Prvi korpus ARBiH

Post Reply
PM72
Posts: 17809
Joined: 30/04/2012 16:54

#1276 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Grean wrote: 31/12/2020 01:24 Nosit cemo jer pustamo da se prodaje i forsira ta prica. Prije svata pale su mnoge zrtve u BiH kao zrtva te politike koja je mahala tom zastavom samo mi ne znamo pricati o tome. Valjda imamo previse zrtava i sjecanja.

Dok nije "metak ispaljen" u BiH ubijena je bosnjacka familija u Bosanskoj Kostajnici za vrijeme rata u Hrvatskoj ali o tome mi ne pricamo kao ni o tom da je na Trebevicu ubijen Bosnjak prije prvih barikada ali osta sve na svatu.

I da, mnogi su mahali zastavom ali u svom toru a ovdje je akcenat na onom na Carsiji.
Mala ispravka.Barikade su bile 01.03.1992 a radnik trebevićke žičare Ramo Biber ubijen je 02.03.1992 bio je na svom radnom mjestu,nikog nije ni provocirao niti je mahao kakvom zastavom.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1277 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

Grean wrote: 31/12/2020 01:24 Nosit cemo jer pustamo da se prodaje i forsira ta prica...
I da, mnogi su mahali zastavom ali u svom toru a ovdje je akcenat na onom na Carsiji.
Da te vratim na početak koji si zanemario. Stara pravoslavna crkva na Čaršiji je sagrađena 1539. godine, a ne 1989. godine. tj svega 8 godina nakon Begove (više od 20 godina prije Ališpašine), a po popisu stanovništva iz 1991. godine u Sarajevu je bilo 29,8% Srba, tako da ne znam po čemu je tad, a i sad Čaršija bila ekskluzivno "zeleni" tor, ako već ideš na to da smo ovce podjeljenje u torove.
Za poređenje, da li bi mananje zastavom sa mjesecom i zvijezdom na svadbi ispred džamije u Bijeljini, u kojoj je živjelo 31% Muslimana bilo razvijanje u tuđem toru?
Ono si tačno znali gdje će razviti zastavu, nisu došli ni pred džamiju ni u etnički čistu sredinu da mašu, a ljudi bez grama mozga su na to reagovali.
Rat bi se desion i da oni nisu ubili svata, trebalo je biti mudriji pa sami sebi daju povod da zapucaju, a ne da im ga mi damo, bar formalno.
Last edited by tempuser on 01/01/2021 15:38, edited 2 times in total.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1278 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

Image
SJEĆANJE NA ŠEHIDE DIV "AKREPI"
Šurković / Zahira / Halil 17.04.1973. - 08.08.1993.
Danas 08.08.2017 navršava se 24 godine kako je postigao šehadet naš Lile.
Za dosta događaja, u odbrani od agresije, se može slobodno kazati da su bili sudbonosni, ali ovaj je makar korak ispred ostalih...
Ljeto '93 nakon iscrpljujućih borbi sa HV i HVO,
borci Armije Republike Bosne i Hercegovine su bili na sve načine iscrpljeni.
To je bio vrhunac neimaštine,neimaštine svega osim hrabrosti ...
SCA pokreće do tada neviđenu ofanzivu na pravcu Treskavica-Bjelašnica- Igman-Ivan sedlo s ciljem stavljanja Sarajeva u dupli obruč, ali i izlazak na dogovorene granice Neretvom (Boban-Karadžić). Bjelimići u okruženju,podbjelašnička sela gore,četnici su u Dugom polju ,pitanje totalnog sloma se mjerilo bukvalno minutama ...
I onda tog 08.08.1993. god. potez, koji je graničio sa nemogućim, Lile tada komandant odreda ,,Akrepi", sa ekipom koja se mogla mjeriti sa njim po hrabrosti, upada sa vozilom među četnike na Bjelašnici (Vlahinja), cilj ubiti krvnika Mladića, jer zmija se bije u glavu, a glava dušmana se šepurila, tu negdje po Bjelašnici ...
Nažalost poduhvat nije uspio.
Lile je postigao šehadet, kolege teško ranjene...
Dušmani ga zaustavili jesu, ali pobijedili nisu...
Proučite dovu šehidu Halilu...
Rahmet ti dusi Lile
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1279 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

tempuser wrote: 01/01/2021 11:08
Grean wrote: 31/12/2020 01:24 Nosit cemo jer pustamo da se prodaje i forsira ta prica...
I da, mnogi su mahali zastavom ali u svom toru a ovdje je akcenat na onom na Carsiji.
Da te vratim na početak koji si zanemario. Stara pravoslavna crkva na Čaršiji je sagrađena 1539. godine, a ne 1989. godine. tj svega 8 godina nakon Begove (više od 20 godina prije Ališpašine), a po popisu stanovništva iz 1991. godine u Sarajevu je bilo 29,8% Srba, tako da ne znam po čemu je tad, a i sad Čaršija bila ekskluzivno "zeleni" tor, ako već ideš na to da smo ovce podjeljenje u torove.
Za poređenje, da li bi mananje zastavom sa mjesecom i zvijezdom na svadbi ispred džamije u Bijeljini, u kojoj je živjelo 31% Muslimana bilo razvijanje u tuđem toru?
Ono si tačno znali gdje će razviti zastavu, nisu došli ni pred džamiju ni u etnički čistu sredinu da mašu, i u tome je bit provokacije, a ljudi bez grama mozga su na to nasjeli.
Kontam ali kao nebošnjak ne možeš da racionalno razdvojiš šta je starije, Baščaršija ili haustorčad iz sasvim drugačijeg mentailteta od čaršijskog. Onog što nam je prenio i Savojskog i dio ostalih barbara što pališe Sarajevo kroz njegovu viševjekovnu historiju. I vijekovima se svjedočila multikulturna tolerancija u njemu. Zadnju opsadu 1992-1995 valjda znamo i osjećamo na svojoj koži i danas.
Izgleda da smo bili mladi za demokratiju nakon 1990. a nespremni za Gazimestan iz 1989. i njegove rukavce kojim idu bosanski pravoslavci i braća im po vjeri Srbi i srbijanci. Prije toga smo decenijama razmišljali da se osim državnih ili republičkih zastava, mogu isticati i one od Saraj'va i Želje, ...isticanje drugih zastava, vezivanja sa drugim zastavama, budalaštine koje će doći pod još više zastava pa i onih međunarodnih...da Bog mili sačuva.

Replicirah tek da dopunim, zastava je izašla iz haustora mlade, neko kolo su zaigrali mislim , ima taj snimak kao dio dokumentarca, ja sam to malo uživo gledao i otišao svojim poslom. Od Alipašina Polja do Baščaršije je daleko nekoliko kilometara, svatovi obično idu u koloni koju je običaj ne prekidati. Dakle, nije provokacija ni haustor ni crkveni prostor ako nije provokacija vožnjom kroz grad. A samo zbog zastave i vrlo netolerantne poruke se taj događaj smatra tragičnim.
A dzamije na području Bijeljine , mislim da je viševjekovna Atik dzamija u pitanju, su letjele u nebo a ruševine negdje odvežene, često na smetljište ili uz rijeku da to ona dalje obavi. Mi smo imali i u ratu respekt za sve religijske objekte koji su baština stanovništva Sarajeva. Apsolutno nema uporišta tražiti prostor za bilo kakvo opravdanje , tipa na provokaciju vožnje svatova u koloni kroz grad, od Alipašina polja do Baščaršije, se odgovorilo tipa -ovdje to ne može. Rek'o neki baja i krenulo po belaju. Gubitak ljudskog života tj ubistvo je posljedica, a uzrok je najvjerovatnije isticana zastava i tu, na mjestu zločina. MUP zakazao, to sam već iznio mišljenje.
Niko od nas u mahali nije odlaska svadbe dalje, nešto više ružno pomislio iako se zastava primijetila jer se na koplju isticala. Mislim da sam u sebi pomislio, ja ti seljaka u svatovima Dijana, a i dalje nam je bila draga kao komšinica. Ono, fina djeca o sebi pri sebi. Stariji su ispali nepravedni prema svojoj djeci kada su 1989. govor na Gazimestanu Slobodana Miloševića gledali svjetovno opčinjeni a duhovno je to išlo preko nosanja moštriju nekih pravoslavnih svetaca. Tako su zastave i počele da se šire, kao sada je demokratija, a zapravo svi mi znamo da ..smo bili previše mladi za demokratiju, a na staro se više nikad' ne vrati.
Gavrilo Princip, Stari svat...uvijek se nađe razlog za krvoproliće među ljudima, sve ostalo vodi mitologiji. Meni je ona republička zastava SR BIH bila odlična. Ljiljani draga srcu, pa i pišemo o tom vremenu.Referendumskom i onom nakon njega. Ništa ne može baciti sjaj na održani demokratski referendum, koji nam je Evropska zajednica tada bila nametnula kao uslov. Republikama Sloveniji i Hrvatskoj nije, zato osjećam potrebu da to naglasim. Respekt za ubijene, Bibera i Demirovića, Gardovića i sve one koji su izgubili živote u to vrijeme, ono koje će doći kasnije je samo nastavak rata koji je tada zakucao na naša vrata. Ispada da je zastava vrijednost za koju se ili zbog koje se može i poginuti tj ostati bez glave.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1280 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

Nekako s proljeća wrote: 01/01/2021 13:18
tempuser wrote: 01/01/2021 11:08
Grean wrote: 31/12/2020 01:24 Nosit cemo jer pustamo da se prodaje i forsira ta prica...
I da, mnogi su mahali zastavom ali u svom toru a ovdje je akcenat na onom na Carsiji.
Da te vratim na početak koji si zanemario. Stara pravoslavna crkva na Čaršiji je sagrađena 1539. godine, a ne 1989. godine. tj svega 8 godina nakon Begove (više od 20 godina prije Ališpašine), a po popisu stanovništva iz 1991. godine u Sarajevu je bilo 29,8% Srba, tako da ne znam po čemu je tad, a i sad Čaršija bila ekskluzivno "zeleni" tor, ako već ideš na to da smo ovce podjeljenje u torove.
Za poređenje, da li bi mananje zastavom sa mjesecom i zvijezdom na svadbi ispred džamije u Bijeljini, u kojoj je živjelo 31% Muslimana bilo razvijanje u tuđem toru?
Ono si tačno znali gdje će razviti zastavu, nisu došli ni pred džamiju ni u etnički čistu sredinu da mašu, i u tome je bit provokacije, a ljudi bez grama mozga su na to nasjeli.
Kontam ali kao nebošnjak ne možeš da racionalno razdvojiš šta je starije, Baščaršija ili haustorčad iz sasvim drugačijeg mentailteta od čaršijskog. Onog što nam je prenio i Savojskog i dio ostalih barbara što pališe Sarajevo kroz njegovu viševjekovnu historiju. I vijekovima se svjedočila multikulturna tolerancija u njemu. Zadnju opsadu 1992-1995 valjda znamo i osjećamo na svojoj koži i danas.
Izgleda da smo bili mladi za demokratiju nakon 1990. a nespremni za Gazimestan iz 1989. i njegove rukavce kojim idu bosanski pravoslavci i braća im po vjeri Srbi i srbijanci. Prije toga smo decenijama razmišljali da se osim državnih ili republičkih zastava, mogu isticati i one od Saraj'va i Želje, ...isticanje drugih zastava, vezivanja sa drugim zastavama, budalaštine koje će doći pod još više zastava pa i onih međunarodnih...da Bog mili sačuva.

Replicirah tek da dopunim, zastava je izašla iz haustora mlade, neko kolo su zaigrali mislim , ima taj snimak kao dio dokumentarca, ja sam to malo uživo gledao i otišao svojim poslom. Od Alipašina Polja do Baščaršije je daleko nekoliko kilometara, svatovi obično idu u koloni koju je običaj ne prekidati. Dakle, nije provokacija ni haustor ni crkveni prostor ako nije provokacija vožnjom kroz grad. A samo zbog zastave i vrlo netolerantne poruke se taj događaj smatra tragičnim.
A dzamije na području Bijeljine , mislim da je viševjekovna Atik dzamija u pitanju, su letjele u nebo a ruševine negdje odvežene, često na smetljište ili uz rijeku da to ona dalje obavi. Mi smo imali i u ratu respekt za sve religijske objekte koji su baština stanovništva Sarajeva. Apsolutno nema uporišta tražiti prostor za bilo kakvo opravdanje , tipa na provokaciju vožnje svatova u koloni kroz grad, od Alipašina polja do Baščaršije, se odgovorilo tipa -ovdje to ne može. Rek'o neki baja i krenulo po belaju. Gubitak ljudskog života tj ubistvo je posljedica, a uzrok je najvjerovatnije isticana zastava i tu, na mjestu zločina. MUP zakazao, to sam već iznio mišljenje.
Niko od nas u mahali nije odlaska svadbe dalje, nešto više ružno pomislio iako se zastava primijetila jer se na koplju isticala. Mislim da sam u sebi pomislio, ja ti seljaka u svatovima Dijana, a i dalje nam je bila draga kao komšinica. Ono, fina djeca o sebi pri sebi. Stariji su ispali nepravedni prema svojoj djeci kada su 1989. govor na Gazimestanu Slobodana Miloševića gledali svjetovno opčinjeni a duhovno je to išlo preko nosanja moštriju nekih pravoslavnih svetaca. Tako su zastave i počele da se šire, kao sada je demokratija, a zapravo svi mi znamo da ..smo bili previše mladi za demokratiju, a na staro se više nikad' ne vrati.
Gavrilo Princip, Stari svat...uvijek se nađe razlog za krvoproliće među ljudima, sve ostalo vodi mitologiji. Meni je ona republička zastava SR BIH bila odlična. Ljiljani draga srcu, pa i pišemo o tom vremenu.Referendumskom i onom nakon njega. Ništa ne može baciti sjaj na održani demokratski referendum, koji nam je Evropska zajednica tada bila nametnula kao uslov. Republikama Sloveniji i Hrvatskoj nije, zato osjećam potrebu da to naglasim. Respekt za ubijene, Bibera i Demirovića, Gardovića i sve one koji su izgubili živote u to vrijeme, ono koje će doći kasnije je samo nastavak rata koji je tada zakucao na naša vrata. Ispada da je zastava vrijednost za koju se ili zbog koje se može i poginuti tj ostati bez glave.
U principu se slažem, za ubistvo, bez obzira na povod i povod, ne postoji opravdanje, ali ne znam kakve veze da li sam Bošnjak da mogu nešto racionalno razdvojiti, tj sagledati činjenice...?! Racionalno znači, razumno, razborito, a ne da moram biti Bošnjak! Biti iznad necionalnog ti daje samo bolji perspektivu i realniju sliku.
Ja sam se samo nadovezao na @PM72 da je to reakcija ljudi bez grama mozga, te komentar na mahanje zastavom u svom ili tuđem toru.
Mi često upadamo u grešku da sve stvari i događaje posmatramo isključivo iz današnje perspektive iz koje, i nakon svega što se desilo, bi neko mahanje ocilima na Čaršiji mogao protumačiti kao provokaciju u tuđem toru (ko sebe vidi kao ovcu). Međutim ovakvi događaji i reakcije do marta 1992. se mogu posmatratati samo iz perspektive vremena u kojem su se dešavali. Nije Ćelo, niti bilo ko drugi ko drugi, 1. marta 1992, mogao znati šta će "svatovi" napraviti za naredne 4 godine pa da to bude opravdanje, a i da jest znao, to opet nije mogl biti opravdanje za ubistvo.
Naravno da je rat zbog velikosrpskih planova u tom treutku bio neminovan i da su samo čekali povod da zapucaju, ali čisto sumnjam da je sama svadba bila režirana kao provokacija da počnu rat. Nekako mi je teško povjerovati da bi neko založio i zavalio svoju rođenu svadbu i rizikovao da padne mrtva glava radi politike. U to vrijeme se nacionalna euforija u BiH maksimalno turirala na sve 3 strane, iskopavanje kostiju, rat u HR, HOS, ZB, PL, vezanje šahovnice i mjeseca i zvijezde na Koševu itd itd. U tom kontekstu sam pomenuo Bijeljinu, jer je mahanje ocilom na Čaršiji u to vrijeme bilo jednaka provokacija kao mahanje mjsecom i zvijezdom u Bijeljini, jer je po popisu iz 1991. u Bijeljini živjelo Muslimana koliko Srba u Sarajevu. Da bi mahanje zelenom zastavom ispred džabije u Bijeljini u martu 1992. bila provokacija? Šta se desilo poslije matra 1992. je pokazalo razliku između žrtve i agresora. Da se zapucalo oko šlepeara sa "bananama" na Bistriku pa da im to bude povod da otpočnu agresiju to bi bio drugi padež. Ovako su navukli polusvijet bez mozga, kojima je stanka dala krila, da reaguju kako sureagovali i da nam okače zvono oko vrata.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1281 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

Mislim da desavanje od 1. Marta zasluzuje zasebnu temu. I nakon 28. godina ta tema je vruca kao i prvog dana.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1282 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Grean »

Bas suprotno @tempuser, ti to posmatras iz danasnje perspektive dok ja stavljam u taj kontekst.

Srpska zastava je tada bila cudo, bilo koja nacionalna zastava je bila nesto na sta nismo navikli. Jos je trajao proces navikavanja na njih a pogotovo da kroz Sarajevo razvijas barjak pod kojim se ravnala Hrvatska a i nama se prijetilo istim.

Kako god bila je provokacija na koju nije trebalo reagovati tim intenzitetom i dozvoliti da glava padne. A da je trebalo reagovati tu nemam dileme.
PM72
Posts: 17809
Joined: 30/04/2012 16:54

#1283 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by PM72 »

Belaj nam je bio spremljen i samo se čekao povod.Zastava i svadba su im sjeli ko budali šamar.Sve i da nije bilo toga,rat bi izbio iz nekog drugog banalnog razloga, neko bi se od njih smrko da si im baklavu ponudio serući kako ih trujemo ”turskim” kolačima.
U martu 1991 u Karađorđevu su nam Franjo i Slobo potpisali presudu...
Alija se tu pitao ko i za sranje u Sloveniji.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1284 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

Grean wrote: 01/01/2021 18:03 Bas suprotno @tempuser, ti to posmatras iz danasnje perspektive dok ja stavljam u taj kontekst.

Srpska zastava je tada bila cudo, bilo koja nacionalna zastava je bila nesto na sta nismo navikli. Jos je trajao proces navikavanja na njih a pogotovo da kroz Sarajevo razvijas barjak pod kojim se ravnala Hrvatska a i nama se prijetilo istim.

Kako god bila je provokacija na koju nije trebalo reagovati tim intenzitetom i dozvoliti da glava padne. A da je trebalo reagovati tu nemam dileme.
Apsoluno ne!
Da se stavljaš u taj kontekst bio bi svjestan da sprska ili bilo koja nacionalna zastava nisu bili nikakvo čudo kad su predhodnih godinu i po samo mitingali mahali zastavama na sve 3 strane?!?!!?!?

Banja LUka, miting SDA:

Imagelower body workout split

Da te opet podsjetim, Srba je 1991. godine u Sarajevu bilo 30%, tu možeš tražiti legitmitet da mašu srpskom zastavom ispred 450 godina stare crkve. Preskočio si da odgovoriš, analogno tome, da li bi bila provokacija da su Muslimani u Bijeljini ispred džamije 1991. mahali zastavama sa mjesecom i zvijezdom????
Smisao provokacije i jeste kod ljudi bez mozga i pameti izazovu reakciju i naprave sebi medvjeđu uslugu!
toska
Posts: 2999
Joined: 26/09/2016 14:08

#1285 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

Niko relevatan u zemlji, a pogotovo MZ ne daje tom ubistvu nikakvo značenje u vezi početku rata u BiH.
a samo ubistvo je postalo jedan od faktora propagande i tu mu je težina.

sam čin se ne može pravdati.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1286 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

PM72 wrote: 01/01/2021 18:09 Belaj nam je bio spremljen i samo se čekao povod.Zastava i svadba su im sjeli ko budali šamar.Sve i da nije bilo toga,rat bi izbio iz nekog drugog banalnog razloga, neko bi se od njih smrko da si im baklavu ponudio serući kako ih trujemo ”turskim” kolačima.
U martu 1991 u Karađorđevu su nam Franjo i Slobo potpisali presudu...
Alija se tu pitao ko i za sranje u Sloveniji.
:thumbup:

Bravo, rat neizbježan, čekali su samo povod i umjesto da oni budu odgovorni za povod to SDA jastrebovi prebace na sebe! :-)
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1287 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Emiremir33 »

Bio bi neki drugi povod,rat je bio neizbježan,tolika silna tehnika je došla iz Slovenije i Hrvatske u BI H..
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1288 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

toska wrote: 01/01/2021 18:51 Niko relevatan u zemlji, a pogotovo MZ ne daje tom ubistvu nikakvo značenje u vezi početku rata u BiH.
a samo ubistvo je postalo jedan od faktora propagande i tu mu je težina.

sam čin se ne može pravdati.
Upravo!
Jedan od preko 100 hiljada ubijenih u ratu, rat bio počeo iovako ionako, ali će do sudnjeg dana to koristiti kao propagandu jer i da upiru prstom jer, kao šti si napisao, samo čin se ne može pravdati i neće organizovati svadbu da izaziva rat!
Što se mene tiče nismo im ni to trebali dozvoliti, ali dioti pod SDA pokroviteljstvom jesu!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1289 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

Emiremir33 wrote: 01/01/2021 19:37 Bio bi neki drugi povod,rat je bio neizbježan,tolika silna tehnika je došla iz Slovenije i Hrvatske u BI H..
Naravno, ali što povod preuzimati na sebe, pogovovo kad je sam povod čin za koji ne postoji opravdanje.
Napisah, da se zapucalo kad su prsreti kamion "banana" na Bistriku i da je to bio povod, to bi bila sasvim druga priča!
toska
Posts: 2999
Joined: 26/09/2016 14:08

#1290 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

šta je u vezi sa ovim, kako piše počinioci su Srbi, ali su i žrtve pa valjda nije interesantno.

Prvi dan referenduma, 29. veljače 1992. donio je ljudske žrtve. Na cesti između Turbeta i Komarna, nedaleko od Travnika ubijena su dvojica ljudi, a jedan je teško ranjen, nakon što su se pokušali probiti automobilom kroz barikadu koju su postavili mještani srpske nacionalnosti. Barikada je navodno postavljena kao odgovor na blokadu u Novom Travniku, gdje su mještani Hrvati onemogućili transport oružja iz tvornice Bratstvo. Apsurdno je da su oba poginula također bili Srbi.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1291 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Emiremir33 »

tempuser wrote: 01/01/2021 19:45
Emiremir33 wrote: 01/01/2021 19:37 Bio bi neki drugi povod,rat je bio neizbježan,tolika silna tehnika je došla iz Slovenije i Hrvatske u BI H..
Naravno, ali što povod preuzimati na sebe, pogovovo kad je sam povod čin za koji ne postoji opravdanje.
Napisah, da se zapucalo kad su prsreti kamion "banana" na Bistriku i da je to bio povod, to bi bila sasvim druga priča!
Oni su već 1991 zadužili vesove i nauružanje ,i naravno bili su spremni za rat.U onim vremenima milion povoda bi bilo da rat započne
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1292 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

Emiremir33 wrote: 01/01/2021 19:53 Oni su već 1991 zadužili vesove i nauružanje ,i naravno bili su spremni za rat.U onim vremenima milion povoda bi bilo da rat započne
Niko to ne spori, ali zašto smo mi (odnosno idioti iz SDA) morali pruzeti odgovornost za povod i to činom za koji ne postoji opravdanje. Kad su već htjeli da mi daju povoda, da su im oteli i zapalili zastave vjerovatno bi bilo dovoljno!
Oteo si naše oružje, spremio za rat, ukupao si se oko svih gradova i još nas kriviš da smo dogovorni što je počeo rat! Eto taj su im luksuz idioti dozvolili!
toska
Posts: 2999
Joined: 26/09/2016 14:08

#1293 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by toska »

tempuser wrote: 01/01/2021 20:05
Emiremir33 wrote: 01/01/2021 19:53 Oni su već 1991 zadužili vesove i nauružanje ,i naravno bili su spremni za rat.U onim vremenima milion povoda bi bilo da rat započne
Niko to ne spori, ali zašto smo mi (odnosno idioti iz SDA) morali pruzeti odgovornost za povod i to činom za koji ne postoji opravdanje. Kad su već htjeli da mi daju povoda, da su im oteli i zapalili zastave vjerovatno bi bilo dovoljno!
nema smisla da je bilo koja bošnjačka politička struja željela ikakav povod, ko provocira višestruko jačeg,
cilj je bio uspješni referendum i pravno se boriti za nezavisnost, nikako oružano.
Last edited by toska on 01/01/2021 20:15, edited 1 time in total.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1294 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Emiremir33 »

tempuser wrote: 01/01/2021 20:05
Emiremir33 wrote: 01/01/2021 19:53 Oni su već 1991 zadužili vesove i nauružanje ,i naravno bili su spremni za rat.U onim vremenima milion povoda bi bilo da rat započne
Niko to ne spori, ali zašto smo mi (odnosno idioti iz SDA) morali pruzeti odgovornost za povod i to činom za koji ne postoji opravdanje. Kad su već htjeli da mi daju povoda, da su im oteli i zapalili zastave vjerovatno bi bilo dovoljno!
Oteo si naše oružje, spremio za rat, ukupao si se oko svih gradova i još nas kriviš da smo dogovorni što je počeo rat! Eto taj su im luksuz idioti dozvolili!
Najbolji bi povod bio da se upadalo u skladišta TO ..
Pa oni dan danas optužuju Hrvatsku da je odgovorna za rat i agresiju na Srpske Krajine i oblasti ,sa Srpskom večinom,šta dalje reći ....Imaju tu jaku propagandu još od devedestih
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1295 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by jefff »

tempuser wrote: 01/01/2021 20:05
Emiremir33 wrote: 01/01/2021 19:53 Oni su već 1991 zadužili vesove i nauružanje ,i naravno bili su spremni za rat.U onim vremenima milion povoda bi bilo da rat započne
Niko to ne spori, ali zašto smo mi (odnosno idioti iz SDA) morali pruzeti odgovornost za povod i to činom za koji ne postoji opravdanje. Kad su već htjeli da mi daju povoda, da su im oteli i zapalili zastave vjerovatno bi bilo dovoljno!
Nakon rata u Hrvatskoj, nakon sto je Radovan Karadzic zaprijetio pogromom Bosnjackom narodu sa govornice skupstine RBiH u dva navrata, Oktobra 1991. i Januara 1992. nakon sto se prijetilo ratom ako se odrzi referendum o nezavisnosti RBiH to se onda pojava zastave koja ujedno simbolizira i teroristicko-separatisticki SDS u vecinskoj Bosnjackoj sredini nije imali smatrati drugim nego provokacijom, cin zastrasivanja gradjana, a sve sa ciljem odvracanja gradjana od glasanja na referendumu za nezavisnu RBiH. i najava osvete i odmazde zbog odrzavanja istog. Stim u vezi i u takvoj situaciji pripadnici ZB na celu sa Delalicem postupili su sasvim ispravno i odgovorno time sto su navodne svatove prvo upozorili da sklone zastavu a potom kada su oni to odbili oduzeli zastavu. Pripadnici ZB nisu htjeli dozvoliti unosenje straha i nemira medju gradjanstvom i time postupivsi potpuno ispravno u skladu sa povjerenim im zadatkom osiguravanja referenduma i bezbjednosti građana.
Usvoj toj situaciji svadbadjije su bili ti koji su u toku incidenta poceli prvi da vade oruzje dugih i kratkih cijevi iz automobila. I tu su Delalic i grupa postupili potpuno ispravno kada su upotrijebili vatreno oruzje jer su to uradili u samoodbrani. Potpuno legitimno i legalno.
Last edited by jefff on 01/01/2021 20:33, edited 1 time in total.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1296 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

Emiremir33 wrote: 01/01/2021 20:14
tempuser wrote: 01/01/2021 20:05
Emiremir33 wrote: 01/01/2021 19:53 Oni su već 1991 zadužili vesove i nauružanje ,i naravno bili su spremni za rat.U onim vremenima milion povoda bi bilo da rat započne
Niko to ne spori, ali zašto smo mi (odnosno idioti iz SDA) morali pruzeti odgovornost za povod i to činom za koji ne postoji opravdanje. Kad su već htjeli da mi daju povoda, da su im oteli i zapalili zastave vjerovatno bi bilo dovoljno!
Oteo si naše oružje, spremio za rat, ukupao si se oko svih gradova i još nas kriviš da smo dogovorni što je počeo rat! Eto taj su im luksuz idioti dozvolili!
Najbolji bi povod bio da se upadalo u skladišta TO ..
Pa oni dan danas optužuju Hrvatsku da je odgovorna za rat i agresiju na Srpske Krajine i oblasti ,sa Srpskom večinom,šta dalje reći ....Imaju tu jaku propagandu još od devedestih
To bi bio suicidal mission, ali u drugačiji okolnostim recimo to...
Oni sve redom optužuju za rat, oni su uvijek ugroženi i žrtve koje su se samo branile. Iako je HDZ imao puno agresevniju i isključiviju nacionalnu politiku, Hrvati im nikad nisu dali konkretan povod za početak rata. HDZ je nametao novu vlast, što je njihovo legitimno pravi, a Srbi su kao odgovor na to sami inicirali incidente na Plitvicama, Borovom selu, Pakracu itd...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1297 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

jefff wrote: 01/01/2021 20:28 Nakon rata u Hrvatskoj, nakon sto je Radovan Karadzic zaprijetio pogromom Bosnjackom narodu sa govornice skupstine RBiH u dva navrata, Oktobra 1991. i Januara 1992. nakon sto se prijetilo ratom ako se odrzi referendum o nezavisnosti RBiH to se onda pojava zastave koja ujedno simbolizira i teroristicko-separatisticki SDS u vecinskoj Bosnjackoj sredini nije imali smatrati drugim nego provokacijom, cin zastrasivanja gradjana, a sve sa ciljem odvracanja gradjana od glasanja na referendumu za nezavisnu RBiH. i najava osvete i odmazde zbog odrzavanja istog. Stim u vezi i u takvoj situaciji pripadnici ZB na celu sa Delalicem postupili su sasvim ispravno i odgovorno time sto su navodne svatove prvo upozorili da sklone zastavu a potom kada su oni to odbili oduzeli zastavu. Pripadnici ZB nisu htjeli dozvoliti unosenje straha i nemira medju gradjanstvom i time postupivsi potpuno ispravno u skladu sa poverenim im zadatkom osiguravanja referenduma i bezbjednosti građana. [/b]
Usvoj toj situaciji svadbadjije su bili ti koji su u toku incidenta poceli prvi da vade oruzje dugih i kratkih cijevi iz automobila. I tu su Delalic i grupa postupili potpuno ispravno kada su upotrijebili vatreno oruzje jer su to uradili u samoodbrani. Potpuno legitimno i legalno.
Prvo, netačno je da je Sarajevo bilo večinski Bošnjačka sredina.
Prvo, bošnjačka se ne piše velikim slovom.
Drugo, 1991. su se današnji Bošnjaci izjašnjavali kao Muslimani
Treće i najvažnije, Muslimani su u sarajevi činili 30% snakovnika, po tome su u Sarajevu bili najzastupljeniji narod, ali nisu bili većinski. Za većinski valjda treba prek 50%.
Drugo ZB i Ćelo nisu imali nikakakav legitimitet nit is je SDA mogla to dati da osigiravaju osiguravaju referenduma i bezbjednosti građana. Sad to tako mogu tvrditi samo lažovi i prepravljači istorije. ZB je prema tada, a i sada važećem zakonu SRBiH, bila nelagalno naoružana formacija. Jedina ko je imao mandat je bio MUP.
Treće, tvrditi da je ubistvo bilo legitimno i legalno može samo pomračen um i lobanja kojoj su u SDA isprali mozak!
Zbog takvh kao ti Srbi imaju povoda za relativizaciju i izjednačavanje sve 3 strane...
Ah zaboravio sam, ti si onaj iz kriznog štaba! :-)
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1298 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Emiremir33 »

tempuser wrote: 01/01/2021 20:30
Emiremir33 wrote: 01/01/2021 20:14
tempuser wrote: 01/01/2021 20:05

Niko to ne spori, ali zašto smo mi (odnosno idioti iz SDA) morali pruzeti odgovornost za povod i to činom za koji ne postoji opravdanje. Kad su već htjeli da mi daju povoda, da su im oteli i zapalili zastave vjerovatno bi bilo dovoljno!
Oteo si naše oružje, spremio za rat, ukupao si se oko svih gradova i još nas kriviš da smo dogovorni što je počeo rat! Eto taj su im luksuz idioti dozvolili!
Najbolji bi povod bio da se upadalo u skladišta TO ..
Pa oni dan danas optužuju Hrvatsku da je odgovorna za rat i agresiju na Srpske Krajine i oblasti ,sa Srpskom večinom,šta dalje reći ....Imaju tu jaku propagandu još od devedestih
To bi bio suicidal mission, ali u drugačiji okolnostim recimo to...
Oni sve redom optužuju za rat, oni su uvijek ugroženi i žrtve koje su se samo branile. Iako je HDZ imao puno agresevniju i isključiviju nacionalnu politiku, Hrvati im nikad nisu dali konkretan povod za početak rata. HDZ je nametao novu vlast, što je njihovo legitimno pravi, a Srbi su kao odgovor na to sami inicirali incidente na Plitvicama, Borovom selu, Pakracu itd...
Baš u vezi Srpskih svatova oni su sa Čengić Vile ili Otoke (mladoženjina strana)pa su išli po mladu na A.Polje C.faza(porodica Tambur).Sad priča je kružila da je to sve unaprijed organizovano radi provokacije.Dali ili nedali Hrvati povod,počeli su sa barikadama i proglašavanjem SAO oblasti po Hrvatskoj,i naravno Hrvatska je na to šutila sve do napada na Plitvicama
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1299 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by Emiremir33 »

tempuser wrote: 01/01/2021 20:44
jefff wrote: 01/01/2021 20:28 Nakon rata u Hrvatskoj, nakon sto je Radovan Karadzic zaprijetio pogromom Bosnjackom narodu sa govornice skupstine RBiH u dva navrata, Oktobra 1991. i Januara 1992. nakon sto se prijetilo ratom ako se odrzi referendum o nezavisnosti RBiH to se onda pojava zastave koja ujedno simbolizira i teroristicko-separatisticki SDS u vecinskoj Bosnjackoj sredini nije imali smatrati drugim nego provokacijom, cin zastrasivanja gradjana, a sve sa ciljem odvracanja gradjana od glasanja na referendumu za nezavisnu RBiH. i najava osvete i odmazde zbog odrzavanja istog. Stim u vezi i u takvoj situaciji pripadnici ZB na celu sa Delalicem postupili su sasvim ispravno i odgovorno time sto su navodne svatove prvo upozorili da sklone zastavu a potom kada su oni to odbili oduzeli zastavu. Pripadnici ZB nisu htjeli dozvoliti unosenje straha i nemira medju gradjanstvom i time postupivsi potpuno ispravno u skladu sa poverenim im zadatkom osiguravanja referenduma i bezbjednosti građana. [/b]
Usvoj toj situaciji svadbadjije su bili ti koji su u toku incidenta poceli prvi da vade oruzje dugih i kratkih cijevi iz automobila. I tu su Delalic i grupa postupili potpuno ispravno kada su upotrijebili vatreno oruzje jer su to uradili u samoodbrani. Potpuno legitimno i legalno.
Prvo, netačno je da je Sarajevo bilo večinski Bošnjačka sredina.
Prvo, bošnjačka se ne piše velikim slovom.
Drugo, 1991. su se današnji Bošnjaci izjašnjavali kao Muslimani
Treće i najvažnije, Muslimani su u sarajevi činili 30% snakovnika, po tome su u Sarajevu bili najzastupljeniji narod, ali nisu bili većinski. Za većinski valjda treba prek 50%.
Drugo ZB i Ćelo nisu imali nikakakav legitimitet nit is je SDA mogla to dati da osigiravaju osiguravaju referenduma i bezbjednosti građana. Sad to tako mogu tvrditi samo lažovi i prepravljači istorije. ZB je prema tada, a i sada važećem zakonu SRBiH, bila nelagalno naoružana formacija. Jedina ko je imao mandat je bio MUP.
Treće, tvrditi da je ubistvo bilo legitimno i legalno može samo pomračen um i lobanja kojoj su u SDA isprali mozak!
Zbog takvh kao ti Srbi imaju povoda za relativizaciju i izjednačavanje sve 3 strane...
Ah zaboravio sam, ti si onaj iz kriznog štaba! :-)
Mislim da je Srba bilo 30 ili 34 % u Sarajevu ,ostalo su Muslimani,Hrvati,Jugosloveni i ostali
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1300 Re: Prvi korpus ARBiH

Post by tempuser »

Emiremir33 wrote: 01/01/2021 20:48
tempuser wrote: 01/01/2021 20:44
jefff wrote: 01/01/2021 20:28 Nakon rata u Hrvatskoj, nakon sto je Radovan Karadzic zaprijetio pogromom Bosnjackom narodu sa govornice skupstine RBiH u dva navrata, Oktobra 1991. i Januara 1992. nakon sto se prijetilo ratom ako se odrzi referendum o nezavisnosti RBiH to se onda pojava zastave koja ujedno simbolizira i teroristicko-separatisticki SDS u vecinskoj Bosnjackoj sredini nije imali smatrati drugim nego provokacijom, cin zastrasivanja gradjana, a sve sa ciljem odvracanja gradjana od glasanja na referendumu za nezavisnu RBiH. i najava osvete i odmazde zbog odrzavanja istog. Stim u vezi i u takvoj situaciji pripadnici ZB na celu sa Delalicem postupili su sasvim ispravno i odgovorno time sto su navodne svatove prvo upozorili da sklone zastavu a potom kada su oni to odbili oduzeli zastavu. Pripadnici ZB nisu htjeli dozvoliti unosenje straha i nemira medju gradjanstvom i time postupivsi potpuno ispravno u skladu sa poverenim im zadatkom osiguravanja referenduma i bezbjednosti građana. [/b]
Usvoj toj situaciji svadbadjije su bili ti koji su u toku incidenta poceli prvi da vade oruzje dugih i kratkih cijevi iz automobila. I tu su Delalic i grupa postupili potpuno ispravno kada su upotrijebili vatreno oruzje jer su to uradili u samoodbrani. Potpuno legitimno i legalno.
Prvo, netačno je da je Sarajevo bilo večinski Bošnjačka sredina.
Prvo, bošnjačka se ne piše velikim slovom.
Drugo, 1991. su se današnji Bošnjaci izjašnjavali kao Muslimani
Treće i najvažnije, Muslimani su u sarajevi činili 30% snakovnika, po tome su u Sarajevu bili najzastupljeniji narod, ali nisu bili većinski. Za većinski valjda treba prek 50%.
Drugo ZB i Ćelo nisu imali nikakakav legitimitet nit is je SDA mogla to dati da osigiravaju osiguravaju referenduma i bezbjednosti građana. Sad to tako mogu tvrditi samo lažovi i prepravljači istorije. ZB je prema tada, a i sada važećem zakonu SRBiH, bila nelagalno naoružana formacija. Jedina ko je imao mandat je bio MUP.
Treće, tvrditi da je ubistvo bilo legitimno i legalno može samo pomračen um i lobanja kojoj su u SDA isprali mozak!
Zbog takvh kao ti Srbi imaju povoda za relativizaciju i izjednačavanje sve 3 strane...
Ah zaboravio sam, ti si onaj iz kriznog štaba! :-)
Mislim da je Srba bilo 30 ili 34 % u Sarajevu ,ostalo su Muslimani,Hrvati,Jugosloveni i ostali
Izvinjavam se na pogrešnom citiranom podatku, Srba je bilo 30%, Muslimana je bilo 49% što ih i dalje čini najzastupljenijim, ali ne i večinskim.
Post Reply