Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#51 Re: Bitcoins

Post by sinuhe »

Debelorepna krivulja kaze svoje pa bila rijec o tulipanima ili kompjuterskom fajlu. Zanimljiva tehnologija koju ce prihvatiti i institucije ali sam bitcoin nece biti sredstvo razmjene.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#52 Re: Bitcoins

Post by seln »

Hendrix wrote: Ali sto je vise takvih kao ti koji ne vjeruju da je BTC tu da ostane bolje za nas koji ga imamo i zaradjemo na njemu.
Vidis, to ti vjerujem.. bitcoin JESTE tu da bi na njemu zaradilo nekoliko pametnih na racun gomile idiota. :wink:
User avatar
Mustang1
Posts: 28757
Joined: 29/12/2010 17:31

#53 Re: Bitcoins

Post by Mustang1 »

Da ih je bilo nakupovati kada niko nije znao sta je to :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#54 Re: Bitcoins

Post by spreca »

seln wrote:
Hendrix wrote: Ali sto je vise takvih kao ti koji ne vjeruju da je BTC tu da ostane bolje za nas koji ga imamo i zaradjemo na njemu.
Vidis, to ti vjerujem.. bitcoin JESTE tu da bi na njemu zaradilo nekoliko pametnih na racun gomile idiota. :wink:
:thumbup: ...al ce trijeznjenje biti jebeno.....ovo ti je ko gospa iz medjugorja :lol:
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#55 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

seln wrote:
Hendrix wrote: Ali sto je vise takvih kao ti koji ne vjeruju da je BTC tu da ostane bolje za nas koji ga imamo i zaradjemo na njemu.
Vidis, to ti vjerujem.. bitcoin JESTE tu da bi na njemu zaradilo nekoliko pametnih na racun gomile idiota. :wink:
Svaki market je baziran na istom principu...neko izgubi da bi neko zaradio, kako bi to islo kad bi svi zaradjivali?

Cinjenica je da nije nekoliko nego veoma puno ljudi zaradilo na BTC...nekad se govorilo ice do 100$ i gotovo ode balon...pa onda 500$...1000$

Kada je buknuo zbog kineskih restrikcija i masovnog kupovanja tamo pa onda je uletila Indija zbog poreza....itd...BTC postaje alternativa kada valute drzava idu na dole. Prvi bum BTC je bio zbog kraha banki na Kipru.

Ali svakom svoje...vi ulazite u regularne markete gdje skaces od srece kad vidis 1.5% porast dok ne grohne sistem kao 2008. 1.5% je u crypto svijetu background noise. Kao sto rekoh drago mi je da jos vecina ljudi bjezi od BTC iako ne znaju ni osnove tipa denominacije pa se ne mora kupiti 1BTC nego moze i 0.00001 itd itd...kada postane masovnije prihvacen onda je kasno za ulaganje.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#56 Re: Bitcoins

Post by TRANCE »

Ima jedan dobar termin iz oblasti finansija: "irrational exuberance". U prevodu, iracionalni optimizam rulje da će vrijednost nečega neograničeno rasti u budućnosti. Pogotovo što se u ovom slučaju radi o vrijednosti ničega, jer za razliku od klasičnih valuta iza kojih stoje ekonomije država, dionica iza kojih stoji dobit kompanija, nafte iza koje stoje auta i avioni i sl., iza bitcoina i ostalih virtualnih valuta ne stoji ništa, samo par stotina linija kompjuterskog koda. Jednom kada to rulja shvati, pad će biti veoma bolan, pogotovo za one koji su uložili veći novac. U međuvremenu mu možda vrijednost naraste na 10 hiljada, a možda će kroz par sedmica pasti na realnu početnu vrijednost od 0.003 dolara (a i to je puno), jer ponudu i potražnju rulje na virtualnim berzama je nemoguće predvidjeti.
Sve i da mu se vrijednost održi neki duži period, šta mislite šta će se desiti kada se provali SHA-2 kriptografski algoritam na kojem je bitcoin baziran? U tom slučaju će svako uz mali tutorial na Youtube-u moći naštancati sebi Bitcoina koliko mu volja, jedino je problem što će s njima onda moći obrisati guzicu. Ups, ni to, pošto je virtualan :mrgreen:
Za vašu informaciju, SHA-0 i SHA-1 su već provaljeni i postali nesigurni, za SHA-2 se sve više razvijaju napadi, pa stoga američka vlada osjetljive dokumente već prebacuje na novi SHA-3 standard.
A kvantni kompjuteri koji će za koju godinu moći bez problema provaliti današnje kriptografske algoritme se već uveliko komercijalizuju po raznim svjetskim institutima, ministarstvima odbrane i sl. A to bi mogla biti i taktika Amera: da puste Kineze, Ruse i ostale levate da ulože grdnu lovu u bitcoine, i onda ih povale kvantnim kompjuterom iz nekog podruma Pentagona. Cyber warfare, što bi rekli.
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#57 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Pola Japana kupilo BTC, sto je i najveci razlog porasta cijene zadnju sedmicu-dvije...ali eto vi znate da je to sve prevara, prevara koja trenutacno ima market capitalization 34 milijarde dolara, samo BTC.

Uglavnom nadam se da ljudi koje ovo interesuje nece samo vas slusati i apokalipticne scenarije koje predvidjate, ipak u BTC ima puno ozbiljnih igraca i biznisa, nije to zajebancija ljudi moji.

Nadam se da znas kako i iza dolara ne stoji nista osim praznog obecanja i vjerovanja ljudi da on stvarno toliko vrijedi. Dovoljno je da 15% ljudi ode u banke i trazi svoj novac, u keshu odmah...i bilo bi svima jasno sta je ustvari jedna valuta. Vidjeli smo 2008. sta znaci drazava i ekonomija, obicna pljacka naroda kroz poreze i inflaciju, moze iza njih stajati 100 ekonomija svijeta ali kada pukne onda nastane recesija i kriza.

BTC je transparentan, i u svakom trenutku mozes pregledati sve transakcije, vidjeti koliko ih ima na trzistu, vidjeti gdje se krecu s koje berze u koje zemlje...

Smijesno mi je ako ti je argument da BTC nema pokrica a nase valute imaju, da imaju rijec drzave koja kaze toliko to sad vrijedi...novac u bankama nije nista manje virtuelan od BTCa.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#58 Re: Bitcoins

Post by Ci-Nick »

Izmišljena državica Lieberland, državica bez ekonomije i poreza, odlučila da napravi svoju valutu i da emituje samo milion liberland dolara.
Dopadne se nekim ljudima što je to zemlja bez poreza bez obzira na to što je i zemlja bez ekonomije i krenu kupovati valutu Liberlanda.
Za par godina naraste vrijednosti liberland dolara do vrijednosti od 1000 US $.
Skontaju druge virtualne komune da to nije tako loša ideja i počne da se množi broj komunalnih valuta.
Poslije par godina shvate ljudi da postoji preko deset hiljada valuta i nastane panika, rasprodaja i raspad sistema.
Bitcoin je iako je virtualna valuta možda mogao opstati dugo godina da ne postoji mogućnost stvaranja neograničenog broja virtualnih valuta i nema tu nikakve razlike u odnosu na piramidalne igre i igrice.
Možda je najbolje usporediti sa zlatom.
Da sve do sad proizvedeno zlato svijeta stopiš u jednu kocku ona bi bila veličine samo dvaesetak metara.
Da zlata možeš iskopati u neograničenim količinama vrijednost bi mu prije ili kasnije postala ravna vrijednosti pijeska.
Ne znam možda još ima prostora za "zaradu", možda će rasti i na deset hiljada dolara ali je jedno sigurno,.. ekspodirat će prije ili kasnije.
Ko ima hrabrosti nek se kocka.
Last edited by Ci-Nick on 21/05/2017 09:50, edited 1 time in total.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#59 Re: Bitcoins

Post by spreca »

Bitcoins=Gospa medjugorska......niko je nije vidio a svi zaradjuju dok "slijepi" ne prozriju :lol: .....uskoro cemo biti svjedoci otrijeznjenja ili povratka vida...ovo je prenapuhan balon i zato ce puci :mrgreen:
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#60 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

spreca wrote:Bitcoins=Gospa medjugorska......niko je nije vidio a svi zaradjuju dok "slijepi" ne prozriju :lol: .....uskoro cemo biti svjedoci otrijeznjenja ili povratka vida...ovo je prenapuhan balon i zato ce puci :mrgreen:
Ili je mozda tebi krivo sto nisi uletio prije u "balon"? :D

Ovo je poznata prica isto, u svim kanalima komunikacije crypto valuta imas 2 vrste likova: jedni govore ode sve u pm i puca balon, prodaj sve sto imas sad, spasi se ko moze...a drugi loze raju da kupuju jer ce ici do nebesa sve prekosutra :) Good old FUD.

Ja ne podrzavam ni jednu od ovih prica, svaka investicija je rizik i do pojedinca je da to izvaga.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#61 Re: Bitcoins

Post by Ci-Nick »

Ma u suštini situacija je alarmantna kad skeptici počnu ulagati, tako je i naša berza riknula.
Ljudi počeli dizati kredite i kupovati dionice kompanija o kojim pojma nemaju a onda kad je počelo padati nastala bježanija.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#62 Re: Bitcoins

Post by spreca »

Hendrix wrote:
spreca wrote:Bitcoins=Gospa medjugorska......niko je nije vidio a svi zaradjuju dok "slijepi" ne prozriju :lol: .....uskoro cemo biti svjedoci otrijeznjenja ili povratka vida...ovo je prenapuhan balon i zato ce puci :mrgreen:

Ili je mozda tebi krivo sto nisi uletio prije u "balon"?
:D

Ovo je poznata prica isto, u svim kanalima komunikacije crypto valuta imas 2 vrste likova: jedni govore ode sve u pm i puca balon, prodaj sve sto imas sad, spasi se ko moze...a drugi loze raju da kupuju jer ce ici do nebesa sve prekosutra :) Good old FUD.

Ja ne podrzavam ni jednu od ovih prica, svaka investicija je rizik i do pojedinca je da to izvaga.
Hvala bogu pa nevolim sir iz misolovke :lol: ...kazu da je samo tamo sir besplatan a ja nevolim besplatan sir i nebih da probam :mrgreen:

ono drugo boldano i jest svega ovoga....jel se sjecas prije kako su sibicari radili...to ti je sada isto :) .......a ovo nije investicija nego cista obmana i kasica za budale :mrgreen:
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#63 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Obmana? Ja kesiro 20% portfolia prije mjesec dana od ulaganja prije 2 godine, ne vidim po cemu je obmana bila. Ulozio pare, naraslo mashala...iskesiro i idemo dalje. Vratio sam ulozene pare tako da mi je sada apsolutno svejedno koliko ce jos skociti BTC, vec sam zaradio.

Kao sto rekoh dosta ljudi se protivi BTC i ostalim alt valutama jer su zakasnili na voz...a voz ode. Japanska vlada uvela zakon o BTC kao legalnoj valuti, vjerovatno i oni kontaju da je obmana.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#64 Re: Bitcoins

Post by seln »

Hendrix wrote:
Ja ne podrzavam ni jednu od ovih prica, svaka investicija je rizik i do pojedinca je da to izvaga.
Meni se naprotiv cini da ti argumentiras prilicno jasno pro bitcoin. OK, tvoje pravo.

Podsjetio bih cijenjene shareholders na tzv. tulipanski balon u Holandiji s pocetka 17. vijeka. Tada je, slicno kao i danas sa bitcoinom, iz nikom znanih razloga porasla cijena tulipana. Za to cvijece, ah-tako-obicno, koje se tada uvozilo, placala se normalna cijena od 0,05 guldena po lukovici.
A onda je neko rekao (neko pametan, bez sumnje) "budale ste ako ne kupujete" i u roku od nekoliko mjeseci su cijene porasle na vise stotina, a onda i na vise hiljada guldena za JEDNU lukovicu. Najskuplje sorte su prodavane po 5 do 10 HILJADA guldena.
Za usporedbu: prosjecna godisnja plata u to vrijeme je bila 150 guldena. Najskuplje kuce u Amsterdamu su kostale 10 000.
A onda, pocetkom 1637. pametni su poceli da prodaju... i do maja 1637. su cijene opet pale na normalnih 0,05 guldena.

Razumijem zelju ljudi da se obogate. Razumijem i zatvaranje ociju pred rizicima... ali, zar je fijasko sa kreditima u svicarskim francima bio tako davno?
Prosjecan covjek nema ni sredstva ni informacije da bi se upustio u spekulativne poslove... a sve sa porastom od 10% godisnje JESTE spekulacija.
Za sve vas koji nemate vise godina iskustva u investmen bankingu i bar 5 miliona pocetnog kapitala, dvije izreke legendarnog Ande Kostolany-ja...

1. Ne znam kako da brzo postanete bogati, ali znam kako cete brzo postati siromasni: ako pokusate da brzo postanete bogati.

2. Kupite standardne akcije, idite u apoteku, kupite tablete za spavanje i spavajte nekoliko godina.

Ukratko, manite se spekulacija. Ako zelite kupiti bitcoins onako, radi fore, onda investirajte 100 maraka i posmatrajte berzanske igre bez granica. Lekcija je vrijedna tih 100 maraka, vjerujte mi.
Last edited by seln on 21/05/2017 16:32, edited 1 time in total.
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#65 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Sve to stoji, zato ja i kazem ulaganja su mala u BTC, i ne bih nikome preporucio ogromne sume i uvaljivanje bilo BTC ili neki drugi vid ulaganja.

Ja jesam pro BTC ali nisam lozionicar sad da ovde prosipam suplje da raja ulaze, meni je u principu svejedno. Kao da ce sad par stoja iz Bosne u BTC promijeniti neku globalnu sliku i meni donijeti zaradu, smijesno. Ali me isto tako nervira prica da je to totalni zajeb i da cim das pare one su izgubljene. Spekulacije jesu, koja je prava vrijednost? Ona koju ljudi placaju, BTC je jos u povojima i naravno da ce rast biti enorman.

Isto tako mislim da stotine hiljada prevarenih ljudi u investicionim fondovima govori o tome da ce ljudi vjerovati u bilo sta da se obogate, sto se BTC tice, ima citav internet pa procitajte i vagajte. Najvaznije pravilo je da das pare koje ti nije zao izgubiti, sve preko toga je budalastina.
User avatar
Mustang1
Posts: 28757
Joined: 29/12/2010 17:31

#66 Re: Bitcoins

Post by Mustang1 »

Vi naglabate a ovo cudo skace 100$ po danu :D Treba mi nova metoda kako ih kupiti a da ne gubim puno na fee i ostalo. Pomozite kad se razumijete u to :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#67 Re: Bitcoins

Post by seln »

Hendrix wrote: Najvaznije pravilo je da das pare koje ti nije zao izgubiti, sve preko toga je budalastina.
Now you talking :wink:
Upravo tako, ulazu se pare koje mozes preboljeti... nikako ono sto trebas za egzistencijalne potrebe i nikad, ali stvarno nikad pozajmljen novac.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#68 Re: Bitcoins

Post by jao_situacije »

Mustang1 wrote:Vi naglabate a ovo cudo skace 100$ po danu :D Treba mi nova metoda kako ih kupiti a da ne gubim puno na fee i ostalo. Pomozite kad se razumijete u to :D
sad se ne kupuje

Image

Image

mislim ti kupi, ali ovaj balon će pući
ugl. ovakvi baloni su se već dešavali samo su tada bile cijene od nekoliko desetina dolara do vrhunca od nekoliko stotina dolara, onda je u sljedećem balonu premašilo hiljadu pa palo na dvjesto i nešto, pa raslo kontinuirano do ovog trenutka danas i tako sve u ciklusima
ovaj balon puca i cijena će se smanjiti na možda 500 dolara ili tako nešto

samo je pitanje kad će balon pući

Image

Image
User avatar
Mustang1
Posts: 28757
Joined: 29/12/2010 17:31

#69 Re: Bitcoins

Post by Mustang1 »

Izvini ali jebo te balon :D Treba mi da kupim da platim nesto. Necu ulagati. Kod mene ce biti 20 sekundi :D
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#70 Re: Bitcoins

Post by jao_situacije »

sve ste lijepo objasnili osim što postoji jedna mala caka zbog koje bitcoin vjerovatno neće propasti skroz a to su narko karteli trgovci oružjem i svi oni koji hoće sakrivanje identiteta
zbog toga će uvijek biti potražnje a bitcoin je ograničen u količini koja se mora "rudariti", osim toga svake 4 godine (ja mislim), broj bitcoinova u jednom bloku se prepolovi tj. samnjuje se količina za "rudarenje"
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#71 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Cisto da napomenem usput, cijena Etheruma nakon pocetnih ICO ulaganja je bila 0.3$ prije 2 godine...sada je 168$. Mizerno povecanje cijene od 560x :D

Ali je trebalo izdrzati 2 godine ne prodati pored svih turbulencija i pada cijena, hekovanja kada su svi mislili da je ETH mrtav...jbg, ovo nije za ljude sa slabim zivcima definitivno.


Ulaganje u BTC sada je riskantno, uspon je veliki, moze ici i do 3000$ a moze i nazad, ali jbg...ako riskiras sa malim parama kojih ti nije zao...zasto da ne. Ljudi daju po 1000 maraka na glupe mobitele, das 900 i imas 100 za trgovanje :)
firebird
Posts: 160
Joined: 11/04/2008 14:23

#72 Re: Bitcoins

Post by firebird »

Crypto valute su buducnost. Preporucio bih svakome ko moze nesto novca da odvoji da ulaze u crypto. Ja sam poceo da ulazem prije tri godine i sa ulozenih 7,500 eura u 9 raznih crypto valuta trenutno imam 800.000 eura. Danas sam ulozio jos 1200 eura jer je bio povoljan dan za kupovinu.
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#73 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

firebird wrote:Crypto valute su buducnost. Preporucio bih svakome ko moze nesto novca da odvoji da ulaze u crypto. Ja sam poceo da ulazem prije tri godine i sa ulozenih 7,500 eura u 9 raznih crypto valuta trenutno imam 800.000 eura. Danas sam ulozio jos 1200 eura jer je bio povoljan dan za kupovinu.
Samo 106x rast investicije...los prosjek u crypto svijetu. 8) Svaka cast, uletio si prije mene krivo mi je pravo sto nisam i ja ranije, ali jbg...ipak je sve ovo tek 7-8 godina stara ideja, u valutnim terminima je to rodjenje tek.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#74 Re: Bitcoins

Post by Thorgerson »

Hendrix wrote:Obmana? Ja kesiro 20% portfolia prije mjesec dana od ulaganja prije 2 godine, ne vidim po cemu je obmana bila. Ulozio pare, naraslo mashala...iskesiro i idemo dalje. Vratio sam ulozene pare tako da mi je sada apsolutno svejedno koliko ce jos skociti BTC, vec sam zaradio.

Kao sto rekoh dosta ljudi se protivi BTC i ostalim alt valutama jer su zakasnili na voz...a voz ode. Japanska vlada uvela zakon o BTC kao legalnoj valuti, vjerovatno i oni kontaju da je obmana.
Vjerovatno je to u pitanju.

Najsmjesniji mi je argument, kao sta stoji iza bitcoina.

Pa sta stoji iza konvertibilne marke? Ili evo ajmo uzet jos opipljiviju stvar sta stoji iza nekretnine? Je li moze neko reci sa 100% sigurnoscu da ce unovciti neku nekretninu? Da je siguran 100% da ima vrijednost?

Ne postoji investicija bez rizika. Samo manje i vise rizicne. Naravno i benefiti se ravnaju prema tome.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#75 Re: Bitcoins

Post by almir90 »

Može li neko da mi pošalje link od stranice preko koje trgujete? Hvala!
Post Reply