Pravno pitanje

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Rizvan
Posts: 1283
Joined: 27/11/2013 09:25

#226 Re: Pravno pitanje

Post by Rizvan »

Da li se može podnijeti tužba za iznos duga manji od 50KM?

I koja cifra je prag za podnošenje tužbe, ako i postoji prag?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#227 Re: Pravno pitanje

Post by muminovic »

Prag za podnosenje tuzbe je da je iznos barem: 0.01 KM.

Trosak ti je po advokatskoj tarfi (tarifa na netu) i po Zakonu o sudskim taksama tog kantona (imas na netu)
hfaruk10
Posts: 45
Joined: 20/11/2015 15:08

#228 Re: Pravno pitanje

Post by hfaruk10 »

muminovic wrote:Prag za podnosenje tuzbe je da je iznos barem: 0.01 KM.
Možeš li mi molim te navesti izvor za ovaj donji prag od 0.01 KM za tužbu?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#229 Re: Pravno pitanje

Post by muminovic »

hfaruk10 wrote:
muminovic wrote:Prag za podnosenje tuzbe je da je iznos barem: 0.01 KM.
Možeš li mi molim te navesti izvor za ovaj donji prag od 0.01 KM za tužbu?
Nema izvora, moze bilo koji iznos samo da je pozitivan.

Dakle mozes i 0.0001 KM - objasnjenje sma dao da lakse shvati.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#230 Re: Pravno pitanje

Post by high_volume »

Postoji li "besmisao" u pravnoj terminologiji, u pravnim normama?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#231 Re: Pravno pitanje

Post by muminovic »

high_volume wrote:Postoji li "besmisao" u pravnoj terminologiji, u pravnim normama?
Ne postoji - trenutno vecina od 1 MILIONA komunalnih predmeta na sudu - skuplji je sudski postupak od njih, nego visina potrazivanja, vode se postupci u predmetima gdje je dug 1 KM.

https://www.oslobodjenje.ba/dosjei/inte ... sud-352367

"Zakonodavna i izvršna vlast, ne samo na nivou Kantona nego i FBiH, u saradnji sa VSTV-om moraju raditi na rasterećenju pravosuđa. Sudu se podnose tužbe za sporove čija je vrijednost minorna, a predmet za rješavanje takvog spora košta ovaj sud i Kanton Sarajevo oko 75 KM, pa kod velikog broja komunalnih predmeta i sporova male vrijednosti cijena formiranja jednog spisa znatno premašuje cijenu utuženja. Iznos obavezne sudske takse koja se plaća na iniciranje postupka pred sudom je tri posto od vrijednosti spora, a ne može biti manji od 20 KM. Iznos takse je simboličan, te ako se još tome doda da je veliki broj podnosilaca tužbi oslobođen njenog plaćanja, kao i da se taksa u pravilu ne plaća dobrovoljno, nego se naplaćuje prinudnim putem u sudskom postupku, može se zaključiti, a što je Sud predlagao, da je nužno da Vlada Kantona Sarajevo što prije pristupi izmjeni Zakona o sudskim taksama. Potrebno je odrediti da prinudnu naplatu obavezne sudske takse rade porezne uprave, kao što je to bilo regulisano ranije, a što je slučaj i u drugim kantonima i u Republici Srpskoj. To i ne spada u nadležnost suda."
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#232 Re: Pravno pitanje

Post by kuli1961 »

hfaruk10 wrote:Danas se stanovi u novogradnji uglavnom prodaju bez upotrebne dozvole, jer prodajom ili kaparom investitor koji pravi zgradu tako sebe finansira ili otplaćuje kredit.

Više puta sam vodio postupak legalizacije kod opštine, od urbanističke preko građevinske pa do upotrebne. Ako zgrada nema upotrebnu ne mora da znači da je neće dobit ili ne može dobiti. Možda je investitor u postupku njenog pribavljanja, možda je komisija za tehnički prijem jednostavno utvrdila nedostatke na recimo instalacijama koje se moraju u određenom roku otkloniti.

Ne bih rekao da je nemanje upotrebne dozvole stvar koja vas treba plašiti, više vas treba plašiti razlog zbog koje je nema. Ponavljam ako je nema jer građevina ne udovoljava građevinsko - sigurnosno - tehničkim uslovima za njenu upotrebu, uvijek komisija (ako je postupak za izdavanje upotrebne pokrenut) može naložiti da se nedostaci otklone ukoliko su takve prirode da se mogu otkloniti.

U svakom slučaju, bez upotrebne ne možete uplaniti objekat, on ne postoji u zemljišnim knjigama, pa ne možete ni postati knjižni vlasnik objekta koji nije uplanjen već samo vanknjižni.
Sve je ovo tacno, gotovo identicno pisemo. No, koliko prosjecni gradjanin- potencijalni kupac stana ima znanja, iskustva, ili cak i proste logike- da jednostavno pita- imate li upotrebnu? Ako i pita, odgovori su cesto ovakvi: "ne jos nemamo, pokrenuli smo postupak, komisija nesto zeza, bice uskoro, radi se itd itd.." Dakle, alarm... i sta sad? Kupcu se stan svidja, moze se "protegnuti" za cijenu, treba li sad da on kopa po predmetima organima (pravno lice koje, navodno, vodi postupak tehnickog prijema, gradski organ nadlezan za dozvolu) da vidi i sazna ima li postupka, je li i ako jeste gdje je zapelo,moze l ise otkloniti???? itd...Zakonodavstvo u oblasti gradjenja poznajem, dakle postupak-ko, kada, pod kojim uslovima- mi nije stran, pa ipak ne bih "kopao", osim ako mi je je stan 200% bombona, a prodavac mi daje neke ekstra povoljne uslove kupovine/placanja ili neku drugu beneficiju. A rijeci- kao gore- "radi se, bice"- hvala lijepo! Dakle, cijenom povoljno a pravno uredno je u pravilu nejednacina.
User avatar
stachu
Posts: 4039
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#233 Re: Pravno pitanje

Post by stachu »

Ljudi, trebao bi mi pravni savjet.
U procesu sam kupivine stana, ali (po meni) javlja se problem u smislu da nema spratnosti u ZK.
U pitanju je starogradnja, i investitor nikada nije naveo spratnosti stanova.
Ostalo je sve u redu 1/1, bez opterecenja i sl.
Da li pravno svara problem sto nije navedena spratnost stana?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#234 Re: Pravno pitanje

Post by holowey »

stachu wrote:Ljudi, trebao bi mi pravni savjet.
U procesu sam kupivine stana, ali (po meni) javlja se problem u smislu da nema spratnosti u ZK.
U pitanju je starogradnja, i investitor nikada nije naveo spratnosti stanova.
Ostalo je sve u redu 1/1, bez opterecenja i sl.
Da li pravno svara problem sto nije navedena spratnost stana?
kako ces onda znati koji si stan kupio? recimo dva stana iste kvadrature, istog rasporeda prostorija... koji od ta dva si kupio?
User avatar
stachu
Posts: 4039
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#235 Re: Pravno pitanje

Post by stachu »

holowey wrote:
stachu wrote:Ljudi, trebao bi mi pravni savjet.
U procesu sam kupivine stana, ali (po meni) javlja se problem u smislu da nema spratnosti u ZK.
U pitanju je starogradnja, i investitor nikada nije naveo spratnosti stanova.
Ostalo je sve u redu 1/1, bez opterecenja i sl.
Da li pravno svara problem sto nije navedena spratnost stana?
kako ces onda znati koji si stan kupio? recimo dva stana iste kvadrature, istog rasporeda prostorija... koji od ta dva si kupio?
Pa zato sam se i obratio, da mi se da pravni savjet, kako i sta...
Hvala.. :)
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#236 Re: Pravno pitanje

Post by zateznistub »

Vjerovatno sam potrefio temau, ali ako nisam neka je moderacija iz jesti gdje treba!
Naime, po zidovima doma zdravlja saraj/Vojničko polje su izvješene oznake zabranjeno fotografiranje!

Zanima me da li postoji zakonska osnova za ovo ili se neko igra države?
hfaruk10
Posts: 45
Joined: 20/11/2015 15:08

#237 Re: Pravno pitanje

Post by hfaruk10 »

U FBiH neovlašteno fotografisanje je krivično djelo.

Krivični zakon fbih: (1) Ko fotografski, filmski ili na drugi način snimi drugu osobu bez njezinog pristanka u njezinim prostorijama ili ko takav snimak direktno prenese trećem ili ko mu takav snimak pokaže ili mu na koji drugi način omogući da se s njim direktno upozna, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#238 Re: Pravno pitanje

Post by zateznistub »

hfaruk10 wrote:U FBiH neovlašteno fotografisanje je krivično djelo.

Krivični zakon fbih: (1) Ko fotografski, filmski ili na drugi način snimi drugu osobu bez njezinog pristanka u njezinim prostorijama ili ko takav snimak direktno prenese trećem ili ko mu takav snimak pokaže ili mu na koji drugi način omogući da se s njim direktno upozna, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.
Ali radi se o javnoj ustanovi...
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#239 Re: Pravno pitanje

Post by hladan.preminger »

zateznistub wrote:Vjerovatno sam potrefio temau, ali ako nisam neka je moderacija iz jesti gdje treba!
Naime, po zidovima doma zdravlja saraj/Vojničko polje su izvješene oznake zabranjeno fotografiranje!

Zanima me da li postoji zakonska osnova za ovo ili se neko igra države?
Po meni ima smisla zabtaniti fotografiranje unutar zdravtsvenih ustanova.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#240 Re: Pravno pitanje

Post by zateznistub »

hladan.preminger wrote:
zateznistub wrote:Vjerovatno sam potrefio temau, ali ako nisam neka je moderacija iz jesti gdje treba!
Naime, po zidovima doma zdravlja saraj/Vojničko polje su izvješene oznake zabranjeno fotografiranje!

Zanima me da li postoji zakonska osnova za ovo ili se neko igra države?
Po meni ima smisla zabtaniti fotografiranje unutar zdravtsvenih ustanova.
Razlog?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#241 Re: Pravno pitanje

Post by hladan.preminger »

zateznistub wrote:
hladan.preminger wrote:
zateznistub wrote:Vjerovatno sam potrefio temau, ali ako nisam neka je moderacija iz jesti gdje treba!
Naime, po zidovima doma zdravlja saraj/Vojničko polje su izvješene oznake zabranjeno fotografiranje!

Zanima me da li postoji zakonska osnova za ovo ili se neko igra države?
Po meni ima smisla zabtaniti fotografiranje unutar zdravtsvenih ustanova.
Razlog?
Pravni razlog, pravo ustanove da reguliše uslove rada i ponašanja posjetitelja i zaštita ostalih posjetitelja/pacijenata od fotografiranja.
Praktični, nema nikakve praktične potrebe da se fotografiraju prostorije doma zdravlja, pogotovo gdje se nalaze pacijenti.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#242 Re: Pravno pitanje

Post by julisiz es grant »

Uostalom, postavljanje oznaka za zabranjeno fotografisanje, pušenje i nošenje oružja je obaveza koju zdravstvenim ustanovama, između ostalog, nalaže Agencija za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu (AKAZ), koja je ona koja određuje šta ustanova mora uraditi da bi zadovoljila određen nivo kvaliteta i sigurnosti usluga.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#243 Re: Pravno pitanje

Post by high_volume »

julisiz es grant wrote:Uostalom, postavljanje oznaka za zabranjeno fotografisanje, pušenje i nošenje oružja je obaveza koju zdravstvenim ustanovama, između ostalog, nalaže Agencija za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu (AKAZ), koja je ona koja određuje šta ustanova mora uraditi da bi zadovoljila određen nivo kvaliteta i sigurnosti usluga.
Nisam siguran da AKAZ ima mandat da zabranjuje fotografisanje u medicinskim ustanovama
U okviru svoje djelatnosti Agencija naroĉito:
-koordinira, prikuplja, razvija i usvaja optimalne organizacijske i kliniĉke standarde, ukljuĉujući i kliniĉke vodilje i indikatore izvedbe, u skladu sa utvrđenim prioritetima Agencije na koje je prethodnu saglasnost dalo Ministarstvo,
-razvija sistem akreditiranja usaglašen sa evropskom i međunarodnom praksom iz ove oblasti,
-utvrđuje Listu nadležnih ocjenjivaĉa vanjske provjere kvaliteta,
-vrši postupak akreditacije zdravstvenih ustanova u skladu sa ovim Zakonom, kao i propisima donijetim na osnovu ovog Zakona, te s tim u vezi dodjeljuje, ukida, odnosno obnavlja akreditaciju zdravstvenim ustanovama,
-vodi registre i statistiku u okviru svog djelokruga,
-utvrđuje programe trajne edukacije i obuĉavanja zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika iz ove oblasti,
-sarađuje sa nadležnim organima i institucijama Federacije i kantona, te međunarodnim institucijama i organizacijama iz oblasti poboljšanja kvaliteta i sigurnosti zdravstvenih usluga, kao i iz oblasti akreditacije u zdravstvu,
-obavlja i druge poslove koji proizilaze iz politike, zakona, kaoi podzakonskih akata iz ove oblasti.
http://www.fmoh.gov.ba/images/federalno ... _94-07.pdf
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#244 Re: Pravno pitanje

Post by julisiz es grant »

Oni odredjuju akreditacijske i certifikacijske standarde kojih ima desetine, a jedan od njih su i razlicita obiljezavanja unutar ustanova.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#245 Re: Pravno pitanje

Post by julisiz es grant »

Naplaćuju li advokati sva pismena koja šalju u ime opunomoćenika (a da nisu tužbe ili odgovori na tužbe, to znam da se naplaćuje)?
Ovo pitam ne što sam titiz već što je moj advokat sastavio i uputio jedan dopis za mene a nije mi ispostavio nikakav račun da mu to platim, niti je to pitanje spominjao (sada smo u nekoj pred-tužbenoj fazi), a meni nezgodno da ga pitam "kol'ko ti dođem za ovo?" :D , a opet možda on i čeka to pitanje :D
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#246 Re: Pravno pitanje

Post by muminovic »

julisiz es grant wrote:Naplaćuju li advokati sva pismena koja šalju u ime opunomoćenika (a da nisu tužbe ili odgovori na tužbe, to znam da se naplaćuje)?
Ovo pitam ne što sam titiz već što je moj advokat sastavio i uputio jedan dopis za mene a nije mi ispostavio nikakav račun da mu to platim, niti je to pitanje spominjao (sada smo u nekoj pred-tužbenoj fazi), a meni nezgodno da ga pitam "kol'ko ti dođem za ovo?" :D , a opet možda on i čeka to pitanje :D
imaju pravo da naplate svaku radnju po tarifi (svaku minutu)) ako radnja nije definisana samom tarifom.

medjutim moze te zastupati i bez naknade sako zeli
hfaruk10
Posts: 45
Joined: 20/11/2015 15:08

#247 Re: Pravno pitanje

Post by hfaruk10 »

pretpostavljam da govorite o parničnom - građanskom postupku. U FBiH za sastav obrazloženih podnesaka advokata sleduje 50% nagrade. Dakle ako je visina spora 10.000,00 KM, za svaki obrazloženi podnesak advokat ima pravo da vam obračuna 180 KM. Može naravno i manje ako advokat ispostavi takvu fakturu. A može i više samo ako ste tako ugovorili sa vašim advokatom.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#248 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

julisiz es grant wrote:Naplaćuju li advokati sva pismena koja šalju u ime opunomoćenika (a da nisu tužbe ili odgovori na tužbe, to znam da se naplaćuje)?
Ovo pitam ne što sam titiz već što je moj advokat sastavio i uputio jedan dopis za mene a nije mi ispostavio nikakav račun da mu to platim, niti je to pitanje spominjao (sada smo u nekoj pred-tužbenoj fazi), a meni nezgodno da ga pitam "kol'ko ti dođem za ovo?" :D , a opet možda on i čeka to pitanje :D
Zasto nisi na prvom sastanku sa advokatom , trazio informacije i o njegovom naplacivanju.

Iz mog iskustva-izlazak na rociste je 360 KM, ako druga strana nije prisutna i rociste se nije odrzalo ta je 180 KM.

I sve pripreme za rocista se naplacuju , kao i pisanje dopisa- odvojeno....
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#249 Re: Pravno pitanje

Post by muminovic »

moonca wrote:
julisiz es grant wrote:Naplaćuju li advokati sva pismena koja šalju u ime opunomoćenika (a da nisu tužbe ili odgovori na tužbe, to znam da se naplaćuje)?
Ovo pitam ne što sam titiz već što je moj advokat sastavio i uputio jedan dopis za mene a nije mi ispostavio nikakav račun da mu to platim, niti je to pitanje spominjao (sada smo u nekoj pred-tužbenoj fazi), a meni nezgodno da ga pitam "kol'ko ti dođem za ovo?" :D , a opet možda on i čeka to pitanje :D
Zasto nisi na prvom sastanku sa advokatom , trazio informacije i o njegovom naplacivanju.

Iz mog iskustva-izlazak na rociste je 360 KM, ako druga strana nije prisutna i rociste se nije odrzalo ta je 180 KM.

I sve pripreme za rocista se naplacuju , kao i pisanje dopisa- odvojeno....
To je cijena za spor niske vrijednosti kad je nesto skuplje od 50.000 KM vrjednost spora, onda ti je 914,00 KM plus PDV po rocistu. Imas tarifu na netu
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#250 Re: Pravno pitanje

Post by moonca »

muminovic wrote:
moonca wrote:
julisiz es grant wrote:Naplaćuju li advokati sva pismena koja šalju u ime opunomoćenika (a da nisu tužbe ili odgovori na tužbe, to znam da se naplaćuje)?
Ovo pitam ne što sam titiz već što je moj advokat sastavio i uputio jedan dopis za mene a nije mi ispostavio nikakav račun da mu to platim, niti je to pitanje spominjao (sada smo u nekoj pred-tužbenoj fazi), a meni nezgodno da ga pitam "kol'ko ti dođem za ovo?" :D , a opet možda on i čeka to pitanje :D
Zasto nisi na prvom sastanku sa advokatom , trazio informacije i o njegovom naplacivanju.

Iz mog iskustva-izlazak na rociste je 360 KM, ako druga strana nije prisutna i rociste se nije odrzalo ta je 180 KM.

I sve pripreme za rocista se naplacuju , kao i pisanje dopisa- odvojeno....
To je cijena za spor niske vrijednosti kad je nesto skuplje od 50.000 KM vrjednost spora, onda ti je 914,00 KM plus PDV po rocistu. Imas tarifu na netu
..hm . ko nije u toj struci- jako je tesko dokuciti sve - nekada advokat i ne naplati svaku akciju koju izvede- sve je na dogovoru...
.a i nama, bude nezgodno pitati -a koliko je to sada , koliko dugujem itd...
Post Reply