Smrt

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#101 Re: Smrt

Post by HAVANA »

Smrcak15 wrote:
vjecnikomentator wrote: Ja baš i ne mislim da je to tako, al' dobro. Ja koliko znam porodice se mogu spojiti u džennetu, barem sam o tome čitao.
da, naravno da se mogu spojiti, ako zasluze svi.
Pa ti napisa da se prekidaju veze i da nemas sjecanja o njima.Koji ce mi qrac ako ih se ne sjecam? De dogovori se sa svevisnjim da znamo. :oops:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#102 Re: Smrt

Post by sadie_forever »

Hakiz wrote:Koliko ja vidim ljudi ovdje pričaju o smrti kao da su tamo bili pa se vratili.

Kako vjecnikomentator reče "Ja koliko znam..." O čemu znaš, o smrti? Bio tamo ili neki pričali kako je tamo?

Hajde, neka bude.

Svašta...

Pa to je tema koja je ljude interesovala otkad znaju za sebe danas cak na zapadu imas neke mediume koji lafo komuniciraju s onom stranom,i oni opisuju onaj svijet kao "summerland"..s tim sto ja mislim da su to sejtanska posla,no eto posto zapadnjak nece religiju ali hoce vjerovanje u neki drugi svijet ovo im popularno.cak mi koleginica neofirno prica kako je bila kod mediuma i stupila u kontakt s svojom bakom koja je umrla prosle godine :-)


I ti ljudi iznesu neke dokaze koje bi samo ti licno mogao znati(zato vjerujem da im dolaze dzini a ne da izmisljaju)...i gle cuda,oni ne vjeruju u pakao,svako ce ici u jedno mjesto,i tu ima raznih stepena oni losiji na najnizi stepen i moci ce se tamo izborit za bolji nivo 8)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#103 Re: Smrt

Post by Smrcak15 »

sadie_forever wrote:
Smrcak15 wrote:
vjecnikomentator wrote: Ja baš i ne mislim da je to tako, al' dobro. Ja koliko znam porodice se mogu spojiti u džennetu, barem sam o tome čitao.
da, naravno da se mogu spojiti, ako zasluze svi.
I ako zele,.Zamisli moras biti u vjecnosti s majkom koja te uvijek izludjivala,ali si je trpio i postovao jer te rodila..i onda dodjes u dzennet,kad eto ti nje opet :D

no nebi bas rekla da se prekidaju odnos u dzennetu,znat cemo ko je kome bio sta ali cemo to nadrasti i bit ce nebitno na neki nacin,jer tu niti ima starosti niti kraja.

Mene licno je vise zanima Berzah jer se on desava sad vec,dzennet i dzehenem dolaze tek nakon sudnjeg dana,a nakon smrti imamo svijet mrtvih koji je navodno slican nasim,i tu ce se rodbinski odnosi valjda nastavit kao i ovdje
I ako zele,.Zamisli moras biti u vjecnosti s majkom koja te uvijek izludjivala,ali si je trpio i postovao jer te rodila..i onda dodjes u dzennet,kad eto ti nje opet :D
opet neces se sjecati tog njezinog izludjivanja :D ako bi usli u Dzennet, nego sve negativnosti osobe ako ih je prisebi imala nestaju.
Mene licno je vise zanima Berzah jer se on desava sad vec,
ne desava, berzah je period izmedju smrti i prozivljenja. to jeste zgrobni zivot.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#104 Re: Smrt

Post by Smrcak15 »

Hakiz wrote:Koliko ja vidim ljudi ovdje pričaju o smrti kao da su tamo bili pa se vratili.

Kako vjecnikomentator reče "Ja koliko znam..." O čemu znaš, o smrti? Bio tamo ili neki pričali kako je tamo?

Hajde, neka bude.

Svašta...
ne pricamo mi ovdje tako sto smo to vidjeli, nego na osnovu Kur'anskih i poslanikovih objasnjenja
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#105 Re: Smrt

Post by Smrcak15 »

HAVANA wrote:
Smrcak15 wrote:
vjecnikomentator wrote: Ja baš i ne mislim da je to tako, al' dobro. Ja koliko znam porodice se mogu spojiti u džennetu, barem sam o tome čitao.
da, naravno da se mogu spojiti, ako zasluze svi.
Pa ti napisa da se prekidaju veze i da nemas sjecanja o njima.Koji ce mi qrac ako ih se ne sjecam? De dogovori se sa svevisnjim da znamo. :oops:
stvar je relativna

ako ste kako treba i zasluzujete Dzennet, ulazite u Dzennet sa svojim rodbinskim vezama, kao sto ste bili u rodbinskim vezama na zemlji.

a ako ne zasluzujete dzennet, ili samo ti ulazis a recimo tvoja zena i djeca ne ulaze, tad se rodbinska veza izmedju vas prekida

23:101 Pa kad se u Rog puhne, tada rodbinskih veza među njima neće biti i jedni druge neće ništa pitati.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#106 Re: Smrt

Post by sadie_forever »

pa da zagrobni,kad umres to ti se desava i tu ces provesti hiljade godina dok ne dodje kijametski dan i ponovno ustajanje na sud i tek onda dzennet i dzehenem
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#107 Re: Smrt

Post by Smrcak15 »

sadie_forever wrote:pa da zagrobni,kad umres to ti se desava i tu ces provesti hiljade godina dok ne dodje kijametski dan i ponovno ustajanje na sud i tek onda dzennet i dzehenem
kad je covjekl mrtav, nema osjecaj za protok vremena kao sto onaj koji spava nema osjecaj za protok vremena i kako kazaljke na satu otkucavaju...potpuno isto.

Sta ce raditi dusa u berzahu, zgrobnom zivotu....pa dusa covjeka ako je vjernik moze da udje dzennetsku pticu i ta ptica leti po dzennetu kuda hoce , i hrani se sa dzennetskog drveca. to je po hadisu poslanika....

pitam se zbog cega to da dusa ulazi u pticu koja leti po dzennetu prije Sudnjeg dana?

to je poput osobe koja kada ide na putovanje , u neku egzoticnu destinaciju ,zeli da vidi slike i video sa te destinacije da zna gdje ide...pa gledajuci te slike i pripremajuci se za put tamo zelja i ceznja i uzbudjenje za sto skorim dolaskom na tu destinaciju je sve veca kako se priblizava put...tako isto ovdje kao da nam Allah daje da se upoznamo sa Dzennetom koliko toliko kako bi zudnja i zelja za dzennetom bila jos veca, kada znas gdje ides.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#108 Re: Smrt

Post by sadie_forever »

Zavisi po nekim hadisima imaju jer neki hadisi navode kako ce neke duse reci kad ce vise sudnji dan
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#109 Re: Smrt

Post by Smrcak15 »

sadie_forever wrote:Zavisi po nekim hadisima imaju jer neki hadisi navode kako ce neke duse reci kad ce vise sudnji dan
pa da upravo to ce reci kada vide Raj i sta sve u njemu ima, molit ce Allaha da pozuri sa sudnjim danom.
vjecnikomentator
Posts: 74
Joined: 08/10/2018 01:39

#110 Re: Smrt

Post by vjecnikomentator »

Također će i doći vrijeme kad će ljudi moliti Boga da presele, odnosno da se zamijene sa onima u mezaru, jer će očigledno biti nemoguće održati stepen religioznost nekad, ne znam kad. Može biti za 1000 godina, a i ne mora.

Uglavnom ko se smatra muslimanom (opet govorim nema prisile, znači samo iznosim svoj stav koji ide uz Islam) treba poštovati neke stvari. A zna se dobro koje su to stvari. Svi mi griješimo, 21. je vijek, sve nam je na dohvat ruke, ne zamjerim ljudima, ali možemo barem neke stvari poput alkohola, cigareta, droge i prostitucije svesti na minimalan nivo. Ako to sredimo vidimo se aBd svi u džennetu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#111 Re: Smrt

Post by Bloo »

Ja bih nekako radije da se na minimum svede laganje, prevare, ružne misli, pokušaji zajeba najrođenijeg svoga, ponižavanje radnika, mržnja.... :-D
User avatar
medvjed23
Posts: 26854
Joined: 16/07/2010 13:49

#112 Re: Smrt

Post by medvjed23 »

i ja, takođe.. bolje uljepšati ili, što bi pesimisti rekli, učiniti manje ružnim ovo malo života što imamo, nego sanjariti o besmrtnosti..
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#113 Re: Smrt

Post by Hakiz »

Smrcak15 wrote:
Hakiz wrote:Koliko ja vidim ljudi ovdje pričaju o smrti kao da su tamo bili pa se vratili.

Kako vjecnikomentator reče "Ja koliko znam..." O čemu znaš, o smrti? Bio tamo ili neki pričali kako je tamo?

Hajde, neka bude.

Svašta...
ne pricamo mi ovdje tako sto smo to vidjeli, nego na osnovu Kur'anskih i poslanikovih objasnjenja
To i govorim. Pričao neki čovjek, a vi onda o tome kao da je to šta je neko pričao stvarno tako. Pritom, ni on nije tamo bio pa se vratio da kaže kako je. Koliko ja znam, ispravi me ako se varam, kada je otišao tamo više se nije vratio, je li tako?

Znači ni on nije pričao iz iskustva.

Doduše, i u nauci ima stvari koje se ne mogu lično iskusiti pa ni izmjeriti. Ono šta se može je izmjeriti posljedice nečega šta se smatra da jeste.

Pa, onda, gdje su mjerljive i vidljive posljedice toga kakva smrt po tim pričama jeste?

Ni toga nema.

Znači ništa, ni dirketnog potvrđivanja nema, ni posrednog i mjerljivog potvrđivanja kroz posljedice, ničega nema da barem malo da podloge pričama o tome kakva je smrt.

Naravno, ovdje ne govorim o činjenici da kada umre osoba nije aktivna i da joj se tijelo raspalo, ne govorimo o toj manifestaciji smrtnih posljedica. Govorim o tome da nema mjerljvih posljedica aktivnosti i postojanja raja, pakla, limba, boravka na tim mjestima itd.

Doduše niko još nije otišao u raj ili pakao. Kako sam ja shvatio, prvo treba da se desi Sudnji dan (ili Kraj svijeta) pa će tek tada biti odlučeno koja duša će u raj a koja u pakao. Do tada svi su u čekaonici, u limbu.

A lijepo kaže narod, obećanje, ludom radovanje.

Eto, tako nekako.

Ali, samo naprijed.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#114 Re: Smrt

Post by sadie_forever »

Hakiz wrote:
Smrcak15 wrote:
Hakiz wrote:Koliko ja vidim ljudi ovdje pričaju o smrti kao da su tamo bili pa se vratili.

Kako vjecnikomentator reče "Ja koliko znam..." O čemu znaš, o smrti? Bio tamo ili neki pričali kako je tamo?

Hajde, neka bude.

Svašta...
ne pricamo mi ovdje tako sto smo to vidjeli, nego na osnovu Kur'anskih i poslanikovih objasnjenja
To i govorim. Pričao neki čovjek, a vi onda o tome kao da je to šta je neko pričao stvarno tako. Pritom, ni on nije tamo bio pa se vratio da kaže kako je. Koliko ja znam, ispravi me ako se varam, kada je otišao tamo više se nije vratio, je li tako?

Znači ni on nije pričao iz iskustva.

Doduše, i u nauci ima stvari koje se ne mogu lično iskusiti pa ni izmjeriti. Ono šta se može je izmjeriti posljedice nečega šta se smatra da jeste.

Pa, onda, gdje su mjerljive i vidljive posljedice toga kakva smrt po tim pričama jeste?

Ni toga nema.

Znači ništa, ni dirketnog potvrđivanja nema, ni posrednog i mjerljivog potvrđivanja kroz posljedice, ničega nema da barem malo da podloge pričama o tome kakva je smrt.

Naravno, ovdje ne govorim o činjenici da kada umre osoba nije aktivna i da joj se tijelo raspalo, ne govorimo o toj manifestaciji smrtnih posljedica. Govorim o tome da nema mjerljvih posljedica aktivnosti i postojanja raja, pakla, limba, boravka na tim mjestima itd.

Doduše niko još nije otišao u raj ili pakao. Kako sam ja shvatio, prvo treba da se desi Sudnji dan (ili Kraj svijeta) pa će tek tada biti odlučeno koja duša će u raj a koja u pakao. Do tada svi su u čekaonici, u limbu.

A lijepo kaže narod, obećanje, ludom radovanje.

Eto, tako nekako.

Ali, samo naprijed.

On je dozivio Miradz i tu vidio poslanike koji su vec mrtvi,znaci isao u te druge dimenzije,moze se reci .s tim sto smisao islama nije saznati sta dusu ceka nakon smrti,to je vise nasa ljudska radoznalost..cak je dusa jedna od Bozijih tajni jer Allah kaze Pitaju te o duši. Reci: “Što je duša – samo Gospodar moj zna, a vama je dano samo malo znanja.” (Al-Isra, 85).
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#115 Re: Smrt

Post by Boemica »

HAVANA wrote: Pa ti napisa da se prekidaju veze i da nemas sjecanja o njima.Koji ce mi qrac ako ih se ne sjecam? De dogovori se sa svevisnjim da znamo. :oops:
:lol: :lol: :lol:
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#116 Re: Smrt

Post by Hakiz »

sadie_forever wrote:

On je dozivio Miradz i tu vidio poslanike koji su vec mrtvi,znaci isao u te druge dimenzije,moze se reci .s tim sto smisao islama nije saznati sta dusu ceka nakon smrti,to je vise nasa ljudska radoznalost..cak je dusa jedna od Bozijih tajni jer Allah kaze Pitaju te o duši. Reci: “Što je duša – samo Gospodar moj zna, a vama je dano samo malo znanja.” (Al-Isra, 85).
Čini mi se da bi ispravnije bilo reći: On je NAVODNO dozivio Miradz i tu vidio poslanike koji su vec mrtvi,znaci isao u te druge dimenzije,moze se reci .s tim sto smisao islama nije saznati sta dusu ceka nakon smrti,to je vise nasa ljudska radoznalost..cak je dusa jedna od Bozijih tajni jer Allah kaze Pitaju te o duši. Reci: “Što je duša – samo Gospodar moj zna, a vama je dano samo malo znanja.” (Al-Isra, 85).
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#117 Re: Smrt

Post by animals »

Smrt je nestanak.
prirodni ciklus..
ono sto vjernici ne zele prihvatiti..
da ce nestati.. kao rosa na suncu..
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#118 Re: Smrt

Post by sadie_forever »

animals wrote:Smrt je nestanak.
prirodni ciklus..
ono sto vjernici ne zele prihvatiti..
da ce nestati.. kao rosa na suncu..
Pa realno nista u prirodi ne nestaje,sve postane nesto drugo,tako da vjerujem da cisti nestanak bi vise bio neprirodan :D tijelo ode u zemlu i hrani zemlju na razne nacine,a dusa--to cemo vidjeti
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#119 Re: Smrt

Post by broj dva »

sadie_forever wrote:
animals wrote:Smrt je nestanak.
prirodni ciklus..
ono sto vjernici ne zele prihvatiti..
da ce nestati.. kao rosa na suncu..
Pa realno nista u prirodi ne nestaje,sve postane nesto drugo,tako da vjerujem da cisti nestanak bi vise bio neprirodan :D tijelo ode u zemlu i hrani zemlju na razne nacine,a dusa--to cemo vidjeti
Atomi ostaju. Osim ako ne dodje do fuzije/fizije, tada i oni mogu postati neki drugi atomi.
Molekule nestaju. Ljudi, svijest, identitet i sve ono sto nas cini onim sto smo nestaje.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#120 Re: Smrt

Post by sadie_forever »

broj dva wrote:
sadie_forever wrote:
animals wrote:Smrt je nestanak.
prirodni ciklus..
ono sto vjernici ne zele prihvatiti..
da ce nestati.. kao rosa na suncu..
Pa realno nista u prirodi ne nestaje,sve postane nesto drugo,tako da vjerujem da cisti nestanak bi vise bio neprirodan :D tijelo ode u zemlu i hrani zemlju na razne nacine,a dusa--to cemo vidjeti
Atomi ostaju. Osim ako ne dodje do fuzije/fizije, tada i oni mogu postati neki drugi atomi.
Molekule nestaju. Ljudi, svijest, identitet i sve ono sto nas cini onim sto smo nestaje.
znaci u ekstremnim slucajevima postaje nesto drugo,ali opet ne nestaje


posto je to neopipljivo i nejasno i sada ne mozemo biti sigurni sta se desava nakon smrti,zasto ne prihvatiti to? znaci mozes li ti opipati neciju svijest?
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#121 Re: Smrt

Post by animals »

Oj, curo..
normalno da ne nestaje skroz..
tijelo pojedu crvi, crva pojede nesto drugo..
lanac ishrane..
sta komplikujes..
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#122 Re: Smrt

Post by sadie_forever »

animals wrote:Oj, curo..
normalno da ne nestaje skroz..
tijelo pojedu crvi, crva pojede nesto drugo..
lanac ishrane..
sta komplikujes..
pa nista ne nestaje,odgovarala sam ti,zasto bi onda dusa nestajala?
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#123 Re: Smrt

Post by animals »

sadie_forever wrote:
animals wrote:Oj, curo..
normalno da ne nestaje skroz..
tijelo pojedu crvi, crva pojede nesto drugo..
lanac ishrane..
sta komplikujes..
pa nista ne nestaje,odgovarala sam ti,zasto bi onda dusa nestajala?
Ajde draga, kad nestane dotoka krvi u mozak, nestaje i duse..
tako da jbg, nada umire posljednja..
pa jel ti mislis da bi imalo smisla da ti zivis jos milijardu godina,
i da tamo sretnes pecinske ljude, u nekoj nirvani..
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#124 Re: Smrt

Post by sadie_forever »

animals wrote:
sadie_forever wrote:
animals wrote:Oj, curo..
normalno da ne nestaje skroz..
tijelo pojedu crvi, crva pojede nesto drugo..
lanac ishrane..
sta komplikujes..
pa nista ne nestaje,odgovarala sam ti,zasto bi onda dusa nestajala?
Ajde draga, kad nestane dotoka krvi u mozak, nestaje i duse..
tako da jbg, nada umire posljednja..
pa jel ti mislis da bi imalo smisla da ti zivis jos milijardu godina,
i da tamo sretnes pecinske ljude, u nekoj nirvani..

onaj ko je u duhovnom svijetu mozda je napredniji od nas danas? i ako smo mi moderniji? mislim ti povrsno sve shvacas,ja vjerujem da je religija jedna sila koju obican covjek prije nije mogao shvatit,pa je opisana dokonom umu,zato neki vjeruju da je Bog stari djed na nebu :-)
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#125 Re: Smrt

Post by beni-bu-man »

animals wrote:Oj, curo..
normalno da ne nestaje skroz..
tijelo pojedu crvi, crva pojede nesto drugo..
lanac ishrane..
sta komplikujes..
pajel zensko ili...... :lol:
Post Reply