SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#77951 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by dječak sa šibicama »

Chmoljo wrote: 29/03/2024 00:00 razbijan mu je izlog zbog nečega drugog, i to više puta prije svega ovoga, no to mudro prešućuješ, nego si se uhvatio svinjetine kao jedinog razloga i uzroka netrpeljivosti prema njemu.

kako rekoh, selektivan. da nisam merhametli, rekao bih i zlonamjeran, ;-)
Da li je razbijanje izloga krivicno djelo?

Jeste, a policija nije ulovila pocinitelje, niti pokrenula istragu. Niti namjerava.

Ako cemo biti legalisti, onda budimo legalisti do kraja. Nije zakon svedski sto pa da uzimas sta ti se svidja.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#77952 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Chmoljo »

dječak sa šibicama wrote: 29/03/2024 00:02 Ko ga jebe u sustini, niti idem u njegovu pekaru niti jedem Manja proizvode , ja se hranim keto ishranom :D bez pekarskih proizvoda.

On da ima obraza, ne bi ni poslovao u Sarajevu, a niti je neki covjek sudeci po objavama na tviteru. Ponizavanje radne snage, nipodastavanje radnicke klase, klasicni poslijeratni tajkun, ljiga.

LGBT zastava, u tom slucaju uclanio bi se u Alickovicev pokret :D
fino, eto slažemo se.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#77953 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hakiz »

Bobi wrote: 28/03/2024 23:52
Hakiz wrote: 28/03/2024 23:43 Ma i taj DNA, kažu da svi ljudi imaju 90 % gena istih, a da sva živa bića imaju istih 50 % gena, pa nije bitno ima li svinjske DNA, nego koliko.

Mislim, ako čovjek, svinja, govedo, orhideja, pauk... imaju barem 50 % gena istih, onda ta svinjska DNA i nije nužno svinjska, ako je nije puno to jeste :lol:

U pr(ij)evodu, svaka svinja je 50% čovjek i obrnuto, pa čemu frka :mrgreen:
Evo sad izguglao. Prema nekim studijama, procijenjena genetska sličnost između ljudi i svinja kreće se između 80% do 90%
Eto, još sam bio blag.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#77954 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Chmoljo »

dječak sa šibicama wrote: 29/03/2024 00:05
Chmoljo wrote: 29/03/2024 00:00 razbijan mu je izlog zbog nečega drugog, i to više puta prije svega ovoga, no to mudro prešućuješ, nego si se uhvatio svinjetine kao jedinog razloga i uzroka netrpeljivosti prema njemu.

kako rekoh, selektivan. da nisam merhametli, rekao bih i zlonamjeran, ;-)
Da li je razbijanje izloga krivicno djelo?

Jeste, a policija nije ulovila pocinitelje, niti pokrenula istragu. Niti namjerava.

Ako cemo biti legalisti, onda budimo legalisti do kraja. Nije zakon svedski sto pa da uzimas sta ti se svidja.
koga ba boli kurac za izlogom tajkuna podržavaoca običnog seoskog koljača kojeg je zapalo da bude general.

no ako smo legalisti kako kažeš, ja sam za to da se kazne nepoznati razbijači izloga, čim se kazni poznati počinilac krivičnog djela negiranja genocida.

i sve pet.
User avatar
basicm
Posts: 10490
Joined: 16/01/2012 21:38

#77955 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by basicm »

dječak sa šibicama wrote: 29/03/2024 00:02 Ko ga jebe u sustini, niti idem u njegovu pekaru niti jedem Manja proizvode , ja se hranim keto ishranom :D bez pekarskih proizvoda.

On da ima obraza, ne bi ni poslovao u Sarajevu, a niti je neki covjek sudeci po objavama na tviteru. Ponizavanje radne snage, nipodastavanje radnicke klase, klasicni poslijeratni tajkun, ljiga.

LGBT zastava, u tom slucaju uclanio bi se u Alickovicev pokret :D
Opet nisi naveo glavni razlog, jel slucajno?
User avatar
sime_cipol
Posts: 16342
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#77956 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by sime_cipol »

Ja vjerujem da on na pekarama u Sarajevu i nema neku zaradu. Plate, doprinosi, prostori, porezi, sve je tu li-la profit. Drzi ih samo da bi se smijao balijama u facu i hvalio se po Banja Luci.
Zarada dolazi sa druge strane.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72903
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#77957 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Velkoski »

dotičnim se i treba smijati u facu

nakon prvog tvita svaka pekara je morala biti prazna, svaka polica u marketima je morala biti puna. Ali mi smo jadovi kojima olimpijada zvana zvezdegranda najbitnija stvar u životu tako da neka piša dobro i jako.

a ne sumnjam da će i ovo biti vijest od pet dana
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#77958 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

drug_profi wrote: 28/03/2024 23:25 Realnost je da nema mumina u ovom gradu, a da nekad nije naletio na svinjetinu u neznanju.
Nema gdje nema sirovine tog porijekla.
Koliko ja znam grijeh nije vaš već onoga ko vam je dao.
Druga stvar je ako vam se gadi, ali to nema veze sa vjerom, već sa ličnim preferencijama.
Meni se recimo gade sastojci kokakole, čipsa...
Upravo to je slučaj kod mene.
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#77959 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

dječak sa šibicama wrote: 28/03/2024 22:56 Sastojak: meso

Gdje u tom clanku pise da mora biti istaknuta vrsta mesa?
Samo što ne piše "Sastojak: meso" nego "Sastojak: juneće meso".
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#77960 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Ateista »

Hakiz wrote: 28/03/2024 22:31
dječak sa šibicama wrote: 28/03/2024 22:26 Pise li na svakoj vrecici gumenih bombona ili bilo kojih drugih bombona, da iste sadrzavaju zele svinjskog porijekla?

I znate li vi uopce taj podatak.
Eventualno piše da je žele životinjskog porijekla, ali ne koje životinje.

Koga je strah svinjetine neka kupuje isključivo halal. Ako nema halal certifikat, ne mora svinjetine biti, ali ne smije se iznenaditi ako je bude.

U čemu je problem?
To je to, ko nema halal certifikat nije obavezan da striktno vodi racuna da se ne koriste iste masine za svinjsko i ostalo meso, pa samim tim moze doci do tragova svinjetine u drugoj hrani. Ti tragovi druge hrane su normalna i uobicajena pojava, samo sto vecini to nije bitno. Zato i postoji halal certifikat za one kojima je bitno, gdje ga nema ne mozes biti siguran ako pise junece meso da nece biti tragova svinjetine.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#77961 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Ateista »

sehohari wrote: 28/03/2024 23:26
dječak sa šibicama wrote: 28/03/2024 22:56 Sastojak: meso

Gdje u tom clanku pise da mora biti istaknuta vrsta mesa?
Veoma jeftin pokušaj prikrivanja odgovornosti.

Tebi je jasno da svaki prodavač hrane u bobu mora znati i dati do znanja kupcima koliko je čijeg mesa u svojim proizvodima?
Ja sam odem u pitaru da kupim sirnicu, koju oni odrezu istim nozem kojim rezu burek i krompirusu. Meni se u sirnici pojave tragovi mesa i krompira iako sam trazio sirnicu kojoj na deklaraciji ne pise ni jedno ni drugo. Da li su to duzni da napisu i da li im inspekcija moze napisati kaznu zbog toga? Ovo pitam zbog ovoga sto pise "u bobu". Tacno je da se mora znati sastav, ali sastav u bobu je nemoguce znati upravo zbog ovih stvari i uvijek moze biti tragova druge hrane i materije koja se pojavi tu tokom procesa proizvodnje.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#77962 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Ateista »

n+1 wrote: 28/03/2024 23:05
dječak sa šibicama wrote: 28/03/2024 22:56 Sastojak: meso

Gdje u tom clanku pise da mora biti istaknuta vrsta mesa?
Image
Pisao sam sad gore primjer iz pitare, da li se i to smatra krsenjem ovog zakona? Da li je dozvoljeno da se nadju tragovi druge hrane koja se procesira na istim masinama, koriste isti nozevi i slicno? Ako nije, da li to znaci da svaki restoran mora imati posebnu masinu za svaki zaseban proizvod, trzni centar da mora imati za svaku vrstu sira zasebnu masinu za rezanje, za svaku vrstu mesa razlicitu masinu (junetina, teletina, piletina, puretina), da li se za pecenje mora koristiti posebna rerna za svako drugo jelo jer moze doci do mijesanja sastojaka, recimo pica se ne pece u tepsiji vec direktno u peci i postoji mogucnost da se nadju ostaci sastojaka druge pice i slicno, takvih primjera je puno. Ne bih rekao da je to obavezno jer na taj nacin niko ne bi mogao poslovati, troskovi bi bili preveliki. U konkretnom slucaju ne znamo da li je svinjetina pronadjena u tragovima da se moze tome pripisati ili je neka znacajna kolicina, ali ovo sve pod pretpostavkom da je ovo prvo.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#77963 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by n+1 »

Ateista wrote: 29/03/2024 09:00
n+1 wrote: 28/03/2024 23:05
dječak sa šibicama wrote: 28/03/2024 22:56 Sastojak: meso

Gdje u tom clanku pise da mora biti istaknuta vrsta mesa?
Image
Pisao sam sad gore primjer iz pitare, da li se i to smatra krsenjem ovog zakona? Da li je dozvoljeno da se nadju tragovi druge hrane koja se procesira na istim masinama, koriste isti nozevi i slicno? Ako nije, da li to znaci da svaki restoran mora imati posebnu masinu za svaki zaseban proizvod, trzni centar da mora imati za svaku vrstu sira zasebnu masinu za rezanje, za svaku vrstu mesa razlicitu masinu (junetina, teletina, piletina, puretina), da li se za pecenje mora koristiti posebna rerna za svako drugo jelo jer moze doci do mijesanja sastojaka, recimo pica se ne pece u tepsiji vec direktno u peci i postoji mogucnost da se nadju ostaci sastojaka druge pice i slicno, takvih primjera je puno. Ne bih rekao da je to obavezno jer na taj nacin niko ne bi mogao poslovati, troskovi bi bili preveliki. U konkretnom slucaju ne znamo da li je svinjetina pronadjena u tragovima da se moze tome pripisati ili je neka znacajna kolicina, ali ovo sve pod pretpostavkom da je ovo prvo.
Gore navedeno se odnosi na deklarinu hranu, čime je mislim odgovoreno na sva tvoja pitanja. :D

Postoje, naravno, pravilnici za nedeklariranu hranu, ali nisam upućen. Koga interesuje, neka pogleda.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#77964 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Ateista »

n+1 wrote: 29/03/2024 09:06
Ateista wrote: 29/03/2024 09:00
n+1 wrote: 28/03/2024 23:05

Image
Pisao sam sad gore primjer iz pitare, da li se i to smatra krsenjem ovog zakona? Da li je dozvoljeno da se nadju tragovi druge hrane koja se procesira na istim masinama, koriste isti nozevi i slicno? Ako nije, da li to znaci da svaki restoran mora imati posebnu masinu za svaki zaseban proizvod, trzni centar da mora imati za svaku vrstu sira zasebnu masinu za rezanje, za svaku vrstu mesa razlicitu masinu (junetina, teletina, piletina, puretina), da li se za pecenje mora koristiti posebna rerna za svako drugo jelo jer moze doci do mijesanja sastojaka, recimo pica se ne pece u tepsiji vec direktno u peci i postoji mogucnost da se nadju ostaci sastojaka druge pice i slicno, takvih primjera je puno. Ne bih rekao da je to obavezno jer na taj nacin niko ne bi mogao poslovati, troskovi bi bili preveliki. U konkretnom slucaju ne znamo da li je svinjetina pronadjena u tragovima da se moze tome pripisati ili je neka znacajna kolicina, ali ovo sve pod pretpostavkom da je ovo prvo.
Gore navedeno se odnosi na deklarinu hranu, čime je mislim odgovoreno na sva tvoja pitanja. :D

Postoje, naravno, pravilnici za nedeklariranu hranu, ali nisam upućen. Koga interesuje, neka pogleda.
Sta se smatra pod deklariranom hranom, pretpostavljam da se misli na fabricki pakovanu? Da li tu spada pekara? :D
Opet, i u fabrikama se koriste iste masine za preradu razlicitih sirovina, a jako rijetko se vidi ono "moze sadrzavati u tragovima..."
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#77965 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

Ateista wrote: 29/03/2024 08:54
sehohari wrote: 28/03/2024 23:26
dječak sa šibicama wrote: 28/03/2024 22:56 Sastojak: meso

Gdje u tom clanku pise da mora biti istaknuta vrsta mesa?
Veoma jeftin pokušaj prikrivanja odgovornosti.

Tebi je jasno da svaki prodavač hrane u bobu mora znati i dati do znanja kupcima koliko je čijeg mesa u svojim proizvodima?
Ja sam odem u pitaru da kupim sirnicu, koju oni odrezu istim nozem kojim rezu burek i krompirusu. Meni se u sirnici pojave tragovi mesa i krompira iako sam trazio sirnicu kojoj na deklaraciji ne pise ni jedno ni drugo. Da li su to duzni da napisu i da li im inspekcija moze napisati kaznu zbog toga? Ovo pitam zbog ovoga sto pise "u bobu". Tacno je da se mora znati sastav, ali sastav u bobu je nemoguce znati upravo zbog ovih stvari i uvijek moze biti tragova druge hrane i materije koja se pojavi tu tokom procesa proizvodnje.
Zapravo bi trebali rezati drugim nožem ili bar taj jedan nož oprati prije rezanja bureka od siraakoje prethodno rezan burek od mesa.
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#77966 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

Ateista wrote: 29/03/2024 09:15
n+1 wrote: 29/03/2024 09:06
Ateista wrote: 29/03/2024 09:00

Pisao sam sad gore primjer iz pitare, da li se i to smatra krsenjem ovog zakona? Da li je dozvoljeno da se nadju tragovi druge hrane koja se procesira na istim masinama, koriste isti nozevi i slicno? Ako nije, da li to znaci da svaki restoran mora imati posebnu masinu za svaki zaseban proizvod, trzni centar da mora imati za svaku vrstu sira zasebnu masinu za rezanje, za svaku vrstu mesa razlicitu masinu (junetina, teletina, piletina, puretina), da li se za pecenje mora koristiti posebna rerna za svako drugo jelo jer moze doci do mijesanja sastojaka, recimo pica se ne pece u tepsiji vec direktno u peci i postoji mogucnost da se nadju ostaci sastojaka druge pice i slicno, takvih primjera je puno. Ne bih rekao da je to obavezno jer na taj nacin niko ne bi mogao poslovati, troskovi bi bili preveliki. U konkretnom slucaju ne znamo da li je svinjetina pronadjena u tragovima da se moze tome pripisati ili je neka znacajna kolicina, ali ovo sve pod pretpostavkom da je ovo prvo.
Gore navedeno se odnosi na deklarinu hranu, čime je mislim odgovoreno na sva tvoja pitanja. :D

Postoje, naravno, pravilnici za nedeklariranu hranu, ali nisam upućen. Koga interesuje, neka pogleda.
Sta se smatra pod deklariranom hranom, pretpostavljam da se misli na fabricki pakovanu? Da li tu spada pekara? :D
Opet, i u fabrikama se koriste iste masine za preradu razlicitih sirovina, a jako rijetko se vidi ono "moze sadrzavati u tragovima..."
U zvaničnom saopštenju Krajina Klasa se navodi da se koriste različite mašine za svinjetinu i za junetinu, tako da čak i tragovi svinjetine mogu biti u bureku jedino ako je to urađeno sa namjerom.
Оно што можемо сигурно тврдити је да компанија Крајина клас уопште не користи свињско месо или производе од свињског меса у дијелу производних погона у којима се обавља припрема и производња бурека и самим тим је немогуће да дође до мијешања појединих врста меса у нашим производним процесима на линији за производњу пита.
https://www.krajinaklas.com/sr/saopsten ... mart-2024/
User avatar
muha_sa
Posts: 128648
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#77967 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by muha_sa »

Treba govno bojkotovat zbog toga što su mu idoli presudjeni ratni zlocinci i njegov stav o zlocinima i genocidu a ne o tragu svinjetine u nekakvom bureku.
Sad sve mumin do mumina a znam hejbet radnih kolega koji su se jagmili na poslu ko ce prije cvarak uzet i pojest i po stomaku se trljat kako je cvarak :thumbup: sad ih vidjam redovno kako hrle u dzamiju na Cvili.
Ne smijem im ni spomenut nekdašnje mezetluke :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#77968 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Ateista »

Laplace wrote: 29/03/2024 09:18
Ateista wrote: 29/03/2024 08:54
sehohari wrote: 28/03/2024 23:26

Veoma jeftin pokušaj prikrivanja odgovornosti.

Tebi je jasno da svaki prodavač hrane u bobu mora znati i dati do znanja kupcima koliko je čijeg mesa u svojim proizvodima?
Ja sam odem u pitaru da kupim sirnicu, koju oni odrezu istim nozem kojim rezu burek i krompirusu. Meni se u sirnici pojave tragovi mesa i krompira iako sam trazio sirnicu kojoj na deklaraciji ne pise ni jedno ni drugo. Da li su to duzni da napisu i da li im inspekcija moze napisati kaznu zbog toga? Ovo pitam zbog ovoga sto pise "u bobu". Tacno je da se mora znati sastav, ali sastav u bobu je nemoguce znati upravo zbog ovih stvari i uvijek moze biti tragova druge hrane i materije koja se pojavi tu tokom procesa proizvodnje.
Zapravo bi trebali rezati drugim nožem ili bar taj jedan nož oprati prije rezanja bureka od siraakoje prethodno rezan burek od mesa.
To bi bio red, ali je pitanje da li je zakonaki kaznjivo ako ne urade.
Naslovnica
Posts: 27936
Joined: 20/03/2013 15:38

#77969 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Naslovnica »

Mišljenja sam da je velika šansa da bi na svakom sirnom i suhomesnatom proizvodu koji se prodaje u bilo kojem tržnom centru (tamo gdje tete rade na mašinama za rezanje mesa i sireva), u slučaju DNK analize, bio pronađen DNK i svinje, krave, kokoške. Čak i na siru.
Bez obzira koliko su odjeljci sa proizvodima razdvojeni i bez obzira što se koriste različite mašine za rezanje.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5060
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#77970 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by oldtajmer »

mozda da se otvori nova tema "crna hronika - krmetina edition" kad je vec danima goruca tema
User avatar
muha_sa
Posts: 128648
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#77971 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by muha_sa »

oldtajmer wrote: 29/03/2024 09:38 mozda da se otvori nova tema "crna hronika - krmetina edition" kad je vec danima goruca tema
Teletina sa govornom manom :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#77972 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Chmoljo »

Ateista wrote: 29/03/2024 09:15
Sta se smatra pod deklariranom hranom, pretpostavljam da se misli na fabricki pakovanu? Da li tu spada pekara? :D
Opet, i u fabrikama se koriste iste masine za preradu razlicitih sirovina, a jako rijetko se vidi ono "moze sadrzavati u tragovima..."
Nisu isti HACCP standardi u proizvodnji, distribuciji, skladistrnju i pripremi hrane.

Iako npr taj standard obuhvata sve korake, "od njive do stola", razlicite su, logicno, kriticne tacke. Svaki ozbiljniji subjekt koji se bavi prometom hrane ima taj standard.

Hocu ti rec, ispravnost deklaracije je tu da ti kao krajnji potrosac ne moras ici u fabriku da se uvjeravas sta je u foliji zapakovano. Medjutim ako ides na mjesta pripreme hrane, ti svakako mozes naglasiti svoje preferencije, tipa molim vas mozete li koristiti drugi noz kojim niste rezali sirnicu jer i od molekularnih kolicina laktoze dobijem eksplozivnu dijareju.
John Cleese
Posts: 37309
Joined: 25/05/2010 18:30

#77973 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by John Cleese »

muha_sa wrote: 29/03/2024 09:41
oldtajmer wrote: 29/03/2024 09:38 mozda da se otvori nova tema "crna hronika - krmetina edition" kad je vec danima goruca tema
Teletina sa govornom manom :D
Turbo dizel jagnjetina :D
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#77974 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Ateista »

Laplace wrote: 29/03/2024 09:20
Ateista wrote: 29/03/2024 09:15
n+1 wrote: 29/03/2024 09:06

Gore navedeno se odnosi na deklarinu hranu, čime je mislim odgovoreno na sva tvoja pitanja. :D

Postoje, naravno, pravilnici za nedeklariranu hranu, ali nisam upućen. Koga interesuje, neka pogleda.
Sta se smatra pod deklariranom hranom, pretpostavljam da se misli na fabricki pakovanu? Da li tu spada pekara? :D
Opet, i u fabrikama se koriste iste masine za preradu razlicitih sirovina, a jako rijetko se vidi ono "moze sadrzavati u tragovima..."
U zvaničnom saopštenju Krajina Klasa se navodi da se koriste različite mašine za svinjetinu i za junetinu, tako da čak i tragovi svinjetine mogu biti u bureku jedino ako je to urađeno sa namjerom.
Оно што можемо сигурно тврдити је да компанија Крајина клас уопште не користи свињско месо или производе од свињског меса у дијелу производних погона у којима се обавља припрема и производња бурека и самим тим је немогуће да дође до мијешања појединих врста меса у нашим производним процесима на линији за производњу пита.
https://www.krajinaklas.com/sr/saopsten ... mart-2024/
Postoji nekoliko mogucnosti, jedna je da dobavljac za meso ne razdvaja striktno i da je tu doslo do mijesanja. Ako on nema halal certifikat, onda se ne obavezuje da kupuje od nekog ko ga ima i ko se obavezuje da to striktno razdvaja, pa samim tim mora prihvatiti mogucnost da moze doci do mijesanja i tragova svinjetine. Cak i ako ima halal certifikat, po nekom mom vidjenju moze ga izgubiti zbog toga, i on i dobavljac, ali ne bi trebao zakonski odgovarati od strane inspekcije jer mislim da to nije zakonski obavezujuce da ga postujes ako ga imas, samo rizikujes da izgubis certifikat i time izgubis i povjerenje kupaca kojima je to bitno.

Druga varijanta je da je kod njega doslo do mijesanja, ovo sto je naveo da koristi razlicite masine je izjava za medije, ako se na neki nacin zvanicno nije obavezao za to mislim da ne moze zbog toga odgovarati jer izjava za medije nije nesto sto te obavezuje na bilo sta. To jeste supacki i ruzno jer laze ljude, tu nema dileme, ali opet mislim da zakonski nije obavezan da to radi samo zato sto je u medijima rekao da to radi. Opet, ako bi imao halal certifikat, zbog toga bi ga trebao izgubiti.

Treca i cetvrta varijanta su da ili on ili dobavljac namjerno i svjesno mijesaju svinjsko meso, zbog nize cijene, nekog inata ili nesto trece. Po meni, osim sto je supacki tu i zakonski postoji odgovornost jer to vise nije meso u tragovima nego svjesno obmanjivanje kupaca, i tu bi morao odgovarati bez obzira na to o kojem mesu se radi. Ako to on radi u svojim pogonima onda je on i odgovoran, ako radi dobavljac i podvaljuje mu robu onda pretpostavljam da bi dobavljac bio odgovoran, ne znam da li je neko obavezan prije prodaje finalnom kupcu da provjeri sastav onoga sto mu dobavljac prodaje i da li stvarno odgovara onome sto je dogovoreno.

To su po meni neke moguce opcije i moje vidjenje odgovornosti. Na stranu njegove izjave, izlivi cetnistva i zasto uopste iko kupuje tu.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16342
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#77975 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by sime_cipol »

Mozda nije ni bilo krmetine, nego je burek pomascen sa mascu :D
Post Reply