zamjena običnih sijalica sa LED

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
beco
Posts: 3398
Joined: 25/08/2004 14:22

#51 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by beco »

Hvala na podugackom odgovoru.

Koliko sam ja skontao od lika sa Headlight revolution:
-zavisi i od led sijaloce (izbjegavaj COB)
-ali isto tako i pozicije chipa (treba da imitira poziciju orginalne sijalice)
-i izbjegavaj multicolor led sijalice

Ja mislim da sad patim od floodlight efekta.

I da nisam fan plavih nijansi znaci ispod 6000K traziti.
pora_poras
Posts: 18
Joined: 24/10/2018 10:31

#52 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by pora_poras »

Obicna halogena sijalica je oko 3200K. Moze se i kupiti 5000K ali im je zivotni vijek oko 750 sati. LED sijalice su negdje u rasponu 6000 - 6500 cool white. Mislim da je to najblize bijeloj.
https://www.youtube.com/watch?v=GJLEPRcQu60
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#53 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by alipasijaner »

Moje misljenje je da se ne pravi pita od govana i da se u farove stavljaju sijalice za koje su farovi i konstruisani..
User avatar
beco
Posts: 3398
Joined: 25/08/2004 14:22

#54 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by beco »

alipasijaner wrote:Moje misljenje je da se ne pravi pita od govana i da se u farove stavljaju sijalice za koje su farovi i konstruisani..
Ovo je mozda i najispravnije mišljenje. :-D
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#55 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

pora_poras wrote:Obicna halogena sijalica je oko 3200K. Moze se i kupiti 5000K ali im je zivotni vijek oko 750 sati. LED sijalice su negdje u rasponu 6000 - 6500 cool white. Mislim da je to najblize bijeloj.
https://www.youtube.com/watch?v=GJLEPRcQu60
Kod xenona je najbliže bijeloj 5500k, mada je i to zavisno gdje se stavlja, recimo oktavija 2 redizajn, sijalica od 6000k u njenom faru vuče na plavo dok kod ostalih auta je ona bijela...
nema logike ali tako je :lol:
Throttle
Posts: 13016
Joined: 10/06/2016 12:35

#56 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Throttle »

Kod mene je 4300K i bijelo je svjetlo
User avatar
Qler
Posts: 23609
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#57 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Qler »

alipasijaner wrote:Moje misljenje je da se ne pravi pita od govana i da se u farove stavljaju sijalice za koje su farovi i konstruisani..
To. Znaci odstupanja su samo da li npr. Osram Cool blue, Standard, Sileverlight ako su halogene u pitanju... a ovo jebavanje sa zamjenama i to ... sranje...
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#58 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by condy »

Halogena sijelica što je bjelja manje baca kratka svjetla, tako da nema od nje neke koristi. To što će obasjati bolje dio koji hvata snop nije prednost jer im je snop kraći a niko ne gleda baš odmah ispred vozila nego malo dalje kad vozi. Plus, najveća mana tih sijalica tipa nightbreaker i sl. je vijek trajanja. Imaju kraći vijek trajanja zbog čega investicija odnosno kupovina tih skupljih sijalica nije po meni isplativa.
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#59 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by UmaX »

Ovisi imas li DRL. Ako imas, i ne vozis nesto puno nocu, ima da traje godinama.

Ja imam NBU u kratkim i pravo sam zadovoljan. Nije bijela svjetlost, ali jest negdje izmedju bijele i zute, te mnogo jace od obicnih halogenki.
User avatar
hopi
Posts: 5708
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#60 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by hopi »

ja sam imao te najtbrejker, dobre su, izdržale malo jače od 1 godine, ali da je neka baš velika razlika od običnih ne mogu reći, nisam primjetio, mislim da su bile oko 50KM par, po meni baš i ne vrijede razlike, ako uzmemo da je obična recimo osram 8KM-par 16KM.
moee
Posts: 1395
Joined: 07/06/2011 10:44

#61 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by moee »

Da malo ''razjasnim'' neke stvari:

- zamjenu halogenih sijalica u farovima LED sijalicama zaboravite iz raznih razloga, uglavnom ovdje objašnjenih...možda, ali samo možda donekle one Osram/Philips mogu proći u određenim tipovima vozila.

- generalno, boja svjetla se kreće u rasponu od 1.800 - 10.000 K. Cca 4.000 - 4.200 K se smatra neutralno-bijelom bojom svjetla. Sve ispod je topla, a iznad hladna boja svjetla. Boja dnevne svjetlosti (na sunčanom danu je cca 5.700 K).

- halogene sijalice izvorno imaju toplu boju svjetla (2.500 - 3.000 K).

- Xenon/HID (High-intensity discharge) sijalice izvorno imaju neutralno-bijelu i hladnu boju svjetla (4.200+ K).

- LED (Light Emiting Diode) sijalice se griju zbog svog principa rada i sa loše izvedenim hlađenjem, životni vijek im je veoma kratak. Činjenica je da su ipak 7-8 puta efikasnije od halogenih sijalica koje preko 90% energije troše na zagrijavanje.

- zašto su svi LED čipovi u prethodnim postovima žuti? Zato što vi zapravo vidite samo FOSFOR (koji je žute boje), a koji se nanosi na LED čip kako bi se pokušala dobiti boja svjetla u rasponu 4.000 - 6.000 K. Izvorna boja svjetlosti LED čipa je crvena i za izum plavog LED-a su ljudi dobili Nobela 2014.g.

- što je boja LED svjetla toplija (manje K), to je LED skuplji jer je potrebno više fosfora da se ona postigne. Ako naručujete jeftine LED sijalice, očekujte veoma hladnu boju svjetla :)

- iza farova sa integrisanim LED svjetlima je ogromna tehnologija i nije ni čudo što za auto C segmenta, za LED svjetla treba doplatiti 3-4.000 KM.

Pozdrav.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#62 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by condy »

hopi wrote:ja sam imao te najtbrejker, dobre su, izdržale malo jače od 1 godine, ali da je neka baš velika razlika od običnih ne mogu reći, nisam primjetio, mislim da su bile oko 50KM par, po meni baš i ne vrijede razlike, ako uzmemo da je obična recimo osram 8KM-par 16KM.
Da, njena cijena ne opravdava njenu kupovinu iz tih razloga koje si napisao a i sam se u to uvjerio. To da je trajala više od jedne godine, dobar je vijek trajanja. Ko ih svakodnevno koristi teško da će izgurati preko pola godine. Prijatelju sam kupio te sijalice preko net-a, i toliko su koštale. Prva je pregorila nakon pola godine, a druga se duže držala. Nije neka posebna razlika, samo jače svijetli i rasipa svjetlost ali na daljinu kraće bacaju. Govorio je da mu stalno uveče blicaju, njemu nije to smetalo ali meni bi smetalo. Ubiše u oči kad ti ide u susret. Meni to nije ok da drugom smetaš i da toliko novca daješ za halogene sijalice. Radije bi taj novac uložio u auto kozmetiku, ili kupio npr. neku bolju univerzalnu dizalicu da imam dvije ili neki sitni alat za auto...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#63 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

ma ova ba,ljubi je majka zelenu :D

Image
User avatar
hopi
Posts: 5708
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#64 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by hopi »

condy wrote:
hopi wrote:ja sam imao te najtbrejker, dobre su, izdržale malo jače od 1 godine, ali da je neka baš velika razlika od običnih ne mogu reći, nisam primjetio, mislim da su bile oko 50KM par, po meni baš i ne vrijede razlike, ako uzmemo da je obična recimo osram 8KM-par 16KM.
Da, njena cijena ne opravdava njenu kupovinu iz tih razloga koje si napisao a i sam se u to uvjerio. To da je trajala više od jedne godine, dobar je vijek trajanja. Ko ih svakodnevno koristi teško da će izgurati preko pola godine. Prijatelju sam kupio te sijalice preko net-a, i toliko su koštale. Prva je pregorila nakon pola godine, a druga se duže držala. Nije neka posebna razlika, samo jače svijetli i rasipa svjetlost ali na daljinu kraće bacaju. Govorio je da mu stalno uveče blicaju, njemu nije to smetalo ali meni bi smetalo. Ubiše u oči kad ti ide u susret.
meni su bile na mondeu, i mogu 100 posto reći da nikom nisu smetale, nikada mi niko nije blicao, bile su na 1 ili 2 na onom za snop svjetala, ne znam zašto ti je to tako bilo kod prijatelja.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#65 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by condy »

hopi wrote:
condy wrote:
hopi wrote:ja sam imao te najtbrejker, dobre su, izdržale malo jače od 1 godine, ali da je neka baš velika razlika od običnih ne mogu reći, nisam primjetio, mislim da su bile oko 50KM par, po meni baš i ne vrijede razlike, ako uzmemo da je obična recimo osram 8KM-par 16KM.
Da, njena cijena ne opravdava njenu kupovinu iz tih razloga koje si napisao a i sam se u to uvjerio. To da je trajala više od jedne godine, dobar je vijek trajanja. Ko ih svakodnevno koristi teško da će izgurati preko pola godine. Prijatelju sam kupio te sijalice preko net-a, i toliko su koštale. Prva je pregorila nakon pola godine, a druga se duže držala. Nije neka posebna razlika, samo jače svijetli i rasipa svjetlost ali na daljinu kraće bacaju. Govorio je da mu stalno uveče blicaju, njemu nije to smetalo ali meni bi smetalo. Ubiše u oči kad ti ide u susret.
meni su bile na mondeu, i mogu 100 posto reći da nikom nisu smetale, nikada mi niko nije blicao, bile su na 1 ili 2 na onom za snop svjetala, ne znam zašto ti je to tako bilo kod prijatelja.
Isao par puta sa njim za Sa uveče, prije nego što je auto slupano :sad: i vjeruj stalno blicali....kod njega su bile night breaker laser. Imaju i neke starije bez ovog laser, pa možda je u tome caka, ne znam stvarno nemam ja sa njima nešto puno iskustva.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#66 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by djkurt »

rahmetli dedo wrote:vozam samo po jeftinoj
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
konektovan
Posts: 40677
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#67 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

condy wrote:
hopi wrote:ja sam imao te najtbrejker, dobre su, izdržale malo jače od 1 godine, ali da je neka baš velika razlika od običnih ne mogu reći, nisam primjetio, mislim da su bile oko 50KM par, po meni baš i ne vrijede razlike, ako uzmemo da je obična recimo osram 8KM-par 16KM.
Da, njena cijena ne opravdava njenu kupovinu iz tih razloga koje si napisao a i sam se u to uvjerio. To da je trajala više od jedne godine, dobar je vijek trajanja. Ko ih svakodnevno koristi teško da će izgurati preko pola godine. Prijatelju sam kupio te sijalice preko net-a, i toliko su koštale. Prva je pregorila nakon pola godine, a druga se duže držala. Nije neka posebna razlika, samo jače svijetli i rasipa svjetlost ali na daljinu kraće bacaju. Govorio je da mu stalno uveče blicaju, njemu nije to smetalo ali meni bi smetalo. Ubiše u oči kad ti ide u susret. Meni to nije ok da drugom smetaš i da toliko novca daješ za halogene sijalice. Radije bi taj novac uložio u auto kozmetiku, ili kupio npr. neku bolju univerzalnu dizalicu da imam dvije ili neki sitni alat za auto...

Ne kontam, kako ces sa dizalicom ili alatom osvjetliti put????!!!!! :mrgreen:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#68 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by condy »

Ma kakve sijalice u zadnje vrijeme obnavljam garazu doduse nije neki kvalitet al bolje ista nego nista :mrgreen:
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#69 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by alipasijaner »

U sustini kupujem sijalice koje je preporucio proizvodjac s tim da od kada vozim auta sa 'plasticnim' farovima pazim da na sijalicama pise da imaju uv filter i gledam da ne pise not road legal in the eu.
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#70 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

Ko hoće da mijenja a da ne smeta drugima uvijek ima načina...
Ugradi sočiva i xenone, daj 300-350km i riješio si problem, ako hoćeš led daj 500-600km, ugradi led sočiva i deri...
Koliko para toliko i muzike.
Throttle
Posts: 13016
Joined: 10/06/2016 12:35

#71 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Throttle »

Ja sam ubacivao projektore u proslo auto, bilo je ok al dugim nisam bio zadovoljan. Jedna sijalica je i za kratko i za dugo a ja iskljucio dugo u komori pored pa napravio dejlajt. Veliki zajeb :D
EDIT: nije bilo peraca i nivelacije
-stefan-
Posts: 90
Joined: 10/08/2009 19:12

#72 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by -stefan- »

Hajde da i ja napišem svoje iskustvo, koristim H7 LED sijalice za kratka svjetla već pola godine (verzija sa ventilatorima) i veoma sam zadovoljan, automobil ima sočiva fabrički i snop je kao kod halogenki s tim što se bolje vidi jer su jače. Koliko će trajati ne znam, imam dnevna svjetla pa ih koristim samo po noći :D
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#73 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

Throttle wrote:Ja sam ubacivao projektore u proslo auto, bilo je ok al dugim nisam bio zadovoljan. Jedna sijalica je i za kratko i za dugo a ja iskljucio dugo u komori pored pa napravio dejlajt. Veliki zajeb :D
EDIT: nije bilo peraca i nivelacije
Imaš različitih vrsta sočiva, između ostalog razlikuju se i u snopu dugog svjetla, neka više fokusiraju dugo svjetlo a neka ga razbacuju...
Throttle
Posts: 13016
Joined: 10/06/2016 12:35

#74 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Throttle »

Ovo su bili čajniz projektori, neki bi rekli Morimoto :mrgreen:
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#75 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

Throttle wrote:Ovo su bili čajniz projektori, neki bi rekli Morimoto :mrgreen:
Svi su kineski i budala je ko misli da ima drugih na tržištu.
Ali i kod kineza ima dosta varijacija u kvaliteti , pa recimo za taj model možeš naći čak po 4 razine kvalitete od samo jednog proizvođača.
Post Reply