćeš prije toga desno, onda vanjska, ako ćeš poslije toga desno onda mora unutrašnja.
Seawolf
Posts: 7735
Joined: 14/06/2012 22:59

#48 Re: Kruzni tok

Post by Seawolf »

gentoo wrote:
Seawolf wrote:Molim forumaše koji tvrde da se za izlazak iz kružnog toka na trećem izlazu, u kružni tok mora ući tačno određenom trakom, ako to nije definisano horizontanom i/ili vertikalnom signalizacijom, da me upute gdje je to napisano u ZOBS-u.

Hvala.

Ima nacrtano na asfaltu :wink:
Za svaki kružni tok za koji mi pokažeš da ima, ja ću ti pokazati tri, kod kojih nema horizontalne signalizacije o kojoj ovdje pišete.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3543
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#49 Re: Kruzni tok

Post by JavierBosnia »

Da li je ispravno ici vanjskom sve do 3 izlaza?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#50 Re: Kruzni tok

Post by holowey »

JavierBosnia wrote:Da li je ispravno ici vanjskom sve do 3 izlaza?
ako ima kamera koja snima saobracaj u kruznom toku, nije ispravno... ali ako nema kamere, ko moze dokazati na kojem si ulazu usao? :D
Post Reply