Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post Reply
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#51 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by triconja »

B6Redhell wrote:Dobro si trconja kasnije kad napisa. Skonta. Ne znam kako kod nas to se zove. Ali konekcija transformera wye-wye naziv gdje moras imati dostupnu nulu.
Mani se tih cvikeraskih izraza, to se u narodu kae trokut zvijezda spoj, a konkretno u tom slucaju je zvijezda.
User avatar
nagibSA
Posts: 897
Joined: 19/10/2017 01:21

#52 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by nagibSA »

Joj trconje jes potkovan. :thumbup: :kiss:
User avatar
B6Redhell
Posts: 5920
Joined: 25/12/2010 04:56

#53 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by B6Redhell »

triconja wrote:
B6Redhell wrote:Dobro si trconja kasnije kad napisa. Skonta. Ne znam kako kod nas to se zove. Ali konekcija transformera wye-wye naziv gdje moras imati dostupnu nulu.
Mani se tih cvikeraskih izraza, to se u narodu kae trokut zvijezda spoj, a konkretno u tom slucaju je zvijezda.
Hahaha kazes cvikeraskih izraza. Dobra ti ta. Ma mene drugi ucili profesiji. Srecom nije narod. Znaci zvijezda trokut za wye wye delta konekciju.
Nauci se nesta svaki dan
Hvala triconjaassssss :thumbup: :thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#54 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by triconja »

B6Redhell wrote:
triconja wrote:
B6Redhell wrote:Dobro si trconja kasnije kad napisa. Skonta. Ne znam kako kod nas to se zove. Ali konekcija transformera wye-wye naziv gdje moras imati dostupnu nulu.
Mani se tih cvikeraskih izraza, to se u narodu kae trokut zvijezda spoj, a konkretno u tom slucaju je zvijezda.
Hahaha kazes cvikeraskih izraza. Dobra ti ta. Ma mene drugi ucili profesiji. Srecom nije narod. Znaci zvijezda trokut za wye wye delta konekciju.
Nauci se nesta svaki dan
Hvala triconjaassssss :thumbup: :thumbup:
Ucio sam i ja u skoli te izraze ali kad majstor kaze da je tako tako je. Sta zna profesor, u zivotu nije dvije zice spojio :lol: .
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#55 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by wewa »

Hvala svima za input!

Ispostavilo se da nam je provedena trofazna struja, pa smo tu na dobitku. A u planu je tursko kupatilo sto opet zahtijeva protocni bojler od 18 ili vise kw, pa je trofazna neophodna.

I da, alipasino je u pitanju, stara ali ne toliko nekvalitetna gradnja kako smo mislili ☺️
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#56 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

B6Redhell wrote:
mali jomu wrote:
B6Redhell wrote:Eh dobra tema,
Meni interesantna pravo. odnosno moje profesionalno polje. Ali nazalost u drugoj drzavi. (Slaba pomoc od mene) Gdje se jacina prikljucka mjeri u amperima. Moze i KW za rezidencije u kojima skoro da i nema trofazne.

Svugdje u svijetu je jacina struje u Amperima......

ovdje je predstavljena u KW (potrosnja) radi lakseg razumijevanja,


za amperazu treba zavrsena skola.............. (SA NE KUPLJENOM DIPLOMOM)
Aha znaci zbog toga se koristi kw kao velicina prikljucka. Mada potroseni kw i prikljucak snage u kw i nemaju neke veze jedno sa drugim.
Za svaki profesionalni prikljucak postoji matematicka formula. I ohm zakon. Kojim racunas kvadraturu stambene povrsine, broj kucanskih potrosnih aparata koji iznosi u wattima koje podijelis s voltazom dobijes ampere. Preko kojih odlucujes profil instalacijske žice. Meni puno lakse baratati sa amperazom.


:thumbup:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#57 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

triconja wrote:
mali jomu wrote:
TESLA_EDISON wrote:Imam i ja usput pitanje. Živim u kući i do stuba sa kojeg primam struju došao je monofazni kabal (faza i nula) tj. sa samo dvije žice. Da li bi ja mogao i na koji način imati trofazni priključak ako mi nekad zatreba?

Ne mozes od monofazne napraviti trofaznu..... trebas dovesti trofaznu.


Za struju ako vam nesto treba Zovite prave elektricare ne vodoinstalatere, zidare, prodavace..... itd jer za struju treba zavrsena skola bez kupljene diplome.
More se od jednofazne napravit trofazna, cak i od istosmjerne je moguce napraviti jednofaznu pa onda u trofaznu. :izet:

Moze..... :thumbup:


To je vec druga prica..... od ove ovdje zasto sam rekao to sto sam tako rekao.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#58 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

Odjednom svi sve znaju..... a sve slupase na obicno pitanje koje je postavljac teme postavio. :lol:

Izgleda da guglo radi punom parom...... :lol:


Samo guglo ne kaze najvaznije stvari..... :mrgreen:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#59 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by triconja »

mali jomu wrote:Odjednom svi sve znaju..... a sve slupase na obicno pitanje koje je postavljac teme postavio. :lol:

Izgleda da guglo radi punom parom...... :lol:


Samo guglo ne kaze najvaznije stvari..... :mrgreen:
Pravi majstori koji to znaju nece svoje znanje davati dzaba po internetu :izet: , svaki razgovor i savjet se placa.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#60 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

triconja wrote:
Pravi majstori koji to znaju nece svoje znanje davati dzaba po internetu :izet: , svaki razgovor i savjet se placa.

Majstorima nista ne smeta...... narociti kad neko nesto nezna i pita za savjet.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#61 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Euridika »

B6Redhell wrote:
mali jomu wrote:
B6Redhell wrote:Eh dobra tema,
Meni interesantna pravo. odnosno moje profesionalno polje. Ali nazalost u drugoj drzavi. (Slaba pomoc od mene) Gdje se jacina prikljucka mjeri u amperima. Moze i KW za rezidencije u kojima skoro da i nema trofazne.

Svugdje u svijetu je jacina struje u Amperima......

ovdje je predstavljena u KW (potrosnja) radi lakseg razumijevanja,


za amperazu treba zavrsena skola.............. (SA NE KUPLJENOM DIPLOMOM)
Aha znaci zbog toga se koristi kw kao velicina prikljucka. Mada potroseni kw i prikljucak snage u kw i nemaju neke veze jedno sa drugim.
Za svaki profesionalni prikljucak postoji matematicka formula. I ohm zakon. Kojim racunas kvadraturu stambene povrsine, broj kucanskih potrosnih aparata koji iznosi u wattima koje podijelis s voltazom dobijes ampere. Preko kojih odlucujes profil instalacijske žice. Meni puno lakse baratati sa amperazom.
Brkate pojmove. Jačina struje je jedan pojam, mjeri se u amperima. Ja sam pričala o priključnoj snazi, jer se po našim uredbama u elektroenergetskom sektoru kupuje priključna snaga koja se izražava u kW. Potrošnja se iskazuje u kWh, tj. utrošenoj snazi u jedinici vremena i ona je osnov za tarifiranje i naplatu, ne za priključenje.
Priključna snaga se naravno izračunava preko jačine struje, ali se ne iskazuje u tom obliku krajnjem kupcu. Ima tu još finti, da ne obrazlažem sve detaljno na forumu, limitatorima snage se određuje izlazna snaga, a ona je u funkciji jačine struje itd.

@triconja
Men' s' čini da smo mi i kolege. :D
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#62 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bh.tornjak »

B6Redhell wrote:
mali jomu wrote:
B6Redhell wrote:Eh dobra tema,
Meni interesantna pravo. odnosno moje profesionalno polje. Ali nazalost u drugoj drzavi. (Slaba pomoc od mene) Gdje se jacina prikljucka mjeri u amperima. Moze i KW za rezidencije u kojima skoro da i nema trofazne.

Svugdje u svijetu je jacina struje u Amperima......

ovdje je predstavljena u KW (potrosnja) radi lakseg razumijevanja,


za amperazu treba zavrsena skola.............. (SA NE KUPLJENOM DIPLOMOM)
Aha znaci zbog toga se koristi kw kao velicina prikljucka. Mada potroseni kw i prikljucak snage u kw i nemaju neke veze jedno sa drugim.
Za svaki profesionalni prikljucak postoji matematicka formula. I ohm zakon. Kojim racunas kvadraturu stambene povrsine, broj kucanskih potrosnih aparata koji iznosi u wattima koje podijelis s voltazom dobijes ampere. Preko kojih odlucujes profil instalacijske žice. Meni puno lakse baratati sa amperazom.

kakve veze ima Ohmov zakon s kvadraturom stambene povrsine....???? :-)

Ohmov zakon "opisuje" odnos jacine struje (Amperaza), otpora provodnika i/ili potrosaca(Ohmaza), i napona struje (Voltaza).
Ohmov zakon je tacan tj. tacno se te vrijednosti mogu uzracunati samo kod istosmijerne struje dok kod izmjenicne monofazne a pogotovo trofazne struje Ohmov zakon moze posluziti ali nije bas tacan.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#63 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bh.tornjak »

mali jomu wrote:
triconja wrote: More se od jednofazne napravit trofazna, cak i od istosmjerne je moguce napraviti jednofaznu pa onda u trofaznu. :izet:

Moze..... :thumbup:


To je vec druga prica..... od ove ovdje zasto sam rekao to sto sam tako rekao.
:shock:
:run:

majstore....jel znas mozda da su faze kod trofazne struje "prostorno" pomaknute.....za 120°....???
kako da od jedne faze napravis tri prostorno pomaknute....???


ako imas resenje......prijavi se.....Nobelova nagrada te ceka zagarantovano
Last edited by bh.tornjak on 31/12/2017 10:26, edited 1 time in total.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#64 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

bh.tornjak wrote: :shock:
:run:
:thumbup: :thumbup: :thumbup:


(konta kad vidi da iz razvodne kutije u sobi vidi da od jedne faze idu na tri strane.... :lol: )
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#65 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by triconja »

Euridika wrote:
B6Redhell wrote:
mali jomu wrote:

Svugdje u svijetu je jacina struje u Amperima......

ovdje je predstavljena u KW (potrosnja) radi lakseg razumijevanja,


za amperazu treba zavrsena skola.............. (SA NE KUPLJENOM DIPLOMOM)
Aha znaci zbog toga se koristi kw kao velicina prikljucka. Mada potroseni kw i prikljucak snage u kw i nemaju neke veze jedno sa drugim.
Za svaki profesionalni prikljucak postoji matematicka formula. I ohm zakon. Kojim racunas kvadraturu stambene povrsine, broj kucanskih potrosnih aparata koji iznosi u wattima koje podijelis s voltazom dobijes ampere. Preko kojih odlucujes profil instalacijske žice. Meni puno lakse baratati sa amperazom.
Brkate pojmove. Jačina struje je jedan pojam, mjeri se u amperima. Ja sam pričala o priključnoj snazi, jer se po našim uredbama u elektroenergetskom sektoru kupuje priključna snaga koja se izražava u kW. Potrošnja se iskazuje u kWh, tj. utrošenoj snazi u jedinici vremena i ona je osnov za tarifiranje i naplatu, ne za priključenje.
Priključna snaga se naravno izračunava preko jačine struje, ali se ne iskazuje u tom obliku krajnjem kupcu. Ima tu još finti, da ne obrazlažem sve detaljno na forumu, limitatorima snage se određuje izlazna snaga, a ona je u funkciji jačine struje itd.

@triconja
Men' s' čini da smo mi i kolege. :D
:lol: :thumbup:
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#66 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bh.tornjak »

mali jomu wrote:
bh.tornjak wrote: :shock:
:run:
:thumbup: :thumbup: :thumbup:


(konta kad vidi da iz razvodne kutije u sobi vidi da od jedne faze idu na tri strane.... :lol: )
ja sam tako vidio dje cova pravi "sestofaznu" struju :lol: :lol: :lol:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#67 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

bh.tornjak wrote: majstore....jel znas mozda da su faze kod trofazne struje "prostorno" pomaknute.....za 120°....???
kako da od jedne faze napravis tri prostorno pomaknute....???


ako imas resenje......prijavi se.....Nobelova nagrada te ceka zagarantovano

:lol:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#68 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

bh.tornjak wrote:
ja sam tako vidio dje cova pravi "sestofaznu" struju :lol: :lol: :lol:

:thumbup:
Seawolf
Posts: 7751
Joined: 14/06/2012 22:59

#69 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Seawolf »

Euridika wrote:... Potrošnja se iskazuje u kWh, tj. utrošenoj snazi u jedinici vremena i ona je osnov za tarifiranje i naplatu, ne za priključenje...
:?: Potrošnja iskazana u kWh, nije utrošena snaga u jedinici vremena, nego je proizvod snage sa vremenom trošenja i odgovara utrošenoj energiji.

A snaga je jednaka utrošenoj energiji u jedinici vremena.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#70 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by pirmin »

Kakve je Bosna i H. imala elektricare i inzinjere nekad. :-)
User avatar
nagibSA
Posts: 897
Joined: 19/10/2017 01:21

#71 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by nagibSA »

pirmin wrote:Kakve je Bosna i H. imala elektricare i inzinjere nekad. :-)
Ima i sada, vidi se iz prilozenog. :thumbup: :izet: :D
Seawolf
Posts: 7751
Joined: 14/06/2012 22:59

#72 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Seawolf »

pirmin wrote:Kakve je Bosna i H. imala elektricare i inzinjere nekad. :-)
Jah ... Jazuk za Bosnu, a i za Hercegovinu.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5920
Joined: 25/12/2010 04:56

#73 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by B6Redhell »

bh.tornjak wrote:
B6Redhell wrote:
B6Redhell wrote:Eh dobra tema,
Meni interesantna pravo. odnosno moje profesionalno polje. Ali nazalost u drugoj drzavi. (Slaba pomoc od mene) Gdje se jacina prikljucka mjeri u amperima. Moze i KW za rezidencije u kojima skoro da i nema trofazne.

Aha znaci zbog toga se koristi kw kao velicina prikljucka. Mada potroseni kw i prikljucak snage u kw i nemaju neke veze jedno sa drugim.
Za svaki profesionalni prikljucak postoji matematicka formula. I ohm zakon. Kojim racunas kvadraturu stambene povrsine, broj kucanskih potrosnih aparata koji iznosi u wattima koje podijelis s voltazom dobijes ampere. Preko kojih odlucujes profil instalacijske žice. Meni puno lakse baratati sa amperazom.

kakve veze ima Ohmov zakon s kvadraturom stambene povrsine....???? :-)
Stari, ja sam napiso gore radi se o drugoj drzavi I kalkulaciji jacine prikljucka, I to se koristi u svim drzavama gdje je to bolje regulisano. Kod nas ne znam nista sto se tice toga... I nema to veze sa ohm zakonom, Greska sto sam napiso jedno kraj drugog Taj zakon itekako dobro sluzi pogotovo kod izmjenicne AC struje I odabira velicine provodnog kabla jacine prikljucka i ostalih potrosaca ..

Image
General lighting/receptacles: 2,700 sq ft x 3 VA = 8,100
VASmall-appliance circuits: 1,500 VA x 2 = 3,000
VALaundry circuit: 1,500 VA x 1 = 1,500
VATotal Connected Load: 12,600
VAFirst 3,000 VA at 100% = 3,000 VA x 1.00 = 3,000
VARemainder at 35% = 9,600 VA x 0.35 = 3,360
VATotal = 3,000 VA + 3,360 VA = 6,360 VA
jedan primjer racunjana velicine priljucka , ovo je samo jedan dio za male potrosace.. Opet kazem ne znam kako to kod nas funkcionise..

eto ti odgovora, Greska moja sto sam ubacio OHm zakon blizu kalkulacije pa se nije skontalo

Eto odgovora..
Last edited by B6Redhell on 31/12/2017 15:56, edited 1 time in total.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#74 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bh.tornjak »

nagibSA wrote:
pirmin wrote:Kakve je Bosna i H. imala elektricare i inzinjere nekad. :-)
Ima i sada, vidi se iz prilozenog. :thumbup: :izet: :D
da jbt....covjek bi istosmijernu pretvaro i izmjenicnu monofaznu i onda tu istu u trofaznu.... :-)

umalo da odjavim struju ... donesem akumulator iz auta..izmajstorisem....i eve je......pun mi stan trofazne.... :lol: :lol: :lol:
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#75 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bh.tornjak »

B6Redhell wrote:

Stari, ja sam napiso gore radi se o drugoj drzavi I kalkulaciji jacine prikljucka, I to se koristi u svim drzavama gdje je to bolje regulisano. Kod nas ne znam nista sto se tice toga... I nema to veze sa ohm zakonom, Greska sto sam napiso jedno kraj drugog Taj zakon itekako dobro sluzi pogotovo kod izmjenicne AC struje I odabira velicine provodnog kabla i jacine prikljucka..

Image
General lighting/receptacles: 2,700 sq ft x 3 VA = 8,100
VASmall-appliance circuits: 1,500 VA x 2 = 3,000
VALaundry circuit: 1,500 VA x 1 = 1,500
VATotal Connected Load: 12,600
VAFirst 3,000 VA at 100% = 3,000 VA x 1.00 = 3,000
VARemainder at 35% = 9,600 VA x 0.35 = 3,360
VATotal = 3,000 VA + 3,360 VA = 6,360 VA
jedan primjer racunjana velicine priljucka , ovo je samo jedan dio za male potrosace.. Opet kazem ne znam kako to kod nas funkcionise..

eto ti odgovora, Greska moja sto sam ubacio OHm zakon blizu kalkulacije pa se nije skontalo

Eto odgovora..
jos jednom....
Ohmov zakon nema nikakve veze sa kvadraturom....
vec sam napisao da Ohmov zakon objasnjava (izracunava) medjusobni odnos otpora provodnika (potrosaca), jacine struje i napona struje.

sve te uredjaje koji su u stanu (na slici) covjek moze "strpati" u 15 m².
i na kraju ce prikljucna jacina biti ista. sto znaci da kvadratura ne igra ama bas nikakvu ulogu......
ako hoces da izracunas jacinu prikljucka a time i njegovu kvadraturu u mm²....moras sve prikljucke sabrat tj. njihovu snagu....pa to mnozit ...dijelit...itd.....ali kvadratura stana ili kuce se ne uzima u obzir.
Post Reply