Prvi korpus ARBiH

Post Reply
dvije lijeve
Posts: 29
Joined: 28/03/2008 15:57

#26 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by dvije lijeve »

Nekad u medjuvremenu je palo Golo Brdo i Obeljak, i mi smo ih pokusali vratiti. Akcija je pocela popodne, nasim artiljerijskim napadom, mislim da je znak za pocetak bila granata iz 155 mm haubice. Ja sam bio ispod Tresnjevog brda, s tri minobacacai i pokrivali smo plato Golog Brda. Sam plato su napali pripadnici 4 mot. brigade, Obeljak je pokrivao pazaric, a u prevoju izmedju Zulfikar. Akcija nije uspjela, na Golom Brdu je poginuo Carli, te jos par pripadnika 4 mot. brigade.

Da se vratim na noc kad je napusten Igman. Dobijam naredjenje da ostanem s minobacacima na isto mjestu s kojeg smo napadali Golo Brdo. Te veceri spavamo na Palama ( cesta koja vodi za Lokve- preko puta Tresnjevog brda) Ujutro postavljamo minobacace na T. Brdu. Linija ne postoji na ovoj strani, ne zna se kad ce cetnici krenuti. Odlazimo do sumarske kolibe ( ispod malog polja-kako se to zove?), da vidimo ima li ista za jesti. Nasli smo par konzervi paradjz sosa, neke rezance za supu, i to smo jeli tri dana.

Nasao sam moju zastavu, bijelu zastavu s Bosanskim grbom i sest ljiljana. Jos uvijek je imam.

Stizu jedinice na Malo polje. Sedma, sedamnaesta , pokrivaju Malo polje. Pazaricani pokrivaju stazu, uz ski-lift. Pucamo danima i navjise od svega sam ponosan na tih sedam dana tamo. Koliko sam samo puta cuo "Ponovi" i "Pogodak".

Svi napadi su odbijeni, i linija je cvrsta. Dogovoreno je primirje, i mi se prebacujemo na drugu lokaciju.
Igman je pao, Igman je odbranjen - cesta za Sarajevo je slobodna.

Silazim u Pazaric, jos par smjena odradjujem na Igmanu, bez dejstava, a onda pravac Hercegovina, da tamo malo branim Bosnu.

Tako je meni bilo tog ljeta, kad sam imao dvadeset godina. Lijepa mladost.

Naprijed Zeljo ljubavi moja - tvoj Joint Union
User avatar
Oligarh
Posts: 874
Joined: 05/06/2010 13:23

#27 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Oligarh »

branimir stulic wrote: Prosli mi i jedna jedinica MUP-a, mislim da su Vikicevi ili Laste (ne sjecam se vise) Tunel jos nije bio 100 posto gotov, ali je bio prokopan. Ne znam ko je jos bio ali znam da je uz planinu bila strava.... Penjes se gore, a odozgo bjezanija...Ljudi bacaju puske...Pa mozes mislit kako se covjek tada osjecca. Nije tacno da su oni sve drzali. Mladic se slikao na vrhu Bjelasnice i pobjegao... Oni su jedno vrijeme drzali linije na Igmanu, kasnije su bili na Proskoku (mislim da se ne zove Troskok- to je ono mjesto gdje smo im tenk slupali) ali su otjerani u onoj brzoj akciji kada smo pola Treskavice uzeli. A sto se tice ostalog, mislim da se ne bi trebali dijeliti na dijasporu i ostale... kao i politicki... (btw i ja sam lijevi.... :lol: )
Uvijek sam vas cijenio kao jedinicu, biliste zaista odlicni (uzmi ovo sa rezervom za vas komandni kadar,kojeg bas nisam cijenio). Bili ste prava manevarska jedinica, spremna da uvijek uskoci. Ali ste i cijenu platili!

Eh, ta igmanska "Riza" kao su je zvali, prokleta bila, dusu mi odnijela kad smo krenuli u onaj pakao na Mosevackom oktobra 94te!

Ja samo znam sta su mi moji pricali kada smo se vidjeli nakon Igmana, a radili su sate izvidjanja! Da je sila bila gore, ali najgora je bila ta nasa dezorganizacija! Kao sto kazes, puna planina vojnika sa vrlo upitnim vodstvom i puna raznih mesetara!

Dvije lijeve, hvala na tekstu, samo mi koji smo prezivljavali ovakve stvari mozemo stvarno ovo i razumijeti! Zao mi je sto sam propustio Igman, ali 7 dana nakon Zuci i 15 dana pakla gore, mislim da bi poginuo na Igmanu,zivci su mi bili na rubu, i umalo da platim glavom tada na aerodoromu!

Uf... Ne ponovilo se nikada!

Rahmet i slava svoj nasoj braci po oruzju, a nama nada da nas, i zbog nas samih,ali i radi njih, nikada ne zadesi prokletstvo zaborava!
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#28 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

I sta je bilo nakon sto su cetnici zauzeli vrh Bjelasnice i Veliko Polje???? Odbijeni napadi, Igman odbranjen i sta je dalje bilo? Jel jos bilo kakvih operacija tu?
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#29 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by branimir stulic »

delete
Last edited by branimir stulic on 07/08/2010 23:01, edited 2 times in total.
SaMaster
Posts: 927
Joined: 06/03/2005 16:05

#30 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by SaMaster »

pionir47 wrote:Nisam bio tamo u ljeto 1993 ali sam citao o tome u dnevniku rahmetli Saudina Becirevica. U svakom slucaju tada je se tamo vodio zestok rat. Ovu knjigu ako kupite; znat cete mnogo o skoro svim ratistima oko Sarajeva. Jer Saudin Becirevic (Pospanko) je bio na pocetku rata "linijas" na Borijama i Vasinom (kasnije Gazinom) Hanu. Pa je onda postao clan tkzv. "pete cete" koja je isla na intervencije gdje god bi bilo potrebno i koja je bila sastavljena od dobrovoljaca iz raznih jedinica. A onda je presao u izvidjace i obavljao "snajperisanje". Covjek je sva svoja desavanja od dana do dana zapisivao u dnevnik.

A dnevnik je kao prvo objavio na ovaj blog i i dalje ga mozete tu procitati; mada bih vam ja preporucio ovaj paket sa dvije njegove knjige. Malo prije smrti je drugu knjigu "sredio" za izdavanje:

http://boreokoociju.blogger.ba/arhiva/2005/03/16

Image

Ima uprvoj knjizi detaljan opis o tim najzescim borbama na igmanu. Srbi su tada svakako napadali bas frontalno i ginuli su i oni u velikim mjerama. Imate to na ovom linku iznad negdje. Ne mogu da trazim. Ali ovo ispod se odnosi na otes i ovaj di oteksta sam slucajno ponovo nasao. Karakteristicno je za Sarajevsko ratiste i pokauzje koliko je ARBIH bila naoruzana:


NOC JE KRATKO TRAJALA A NAMA JE TREBALA NAJDUZA NA SVIJETU
Detonacije stalno odjekuju. Glava me uzasno boli, sto od straha sto od buke. Ako prezivim sve ovo, ne znam da li cu moci pricati nekome o svemu ovome. Sramota me reci da sam se danas “usrao” od straha. Ponio sam se kukavicki ali ne znam sta sam mogao uraditi da ne budem kukavica. Nemam nista, sto bi moglo nauditi tenku. Imam samo municije. Ovaj put fala bogu za razliku od Dogloda, bar nje ne fali.

Iz nase jedinice nema jos uvijek niko da je poginuo. Policija je imala ranjenih i poginulih. Imali su danas manje srece od nas. Da nam nekoga i rane, ne bih znao kako i kuda ga izvuci odavde. Kuce koje se nalaze oko nas, izgledaju sve isto, svaka je skoro na isti nacin porusena, tako da nema nekog posebnog orijentira.

Danas su cetnici promarsirali tenkovima, preko nas. Izgleda da su isprobavali, kolika je nasa moc u protivoklopu. Ostaje nam da se nadamo da nisu jos skontali da nemamo cime da ih gadamo. Ujutro cemo dobiti odgovor. Najbolje bi bilo za nas da nikada ne svane.

Sada nema granatiranja, uvukao sam se u jedan rov, pokusavao sam zaspati, ali cim oci zatvorim pojavi se tenk iznad mene. Ubitacni ritam od explozija granata odzvanja u usima. Previse ih je danas palo. Ova linija je vrlo zeznuta. Izgleda mi ko pravi pakao. Sada mi onaj nas tenk u Breziku izgleda ko mala maca. On bar ne seta po nama od kako je Lola jednog pogodio.

Svi vojnici su uplaseni, ovi moji pokusavaju da pjevaju nesto. Svaka pjesma na kraju zavrsi sa tuznim krajem, cak se ni pjesmom ne mozemo odvojiti od tuga i jada u kojme se nalazimo. Nema nista sto bi covjeka moglo raspoloziti. Siguran sam da svi mislimo samo o jednom a to jedno je sutrasnji dan

Danas sam ispalio cetiristotine metaka. Ovo je moj rekord od pocetka rata. Po prvi put sam imao municije dovoljno jos kada bi se kako nasla koja granata, koja bi razvalila ove tenkove. Puno toga bi bilo lakse. Cistio sam malo pusku, uzasno je bila prljava. Sto od blata sto od gasova.

Jos par sati i svanuce novi dan. Novi dan ce nam valjda donijeti nesto novo, svi prizeljkujemo da prezivimo, ali sigurno necemo imati svi tu srecu. Neko ce morati od ovih ljudi koji su sada tu i zivot svoj dati. Da li cu to biti ja, mozda covjek koji sjedi pored mene na stolici puseci cigaretu za cigaretom dok prica o djeci ili neko treci, to niko od nas ne moze znati.

Detonacija granate me probudila. Nisam mogao u pocetku da skontam gdje se nalazim.
- Evo ih ponovo krecu, majku im njihovu.
- Ko krece?
- Marsovci, kretenu jedan! Eto ko krece.
Ljutito mi je odgovorio covjek koji je stajao pored mene. Pogledao sam na sat i skontao da sam spavao citavih sat vremena. Dok sam u bunilu trazio pusku da pokupim, u sebi sam jebavao sve po spisku covjeku koji mi je drsko odgovorio. Da mi je to rekao kada sam bio prisebniji, zapamtio bi me kreten za sva vremena, ovako mi se izvukao, brzim izlaskom iz rova. Nekako sam skupio svu opremu te se izvukao u kaljuzu transea, gdje sam zbog zvizduka granate ponovo zalegao u blato…



DOLAZAK SMJENE
Nakon sto bi se zacuo strasan zviduk, detonacija bi odjeknula negdje u blizini. Granate su zavrsavale vecinom su u zidovima kuca oko nas. Dva periskopa koja smo donijeli sa sobom, su nam zlata vrijedni. Mozemo mirno sjediti i posmatrati prostor ispred nas. Ne moramo strepiti pri svakom izvirivanje, od snajpera koji jedva ceka da se podignemo da bi nam u celo sprasio metak.

Dok sam sjedio sa nosom zabijenim u zid transea, neko je povikao “evo tenkova! Iza kuce su izasla dva”. Uhvatila me panika u tom momentu. Nisam znao sta da radim, da li da pokusam bjezati ili da ustanem i pocnem pucati nasumice. Na kraju sam smogao snage, podigao sam se i ispalio cijeli okvir u pravcu tenka. PAM je nakon par sec poceo da ore zemlju oko transea. Dok sam ja mjenjao okvir na pusci, drugi vojnici oko mene su ih praznili.

Smrad baruta se prosirio transeom. Podigao sam ruke iznad transea u isti momenat kao i vojnik koji je stajao pored mene. Ispraznili smo okvire u pravcu cetnika. Nakon toga vise nisam osjecao strah. Da je neko ustao i krenuo naprijed, siguran sam da bih ja bio prvi koji bi krenuo za njim. Poceli smo da vristimo, zeljeli smo pokazati cetnicima da nas nije strah.

Izgleda da nam je fol upalio. Tenkovi ovaj put nisu dosli do nas. Drzali su se na odstojanju od naseg transea. Tenkovska ispaljenja granata su bila zestoka. Zemlja je podrhtavala od siline ispaljenja i explozija granata koje su se zbog blizine spajale u jedno. Pri svakom ispaljenju sam zalijegao u transeu. Padao sam u blato, iz kojeg sam se svaki put nerado dizao. Nisam imao izbora, morao sam ustati da bih ispalio svoj kratki rafal, kao odgovor da smo jos uvijek zivi. Garaza koja se nalazila iza naseg transea, pretvorena je tokom dana u hrpu smeca.

Pred vece je dosao jedan policajac do mene. Tvrdi da su oni pogodili jedan tenk danas. Sigurno i jesu, jer se danas nisu setali preko nas. Nisam siguran da bih izdrzao jos jedan pogled iz zablje perspektive na gusjenice koje prelaze preko transea.

Sjedio sam na plasticnoj stolici, koju je neko dovukao u rov. Po prvi put sam osjetio glad od kako sam ovdje stigao skoro prije 48h. Nisam mogao vjerovati da sam za ovo vrijeme pojeo samo jedan lanch paket. Sigurno sam nesvjesno pojeo nesto zemlje. Jer na meni nema niti jedan mm odjece da nije prekriven naslagama blata. Kada se ispravim izgledam kao titova bista ispred KMT-a. Samo sto sam ja izvajan od ilovace.

Posto sam pojeo lanch paket. Zalegao sam u rovu, da se malo odmorim. Mislio sam malo zaspati, ali je ubrzo dosao jedan vojnik, i rekao
- Stari grad, mozete se spremiti, za pola sata dolazi vam smjena….
Daj reci mi gdje tacno mogu kupiti ovu knjigu?-Mislim na prvu knjigu... Trazim je vec par mjeseci ali nikako da nadjem.
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#31 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by karanana »

da, sta je bilo dalje? linija je bila pomjerena do malog polja. komunikacija sa hrasnicom je i dalje fercerala koliko toliko. kako i kad se vratilo na veliko polje, bjelasnicu? jeli to bilo tek po zavrsetku rata, jeli bio kontranapad, ili je bila kombinacija borbi i onoga sto chetnici kazu: da smo iskoristili dolazak UN-a i vratili se u demilitariziranu zonu nakon sto je UN dosao i odmakao chetnike?

edit: vidim branimirstulic je odgovorio dijelom.
Last edited by karanana on 07/08/2010 23:02, edited 1 time in total.
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#32 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by branimir stulic »

E onda je dosao sumar i sve istjerao... Ah sta je bilo... Dosao je UNPROFOR i demilitarizirao cijelu planinu - mislim na Veliko i Malo polje...Kasnije smo prolazili kamionima ali uz najavu...a nekada i pjesice bez najave. Ali put spasa Lokve - Hrasnica nikada nije pao u neprijateljske ruke... Pri kraju 94 smo im poderali odbranu i natjerali u bijeg do Trnova...Linije su do kraja rata ostale haman ko i tada. Bilo je manjih prodora i nasih i njihovih. Prvo smo uzeli Lupoc, pa su ga oni vratili za dva sata, pa onda mi nesto probali oko Kijeva, pa oni... Tek pri kraju rata smo im probili linije i imali dobar zamah za prodor do Rogoja, ali nije bilo koordinacije, odnosno sadejstva pojedinih brigada dva korpusa, tako da je sve propalo.
Last edited by branimir stulic on 07/08/2010 23:09, edited 1 time in total.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#33 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

branimir stulic wrote:E onda je dosao sumar i sve istjerao... Ah sta je bilo... Dosao je UNPROFOR i demilitarizirao cijelu planinu - mislim na Veliko i Malo polje...Kasnije smo prolazili kamionima ali uz najavu...a nekada i pjesice bez najave. Ali put spasa Lokve - Hrasnica nikada nije pao u neprijateljske ruke...
a jel UNRPOFOR I Bjelasnicu demilitarizirao? Nisu valjda chetnici cijeli rat ostali na Bjelasnici. Kojim putem se kasnije ostvarivala veza Hrasnice (Sarajeva) i Trnova(Treskavice)??
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#34 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by branimir stulic »

Oni su od novembra 94 bili daleko od Bjelasnice i iGmana (ukoliko izuzmemo Krupac koji su drzali), tako da smo asfaltni put preko Igmana uglavnom mi koristili uz kontrolu UNPROFOR-a. NAravno bez naoruzanja...Bilo je tu i oblaznih puteva koji su se koristili za transport teskog naoruzanja - Preko Pazarica, iz zone IV korpusa itd itd...Kasnije su na igmanu (Grkarica) bile snage za brza dejstva (IFOR) koji su artiljerijom razvalili Lukavicu ali to je vec bio finiš.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#35 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

branimir stulic wrote:Oni su od novembra 94 bili daleko od Bjelasnice i iGmana (ukoliko izuzmemo Krupac koji su drzali), tako da smo asfaltni put preko Igmana uglavnom mi koristili uz kontrolu UNPROFOR-a. NAravno bez naoruzanja...Bilo je tu i oblaznih puteva koji su se koristili za transport teskog naoruzanja - Preko Pazarica, iz zone IV korpusa itd itd...Kasnije su na igmanu (Grkarica) bile snage za brza dejstva (IFOR) koji su artiljerijom razvalili Lukavicu ali to je vec bio finiš.
Znaci preko godinu dana su drzali Bjelasnicu? UNPROFOR ih otjerao ili svojevoljno napustili? Sorry na uzastopnim pitanima, al me fakat zanima
windows11
Posts: 27
Joined: 15/02/2010 13:51

#36 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by windows11 »

Dvije lijeve srdacan pozdrav od kolege artiljerca sa Hrasnickog stana.Bio sam gore prije za vrijeme i poslije Igmanske bitke.Mogu samo reci da je zalosno sto se jednoj ovakvoj bitci ne pridaje znacaj kakav zasluzuje.Posebno bih ovdje istako hrabrost ne znam tacno kako se zvala ta brigada al mi smo je zvali focanska.Oni su bili na spomenutom proskoku i danima ga drzali iako su bili zasuti stotinama granata.Mi smo im davali podrsku koliko smo mogli al nazalost linija nije izdrzala i onda je cetnicima put na Bjelasnicu i Igman bio otvoren.Bez problema su se onda popeli gore i nastavili sutradan prema igmanu.Nazalost moram spomenut jer zivim sam svjedok prve jedinice koje su izasle iz Sarajeva kroz tunel i popele se na Hrasnicki stan su bile i Starog grada.Al s obzirom na haos kakav je gore tad vladao zadnji vojnici iz grupe se nisu ni popeli na vrh a on prvi koji su dosli su se vec vracali ( da ne kazem ruzno pobjegli) odozgo prema Hrasnici.Ja sam iskreno mislio da je to kraj svijeta i da ce tad pasti ne samo Igman nego i citavo Sarajevo.Noc je polako padala a cetnici su napredovali mi smo bili ostavljeni tu il u svom tom haosu zaboravljeni s nasom haubicom.Veza s komandom je prekinuta linija nije postojala (Mozda je nekad kasnije uspostavljena na Hrasnickom stanu al tih dana osim nas sest, sedam il koliko nas je vec bilo nikog drugog nije bilo gore) razmisljali smo i mi da krenemo prema Hrasnici ( imali smo jednu pusku ili dvije ) od cetnika smo bili udaljeni nekoliko stotina metara al ipak smo odlucili da ostanemo a da ni sam ne znam sto.Noc je pala sve je utihnulo osluskivali smo dolazeli li cetnici sve mi se u stomaku okretalo.Mene je to izludivalo i ja sam odlucio da odem pod drvo i legnem sta ce bit bice.Nisam im se imao cim suprodstavit proucio sam sta sam znao halalio se sam s sobom i lego pa ako ce me ubi bolje i u snu nego da ih gledam.I tako i bi ja zaspem ko beba pod drvetom noc blaga topla mir i tisina (uf i sad se sav najezim kad pomislim) ko da nikad nije ni metak ispaljen kad gle cuda u zoru budi me neko ja reko evo ga ceto zove kad ono kolega me budi dosao kamion po nas.Mi smo onda sisli u Pazaric a vec gore pomenute jedinice su uspjele ne znam ni ja kako al svaka im cast uspostavit linije na malo polju, mi smo ih podrzavali koliko smo mogli.Ko nije bio gore tesko da moze svatit sta se gore desavalo i koliki je bio znacaj u toj bitci.Ja kad gore odem na izlet svratim na mezarje proucim fatihu poginulim a na ovu proslavu ni ne idem.Ustari mozda bi i otisao al nas pored svih ovih guzonja niko nikad nije ni zovnu ni spomenuo.
P.S. Za one koji se pitaju dokle su cetnici bili dosli nek odu na malo polje sjednu na dvosjed i gledaju ispod sebe i sve ce im se samo kazati.
windows11
Posts: 27
Joined: 15/02/2010 13:51

#37 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by windows11 »

Admir_1984 wrote:
branimir stulic wrote:Oni su od novembra 94 bili daleko od Bjelasnice i iGmana (ukoliko izuzmemo Krupac koji su drzali), tako da smo asfaltni put preko Igmana uglavnom mi koristili uz kontrolu UNPROFOR-a. NAravno bez naoruzanja...Bilo je tu i oblaznih puteva koji su se koristili za transport teskog naoruzanja - Preko Pazarica, iz zone IV korpusa itd itd...Kasnije su na igmanu (Grkarica) bile snage za brza dejstva (IFOR) koji su artiljerijom razvalili Lukavicu ali to je vec bio finiš.
Znaci preko godinu dana su drzali Bjelasnicu? UNPROFOR ih otjerao ili svojevoljno napustili? Sorry na uzastopnim pitanima, al me fakat zanima

Nisu oni bili gore toliko.Brzo je potpisano neko primirje i oni su otisli.Napravila se neka demilitarizovana zona.Kasnije smo mi malo uzuprirali tu zonu i uvukli se u nju jer iz Pazarica i od strane Konjica se moglo popet gore.Unprofor je manje vise kontrolisao samo glavne saobracajnice.Kasnije su usljedile i nase akcije pa su oni jos satjerani prema Trnovi i dalje.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#38 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

Zanima me jos jedna stvar pa da koliko toliko imam jasniju sliku. To podrucje Bjelasnice/Igmana od 1992 (pocetak rata) pa do Igmanske Bitke u ljeto 1993, ko je sve drzao i jel bilo prije Igmanske bitke kakvih sukoba i akcija
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#39 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by karanana »

nisam bio, ali iz onog sto sam ja cuo i procitao, a eto nek mi ovi ljudi koji znaju iz prve ruke ili su culi potvrde ili negiraju, ali je upravo period 92-ljeto 93 i doveo do loseg stanja, javasluka i lose odbrane u ljeto 93.
jelde da su gore tadau toj prvoj godini bili raznorazni samoproglaseni komandanti, oslobodioci sarajeva, ovo ono, a u sustini nista nisu uradili i u sustini je vise sukoba bilo izmedju njih samih nego sto se okretalo prema chetnicima? naravno cast izuzecima i nekim polozajima, ali mnogi su se samo shepurili i zaposjeli hotele igman i borik misleci da ce tu docekati kraj rata i postati vlasnici istih.
windows11
Posts: 27
Joined: 15/02/2010 13:51

#40 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by windows11 »

karanana wrote:nisam bio, ali iz onog sto sam ja cuo i procitao, a eto nek mi ovi ljudi koji znaju iz prve ruke ili su culi potvrde ili negiraju, ali je upravo period 92-ljeto 93 i doveo do loseg stanja, javasluka i lose odbrane u ljeto 93.
jelde da su gore tadau toj prvoj godini bili raznorazni samoproglaseni komandanti, oslobodioci sarajeva, ovo ono, a u sustini nista nisu uradili i u sustini je vise sukoba bilo izmedju njih samih nego sto se okretalo prema chetnicima? naravno cast izuzecima i nekim polozajima, ali mnogi su se samo shepurili i zaposjeli hotele igman i borik misleci da ce tu docekati kraj rata i postati vlasnici istih.
Upravu si sve sto si rekao.Mi smo izasli gore prvih dana 93 pod izgovorom sprema se velika akcija oslobadanja Sarajeva.Medutim nidze veze ni akcije ni nicega cak sta vise uletimo ni krivi ni duzni u vrijeme kad su se jukini popucali s ostatkom armije,I dio jedinice nam Jukini zadrze i maltretiraju na izlasku iz grada a mi posli puni elana kontamo sad gore armija od hiljada ljudi jos samo ceka nas i krece lom.Tako da ti mogu rec da 93 sve do juna jula nije bilo nekih akcija sve dok cete nisu krenule s ovom akcijom.Mi nismo imali s cim ici na njih dole a oni opet nisu bili svjesni da je nas gore tako malo pa nisu ni pokusavali popet gore.A u principu mogl su vrlo lako doc i preko noci zauzet citavu planinu.Sto se tice 92 pricali su nam da je veliku ulogu odigrao legendarni pokojni Cedo Domuz.Srbin koji je dosao i javio nasim sta cete spremaju i poveo nase gore i tako spasio Igman da ne padne njima u ruke.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#41 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

Liftovi na Bjelasnici i Igmanu su znaci unisteni u ljeto 93 od strane cetnika?
User avatar
Buzdovan
Posts: 18
Joined: 07/06/2010 15:49

#42 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Buzdovan »

I ja sam cuo neke verzije od ljudi koji su bili na suprotnom pravcu od gore pominjanih, koji su tvrdili da su oni podnijeli najveci udar i teret bitke. Ali tako je to kod ndposrednih aktera rata, svako gleda dogadjaje iz svoga ugla a nije napravljena dublja analiza i studija od onih od kojih je trebalo. Cinjenica je da je na Igmanu bilo dosta javasluka i ostalih negativnosti, medjutim utisak je da su cetnici prelagano napredovali i zauzimali veliku teritoriju bez borbe. Postoje indicije da je to bio plan kako bi uslijedila vazdusna intervencija nato snaga. Ako bi prihvatili ove glasine, onda je i tu bilo propusta jer izgleda nisu sve jedinice bile obavjestene o toj lukavoj strategiji pa je tako npr na proskoku ostao u okruzenju veci broj boraca koji nisu zmali da su se ostali povukli bez borbe, ne znam da li je iko prezivio. Elem, kad se vidjelo da od nato intervencije nece biti nista, potpisano je primirje, koje medjutim mladic nije postovao i nastavio je ofanzivu. Tek kad je naisao na zestok otpor i uslijed velikih gubitaka kada je mogao uslijediti kontranapad, ofanziva je prestala i nastupilo je primirje.Sto se tice igmanske dzamije a koja zauzima centralno mjesto u manifestacijama godisnjice odbrane Igmana, ona je napravljena kasnije i bila je u dubokoj pozadini u odnosu na linije koje su u medjuvremenu pomjerene.To je bio onaj period islamizacije armije BIH, pa je vjerovatno to i bila njena svrha a mozda je i postojao neki plan stacioniranja kakve jedinice arapskih dobrovoljaca do cega ipak nije doslo.
don01
Posts: 35
Joined: 27/06/2010 13:45

#43 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by don01 »

Buzdovan wrote:I ja sam cuo neke verzije od ljudi koji su bili na suprotnom pravcu od gore pominjanih, koji su tvrdili da su oni podnijeli najveci udar i teret bitke. Ali tako je to kod ndposrednih aktera rata, svako gleda dogadjaje iz svoga ugla a nije napravljena dublja analiza i studija od onih od kojih je trebalo. Cinjenica je da je na Igmanu bilo dosta javasluka i ostalih negativnosti, medjutim utisak je da su cetnici prelagano napredovali i zauzimali veliku teritoriju bez borbe. Postoje indicije da je to bio plan kako bi uslijedila vazdusna intervencija nato snaga. Ako bi prihvatili ove glasine, onda je i tu bilo propusta jer izgleda nisu sve jedinice bile obavjestene o toj lukavoj strategiji pa je tako npr na proskoku ostao u okruzenju veci broj boraca koji nisu zmali da su se ostali povukli bez borbe, ne znam da li je iko prezivio. Elem, kad se vidjelo da od nato intervencije nece biti nista, potpisano je primirje, koje medjutim mladic nije postovao i nastavio je ofanzivu. Tek kad je naisao na zestok otpor i uslijed velikih gubitaka kada je mogao uslijediti kontranapad, ofanziva je prestala i nastupilo je primirje.Sto se tice igmanske dzamije a koja zauzima centralno mjesto u manifestacijama godisnjice odbrane Igmana, ona je napravljena kasnije i bila je u dubokoj pozadini u odnosu na linije koje su u medjuvremenu pomjerene.To je bio onaj period islamizacije armije BIH, pa je vjerovatno to i bila njena svrha a mozda je i postojao neki plan stacioniranja kakve jedinice arapskih dobrovoljaca do cega ipak nije doslo.
Koja glupa recenica,pa kako mozes islamizirati muslimane,samo da znas arbih je bila preko 95 posto muslimanska i 1993.,kakva multietnicnost kakvi bakraci.....
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#44 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by callmethebreeeze »

Pikaboo wrote:Moj otac je citav rat proveo na Igmanu u 4.Motorizovanoj,izmedju ostalog i na Bjeloj Kosi i Stojcevcu.Sjecam se kad je 93 pao repetitor na Bjelasnici i sjecam se kada su usli na Igman ali ga nikada nisu citavog uzeli.I nije bilo nikakvog politickog dogovora.Sjecam se kad je tata samo uletio kod nas u podrum,pokupio municiju o nestao,a gore pakao.Nismo ga vidjeli danima.Nisam ga nikad ni pitala sta je bilo.A dijaspora nema sta da trazi na ovoj temi sem da cita i uci sta je bilo
ima li mjesta dijaspori ciji su ocevi bili na igmanu?
:-) :-)
User avatar
Buzdovan
Posts: 18
Joined: 07/06/2010 15:49

#45 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Buzdovan »

don01 wrote:
Buzdovan wrote:I ja sam cuo neke verzije od ljudi koji su bili na suprotnom pravcu od gore pominjanih, koji su tvrdili da su oni podnijeli najveci udar i teret bitke. Ali tako je to kod ndposrednih aktera rata, svako gleda dogadjaje iz svoga ugla a nije napravljena dublja analiza i studija od onih od kojih je trebalo. Cinjenica je da je na Igmanu bilo dosta javasluka i ostalih negativnosti, medjutim utisak je da su cetnici prelagano napredovali i zauzimali veliku teritoriju bez borbe. Postoje indicije da je to bio plan kako bi uslijedila vazdusna intervencija nato snaga. Ako bi prihvatili ove glasine, onda je i tu bilo propusta jer izgleda nisu sve jedinice bile obavjestene o toj lukavoj strategiji pa je tako npr na proskoku ostao u okruzenju veci broj boraca koji nisu zmali da su se ostali povukli bez borbe, ne znam da li je iko prezivio. Elem, kad se vidjelo da od nato intervencije nece biti nista, potpisano je primirje, koje medjutim mladic nije postovao i nastavio je ofanzivu. Tek kad je naisao na zestok otpor i uslijed velikih gubitaka kada je mogao uslijediti kontranapad, ofanziva je prestala i nastupilo je primirje.Sto se tice igmanske dzamije a koja zauzima centralno mjesto u manifestacijama godisnjice odbrane Igmana, ona je napravljena kasnije i bila je u dubokoj pozadini u odnosu na linije koje su u medjuvremenu pomjerene.To je bio onaj period islamizacije armije BIH, pa je vjerovatno to i bila njena svrha a mozda je i postojao neki plan stacioniranja kakve jedinice arapskih dobrovoljaca do cega ipak nije doslo.
Koja glupa recenica,pa kako mozes islamizirati muslimane,samo da znas arbih je bila preko 95 posto muslimanska i 1993.,kakva multietnicnost kakvi bakraci.....
Nisam ja to izmislio o tome su napisane knjige, feljtoni, bila je serija na ftv-u pod nazivom generali a oni koji su bili u to vrijeme u armiji BiH znaju o cemu je rijec. Ti si vjerovatno mladja generacija, koja je prosla kroz skolski sistem nakon rata pa ti imena kao sto su:Jovan Divljak, Stjepan Siber, Dragan Vikic, Slavisa Sucur, Cedomir Domuz nista ne znace.
windows11
Posts: 27
Joined: 15/02/2010 13:51

#46 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by windows11 »

Admir_1984 wrote:Liftovi na Bjelasnici i Igmanu su znaci unisteni u ljeto 93 od strane cetnika?
Na Bjelasnici ne znam kad su unisteni a na Igmanu se sjecam da sam u ljeto 93 prije ofanzive sjedio nako na dvosjedu.Znaci bio je citav 93 prije ofanzive e sta je poslije bilo i ko ga je srusio mogli bi znati momci koji su dole drzali liniju?
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#47 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by drndalo »

don01 wrote:samo da znas arbih je bila preko 95 posto muslimanska i 1993.,kakva multietnicnost kakvi bakraci.....
Ne znam u kojoj si ti Armiji BiH bio, ni u kojem kraju BiH, mozda je kod tebe u Zepi bilo tako, kod mene u Sarajevu je na pocetku bilo barem 30-35% onih koji nisu bili muslimani ili Muslimani, a zvali su se svakako, neki i nikako, neki su samo bili djeca koji nisu ni znali sta su, ali su bili tu, i nesto pokusavali...

Koliko mene pamcenje sluzi, dolaskom Rasima Delica krenulo je sa direktnom SDA Efendizacijom Armije, barem onih koji odlucuju, a ostali (vojnici nizeg ranga, svih vjeroispovjesti i nacionalnosti, da ne bude nesporazuma) su i dalje bili dobri za topovsko meso... Imam poznanika koji je s Rasimom bio u Garnizonu u Doboju dugo vremena, i vojno je lice u penziji, i koji je citav rat bio u Doboju, koji mi je lani pricao da je bio ubijedjen da ce tada, kada je Rasim dosao "na pravo mjesto" (svojim sposobnostima), oni sa Srpske strane ratista najebati k'o zuti... Desilo se sta se desilo, od Rasima nista osim slusanja politickih naredjenja, doduse, morao je i on necim platiti rahatluk da mu sin veci dio rata igra na poker aparatima u Visokom, umjesto da negdje dijeli bajtu s nama...
don01
Posts: 35
Joined: 27/06/2010 13:45

#48 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by don01 »

drndalo wrote:
don01 wrote:samo da znas arbih je bila preko 95 posto muslimanska i 1993.,kakva multietnicnost kakvi bakraci.....
Ne znam u kojoj si ti Armiji BiH bio, ni u kojem kraju BiH, mozda je kod tebe u Zepi bilo tako, kod mene u Sarajevu je na pocetku bilo barem 30-35% onih koji nisu bili muslimani ili Muslimani, a zvali su se svakako, neki i nikako, neki su samo bili djeca koji nisu ni znali sta su, ali su bili tu, i nesto pokusavali...

Koliko mene pamcenje sluzi, dolaskom Rasima Delica krenulo je sa direktnom SDA Efendizacijom Armije, barem onih koji odlucuju, a ostali (vojnici nizeg ranga, svih vjeroispovjesti i nacionalnosti, da ne bude nesporazuma) su i dalje bili dobri za topovsko meso... Imam poznanika koji je s Rasimom bio u Garnizonu u Doboju dugo vremena, i vojno je lice u penziji, i koji je citav rat bio u Doboju, koji mi je lani pricao da je bio ubijedjen da ce tada, kada je Rasim dosao "na pravo mjesto" (svojim sposobnostima), oni sa Srpske strane ratista najebati k'o zuti... Desilo se sta se desilo, od Rasima nista osim slusanja politickih naredjenja, doduse, morao je i on necim platiti rahatluk da mu sin veci dio rata igra na poker aparatima u Visokom, umjesto da negdje dijeli bajtu s nama...
Ja sam bio u onoj armiji koja je radila vanjsku deblokadu Sarajeva 95. za razliku od vas kojih ste bili opkoljeni,mada vasa krivica nije 100 posto....

To za 35 posto :-) :-) :lol:

Ne budi budala http://--- NO LINKS ---/index.php ... armije-bih

Srba i hrvata u armiji BiH je 1992. bilo u 1. korpusu 3800,a sta to znaci,znaci da ih nije bilo ni 6 posto jer u drugim korpusima skoro da srbi i hrvati nisu uzimali ucesce u armiji BiH,druze Sarajevo su odbranili Muslimani,muslimani bosnjaci i ti se mozes preracunavati koliko god hoces a to ti je tako,1. korpus je 1995. docekao sa 82 000 bosnjaka,nesta ne vidim te silne nemuslimane......

Ne znam zasto pravite te mitomanske price,do 1993. i do dolaska Delica armija BiH je bila sprckana na oko 8000km2,a kako je zavrsilo 95. poslije vodstva tog po tebi nesposobnog Delica,jeli momce da li znas.Pa nekih 15 850km2,ha nije lose za muslimane,a nakon Dejtona 16 340km2.....

Znaci ovo su cinjenice druze,2/3 Ozrena,3000km2 krajine,Vlasic,Prenj,Vozuca,D. Vakuf....sve su to mjesta koja su oslobodili bosnjaci muslimani sa tekbirom na usnama,a sta su te tvoje nemuslimanske snage oslobodile,pokazi mi molim te.....

Deblokada Sarajeva 1992.,znas li koliko je brace iz 7. muslimanske dalo zivote,koliko je arapa izginulo kod Ilijasa da bi mamlaz kao sto si ti mogao na sve to pljunuti....
don01
Posts: 35
Joined: 27/06/2010 13:45

#49 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by don01 »

Buzdovan wrote:
don01 wrote:
Buzdovan wrote:I ja sam cuo neke verzije od ljudi koji su bili na suprotnom pravcu od gore pominjanih, koji su tvrdili da su oni podnijeli najveci udar i teret bitke. Ali tako je to kod ndposrednih aktera rata, svako gleda dogadjaje iz svoga ugla a nije napravljena dublja analiza i studija od onih od kojih je trebalo. Cinjenica je da je na Igmanu bilo dosta javasluka i ostalih negativnosti, medjutim utisak je da su cetnici prelagano napredovali i zauzimali veliku teritoriju bez borbe. Postoje indicije da je to bio plan kako bi uslijedila vazdusna intervencija nato snaga. Ako bi prihvatili ove glasine, onda je i tu bilo propusta jer izgleda nisu sve jedinice bile obavjestene o toj lukavoj strategiji pa je tako npr na proskoku ostao u okruzenju veci broj boraca koji nisu zmali da su se ostali povukli bez borbe, ne znam da li je iko prezivio. Elem, kad se vidjelo da od nato intervencije nece biti nista, potpisano je primirje, koje medjutim mladic nije postovao i nastavio je ofanzivu. Tek kad je naisao na zestok otpor i uslijed velikih gubitaka kada je mogao uslijediti kontranapad, ofanziva je prestala i nastupilo je primirje.Sto se tice igmanske dzamije a koja zauzima centralno mjesto u manifestacijama godisnjice odbrane Igmana, ona je napravljena kasnije i bila je u dubokoj pozadini u odnosu na linije koje su u medjuvremenu pomjerene.To je bio onaj period islamizacije armije BIH, pa je vjerovatno to i bila njena svrha a mozda je i postojao neki plan stacioniranja kakve jedinice arapskih dobrovoljaca do cega ipak nije doslo.
Koja glupa recenica,pa kako mozes islamizirati muslimane,samo da znas arbih je bila preko 95 posto muslimanska i 1993.,kakva multietnicnost kakvi bakraci.....
Nisam ja to izmislio o tome su napisane knjige, feljtoni, bila je serija na ftv-u pod nazivom generali a oni koji su bili u to vrijeme u armiji BiH znaju o cemu je rijec. Ti si vjerovatno mladja generacija, koja je prosla kroz skolski sistem nakon rata pa ti imena kao sto su:Jovan Divljak, Stjepan Siber, Dragan Vikic, Slavisa Sucur, Cedomir Domuz nista ne znace.
Znace meni ta imena itekako,ispustio si jos vaznih likova,ja njihovu ulogu ne sporim,ali njih je jedva u najvecem broju bilo 3-4 posto u citavoj armiji,i sad ja trebam pricati gluposti o 35 posto srba u armiji,ma daj ne budite smjesni,fakat je da su teritoriju na kojoj mi zivimo odbranili muslimani bosnjaci i te price o multieticnosti okacite macku o rep.....
ChoosenOne
Posts: 40
Joined: 19/12/2004 00:24

#50 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by ChoosenOne »

Gile Šampion wrote: I sad mi dođe dijaspora nakon svega toga i priča mi kako im je teško bilo i kako vole Bosnu... :twisted:
Neznam kakve veze ima dijaspora sa ovom temom ili ljubavlju ka Bosni?
Licni primjer: zivi u Americi (dijaspora), bio na Igmanu '93 (4Mtbr.) i volim Bosnu.

btw. potpisujem opis dogadjaja od strane "dvije lijeve"
Post Reply