zamjena običnih sijalica sa LED

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#26 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

Jesu li ko i xenon odlicna alternativa pa smetaju ostaim u voznji :lol: ,ako je los far tj.smece nem oze mu ni laserska svjetlost pomoc :)

Druga stvar,neka hvala ,otrpilike 20kom H11 mogu kupit za set ovih i zamijenit za minut,pametnom dosta :thumbup:


http://bulbfacts.com/halogen-bulbs/chart/

evo malo stranica pa prostudirajte
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#27 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

amar1994 wrote:Jesu li ko i xenon odlicna alternativa pa smetaju ostaim u voznji :lol: ,ako je los far tj.smece nem oze mu ni laserska svjetlost pomoc :)

Druga stvar,neka hvala ,otrpilike 20kom H11 mogu kupit za set ovih i zamijenit za minut,pametnom dosta :thumbup:


http://bulbfacts.com/halogen-bulbs/chart/

evo malo stranica pa prostudirajte
Pa prvo kažeš da je do sijalica a sad da je do fara... :lol: :-)

mala napomena, sve ove halogene koje daju više svjetla imaju i kraći vijek trajanja...
Throttle
Posts: 13015
Joined: 10/06/2016 12:35

#28 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Throttle »

MoRe kod konektovanog sve :mrgreen:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#29 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

saabsa wrote: Pa prvo kažeš da je do sijalica a sad da je do fara... :lol: :-)

mala napomena, sve ove halogene koje daju više svjetla imaju i kraći vijek trajanja...
ko kaze da je do sijalica,ja nemam problema.

naravno to je istina,pise i na kutijama :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#30 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

Throttle wrote:MoRe kod konektovanog sve :mrgreen:
pa more,star mu i istrosen far pa da nadoknadi povecanjem lumena :D,a to sto mi poslije toga ne vidimo 30sec,nikom nista :lol:
Last edited by amar1994 on 24/10/2018 13:59, edited 1 time in total.
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#31 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by hopi »

amare koje si probao pa znaš da su smeće

ja sam te jedne "smeće" probao od filips-a, one su bile 50KM, tvrdim da su bolje od osram najbrejkera koje su zamjenile,a cijenom su znači tu negdje. Ko ne vjeruje nek proba, a ove od 200-250KM mogu biti samo bolje od ovih od 50KM.
Naravno neće biti ni blizu pravim fabričkim led ili ksenon farovima, ali kolika je samo razlika u cijeni, pa ti farovi led fabrički su sigurno masna doplata, vjerovatno koštaju 10 puta više, znači ne mogu se porediti.
sa tih 200KM će se sigurno dobiti bolje svjetla nego sa običnim halogenim, bez da se ostalim smeta i sigurno su bolji od divljih ksenona.
Ima objašnjenje negdje sam čitao kako led pravi snop i tako to, koga zanima nek čita
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#32 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

Nisam ja,nisam budala da bacam pare na gluposti :thumbup:

Philips LED od 50KM?

Ma nece ba,imas ogranicenje fara koliko ce i kako ce ovjetliti put,kazem ima tamo na stranici da se pogleda.Imam iskustvo sa xenonom,malo malo pa blica raja,i jedno jutro uzmem i pocupam sve,vratim na fabricko i miran.

LED matrica i totalno drugaciji koncept fara
Image


far od konektovanog :D

Image
Last edited by amar1994 on 24/10/2018 14:08, edited 1 time in total.
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#33 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by hopi »

do mene je nisam napisao, to je bio ko fol philips, pisalo je na kutiji ali nije pravi
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#34 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

hopi wrote:do mene je nisam napisao, to je bio ko fol philips, pisalo je na kutiji ali nije pravi
:thumbup:

sad je sa ovim LED ljepota,rikne,mijenas far citav :lol:

u kuci sam sveu LED uradio,isto tako kad rikne jedna dioda na lusteru,mijenjas citavu plocu :skoljka:
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#35 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

Samo elektronika fara za led svjetla,( uzet ću primjer passat 8 ) košta cirka 750km KOMAD... Znači samo za led, odnosno jedna od tri elektronike koje idu po faru...
i ovde ljudi uzmu porediti kako oni od 50- 250 km nisu ni blizu kao original led farovi... :-)
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#36 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by hopi »

saabsa wrote:Samo elektronika fara za led svjetla,( uzet ću primjer passat 8 ) košta cirka 750km KOMAD... Znači samo za led, odnosno jedna od tri elektronike koje idu po faru...
i ovde ljudi uzmu porediti kako oni od 50- 250 km nisu ni blizu kao original led farovi... :-)
ma ko je to rekao i poredio
poredili smo te led sijalice (50-250KM) sa h7 halogenim (10-50KM) i eventualno kineskim ksenonima (oko 100M ne znam tačno), svi su tu nedje cijenom

naravno da se ne mogu porediti sa fabričkim kada dva takva fara koštaju ko neko solidno auto
User avatar
konektovan
Posts: 40671
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#37 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

Throttle wrote:MoRe kod konektovanog sve :mrgreen:
More sto ne more, sve je bolje od halogene. :mrgreen:
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#38 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by hopi »

amar1994 wrote:
hopi wrote:do mene je nisam napisao, to je bio ko fol philips, pisalo je na kutiji ali nije pravi
:thumbup:

sad je sa ovim LED ljepota,rikne,mijenas far citav :lol:

u kuci sam sveu LED uradio,isto tako kad rikne jedna dioda na lusteru,mijenjas citavu plocu :skoljka:
to ko na onim nekim starim američkim autima, crkne sijalica kupiš far sve zajedno

a kući sam probao na lusteru led, bila je jedno 5 min unutra, nekako čudno neprirodno skroz, meni nije odgovaralo
User avatar
konektovan
Posts: 40671
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#39 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

hopi wrote:
saabsa wrote:Samo elektronika fara za led svjetla,( uzet ću primjer passat 8 ) košta cirka 750km KOMAD... Znači samo za led, odnosno jedna od tri elektronike koje idu po faru...
i ovde ljudi uzmu porediti kako oni od 50- 250 km nisu ni blizu kao original led farovi... :-)
ma ko je to rekao i poredio
poredili smo te led sijalice (50-250KM) sa h7 halogenim (10-50KM) i eventualno kineskim ksenonima (oko 100M ne znam tačno), svi su tu nedje cijenom

naravno da se ne mogu porediti sa fabričkim kada dva takva fara koštaju ko neko solidno auto

Ne pašu jednako ove alternativne led i xenon sijalice u sve farove, jednostavno negdje legnu kako treba i imaš dobar kvalitet svjetlosti, dok je u nekim farovima k'o da gledas direktno u sunce. :mrgreen:


Ja sam u stanu sve u led, i to cold white, jest da je rejserski, ali dobro osvjetljavaju, gotovo k'o duga. :mrgreen:
Throttle
Posts: 13015
Joined: 10/06/2016 12:35

#40 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Throttle »

U obicnim farovima je bolja varijanta LED od xenon sijalica sto se tice same konstrukcije. LED svijetli u jednoj tacki i preciznije baca u sjenilo za razliku od xenona kojem svijetli komplet sijalica i nemoguce je da pravi precizan snop jer baca na sve strane oko sebe i zato dolazi do zasljepljivanja nadolazećeg saobraćaja bez obzira na to koliko su farovi spusteni
Dosta pomaze ako u faru postoji kapica preko sijalice jer ne dozvoljava toliko da baca direktno naprijed nego ide u sjenilo koje usmjerava svjetlost na cestu a ne u vozace okolo
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#41 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

Throttle wrote:U obicnim farovima je bolja varijanta LED od xenon sijalica sto se tice same konstrukcije. LED svijetli u jednoj tacki i preciznije baca u sjenilo za razliku od xenona kojem svijetli komplet sijalica i nemoguce je da pravi precizan snop jer baca na sve strane oko sebe i zato dolazi do zasljepljivanja nadolazećeg saobraćaja bez obzira na to koliko su farovi spusteni
Dosta pomaze ako u faru postoji kapica preko sijalice jer ne dozvoljava toliko da baca direktno naprijed nego ide u sjenilo koje usmjerava svjetlost na cestu a ne u vozace okolo
jesul to ove ? :D

Image
Throttle
Posts: 13015
Joined: 10/06/2016 12:35

#42 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Throttle »

Ma to je smece, ja koristio slicne kao dnevna svjetla. Te ne vide 2 metra
made_in_sarajevo
Posts: 5585
Joined: 06/05/2013 23:05

#43 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by made_in_sarajevo »

I sta sad staviti na obicni far lagune 2006, xenon sa kapicom ili led? :mrgreen:
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3543
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#44 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by JavierBosnia »

Konektovani, sta si ti ubacio u farove, ne upratih te?
User avatar
beco
Posts: 3397
Joined: 25/08/2004 14:22

#45 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by beco »

Da rezumiramo po Vama ne LED u lece?

Mene kod xenona odbija sto je ilegalan, jer i sa balastima opet đaba ako nemas prskalice fara, koje su po zakonu obavezne. Neda mi se ta zajebancija da me polocija zbog toga zaustavlja.

Logicno da su fabrički LED bolji, ali takvi farovi po 4000-5000 KM koštaju i zivo me interesuje trajnost istih, mjenjanje sijalica itd.
User avatar
konektovan
Posts: 40671
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#46 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

JavierBosnia wrote:Konektovani, sta si ti ubacio u farove, ne upratih te?
Ubacio sam sijalice. :mrgreen:
Obicne halogene H7 osram.


Prije imao xenon 35w 6000 K, svjetlio k'o Istanbul :mrgreen: pa onda zbog ovih sto kukaju da im smeta, da ih zasljepljuje, počupam to i bacim. :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 40671
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#47 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

Throttle wrote:U obicnim farovima je bolja varijanta LED od xenon sijalica sto se tice same konstrukcije. LED svijetli u jednoj tacki i preciznije baca u sjenilo za razliku od xenona kojem svijetli komplet sijalica i nemoguce je da pravi precizan snop jer baca na sve strane oko sebe i zato dolazi do zasljepljivanja nadolazećeg saobraćaja bez obzira na to koliko su farovi spusteni
Dosta pomaze ako u faru postoji kapica preko sijalice jer ne dozvoljava toliko da baca direktno naprijed nego ide u sjenilo koje usmjerava svjetlost na cestu a ne u vozace okolo
Na mojim farovima imaju kapice, i opet ovdje neki kazu da ih zasljepljuje,...... :mrgreen:
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3543
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#48 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by JavierBosnia »

konektovan wrote:
JavierBosnia wrote:Konektovani, sta si ti ubacio u farove, ne upratih te?
Ubacio sam sijalice. :mrgreen:
Obicne halogene H7 osram.


Prije imao xenon 35w 6000 K, svjetlio k'o Istanbul :mrgreen: pa onda zbog ovih sto kukaju da im smeta, da ih zasljepljuje, počupam to i bacim. :mrgreen:
Aha ahaa
A kakvi su farovi kod petice, obicni oni? Imaju li oni kakvog prostora za upgrade za prelazak na LED ili je veca matematika sve to
User avatar
konektovan
Posts: 40671
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#49 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

JavierBosnia wrote:
konektovan wrote:
JavierBosnia wrote:Konektovani, sta si ti ubacio u farove, ne upratih te?
Ubacio sam sijalice. :mrgreen:
Obicne halogene H7 osram.


Prije imao xenon 35w 6000 K, svjetlio k'o Istanbul :mrgreen: pa onda zbog ovih sto kukaju da im smeta, da ih zasljepljuje, počupam to i bacim. :mrgreen:
Aha ahaa
A kakvi su farovi kod petice, obicni oni? Imaju li oni kakvog prostora za upgrade za prelazak na LED ili je veca matematika sve to

Ma za golfa ima sve. :mrgreen:
Cini mi se da obicni farovi na petici, takodjer imaju kapice, moglo bi se tu uvaliti svasta nešto, ali da ne šljašti :mrgreen:
pora_poras
Posts: 18
Joined: 24/10/2018 10:31

#50 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by pora_poras »

Postoje uglavnom dvije vrste COB (Chips on Board) i SMD (Surface mounted devices). COB izgleda otprilike ovako Image kao zuta povrsina iz jednog dijela. Jeftiniji je i manje otporan na temperaturu te prije pregori. Obicno daje nefokusiranu svijetlost. To na engleskom obicno zovu floodlight.
SMD je nesto sto cete vidjeti na npr led trakama i kucnoj led rasvjeti. Vise pojedinacnih cipova. Izgleda otprilike ovako Image. Naravno cipovi na sijalicama su puno manji.
Ovako to izgleda Image
Led sijalice su mijenjale kroz tri generacije. Postajale su sve bolje i bolje.
Ko zna engleski nek pogleda https://www.youtube.com/watch?v=DeaDrH0gXZk. Tu covjek objasnjava koje vrste imaju. Covjek je osnovao firmu jer je tesko naci sijalicu koja pase obliku fara. Npr moze biti dobra za jedan model a da za drugi ne valja.

Obicno u nazivu stavljaju stavljaju naziv proizvodjaca led cipa. CREE, Lumiled, Philips ZES itd. Sijalice se razlikuju po nacinju hladjenja. Aktivni s hladnjakom (ventilator) i pasivni fleksibilni (trake od bakra aluminijuma koje se mogu savijati i prilogodjavati kucistu) i fiksni.

Sto je jaca sijalica vise se grije. Obicno najbolje hlade ventilatori ali i postoji rizik i da prestane raditi pa sijalica pregori a i cesto to ne moze stati u kuciste fara.

Problem i kod sociva i sjenila je da su ona projektovana tako da se izvor svijetlosti ocekuje tacno na odredjenom mjesto tako da bi se ona ispravno reflektovala i fokusirala u slucaju sjenila ili fokusirala u slucaju lece/sociva. Led sijalice pokusavaju da imitiraju halogene sijalice gdje je zarna nit tacno na odredjenom mjestu. Mnoge sijalice mogu da se rotiraju i da mjenjaju udaljenost tako da bi nasli idealnu tacku. Na eng obicno nazivaju beam pattern. Svijetlost bi trebala biti fokusirana ispred auta na odredjenoj udaljenosti i imati odredjenu sirinu. Uglavnom intezitet treba biti najaci u sredini. Elem tehnicki mogu ovo podesavati i provjeravati.

Postoje led sijalice koje su projektovane posebno za sjenila a posebno za sociva. Najbolja stvar koja se sad moze kupiti a da nije par hiljada maraka su bi led svjetla. Kosta oko 700 KM. Dobije se integrisano socivo s led sijalicom, kratko i dugo svijetlo. To je vec podeseno da ima fokus i tako se ugradi u far kao i xenon socivo. (opsti naziv za xenon sijalice je HID posto je xenon samo vrsta gasa koji se sijalica puni, jedna podvrsta tih.)

Kad su upaljena kratka svjetla, snop ne smije prelaziti odredjenu visinu da ne bi zaslijepio nadolazece vozace. Tu liniju nazivaju cutoff line. Ko sjenila je to prilicno neprecizno, dok je kod sociva prilicno ravna linija. Kod bi xenon i bi led svjetala ima klapna koja zakloni sijalicu i napravi odsjecanje.
Image
Post Reply