Xiaomi mobiteli

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
MikroKosmosMegaEarth
Posts: 84
Joined: 13/02/2022 11:13

#18426 Re: Xiaomi mobiteli

Post by MikroKosmosMegaEarth »

Peacean wrote: 13/02/2022 12:39
MikroKosmosMegaEarth wrote: 13/02/2022 12:27 posaLJEM email na mi store ba

javlja se iq mobile :lol:
Oni su vlasnici Mi franšize kod nas, nije ta prodavnica pod direktnom kontrolom Xiaomija.
doslovno nikakva ponuda
User avatar
Peacean
Posts: 2689
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#18427 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Peacean »

MikroKosmosMegaEarth wrote: 13/02/2022 12:55
Peacean wrote: 13/02/2022 12:39

Oni su vlasnici Mi franšize kod nas, nije ta prodavnica pod direktnom kontrolom Xiaomija.
doslovno nikakva ponuda
Daleko veći izbor imaš na OLX-u, samo treba biti malo pažljiviji prilikom odabira.
aka Enki
Posts: 88
Joined: 29/04/2021 13:30

#18428 Re: Xiaomi mobiteli

Post by aka Enki »

Pozdrav, da li je garancija vezana za fiskalni racun? Kupio sam mobitel prije pola godine i hocu da promijenim, prodajem sadasnji, pa me interesuje da li treba i fiskalni racun da dam novom vlasniku ili je dovoljan garantni list?
Druga stvar koja me interesuje. Usljed svih ovih poskupljenja, da li je i cijena telefona otisla gore? Telefon sam kupio relativno povoljno(u poredjenju sa drugim trgovinama tad). Sad je isti telefon u istoj trgovini skuplji nego sto je bio prije 6 mjeseci. Nemam pojma, mozda sam tad kupio na nekoj akciji ili je i telefonima skocila cijena?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31544
Joined: 16/04/2011 18:46

#18429 Re: Xiaomi mobiteli

Post by skafiskafsnjak »

aka Enki wrote: 14/02/2022 07:10 Pozdrav, da li je garancija vezana za fiskalni racun? Kupio sam mobitel prije pola godine i hocu da promijenim, prodajem sadasnji, pa me interesuje da li treba i fiskalni racun da dam novom vlasniku ili je dovoljan garantni list?
Druga stvar koja me interesuje. Usljed svih ovih poskupljenja, da li je i cijena telefona otisla gore? Telefon sam kupio relativno povoljno(u poredjenju sa drugim trgovinama tad). Sad je isti telefon u istoj trgovini skuplji nego sto je bio prije 6 mjeseci. Nemam pojma, mozda sam tad kupio na nekoj akciji ili je i telefonima skocila cijena?
Sve je poskupilo...tako da me ne bi cudilo i da su telefoni.
Sto se tice garancije.... Mislim da ne bi bilo lose da racun bude uz garanciju. Po pravilu, garantni list bi trebao dovoljan biti... Ali....
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#18430 Re: Xiaomi mobiteli

Post by fortaleza »

skafiskafsnjak wrote: 14/02/2022 07:13
aka Enki wrote: 14/02/2022 07:10 Pozdrav, da li je garancija vezana za fiskalni racun? Kupio sam mobitel prije pola godine i hocu da promijenim, prodajem sadasnji, pa me interesuje da li treba i fiskalni racun da dam novom vlasniku ili je dovoljan garantni list?
Druga stvar koja me interesuje. Usljed svih ovih poskupljenja, da li je i cijena telefona otisla gore? Telefon sam kupio relativno povoljno(u poredjenju sa drugim trgovinama tad). Sad je isti telefon u istoj trgovini skuplji nego sto je bio prije 6 mjeseci. Nemam pojma, mozda sam tad kupio na nekoj akciji ili je i telefonima skocila cijena?
Sve je poskupilo...tako da me ne bi cudilo i da su telefoni.
Sto se tice garancije.... Mislim da ne bi bilo lose da racun bude uz garanciju. Po pravilu, garantni list bi trebao dovoljan biti... Ali....
Ovo nije istina, račun je ono što gledaju, nije mi se jednom dogodilo da kažu ne treba garancija, dovoljan je račun.

Pretpostavljam da se prodaje telefon za dosta približnu cijenu navedenu na računu kad je nov bio pa ovome nezgodno. U svakom slučaju treba uključiti račun inače garancija nije valjana.

Isto tako cijena postojećih modela nije viša, ali su poskupili nasljednici, Redmi Note 11 serija bi trebala biti skuplja od Note 10 serije, tako i Galaxy i ostali.
Last edited by fortaleza on 14/02/2022 08:29, edited 1 time in total.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31544
Joined: 16/04/2011 18:46

#18431 Re: Xiaomi mobiteli

Post by skafiskafsnjak »

fortaleza wrote: 14/02/2022 08:26
skafiskafsnjak wrote: 14/02/2022 07:13

Sve je poskupilo...tako da me ne bi cudilo i da su telefoni.
Sto se tice garancije.... Mislim da ne bi bilo lose da racun bude uz garanciju. Po pravilu, garantni list bi trebao dovoljan biti... Ali....
Ovo nije istina, račun je ono što gledaju, nije mi se jednom dogodilo da kažu ne treba garancija, dovoljan je račun.

Pretpostavljam da se prodaje telefon za dosta približnu cijenu navedenu na računu kad je nov bio pa ovome nezgodno. U svakom slučaju treba uključiti račun inače garancija nije valjana.
To je glupost . MIslim, to sto traze . Ja kad sam nosio u servis (agram), vazda sam nosio garantni samo . I u Deu sam sad, ako koristim garanciju , samo garantni list.

A nema sta nezgodno biti .... to je moja stvar koliko sam platio i da li sam neku akciju "ugrabio". Cijene su sad takve i to je to . Ha ja.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#18432 Re: Xiaomi mobiteli

Post by fortaleza »

skafiskafsnjak wrote: 14/02/2022 08:28
fortaleza wrote: 14/02/2022 08:26

Ovo nije istina, račun je ono što gledaju, nije mi se jednom dogodilo da kažu ne treba garancija, dovoljan je račun.

Pretpostavljam da se prodaje telefon za dosta približnu cijenu navedenu na računu kad je nov bio pa ovome nezgodno. U svakom slučaju treba uključiti račun inače garancija nije valjana.
To je glupost . MIslim, to sto traze . Ja kad sam nosio u servis (agram), vazda sam nosio garantni samo . I u Deu sam sad, ako koristim garanciju , samo garantni list.
Njemačka je Njemačka, ovdje se često dogodi da im se ne da ispunjavati garantni list i samo zakače račun, a i dobra im je mogućnost da na taj način odbiju servis telefona, ako eto nemaš sve papire.

Ili na tenderima ponuđač padne jer nije dobro obilježio stranice u dokumentu, događa se, glupost ili ne događa se.

Ili jednostavno tome ponuđaču nije namijenjeno da osvoji tender. Ili se servisu ne isplati popravljati uređaj pa eskiviraju. Mogućnosti je mnogo. :mrgreen:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31544
Joined: 16/04/2011 18:46

#18433 Re: Xiaomi mobiteli

Post by skafiskafsnjak »

fortaleza wrote: 14/02/2022 08:31
skafiskafsnjak wrote: 14/02/2022 08:28

To je glupost . MIslim, to sto traze . Ja kad sam nosio u servis (agram), vazda sam nosio garantni samo . I u Deu sam sad, ako koristim garanciju , samo garantni list.
Njemačka je Njemačka, ovdje se često dogodi da im se ne da ispunjavati garantni list i samo zakače račun, a i dobra im je mogućnost da na taj način odbiju servis telefona, ako eto nemaš sve papire.

Ili na tenderima ponuđač padne jer nije dobro obilježio stranice u dokumentu, događa se, glupost ili ne događa se.

Ili jednostavno tome ponuđaču nije namijenjeno da osvoji tender. Ili se servisu ne isplati popravljati uređaj pa eskiviraju. Mogućnosti je mnogo. :mrgreen:
Kao sto sam napisao, u BiH sam koristio garantni samo . To.je bio Agram servis. Nije piljara...
Na kraju krajeva, racun je moja privatna stvar...ako cemo realno.
Tabijat
Posts: 1282
Joined: 25/12/2013 15:29

#18434 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Tabijat »

Na svakom garantnom listu piše da je nevažeći bez računa.
aka Enki
Posts: 88
Joined: 29/04/2021 13:30

#18435 Re: Xiaomi mobiteli

Post by aka Enki »

Nije zbog cijene, nego na racunu ima jos stavki osim mobitela pa me interesuje zbog toga. Sta bi bilo da su i drugi proizvodi pod garancijom a ja imam samo jedan racun.
Comtrade Distribution d.o.o. je davalac garancije za telefon.
Tabijat
Posts: 1282
Joined: 25/12/2013 15:29

#18436 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Tabijat »

Fotokopiraš. Inače treba sve račune fotokopirati, pogotovo sa dužom garancijom, jer tinta na fiskalnim računima izblijedi za godinu skroz.
Broj fiskalnog računa je izgleda bitan, nije baš neophodno da je original. Barem su meni tako rekli.
jarobot
Posts: 3051
Joined: 13/06/2016 20:07

#18437 Re: Xiaomi mobiteli

Post by jarobot »

EasyWay wrote: 12/02/2022 14:20 Evo pronašao sam je. Nekoliko puta uzastopno sam pritisnuo "vraćanje na zadane vrijednosti" u developer opcijama i onda je izbacilo. Ja sav radostan:D ugasim tu optimizaciju, odem tamo na ekran uvijek uključen, kad ono sve isto i dalje stoji samo 10 sek, ne nudi mi ništa drugo
Baš mi se neda sa ovim :?
Stoji u opcijama ali kad to uradiš kao što si napisao na gasi Always on display ( ostaje stalno uključen ) tako je barem kod mene xiaomi 11 lite 5g NE
Svintan
Posts: 26
Joined: 05/10/2017 10:03

#18438 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Svintan »

Samo da pojasnim za garanciju...
Primjer...uređaju je istekla garancija, a prodavac ti popuni garantni list danas kao da je još pod garancijom...zaključno sa ovim što sam napisao, pisana garancija "ne važi" jer je možeš popuniti kada hoćeš i kako hoćeš.

Što se tiče fisk. računa...
na njemu piše i datum kada je telefon kupljen, i to se ne može mjenjati.
Sama fiskalna kasa izdaje račune sa trenutnim datumom kupovine, tako da se tačno zna kada je kupljen i da li je u garantnom roku.

Fiskalni račun je "glavni" kod ovlaštenih distributera koji su ujedno i ovlašteni servisi nekih brendova za BiH...
Kako je to regulisano u Njemačkoj stvarno ne znam, i vjerujem da je tamo dovoljan samo garantni list, međutim u BiH (putem legalnih kanala distribucije) fiskalni račun je što bi se reklo br. 1.
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#18439 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Laplace »

Svintan wrote: 15/02/2022 16:02 Samo da pojasnim za garanciju...
Primjer...uređaju je istekla garancija, a prodavac ti popuni garantni list danas kao da je još pod garancijom...zaključno sa ovim što sam napisao, pisana garancija "ne važi" jer je možeš popuniti kada hoćeš i kako hoćeš.

Što se tiče fisk. računa...
na njemu piše i datum kada je telefon kupljen, i to se ne može mjenjati.
Sama fiskalna kasa izdaje račune sa trenutnim datumom kupovine, tako da se tačno zna kada je kupljen i da li je u garantnom roku.

Fiskalni račun je "glavni" kod ovlaštenih distributera koji su ujedno i ovlašteni servisi nekih brendova za BiH...
Kako je to regulisano u Njemačkoj stvarno ne znam, i vjerujem da je tamo dovoljan samo garantni list, međutim u BiH (putem legalnih kanala distribucije) fiskalni račun je što bi se reklo br. 1.
Možda kao u Top Shopu u Importanneu: kupovina uređaja se vodi u bazi podataka pa se pri prijemu uređaja na servis ili u radnji odmah može vidjeti kad je kupovina obavljena.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#18440 Re: Xiaomi mobiteli

Post by holowey »

pet godina garancije jednog uredjaja razvikanog brenda, dvije godine kasnije fiskalni racun je potpuno bijel, ni traga termalnoj tinti... i sta mislis hoce li priznati garanciju samo sa garantnim listom? do centrale se ganjati ako treba ali garanciju moraju priznati
sencobih
Posts: 6953
Joined: 08/09/2010 08:33

#18441 Re: Xiaomi mobiteli

Post by sencobih »

holowey wrote: 15/02/2022 21:26 pet godina garancije jednog uredjaja razvikanog brenda, dvije godine kasnije fiskalni racun je potpuno bijel, ni traga termalnoj tinti... i sta mislis hoce li priznati garanciju samo sa garantnim listom? do centrale se ganjati ako treba ali garanciju moraju priznati
Ja kada sam nosio telefon u servis uopće mi nije trebao fiskalni račun, već samo ovjerena garancija, telefon je bio kupljen u bh telekomu, a servis je mesc
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#18442 Re: Xiaomi mobiteli

Post by holowey »

sencobih wrote: 15/02/2022 21:28
holowey wrote: 15/02/2022 21:26 pet godina garancije jednog uredjaja razvikanog brenda, dvije godine kasnije fiskalni racun je potpuno bijel, ni traga termalnoj tinti... i sta mislis hoce li priznati garanciju samo sa garantnim listom? do centrale se ganjati ako treba ali garanciju moraju priznati
Ja kada sam nosio telefon u servis uopće mi nije trebao fiskalni račun, već samo ovjerena garancija, telefon je bio kupljen u bh telekomu, a servis je mesc
ma naravno...ovjeren garantni list je zakon...
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#18443 Re: Xiaomi mobiteli

Post by kokuz_sa »

aka Enki wrote: 14/02/2022 09:03 Nije zbog cijene, nego na racunu ima jos stavki osim mobitela pa me interesuje zbog toga. Sta bi bilo da su i drugi proizvodi pod garancijom a ja imam samo jedan racun.
Comtrade Distribution d.o.o. je davalac garancije za telefon.
Odnesi ti u Mesc.. brze ce ti biti..

CT ce ga i onako slati u Mesc
User avatar
doktornauke
Posts: 686
Joined: 14/01/2022 12:49
Location: Hospital

#18444 Re: Xiaomi mobiteli

Post by doktornauke »

sencobih wrote: 15/02/2022 21:28
holowey wrote: 15/02/2022 21:26 pet godina garancije jednog uredjaja razvikanog brenda, dvije godine kasnije fiskalni racun je potpuno bijel, ni traga termalnoj tinti... i sta mislis hoce li priznati garanciju samo sa garantnim listom? do centrale se ganjati ako treba ali garanciju moraju priznati
Ja kada sam nosio telefon u servis uopće mi nije trebao fiskalni račun, već samo ovjerena garancija, telefon je bio kupljen u bh telekomu, a servis je mesc
I ja isto.
Henry David Thoreau
Posts: 174
Joined: 25/09/2020 15:13
Location: Vrhbosna

#18445 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Henry David Thoreau »

Ima li ovdje iko da se pokajao zbog kupovine Šaomija. :D
zippoo87
Posts: 15655
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#18446 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zippoo87 »

Cetiri xiaomi telefona koristio (koristim jos uvijek) i niti jedan me nije razocarao.
Redmi note seriju koristio uglavnom,trenutni je Mi 10T Lite
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#18447 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Laplace »

sencobih wrote: 15/02/2022 21:28
holowey wrote: 15/02/2022 21:26 pet godina garancije jednog uredjaja razvikanog brenda, dvije godine kasnije fiskalni racun je potpuno bijel, ni traga termalnoj tinti... i sta mislis hoce li priznati garanciju samo sa garantnim listom? do centrale se ganjati ako treba ali garanciju moraju priznati
Ja kada sam nosio telefon u servis uopće mi nije trebao fiskalni račun, već samo ovjerena garancija, telefon je bio kupljen u bh telekomu, a servis je mesc
U BH Telecomu uvijek ovjere garanciju na dan kupovine. Bar meni su tako uvijek radili, na svim prodajnim mjestima (a nekih petnaestak godina skoro isključivo sam telefone kupovao na njihovim šalterima u raznim gradovima: Gračanica, Sarajevo, Zenica, Visoko i Breza).
Tabijat
Posts: 1282
Joined: 25/12/2013 15:29

#18448 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Tabijat »

Henry David Thoreau wrote: 16/02/2022 00:48 Ima li ovdje iko da se pokajao zbog kupovine Šaomija. :D
Jesam ja, sto i jedan problem s MIUIjem, rekla nikad više, ali apdejti su ga lijepo ispeglali, sad bogami fino radi. U 9. mj dvije godine, vjerovatno ga neću ni mijenjati.
cccccc
Posts: 243
Joined: 11/04/2013 20:04

#18449 Re: Xiaomi mobiteli

Post by cccccc »

Planiram da uzmem poco f3. Ima li neko iskustva ?
I ako imate predloziti jos neki u ovom rangu spec i cijena ?
Hvala
tpg
Posts: 76
Joined: 19/05/2010 17:19

#18450 Re: Xiaomi mobiteli

Post by tpg »

cccccc wrote: 17/02/2022 09:41 Planiram da uzmem poco f3. Ima li neko iskustva ?
I ako imate predloziti jos neki u ovom rangu spec i cijena ?
Hvala
Koristim ga od augusta mjeseca i realno za te pare nema bolje. Osim proksimiti senzora koji nekad zna zezati, ostalo je sve odlično. Telefon je (vijek ću to napomenuti) brutalno brz u kombinaciji sa amoled ekranom od 120hz. Chipset je odličan, ne grije se skoro nikako i čak kad idem igrice po 2 sata. Baterija sa svim mogućim, satom i slusalicama povezanim izdrzi cijeli dan. Ja sam ga platio 650KM u Hustelu.
Post Reply