PlayStation 5 - all about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#51 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by arnes_king »

pezzar wrote: 16/12/2019 15:46 Meni bi, a vjerujem i mnogima, pored VR kompatibilnosti (što je svakako najavljeno) bila važna kompatibilnost sa dualshock v2 gamepadom. Mislim da gamepad ne može toliko napredovati, a obzirom da je u pitanju bluetooth uređaj, bilo bi dobro da se ne mora kupovati novi. Nešto slično kao što je Move kontroler od ps3 kompatibilan sa ps4.

Promjena performansi prema bolje je neminovna, al' nemojte drugovi da moram još 3 gamepada kupiti da bih mogao pes 2 na 2. :)
Šuška se da će biti kompatibilan. Kod novog Xbox-a su kompatibilni i raniji kontroleri pa se nadamo da će Sony isto uraditi, a valjalo bi.
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#52 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by Ironman_88 »

Ko u 2020 može redovno skupiti 4 osobe za lokalni multiplayer a da pri tome ne izgubi živce i volju za životom, taj bi trebao dobiti na poklon 4 kontrolera od Sony-a kao nagradu :D
imperator01
Posts: 334
Joined: 26/12/2016 09:04

#53 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by imperator01 »

Na ps4 60fps je uglavnom kocio slab cpu, i dijelom sto neke igre iako su mogle da rade da idu na 60fps su radjene za 30fps da se izvuce maximum grafike.
Valjalo je prodati shuplju o 4k i prodati koji 4k TV.

Next gen ce imati custom rijesenja za ssd i igre od temelja pravljene za isti, tako da zaboravi da ces na PC moci postici iste rezultate sto se tice loadinga.
Mozda za koju godinu kad konzole to uvedu kao standard bude i na PC radilo kako treba.
Dovoljno je samo progledati kad su konzole pocele koristi visejezgrene cpu i optimizirati igre za iste a kad je to doslo na PC :izet:
PC je neoptimizovana kanta, i optimizacija je da uvalis sto vise love u hw, brute force, cast izuzetcima.

Dobra stvar je sto ce nove kozole biti hdmi 2.2, znaci imat ce podrsku za free sync i vrr, pa ako neke igre i ne budu locked 60fps nece se primjetiti uz odgovarjuci ekran.

Zanima me koji ce memory bandwidth imati next gen, jer 4k/8k 60/120fps uz sve nove graficke vragolije poput RT-a traze mnoooogo bandwidtha.

Nisam PC master race niti konzole peasant, imam uvijek i Gaming PC i konzole u kuci.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#54 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by diablobih »

Au sta naprica za PC :D Pa eto vidjeli smo sta je bilo za 4k gaming, sada vec PC sisa sa standardom od 144 fpsa. To konzole nece imati do ps6 i novog xboxa. Neoptimizovan pc jeste jedino kada supljiraju sa portom kao sto su sada sa rdr2 uradili, ali eto i to su popravili u roku mjesec.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#55 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by arnes_king »

diablobih wrote: 16/12/2019 16:47 Au sta naprica za PC :D Pa eto vidjeli smo sta je bilo za 4k gaming, sada vec PC sisa sa standardom od 144 fpsa. To konzole nece imati do ps6 i novog xboxa. Neoptimizovan pc jeste jedino kada supljiraju sa portom kao sto su sada sa rdr2 uradili, ali eto i to su popravili u roku mjesec.
Sisa PC od 2000KM +. Vi svi pricate o tom superiornom PC gejmingu a po forumu samo vidim raju kako kuka o nadogradnjama, mozel je vrtit na low/medium, errori itd. I na kraju i kad vidis igru na ultra mega postavkama na PC od 2K+ moras se dobro zagledati da bi uopste skontao razliku. Oko fps tu nema price, svakako je PC u prednosti, ali opet valja izdvojit lovu pa vrtit na necemu tako visokom. Do sada sam igrao vecinu na 30fps, poneki naslov na 60 i nista mi smetalo nije, pogotovo kod vrhunskih igara. Ako sada vecina bude na 60fps to bi bilo odlicno. I da podrzava vise od toga ne pada mi na pamet opet TV kupovati.

PC igre bi bile vec daleko naprednije, mozda, da nije konzola. Konzole diktiraju tempo i covjek ima pravo kada kaze da se najvise rade optimizacije za njih pa zbog toga one i postavljaju standarde. Do sada su igre radjene prvenstveno za HDD, pa i ako imas SSD nisi imao neke tolike prednosti osim vece brzine. Sada kada bude standard u konzolama taj SSD, sve igre ce se praviti prvenstveno za njih pa ce se tu osjetiti veliki napredak tek sada.

Sony je koristio neke fore da bi dobio 4K, ali ipak igram na ogromnom TV na 4K kakvom takvom, za male pare. Xbox one X ima nativni 4K.
Last edited by arnes_king on 16/12/2019 17:07, edited 4 times in total.
User avatar
Abate Fetel
Posts: 1080
Joined: 21/11/2019 18:42
Location: Ne grijem se na konvektore.Hvala!
Contact:

#56 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by Abate Fetel »

Nvidia Shield je kralj gejming konzola
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#57 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by arnes_king »

Abate Fetel wrote: 16/12/2019 16:54 Nvidia Shield je kralj gejming konzola
Mislim da si ofulao temu :lol:
User avatar
Abate Fetel
Posts: 1080
Joined: 21/11/2019 18:42
Location: Ne grijem se na konvektore.Hvala!
Contact:

#58 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by Abate Fetel »

arnes_king wrote: 16/12/2019 16:56
Abate Fetel wrote: 16/12/2019 16:54 Nvidia Shield je kralj gejming konzola
Mislim da si ofulao temu :lol:
ko nije probao i nema pojma, zajebi PS4 5 6 xbox i ostalo za 10 dolara mjesečno igraš sve top igre :D doduše nvidia shield kontaju ko android tv box :mrgreen:
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#59 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by arnes_king »

Abate Fetel wrote: 16/12/2019 17:02
arnes_king wrote: 16/12/2019 16:56
Abate Fetel wrote: 16/12/2019 16:54 Nvidia Shield je kralj gejming konzola
Mislim da si ofulao temu :lol:
ko nije probao i nema pojma, zajebi PS4 5 6 xbox i ostalo za 10 dolara mjesečno igraš sve top igre :D doduše nvidia shield kontaju ko android tv box :mrgreen:
Neka hvala, niti zelim da placam pretplatu da bih nesto igrao niti zelim da je sve digitalno, mislim da ce ih sad Google Stadia zeznuti. Kome valja nek uziva, ali svi imamo drugacije zelje i prema mom misljenju klasicnoj konzoli kao sto je switch, Xbox i PlayStation Nvidia Shield uopste nije konkurencija :D U svakom slucaju sto vise konkurencije ima to je bolje za nas krajnje korisnike.

A te striming servise za oko 10$ mjesecno sad imaju svi, tako da i na drugoj platformi mozes tako igrati.
User avatar
Abate Fetel
Posts: 1080
Joined: 21/11/2019 18:42
Location: Ne grijem se na konvektore.Hvala!
Contact:

#60 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by Abate Fetel »

arnes_king wrote: 16/12/2019 17:04
A te striming servise za oko 10$ mjesecno sad imaju svi, tako da i na drugoj platformi mozes tako igrati.
GEFORCE Now je nešto što za 7,99 dolara mjesečno imaš sve

https://www.nvidia.com/en-sg/shield/games/
imperator01
Posts: 334
Joined: 26/12/2016 09:04

#61 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by imperator01 »

Game streaming je drugi par cipela. To ja za neke nove klince, ne za nas koji smo odrasli uz fizicke kopije igara i koji volimo cist prikaz na ekranu, bez streaming artefact i input laga.

Kakvih 2000+ za PC, pa samo 2080ti je toliko love, dje ostalo 😂
Pc gejmeri jedino kantera u 4k i 144 fps.

Pricaj te PC master race lovacke negdje drugdje :run:
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#62 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by arnes_king »

Abate Fetel wrote: 16/12/2019 17:13
arnes_king wrote: 16/12/2019 17:04
A te striming servise za oko 10$ mjesecno sad imaju svi, tako da i na drugoj platformi mozes tako igrati.
GEFORCE Now je nešto što za 7,99 dolara mjesečno imaš sve

https://www.nvidia.com/en-sg/shield/games/
Imam internet 50/8 i probao sam PSNow i iako je igrivo nije to ni blizu kao kada skinem igru pa je igram offline bez streaminga.

Vidim na google stadia da ljudi cak i sa optikom i gigabitnim brzinama imaju povremene probleme sto je i normalno jer se radi ipak o streamingu.

Ovo je dobro za nekog ko povremeno nesto odigra cisto onako, al za nekog ko voli redovno igrati mnogo toga mislim da i nije.


Ipak i to je sve subjektivno i svi smo drugaciji pa nam se ne moze svima isto svidjati :)

Sto ovaj iznad napisa, ne moze mi nista pruziti radost kao neka nova iscekivana igra u fizickom izdanju :mrgreen:
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#63 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by diablobih »

arnes_king wrote: 16/12/2019 16:53
diablobih wrote: 16/12/2019 16:47 Au sta naprica za PC :D Pa eto vidjeli smo sta je bilo za 4k gaming, sada vec PC sisa sa standardom od 144 fpsa. To konzole nece imati do ps6 i novog xboxa. Neoptimizovan pc jeste jedino kada supljiraju sa portom kao sto su sada sa rdr2 uradili, ali eto i to su popravili u roku mjesec.
Sisa PC od 2000KM +. Vi svi pricate o tom superiornom PC gejmingu a po forumu samo vidim raju kako kuka o nadogradnjama, mozel je vrtit na low/medium, errori itd. I na kraju i kad vidis igru na ultra mega postavkama na PC od 2K+ moras se dobro zagledati da bi uopste skontao razliku. Oko fps tu nema price, svakako je PC u prednosti, ali opet valja izdvojit lovu pa vrtit na necemu tako visokom. Do sada sam igrao vecinu na 30fps, poneki naslov na 60 i nista mi smetalo nije, pogotovo kod vrhunskih igara. Ako sada vecina bude na 60fps to bi bilo odlicno. I da podrzava vise od toga ne pada mi na pamet opet TV kupovati.

PC igre bi bile vec daleko naprednije, mozda, da nije konzola. Konzole diktiraju tempo i covjek ima pravo kada kaze da se najvise rade optimizacije za njih pa zbog toga one i postavljaju standarde. Do sada su igre radjene prvenstveno za HDD, pa i ako imas SSD nisi imao neke tolike prednosti osim vece brzine. Sada kada bude standard u konzolama taj SSD, sve igre ce se praviti prvenstveno za njih pa ce se tu osjetiti veliki napredak tek sada.

Sony je koristio neke fore da bi dobio 4K, ali ipak igram na ogromnom TV na 4K kakvom takvom, za male pare. Xbox one X ima nativni 4K.
Nije ti smetalo, jer ne znas za bolje :D Pa nece na temi raspravljati kako imaju sve najbolje i da nemaju problema. Normalno da ce vecina komentarisati onih sto traze savjet kako i sta i gdje dalje. To sto vidis na plejci jeste ono low i medium na PCu. Ne bih mogao dotaci igru na 30 fps, odvratno.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#64 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by arnes_king »

Pa niko te ne tjera, ne znam zasto se onda zamaras ovom raspravom :mrgreen: s tobom mi brzo dosadi pisati jer pocnes pisati stvari netacne i neosnovane a takav si da ti covjek i postavi 10 argumenata i dokaza ti neces od svog stava odustati :-D


Da mi je bas vidjeti kakav komp+ monitor imas i na cemu igras. Sjecam se samo da si mi pisao u vezi pitanja za ps4 :roll:
User avatar
Abate Fetel
Posts: 1080
Joined: 21/11/2019 18:42
Location: Ne grijem se na konvektore.Hvala!
Contact:

#65 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by Abate Fetel »

dosta spama nego kada ovo čudo izlazi na vidjelo dana i koliko će koštati=
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#66 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by arnes_king »

Abate Fetel wrote: 16/12/2019 17:33 dosta spama nego kada ovo čudo izlazi na vidjelo dana i koliko će koštati=
Praznici 2020, vjerovatno u novembru nekad. Cijena vjerovatno 499$/€, iako postoji mala sansa da ce biti malo i niza.

To je kada izlazi u prodaju a kada ce sony predstaviti konzolu to se ne zna, a nagadja se u februaru.
User avatar
Abate Fetel
Posts: 1080
Joined: 21/11/2019 18:42
Location: Ne grijem se na konvektore.Hvala!
Contact:

#67 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by Abate Fetel »

arnes_king wrote: 16/12/2019 17:28

Da mi je bas vidjeti kakav komp+ monitor imas i na cemu igras. Sjecam se samo da si mi pisao u vezi pitanja za ps4 :roll:
Znam da pitanje nije meni upućeno ali na kompu samo igram Age of empires 3 sa svim ekspanzijama :D
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#68 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by arnes_king »

Abate Fetel wrote: 16/12/2019 17:34
arnes_king wrote: 16/12/2019 17:28

Da mi je bas vidjeti kakav komp+ monitor imas i na cemu igras. Sjecam se samo da si mi pisao u vezi pitanja za ps4 :roll:
Znam da pitanje nije meni upućeno ali na kompu samo igram Age of empires 3 sa svim ekspanzijama :D
:thumbup: i ja na kompu odigram neku nezahtjevnu indie igru ako mi se svidi a nema za ps, bolje nesto svakako i ne mogu pokrenuti a navikao sam na konzole jos od svoje 5-6 godine. Jedno vrijeme sam igrao aktivno samo na pc ali se ipak vratio playstationu :D
Last edited by arnes_king on 16/12/2019 17:36, edited 1 time in total.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#69 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by diablobih »

Svidja mi se sta zele da urade. Samo nesto im ne vjerujem :( Valjda ce barem pola opravdati sto govore, pa da se i moze uzeti konzola.

Ja na 1060 i i7 7700 sa 16 GB RAMa, plus 2 SSDa. Laptop doduse.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#70 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by arnes_king »

diablobih wrote: 16/12/2019 17:36 Svidja mi se sta zele da urade. Samo nesto im ne vjerujem :( Valjda ce barem pola opravdati sto govore, pa da se i moze uzeti konzola.

Ja na 1060 i i7 7700 sa 16 GB RAMa, plus 2 SSDa. Laptop doduse.
Ja sam ovom generacijom bio prezadovoljan, tako da ce svaki napredak biti odlican i ja sam optimistican. Uvijek svi obecaju malo vise nego sto pruze, ali opet na kraju bude ok.
User avatar
Abate Fetel
Posts: 1080
Joined: 21/11/2019 18:42
Location: Ne grijem se na konvektore.Hvala!
Contact:

#71 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by Abate Fetel »

arnes_king wrote: 16/12/2019 17:36 bolje nesto svakako i ne mogu pokrenuti a navikao sam na konzole jos od svoje 5-6 godine.
pa zato i pišem za AOE 3 i ja sam konzolaš još od prve verzije konzole i tomb rajdera i resident evil :D
imperator01
Posts: 334
Joined: 26/12/2016 09:04

#72 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by imperator01 »

Ni ja ne mogu 30fps, hocu da dobijem eye cancer :lol:
Zato se i radujem free sync podrsci kod novi konzola.
A zato imam i PC, i igram multiplatform igre na 4k 144pfs, Ultra :lol:

Mada za cijenu 2080ti uzmes dobar TV i igras sa frame interpolacijom, 30fps smooth as butter.

Primjer optimizacije na PC: i7 7600k imam dropove do 40fps u battlefield v multiplayeru.
Dok jaguar se u konzolama bolje drzi, za ne povjerovati.
User avatar
ferratilis
Posts: 7287
Joined: 25/11/2013 16:48

#73 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by ferratilis »

Nova glasina: PS5 ce imati 13 tflops RDNA 2.0

Image
imperator01
Posts: 334
Joined: 26/12/2016 09:04

#74 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by imperator01 »

Neki su pricali i o 64 CU, vidjet cemo.
Mada i ovih 12 TF je kao 36TF u PC gamingu :izet:
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#75 Re: Sony Play Station 5 - All About

Post by arnes_king »

Evo naletio sam na neki post kao neki leak (prije ce biti nagadjanja) za Sony event 5. februara.

>More major PlayStation 5 news will be unveiled at a PlayStation Meeting event for the press/media on February 5, 2020

>PlayStation Meeting will be held at the Sony Hall in NYC (Sony Hall is an indoor venue in which Sony sponsors and supplies tech inside the theatre)

>The console design, controller, UI/home screen, certain features, console specs, talk from third parties/indie publishers, as well as announcements for PS5 exclusives will be shown.

>Buzz words for the console's features include "little to no load times", "blazing fast downloads", "immersive controls", "modular installs for games, download whatever", "disc drive included", and "download the games, or stream the games as an option" (we're looking at you Stadia)

>PlayStation Now plays a vital role. You can either access games through a subscription fee or own the games out right. Sony (for a limited time) will bundle a 3-month PS Now subscription with the PS5 in select regions in an effort to promote the service to many new owners

>Remote Play is a big feature too, allowing to play your PS5 games on your smartphone, tablet, laptop or desktop. Play those game anywhere, so long there's a Wi-Fi or cellular connection. The console will act as the database for those games to be streamed wherever

>The PlayStation app on mobile gets updated for PS5, adding a new design and other features to enhance your PS5 experience

>Backwards compatiblty with all PS4 games is also a big feature. Through a new transferring features, users will easily transfer their PS4 games to the PS5 if those games are downloaded. Save data/backups for PS4 games will also be transferable

>Backwards compatibility is such a major feature, that games from all 5 PlayStation platforms (PS1, PS2, PSP, PS3 and PS4), will be compatible on PS5, making it an "ultimate PlayStation console", putting an emphasis on past and present gaming. More details about backwards compatiblty will be discussed at a later date, especially at E3

>DualSchock 4 controllers, PSVR, and other PS4 accessories will be forwards compatible on the console as well, making it easy for existing PS4 to transition to the PS5 as well

>Gran Turismo 7, MLB The Show 21, Demon Souls Remastered, Godfall and Legendz (new IP from SIE Santa Monica Studio) are some of the launch titles for the console

>Other games are teased, such as a new Horizon game, new Spider Man from Insomniac, new Crash Bandicoot game, new sci-fi IP from Naughty Dog, new IPs from SIE Japan and London Studio, Final Fantasy 16 qnd a new Resident Evil title

>PS5 will launch worldwide in October 2020. Priced at $499 USD / £449 UK / €449 EU / ¥54,999 JP

>Launching in one model only. No "pro" model at launch

>Specs to be almost on par with Xbox Series X (which will be $100 more), and more powerful than Xbox Lockhart (a console that's $100 less with 4TFlops of compute power compared to the PS5's 10TFlops)

>Press/media will go hands on with the PS5 and it's software demos after the presentation. Expect lots of news coverage that day

>Pre orders for the PS5 will go up on the same day in select regions

>Sony will return to E3 for 2020 to discuss more on the PS5 and other upcoming titles

>"IT'S TIME TO PLAY." is PlayStation's new slogan for the PS5 and the brand as a whole



P.S. Evo za sada jedine potrdjene informacije direktno od Sony-a.

Logo:

Na instagramu za 1 dan 5 miliona lajkova.



Hardware features:

Image
Post Reply