Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Hakiz
Posts: 40845
Joined: 30/07/2015 20:01

#776 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Seawolf wrote: 10/12/2022 14:10
Hakiz wrote: 10/12/2022 13:59

Da mi nije bilo daidži, jednog profesora na UNSA, jednog gastarbajtera u Dojčlandu, ne bih ni ja svašta probao. Ovako sam imao sreću 1981. raditi na Sinclair ZX 81 kompjuteru, imati Walkman i jesti Haribo gumene medvjediće u djetinjstvu :lol:
Najbolje je bilo kad nečiji stari ide na par dana službenog puta u zapadnu Evropu, pa mu potomak uvali spisak ploča ("originala") koje treba donijeti njemu i jaranima.
Ploče nije, to sam morao sam :( :lol:

Donio mi je zato prvi moj radiokasetofon, legendarni Grundig C200 :-D Kakav zvuk je imao, blaženstvo.
Last edited by Hakiz on 10/12/2022 14:19, edited 1 time in total.
Seawolf
Posts: 7775
Joined: 14/06/2012 22:59

#777 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Seawolf »

Hakiz wrote: 10/12/2022 14:15
Seawolf wrote: 10/12/2022 14:10
Najbolje je bilo kad nečiji stari ide na par dana službenog puta u zapadnu Evropu, pa mu potomak uvali spisak ploča ("originala") koje treba donijeti njemu i jaranima.
Ploče nije, to sam morao sam :( :lol:

Donio mi je zato prvi moj radiokasetofon, legendarni Grundig 2000 :-D Kakav zvuk je imao, blaženstvo.
To onaj što nije imao dugme "eject", nego su mu se vrata od kasete otvarala ručno?
Hakiz
Posts: 40845
Joined: 30/07/2015 20:01

#778 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Seawolf wrote: 10/12/2022 14:16
Hakiz wrote: 10/12/2022 14:15

Ploče nije, to sam morao sam :( :lol:

Donio mi je zato prvi moj radiokasetofon, legendarni Grundig 2000 :-D Kakav zvuk je imao, blaženstvo.
To onaj što nije imao dugme "eject", nego su mu se vrata od kasete otvarala ručno?
Ispravio sam, to je ovaj: https://www.ebay.com/itm/283827138787
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#779 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Seawolf wrote: 10/12/2022 14:10
Hakiz wrote: 10/12/2022 13:59

Da mi nije bilo daidži, jednog profesora na UNSA, jednog gastarbajtera u Dojčlandu, ne bih ni ja svašta probao. Ovako sam imao sreću 1981. raditi na Sinclair ZX 81 kompjuteru, imati Walkman i jesti Haribo gumene medvjediće u djetinjstvu :lol:
Najbolje je bilo kad nečiji stari ide na par dana službenog puta u zapadnu Evropu, pa mu potomak uvali spisak ploča ("originala") koje treba donijeti njemu i jaranima.
Jooj, moj stari je to donosio iz Trsta.

Pa se sjetim raje ispred zgrade kad razmjenjuju ploče.
“Daj mi te dvije za moju jednu AC/DC, ova je original” :lol:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#780 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Hakiz wrote: 10/12/2022 14:15
Seawolf wrote: 10/12/2022 14:10
Najbolje je bilo kad nečiji stari ide na par dana službenog puta u zapadnu Evropu, pa mu potomak uvali spisak ploča ("originala") koje treba donijeti njemu i jaranima.
Ploče nije, to sam morao sam :( :lol:

Donio mi je zato prvi moj radiokasetofon, legendarni Grundig C200 :-D Kakav zvuk je imao, blaženstvo.
Jao gdje me naDŽe, imao didin rahmetli brat…

A kad spomenu Blekendeker mašine, didi rahmetli donio komšija električnu pilu. Bila kao zmaj i prvo joj odu četkice. Stari ih zamijeni i radi opet. Kad kasnije joj se izliže zupčanik.
Rat, nemaš kruha a ne još da možeš nabaviti dijelove i stari nađe nekakvo provizorno riješenje sa nekim zupčanikom sa nekakvog mehanizma što je našao u podrumu.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#781 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Ovakav je imao moj amidža rahmetli. Iz nekog razloga ga je rastavio i povadio dijelove.
Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28528
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#782 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

U mene je otac imao Schneiderov stereo sistem ili liniju.

Image

Ovako je nekako izgledala (mada mislim da nije isti model) i bila je ugrađena u kabinet sa pločama. A ploče je nabavljao po Trstu, Zagrebu,
ali i iz Engleske. U ta nevinija vremena (70-te) si mogao poslati pare (jugoslovenski dinar) u koverti poštom u Englesku i poručiti i dobiti što
si htio. A ako si poslao više para, bilo bi ti ostavljeno na računu za kasnije.
Hakiz
Posts: 40845
Joined: 30/07/2015 20:01

#783 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote: 10/12/2022 15:04 Ovakav je imao moj amidža rahmetli. Iz nekog razloga ga je rastavio i povadio dijelove.
Image
A dobro, ti 7 jesu za rastavljanje

Mi imali jedan, midlim da je bio Iskra, kada ga spakujrš kao drvena kutija. Kada ga rasklopiš, poklopac je u stvari iz dvije polovine, svaka polovina je jedan zvučnik. Stereo :lol:

Bilo je interesantnih rješenja, dizajna audio uređaja. Kao sa kompjuterima, sada su svi na izgled isti. Oni 4 i 8 bitni iz 1980-ih su imali različite dizajne, baš su bili interesantni. Sada ti HP, Lenovo, Dell itd isto izgledaju. Uporediš to sa Spectrum, C64, BBC, Ti99 itd kompjuterima.

Bang and Olufsen je bio hit dizajnom nekada.
Hakiz
Posts: 40845
Joined: 30/07/2015 20:01

#784 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 10/12/2022 15:19 U mene je otac imao Schneiderov stereo sistem ili liniju.

Image

Ovako je nekako izgledala (mada mislim da nije isti model) i bila je ugrađena u kabinet sa pločama. A ploče je nabavljao po Trstu, Zagrebu,
ali i iz Engleske. U ta nevinija vremena (70-te) si mogao poslati pare (jugoslovenski dinar) u koverti poštom u Englesku i poručiti i dobiti što
si htio. A ako si poslao više para, bilo bi ti ostavljeno na računu za kasnije.
Isti ovaj gastarbajter sebi donio :lol: Meni se nikada nisu sviđali, ali kažu da je Grundigov bio pravo dobar.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#785 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Hakiz wrote: 10/12/2022 15:21
Ommadawn wrote: 10/12/2022 15:04 Ovakav je imao moj amidža rahmetli. Iz nekog razloga ga je rastavio i povadio dijelove.
Image
A dobro, ti 7 jesu za rastavljanje

Mi imali jedan, midlim da je bio Iskra, kada ga spakujrš kao drvena kutija. Kada ga rasklopiš, poklopac je u stvari iz dvije polovine, svaka polovina je jedan zvučnik. Stereo :lol:

Bilo je interesantnih rješenja, dizajna audio uređaja. Kao sa kompjuterima, sada su svi na izgled isti. Oni 4 i 8 bitni iz 1980-ih su imali različite dizajne, baš su bili interesantni. Sada ti HP, Lenovo, Dell itd isto izgledaju. Uporediš to sa Spectrum, C64, BBC, Ti99 itd kompjuterima.

Bang and Olufsen je bio hit dizajnom nekada.
Ako su dva zvučnika onda je RIZ Traviata.

Mi smo imali Iskra sa jednim zvučnikom, poklopcom.
Hakiz
Posts: 40845
Joined: 30/07/2015 20:01

#786 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote: 10/12/2022 15:32
Hakiz wrote: 10/12/2022 15:21

A dobro, ti 7 jesu za rastavljanje

Mi imali jedan, midlim da je bio Iskra, kada ga spakujrš kao drvena kutija. Kada ga rasklopiš, poklopac je u stvari iz dvije polovine, svaka polovina je jedan zvučnik. Stereo :lol:

Bilo je interesantnih rješenja, dizajna audio uređaja. Kao sa kompjuterima, sada su svi na izgled isti. Oni 4 i 8 bitni iz 1980-ih su imali različite dizajne, baš su bili interesantni. Sada ti HP, Lenovo, Dell itd isto izgledaju. Uporediš to sa Spectrum, C64, BBC, Ti99 itd kompjuterima.

Bang and Olufsen je bio hit dizajnom nekada.
Ako su dva zvučnika onda je RIZ Traviata.

Mi smo imali Iskra sa jednim zvučnikom, poklopcom.
Možda je čak bio taj Iskra.

Starost, demencija, zaboravlja se :(
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#787 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

dale cooper wrote: 10/12/2022 15:19 U mene je otac imao Schneiderov stereo sistem ili liniju.

Image

Ovako je nekako izgledala (mada mislim da nije isti model) i bila je ugrađena u kabinet sa pločama. A ploče je nabavljao po Trstu, Zagrebu,
ali i iz Engleske. U ta nevinija vremena (70-te) si mogao poslati pare (jugoslovenski dinar) u koverti poštom u Englesku i poručiti i dobiti što
si htio. A ako si poslao više para, bilo bi ti ostavljeno na računu za kasnije.
Otac od mog prijatelja je radio isto.
A imao je pojačalo Marantz i zvučnike EiNiš. Kaže nije imao para da kupi prave zvučnike a i ti su bili prilično skupi.

Ovakvi stereosistemi su se proizvodili kod nas, Gorenje GC.
1977 je Gorenje kupilo firmu Koerting pa su od njih preuzeli gotov proizvod, napravili par sitnih izmjena i prodavali kod nas.
Kažu da je bio skup ali jebiga ko voli i ko je mogao, uzimao je.
User avatar
dulekrele
Posts: 3859
Joined: 10/04/2014 18:25

#788 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dulekrele »

Seawolf wrote: 10/12/2022 14:10
Hakiz wrote: 10/12/2022 13:59

Da mi nije bilo daidži, jednog profesora na UNSA, jednog gastarbajtera u Dojčlandu, ne bih ni ja svašta probao. Ovako sam imao sreću 1981. raditi na Sinclair ZX 81 kompjuteru, imati Walkman i jesti Haribo gumene medvjediće u djetinjstvu :lol:
Najbolje je bilo kad nečiji stari ide na par dana službenog puta u zapadnu Evropu, pa mu potomak uvali spisak ploča ("originala") koje treba donijeti njemu i jaranima.
Ma dovoljno mi je bilo da stari ode do Ljubljane pa mi uzme ono sto nema u Sarajevu.
Inace Tosca gramofoni su tada bili najcesci.
Last edited by dulekrele on 10/12/2022 15:39, edited 1 time in total.
Seawolf
Posts: 7775
Joined: 14/06/2012 22:59

#789 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Seawolf »

dale cooper wrote: 10/12/2022 15:19 U mene je otac imao Schneiderov stereo sistem ili liniju.

Image

Ovako je nekako izgledala (mada mislim da nije isti model) i bila je ugrađena u kabinet sa pločama. A ploče je nabavljao po Trstu, Zagrebu,
ali i iz Engleske. U ta nevinija vremena (70-te) si mogao poslati pare (jugoslovenski dinar) u koverti poštom u Englesku i poručiti i dobiti što
si htio. A ako si poslao više para, bilo bi ti ostavljeno na računu za kasnije.
To se zove "Hi-Fi centar".

U prvoj polovini osamdesetih, kod nas je najpopularniji bio Gorenje Körting-ov.

Hi-Fi linija je ono kad se pojedinačni uređaji slažu jedan na drugi.
User avatar
dulekrele
Posts: 3859
Joined: 10/04/2014 18:25

#790 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dulekrele »

Seawolf wrote: 10/12/2022 15:38
dale cooper wrote: 10/12/2022 15:19 U mene je otac imao Schneiderov stereo sistem ili liniju.

Image

Ovako je nekako izgledala (mada mislim da nije isti model) i bila je ugrađena u kabinet sa pločama. A ploče je nabavljao po Trstu, Zagrebu,
ali i iz Engleske. U ta nevinija vremena (70-te) si mogao poslati pare (jugoslovenski dinar) u koverti poštom u Englesku i poručiti i dobiti što
si htio. A ako si poslao više para, bilo bi ti ostavljeno na računu za kasnije.
To se zove "Hi-Fi centar".

U prvoj polovini osamdesetih, kod nas je najpopularniji bio Gorenje Körting-ov.

Hi-Fi linija je ono kad se pojedinačni uređaji slažu jedan na drugi.
Mi smo to zvali hi-fi stub kad se naslaze
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#791 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

E ja sam za ovo skupljao lovu kao dijete.
Image
Hakiz
Posts: 40845
Joined: 30/07/2015 20:01

#792 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Seawolf wrote: 10/12/2022 15:38 Hi-Fi linija je ono kad se pojedinačni uređaji slažu jedan na drugi.
:shock:

Kod mene jedan pored drugog, pa na svakom još po jedan ili dva. U matriksu takorekuć :lol:

Moram ih presložiti sve jedan na drugi, da budu po tabijatu :(

:wink: :-D
Seawolf
Posts: 7775
Joined: 14/06/2012 22:59

#793 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Seawolf »

dulekrele wrote: 10/12/2022 15:40
Seawolf wrote: 10/12/2022 15:38
To se zove "Hi-Fi centar".

U prvoj polovini osamdesetih, kod nas je najpopularniji bio Gorenje Körting-ov.

Hi-Fi linija je ono kad se pojedinačni uređaji slažu jedan na drugi.
Mi smo to zvali hi-fi stub kad se naslaze
Hi-Fi linija je kad naslažeš uređaje istog brenda.

Često se kao takva i prodavala kao jedan artikl.

Hi-Fi stub je kad naslažeš uređaje različitih brendova.

Onda si pravi Hi-Fi znalac.
Hakiz
Posts: 40845
Joined: 30/07/2015 20:01

#794 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Kako se zove ono kada su svi jedan na drugom, ali u jednoj kutiji.

Kao taj centar, samo su složeni vertikalno.

To bi bila linija ?
Seawolf
Posts: 7775
Joined: 14/06/2012 22:59

#795 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Seawolf »

Hakiz wrote: 10/12/2022 15:45 Kako se zove ono kada su svi jedan na drugom, ali u jednoj kutiji.

Kao taj centar, samo su složeni vertikalno.

To bi bila linija ?
To je samo "Linija".

I to nema veze sa Hi-Fi-jem.
Hakiz
Posts: 40845
Joined: 30/07/2015 20:01

#796 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Seawolf wrote: 10/12/2022 15:49
Hakiz wrote: 10/12/2022 15:45 Kako se zove ono kada su svi jedan na drugom, ali u jednoj kutiji.

Kao taj centar, samo su složeni vertikalno.

To bi bila linija ?
To je samo "Linija".

I to nema veze sa Hi-Fi-jem.
Pa dobro, bolje išta nego ništa. Meni je to isto kao spomenuti Schneider ili Grundig (vertikalni) sistemi, samo je horizontalan. Ili kao spomenuti prenosni gramofoni, radiokasetofoni itd.

Da li se Tivoli radioprijemik računa kao HiFi? Ne bi trebao, ali možda bi, svi mu hvale zvuk. A zvuk bi trebao biti mjera, naime HiFi je High Fidelity zvuka, ne nešta drugo (dizajn, broj funkcija itd)
User avatar
dale cooper
Posts: 28528
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#797 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Ne sjećam se koje je zvučnike imao jer sam ipak bio sam klinac. Ali znam da je grmilo. :D Sjećam se jedne ploče od heavy metal benda Hawaii. Uvodna pjesma je počinjala tiho sa nekom laganim muzikom, da bi se odjednom prolomio krik i zvuk gitare i bubnjeva. Uvijek sam se isprepadao kada je to sviralo, a stari odvrne. :D I smije se iz prikrajka. :mrgreen:
Seawolf
Posts: 7775
Joined: 14/06/2012 22:59

#798 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Seawolf »

Hakiz wrote: 10/12/2022 16:05
Seawolf wrote: 10/12/2022 15:49
To je samo "Linija".

I to nema veze sa Hi-Fi-jem.
Pa dobro, bolje išta nego ništa. Meni je to isto kao spomenuti Schneider ili Grundig (vertikalni) sistemi, samo je horizontalan. Ili kao spomenuti prenosni gramofoni, radiokasetofoni itd.

Da li se Tivoli radioprijemik računa kao HiFi? Ne bi trebao, ali možda bi, svi mu hvale zvuk. A zvuk bi trebao biti mjera, naime HiFi je High Fidelity zvuka, ne nešta drugo (dizajn, broj funkcija itd)
U naše vrijeme su neki od standarda (DIN, npr.) propisivali šta tačno svaki od uređaja mora zadovoljavati, što se tiče vrijednosti izmjerenih parametara, da bi mogao biti klasifikovan kao Hi-Fi.

Standardi su, naravno, propisivali i način mjerenja tih parametara.

Parametri su, između ostalih, bili frekvencijski raspon u kojem uređaj reprodukuje signal sa do -3 dB i do -6 dB, odnos signal / šum, dinamika signala i tako to.

Naravno, za različite uređaje su zahtjevane vrijednosti parametara bile različite, jer ne možeš od kaset-deka očekivati isti odnos signal / šum, kao od gramofona iste cijene.

Svi ovi Hi-Fi standardi su se primjenjivali na audio (i video) uređaje za analognu reprodukciju i snimanje i izgubili su svoj smisao sa pojavom uređaja za digitalnu reprodukciju i snimanje.
Hakiz
Posts: 40845
Joined: 30/07/2015 20:01

#799 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Seawolf wrote: 10/12/2022 16:21
Hakiz wrote: 10/12/2022 16:05

Pa dobro, bolje išta nego ništa. Meni je to isto kao spomenuti Schneider ili Grundig (vertikalni) sistemi, samo je horizontalan. Ili kao spomenuti prenosni gramofoni, radiokasetofoni itd.

Da li se Tivoli radioprijemik računa kao HiFi? Ne bi trebao, ali možda bi, svi mu hvale zvuk. A zvuk bi trebao biti mjera, naime HiFi je High Fidelity zvuka, ne nešta drugo (dizajn, broj funkcija itd)
U naše vrijeme su neki od standarda (DIN, npr.) propisivali šta tačno svaki od uređaja mora zadovoljavati, što se tiče vrijednosti izmjerenih parametara, da bi mogao biti klasifikovan kao Hi-Fi.

Standardi su, naravno, propisivali i način mjerenja tih parametara.

Parametri su, između ostalih, bili frekvencijski raspon u kojem uređaj reprodukuje signal sa do -3 dB i do -6 dB, odnos signal / šum, dinamika signala i tako to.

Naravno, za različite uređaje su zahtjevane vrijednosti parametara bile različite, jer ne možeš od kaset-deka očekivati isti odnos signal / šum, kao od gramofona iste cijene.

Svi ovi Hi-Fi standardi su se primjenjivali na audio (i video) uređaje za analognu reprodukciju i snimanje i izgubili su svoj smisao sa pojavom uređaja za digitalnu reprodukciju i snimanje.
Nisu baš svi. A i stvoreni su novi. EBU128 na primjer.

Koliki je ono HiFi standard, -91 dB S/N ako se ne varam?
User avatar
dulekrele
Posts: 3859
Joined: 10/04/2014 18:25

#800 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dulekrele »

Seawolf wrote: 10/12/2022 15:44
dulekrele wrote: 10/12/2022 15:40
Mi smo to zvali hi-fi stub kad se naslaze
Hi-Fi linija je kad naslažeš uređaje istog brenda.

Često se kao takva i prodavala kao jedan artikl.

Hi-Fi stub je kad naslažeš uređaje različitih brendova.

Onda si pravi Hi-Fi znalac.
Na liniji nista ne slazes vec je iz jednog dijela. Nije bitno je li istog brenda ili ne to je stub uvijek bio.
Post Reply