Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#1 Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by nlt »

ja stvarno ne znam više šta je sa ovim računima za vodu, Sarajevo je u pitanju-
prvi vodomjer, koji sam ja kupio, tamo negdje 2000-2001 godina prikazivao je potrosnju onu realnu i očekivanu oko 12-15 m3 max.
nedugo zatim dolaze ljudi iz VIK-a i uklanjaju taj vodomjer i stavljaju svoj, nije samo meni, nego cijelom naselju,
i onda kubikaža ide gore oko 18m3 mjesečno, ali hajd dobro
4 člana domaćinstva prema njima potroše, prema zadnjem računu čitavih 20m3, pa 20 000 litara, pa dajte ljudi.....
sve instalacije su uredne, nigdje ništa ne curi, ne kapa i sl.
prije koju godinu sam pisao da promjene vodomjer, dođe čovjek i onako neljubazno, seljački kaže dobar je ovaj sasvim OK i ode
evo zadnji račun 30KM, nigdje veze stvarno
kakvo je kod vas stanje, nikako mi ne ide u glavu da se ovoliko vode troši, ne prosipa se ništa....
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by PM72 »

Imaš različite tarife za obračun potrošnje.Nije ista cijena ako trošiš do 5 m3 i preko toga.Ako je sat očitao potrošnju od 20m3 - ne znam šta se buniš?Potrošio si tu količinu vode . Kotlić koji kapa mjesečno nabere 5m3.Dug je mjesec...
strojki
Posts: 32
Joined: 24/09/2010 12:24

#3 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by strojki »

Sve stoji, ali Viksa je fakat katastrofalno preduzeće. Prije nekih 7 godina sam u stanu ugradio odvojeni vodomjer, i jasno mi je da su se tarife vremenom mijenjale, i jasno mi je i zašto, i preko toga mogu da pređem...

No, brojilo je ugrađeno prema zvaničnim preporukama Vodovoda, i u tom momentu su se ugrađivala brojila sa HRI senzorima. Pored ugradnje vodomjera, trebalo je izvesti i kabl u haustor za očitanje brojila, što sam i učinio. Cijeli projekat je koštao preko 300KM, ukoliko se uzmu troškovi materijala (skupo jeste, ali kontam, isplatit će se)... Sve sam uradio prema zvaničnim preporukama Vodovoda, kupio brojilo gdje su mi oni rekli da kupim...

Neki dan, dolazi mi dopis da taj vodomjer (koje je praktično nov i odbrojao svega par stotina m3 vode) moram zamijeniti, jer je navodno istekla neka baterija na senzoru, i da se oni više ne mogu kupiti (mada na web stranici proizvođača senzora se fino vidi da se oni i dalje proizvode, ali Vodovod iz nekog razloga ne želi više da radi sa opremom koju je prije nekoliko godina preporučivao). Insistiraju na tome da se zamijeni sve (i vodomjer, i senzorika i sve ostalo, što je sada novih 300 i nešto KM). Ja fakat ne znam šta da radim? Ima li ko sličnih problema. Dakle, kupio sam vodomjer koji su mi rekli, kupio senzoriku koju su mi rekli, uredno su ga tehnički primili i rekli da je instalacija izvedena prema tehničkim uputama. Nakon nekoliko godina moram sve mijenjati jer oni ne podržavaju više HRI senzore, šta li? Čini mi se da tamo radi go nesposobnjaković i uhljebaš...

Jako puno ljudi je kupilo ovaj vodomjer. Ne znam da li imaju isti problem?
User avatar
dostavljac
Posts: 316
Joined: 15/06/2015 21:22

#4 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by dostavljac »

Kod mene u novogradnji stan.. na početku su poštovali koliko potrosim toliko platim... dolaZILO 10-12 KM sad dodje po 17- 20 KM posljednjih nekoliko računa već uveliko fulaju potrošnju.. na računu piše da mi je staro stanje 159 a novo 169 ja u haustor provjerim tamo piše 126... ne znam ni ja sta šta da radim dal da tuzim ili šta već..
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#5 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by ado_sar »

dostavljac wrote:Kod mene u novogradnji stan.. na početku su poštovali koliko potrosim toliko platim... dolaZILO 10-12 KM sad dodje po 17- 20 KM posljednjih nekoliko računa već uveliko fulaju potrošnju.. na računu piše da mi je staro stanje 159 a novo 169 ja u haustor provjerim tamo piše 126... ne znam ni ja sta šta da radim dal da tuzim ili šta već..
pa nismo u americi da tuzis. vjerovatno ti obracunavaju pausalno, pa nakon nekog vremena sravne stanje. Otidji u centar za potrosace i rijesices problem.
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#6 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by ado_sar »

nlt wrote:ja stvarno ne znam više šta je sa ovim računima za vodu, Sarajevo je u pitanju-
prvi vodomjer, koji sam ja kupio, tamo negdje 2000-2001 godina prikazivao je potrosnju onu realnu i očekivanu oko 12-15 m3 max.
nedugo zatim dolaze ljudi iz VIK-a i uklanjaju taj vodomjer i stavljaju svoj, nije samo meni, nego cijelom naselju,
i onda kubikaža ide gore oko 18m3 mjesečno, ali hajd dobro
4 člana domaćinstva prema njima potroše, prema zadnjem računu čitavih 20m3, pa 20 000 litara, pa dajte ljudi.....
sve instalacije su uredne, nigdje ništa ne curi, ne kapa i sl.
prije koju godinu sam pisao da promjene vodomjer, dođe čovjek i onako neljubazno, seljački kaže dobar je ovaj sasvim OK i ode
evo zadnji račun 30KM, nigdje veze stvarno
kakvo je kod vas stanje, nikako mi ne ide u glavu da se ovoliko vode troši, ne prosipa se ništa....
to ti je sasvim uobicajena potrosnja za 4 clana.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#7 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by O'zone »

"Ne može nam niko ništa, jači smo od sudbine, mogu samo da nas mrze oni što nas ne vole"

...ori se iz kancelarija KJKP ViK Sarajevo
User avatar
dostavljac
Posts: 316
Joined: 15/06/2015 21:22

#8 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by dostavljac »

ado_sar wrote:
dostavljac wrote:Kod mene u novogradnji stan.. na početku su poštovali koliko potrosim toliko platim... dolaZILO 10-12 KM sad dodje po 17- 20 KM posljednjih nekoliko računa već uveliko fulaju potrošnju.. na računu piše da mi je staro stanje 159 a novo 169 ja u haustor provjerim tamo piše 126... ne znam ni ja sta šta da radim dal da tuzim ili šta već..
pa nismo u americi da tuzis. vjerovatno ti obracunavaju pausalno, pa nakon nekog vremena sravne stanje. Otidji u centar za potrosace i rijesices problem.
Što bi mi obračunali paušalno kad imam vodomjer neka mi obračunaju onoliko koliko sam potrošio.. ne bude me po 10 dana u stanu meni opet vode dodje kao da sam bio
... naravno pišem žalbu pa ćemo vidjet šta. Dalje...
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#9 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by drndalo »

Samo pisi i nosi na protokol, nek zavedu, pa moraju odgovarati... I za vodomjer i za ocitavanje...
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#10 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by sabanss »

ado_sar wrote:
nlt wrote:ja stvarno ne znam više šta je sa ovim računima za vodu, Sarajevo je u pitanju-
prvi vodomjer, koji sam ja kupio, tamo negdje 2000-2001 godina prikazivao je potrosnju onu realnu i očekivanu oko 12-15 m3 max.
nedugo zatim dolaze ljudi iz VIK-a i uklanjaju taj vodomjer i stavljaju svoj, nije samo meni, nego cijelom naselju,
i onda kubikaža ide gore oko 18m3 mjesečno, ali hajd dobro
4 člana domaćinstva prema njima potroše, prema zadnjem računu čitavih 20m3, pa 20 000 litara, pa dajte ljudi.....
sve instalacije su uredne, nigdje ništa ne curi, ne kapa i sl.
prije koju godinu sam pisao da promjene vodomjer, dođe čovjek i onako neljubazno, seljački kaže dobar je ovaj sasvim OK i ode
evo zadnji račun 30KM, nigdje veze stvarno
kakvo je kod vas stanje, nikako mi ne ide u glavu da se ovoliko vode troši, ne prosipa se ništa....
to ti je sasvim uobicajena potrosnja za 4 clana.
20 kubika za cetveroclanu porodicu je ok ako imas kucu pa malo zaljevas travu, djeci napunis neki bazencic, operes auto i slicno...
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#11 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by ado_sar »

sabanss wrote:
ado_sar wrote:
to ti je sasvim uobicajena potrosnja za 4 clana.
20 kubika za cetveroclanu porodicu je ok ako imas kucu pa malo zaljevas travu, djeci napunis neki bazencic, operes auto i slicno...
nista onda, kupi novi vodomjer za 300KM plus ugradnja, pa se uvjeri.
User avatar
nivla
Posts: 4288
Joined: 12/01/2008 23:44

#12 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by nivla »

ma vodovod ne pise vodu svaki mjesec, meni se svakih 4-6 mjeseci neko pojavi i ocita, pa sravne i naprave prosjek, naravno svaki mjesec u medjuvremenu "trosim" istu kolicinu vode
primjer: ocitali vodu u februaru i poslali racun od 23,8 , svaki mjesec poslije toga dolazi isti racun
mislim da sad nekad trebaju ocitati stanje i onda ce to biti vjerovatno oko 16 km mjesecno do sljedeceg ocitanja, jednostavno tako rade i sumnjam da ce zalbe biti uvazene
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#13 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by ado_sar »

nivla wrote:ma vodovod ne pise vodu svaki mjesec, meni se svakih 4-6 mjeseci neko pojavi i ocita, pa sravne i naprave prosjek, naravno svaki mjesec u medjuvremenu "trosim" istu kolicinu vode
primjer: ocitali vodu u februaru i poslali racun od 23,8 , svaki mjesec poslije toga dolazi isti racun
mislim da sad nekad trebaju ocitati stanje i onda ce to biti vjerovatno oko 16 km mjesecno do sljedeceg ocitanja, jednostavno tako rade i sumnjam da ce zalbe biti uvazene
da. to rade pogotovo zimi kad ljudima koji su u kucama zalede sahtovi, kada sahtovi budu pod snijegom ili kad iz bio kojeg drugog razloga nisu u stanju procitati potrosnju.

meni je nevjerovatan entuzijazam nasih ljudi koji imaju snage i zelje da se zale na svaku sitnicu, a u vecini slucajeva apsolutno nisu u pravu. 30KM vode za cetveroclanu porodicu u stanu, dakle bez bazena, baste auta isl je prosjek. Nadam se da ce vodovod u buducnosi, kao i sparkasse banka, uvesti kaznu od 20KM za svaku neosnovanu zalbu, samo da bosnje malo ohlade.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by drndalo »

Kako moze biti neosnovan prigovor na ocitanje gdje su napisali da je broj na brojilu 713, a u stvarnosti 689? Naravno da je osnovan...

Zato su i izmislili i odobrili za ugradnju brojila sa DALJINSKIM ocitanjem, da ih mogu ocitavati i ako me nema kuci... Nemaju oni meni sta racunati paushal, ima da ga ocitaju... Kako je njihov problem...
User avatar
dostavljac
Posts: 316
Joined: 15/06/2015 21:22

#15 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by dostavljac »

drndalo wrote:Kako moze biti neosnovan prigovor na ocitanje gdje su napisali da je broj na brojilu 713, a u stvarnosti 689? Naravno da je osnovan...

Zato su i izmislili i odobrili za ugradnju brojila sa DALJINSKIM ocitanjem, da ih mogu ocitavati i ako me nema kuci... Nemaju oni meni sta racunati paushal, ima da ga ocitaju... Kako je njihov problem...
:thumbup:
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#16 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by nineinchnails »

Kod mene je situacija ovakva. Selio sam se nekoliko puta i gdje god sam bio (Alipašino, Dolac Malta, Grbavica), potrošnja vode je bila oko 2-3m3 po stanaru. To je sasvim ok.
2007 se selim na Dobrinju i tada se sve drastično mijenja. Svaki mjesec je potrošnja preko 5m3 po stanaru.
Nema teorije da se toliko potroši. Neko nas negdje zavrće opasno, ali niko da skonta ko i kako.
Imamo par komšija koji uredno plaćaju vodu, iako ne borave tu skoro nikako (pojave se jednom godišnje). Dakle, potrošnja bi trebala biti i manja, a ne veća.
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#17 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by saga »

Pitanje je jesu li u ostalim stanovima svi prijavljeni. Ako je jedno prijavljeno, a njih 4 u stanu...
corei3
Posts: 718
Joined: 22/05/2014 09:42

#18 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by corei3 »

Kuća je u pitanju. pokvario se vodomjer, došli iz vika i zamjenili. Vodomjer na 0001m3. za 10 dana 80m3. Dosli opet, i opet stavili novi vodomjer. Sad je sve OK ali onih 80m3 zbog njihovog neispravnog vodomjera mi nisu oprostili. Taj racun nisam nit cu platiti.
EDIT: Otvorila se nedaleko od mog ulaza rupa precnika 1m i dubine 1m, onako pravolinijska, ko saht. ocito voda saprala godinama. Zvale sve komsije i niko nista. Na kraju mi izbetonirali
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#19 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by sabanss »

ado_sar wrote:
sabanss wrote:
20 kubika za cetveroclanu porodicu je ok ako imas kucu pa malo zaljevas travu, djeci napunis neki bazencic, operes auto i slicno...
nista onda, kupi novi vodomjer za 300KM plus ugradnja, pa se uvjeri.
Dvoje djece, ves masina non-stop radi, bojler, masina za sudje... Prosjek 13 kubika. Meni ne treba, njemu ocigledno ne valja vodomjer osim ako nije slucaj koji sam opisao.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#20 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by moonca »

Sta se desilo u zgradi na AP.
Prije nekoliko godina ,donirani su satovi a ugradnju su placali stanari ko je htjeo.Nisu svi .
Evo sada su im iskljucili te satove i napacuju pausalno-sa satom bilo 7KM sada je 14KM
Kazu ,ako hocete NOVE satove , kostati ce vas 320KM.

UCJENE, UCJENE
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#21 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by kockica_kockica »

Meni vode dosje vise nego struje... u martu mi doslo da sam potrosila za 10 dana boravka kuci 16m3 (stan nema ni 30 m2 ja sama) ... zalila se pisala prituzbe cudesa..

Dosli iz VIKa i oni u pravu... oni su uvijek u pravu...

April potrosnja 11m3 kuci bila mozda pola mjeseca...
Maj potrosnja 10m3 cijeli mjesec bila odsutna ne znam da sam 5 dana sastavila u kuci...

Zadnja dva mjeseca uglavnom kuci potrosnja oko 8m3

U stanu nista ne curi... nemam bazen... trosim uvijek isto... a racuni razliciti... nemoguce...

I neda mi se s njima peglati... jer me namuce i onda mi kazu vi niste dobro vidjeli na vodomjeru cifre nase su ispravne....
User avatar
Edin H.
Posts: 47033
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#22 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by Edin H. »

ado_sar wrote:
sabanss wrote:
ado_sar wrote:
to ti je sasvim uobicajena potrosnja za 4 clana.
20 kubika za cetveroclanu porodicu je ok ako imas kucu pa malo zaljevas travu, djeci napunis neki bazencic, operes auto i slicno...
nista onda, kupi novi vodomjer za 300KM plus ugradnja, pa se uvjeri.
Sta znaci ugradnja?

Je li oni ugradjuju ili ti sam nadjes majstore, pa oni odobre?

Je li sat moras of njih kupiti?
User avatar
oldtajmer
Posts: 5058
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#23 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by oldtajmer »

vik-u mozes samo dohakat da iskljucis vodu i iskopas sebi bunar,nama u zgradi doslo za prosli mjesec da smo potrosili po osam i po kubika svako :-)
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#24 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by ado_sar »

Ti kupujes sat i placas svoje majstore. Upravitelj daje saglasnost a vodovod potvrdi da je sve uradjeno kako treba i prihvati sat
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#25 Re: Je li dosta ogromnih računa za vodu?

Post by sabanss »

Evo malo stariji dokument ali zanimljivo o prosjecnoj potrosnji u zgradama i individualnim domacinstvima odnosno bez vodomjera i sa vodomjerom:

http://skupstina.ks.gov.ba/node/2030

Mada ovdje treba uzeti u obzir da je u zgradama prijavljenih uvijek manje od stvarnog broja...
Post Reply