Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
IceBerg
Posts: 101
Joined: 03/03/2018 22:42

#5776 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by IceBerg »

Horcrux wrote: 15/03/2021 15:37
IceBerg wrote: 15/03/2021 15:12 @Ajatolah_ Izvini sto te smaram. Danas sam isao do Poreske da predam AMS obrasce za 2020. godinu, prije toga uplatio porez i za zdravstvo i rekose mi da ce mi obracunati kamate. Rekao sam im da imam informacije da ukoliko platim porez za 2020. do kraja marta 2021. kamate se nece obracunavati, cak mogu zatraziti i povrat poreza. Ali porez je sada manje bitan. S obzirom da vidim da si upucen u tematiku, ako mozes da mi odgovoris da li je istina da mi moraju obracunati kamate za 2020? Nije u pitanju sarajevska poreska, iz jednog manjeg sam grada u kojem fakticki i ako ima freelancera ne placaju porez, jer sam to vidio po njihovom neznanju u Poreskoj.
Ti si, odmah nakon sto ti je novac dospio na racun, u roku od jednog dana, trebao uplatiti porez (3 uplate: budzet kantona, zdrastvo federacije, zdravstvo kantona ako se ne varam) i onda u roku od 5 dana predti AMS-1035 obrazac. Znaci to ti je obaveza bila. Eh ako to nisi uradio, pa si kontao samo jednom sve platiti prije predaje godisnje prijave, tu si malo izvan zakona.
Niko im ne placa porez na vrijeme, a mi moramo u roku od jednog dana. Ali pisu ljudi na jednoj grupi da su uplacivali porez na godisnjem nivou. Imaju kamate, evo sad racunam sta kako. Navodno ne bi trebale biti velike jer mi porez nije veci od 2200 KM.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#5777 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Horcrux »

IceBerg wrote: 15/03/2021 17:00
Horcrux wrote: 15/03/2021 15:37
IceBerg wrote: 15/03/2021 15:12 @Ajatolah_ Izvini sto te smaram. Danas sam isao do Poreske da predam AMS obrasce za 2020. godinu, prije toga uplatio porez i za zdravstvo i rekose mi da ce mi obracunati kamate. Rekao sam im da imam informacije da ukoliko platim porez za 2020. do kraja marta 2021. kamate se nece obracunavati, cak mogu zatraziti i povrat poreza. Ali porez je sada manje bitan. S obzirom da vidim da si upucen u tematiku, ako mozes da mi odgovoris da li je istina da mi moraju obracunati kamate za 2020? Nije u pitanju sarajevska poreska, iz jednog manjeg sam grada u kojem fakticki i ako ima freelancera ne placaju porez, jer sam to vidio po njihovom neznanju u Poreskoj.
Ti si, odmah nakon sto ti je novac dospio na racun, u roku od jednog dana, trebao uplatiti porez (3 uplate: budzet kantona, zdrastvo federacije, zdravstvo kantona ako se ne varam) i onda u roku od 5 dana predti AMS-1035 obrazac. Znaci to ti je obaveza bila. Eh ako to nisi uradio, pa si kontao samo jednom sve platiti prije predaje godisnje prijave, tu si malo izvan zakona.
Niko im ne placa porez na vrijeme, a mi moramo u roku od jednog dana. Ali pisu ljudi na jednoj grupi da su uplacivali porez na godisnjem nivou. Imaju kamate, evo sad racunam sta kako. Navodno ne bi trebale biti velike jer mi porez nije veci od 2200 KM.
Sve znam, ali jbga. Znas da se kola lome na ovim najslabijim. Helem, sa srecom. Pokusaj se izvuci na pricu, nista te ne kosta. :D Javi kako ti je proslo.
merk030
Posts: 677
Joined: 30/06/2018 18:31

#5778 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by merk030 »

Pozdrav ekipa, radim par mjeseci bez prijave, može se staviti pod freelance, web development je u pitanju. Zanima me hoće li mi doći nakon određenog iznosa, čuo sam, 5000KM, da platim porez. Nemam problem s tim nego da li će doći pa da čekam to, ili da idem ja ganjati oko toga.
User avatar
bronhy
Posts: 307
Joined: 01/08/2017 12:24

#5779 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by bronhy »

@IceBerg jesi li morao za svaki mjesec poseban AMS obrazac predavati i posebne uplatnice? I ja trebam platiti 2020-tu ali su mi prosle godine rekli da mogu platiti na kraju godinu i predati neku godisnju prijavu pa ne bi sada da za svaki mjesec moram nositi poseban papir :)
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#5780 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by fox-69 »

merk030 wrote: 15/03/2021 17:22 Pozdrav ekipa, radim par mjeseci bez prijave, može se staviti pod freelance, web development je u pitanju. Zanima me hoće li mi doći nakon određenog iznosa, čuo sam, 5000KM, da platim porez. Nemam problem s tim nego da li će doći pa da čekam to, ili da idem ja ganjati oko toga.
za domaću firmu ili inostranstvo ?

ako je novac iz inostranstva, kao fizičko lici, po zakonu, nisi dužan ništa plaćati, niti prijavljivati, jer nisi zaposlen u BiH, niti posluješ u BiH, niti imaš pravni subjekat u BiH. To što je svaki Kanton izmislio svoj sopstveni zakon koje te tretira kao "radnika", to mogu mačku o rep objesiti. Po tom "novom" zakonu, svaka uplata iz inostranstva se treba oprezvat, kao npr novčana pomoć od rodbine, pokloni itd. Oni su samo izmislili kategoriju "freelancer" koja u zakonu uopšte nema osnovu, niti je ikada imala. Moj savjet ti je, ne plaćaj ništa. Kad te uvedu u sistem, samo će da te muzu, kao što možeš pročitati od drugih forumaša i njihovih iskustava. Novac je lako uplatiti, ali je nemoguće ga dobiti nazad, zato pričekaj do izbora 2022, kada će neke stranke ponuditi rješenje. Nacrt je već spreman. Ali plaćanje 14% , a ne dobiješ ništa zauzvrat je mazohizam. Mnogi će ti reći, da me ne slušaš, i da nisam upućen, ali oni su mladi i nemaju pojma. Oprosti im, što ne znaju.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#5781 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

fox-69 wrote: 15/03/2021 17:29
merk030 wrote: 15/03/2021 17:22 Pozdrav ekipa, radim par mjeseci bez prijave, može se staviti pod freelance, web development je u pitanju. Zanima me hoće li mi doći nakon određenog iznosa, čuo sam, 5000KM, da platim porez. Nemam problem s tim nego da li će doći pa da čekam to, ili da idem ja ganjati oko toga.
za domaću firmu ili inostranstvo ?

ako je novac iz inostranstva, kao fizičko lici, po zakonu, nisi dužan ništa plaćati, niti prijavljivati, jer nisi zaposlen u BiH, niti posluješ u BiH, niti imaš pravni subjekat u BiH. To što je svaki Kanton izmislio svoj sopstveni zakon koje te tretira kao "radnika", to mogu mačku o rep objesiti. Po tom "novom" zakonu, svaka uplata iz inostranstva se treba oprezvat, kao npr novčana pomoć od rodbine, pokloni itd. Oni su samo izmislili kategoriju "freelancer" koja u zakonu uopšte nema osnovu, niti je ikada imala. Moj savjet ti je, ne plaćaj ništa. Kad te uvedu u sistem, samo će da te muzu, kao što možeš pročitati od drugih forumaša i njihovih iskustava. Novac je lako uplatiti, ali je nemoguće ga dobiti nazad, zato pričekaj do izbora 2022, kada će neke stranke ponuditi rješenje. Nacrt je već spreman. Ali plaćanje 14% , a ne dobiješ ništa zauzvrat je mazohizam. Mnogi će ti reći, da me ne slušaš, i da nisam upućen, ali oni su mladi i nemaju pojma. Oprosti im, što ne znaju.
Ne mora placati sebi staz i neke naknade.
Svako mora placati porez na dobit ili dohodak sto prihod od frilensinga jeste.
Takodjer imas besplatno zdravstvo dok si na birou ili ne radis, zasto onda da ga ne placas ako vec zaradjujes pare.
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#5782 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by fox-69 »

mirsek wrote: 15/03/2021 17:45
fox-69 wrote: 15/03/2021 17:29
merk030 wrote: 15/03/2021 17:22 Pozdrav ekipa, radim par mjeseci bez prijave, može se staviti pod freelance, web development je u pitanju. Zanima me hoće li mi doći nakon određenog iznosa, čuo sam, 5000KM, da platim porez. Nemam problem s tim nego da li će doći pa da čekam to, ili da idem ja ganjati oko toga.
za domaću firmu ili inostranstvo ?

ako je novac iz inostranstva, kao fizičko lici, po zakonu, nisi dužan ništa plaćati, niti prijavljivati, jer nisi zaposlen u BiH, niti posluješ u BiH, niti imaš pravni subjekat u BiH. To što je svaki Kanton izmislio svoj sopstveni zakon koje te tretira kao "radnika", to mogu mačku o rep objesiti. Po tom "novom" zakonu, svaka uplata iz inostranstva se treba oprezvat, kao npr novčana pomoć od rodbine, pokloni itd. Oni su samo izmislili kategoriju "freelancer" koja u zakonu uopšte nema osnovu, niti je ikada imala. Moj savjet ti je, ne plaćaj ništa. Kad te uvedu u sistem, samo će da te muzu, kao što možeš pročitati od drugih forumaša i njihovih iskustava. Novac je lako uplatiti, ali je nemoguće ga dobiti nazad, zato pričekaj do izbora 2022, kada će neke stranke ponuditi rješenje. Nacrt je već spreman. Ali plaćanje 14% , a ne dobiješ ništa zauzvrat je mazohizam. Mnogi će ti reći, da me ne slušaš, i da nisam upućen, ali oni su mladi i nemaju pojma. Oprosti im, što ne znaju.
Ne mora placati sebi staz i neke naknade.
Svako mora placati porez na dobit ili dohodak sto prihod od frilensinga jeste.
Takodjer imas besplatno zdravstvo dok si na birou ili ne radis, zasto onda da ga ne placas ako vec zaradjujes pare.
samo se umrijeti mora... zašto se doznake ne oporezuje i to je prihod, a mnogo ih je na birou ?
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#5783 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

fox-69 wrote: 15/03/2021 18:33
mirsek wrote: 15/03/2021 17:45
fox-69 wrote: 15/03/2021 17:29

za domaću firmu ili inostranstvo ?

ako je novac iz inostranstva, kao fizičko lici, po zakonu, nisi dužan ništa plaćati, niti prijavljivati, jer nisi zaposlen u BiH, niti posluješ u BiH, niti imaš pravni subjekat u BiH. To što je svaki Kanton izmislio svoj sopstveni zakon koje te tretira kao "radnika", to mogu mačku o rep objesiti. Po tom "novom" zakonu, svaka uplata iz inostranstva se treba oprezvat, kao npr novčana pomoć od rodbine, pokloni itd. Oni su samo izmislili kategoriju "freelancer" koja u zakonu uopšte nema osnovu, niti je ikada imala. Moj savjet ti je, ne plaćaj ništa. Kad te uvedu u sistem, samo će da te muzu, kao što možeš pročitati od drugih forumaša i njihovih iskustava. Novac je lako uplatiti, ali je nemoguće ga dobiti nazad, zato pričekaj do izbora 2022, kada će neke stranke ponuditi rješenje. Nacrt je već spreman. Ali plaćanje 14% , a ne dobiješ ništa zauzvrat je mazohizam. Mnogi će ti reći, da me ne slušaš, i da nisam upućen, ali oni su mladi i nemaju pojma. Oprosti im, što ne znaju.
Ne mora placati sebi staz i neke naknade.
Svako mora placati porez na dobit ili dohodak sto prihod od frilensinga jeste.
Takodjer imas besplatno zdravstvo dok si na birou ili ne radis, zasto onda da ga ne placas ako vec zaradjujes pare.
samo se umrijeti mora... zašto se doznake ne oporezuje i to je prihod, a mnogo ih je na birou ?
Zato sto to nije prava zarada vec sadaka od koje se prezivljava.
A ne znam vala i sta fali placati, kad sve uplatis drzavi ,racunajuci i penzioni staz i zdravstveno ostane ti oko 70% zarade tj. 70% bruto plate.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5784 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

fox-69 wrote: 15/03/2021 18:33 samo se umrijeti mora... zašto se doznake ne oporezuje i to je prihod, a mnogo ih je na birou ?
Zato sto kad dijete posalje roditelju novac, to onda nema obiljezje dohotka vec je poklon. Poklon se oporezuje po kantonalnim propisima, ali su mnogi oslobodjeni, u ovisnosti od srodstva.

Imas li jos pitanja? :D
IceBerg
Posts: 101
Joined: 03/03/2018 22:42

#5785 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by IceBerg »

fox-69 wrote: 15/03/2021 17:29
merk030 wrote: 15/03/2021 17:22 Pozdrav ekipa, radim par mjeseci bez prijave, može se staviti pod freelance, web development je u pitanju. Zanima me hoće li mi doći nakon određenog iznosa, čuo sam, 5000KM, da platim porez. Nemam problem s tim nego da li će doći pa da čekam to, ili da idem ja ganjati oko toga.
za domaću firmu ili inostranstvo ?

ako je novac iz inostranstva, kao fizičko lici, po zakonu, nisi dužan ništa plaćati, niti prijavljivati, jer nisi zaposlen u BiH, niti posluješ u BiH, niti imaš pravni subjekat u BiH. To što je svaki Kanton izmislio svoj sopstveni zakon koje te tretira kao "radnika", to mogu mačku o rep objesiti. Po tom "novom" zakonu, svaka uplata iz inostranstva se treba oprezvat, kao npr novčana pomoć od rodbine, pokloni itd. Oni su samo izmislili kategoriju "freelancer" koja u zakonu uopšte nema osnovu, niti je ikada imala. Moj savjet ti je, ne plaćaj ništa. Kad te uvedu u sistem, samo će da te muzu, kao što možeš pročitati od drugih forumaša i njihovih iskustava. Novac je lako uplatiti, ali je nemoguće ga dobiti nazad, zato pričekaj do izbora 2022, kada će neke stranke ponuditi rješenje. Nacrt je već spreman. Ali plaćanje 14% , a ne dobiješ ništa zauzvrat je mazohizam. Mnogi će ti reći, da me ne slušaš, i da nisam upućen, ali oni su mladi i nemaju pojma. Oprosti im, što ne znaju.
Sto je najgore ja sam vec u sistemu jer sam latio za 2019. krajem 2020. I tad je proslo bez kamata i svega. S obzirom da sam jedini u mojoj opcini koji je to uradio oni pojma o nicemu nisu imali. Ovo sam sve uradio na nagovor prijateljice cija je stara inspektor pa kaze bolje nego da me zaganja inspekcija. Uplatio sam kad su me pozvali iz Raiffeisen banke i kazali da ce mi zatvoriti racun. Tad sam se informisao i naravno panika na Freelanceri u BiH grupi na Fb i ajde uplatim i ja. Tad su neki tu pisali ali mi i ova drugarica te jedan prijatelj rekli da za 2020. mogu uplatiti do kraja marta 2021. i da cu proci bez kamata. Danas tako pokusao, vec sam i uplatio porez, odnio dokaze u poresku i eto, kazu kamate... Srecom, od pocetka 2021. se ne bavim ovim vise, nakon dvije godine sam poceo raduckati u struci ali sam ostavio pare za porez. Steta sto sam uplatio za 2019. ikako. Znam kasnije da mnogi nisu.
IceBerg
Posts: 101
Joined: 03/03/2018 22:42

#5786 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by IceBerg »

bronhy wrote: 15/03/2021 17:24 @IceBerg jesi li morao za svaki mjesec poseban AMS obrazac predavati i posebne uplatnice? I ja trebam platiti 2020-tu ali su mi prosle godine rekli da mogu platiti na kraju godinu i predati neku godisnju prijavu pa ne bi sada da za svaki mjesec moram nositi poseban papir :)
Jesam, popunio sam AMS obrazac za svaki mjesec 2020. a porez uplatio preko jedne uplatnice. Zdravstvo podijelio, 89,8% jedna uplatnica kanton, 10,2% druga uplatnica Federacija. Mnogo je zbunjoza. Evo sad mi hoce te kamate nakamariti. Izracunao sam sa drugom, nije to velika cifra, oko 250 KM na cifru od 2200 (ovdje su porez + zdravstvo) ali...
IceBerg
Posts: 101
Joined: 03/03/2018 22:42

#5787 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by IceBerg »

mirsek wrote: 15/03/2021 18:59
fox-69 wrote: 15/03/2021 18:33
mirsek wrote: 15/03/2021 17:45
Ne mora placati sebi staz i neke naknade.
Svako mora placati porez na dobit ili dohodak sto prihod od frilensinga jeste.
Takodjer imas besplatno zdravstvo dok si na birou ili ne radis, zasto onda da ga ne placas ako vec zaradjujes pare.
samo se umrijeti mora... zašto se doznake ne oporezuje i to je prihod, a mnogo ih je na birou ?
Zato sto to nije prava zarada vec sadaka od koje se prezivljava.
A ne znam vala i sta fali placati, kad sve uplatis drzavi ,racunajuci i penzioni staz i zdravstveno ostane ti oko 70% zarade tj. 70% bruto plate.
Pa ovako truhlom sistemu sve fali placati, da budem iskren.
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#5788 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by fox-69 »

pinkman wrote: 15/03/2021 19:00
fox-69 wrote: 15/03/2021 18:33 samo se umrijeti mora... zašto se doznake ne oporezuje i to je prihod, a mnogo ih je na birou ?
Zato sto kad dijete posalje roditelju novac, to onda nema obiljezje dohotka vec je poklon. Poklon se oporezuje po kantonalnim propisima, ali su mnogi oslobodjeni, u ovisnosti od srodstva.

Imas li jos pitanja? :D
Pa ako imam dohodak, kako nemam penziono i zdravstveno, nit mi ide staž. To je onaj pravilnik za honorarni rad za firme iz BiH, onih 10%+4% fiktivno zdravstveno na teret radnika. E taj porez plaća firma koja naručuje honorarni posao u BiH... zakon koji vrijedi za domaće firme, primjenili su na strane firme, samo što njih ne mogu natjerat da plate, već pokušavaju čupat od freelancera

Ma meni je to sve mutno... ovo se oprozeju po Kantonalnom zakonu, ono po Federalnom, Šerif kaže u interview-u trebalo se već oporezivati već od 2009, sad su krenuli od 2018, i to za period unazad od 2015... niša s ničim... ko mi garantuje da neće reći, ide porez retroaktivno od 2009.... ja ću ipak pričekat do izbora 2022 ili 2026 da se to sve malo slegne i iskristališe... ne treba žurit... u doba pandemije ili globalne nestabilnosti, ne znaš šta te čeka sutra.

A tebi drug u svakom slučaju hvala na odgovoru .... :thumbup:
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5789 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

fox-69 wrote: 16/03/2021 00:36
pinkman wrote: 15/03/2021 19:00
fox-69 wrote: 15/03/2021 18:33 samo se umrijeti mora... zašto se doznake ne oporezuje i to je prihod, a mnogo ih je na birou ?
Zato sto kad dijete posalje roditelju novac, to onda nema obiljezje dohotka vec je poklon. Poklon se oporezuje po kantonalnim propisima, ali su mnogi oslobodjeni, u ovisnosti od srodstva.

Imas li jos pitanja? :D
Pa ako imam dohodak, kako nemam penziono i zdravstveno, nit mi ide staž. To je onaj pravilnik za honorarni rad za firme iz BiH, onih 10%+4% fiktivno zdravstveno na teret radnika. E taj porez plaća firma koja naručuje honorarni posao u BiH... zakon koji vrijedi za domaće firme, primjenili su na strane firme, samo što njih ne mogu natjerat da plate, već pokušavaju čupat od freelancera

Ma meni je to sve mutno... ovo se oprozeju po Kantonalnom zakonu, ono po Federalnom, Šerif kaže u interview-u trebalo se već oporezivati već od 2009, sad su krenuli od 2018, i to za period unazad od 2015... niša s ničim... ko ti garantuje da neće reći, ide porez retroaktivno od 2009.... ja ću ipak pričekat do izbora 2022 ili 2026 da se to sve malo slegne i iskristališe... ne treba žurit... u doba pandemije ili globalne nestabilnosti, ne znaš šta te čeka sutra.

A tebi drug u svakom slučaju hvala na odgovoru .... :thumbup:
Nece reci da ide 2009 zato sto je sve preko pet godina zastarjelo. I oni po Zakonu o Poreznoj upravi FBIH imaju pravo da kazu da nisi prije npr. tri godine nesto dobro obracunao i da ce ti oni obracunati, a da je teret dokazivanja na tebi - ako se ne slazes sa obracunatim.

Ukratko, imaju sve mehanizme. :D Samo je pitanje da li zele ili ne zele koristiti..

Pokloni su na nivoima kantona, direktni porezi entiteti, a indiektni drzava.
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#5790 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by fox-69 »

pinkman wrote: 16/03/2021 00:43
fox-69 wrote: 16/03/2021 00:36
pinkman wrote: 15/03/2021 19:00

Zato sto kad dijete posalje roditelju novac, to onda nema obiljezje dohotka vec je poklon. Poklon se oporezuje po kantonalnim propisima, ali su mnogi oslobodjeni, u ovisnosti od srodstva.

Imas li jos pitanja? :D
Pa ako imam dohodak, kako nemam penziono i zdravstveno, nit mi ide staž. To je onaj pravilnik za honorarni rad za firme iz BiH, onih 10%+4% fiktivno zdravstveno na teret radnika. E taj porez plaća firma koja naručuje honorarni posao u BiH... zakon koji vrijedi za domaće firme, primjenili su na strane firme, samo što njih ne mogu natjerat da plate, već pokušavaju čupat od freelancera

Ma meni je to sve mutno... ovo se oprozeju po Kantonalnom zakonu, ono po Federalnom, Šerif kaže u interview-u trebalo se već oporezivati već od 2009, sad su krenuli od 2018, i to za period unazad od 2015... niša s ničim... ko ti garantuje da neće reći, ide porez retroaktivno od 2009.... ja ću ipak pričekat do izbora 2022 ili 2026 da se to sve malo slegne i iskristališe... ne treba žurit... u doba pandemije ili globalne nestabilnosti, ne znaš šta te čeka sutra.

A tebi drug u svakom slučaju hvala na odgovoru .... :thumbup:
Nece reci da ide 2009 zato sto je sve preko pet godina zastarjelo. I oni po Zakonu o Poreznoj upravi FBIH imaju pravo da kazu da nisi prije npr. tri godine nesto dobro obracunao i da ce ti oni obracunati, a da je teret dokazivanja na tebi - ako se ne slazes sa obracunatim.

Ukratko, imaju sve mehanizme. :D Samo je pitanje da li zele ili ne zele koristiti..

Pokloni su na nivoima kantona, direktni porezi entiteti, a indiektni drzava.
pa bolje je onda ništa i ne uplaćivat... ionako nemam ništa od tog plaćenog poreza... hvala na savjetu.

btw. druga tema... imal iko da me preporuči, programiranje C# da radim za stranu firmu govorim engleski i njemački, ali da plata bude barem 5 k $/€.. imam iskustva dosta i veoma sam prodoran... ozbiljno pitam ... moze na pp

ILI da mi preporuči gdje naći dobro plaćen posao za strance, link, stranica, email, kontakt
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5791 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by pinkman »

fox-69 wrote: 16/03/2021 00:47
pinkman wrote: 16/03/2021 00:43
fox-69 wrote: 16/03/2021 00:36
Pa ako imam dohodak, kako nemam penziono i zdravstveno, nit mi ide staž. To je onaj pravilnik za honorarni rad za firme iz BiH, onih 10%+4% fiktivno zdravstveno na teret radnika. E taj porez plaća firma koja naručuje honorarni posao u BiH... zakon koji vrijedi za domaće firme, primjenili su na strane firme, samo što njih ne mogu natjerat da plate, već pokušavaju čupat od freelancera

Ma meni je to sve mutno... ovo se oprozeju po Kantonalnom zakonu, ono po Federalnom, Šerif kaže u interview-u trebalo se već oporezivati već od 2009, sad su krenuli od 2018, i to za period unazad od 2015... niša s ničim... ko ti garantuje da neće reći, ide porez retroaktivno od 2009.... ja ću ipak pričekat do izbora 2022 ili 2026 da se to sve malo slegne i iskristališe... ne treba žurit... u doba pandemije ili globalne nestabilnosti, ne znaš šta te čeka sutra.

A tebi drug u svakom slučaju hvala na odgovoru .... :thumbup:
Nece reci da ide 2009 zato sto je sve preko pet godina zastarjelo. I oni po Zakonu o Poreznoj upravi FBIH imaju pravo da kazu da nisi prije npr. tri godine nesto dobro obracunao i da ce ti oni obracunati, a da je teret dokazivanja na tebi - ako se ne slazes sa obracunatim.

Ukratko, imaju sve mehanizme. :D Samo je pitanje da li zele ili ne zele koristiti..

Pokloni su na nivoima kantona, direktni porezi entiteti, a indiektni drzava.
pa bolje je onda ništa i ne uplaćivat... ionako nemam ništa od tog plaćenog poreza... hvala na savjetu.

btw. druga tema... imal iko da me preporuči, programiranje C# da radim za stranu firmu govorim engleski i njemački, ali da plata bude barem 5 k $/€.. imam iskustva dosta i veoma sam prodoran... ozbiljno pitam ... moze na pp
A ako ne uplacujes onda idu i zatezne kamate.
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#5792 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by fox-69 »

pinkman wrote: 16/03/2021 00:52 A ako ne uplacujes onda idu i zatezne kamate.
to je ok za kamate... dođem im onda i porez i kamatu
nego imal kakav posao za programera... expert sam... ali necu ispod 5K dolara.. ozbiljno.. za ove domaće robovlasnike ne radim
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#5793 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by sinus »

Pa đe si "victome" stari prevarantu :D

Gledaj ti kako je on malo ublažio nastup hehehehe

Sad se pazi da ti i ovaj nick ne banuju :kiss:

Sretno,

:sax:
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#5794 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by fox-69 »

20 godina iskustva, full stack developer, tečno govorim engleski i njemački... tražim remote posao u inozemnoj firmi, plata minimum 5K dolara bruto... kontakt preko forumu ili pp. hvala
Last edited by fox-69 on 17/03/2021 00:12, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5795 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by ExNihilo »

Ništa ako ne stavi muhu na avatar...
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#5796 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by mirsek »

fox-69 wrote: 17/03/2021 00:09 20 godina iskustva, full stack developer, tečno govorim engleski i njemački... tražim remote posao u inozemnoj firmi, plata minimum 5K dolara bruto... kontakt preko forumu ili pp. hvala
Otidji na linkedin, na jobs, prijavi se, naci ces posao za maksimum mjesec dva, za platu od od 5k USD bruto.
__Phoenix__
Posts: 2688
Joined: 25/10/2013 20:44

#5797 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by __Phoenix__ »

Ljudi vani rade keramiku i moleraj za vecu bruto platu, ili mijenjaj struku ili se informisi kolike su plate za 20 godina iskustva
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#5798 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by fox-69 »

__Phoenix__ wrote: 17/03/2021 00:33 Ljudi vani rade keramiku i moleraj za vecu bruto platu, ili mijenjaj struku ili se informisi kolike su plate za 20 godina iskustva
u pravu si 100%... ja sebe podcjenjujem.. zato i pitam...
IceBerg
Posts: 101
Joined: 03/03/2018 22:42

#5799 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by IceBerg »

Kakva je situacija kada je u pitanju obracun poreza iz proteklih godina? Bavio sam se freelancingom skoro dvije godine, uplatio porez za 2019. krajem 2020. kad su me malo zaganjali i tad sam rijesio sve bez kamata. Sad sam odlucio uplatiti za 2020. ali kazase mi da imaju i zatezne kamate (te se sjetili da ih nisu obracunali za 2019. pa ce kao sad to), od dana prijema novca na bankovni racun za svaki naredni dan 0,04% od tog iznosa. Ok, platit cu kamate za obje godine, no upitah ih postoji li mogucnost povrata poreza za obje godine, rekose mi da ne. Cak ni za 2020. :-)

Da li je to istina? Mogu li traziti povrat poreza? Oprost kamata ne mogu, jer je to vazilo do 31.12.2020. ali postoje li neke olaksice pri obracunu? Da li se neko susretao sa slicnom situacijom?
nekome
Posts: 2961
Joined: 17/05/2011 10:41

#5800 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

Koja djubrad jebo oni sebe
Post Reply