Nekadasnje Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#251

Post by shana_majka »

m_myers wrote:
sashamtl wrote:
m_myers wrote: Pečenjarnica "Željo" :D Kiosk kod Šeherije, otuda Željovcima nadimak "košpicari"! :D
Ljeti je prodavao i kuhane kukuruze a zimi kestenje, uvijek sam kod njega kupovao kospice kad sam sa rajom isao na kupanje na Miljacku.
Koliko se sjecam bila su aktuelna ova kupalista: (od Vijecnice uzvodno)
- Velika brana (par godina pred rat, kad su podigli onu platformu, prije toga je bilo skakaca koji su skakali u Miljacku sa one zgrade iznad stijene)
- Dariva (kod Male brane)
- Oficirsko
- Kupaliste izmedju Oficirskog i Krecane, dole kad sidjes prema Miljacki preko rijeke je bila neka kuca, znam da je tip stavio neku dasku da bi mogao da prelazi na drugu stranu)
- Krecanu necu da racunam kao kupaliste jer se tu uglavnom lovila riba (gage i sapace :)) a tu je bilo i neko gradiliste
- Ziher
- Popovac
Kasnije je nabavio i frižider sa nekakvim slovenačkim sladoledima, a odmah iznad njega bio frižider sa pekabelinim sladoledima.

Na Popovcu naucio plivati kada sam u trecoj godini života upao u vodu :D
Jbt, još se sjecam kalsifikacija stijena na vodi iznad vode na Popovcu, Crvena bila ona niža, a Bijela ona na vrhu. Malo iznad bilo kupališta za koji nije baš raja znala-zvalo se Zeleno.

Iznad Golubnjak je nekad bila Markova pečina koja je zatrpana kada se Tranzit pravio, ali ja je se sjecam kao dijete.

Sa "Kuće" sam se bacio triput pod Branu. Inace to je prije rata bila naša teritorija, jer sam stanovao u blizini i to je bio naš kvart.
Oficirsko, Golubnjak, Krečana. Ehhhh.. svaka ti čast kada si ih sve spomenuo. Kod daščanog mostića koji si pomenuo bio mali izvor na kojem smo uvijek punili vodu kad smo išli na Popovac.

Sječaš li se natpisa na stijeni iznad Zihera (još se može vidjeti, mada je pravo izblijedio): "Vlaška mahala - hotel bez konkurencije!"

Sjecam se da smo sezonu kupanja otvarali nekad u martu, a znam da je slika mog jarana Mikija izašla u Večernjim kako skače sa gelendera na okuci ispod bazena za 8.mart jedne godine sa natpisom: "hrabari mladić otvorio sezonu kupanja"
"Okuka" izmedju Kozje i Popovca. "Krmetnjak?" :-D
"Zeleno" sam znao kao "Zeleni vir" (sa onim ciglama nazidanim na stijeni).
Cesto se ishlo "cirom" do "behkinog stuba". :D i tu iskakalo :-D
m_myers
Posts: 72
Joined: 29/06/2007 10:49
Location: Daleko od pameti

#252

Post by m_myers »

Jest, to je Zeleni vir. Krmetljak su nekad zvali i Omladinsko,koliko ja znam.

Ehhh sad...mlad sam ja za Ciru, to se moji stariji sjecaju,vjerovatno. Ja sam dovoljno star da se sjecam da smo nekad znali i lopte odigrati na Vekterhauzu nakon Popovca, gjde smo se po mraku kupali. A tamo krajem osamdestetih smo imali običaj ici predvece na Popovac, znam da nas je jednom zajmio puškom onaj stari sa šajkačom (stari je fakat nosio šajkaču,ali ne spominjem ovo ni u kakvom negativnom nacionalnom kontekstu) koji je imao njivu iznad Mirine kafane. Navodno sam čuo da je on nekada prije roknuo lovačkom nekog momka tu, na svom imanju.
Last edited by m_myers on 29/01/2008 11:34, edited 1 time in total.
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#253

Post by shana_majka »

m_myers wrote:Jest, to je Zeleni vir. Krmetljak su nekad zvali i Omladinsko,koliko ja znam.

Ehhh sad...mlad sam ja za Ciru, to se moji stariji sjecaju,vjerovatno. Ja sam dovoljno star da se sjecam da smo nekad znali i lopte odigrati na Vekterhauzu nakon Popovca, gjde smo se po mraku kupali. A tamo krajem osamdestetih smo imali običaj ici predvece na Popovac, znam da nas je jednom zajmio puškom onaj stari sa šajkačom koji je imao njivu iznad Mirine kafane. Navodno sam čuo da je on nekada prije roknuo lovačkom nekog momka tu, na svom imanju.
Znaci..mogu te po cigare (i zvaku za tebe) poslat ;-)
m_myers
Posts: 72
Joined: 29/06/2007 10:49
Location: Daleko od pameti

#254

Post by m_myers »

shana_majka wrote:
m_myers wrote:Jest, to je Zeleni vir. Krmetljak su nekad zvali i Omladinsko,koliko ja znam.

Ehhh sad...mlad sam ja za Ciru, to se moji stariji sjecaju,vjerovatno. Ja sam dovoljno star da se sjecam da smo nekad znali i lopte odigrati na Vekterhauzu nakon Popovca, gjde smo se po mraku kupali. A tamo krajem osamdestetih smo imali običaj ici predvece na Popovac, znam da nas je jednom zajmio puškom onaj stari sa šajkačom koji je imao njivu iznad Mirine kafane. Navodno sam čuo da je on nekada prije roknuo lovačkom nekog momka tu, na svom imanju.
Znaci..mogu te po cigare (i zvaku za tebe) poslat ;-)
Ne možeš vala, ja sam ti vazda bio muhanat na te stvari, to slanje po nešto :D
Ali kad se mora-mora, uvijek je tako bilo!
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#255

Post by shana_majka »

m_myers wrote:
shana_majka wrote:
m_myers wrote:Jest, to je Zeleni vir. Krmetljak su nekad zvali i Omladinsko,koliko ja znam.

Ehhh sad...mlad sam ja za Ciru, to se moji stariji sjecaju,vjerovatno. Ja sam dovoljno star da se sjecam da smo nekad znali i lopte odigrati na Vekterhauzu nakon Popovca, gjde smo se po mraku kupali. A tamo krajem osamdestetih smo imali običaj ici predvece na Popovac, znam da nas je jednom zajmio puškom onaj stari sa šajkačom koji je imao njivu iznad Mirine kafane. Navodno sam čuo da je on nekada prije roknuo lovačkom nekog momka tu, na svom imanju.
Znaci..mogu te po cigare (i zvaku za tebe) poslat ;-)
Ne možeš vala, ja sam ti vazda bio muhanat na te stvari, to slanje po nešto :D
Ali kad se mora-mora, uvijek je tako bilo!
:lol: :lol: :lol:
Ispravno se ponashash! :-D
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#256

Post by skojotovski »

m_myers wrote:
ploska wrote:Ma pekare kod Aise na Bistriku i kod Muharemage na Carsiji su bile najbolje...Pipo,Celo i Radomir,pa burazeri Toskici,rahmetli Karaman Sanel,pa Dzeno s Bistrika,Zuba Damir,pa debeli Ado ,pa mali Neno rahmetli iz Mjedenice,ma joj i mnogo ,mnogo njih samo kad se sjetim :D sve dobri momci..
Pipica je koliko sam ja cuo otišao u Zg početkom rata, a poslije dalje. Radomira se pravo dobro sjecam, kuhali smo nešto protiv njih nekada prije rata (ona raja na raju). Toskić Vedo (imao problema sa gudrom, ali se skinuo,hvala Bogu) i Sedad su tu u Sa, a najstariji Rifko rahmetli poginuo u saobracajki u Italiji. Ja išao u razred sa Harisom, bratom Sanela Karamana (njega ubi onaj mali u staklenom gradu u ratu), debeli Ado Mešak radi u Hitnoj pomoći, Dženo Buza nedavno umro od overa, a ti me sada nakon dugo,dugo vremena pdosjeta na rahmetli Nenu.
koliko ja znam, Mesak radi za Crveni taxi. osim ako u ovih mjesec/dva nije presao u Hitnu.
a, rahmetli Nenu smo zvali Cotoja :D
zar nije Nermin Pipa bio u Cacinoj jedinici? jedva glavu izvukao kad je bila famozna "akcija" Trebevic?
jegdje je Zuba sada? bio je nerazdvojan sa Drazenom, zaboravio sam prezime. stanovao kod Fisa...
m_myers
Posts: 72
Joined: 29/06/2007 10:49
Location: Daleko od pameti

#257

Post by m_myers »

skojotovski wrote:
m_myers wrote:
ploska wrote:Ma pekare kod Aise na Bistriku i kod Muharemage na Carsiji su bile najbolje...Pipo,Celo i Radomir,pa burazeri Toskici,rahmetli Karaman Sanel,pa Dzeno s Bistrika,Zuba Damir,pa debeli Ado ,pa mali Neno rahmetli iz Mjedenice,ma joj i mnogo ,mnogo njih samo kad se sjetim :D sve dobri momci..
Pipica je koliko sam ja cuo otišao u Zg početkom rata, a poslije dalje. Radomira se pravo dobro sjecam, kuhali smo nešto protiv njih nekada prije rata (ona raja na raju). Toskić Vedo (imao problema sa gudrom, ali se skinuo,hvala Bogu) i Sedad su tu u Sa, a najstariji Rifko rahmetli poginuo u saobracajki u Italiji. Ja išao u razred sa Harisom, bratom Sanela Karamana (njega ubi onaj mali u staklenom gradu u ratu), debeli Ado Mešak radi u Hitnoj pomoći, Dženo Buza nedavno umro od overa, a ti me sada nakon dugo,dugo vremena pdosjeta na rahmetli Nenu.
koliko ja znam, Mesak radi za Crveni taxi. osim ako u ovih mjesec/dva nije presao u Hitnu.
a, rahmetli Nenu smo zvali Cotoja :D
zar nije Nermin Pipa bio u Cacinoj jedinici? jedva glavu izvukao kad je bila famozna "akcija" Trebevic?
jegdje je Zuba sada? bio je nerazdvojan sa Drazenom, zaboravio sam prezime. stanovao kod Fisa...
Za Pipu su u pravu, nije bio kod Cace, vec sa nama u 1.brdskoj kod Muje u Ljijljanima, otišao je kasnije nakon 30.05.'93 i one famozne akcije kada smo najebali na Trebeviću, malo sam ja zaboravio neke stvari. Znam da je pokupio četnicima dvije protivavionske rakete strela 2M, a potom skakao sa stijena na Orlovači kao i svi mi. Mešak znam da je vozio prije u hitnoj,bar sam ja tako cuo od Paše (što je bez noge ostao), nisam znao da je prešao u Crveni taxi (hehehehe... sjecaš li se Fefeta, nešto mi on naumpade, jer je on ono hodao sa adinom sestrom, jel de?!)

Za Zubu ne znam!
m_myers
Posts: 72
Joined: 29/06/2007 10:49
Location: Daleko od pameti

#258

Post by m_myers »

A kada već spominjemo likove iz prijeratnog Sarajeva, ko se sjeća Suzija, Suzane (onog feminiziranog lika) što je hodao po gradu i što je nama svima bio prvi dodir za nešto što smo tada smatrali pedelukom (mada nikad nisam bio 100% siguran da je on homosexualac, ali bio je baš ono valjda genetski feminiziran). Znam da je živio negdje gore na Bistriku i da je poginuo kada mu je plin explodirao u kući! :(
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#259

Post by shana_majka »

m_myers wrote:A kada već spominjemo likove iz prijeratnog Sarajeva, ko se sjeća Suzija, Suzane (onog feminiziranog lika) što je hodao po gradu i što je nama svima bio prvi dodir za nešto što smo tada smatrali pedelukom (mada nikad nisam bio 100% siguran da je on homosexualac, ali bio je baš ono valjda genetski feminiziran). Znam da je živio negdje gore na Bistriku i da je poginuo kada mu je plin explodirao u kući! :(
Suzi je Abid (abida) :-D
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#260

Post by skojotovski »

joj, suzi!!! poznato PRAAAVVOOOO, ali ne mogu lika da se sjeti, u p.m!
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#261

Post by shana_majka »

Shuhra!?
m_myers
Posts: 72
Joined: 29/06/2007 10:49
Location: Daleko od pameti

#262

Post by m_myers »

shana_majka wrote:Shuhra!?
Šuhra-Vojnička majka. Vojnici je iz Maršalke ubacivali "liftom" od čaršafa u spavaone, dalje ti prepuštam mašti. Kasnije su je naslijedile neke mladje u Drini, bilo tu i par makroa, sa mnom u vojsci u ratu bio jedan Hrvo, frajera zaklao u Drini osamdesetih jer mu je "radnicu" tukao.


Skojotovski: lik je bio svjetlo smiješan, skoro plav, mršav, imao neke ko pramenove i izuzetno feminizirano ponašanje. Kao malodobni delikventi po Čaršiji smo ga znati ponekad verbalno maltertirati, ali ništa ozbiljno-bilo nam simpatično kako reaguje!

Kad smo već kod "delinkventure" to bi skojotovski morao i znati ili čuti za velike bitke sa pitomcima JNA pred Evropom, to su bile prave makljaže 50 na 50. Ko u filmovima :D
m_myers
Posts: 72
Joined: 29/06/2007 10:49
Location: Daleko od pameti

#263

Post by m_myers »

Jbg, pišem sve ovo sa pravo velikom sjetom. Kada se samo sjetim tih prijeratnih vremena, pa to je neuporedivo sa današnjim vremenom.

Mi smo se nekako svi uklapali u raju, nije bilo bitno jesi li kokuz ili si pravo jak sa lovom, svi smo se nekako jednakim smatrali. Sve je bilo lijepše i jednostavnije nego sada. Nisu raja bila toliko opterecena, imali smo jedni druge u svemu, zafrkancija, djevojke, tekme, izlasci... Danas su mladi žestoko iskompleksirani (cast normalnoj mladoj raji,koja je nažalost u manjini), ali mi to nikada nismo bili. Svjedno nam bilo hoćemo li se nacugati "pljoskom" u parku kod Vijecnice ili ćemo biti šminkeri sa finom curicom.
Ali nismo nikome dali na sebe, imali smo svoj svijet i branili njegove granice,jbg bilo nam je dobro!
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#264

Post by uvjek dobar gost »

m_myers wrote:Jbg, pišem sve ovo sa pravo velikom sjetom. Kada se samo sjetim tih prijeratnih vremena, pa to je neuporedivo sa današnjim vremenom.

Mi smo se nekako svi uklapali u raju, nije bilo bitno jesi li kokuz ili si pravo jak sa lovom, svi smo se nekako jednakim smatrali. Sve je bilo lijepše i jednostavnije nego sada. Nisu raja bila toliko opterecena, imali smo jedni druge u svemu, zafrkancija, djevojke, tekme, izlasci... Danas su mladi žestoko iskompleksirani (cast normalnoj mladoj raji,koja je nažalost u manjini), ali mi to nikada nismo bili. Svjedno nam bilo hoćemo li se nacugati "pljoskom" u parku kod Vijecnice ili ćemo biti šminkeri sa finom curicom.
Ali nismo nikome dali na sebe, imali smo svoj svijet i branili njegove granice,jbg bilo nam je dobro!
Znalo se zadernečiti sa flašom "zvekana" onako uz gitaru... il bez dinara otići negdje i zezati se... nekako bezbrižnija su vremena bila i atmosfera za odrastanje bila normalnija... nije bilo šminkera ovoliko z glave... nekako bilo je meraka i svega ostalog... istina bilo je dosta lažnih rokera... ali sve u svemu meni je pravo drago što sam osjetio bar djelić tog nekog vremena... kad se sjetim starije raje i običaja iz kvarta sjebem se skroz.....

No šta je tu je..... nova vlast nova nafaka....
sashamtl
Posts: 63
Joined: 15/01/2008 00:17

#265

Post by sashamtl »

m_myers wrote: Kasnije je nabavio i frižider sa nekakvim slovenačkim sladoledima, a odmah iznad njega bio frižider sa pekabelinim sladoledima.

Na Popovcu naucio plivati kada sam u trecoj godini života upao u vodu :D
Jbt, još se sjecam kalsifikacija stijena na vodi iznad vode na Popovcu, Crvena bila ona niža, a Bijela ona na vrhu. Malo iznad bilo kupališta za koji nije baš raja znala-zvalo se Zeleno.

Iznad Golubnjak je nekad bila Markova pečina koja je zatrpana kada se Tranzit pravio, ali ja je se sjecam kao dijete.

Sa "Kuće" sam se bacio triput pod Branu. Inace to je prije rata bila naša teritorija, jer sam stanovao u blizini i to je bio naš kvart.
Oficirsko, Golubnjak, Krečana. Ehhhh.. svaka ti čast kada si ih sve spomenuo. Kod daščanog mostića koji si pomenuo bio mali izvor na kojem smo uvijek punili vodu kad smo išli na Popovac.

Sječaš li se natpisa na stijeni iznad Zihera (još se može vidjeti, mada je pravo izblijedio): "Vlaška mahala - hotel bez konkurencije!"

Sjecam se da smo sezonu kupanja otvarali nekad u martu, a znam da je slika mog jarana Mikija izašla u Večernjim kako skače sa gelendera na okuci ispod bazena za 8.mart jedne godine sa natpisom: "hrabari mladić otvorio sezonu kupanja"
Zaboravio sam na sladolede. Znam da sam ponekad kod Sipca uzimao onaj supacki UPI mlijecni sladoled na stapicu dok nisam provalio PKB sladoled na 2 stapica (mislim da je jedna polovina bila zelena a druga crvena) pa onda Mega... :)
PKB mi je ostao u sjecanju po reklamama za Tiramisu, Ledolino i onoj iz osamdesetih :Ja sam ono testo sto trosi se cesto i slano i slatko a zove se kratko - Iglo PKB! :)

Cuo sam za Golubnjak ali nemogu da se sjetim gdje je bio (Markove pecine se takodje ne sjecam jer sam bio mali kad se probio tranzit, ja mislim da je to bilo malo poslije Olimpijade.
Za Zeleni vir sam cuo i mislim da znam gdje je to, otprilike pola sata uzvodno je bilo kupaliste koje se zvalo Pantin vir, po nekom Panti koji se tu udavio (jeste bilo virova ali i dobro kupaliste)
m_myers
Posts: 72
Joined: 29/06/2007 10:49
Location: Daleko od pameti

#266

Post by m_myers »

Sashamtl, Golubnjak ti je odmah iznad Oficirskog, neki 100 metara. Dobio ime zato jer su se golubovi gnjezdili u Markovoj i još jednoj manjoj pecinici iznad. Nekada je i Milja duboka bila pa su se mnogi utapali u njoj: Panta, Pop, Oficir... Tako da su i njeni pojedini dijelovi tako dobijali imena.

Tranzit je igrađen početkom 80-tih tako da je i on promjenio izgled Kanjona Miljacke (jebote, pišem ovo ko da je Kolorado). Gore na onom dijelu iznad Kozije Ćuprije, iznad Mirine kafane, a nekako odmah prema Lapišnici imaju kuće, gornje su od nekih Babića, a donje od Čvora. Kažu da su na livade pored tih Babića kuća kamionima nekad valjda 60-tih istovarali uzorana mezarja sa Višnjika sa kostima rahmetlija, tako da su ljudi u tom kraju tvrdili da im se nešto povremeno priviđa (Mi smo prikaze,bum.bum, ne traži dokaze...

Iskreno, ja mislim da je to usljed konzumiranja većih doza opojnih sredstava tipa dudovače, prepečenica šljive,itd. :D

Iskreno, lijepo je bilo odrastati na našoj prljavoj Milji. Kakva god da je-naša je !!!! :-D :D
ploska
Posts: 98
Joined: 13/02/2007 19:32
Location: tu i tamo

#267

Post by ploska »

m_myers wrote:
ploska wrote:Ma pekare kod Aise na Bistriku i kod Muharemage na Carsiji su bile najbolje...Pipo,Celo i Radomir,pa burazeri Toskici,rahmetli Karaman Sanel,pa Dzeno s Bistrika,Zuba Damir,pa debeli Ado ,pa mali Neno rahmetli iz Mjedenice,ma joj i mnogo ,mnogo njih samo kad se sjetim :D sve dobri momci..
Pipica je koliko sam ja cuo otišao u Zg početkom rata, a poslije dalje. Radomira se pravo dobro sjecam, kuhali smo nešto protiv njih nekada prije rata (ona raja na raju). Toskić Vedo (imao problema sa gudrom, ali se skinuo,hvala Bogu) i Sedad su tu u Sa, a najstariji Rifko rahmetli poginuo u saobracajki u Italiji. Ja išao u razred sa Harisom, bratom Sanela Karamana (njega ubi onaj mali u staklenom gradu u ratu), debeli Ado Mešak radi u Hitnoj pomoći, Dženo Buza nedavno umro od overa, a ti me sada nakon dugo,dugo vremena pdosjeta na rahmetli Nenu.
Pa Pipa se bio vratio u Sa nekoliko godina nakon rata,gdje je sad to samo ptice znaju,Radomir se ja mislim nije ni vracao nikako koliko ja znam,za Adu nisam nista znao ,Celo je izgubio oko u ratu (cuo sam da su on ,Pipa i Radomir belaj napravili cetnicima na Trebevicu,ali su jedva zivu glavu izvukli),eh za Toskice to za Rifka sam znao i cuo sam da se Sedo objesio nazalost ,a Vedu sam sreo par puta,on je bio za jednom trebom otisao u Pariz ,ali se vratio nakon 6 mjeseci,nije mogao vise da izdrzi,Sanel rahmetli mi je bio ko buraz,a i on glavu zijani jeftino skroz,za buraza Hareta neznam nista...Za Dzenu rahmetli nista nisam cuo....ma joj kad se podsjetim na svu tu raju i ima ih jos,jos punooo...Bilo jednom u Sarajevu :roll: sretan sam sto sam bio dio svega toga i hvala ti za sve ove vijesti o raji,ma nema kad smo se svi pogubili po svijetu ,a i ima ih nazalost puno koji su nas napustili zauvijek...
stari_sarajevski_gospodin
Posts: 332
Joined: 09/12/2007 23:29

#268

Post by stari_sarajevski_gospodin »

Mozel se slike postavljat?
m_myers
Posts: 72
Joined: 29/06/2007 10:49
Location: Daleko od pameti

#269

Post by m_myers »

ploska wrote:
m_myers wrote:
ploska wrote:Ma pekare kod Aise na Bistriku i kod Muharemage na Carsiji su bile najbolje...Pipo,Celo i Radomir,pa burazeri Toskici,rahmetli Karaman Sanel,pa Dzeno s Bistrika,Zuba Damir,pa debeli Ado ,pa mali Neno rahmetli iz Mjedenice,ma joj i mnogo ,mnogo njih samo kad se sjetim :D sve dobri momci..
Pipica je koliko sam ja cuo otišao u Zg početkom rata, a poslije dalje. Radomira se pravo dobro sjecam, kuhali smo nešto protiv njih nekada prije rata (ona raja na raju). Toskić Vedo (imao problema sa gudrom, ali se skinuo,hvala Bogu) i Sedad su tu u Sa, a najstariji Rifko rahmetli poginuo u saobracajki u Italiji. Ja išao u razred sa Harisom, bratom Sanela Karamana (njega ubi onaj mali u staklenom gradu u ratu), debeli Ado Mešak radi u Hitnoj pomoći, Dženo Buza nedavno umro od overa, a ti me sada nakon dugo,dugo vremena pdosjeta na rahmetli Nenu.
Pa Pipa se bio vratio u Sa nekoliko godina nakon rata,gdje je sad to samo ptice znaju,Radomir se ja mislim nije ni vracao nikako koliko ja znam,za Adu nisam nista znao ,Celo je izgubio oko u ratu (cuo sam da su on ,Pipa i Radomir belaj napravili cetnicima na Trebevicu,ali su jedva zivu glavu izvukli),eh za Toskice to za Rifka sam znao i cuo sam da se Sedo objesio nazalost ,a Vedu sam sreo par puta,on je bio za jednom trebom otisao u Pariz ,ali se vratio nakon 6 mjeseci,nije mogao vise da izdrzi,Sanel rahmetli mi je bio ko buraz,a i on glavu zijani jeftino skroz,za buraza Hareta neznam nista...Za Dzenu rahmetli nista nisam cuo....ma joj kad se podsjetim na svu tu raju i ima ih jos,jos punooo...Bilo jednom u Sarajevu :roll: sretan sam sto sam bio dio svega toga i hvala ti za sve ove vijesti o raji,ma nema kad smo se svi pogubili po svijetu ,a i ima ih nazalost puno koji su nas napustili zauvijek...
Vedo je sam malom Almom bio otišao u Pariz, ali se vratio nakon par mjeseci i on je, a ne Sedo pokušao samoubistvo vješanjem, ali su ga skinuli u zadnjem momenti. Od tada je drugi čovjek, skinuo se gudre i sve je ok. Hare je tu u Sarajevu, dobar je skroz, vidimo se često na kafi.

Nažalost, u pravu si: Bilo jednom u Sarajevu i sva se ta naša generacija ili rasula il izginula, uglavnom rijetkost je sada sresti nekoga od tih ekipa koje su bile baš, baš dobre. I ja se lagano spremam u tuđinu, supruga mi je već otišla i imam osjećaj da ostavljam cijeli jedan život iza sebe. Nažalost, nikad više onog starog Sarajeva, ni stare raje, sada su neki novi klinci tu, neka nova mjerila ponašanja i vrijednosti!

Ostaj mi dobro, prijatelju!
ploska
Posts: 98
Joined: 13/02/2007 19:32
Location: tu i tamo

#270

Post by ploska »

m_myers wrote:
ploska wrote:
m_myers wrote: Pipica je koliko sam ja cuo otišao u Zg početkom rata, a poslije dalje. Radomira se pravo dobro sjecam, kuhali smo nešto protiv njih nekada prije rata (ona raja na raju). Toskić Vedo (imao problema sa gudrom, ali se skinuo,hvala Bogu) i Sedad su tu u Sa, a najstariji Rifko rahmetli poginuo u saobracajki u Italiji. Ja išao u razred sa Harisom, bratom Sanela Karamana (njega ubi onaj mali u staklenom gradu u ratu), debeli Ado Mešak radi u Hitnoj pomoći, Dženo Buza nedavno umro od overa, a ti me sada nakon dugo,dugo vremena pdosjeta na rahmetli Nenu.
Pa Pipa se bio vratio u Sa nekoliko godina nakon rata,gdje je sad to samo ptice znaju,Radomir se ja mislim nije ni vracao nikako koliko ja znam,za Adu nisam nista znao ,Celo je izgubio oko u ratu (cuo sam da su on ,Pipa i Radomir belaj napravili cetnicima na Trebevicu,ali su jedva zivu glavu izvukli),eh za Toskice to za Rifka sam znao i cuo sam da se Sedo objesio nazalost ,a Vedu sam sreo par puta,on je bio za jednom trebom otisao u Pariz ,ali se vratio nakon 6 mjeseci,nije mogao vise da izdrzi,Sanel rahmetli mi je bio ko buraz,a i on glavu zijani jeftino skroz,za buraza Hareta neznam nista...Za Dzenu rahmetli nista nisam cuo....ma joj kad se podsjetim na svu tu raju i ima ih jos,jos punooo...Bilo jednom u Sarajevu :roll: sretan sam sto sam bio dio svega toga i hvala ti za sve ove vijesti o raji,ma nema kad smo se svi pogubili po svijetu ,a i ima ih nazalost puno koji su nas napustili zauvijek...
Vedo je sam malom Almom bio otišao u Pariz, ali se vratio nakon par mjeseci i on je, a ne Sedo pokušao samoubistvo vješanjem, ali su ga skinuli u zadnjem momenti. Od tada je drugi čovjek, skinuo se gudre i sve je ok. Hare je tu u Sarajevu, dobar je skroz, vidimo se često na kafi.

Nažalost, u pravu si: Bilo jednom u Sarajevu i sva se ta naša generacija ili rasula il izginula, uglavnom rijetkost je sada sresti nekoga od tih ekipa koje su bile baš, baš dobre. I ja se lagano spremam u tuđinu, supruga mi je već otišla i imam osjećaj da ostavljam cijeli jedan život iza sebe. Nažalost, nikad više onog starog Sarajeva, ni stare raje, sada su neki novi klinci tu, neka nova mjerila ponašanja i vrijednosti!

Ostaj mi dobro, prijatelju!
Jest dobro si s Almom je bio gore,a i eto bolje je da su ga skinuli ,ma bas sam ga sreo ovog ljeta,izgleda bolje,ma joj kad se sjetim te raje pa i rahmetli Fiko Hasanovic i ludi Musa i puno puno njih...ma joj Carsija je bila jaka ko grom s ovakvim ljudima ...i tebi pozdravi prijatelju i sve najbolje za novi zivot i novu nafaku..
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#271

Post by skojotovski »

m_myers wrote:
shana_majka wrote:Shuhra!?
Šuhra-Vojnička majka. Vojnici je iz Maršalke ubacivali "liftom" od čaršafa u spavaone, dalje ti prepuštam mašti. Kasnije su je naslijedile neke mladje u Drini, bilo tu i par makroa, sa mnom u vojsci u ratu bio jedan Hrvo, frajera zaklao u Drini osamdesetih jer mu je "radnicu" tukao.


Skojotovski: lik je bio svjetlo smiješan, skoro plav, mršav, imao neke ko pramenove i izuzetno feminizirano ponašanje. Kao malodobni delikventi po Čaršiji smo ga znati ponekad verbalno maltertirati, ali ništa ozbiljno-bilo nam simpatično kako reaguje!

Kad smo već kod "delinkventure" to bi skojotovski morao i znati ili čuti za velike bitke sa pitomcima JNA pred Evropom, to su bile prave makljaže 50 na 50. Ko u filmovima :D
sta ba cuo, ucestvov'o! :D
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#272

Post by skojotovski »

sashamtl wrote:
m_myers wrote: Kasnije je nabavio i frižider sa nekakvim slovenačkim sladoledima, a odmah iznad njega bio frižider sa pekabelinim sladoledima.

Na Popovcu naucio plivati kada sam u trecoj godini života upao u vodu :D
Jbt, još se sjecam kalsifikacija stijena na vodi iznad vode na Popovcu, Crvena bila ona niža, a Bijela ona na vrhu. Malo iznad bilo kupališta za koji nije baš raja znala-zvalo se Zeleno.

Iznad Golubnjak je nekad bila Markova pečina koja je zatrpana kada se Tranzit pravio, ali ja je se sjecam kao dijete.

Sa "Kuće" sam se bacio triput pod Branu. Inace to je prije rata bila naša teritorija, jer sam stanovao u blizini i to je bio naš kvart.
Oficirsko, Golubnjak, Krečana. Ehhhh.. svaka ti čast kada si ih sve spomenuo. Kod daščanog mostića koji si pomenuo bio mali izvor na kojem smo uvijek punili vodu kad smo išli na Popovac.

Sječaš li se natpisa na stijeni iznad Zihera (još se može vidjeti, mada je pravo izblijedio): "Vlaška mahala - hotel bez konkurencije!"

Sjecam se da smo sezonu kupanja otvarali nekad u martu, a znam da je slika mog jarana Mikija izašla u Večernjim kako skače sa gelendera na okuci ispod bazena za 8.mart jedne godine sa natpisom: "hrabari mladić otvorio sezonu kupanja"
Zaboravio sam na sladolede. Znam da sam ponekad kod Sipca uzimao onaj supacki UPI mlijecni sladoled na stapicu dok nisam provalio PKB sladoled na 2 stapica (mislim da je jedna polovina bila zelena a druga crvena) pa onda Mega... :)
PKB mi je ostao u sjecanju po reklamama za Tiramisu, Ledolino i onoj iz osamdesetih :Ja sam ono testo sto trosi se cesto i slano i slatko a zove se kratko - Iglo PKB! :)

Cuo sam za Golubnjak ali nemogu da se sjetim gdje je bio (Markove pecine se takodje ne sjecam jer sam bio mali kad se probio tranzit, ja mislim da je to bilo malo poslije Olimpijade.
Za Zeleni vir sam cuo i mislim da znam gdje je to, otprilike pola sata uzvodno je bilo kupaliste koje se zvalo Pantin vir, po nekom Panti koji se tu udavio (jeste bilo virova ali i dobro kupaliste)
joj, Pekabela je bila najaca! stari ciko je prodavao kod trznice.
Leni i Kapri BETON! zatim Coko Moko, Rum Koktel, Rumenko, Sarenko, taj tvoj dupli Twin, cini mi se, pa Cmok (na sta je uvijek slijedilo "mene u .upak"... :D
sashamtl
Posts: 63
Joined: 15/01/2008 00:17

#273

Post by sashamtl »

Joj, gdje me nadje sa Kaprijem (nemogu da vjerujem da sam ga zadnji put okusio prije SEDAMNEST GODINA! :shock: ) bio je od vanile, napolju cokolada a u sredini punjenje od jagoda. Rumenko je bio u crvenoj boji u u stvari bio je vise kao zaledjeni sok na stapicu ali je Kapri njam, njam :-)
Sarenko je bio u 3 razlicite boje. Mislim da je Leni bio sa ljesnicima,
pa su se onda pred rat pojavili sladoledi na stapicu Medo i Zeko (njih nisam probao). Mislim da su u pocetku imali i neki sladoled sa ukusom Kokakole.
(znao sam nekad napamet sve ove sladolede, stalno su ih reklamirali na zadnjoj strani Mikijevog Almanaha :)
Od UPIjevih sladoleda se sjecam onog na stapicu od vanile, preliven cokoladom, bio je i neki u kornetu u slicnom folu (i odozgo potruse sa ljesnikom) a bili su i oni u okruglim kartonskim kutijicama, mislim da je jedan bio pola jagoda pola vanila a drugi pola cokolada pola vanila.

Nego kad smo kod slatkisa, ko se sjeca najgenijalnije prijeratne poslastice (bar meni je to bila) a to je KINDERLADA, u onoj staklenoj teglici u obliku kantice za mlijeko i pakovanje u casi, sa nasmijanom kravom?
Meni se desavalo da otvorim po 3 teglice i smazem samo bijeli dio :)
Proizvodila ju je neka hrvatska firma po licenci, mislim da ta firma proizvodi imitaciju koja se zove LINOLADA. Da li ju je iko probao i ima li bar slican ukus kao legendarna Kinderlada?

Image
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#274

Post by d2 »

ma daj pa gdje ces vrijedjati kinderladu :) kinderlada zakon :)

sreo sam danas Mr Dzirla i rekao mu za ovo sto ste pisali o njemu na ovom threadu, covjeku bilo pravo drago, kaze gdje to pise, reko na sax forumu :)

poz
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#275

Post by d2 »

ROMA75 wrote:taj debeli se zvao boban smjestili ga poslje rata u dom i mahnuli mu stan a tacno je stari mu je bio fora
navodno je njegova bila ona kuca gdje zivi Ganic ispod Indija.
Post Reply