Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
firebird
Posts: 160
Joined: 11/04/2008 14:23

#76 Re: Bitcoins

Post by firebird »

almir90 wrote:Može li neko da mi pošalje link od stranice preko koje trgujete? Hvala!
Imas Bittrex, Poloniex, Kraken...
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#77 Re: Bitcoins

Post by almir90 »

Koju stranicu koristite vi śto trgujete?
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#78 Re: Bitcoins

Post by mO k3 »

Thorgerson wrote:
Hendrix wrote:Obmana? Ja kesiro 20% portfolia prije mjesec dana od ulaganja prije 2 godine, ne vidim po cemu je obmana bila. Ulozio pare, naraslo mashala...iskesiro i idemo dalje. Vratio sam ulozene pare tako da mi je sada apsolutno svejedno koliko ce jos skociti BTC, vec sam zaradio.

Kao sto rekoh dosta ljudi se protivi BTC i ostalim alt valutama jer su zakasnili na voz...a voz ode. Japanska vlada uvela zakon o BTC kao legalnoj valuti, vjerovatno i oni kontaju da je obmana.
Vjerovatno je to u pitanju.

Najsmjesniji mi je argument, kao sta stoji iza bitcoina.

Pa sta stoji iza konvertibilne marke? Ili evo ajmo uzet jos opipljiviju stvar sta stoji iza nekretnine? Je li moze neko reci sa 100% sigurnoscu da ce unovciti neku nekretninu? Da je siguran 100% da ima vrijednost?

Ne postoji investicija bez rizika. Samo manje i vise rizicne. Naravno i benefiti se ravnaju prema tome.
:shock: :roll: Boze ......ovako nesto bolje presutjeti
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#79 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Isto kao bubble s kraja 2014... Samo vi "ulazite" u lutriju, do jednom. :)
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#80 Re: Bitcoins

Post by forest gump »

Ubleha za debile.

Blockchain će nastaviti svoj život nakon što bitcoin crkne. To je jedino sigurno.
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#81 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Pa sta je kriza 2008. pokazala?

Citav bankarski sistem je ubleha za debile ako cemo konkretno pricati, pare se prave iz nicega sistemom "fractional reserves" i citav monetarni sistem je baziran na dugovanjima. Da nema dugovanja i kredita, para ne bi bilo. Drzava lafo garantira, koja ba drzava? BiH? Da nema kredita ne bi bilo ni jedne marke u budzetu...sve do jednom. A onda ko u Grckoj odes na bankomat tamo vec 1000 ljudi i prc...nema para, mozes cenera podici i snadji se.

Dodik i ekipa planiraju stampanje para, samo printaj brate, jebo inflaciju jer to je realni sistem, sa garancijom, Dodika i majstora ublehe. :D
Last edited by Hendrix on 30/05/2017 08:55, edited 1 time in total.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#82 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote:Pa sta je kriza 2008. pokazala?

Citav bankarski sistem je ubleha za debile ako cemo konkretno pricati, pare se prave iz nicega sistemom "fractional reserves" i citav monetarni sistem je baziran na dugovanjima. Da nema dugovanja i kredita, para ne bi bilo. Drzava lafo garantira, koja ba drzava? BiH? Da nema kredita ne bi bilo ni jedne marke u budzetu...sve do jednom. A onda ko u Grckoj odes na bankomat tamo vec 1000 ljudi i prc...nema para, mozes cenera podici i snadji se.
Ok, ali ne vidim kako bitcoin otklanja ijedan od navedenih rizika.

Ako grijesim, navedi primjer kako bi ti bitcoin pomogao u slucaju takvog scenarija.
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#83 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Alfons Kauders wrote:
Hendrix wrote:Pa sta je kriza 2008. pokazala?

Citav bankarski sistem je ubleha za debile ako cemo konkretno pricati, pare se prave iz nicega sistemom "fractional reserves" i citav monetarni sistem je baziran na dugovanjima. Da nema dugovanja i kredita, para ne bi bilo. Drzava lafo garantira, koja ba drzava? BiH? Da nema kredita ne bi bilo ni jedne marke u budzetu...sve do jednom. A onda ko u Grckoj odes na bankomat tamo vec 1000 ljudi i prc...nema para, mozes cenera podici i snadji se.
Ok, ali ne vidim kako bitcoin otklanja ijedan od navedenih rizika.

Ako grijesim, navedi primjer kako bi ti bitcoin pomogao u slucaju takvog scenarija.
Pa prvi BTC bubble je bio radi krize na Kipru, ljudi su masovno kupovali BTC da prebace novac iz banki na "sigurno", bolje i to nego jednostavno da novca nema ili da je oduzet od strane vlade.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#84 Re: Bitcoins

Post by Thorgerson »

mO k3 wrote:
Thorgerson wrote:
Hendrix wrote:Obmana? Ja kesiro 20% portfolia prije mjesec dana od ulaganja prije 2 godine, ne vidim po cemu je obmana bila. Ulozio pare, naraslo mashala...iskesiro i idemo dalje. Vratio sam ulozene pare tako da mi je sada apsolutno svejedno koliko ce jos skociti BTC, vec sam zaradio.

Kao sto rekoh dosta ljudi se protivi BTC i ostalim alt valutama jer su zakasnili na voz...a voz ode. Japanska vlada uvela zakon o BTC kao legalnoj valuti, vjerovatno i oni kontaju da je obmana.
Vjerovatno je to u pitanju.

Najsmjesniji mi je argument, kao sta stoji iza bitcoina.

Pa sta stoji iza konvertibilne marke? Ili evo ajmo uzet jos opipljiviju stvar sta stoji iza nekretnine? Je li moze neko reci sa 100% sigurnoscu da ce unovciti neku nekretninu? Da je siguran 100% da ima vrijednost?

Ne postoji investicija bez rizika. Samo manje i vise rizicne. Naravno i benefiti se ravnaju prema tome.
:shock: :roll: Boze ......ovako nesto bolje presutjeti
Koliko je vrijedio stan u Sarajevu 1994. godine? Sta mislis?
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#85 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Mozes to gledati i sa drugim primjerom osim stana u Sarajevu, recimo napravis kucu i nakon 10 godina autoput prodje 15m od kuce, covjek ti otvori kamenolom 500m od kuce itd itd ...i niko nece da zivi blizu buke i sranja.

Realno naravno, necemo reci da je BTC sigurniji od nekretnine u posjedu, daleko od toga...ali nije ni prevara kako je ljudi predstavljaju.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#86 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote:
Alfons Kauders wrote:
Hendrix wrote:Pa sta je kriza 2008. pokazala?

Citav bankarski sistem je ubleha za debile ako cemo konkretno pricati, pare se prave iz nicega sistemom "fractional reserves" i citav monetarni sistem je baziran na dugovanjima. Da nema dugovanja i kredita, para ne bi bilo. Drzava lafo garantira, koja ba drzava? BiH? Da nema kredita ne bi bilo ni jedne marke u budzetu...sve do jednom. A onda ko u Grckoj odes na bankomat tamo vec 1000 ljudi i prc...nema para, mozes cenera podici i snadji se.
Ok, ali ne vidim kako bitcoin otklanja ijedan od navedenih rizika.

Ako grijesim, navedi primjer kako bi ti bitcoin pomogao u slucaju takvog scenarija.
Pa prvi BTC bubble je bio radi krize na Kipru, ljudi su masovno kupovali BTC da prebace novac iz banki na "sigurno", bolje i to nego jednostavno da novca nema ili da je oduzet od strane vlade.
Nije tacno.

Ukupna vrijednost bitcoina u ta doba nije bila ni blizu dovoljna da se iz Kipra "prebace" milijarde na "sigurno", niti ces u blockchainu naci transakcije koje bi potvrdile takvu praksu u navedenom periodu. Dodatno, odluka kiparskih vlasti nije bila najavljena sedmicama ili mjesecima unaprijed kako bi ljudi mogli povuci pare, jer bi onda bila besmislena.

Imas li neki istinit primjer?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#87 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote:Mozes to gledati i sa drugim primjerom osim stana u Sarajevu, recimo napravis kucu i nakon 10 godina autoput prodje 15m od kuce, covjek ti otvori kamenolom 500m od kuce itd itd ...i niko nece da zivi blizu buke i sranja.

Realno naravno, necemo reci da je BTC sigurniji od nekretnine u posjedu, daleko od toga...ali nije ni prevara kako je ljudi predstavljaju.
Nije prevara vec cista spekulacija iliti kocka.

Prevara je tvrditi da nije.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#88 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Thorgerson wrote: Koliko je vrijedio stan u Sarajevu 1994. godine? Sta mislis?
Mogao si za 20tak milja uzeti AU stancinu u centru grada, a moglo se i za cenera fino probrati.

A koliko bi vrijedio bitcoin u takvoj situaciji? Rat, raspad sistema, nema banaka, bankomata, gotovog novca... I gdje je tu bitcoin? Evo da sutra pocne rat i da se Sarajevo nadje u istoj situaciji... Sta ces napraviti s bitcoinom? Da li ce ti vise valjati 1000 dolara ili eura u ruci, ili 1 BTC na netu?
gold'n'brown
Posts: 1615
Joined: 20/02/2007 16:20

#89 Re: Bitcoins

Post by gold'n'brown »

Ja sam kupovao na https://www.coinmama.com/
Solidni su im rateovi, sto vise kupujes bolja je ponuda.
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#90 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Dobro vidim vi idete iz krajnosti u krajnost, sta ako nuklearka sutra rokne nece ti nijedna para vrijediti nego oruzje i Mad Max sistem.

Ako ti padne sistem, net, bankomat...kako ces dici pare sa svog racuna? Znaci jedina opcija po vama je imati pare u madracu...pa jbg ako cemo na tom nivou pricati onda BTC nema sanse, propast totalna, bolje prodati odma sve sad i stekati u madrac. Doomsday preppers sistem, napravi skloniste i stekaj pare.

Ima li i jedna rasprava kod nas da ne bude opcija ako bude rata opet u Sarajevu?
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#91 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Alfons Kauders wrote:
Nije tacno.

Ukupna vrijednost bitcoina u ta doba nije bila ni blizu dovoljna da se iz Kipra "prebace" milijarde na "sigurno", niti ces u blockchainu naci transakcije koje bi potvrdile takvu praksu u navedenom periodu. Dodatno, odluka kiparskih vlasti nije bila najavljena sedmicama ili mjesecima unaprijed kako bi ljudi mogli povuci pare, jer bi onda bila besmislena.

Imas li neki istinit primjer?
Indija prije par mjeseci...nova monetarna politika vodila je masovnom kupovanju BTC-a, Kina takodjer.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#92 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote:Dobro vidim vi idete iz krajnosti u krajnost, sta ako nuklearka sutra rokne nece ti nijedna para vrijediti nego oruzje i Mad Max sistem.

Ako ti padne sistem, net, bankomat...kako ces dici pare sa svog racuna? Znaci jedina opcija po vama je imati pare u madracu...pa jbg ako cemo na tom nivou pricati onda BTC nema sanse, propast totalna, bolje prodati odma sve sad i stekati u madrac. Doomsday preppers sistem, napravi skloniste i stekaj pare.

Ima li i jedna rasprava kod nas da ne bude opcija ako bude rata opet u Sarajevu?
Bolan, pa covjek pita koliko je vrijedio stan u Sarajevu 1994. Kako da mu odgovorim bez da pomenem rat? Ili pak smatras da su to bile trzisne cijene, mala kriza na trzistu nekretnina 1992-1996?

A ti si pitao za bankomate i bankarski sistem, i naveo kako bi BTC mogao biti koristan u slucaju krize. Ja te pitam kako, i ti se naljutis?
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#93 Re: Bitcoins

Post by Thorgerson »

Alfons Kauders wrote:
Thorgerson wrote: Koliko je vrijedio stan u Sarajevu 1994. godine? Sta mislis?
Mogao si za 20tak milja uzeti AU stancinu u centru grada, a moglo se i za cenera fino probrati.

A koliko bi vrijedio bitcoin u takvoj situaciji? Rat, raspad sistema, nema banaka, bankomata, gotovog novca... I gdje je tu bitcoin? Evo da sutra pocne rat i da se Sarajevo nadje u istoj situaciji... Sta ces napraviti s bitcoinom? Da li ce ti vise valjati 1000 dolara ili eura u ruci, ili 1 BTC na netu?
Pa mislim da rat u BiH ne bi utjecao ni 0,0000001% na vrijednost bitcoina. Pa ti bi ih i dalje imao. Jedino ako bi ti ukinuli internet. Al opet bi ih imao. Ko zna, zavrsi rat, mozda jos postanes milioner. Prvi bitcoin ratni profiter. :D

Svjetski neki rat bi imao naravno uticaj, ali jbg tada bi sve grohnulo.

Rat u nekoj vecoj zemlji, poput Amerike, Kina, Japan itd. mozda.

Ova ostala buranija, mi, dole ova bagra na bliskom istoku, africka dole plemena...nikakav uticaj.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#94 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote:
Alfons Kauders wrote:
Nije tacno.

Ukupna vrijednost bitcoina u ta doba nije bila ni blizu dovoljna da se iz Kipra "prebace" milijarde na "sigurno", niti ces u blockchainu naci transakcije koje bi potvrdile takvu praksu u navedenom periodu. Dodatno, odluka kiparskih vlasti nije bila najavljena sedmicama ili mjesecima unaprijed kako bi ljudi mogli povuci pare, jer bi onda bila besmislena.

Imas li neki istinit primjer?
Indija prije par mjeseci...nova monetarna politika vodila je masovnom kupovanju BTC-a, Kina takodjer.
Koji je market cap bitcoina danas?

Koliki je M0 i M1 u Kini i Indiji?

:D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#95 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Thorgerson wrote:
Alfons Kauders wrote:
Thorgerson wrote: Koliko je vrijedio stan u Sarajevu 1994. godine? Sta mislis?
Mogao si za 20tak milja uzeti AU stancinu u centru grada, a moglo se i za cenera fino probrati.

A koliko bi vrijedio bitcoin u takvoj situaciji? Rat, raspad sistema, nema banaka, bankomata, gotovog novca... I gdje je tu bitcoin? Evo da sutra pocne rat i da se Sarajevo nadje u istoj situaciji... Sta ces napraviti s bitcoinom? Da li ce ti vise valjati 1000 dolara ili eura u ruci, ili 1 BTC na netu?
Pa mislim da rat u BiH ne bi utjecao ni 0,0000001% na vrijednost bitcoina. Pa ti bi ih i dalje imao. Jedino ako bi ti ukinuli internet. Al opet bi ih imao. Ko zna, zavrsi rat, mozda jos postanes milioner. Prvi bitcoin ratni profiter. :D

Svjetski neki rat bi imao naravno uticaj, ali jbg tada bi sve grohnulo.

Rat u nekoj vecoj zemlji, poput Amerike, Kina, Japan itd. mozda.

Ova ostala buranija, mi, dole ova bagra na bliskom istoku, africka dole plemena...nikakav uticaj.
Dakle bitcoin u slucaju rata ne gubi vrijednost, dok s druge strane euro, franak, dolar i funta prestannu postojati?

WTF?!
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#96 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Alfons Kauders wrote:
Hendrix wrote:Dobro vidim vi idete iz krajnosti u krajnost, sta ako nuklearka sutra rokne nece ti nijedna para vrijediti nego oruzje i Mad Max sistem.

Ako ti padne sistem, net, bankomat...kako ces dici pare sa svog racuna? Znaci jedina opcija po vama je imati pare u madracu...pa jbg ako cemo na tom nivou pricati onda BTC nema sanse, propast totalna, bolje prodati odma sve sad i stekati u madrac. Doomsday preppers sistem, napravi skloniste i stekaj pare.

Ima li i jedna rasprava kod nas da ne bude opcija ako bude rata opet u Sarajevu?
Bolan, pa covjek pita koliko je vrijedio stan u Sarajevu 1994. Kako da mu odgovorim bez da pomenem rat? Ili pak smatras da su to bile trzisne cijene, mala kriza na trzistu nekretnina 1992-1996?

A ti si pitao za bankomate i bankarski sistem, i naveo kako bi BTC mogao biti koristan u slucaju krize. Ja te pitam kako, i ti se naljutis?
U slucaju bankarske krize sam mislio, tipa 2008. a ne totalne apokalipse gdje valuta zasnovana na distribuciji transakcija preko interneta nema smisla. Ali tada ionako nece biti ni bilo kakvih bankarskih transakcija.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#97 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote:
Alfons Kauders wrote:
Hendrix wrote:Dobro vidim vi idete iz krajnosti u krajnost, sta ako nuklearka sutra rokne nece ti nijedna para vrijediti nego oruzje i Mad Max sistem.

Ako ti padne sistem, net, bankomat...kako ces dici pare sa svog racuna? Znaci jedina opcija po vama je imati pare u madracu...pa jbg ako cemo na tom nivou pricati onda BTC nema sanse, propast totalna, bolje prodati odma sve sad i stekati u madrac. Doomsday preppers sistem, napravi skloniste i stekaj pare.

Ima li i jedna rasprava kod nas da ne bude opcija ako bude rata opet u Sarajevu?
Bolan, pa covjek pita koliko je vrijedio stan u Sarajevu 1994. Kako da mu odgovorim bez da pomenem rat? Ili pak smatras da su to bile trzisne cijene, mala kriza na trzistu nekretnina 1992-1996?

A ti si pitao za bankomate i bankarski sistem, i naveo kako bi BTC mogao biti koristan u slucaju krize. Ja te pitam kako, i ti se naljutis?
U slucaju bankarske krize sam mislio, tipa 2008. a ne totalne apokalipse gdje valuta zasnovana na distribuciji transakcija preko interneta nema smisla. Ali tada ionako nece biti ni bilo kakvih bankarskih transakcija.
Pa objasni mi kako? Eto, recimo da se ponovi kriza iz 2008... Kako ce mi bitcoin pomoci? Kako?

Ili sam to glup pa ne kontam? :D
Ci-Nick
Posts: 5182
Joined: 15/03/2015 17:38

#98 Re: Bitcoins

Post by Ci-Nick »

Staviš na ruletu jedan dolar na crvenu boju i pogodiš, pa tako sedam puta zaredom odigraš crvenu i naguraš na 128 $ i onda kada si taman planirao odustati odlučiš ponovo sve uložiti na crnu i uduplati jer nema šanse da bude crvena i osmi put zaredom.
Kad šipak opet crvena.
Nema stvaranja nove vrijednosti i naravno da se radi o balonu a kad će da eksplodira to ćemo da vidimo.
Zasad ga drže kinezi koji prave 90% prometa digitalnim valutama a sve zbog inflacije od 7% i zakonske regulative koja kaže da jedna osoba u godinu dana može u strane valute pretvoriti maksimalno 50.000 $.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#99 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Ci-Nick wrote:Staviš na ruletu jedan dolar na crvenu boju i pogodiš, pa tako sedam puta zaredom odigraš crvenu i naguraš na 128 $ i onda kada si taman planirao odustati odlučiš ponovo sve uložiti na crnu i uduplati jer nema šanse da bude crvena i osmi put zaredom.
Kad šipak opet crvena.
Nema stvaranja nove vrijednosti i naravno da se radi o balonu a kad će da eksplodira to ćemo da vidimo.
Zasad ga drže kinezi koji prave 90% prometa digitalnim valutama a sve zbog inflacije od 7% i zakonske regulative koja kaže da jedna osoba u godinu dana može u strane valute pretvoriti maksimalno 50.000 $.
Za moju generaciju, paralela bi bila veca-manja na poker aparatu. To je otprilike to, ali jebiga kad se ljudi nadaju da ce na milji postati milioneri i kunu se da je to moguce... Kao i svako ko uleti u piramidu
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#100 Re: Bitcoins

Post by Thorgerson »

Gasi internet, bosnje provalile bitcoin.

Jbt zivot vi poredite poker i bitcoins...

:-) :lol:
Post Reply