Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#14701 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Trappist »

Eto, cestitam svima, milijarderi smo skoro svi sad :D
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#14702 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by un1ted »

Za pi samo pogledajte ETN koji je par godina ranije počeo i nista postigao nije. Znam jer sam bio budala i majnao na pet telefona :D
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#14703 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by diablobih »

Dozer wrote: 14/12/2021 21:57 Koja bi bila logika scama koji traje vec skoro 2 godine....?
Btw, ocito je da rade nesto. Mainnet vec imate u meniju, s mogucnoscu podesavanja lockup-a (stake na odredjeni period u kojem se povecava rate kopanja u zavisnosti od odabrane opcije), sto ce postati aktivno pocetkom sljedece godine.

Ne znam....po meni bi bilo suludo toliko raditi ni za sta na kraju...
Pa uzeli podatke i eto sta je poenta. Scam ce gurati vjerovatno i do kraja, neki ce i kupiti coine, pa onda rug pull.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#14704 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by azdralovic »

diablobih wrote: 14/12/2021 23:26
Dozer wrote: 14/12/2021 21:57 Koja bi bila logika scama koji traje vec skoro 2 godine....?
Btw, ocito je da rade nesto. Mainnet vec imate u meniju, s mogucnoscu podesavanja lockup-a (stake na odredjeni period u kojem se povecava rate kopanja u zavisnosti od odabrane opcije), sto ce postati aktivno pocetkom sljedece godine.

Ne znam....po meni bi bilo suludo toliko raditi ni za sta na kraju...
Pa uzeli podatke i eto sta je poenta. Scam ce gurati vjerovatno i do kraja, neki ce i kupiti coine, pa onda rug pull.
Vise podataka bi skupili da prodaju ostrac za kosilice na fejsbuku, komentari prste sa imenima adresama i telefonima :D
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#14705 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by un1ted »

azdralovic wrote: 15/12/2021 08:59 Vise podataka bi skupili da prodaju ostrac za kosilice na fejsbuku, komentari prste sa imenima adresama i telefonima
ETN je isto uradio, morao si verifikovati broj na pocetku, a nakon toga, identeitet.

Kada prodaju "ostrac za kosilice" nista ne treba osim imena i prezime,a a i to kao i adresa ne moraju biti podaci koje koristis. Narucis u Tuzlu, jer prolazis kroz istu...
leventic
Posts: 29
Joined: 03/11/2021 07:58

#14706 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by leventic »

Nemojte potcjenjivati PI. Zašto ga onda na stranici Coin data Flow procjenjuju na 1,70 dolara? Razmislite malo :izet:
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#14707 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Horcrux »

leventic wrote: 15/12/2021 10:33 Nemojte potcjenjivati PI. Zašto ga onda na stranici Coin data Flow procjenjuju na 1,70 dolara? Razmislite malo :izet:
To je cijena citavog projekta, ne jednog coina :lol:
User avatar
pepeljara
Posts: 6567
Joined: 22/08/2003 00:00

#14708 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by pepeljara »

Horcrux wrote: 15/12/2021 10:47
leventic wrote: 15/12/2021 10:33 Nemojte potcjenjivati PI. Zašto ga onda na stranici Coin data Flow procjenjuju na 1,70 dolara? Razmislite malo :izet:
To je cijena citavog projekta, ne jednog coina :lol:
Kod mene raja imaj po 100 mio ovih coina :D
znas kad ce se zaraditi na njemu, nikad :)
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#14709 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by sizifinho »

zar postoje ljudi koji idalje misle da Pi ima neku buducnost?

Dovoljno je pogledati whitepaper, kakva je tokenomija, korisnost, koja mu je svrha, kakav je to POW sa telefona, koja je njihova korist, kakav je dugoročan razvoj situacije?
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14710 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

diablobih wrote: 14/12/2021 23:26
Dozer wrote: 14/12/2021 21:57 Koja bi bila logika scama koji traje vec skoro 2 godine....?
Btw, ocito je da rade nesto. Mainnet vec imate u meniju, s mogucnoscu podesavanja lockup-a (stake na odredjeni period u kojem se povecava rate kopanja u zavisnosti od odabrane opcije), sto ce postati aktivno pocetkom sljedece godine.

Ne znam....po meni bi bilo suludo toliko raditi ni za sta na kraju...
Pa uzeli podatke i eto sta je poenta. Scam ce gurati vjerovatno i do kraja, neki ce i kupiti coine, pa onda rug pull.
Da bi se to desilo, moraju izaci na neki exchange, a cim izadju, tu slijedi inicijalna kupovina. I prodaja.
Ja mislim da ce to ipak ici kako treba.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14711 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

pepeljara wrote: 15/12/2021 11:05
Horcrux wrote: 15/12/2021 10:47

To je cijena citavog projekta, ne jednog coina :lol:
Kod mene raja imaj po 100 mio ovih coina :D
znas kad ce se zaraditi na njemu, nikad :)
Nema teorije da imaju toliko. Max. Pi sto neko moze imati trenutno je ~20.000. A i to ako ima bar 50 referala, i ako je u njemu od pocetka. Moj buraz je usao medju prvima prije godinu i po, i ima 35 referala, a nakupio je tek 12.000.
Last edited by Dozer on 15/12/2021 11:28, edited 1 time in total.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#14712 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by diablobih »

Bukvalno nista nema da navede da ce biti u redu. Svaki segment Pi "mreze" vristi scam. Od nekakvih laznih kreatora do obecanja.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14713 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

diablobih wrote: 15/12/2021 11:28 Bukvalno nista nema da navede da ce biti u redu. Svaki segment Pi "mreze" vristi scam. Od nekakvih laznih kreatora do obecanja.
Koliko imas na walletima, ako nije tajna?
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#14714 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by diablobih »

Dozer wrote: 15/12/2021 11:29
diablobih wrote: 15/12/2021 11:28 Bukvalno nista nema da navede da ce biti u redu. Svaki segment Pi "mreze" vristi scam. Od nekakvih laznih kreatora do obecanja.
Koliko imas na walletima, ako nije tajna?
Cega? Svakog coina? Ne znam sto bi ti to bilo bitno za raspravu o Pi coinu... Imam dovoljno svega, najvise BSVa i BTCa kojeg cu prodati cim se popenje jos malo, jer ce vjerovatno tether opet iz vedra neba mintati pare.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14715 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

Kad udje u sve? Jbg, da smo svi bili pametni 2009, danas bismo svi bili mlijarderi... Ne kontam cemu toliko negiranje necega sto trenutno ne kosta nista...? Ni BTC 2008. nije kostao nista, dijelio se kao nagrada u igricama. A 2011. kostao 1$. Danas...?
Azrail
Posts: 605
Joined: 11/11/2004 19:48

#14716 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Azrail »

Dozer wrote: 14/12/2021 21:57 Koja bi bila logika scama koji traje vec skoro 2 godine....?
Btw, ocito je da rade nesto. Mainnet vec imate u meniju, s mogucnoscu podesavanja lockup-a (stake na odredjeni period u kojem se povecava rate kopanja u zavisnosti od odabrane opcije), sto ce postati aktivno pocetkom sljedece godine.

Ne znam....po meni bi bilo suludo toliko raditi ni za sta na kraju...
Znaš one reklame što ti puste da pregledaš prije nego clickneš na mine svaki dan? Eh, od tih reklama zarađuju lijepe pare.
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#14717 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by sizifinho »

Dozer wrote: 15/12/2021 11:37 Kad udje u sve? Jbg, da smo svi bili pametni 2009, danas bismo svi bili mlijarderi... Ne kontam cemu toliko negiranje necega sto trenutno ne kosta nista...? Ni BTC 2008. nije kostao nista, dijelio se kao nagrada u igricama. A 2011. kostao 1$. Danas...?
ali je btc imao citav sistem razrađen… Jeste se dijelio besplatno, jeste kostao dolar, ali je imao viziju i ljude koji su transparentno pisali o svojim projektima. Gdje su, sta su, koji je dugorocno plan itd

Isto je bilo i sa ETH, SOL i DOT-om.

Evo ja bih prvi poceo majnati Pi, kada bih vidio neku korisnost, neku viziju, neki plan ili bilo sta sto bi ucinilo da taj Pi ima vrijednost i unikatnost.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#14718 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by diablobih »

Dozer wrote: 15/12/2021 11:37 Kad udje u sve? Jbg, da smo svi bili pametni 2009, danas bismo svi bili mlijarderi... Ne kontam cemu toliko negiranje necega sto trenutno ne kosta nista...? Ni BTC 2008. nije kostao nista, dijelio se kao nagrada u igricama. A 2011. kostao 1$. Danas...?
Ne normalno sve, ali nekih desetak shitcoina, sa 3 kao solidna projekta od coina i onda malo eth koji je smece, a sve ostalo imam u BTC, a prebacujem sve u BSV postepeno.

Ne kosta nista, a govori da mineas preko telefona, ali ustvari ne mineas. Pa ti govori daj podatke, pa daj KYC, pa daj prijatelja da dobijes jos imaginarnih coina, pa daj i oni moraju isto sve uraditi ako neces da izgubis sto si "zaradio" od njih. Tako ne radi nijedan normalan coin osim scam coina.

Pi je bukvalno rasulo koje prati sve trendove scam coina i ultimativno rug pulla. Znaci ne brinem se ja da ce oni izaci na market i reci coin kosta 0.0000000000001, tamo neces moci ni isplatiti kao squid game coin, nego ce ti obecavati kako ces sviju mi moci uskoro exchangeati coin i pljas, rug pull.
leventic
Posts: 29
Joined: 03/11/2021 07:58

#14719 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by leventic »

sizifinho wrote: 15/12/2021 11:42
Dozer wrote: 15/12/2021 11:37 Kad udje u sve? Jbg, da smo svi bili pametni 2009, danas bismo svi bili mlijarderi... Ne kontam cemu toliko negiranje necega sto trenutno ne kosta nista...? Ni BTC 2008. nije kostao nista, dijelio se kao nagrada u igricama. A 2011. kostao 1$. Danas...?
ali je btc imao citav sistem razrađen… Jeste se dijelio besplatno, jeste kostao dolar, ali je imao viziju i ljude koji su transparentno pisali o svojim projektima. Gdje su, sta su, koji je dugorocno plan itd

Isto je bilo i sa ETH, SOL i DOT-om.

Evo ja bih prvi poceo majnati Pi, kada bih vidio neku korisnost, neku viziju, neki plan ili bilo sta sto bi ucinilo da taj Pi ima vrijednost i unikatnost.

Baš su ljudi razumjeli taj sistem i viziju... Pričali i šprdali se kao sad sa PI coinom, inače da je tako sad bi svi bili milioneri. Ovi koji vode PI vjerovatno nisu očekivali ovakav BUM, pa im treba malo vremena, ali ja vjerujem u taj projekat.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#14720 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by diablobih »

Tesko je bilo tada razumjeti digitalni novac, nije ni slicno kao sa novim coinsima. Tesko je bilo razumjeti da 2008-9 neko misli da moze zamijeniti sve digitalne transakcije sto je radila VISA i Mastercard, sa manjim network fees.

To je ogroman projekat koji traje i dan danas, usrali su dosta originalni projekat, pa napravise digital gold odjednom umjesto onoga sto je zamisljeno na pocetku.

Sada je vec dosta lakse razumjeti blockchain i za obicne ljude, ali opet imas te scamove kao u svakom novitetu, jer i kad je internet dosao, scamovi su dominirali.

Pi nema nikakvog projekta validnog niti vizije, whitepaper im je smece, sve aludira na jos jedan scam.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#14721 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Horcrux »

Backbone svakog novog cryptocurrencija, pored whitepapera, je transparentnost u source codu tj source code mora biti otvoren i javan. Iz toga se moze razumjeti nacin rada, vizija, sigurnost, koliko ljudi radi na projektu, koliko cesto se dodaju nove promjene, koliko community otvara bugova, koliko nezavinih ljudi prave promjene, kako se moze projekat izbuildati lokalno, itd - jednostavno - koliko je projekat ziv. PI, od pocetka, nema nista od ovoga. Cim nema, ide u kantu.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#14722 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Thorgerson »

Ja se sjecam neke emisije davno, mozda 2011, 2010... uglavnom prica je bila o bitcoinu, ljudi objasnjavali kako, sta.

Uglavnom, tada je poenta i cilj bio da se obezbjedi placanje direktno izmedju ucesnika transakcije.

Dakle. Kao na pijaci. Ja tebi pare. Ti meni robu. Bez neke trece strane.

Uopste. Ali uopste nije bilo govora o tome tipa, ulozite sad kupite btc i bicete bogati, porast ce vrijednost itd. Sto se radi sa coinima danas i unazae 5 god. Sva prica se na to svodi. Ne. Kod btc to uopste nigdje nisu spomenuli.

Medjutim, ovo sve je otislo u drugu stranu. Ne znam da li je to bila zamisao zacetnika ovog projekta. Ali meni je zao sto bitcoin nece biti koristen za to za sta su govorili. Nego upravo suprotno, danas se koristi za trgovanje, manipuliranje, spekulacije itd.

Uglavnom, za sve - osim za sta su rekli da ce biti koristen.

Znam, reci cete pa mozes sve vise i vise stvari olacati btc. Da mozes. Medjutim, kad ce zazivjeti valuta sa tolikom varijacijom u vrijednosti?

Karikiram.Danas imas vrijednost 10 KM, probudis se sutra ima 15 KM, prekosutra imas 8 KM. Krenes u prodavnicu imas opet 10 KM, dok obavis kupovonu imas 11 KM. Dok cekas u redu na kasi, dodjes da platis imas 9 KM.

Zar stvarno mislite da ce to nekad zazivjeti? Nece. I ovo ode sve na spekulante.

Jebo ja sebe ako bankari namjerno nisu ovo uradili. Ubacili se unutra, infiltrirali i unistavaju sistem iznutra. Raste vrijednost, ali je zauvijek unistena mogucnost da to bude masovna zamjena za novac.
User avatar
Dinostula
Posts: 3600
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#14723 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dinostula »

Dozer wrote: 14/12/2021 21:57 Koja bi bila logika scama koji traje vec skoro 2 godine....?
Btw, ocito je da rade nesto. Mainnet vec imate u meniju, s mogucnoscu podesavanja lockup-a (stake na odredjeni period u kojem se povecava rate kopanja u zavisnosti od odabrane opcije), sto ce postati aktivno pocetkom sljedece godine.

Ne znam....po meni bi bilo suludo toliko raditi ni za sta na kraju...
Licne podatke su pokupili milionima ljudi ne bi rekao bas reklo da je za dzaba.Ali eto kopacemo da vidimo sta ce biti na kraju mada ne ocekujem previse.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#14724 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by diablobih »

Thorgerson wrote: 15/12/2021 12:41 Ja se sjecam neke emisije davno, mozda 2011, 2010... uglavnom prica je bila o bitcoinu, ljudi objasnjavali kako, sta.

Uglavnom, tada je poenta i cilj bio da se obezbjedi placanje direktno izmedju ucesnika transakcije.

Dakle. Kao na pijaci. Ja tebi pare. Ti meni robu. Bez neke trece strane.

Uopste. Ali uopste nije bilo govora o tome tipa, ulozite sad kupite btc i bicete bogati, porast ce vrijednost itd. Sto se radi sa coinima danas i unazae 5 god. Sva prica se na to svodi. Ne. Kod btc to uopste nigdje nisu spomenuli.

Medjutim, ovo sve je otislo u drugu stranu. Ne znam da li je to bila zamisao zacetnika ovog projekta. Ali meni je zao sto bitcoin nece biti koristen za to za sta su govorili. Nego upravo suprotno, danas se koristi za trgovanje, manipuliranje, spekulacije itd.

Uglavnom, za sve - osim za sta su rekli da ce biti koristen.

Znam, reci cete pa mozes sve vise i vise stvari olacati btc. Da mozes. Medjutim, kad ce zazivjeti valuta sa tolikom varijacijom u vrijednosti?

Karikiram.Danas imas vrijednost 10 KM, probudis se sutra ima 15 KM, prekosutra imas 8 KM. Krenes u prodavnicu imas opet 10 KM, dok obavis kupovonu imas 11 KM. Dok cekas u redu na kasi, dodjes da platis imas 9 KM.

Zar stvarno mislite da ce to nekad zazivjeti? Nece. I ovo ode sve na spekulante.

Jebo ja sebe ako bankari namjerno nisu ovo uradili. Ubacili se unutra, infiltrirali i unistavaju sistem iznutra. Raste vrijednost, ali je zauvijek unistena mogucnost da to bude masovna zamjena za novac.
Pa i jesu, sada ti kontrolisu sve iz banki, posebno pogledas COPA i DCG i vidis glave.

Zato BSV radi kao sto bitcoin treba da radi, ja tebi posaljem, ti dobijes koliko trebas bez gas fees koji su nenormalni. Mozes ga vec koristiti u mnogo radnji preko kupovine gift cards. BTC nije bitcoin zamisljen u whitepaperu, vec sada bukvalno nizasta ne sluzi osim kao neka abnormalna vrijednost pumpana sa strane bez ikakvog pokrica ili kako ga oni maximalisti vole zvati digitalno zlato.

Seru oko el salvadora, a oni moraju koristi algorand, jer cak ni lightning network ne radi kako treba koji uopste nije na blockchainu, a imaju obraza ga hvaliti.

Sto se tice promjene vrijednosti, gledaj bitcoin kao valutu svaku drugu, dolar skace gore, dolje svaki dan, ali je opet sve isto haman.
User avatar
Dinostula
Posts: 3600
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#14725 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dinostula »

Ko hoce neka proba igru Thetan Arena skuplja se Thetan coin.Moze se skupljati i dzaba a ko zeli moze i kupiti borca za kripto i onda gomilati jos vise.
Post Reply