Bosna i Hercegovina (1947-1987)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#51 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Truba »

znam da su se općine i odmarališta u HRVatskoj utrkivale ko će bolje i uspješnije ugostiti ranjene i najbliže od poginulih u akciji hvatanja te skupine

moju mamu su zezali u firmi kako ustaše ubacuju u zemlju ljude da sruše vlast a hrvati ginu da ih zaustave
(valjda je bilo među policijom bilo poginulih hrvata kao u smislu 2:0 za srbe :D )

i na kraju... ne znam koliko moraš biti glup da pokušaš srušiti jednu takvu organizovanu zemlju sa deset ljudi :roll: čini mi se bilo je i maloljetnih
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#52 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by nellington »

Pera Trta wrote:
nellington wrote:Kad smo već na ovoj temi, malo ću odlutati - ali sve za historiju :) Naime, jesi li se negdje u literaturi, bilo domaćoj, bilo stranoj susreo sa pričom o Crnoj legiji (ili samo o Rafaelu v. Bobanu) u Koreji?
Ne. Nisam našao nigdje da su priče o poslijeratnoj Bobanovoj sudbini ništa drugo do glasine. Ja ipak vjerujem da je zaglavio u haosu na austrijskoj granici 1945, jer od tada mu se u dokumentima gubi svaki trag. Ali očito, bilo je potrebno da se legenda nastavi.
Tako sam i mislio - fantom ustaštva pogodan za priče pred spavanje.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#53 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Pera Trta »

komi wrote:znam da su se općine i odmarališta u HRVatskoj utrkivale ko će bolje i uspješnije ugostiti ranjene i najbliže od poginulih u akciji hvatanja te skupine

moju mamu su zezali u firmi kako ustaše ubacuju u zemlju ljude da sruše vlast a hrvati ginu da ih zaustave
(valjda je bilo među policijom bilo poginulih hrvata kao u smislu 2:0 za srbe :D )

i na kraju... ne znam koliko moraš biti glup da pokušaš srušiti jednu takvu organizovanu zemlju sa deset ljudi :roll: čini mi se bilo je i maloljetnih
Od 13 poginulih pripadnika organa gonjenja, bilo je 9 Hrvata, 3 Bošnjaka i jedan Srbin. Ovakav omjer jednostavno odgovara etničkom sastavu krajeva u kojima se operacija odvijala ("granica" između Bosne i Hercegovine, zapadna Hercegovina, Dalmacija), a organe gonjenja je činilo uglavnom lokalno stanovništvo iz rezervnog sastava vojske i milicije.
Od nesuđenih diverzanta niti jedan nije bio maloljetan. Bilo je nekoliko momčića od 19-21 godine ("čuveni" Ludvig Pavlović je, recimo, bio 19-godišnjak).
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#54 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Admir_1984 »

Vezano za Tita sto sam pitao najvishe me zanima jel bilo kakvih optuznica i gonjena u samoj strukturi "odbrane" Jugoslavije. Preciznije jel ikoga od "svojih" izasta optuzivao? Naprimjer "potjera" za grupom jer je izginulo oko 15 pripadnika TO, Vojne policije.... Jesu li se kasnije drasticno povecale mjere protiv ustaske emigracije (konkretni postupci).

Ovaj Pavlovic je bio maloljetan i tako izbjegao smrtnu kaznu. 1991 poginuo pod sumnjivim okolnostima, a javna tajna je da su ga ubili pripadnici HVO-a jer nije dozvoljavao da se krade i profitira na racun vojske.

Neki teroristi su uhvaceni i ubijeni/ranjeni blizo Omiša, a nekako mi je cudno da su sami mogli doci tu, a za njima traga 30000 ljudi :-) :-)
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#55 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Pera Trta »

Admir_1984 wrote:Vezano za Tita sto sam pitao najvishe me zanima jel bilo kakvih optuznica i gonjena u samoj strukturi "odbrane" Jugoslavije. Preciznije jel ikoga od "svojih" izasta optuzivao? Naprimjer "potjera" za grupom jer je izginulo oko 15 pripadnika TO, Vojne policije.... Jesu li se kasnije drasticno povecale mjere protiv ustaske emigracije (konkretni postupci).

Ovaj Pavlovic je bio maloljetan i tako izbjegao smrtnu kaznu. 1991 poginuo pod sumnjivim okolnostima, a javna tajna je da su ga ubili pripadnici HVO-a jer nije dozvoljavao da se krade i profitira na racun vojske.

Neki teroristi su uhvaceni i ubijeni/ranjeni blizo Omiša, a nekako mi je cudno da su sami mogli doci tu, a za njima traga 30000 ljudi :-) :-)
Koliko znam, nije bilo nekih javnih osuda za propuste prilikom akcije.
Ludvig Pavlović nije bio maloljetan 1972, rođen je 1951. (ja sam pogrešno naveo da je imao 19 godina). I on je prvobitno bio osuđen na smrt sa ostalom trojicom, tu je presudu potvrdio i Vrhovni sud Jugoslavije. Tek ga je Predsjedništvo SFRJ pomilovalo i zamijenilo mu smrtnu kaznu sa 20 godina robije, što je gotovo u cjelosti odležao.
Ako si čitao o samoj akciji vidjećeš da i nije čudno da su pojedini teroristi ubijeni ili uhvaćeni čak u Dalmaciji. Deset ljudi, podijeljeni u dvije grupe, koliko ih je preostalo nakon prvih okršaja kod Bugojna i Prozora, nisu bili laka lovina jer
su se kretali po gotovo neprohodnim vrletima Čvrsnice, Ljubuše, Dinare, Svilaje i Velebita. Naći tako mali broj ljudi u tolikom prostranstvu sa rijetkim naseljima nije baš dječja igra.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#56 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Admir_1984 »

Ima na ovu temu snimljen serijal (kao film) "Brisani prostor" se zove. Imal to gdje da se skine na netu i kad i ko je to snimio?
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#57 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by michio »

nellington wrote:Usput, gdje je lansirana priča o Blažu Kraljeviću kao tobožnjem dvadesetom čovjeku? Sjećam se da su to potencirali često u medijima, ali ne znam odakle je sve počelo. Ako i jeste bio HOPovac (vrlo moguće, naravno), otkud baš da znaju da je bio u kombinacijama za grupu sa Andrićima, Keškićem i drugim diverzantima?
Valjda je on to sam pricao. Sjecam ga se sa TV na zidu mu kalendar za 1942 :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#58 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Truba »

Admir_1984 wrote:Ovaj Pavlovic je bio maloljetan i tako izbjegao smrtnu kaznu. 1991 poginuo pod sumnjivim okolnostima, a javna tajna je da su ga ubili pripadnici HVO-a jer nije dozvoljavao da se krade i profitira na racun vojske.
moj rođak je često bio u zatvoru za vrijeme komunizma ( gađao kamenjem policiju, derao novce u javnosti :D , pjevao pjesme, pričao viceve)

i kad dođe 1992. dobrovoljno se prijavi u HVO i nikad ga niko nije zvao da mu da oružje... zašto...
svi oni koji su ga onda zatvarali su bili 1992. "velike patriote" i nikome nije bio potreban...

tako da je veoma vjerovatno za Pavlovića da se to desilo... čovjek koji je toliko trpio za hrvatsku stvar nikako nije mogao vjerovati da postoje neki koji se brinu samo za svoju guzu :roll: :roll: :roll:

za ideale ginu budale
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#59 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Pera Trta »

Admir_1984 wrote:Ima na ovu temu snimljen serijal (kao film) "Brisani prostor" se zove. Imal to gdje da se skine na netu i kad i ko je to snimio?
Serija "Brisani prostor" snimljena je 1985. u produkciji TVSA, sastoji se od četiri jednosatne epizode.
Kako stoji na završetku odjavne špice zadnje epizode, serija jeste inspirisana događajima iz 1972, ali su "IMENA LIČNOSTI I ZBIVANJA IZMIŠLJENA". To je jasno svakome ko je imalo upoznat sa događajem, jer serija vrvi od "umjetničke slobode". U seriji ubačeni teroristi ubijaju i siluju, iako u stvarnosti nisu ubili nikoga osim 13 pripadnika milicije, TO i JNA (koji su svi pali u borbi), a još manje silovali. Takođe, način likvidacije terorista je u seriji vrlo "maštovit" (jednog npr. ubije konj, drugi se opet uhvati u zamku za vukove, pa se upuca da bi prekratio agoniju i sl). Rijetki elementi istine u seriji su:
-otrov u igračkama za beogradski vodovod,
-prevoz terorista od granice do Bugojna otetim kamionom "Radenske" (iako su u seriji ubili vozača i suvozača, što je opet laž; uz to, suvozač nije ni postojao, a vozač je bio Slovenac, dok je u seriji, jelte, Srbin).
-otrovni meci u malokalibarskim puškama terorista
-mjesto radnje (iako nije snimano tu, čak sumnjam da je snimano u Bosni, više mi liči na Sloveniju)
itd...
Ipak, na čisto tehničkom i estetskom planu, serija je vrlo dobra, čak jedna od boljih koje je TVSA snimila. Uzbudljiva, brza, sa dosta akcionih scena urađenih u holivudskom maniru, netipično za ovdašnje filmove, a kamoli TV serije. Tako da je s te strane preporučujem, ako napustiš iluziju da gledaš istorijsku seriju (od čega su se autori, kako rekoh, ogradili), provešćeš zanimljivih 4 sata. Takođe, glumačka postava je vrlo jaka. Iako i ovdje vodeće uloge igraju beogradski glumci, ima dosta i bosanskih glumaca iz tada mlađe garde: Vlado Kerošević, Jasmin Geljo, Mladen Nelević, Željko Kecojević...dok ulogu vođe terorista igra Miralem Zubčević (po meni njegova najjača filmska/TV uloga, bolja od razvikanog "Taleta").
Seriju možeš skinuti na:

http://serbianforum.org/domace-serije/7 ... 985-a.html

Napominjem da je snimak dosta loš, sa VHS kasete, ali da se gledati. Uostalom, bolje verzije na netu nema.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#60 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by felipe kajetano »



Obozavao sam ovu seriju, pravi western :D

Btw ubijeni sofer (iz serije) se zove Lujo...ne zvuci mi nekako "srpski" :-?
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#61 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by osa »

bugojanska grupa je jedan od primjera s kakvim "babarogama" je plašena javnost u jugoslaviji, čuj dići ustanak 1972. u jugi, sa nekoliko ljudi, a emigracije......
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#62 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Pera Trta »

felipe kajetano wrote:

Obozavao sam ovu seriju, pravi western :D

Btw ubijeni sofer (iz serije) se zove Lujo...ne zvuci mi nekako "srpski" :-?
A "Poslednji čin", kako ti se to sviđalo? :-D
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#63 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by simpozijum delirijum »

citao sam knjigu davno o tome dogadjaju, zaboravih i autora i ime knjige
ubacivanje te teroristicke grupe (koja je definitivno imala namjeru izazivanja medjunacionalnih sukoba vrsenjem teroristickih akata ukljucujuci i trovanje vodovoda) je bilo testiranje snage i jedinstva tadasnje SFRJ koja je prolazila kroz buran period (Hrvatsko proljece , stavaranje opozicije Titu , novi ustav i jos mnogo toga )
sigurno je da su odredjene strane sluzbe (Njemacka ) testirale spremnost JNA i MUP-va tadasnje drzave
pokazale su se velike slabosti tadasnjih sigurnosnih sluzbi jer fakticki nije bilo tada antiteroristickih jedinica , ono sto danas nazivamo "specijalci" ili 'Vikicevci" vec samo odredi vojne policije i padobranska jedinica (zloglasne "Nislije" iz zadnjega rata )
a teroristi su bili solidno obuceni ( u Australiji ) i opremljeni tada zadnjim krikom vojne tehnike
prvi sukob su krenuli automaticari iz Splita (vojna policija ) ubaceni helikopterima te mladi oficiri sa vojne akademije
dozivjeli su u prvom obracunu velike gubitke jer su jurisali kao partizani na teroriste
definitivno da je lokalno stanovnistvo (teritorijalna odbrana ) diglo na noge i fakticki pobilo vecinu terorista
dok su veliku borbenost pokazali mladi oficiri JNA iz skolskih klupa baceni u borbu
cinjenica je da teroristi nisu imali nikakvu podrsku lokalnoga Hrvatskoga stanovnistva , zadnji terorista se fakticki predao , ocajan trazeci hranu i vodu !
i jedan Dalmatinac i Hrvat ga je opalio sakom u glavu svezao i predao miliciji :D
toliko o podrsci Hrvatskoga naroda
posljedice iskazanih slabosti tadasnje milicije i vojne policije je dovelo do formiranja prvih milicijskih "specijalaca "
te intenzivno obucavanje pripadnika vojne policije i njihovo opremanje najmodernijom protuteroristickom opremom i naoruzanjem
vrlo brzo , jer pare se nisu stedile , i milicijski i vojni specijalci su bili opremljeni tada najmodernijom zapadnom tehnikom i obuceni po najvisim standardima
svi republicki Mup-vi su opremljeni 'Americki" sa specijalnim prodiverzantskim jedinicama (USA helikopteri , anti-diverzioni roboti , Njemacki snajperi i automati , najbolji panciri , oklopnjaci , oprema za prisluskivanje i pracenje i slicno )
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#64 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by felipe kajetano »

Pera Trta wrote: A "Poslednji čin", kako ti se to sviđalo? :-D
Podsjeti me..o cemu se tu radilo?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#65 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Pera Trta »

O 'vatanju Đenerala :D Sava Mrmak, nije valjda da nisi gledao?
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#66 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by felipe kajetano »

Pera Trta wrote:O 'vatanju Đenerala :D Sava Mrmak, nije valjda da nisi gledao?
Eh..da, al' tek poslije ovog naseg rata, valjda sam malo porastao pa me nije nesto posebno impresioniralo.
Onu prvu sam gledao k'o klinac pa me posebno dojmila borba protiv terorista i sl.stvari :-D, a i bolje mi je odradjen "Brisani Prostor"...westernskije :D
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#67 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Pera Trta »

felipe kajetano wrote:
Pera Trta wrote:O 'vatanju Đenerala :D Sava Mrmak, nije valjda da nisi gledao?
Eh..da, al' tek poslije ovog naseg rata, valjda sam malo porastao pa me nije nesto posebno impresioniralo.
Onu prvu sam gledao k'o klinac pa me posebno dojmila borba protiv terorista i sl.stvari :-D, a i bolje mi je odradjen "Brisani Prostor"...westernskije :D
Pa jeste...ja sam već napisao da slične serije u ovim našim produkcijama nije bilo i nema :)
tender
Posts: 156
Joined: 02/05/2010 10:25

#68 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by tender »

U "Bugojanskoj Grupi" trebao je biti Blaž Kraljević ali je spriječen od australske policije koja je očito sumnjala da nešto sprema ili raspolagala nekim informacijama. Malo čudno da baš u Australiji začinje ta ideja i ta jezgra, tako daleko i ustaška emigracija je bila jaka i u južnoj i sjevernoj Americi kao i u Europi.
Sve u svemu smion i fanatičan pokušaj ali u startu osuđen na propast. Prvo, "Hrvatsko Proljeće" je bilo već slomljeno a kadrovi koji su ga predvodili naprosto pmeteni. Oslonca među domaćim uticajnim osobama time nije bilo. Budnost sigurnosnih organa SFRJ zbog MASPOK-a višestruko povećana kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Drugo, stacionirali se preduboko u teritoriji BiH kao nacionalno mješovitoj republici, a ne u Hrvatskoj što je još jedna greška.
Možda zbog samog sloma MASPOK-a, ovo jeste bio neki vid očajničkog protesta.
Rezultat. Negativan. Federaliste, a naročito hrvatske komuniste bez obzira bili ovi pobornici MASPOK-a ili Titoisti doveo u još nezgodniji položaj koji je već bio poljuljan slomom MASPOK-a kojega je i sam Tito u početku podržavao. Unitaristička velikosrpska struja je time ojačana. Tito spašava stvar energičnom i efikasnom vojnom akcijom i drakonskim kaznama uhvaćenim pripadnicima grupe.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#69 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Pera Trta »

tender wrote:U "Bugojanskoj Grupi" trebao je biti Blaž Kraljević ali je spriječen od australske policije koja je očito sumnjala da nešto sprema ili raspolagala nekim informacijama. Malo čudno da baš u Australiji začinje ta ideja i ta jezgra, tako daleko i ustaška emigracija je bila jaka i u južnoj i sjevernoj Americi kao i u Europi.
Sve u svemu smion i fanatičan pokušaj ali u startu osuđen na propast. Prvo, "Hrvatsko Proljeće" je bilo već slomljeno a kadrovi koji su ga predvodili naprosto pmeteni. Oslonca među domaćim uticajnim osobama time nije bilo. Budnost sigurnosnih organa SFRJ zbog MASPOK-a višestruko povećana kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Drugo, stacionirali se preduboko u teritoriji BiH kao nacionalno mješovitoj republici, a ne u Hrvatskoj što je još jedna greška.
Možda zbog samog sloma MASPOK-a, ovo jeste bio neki vid očajničkog protesta.
Rezultat. Negativan. Federaliste, a naročito hrvatske komuniste bez obzira bili ovi pobornici MASPOK-a ili Titoisti doveo u još nezgodniji položaj koji je već bio poljuljan slomom MASPOK-a kojega je i sam Tito u početku podržavao. Unitaristička velikosrpska struja je time ojačana. Tito spašava stvar energičnom i efikasnom vojnom akcijom i drakonskim kaznama uhvaćenim pripadnicima grupe.
Kratko rečeno, došli su u nevakat...
tender
Posts: 156
Joined: 02/05/2010 10:25

#70 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by tender »

Da, i zaboravio sam još reči i to da su nakon upada "Bugojanske Grupe" te velikih gubitaka na strani formacija SFRJ, i nakon analize uzroka velikih gubitaka i ne baš efikasnog razbijanja grupe vlasti SFRJ donjele odluku o formiranju SPECIJALNIH JEDINICA, bolje poznatijih kao SPECIJALACA pri svakom republičkom ministarstvu unutrašnjih poslova, isto tako i specijalnu jedinicu saveznog MUP-a i u JNA. Znate ono: Rambo, Chuck Noris i tako to. Do tada ovakve profesinalne jedinice nisu postojale u organima sigurnosti SFRJ.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#71 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Pera Trta »

tender wrote:Da, i zaboravio sam još reči i to da su nakon upada "Bugojanske Grupe" te velikih gubitaka na strani formacija SFRJ, i nakon analize uzroka velikih gubitaka i ne baš efikasnog razbijanja grupe vlasti SFRJ donjele odluku o formiranju SPECIJALNIH JEDINICA, bolje poznatijih kao SPECIJALACA pri svakom republičkom ministarstvu unutrašnjih poslova, isto tako i specijalnu jedinicu saveznog MUP-a i u JNA. Znate ono: Rambo, Chuck Noris i tako to. Do tada ovakve profesinalne jedinice nisu postojale u organima sigurnosti SFRJ.
Da. Izvukli su pouku da se za ovakve stvari ne može, i ne smije, osloniti na partizanske odrede (stvarno su se tako zvali!) Opštenarodne odbrane koje je sačinjavalo mobilisano stanovništvo iz rezervnog sastava (čije se "ratničko" iskustvo svodilo na 15 mjeseci u JNA i eventualno povremene vojne vježbe), koji su imali velike gubitke. Jedino što je ličilo na specijalne jedinice u vrijeme Raduše bili su odredi Vojne policije (kapetan Miloš Popović, koji je pao u prvom sukobu, bio je pripadnik Vojne policije i jedino aktivno lice iz JNA među 13 poginulih za vrijeme cijele jednomjesečne akcije).
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#72 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by osa »

tender wrote:U "Bugojanskoj Grupi" trebao je biti Blaž Kraljević ali je spriječen od australske policije koja je očito sumnjala da nešto sprema ili raspolagala nekim informacijama. Malo čudno da baš u Australiji začinje ta ideja i ta jezgra, tako daleko i ustaška emigracija je bila jaka i u južnoj i sjevernoj Americi kao i u Europi.
Sve u svemu smion i fanatičan pokušaj ali u startu osuđen na propast. Prvo, "Hrvatsko Proljeće" je bilo već slomljeno a kadrovi koji su ga predvodili naprosto pmeteni. Oslonca među domaćim uticajnim osobama time nije bilo. Budnost sigurnosnih organa SFRJ zbog MASPOK-a višestruko povećana kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Drugo, stacionirali se preduboko u teritoriji BiH kao nacionalno mješovitoj republici, a ne u Hrvatskoj što je još jedna greška.
Možda zbog samog sloma MASPOK-a, ovo jeste bio neki vid očajničkog protesta.
Rezultat. Negativan. Federaliste, a naročito hrvatske komuniste bez obzira bili ovi pobornici MASPOK-a ili Titoisti doveo u još nezgodniji položaj koji je već bio poljuljan slomom MASPOK-a kojega je i sam Tito u početku podržavao. Unitaristička velikosrpska struja je time ojačana. Tito spašava stvar energičnom i efikasnom vojnom akcijom i drakonskim kaznama uhvaćenim pripadnicima grupe.
hrvatsko proljeće i kadrovi koji su ga vodili su bili komunisti, koji nisu imali ništa protiv socijalizma i jugoslavije, mislim generalno, htjeli su malo drukčiji ustroj, raspodjelu dobara i određenu liberalizaciju ekonomije, tako da učesnici ove akcije u istima nisu niti mogli a sumnjam da su i očekivali imati podršku.
ovo je jedna hrpa amatera, koja nije imala pojma ni o osnovama obavještajnog djelovanja, bez kojeg se ovakve akcije ne poduzimaju..
tender
Posts: 156
Joined: 02/05/2010 10:25

#73 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by tender »

Pa sad, zahtjevi proljećara i nisu bili baš minimalistički ali nisu bili ni na liniji ustaštva. Da su diverzanti upali godinu ranije u, recimo Dalmatinsku Zagoru sigurno bi bilo mnogo žešće.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#74 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by osa »

tender wrote:Pa sad, zahtjevi proljećara i nisu bili baš minimalistički ali nisu bili ni na liniji ustaštva. Da su diverzanti upali godinu ranije u, recimo Dalmatinsku Zagoru sigurno bi bilo mnogo žešće.
sumnjam, slabu bi oni podršku imali bilo gdje u jugi, ekipa se naslušala bajki o ernestu gevari, pa pokušala nešto slično, doduše s malo drukčijihideoloških pozicija, ali metode su identične...
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#75 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Truba »

tender wrote:Da, i zaboravio sam još reči i to da su nakon upada "Bugojanske Grupe" te velikih gubitaka na strani formacija SFRJ, i nakon analize uzroka velikih gubitaka i ne baš efikasnog razbijanja grupe vlasti SFRJ donjele odluku o formiranju SPECIJALNIH JEDINICA, bolje poznatijih kao SPECIJALACA pri svakom republičkom ministarstvu unutrašnjih poslova, isto tako i specijalnu jedinicu saveznog MUP-a i u JNA. Znate ono: Rambo, Chuck Noris i tako to. Do tada ovakve profesinalne jedinice nisu postojale u organima sigurnosti SFRJ.
pa šta se onda hvale neki da je JNA bila 4. oružana sila u europi kad je šacica amatera uspjela toliku frku napraviti...
šta bi bilo da je desant rusa izvršen ili nešto slično :D
Post Reply