hAZNADAR wrote:Predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara smatra da je bošnjački nacionalizam umotan u celofan građanskog - put u nestanak ovakve BiH i njenu totalnu disoluciju.
"Takav radikalizam, unitarizam, tjera Srbe u otcjepljenje, a Hrvate u treći entitet",
http://ba.n1info.com/a237710/Vijesti/Vi ... u-BiH.html
Njegovo misljenje nije izdvojeno vec dio visegodisnje kampanje, politike,.... cesto se to cuje u RS. Medjutim predsjednik Federacije je ipak funkcija cije se izjave ne mogu zanemariti.
Na ovom forumu se takodjer cesto spominje bosnjacki nacionalizam kao najopasniji.
U prijevodu - na pocetku bjehu svi za gradjansku multietnicku i cjelovitu BiH - ali ih bosnjacki nacionalisti od toga tjeraju i svojim postupcima tjeraju na nezavisnost(RS) ili treci.
A centar je navodno SDA inace stranka vjerskog/lopovskog tipa a Bakir vodeci nacionalista

.
Posto se ta teza cesto provlaci na drugim temama - kako je bosnjacki nacionalizam glavni krivac i uzrok separatizma - volio bih da protagonisti toga iznesu svoje dokaze ovdje - po mogucnosti hronoloski. Plus - kako se manifestuje.
Meni iskreno receno nije jos jasna odlika bosnjackog nacionalizma - osim ako nije u pitanju nacionalni identitet.
kao i obično, u jednu tvrdnju ubacio si još nekoliko sa kojima se igraš i koje ti daju oružje da pucaš po necertificiranim Bošnjacima.
jer kada postaviš tezu:
"Bošnjački nacionalizam je najopasniji."
koju mnogi forumaši kojima je Bosna i Hercegovina na srcu često spominju, ti etiketiraš svakoga ko to kaže sa ovim odloženim nastavkom te teze:
"bosnjacki nacionalizam glavni krivac i uzrok separatizma".
o čemu je riječ?
ti namjerno ili ne (ali najprije će biti ovo prvo) u prvoj rečenici izbacuješ nekompletnu tezu. Bošnjački nacionalizam je najopasniji. za šta? za koga? nekompletna rečenica kojom se može manipulisati po volji.
jer ako ja kažem da je poskok najopasnija zmija, ja sam i u pravu i u krivu. jer sam dao nekompletnu tezu. poskok jeste najopasnija otrovnica na našim prostorima. Poskok nije najopasnija otrovnica na svijetu.
tako i ova rečenica. bošnjački nacionalizam jeste najopasniji, ali za Bosnu i Hercegovinu. bošnjački nacionalizam nije najopasniji nacionalizam za narode, jer je proizveo ubjedljivo najmanje žrtava, nema i nikad nije imao sistemski plan nasilne promjene demografske slike.
opasan je za Bosnu i Hercegovinu kada nasjeda na troglavu matricu i kada podebljava granice među narodima, ili da me neko ne optuži za patetiku, kada podebljava granicu među teritorijama unutar Bosne i Hercegovine.
mada bi prije svega trebalo definisati bošnjački nacionalizam, u smislu ko je na prvom mjestu, narod ili teritorija Bosne i Hercegovine?
ako je bošnjački nacionalizam spreman na teritorijalne ustupke bilo kakve vrste, znači ako mu je na prvom mjestu narod, onda da. poguban je za Bosnu i Hercegovinu. zato što on daje legitmitet ostalim nacionalizmima, i ako ojača struja koju nije strah pričati o teritorijalnim promjenama međunarodne granice pod firmom očuvanja naroda, onda znači da su hrvatski i srpski nacionalizam dobili i zadnji glas za podjelu Bosne i Hercegovine i nestala je zadnja prepreka. najopasniji je, jer on, ako ode ukrivo, može proizvesti konačnu podjelu Bosne i Hercegovine.
ako je bošnjačkom nacionalizmu na prvom mjestu teritorij u okviru međunarodno priznatih granica, onda možemo govoriti o bošnjačkom nacionalizmu koji je u skladu sa bosanskim nacionalizmom. tada on nije opasan za Bosnu i Hercegovinu. međutim, ono o čemu se često raspravlja jeste to koliko su prve glave u Bošnjaka zaista zagrijane za Banja Luku, Bijeljinu, Čitluk i Trebinje? koliko tu ima borbe da Bosne i Hercegovine bude više u tim mjestima, a koliko ima oportunog bosanskog nacionalizma, jer je sada nepopularno odricati se tih teritorija?
to je o tome:
Bošnjački nacionalizam je najopasniji.
ova teza, koju si progurao zajedno sa prvom baš i nema mnogo poveznica.
"bosnjacki nacionalizam glavni krivac i uzrok separatizma".
ova je teza popularna kod njegovatelja hrvatskog i sprskog nacionalizma i baš nema ni puno veze sa pameću, a ni sa činjenicama. samim tim pretpostavlja da je za rat kriv bošnjački nacionalizam. to je otprilike kao da držiš fetus odgovornim za svoje postupke.
također, prva izjava kao takva, nekompletna, može se naštiklati na ovu drugu u svrhu spinovanja, ali u mnogim slučajevima one mogu stajati apsolutno jedna nasuprot druge. mogu biti oprečne jedna drugoj. i vrlo često jesu.
međutim, etiketiranjem onih koji kažu da je bošnjački nacionalizam najopasniji za BiH kada bude spreman na teritorijalne ustupke i promjene, kao nekakvih velikosrpskih i velikohrvatskih trolova je nonsens. da ne kažem, izrazito glupa tvrdnja.
to što Čavara sere, neka sere. biće i gore ako kojim čudom HDZ ne bude na vlasti 2019. biće potop ako SDA ne bude na vlasti 2019. jer, njihova ugroženost, ugroženost je svakog Hrvata i Bošnjaka. njihove privilegije, jebiga, nisu privilegija svakog Hrvata i Bošnjaka. tu se otprilike završava motivacija tih i takvih za državom, narodima i nacionalizmima. tako da je Čavarina izjava kao referenca, deplasirana.