Kruzni tok

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8585
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#101 Re: Kruzni tok

Post by Pitar sa Kariba »

ZOOBS Clan 49. stav 4.

Code: Select all

Vozač koji ulazi vozilom na put koji je saobraćajnim
znakom označen kao put s prvenstvom prolaza dužan je da
propusti sva vozila koja se kreću tim putem.
Ne bi trebalo biti nista nejasno oko tvog pitanja. To je kao i znak STOP. Po zakonu je obavezno zaustavljanje vozila (ne samo usporiti), nego zaustaviti vozilo. Koliko nas to pravilo poštuje?
Da ne spominjem da danas 80% "vozaca" ne zna i ne postuje osnovnu horizontalnu signalizaciju, a ibretimo se kruznom toku. :D

Image
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#102 Re: Kruzni tok

Post by un1ted »

Jedino ko laprda si ti. Pri uključivanju ili isključivanje iz kružnog toka ne postoji lijevi zmigavac. Jedino gdje se moze upotrijebiti je u prebacivanju iz vanjske u unutrašnju ali opet to tek nakon što se udje u kružni. Sva ostala kretanja u kružnom toku (ulaz I izlaz) ne poznaju zmigavac niti se davanjem lijevog zmigavavca nesto postiže.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#103 Re: Kruzni tok

Post by hladan.preminger »

Ja imam vise kilometara u rikverc nego ti naprijed, tako da bezveze lapdraš.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#104 Re: Kruzni tok

Post by 530i »

Najjači su ti davači lijevog žmigavca u kružnim tokovima, sve mislim sad će naopako zavrnut'. Pogrešna upotreba signalizacije treba biti drakonski kažnjavana.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#105 Re: Kruzni tok

Post by hladan.preminger »

Najjače je mijenjanje trake bez žmigavaca.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#106 Re: Kruzni tok

Post by un1ted »

Dzabe ti ti kilometri u BIH (isto je recimo i u Sloveniji) :)

https://bihamk.ba/bs/vijesti/tehnika-vo ... racaja/148
Vozila koja ulaze u kružni tok saobraćaja moraju ustupiti prednost vozilima koja su već u kružnom toku: pravovremeno smanjiti brzinu kretanja, po potrebi zaustaviti se i fazu uključivanja izvesti bez izazivanja opasnosti ili smetnji drugim vozilima. Prilikom uključivanja vozila u kružni tok vozač nema obavezu uključivanja pokazivača pravca obzirom da je smjer vožnje jasan.
Kod isključivanja vozila iz kružnog toka saobraćaja je neophodno da pozorno pratite uvjete saobraćaja oko vašeg vozila, pravovremeno uključite desni pokazivač smjera kretanja, te obratite pozornost na opasnost od preplitanja smjerova vožnje.
Lijevi zmigavac bi imao mozda smisla na ulazu kada izlazis na trecem izlazu, samo kome je potreban? Onom iza tebe apsolutno svejedno, a onaj na trecem izlazu ne moze ni vidjeti tvoj zmigavac, a cak i da ga vidi, nista mu ne znaci. Tako da pri ulasku lijevog zmigavca nema. Ako se moras prestrojiti u lijevu traku, odnosno unutrasnju, tada mozes dati zmigavac, logicno, ali pri ostalim radnjama, lijevi NE POSTOJI i samo unosi dodatne komplikacije.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#107 Re: Kruzni tok

Post by hladan.preminger »

I sad jel ga ima ili nema?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#108 Re: Kruzni tok

Post by un1ted »

S obzirom na broj pređenih kilometara, šta god napisao, tebi neće biti jasno.

Vozi kako si i navikao, samo nemoj pametovati drugima da je to ispravno :thumbup: :bih:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#109 Re: Kruzni tok

Post by hladan.preminger »

a sta je ispravno? jel ima ili nema lijevog u kružnom?

Odgovor: A - Ima
Odgovor: B - Nema
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#110 Re: Kruzni tok

Post by un1ted »

Na pitanje
hladan.preminger wrote:Ako izlazis na ostalim na ulazu prvo lijevi
je odgovoreno. Jedino ako treba crtež, jer kažu da slika govori više od 1000 riječi :D

Image
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#111 Re: Kruzni tok

Post by vješalica »

Papankica koja je sjargala u grad neku noc tako pravi scenu na kruznom u Hrasnom.
Frajer dakle uveliko usao i hoce da ide pravo prema Tranzitu, ona izlijece iz pravca Pekare pravo na njega
Nesto hablescina zinula,odmahuje rukom,laje u autu
Prodje lik nakon sto se zaustavi
Kakvi sve moroni vozaju dobro nas ikako i ima zivih
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#112 Re: Kruzni tok

Post by hladan.preminger »

un1ted wrote:
je odgovoreno. Jedino ako treba crtež, jer kažu da slika govori više od 1000 riječi :D
samo odgoovri sa "da" ili "ne" na postavljeno pitanje. ali, ti si se u pametovanju previše zapetljao pa ti je tesko
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#113 Re: Kruzni tok

Post by 530i »

Na ulasku u kružni tok pravilo je takvo da se može samo u desno, kružni tok je jednosmjerna saobraćajnica, nije dvosmjerna. Lijevi žmigavac nema smisla jer nemaju samo dva izlaza. Upali lola lijevi žmigavac i sad ja gatam, zovem Milana Tarota, da li to znači da će napraviti prekšaj pa krenuti u suprotnom smjeru, izaći na prvom, drugom, trećem, četvrtom itd. izlazu...potrebe za tim nema. Džaba se habaju sijalice žmigavaca na lijevoj strani i pokazuje neukost vozača.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#114 Re: Kruzni tok

Post by un1ted »

Ne, u kruznom toku nema lijevog zmigavca, pri ulazu, ili izlazu iz istog. Mislim da sam ti nacrtao gore?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#115 Re: Kruzni tok

Post by hladan.preminger »

un1ted wrote:Ne, u kruznom toku nema lijevog zmigavca, pri ulazu, ili izlazu iz istog. Mislim da sam ti nacrtao gore?
a sto onda napisa ovo?
Ako se moras prestrojiti u lijevu traku, odnosno unutrasnju, tada mozes dati zmigavac, logicno,
slavemaster
Posts: 361
Joined: 15/03/2008 17:50
Location: 10.sprat

#116 Re: Kruzni tok

Post by slavemaster »

530i wrote:Na ulasku u kružni tok pravilo je takvo da se može samo u desno, kružni tok je jednosmjerna saobraćajnica, nije dvosmjerna. Lijevi žmigavac nema smisla jer nemaju samo dva izlaza. Upali lola lijevi žmigavac i sad ja gatam, zovem Milana Tarota, da li to znači da će napraviti prekšaj pa krenuti u suprotnom smjeru, izaći na prvom, drugom, trećem, četvrtom itd. izlazu...potrebe za tim nema. Džaba se habaju sijalice žmigavaca na lijevoj strani i pokazuje neukost vozača.
a ako je kruzni sa vise traka?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#117 Re: Kruzni tok

Post by hladan.preminger »

530i wrote:Na ulasku u kružni tok pravilo je takvo da se može samo u desno, kružni tok je jednosmjerna saobraćajnica, nije dvosmjerna. Lijevi žmigavac nema smisla jer nemaju samo dva izlaza. Upali lola lijevi žmigavac i sad ja gatam, zovem Milana Tarota, da li to znači da će napraviti prekšaj pa krenuti u suprotnom smjeru, izaći na prvom, drugom, trećem, četvrtom itd. izlazu...potrebe za tim nema. Džaba se habaju sijalice žmigavaca na lijevoj strani i pokazuje neukost vozača.
dosta je jedan, de ti ohani
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#118 Re: Kruzni tok

Post by hladan.preminger »

slavemaster wrote:
a ako je kruzni sa vise traka?

nemoj još odati tajnu :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#119 Re: Kruzni tok

Post by 530i »

hladan.preminger wrote:
530i wrote:Na ulasku u kružni tok pravilo je takvo da se može samo u desno, kružni tok je jednosmjerna saobraćajnica, nije dvosmjerna. Lijevi žmigavac nema smisla jer nemaju samo dva izlaza. Upali lola lijevi žmigavac i sad ja gatam, zovem Milana Tarota, da li to znači da će napraviti prekšaj pa krenuti u suprotnom smjeru, izaći na prvom, drugom, trećem, četvrtom itd. izlazu...potrebe za tim nema. Džaba se habaju sijalice žmigavaca na lijevoj strani i pokazuje neukost vozača.
dosta je jedan, de ti ohani
Odlični argumenti :thumbup: :sax:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#120 Re: Kruzni tok

Post by hladan.preminger »

530i wrote:
Odlični argumenti :thumbup: :sax:
sto bi rekli s one strane drine: smaraš
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#121 Re: Kruzni tok

Post by 530i »

slavemaster wrote:
530i wrote:Na ulasku u kružni tok pravilo je takvo da se može samo u desno, kružni tok je jednosmjerna saobraćajnica, nije dvosmjerna. Lijevi žmigavac nema smisla jer nemaju samo dva izlaza. Upali lola lijevi žmigavac i sad ja gatam, zovem Milana Tarota, da li to znači da će napraviti prekšaj pa krenuti u suprotnom smjeru, izaći na prvom, drugom, trećem, četvrtom itd. izlazu...potrebe za tim nema. Džaba se habaju sijalice žmigavaca na lijevoj strani i pokazuje neukost vozača.
a ako je kruzni sa vise traka?
Ulaziš odmah u traku koja je odgovarajuća planiranom izlazu , odnosno prestrojavaš se prije samog kružnog toka ako ima više traka i dalje prolaskom i izlaskom iz kružnog toka koristiš samo desni žmigavac. Za lijevi nema potrebe. Premda ne bi bio prvi da kružiš nešto po kružnom, vanjskom najčešće u nedogled...ali takvi ljudi bi trebali odustati od vožnje jer im ne ide.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#122 Re: Kruzni tok

Post by Travnički Noćni Šetač »

Ja u subotu bio u Italiji.. Odmah u Opicinu preko granice dva kruzna toka, kroz jedan i šine tramvajske prolaze i na oba karabineri u kontroli... Ja ne dade lijevi zmigavac a njima bi svejedno...
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#123 Re: Kruzni tok

Post by un1ted »

hladan.preminger wrote:
un1ted wrote:Ne, u kruznom toku nema lijevog zmigavca, pri ulazu, ili izlazu iz istog. Mislim da sam ti nacrtao gore?
a sto onda napisa ovo?
Ako se moras prestrojiti u lijevu traku, odnosno unutrasnju, tada mozes dati zmigavac, logicno,
Pa jbte valjda se zna da pri promjeni traka moras dati znak, iako to nije tema diskusije (promjena trake), vec ulaz, ili izlaz iz kružnog.
Ja sam REAGOVAO NA TVOJ KOMENTAR:
hladan.preminger wrote:Ako izlazis na ostalim na ulazu prvo lijevi
Reci mi, gdje si ti pominjao promjenu trake u kruznom toku? Na ulazu, ili izlazu NE POSTOJI lijevi zmigavac.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#124 Re: Kruzni tok

Post by hladan.preminger »

ja sam pominjao žmigavce i kružni tok. vi pojedini navrli da nema lijevog.

igleda da niste ulazili u kružne sa više traka, a satrašte se pametujući
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#125 Re: Kruzni tok

Post by un1ted »

Kako nismo, pa postavih ti crtež, evo opet, kružni sa više traka i prilaz istom

Image

Generalno u kružnom i nema mijenjanja traka, jer prije istog zauzimaš traku. Ako bude potrebe iz nekog razloga da se mijenja traka, dajes zmigavac na par sekundi i nastavljas dalje.

No opet da postavimo cijeli tvoj komentar, gdje nisi pominjao trake, prestrojavanje, ili bilo šta vezano za to. Sada se hvataš za slamkicu, jer želiš opravdati svoje "kilometre" i tvrdgovlavost:
hladan.preminger wrote:Ja sam po italiji vazda vanjskom gonio. Lakše je.

Sad ozbiljno.
Jel ovdje ljudi koji voze imaju dilema kako se vozi u kružnom toku?
Oni u kruznom imaju prednost.
Ako izlazis na prvom izlazu pri ulazu desni žmigavac, desna strana.
Ako izlazis na ostalim na ulazu prvo lijevi, pa desna-vanjska traka, ako je slobodna unutrašnja traka lijevi i uđeš u nju, pa goniš, pa pred izlaz desni pa u vanjsku i isključiš se.
Post Reply