EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#26 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by supercali »

konektovan wrote:
Prosle godine, dvije tesle su se vrtile po Sarajevu, a ima jos elektricnih osim tesle, a bice ih jos vise.
Moguce ja ih nisam vidio
A sto se tice jos auta elektricnih otkrili smo da ne pase na ovu punionicu ako je ovo od tesle i obratno
Bobi
Forum administrator
Posts: 32198
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#27 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Bobi »

Prvi proizvodni Model 3
Image
Image
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#28 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by condy »

Nisam upratio, koliko vremena treba da se napuni ?
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#29 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Bullet Tooth Tony »

Na modelu S ako doplatis 10 hiljada dolara imas 85-kwh bateriju dovoljnu za 482 kilometra.

Na obicnom punjacu trebat ce ti nesto vise od 50 sati da se napuni citava baterija ( obicni punjac je 110 V klasicni , 8 kilometara po satu )

Na 240 V ce ti trebati 9, skoro 10 sati da se napuni ...

Eh sad na tesli imas i dvostruko punjenje ... znaci prepolovis ovo od 10 pa dobijes da ce se napuniti za 5 sati (240 V)

Na teslinos stanici (supercharge) ovih 482 kilometra napunit ce se za sat vremena ...

Ako punis teslu na ostalim stanicama onda ces moci da vozis 35 km po satu punjenja

naravno dupli charger se placa kao i veca baterija :D :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#30 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Haris.ba »

Vidio sam Teslu limuzinu iz Beograda nedavno na Jahorini. Nisam odmah skontao da je Tesla. Reko neka mečka, ili benga. Mislim da je pravi potez što nisu napravili auto koje je futurističko.

Mene samo muči šta ćemo sa automehaničarima koji su navikli uzimati pare na godišnjim servisima. :D

I šta ćemo sa akcizama na gorivo? Na kraju će ih uvesti na kilovate. :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#31 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Dope_Man »

Pa naravno, akcize ce samo uvesti na neki drugi nacin. Problem im je samo sto gorivo ne mozes tek tako nabaviti i sipati kuci, a struju svi imaju, pa onda treba osmisliti sistem kako dodatno podici cijenu struje, ali kontrolisano da ne razljutis previse masu koja nema auto. Svakako do toga ima jos dugo, bar kod nas.

A posla ce takodjer biti za menhanicare uvijek.. nece mijenjati pumpu i filter goriva, ali ce ti mijenjati nesto drugo. Samo sto ce morati nauciti neke nove stvari.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#32 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Haris.ba »

Kakve akcize kada budeš imao krov od solarnih ploča? Neće valjda vratiti ko u Tuzli zakon - pa se čitav svijet smijao kad je bio, koncesiju na sunčeve zrake. :D

Ne sumnjam ja da će se nešta probati izmisliti, ali će to ići veoma teško. I ako Tesla 3 uspije, neće to ići polahko. Ići će rapidno. Isto ko sa ajfonom.

Jer samo je dovoljno da uspije na američkom tržištu. Svi će to odmah krenuti kopirati.

To je isto ko telekomi prije vibera. Jedina nada sada im je uključivanje što više ljudi kao korisnika. Bilo je ideja da se zabrani viber. Da se naprave aplikacije koje će naplaćivati pozive i poruke. Ne sumnjam da će pokušati izmisliti nešta. Ali, će to ići sve teže i teže.

Ustvari ovdje je glavna priča o budućem načinu proizvodnje struje.

Najzanimljivije će biti šta će se desiti sa nekretninama. Nekretnina koja bude npr. osunčana, i koja bude mogla praviti struju efikasnije od druge - biće mnogo skuplja. Bitnost lokacije na drugi način od kako se danas shvata.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#33 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by mali_milojica »

Kod kuce je struja slaba da bi se Tesla punila u nekom normalnom vremenu. Pa ce te poceti nervirati,pa ces traziti jacu struju da ti obezbjede nebi li punjenje trajalo krace i tu ce te oderati. Osim ako imas nesto drugo vozati dok se Tesla napuni za 2 dana :D
Mislim da je sa Teslom 3 buducnost stigla,vise nema nazad. Do sada su Teslu mogli imati samo bogati,sa Teslom 3 sve se mjenja,jer kosta kao i obicni auto srednje klase.
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#34 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by citroen xm »

Ma sve to stoji, ali dodaće naši još nešto. I ovako se krpe jedva uz pomoć MMF-a, zamisli da im još ukineš dio akciza na gorivo. Uvešće ti recimo pri registraciju neku taksu za energiju iz obnovljivih resursa. :lol: Ali dok mi dođemo do Tesle navozaće se još Golfova 2 na ložiku, tako da ne brinem. Kakva crna Tesla, ljudi jedva sastavljaju za održavanje Golfa 4 ako ga kupe, a za godinu mu je 20-ti rođendan. :roll:
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#35 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by trambusek88 »

citroen xm wrote:Ma sve to stoji, ali dodaće naši još nešto. I ovako se krpe jedva uz pomoć MMF-a, zamisli da im još ukineš dio akciza na gorivo. Uvešće ti recimo pri registraciju neku taksu za energiju iz obnovljivih resursa. :lol: Ali dok mi dođemo do Tesle navozaće se još Golfova 2 na ložiku, tako da ne brinem. Kakva crna Tesla, ljudi jedva sastavljaju za održavanje Golfa 4 ako ga kupe, a za godinu mu je 20-ti rođendan. :roll:
Nije za godinu nego za mjesec.

Mislim da ih je do kraja 97 već imala policija u Novom Gradu, ili je to početak 98, al imale su SA-xxxx-GB table. (već sam se raspravljao na drugoj temi o tome, izgleda da ih samo ja pamtim)
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#36 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by citroen xm »

Nemam pojma, ja sam mislio da su startali 1998. Eto, još gore. :)
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#37 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by mayab »

UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#38 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by UterivacDugoga »

Ta ce Tesla...

Image
:D

Parking papak
:lol: :lol: :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#39 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by amar1994 »

mayab wrote:
kako ide haha :-) :run:

vala ja bi mogao bez zvuka , kad je ovako trenutno ubrzanje :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#40 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Dope_Man »

Ako treba i deset sati da se napuni kod kuce to opet nije puno, jer svakako nece se puniti sa ''nule'', i ima cijelu noc da se puni (ko ima kucu, zgrade su vec druga stvar). Svakako ce biti zanimljivo sve ovo pratiti, samo mislim da je prva stvar koja se sada mora standardizovati punjac, tako da svi modeli mogu na isti kabal, kao sto je uradjeno sa mobitelima davno.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#41 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by supercali »

Sta je s mobitelima davno uradjeno kad jos uvijek imas iphone-a drugaciji punjac od "android" telefona
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#42 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Dope_Man »

Da, nije ga usvojio Apple jer oni vole da su ''posebni''. A sta je sa svima ostalima? Svi ostali su prihvatili prijedlog EU (koji nije bio obavezan za prihvatiti koliko se sjecam) da se koristi isti jedan standardni punjac.

A ovdje se radi u puno vecoj stvari, jer ne moze svaki proizvodjac jos investirati u gradnju mreze punionica, a mislim da ni pumpe, koje ce se lagano konvertovati u punionice, nece biti pretjerano sretne da ugradjuju bezbroj razlicitih kablova za punjenje razlicitih brendova. Stoga ce se jedan standard sigurno pojaviti ubrzo, a auta pravljena do sada ce dobiti neki konvertor i to je to.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#43 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Haris.ba »

Dope_Man wrote:Da, nije ga usvojio Apple jer oni vole da su ''posebni''. A sta je sa svima ostalima? Svi ostali su prihvatili prijedlog EU (koji nije bio obavezan za prihvatiti koliko se sjecam) da se koristi isti jedan standardni punjac.

A ovdje se radi u puno vecoj stvari, jer ne moze svaki proizvodjac jos investirati u gradnju mreze punionica, a mislim da ni pumpe, koje ce se lagano konvertovati u punionice, nece biti pretjerano sretne da ugradjuju bezbroj razlicitih kablova za punjenje razlicitih brendova. Stoga ce se jedan standard sigurno pojaviti ubrzo, a auta pravljena do sada ce dobiti neki konvertor i to je to.
Nije Tesla samo električno auto. Ali Tesla ima potencijal da dubke izmijeni tržište automobila. Jer jedina ruši principe na kojima autoindustrija radi desetljećima.

Tesla izbacuje pojam generalnog zastupnika. Radi isto ko Apple. Tesla ima svoje radnje. Ne da da drugi prodaju njihova auta.

Tesla pravi punjače za svoja auta. I ne želi neku saradnju sa drugima trenutno.

Benzinske pumpe neće postati punionice strujom. Postojeći parkinzi neće više zarađivati na parkiranju, već na prodaji struje. To ima potencijal da postane takav posao - da pojam plaćanja parking mjesta postane zastareo. Jer ići će se na parkinge gdje ima utičnica. Tamo gdje nema - neće se ni ići. A Tesla sa svojim rješenjima se stavlja kao prvo rješenje.

Može EU postaviti neki zahtjev radi konkurencije. Ko što su stavili za usb punjače. I vjerovatno hoće. I kao način zaštite svoje autoindustrije. Vidjećemo.

Ono što je bitno - treba dobro pogledati šta od djelova ima električno auto, a što mi možemo praviti. I tu nismo loše postavljeni. Pravimo dijelove koje većinom se koriste i u električnom autu.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#44 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Dope_Man »

Ma mi pravimo dijelove koji se nece mijenjati, koliko znam mi pravimo sjedista, dugmice, rucke itd.. te stvari koje ce imati i EV. Oni ce mozda imati malo manje dugmica jer vecina fura veliki touchscreen po sred konzole, ali ipak ce uvijek biti mjesta za ono sto se u BiH vec prozivodi.

Sto se Tesle tice, upravu si, oni igraju kao i Apple, da imaju kontrolu nad komplet trzistem, ali upravo ovo sto si spomenuo sa parkingom, i sa cim se takodjer slazem, ih moze zeznuti. I tu ce biti fora da imas standardni prikljucak, jer opet nema smisla vise razlicitih praviti na jednom mjestu. Svakako da dobar stepen standardizacije mora biti na kraju.

Inace, ovo za parking sam vec primjetio i na Balkanu, vani je toga sigurno mnogo vise vec sad. IKEA u Zagrebu ima na parkingu jedan dio samo za elektricna, i cak je bilo 4-5 auta tu, svi prikljuceni, kada sam bio krajem prosle godine.
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#45 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by gentoo »

Ja sam cuo da je Elektroprivreda nabavila ili vec ima e-Golf kao sluzbena vozila i da imaju neke chargere na Pofalicima ?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#46 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by amar1994 »

gentoo wrote:Ja sam cuo da je Elektroprivreda nabavila ili vec ima e-Golf kao sluzbena vozila i da imaju neke chargere na Pofalicima ?
ima , juce sam ga vidio , nekakav papak ga voza , ne daje zmigavce i tako :bih: :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#47 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by 530i »

amar1994 wrote:
gentoo wrote:Ja sam cuo da je Elektroprivreda nabavila ili vec ima e-Golf kao sluzbena vozila i da imaju neke chargere na Pofalicima ?
ima , juce sam ga vidio , nekakav papak ga voza , ne daje zmigavce i tako :bih: :D
Štedi struju garant :mrgreen:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#48 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by amar1994 »

530i wrote:
amar1994 wrote:
gentoo wrote:Ja sam cuo da je Elektroprivreda nabavila ili vec ima e-Golf kao sluzbena vozila i da imaju neke chargere na Pofalicima ?
ima , juce sam ga vidio , nekakav papak ga voza , ne daje zmigavce i tako :bih: :D
Štedi struju garant :mrgreen:
:lol: :lol: :thumbup:
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#50 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by almir90 »

Evo novog konkurenta Tesli. Još je rano za bilo kakve projekcije, dok ne pođe prodaja i testiranja.


Post Reply