Bosna i Hercegovina (1875-1918)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Ahmed Pasic
Posts: 13
Joined: 15/03/2009 14:29

#51 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Ahmed Pasic »

sjaj u travi wrote:Tema je vrlo interesabntna.
Molio bih sve one koji su zainteresovani i traze imena poginulih u Austrougarskoj vojsci na tom dijelu fronta da obrate paznju i na ime "Gakic Hadzo". To je moj pradedo. Poginuo je u bitci kod Monte Melleta (nisam siguran da je korektno napisano). Pozvan je kao staro godiste. Moguce u drugoj polovini rata - kad je ponestalo vojnika!? Valjda je bio u cetvrtoj regimenti!? Po jednoj verziji nije poginuo u direktnim sukobima nego u lavini sa grupom vojnika?
Zahvaljujem na linkovima? Da li ima neko obiljezje ili muzej o toj bitci kod "Monte Mellete"? Posto ja zivim u Danskoj, ja bih rado u prolazu svratio na ta mjesta.
Da li neko moze da mi poblize objasni gdje se precizno nalaze? (ako je moguce da prilozi kartu!)
Unaprijed hvala
Jarane, gdje ti je pradedo rodjen? Postojale su 4 BH regimente, koje su imale sjediste u BiH ovako: krug Sarajevo - BH1, krug Banja Luka - BH2, krug Tuzla - BH3 i krug Mostar - BH4. To znaci, ako je neko rodjen u Hercegovini, on je najvjerovatnije pozvan u BH4, sto nije pravilo. Kasnije, pred kraj rata su ustanovili dodatne BH regimente i tad je doslo i do "mjesanja", tako da sam recimo na vojnom groblju u Logu pod Mangartom na zapadu Slovenije nasao vojnika iz Zvornika, iako je tamo djelovao BH4, sto znaci da je vecina vojnika na tom groblju Hercegovaca.

Kod Monte Melette je bilo vise bitaka, ali je ona najveca i najbitnija "odigrana" jula 1916, kada su jedinice BH2 (Krajisnici) razvalile Talijane. Tada je poginulo oko 212 pripadnika BH2 koji je imao vojnu komandu u Grazu, Austrija. Schachinger kaze da su ti vojnici ukopani kod planine Monte Meletta. Ta se planina inace nalazi u sjevernoj Italiji, to je bilo u I. svjetskom ratu tzv. dolomitsko ratiste. Posto je tamo bio front vise godina, postoji mogucnost da je tvoj pradedo poginuo od lavine ili u nekom drugom okrsaju, mimo ove slavne bitke u julu 1916. Inace, uspomenu na tu bitku cuva muzej u Grazu. Gradske vlasti svake godine u julu obiljeze sjecanje na taj dogadjaj, i danas nakon vise od 90 godina. Dodje i naseg naroda koji nosi fesove u centru grada i to s ponosom.

Ja sam u SLO na jednom brdu nasao tablu koja je posvecena 27-im pripadnicima BH4 koji su u jednom trenutku poginuli od lavine. Na drugom brdu (Vrsic iznad Kranjske Gore) je u jednom danu izginulo preko 300 ruskih zarobljenika koji su gradili cestu za potrebe austro-ugarske vojske. U spomen na taj dogadjaj su izgradili malu pravoslavnu crkvu koja i dan danas stoji tamo. Hocu reci da su mnogi poginuli od snijega, a ne od metka. Kada vidite gdje su im bili polozaji, vi ne mozete vjerovati da su ljudi ratovali u onim brdima zapadne Slovenije i istocne Italije. Pricao mi je jedan Slovenac koji svake godine ide u brda, da je prosle godine nasao dvojicu Talijana koji su poginuli vjerovatno 1916. ili 1917. godine. Kako su poginuli, tako su lezali 90 godina. Uniforme su bile jos citave, pored njih puska. Slovenac je javio dogadjaj talijanskoj ambasadi i onda su ih helikopterom prebacili u dolinu i ukopali ih u vojnu grobnicu.
Ahmed Pasic
Posts: 13
Joined: 15/03/2009 14:29

#52 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Ahmed Pasic »

Slike koje je postirao collector, prikazuju vojno groblje BH2 u Lebringu kod Graza.
coIIector
Posts: 50
Joined: 27/01/2008 13:00

#53 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by coIIector »

kao sto prethodnik rece to je vojno groblje BH2 u Lebringu kod Graca, a fotografije su sa proslogodisnje svecanosti. evo jos par fotki...

Image

Image

Image

Image
sjaj u travi
Posts: 2
Joined: 15/03/2009 17:44

#54 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by sjaj u travi »

Ahmed Pasic wrote:Slike koje je postirao collector, prikazuju vojno groblje BH2 u Lebringu kod Graza.
Zahvaljujem Ahmede
Moj pradedo je od Konjica, znaci najvjerovatnije okrug Mostar odnosno BH4. Ovdje se pominje "vojno groblje BH2 u Lebringu kod Graza"! Da li je to svaka regimenta imala svoje groblje? Gdje su sahranjeni vojnici iz BH4?
Pozdrav
Ahmed Pasic
Posts: 13
Joined: 15/03/2009 14:29

#55 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Ahmed Pasic »

sjaj u travi wrote:
Ahmed Pasic wrote:Slike koje je postirao collector, prikazuju vojno groblje BH2 u Lebringu kod Graza.
Zahvaljujem Ahmede
Moj pradedo je od Konjica, znaci najvjerovatnije okrug Mostar odnosno BH4. Ovdje se pominje "vojno groblje BH2 u Lebringu kod Graza"! Da li je to svaka regimenta imala svoje groblje? Gdje su sahranjeni vojnici iz BH4?
Pozdrav
Ako ti je pradedo rodjen u Konjicu, onda je najvjerovatnije bio u jedinici BH4, ali nije 100%.

Ne postoje specificna groblja za svaku jedinicu. Moras shvatiti da je Austro-Ugarska ratovala protiv Italije (Dolomiti, soski front, Mediteran), Srbije, Rusije itd. BH regimente su bile na svim tim ratistima, tako da su bile u stalnom pokretu. Bilo je tesko zamisliti neka "centralna" groblja na koja bi se ukopavali vojnici odredjene regimente. U onim vremenima je to bilo jednostavno nezamislivo. Cinjenica je da je u vrijeme prvog svjetskog rata postojao ogroman broj grobalja koja su vise-manje bili blizu fronta jer je to bilo "prakticno". Vojnike koji su poginuli na ratistu ili od lavine, su obicno ukopali na tim grobljima. Oni koji su ranjeni, so odvezeni u bolnice u unutrasnjosti. Ako su umrli u toku lijecenja u bolnici, onda su ukopani na "centralnom" groblju. To je razlog zasto se nalazi mezarluk u Lebringu. Naime, u Gracu je za vrijeme prvog svjetskog rata postojala bolnica gdje su stacionalirali ranjene vojnike, vecinoma iz BH2 (Krajisnici). Ako su umrli u bolnici, ukopani su na mezarluku u Lebringu. Austro-Ugarska vojska je strasno pazila na vjerske obrede, tako da su recimo muslimanski vojnici imali dzenazu, a svaka je jedinica imala imama.

Isto tako, mnogo vojnika nije ukopano iz razloga, sto od njih nije ostalo skoro nista. Recimo, na soskom frontu su ratovali u visokim brdima i tu se je puno koristila artiljerija. Kako je bio kamen svuda oko vojnika, granate su na takvom podrucju bile ubojitije nego na u ravnicama Rusije. Kada pogledas fotografije poginulih iz prvog svjetskog rata na soskom frontu, cesto puta vidis da od poginulih nije ostalo mnogo. Od nekih su nasli samo nogu ili ruku, pa su ukopani kao NEPOZNATI. Slican je slucaj s lavinama, jer je snijeg bio visok i puno vojnika nisu nikada nasli. Poslije rata su brojna mala groblja udruzili u veca, kako bi imali bolji pregled i kako bi ih lakse odrzavali. Imas dosta grobalja na kojima su nagrobni kameni, ali nema nikakvih licnih podataka. S vremenom se to izgubilo ili zapustilo. Pricao mi je jedan stari Bosnjak da je prilikom dolaska u Ljubljanu krajem 50-ih godina na gradskom groblju vidio puno nisana. To su bili nisani ukopanih vojnika, muslimana iz prvog svjetskog rata. Nisani su postojali do kraja 60-ih a onda su ih srusili i stavili na hrpu, da bi nakon toga nestali. Sta se je desilo s mezarima, ne znam. Kada sam poslao pismo Pokopnom drustvu, oni su rekli da nisani nikada nisu postojali, medjutim, zna se da je na gradskom groblju ukopano puno Bosnjaka za vrijeme prvog svjetskog rata.

Vojnici iz BH4 su ukopani na mnogim grobljima. Jedno od tih je groblje u Logu pod Mangartom (zapadna Slovenija, nekih 20 kilometara od Bovca, na samoj granici s Italijom), gdje ih je ukopano nekoliko stotina. Bosnjaka (muslimana) je cini mi se 105. Ima dosta i katolika, nesto Srba. Ostalo su Cesi, Slovenci, Nijemci, Austrijanci, ima nekoliko Rusa itd. U selu Soca (zapadna Slovenija, izmedju Bovca i Trente) ima veliko groblje na kojem je ukopano oko 400 Bosnjaka, ali nema imena na kamenu, tako da se ne moze tacno znati, ko je ko.
Last edited by Ahmed Pasic on 17/03/2009 10:03, edited 1 time in total.
Ponekad s'proljeca
Posts: 587
Joined: 28/02/2008 12:50

#56 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Ponekad s'proljeca »

Izgleda da su nam najhrabriji i ziginuli tada, jer kako se vidi, 92 se razbjezasmo na sve strane ko ticice malene.
Ponekad s'proljeca
Posts: 587
Joined: 28/02/2008 12:50

#57 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Ponekad s'proljeca »

Ahmede dali znas gdje se u Becu nalazi muzej u vezi sarajevskog atentata, zelio bih posjetiti?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45507
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#58 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Chmoljo »

premješteno sa druge teme radi preglednosti :) a i dobili ste vrijednog sugovornika na ovoj temi :)
Ahmed Pasic wrote:Selam / pozdrav svima,

zovem se Ahmed Pasic, rodjen sam u Sloveniji, porijeklom iz Krajine.

Intenzivno se bavim nasom historijom i trenutno pisem knjigu o Bosnjacima u prvom svjetskom ratu. Bio bih zahvalan ako bilo ko od vas ima bilo kakve informacije ili fotografije iz tog perioda, sve dobro dodje. Zanima me sve o nasima na Soci, u Rusiji, Poljskoj, Galiciji, Rumuniji, Srbiji itd. Austro-ugarska je tada sve pripadnike svoje vojske iz BiH zvala Bosnjacima, tako da me ne interesuju samo muslimani, vec svi pripadnici BH regimenti.

Ja zelim ocuvati taj dio nase historije i do sada sam prikupio mnogo podataka, nasi ljudi mi se javljaju svaki dan, tako da polahko gradim materijal za knjigu koja ce izaci na slovenskom, bosanskom, engleskom i talijanskom jeziku ako Bog da. Projekat ce trajati oko 2 godine, ali vrijedi ako Bog da. Prije dvije godine sam napisao knjigu o Bosnjacima na Soci, ali nova knjiga ce pisati o Bosnjacima na svim frontovima, pa i onima koji su na Galipoliju (Canakkale) sluzili u turskoj vojsci.

Svi zanteresovani mi se mogu javiti na email: [email protected].

Hvala vec unaprijed,

Ahmed
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#59 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by emillio estevez »

1941. wrote:
Ponekad s'proljeca wrote:Ovi su mi dobri gdje okrecu piceka na raznju, podsjetime na nase radnike u njemackoj kad nisu mogli naci janje pa okrenuse piceka. Ovaj sto je klao imao je obicaj reci, skiko ne skiko ja cu te zvati janje!!!!!
Možda te fes zavarao.U toj vojsci bili su i Muslimani i Srbi i Hrvati.
Cini mi se da je krme na raznju zvano picek
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#60 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Prozor »

kad razmislim, steta sto izgubismo(austrija) taj rat.... godine pod austrijom su nam bile najbolje. a ni hitlera nebi bilo.
Ahmed Pasic
Posts: 13
Joined: 15/03/2009 14:29

#61 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Ahmed Pasic »

emillio estevez wrote:
1941. wrote:
Ponekad s'proljeca wrote:Ovi su mi dobri gdje okrecu piceka na raznju, podsjetime na nase radnike u njemackoj kad nisu mogli naci janje pa okrenuse piceka. Ovaj sto je klao imao je obicaj reci, skiko ne skiko ja cu te zvati janje!!!!!
Možda te fes zavarao.U toj vojsci bili su i Muslimani i Srbi i Hrvati.
Cini mi se da je krme na raznju zvano picek
Ne znam na koju sliku mislis ali pravoslavni su u onom periodu u austro-ugarskoj armiji isto nosili fes, tako da je moguce da su na slici pravoslavni vojnici austro-ugarske vojske.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#62 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by michio »

Pocetkom proslog vijeka vojnici iz BiH su ucestvovali u gusenju strajka u Becu. Kazu da je strajk krvavo ugusen. Da li ima negdje na nasem o tom dogadjaju?
Ahmed Pasic
Posts: 13
Joined: 15/03/2009 14:29

#63 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Ahmed Pasic »

O tome mozes procitati u Schangerovoj knjizi "Bosnjaci dolaze" a najnovija literatura ti je "Emperor's Bosniaks" koju je nastampala izdavacka kuca Militaria iz Austrije. Ima i bosanska verzija, tako da ces tamo naci sve podatke.

Bosnjake su upotrebili za smirivanje pobune jer su bili najpouzdaniji, nisu se bojali demonstracija. U mirnodopskom stanju su iz upotrebili ne samo za vojne vjezbe vec i za smirivanje strajkova itd. Moras znati da su demonstracije u ono doba bile mnogo agresivnije nego danas, tako da to nije bile jednostavna zadaca. Kada se desio taj strajk kojeg spominjes, rulja je bila nasrnula na vojnike jer su znali da su Bosnjaci (po fesovima). Desio se napad u stilu nekakvog ispoljavanja bijesa, medjutim vojnici su reagovali u skladu sa naredjenjem i palo je nekoliko mrtvih glava, dok se situacija nije smirila.

Poslije tog dogadjaja, desavale su neugodnosti poput toga da su pripadnike BH jedinica u Becu zvali BH - Bosniakische Hunde (Bosnjacki psi), a vojnici se zalili da im u brojnim gostionama nisu htjeli posluziti picem. Doslo je cak do toga da su vojni ansambli BH jedinica svirali za humanitarne svrhe, ne bi li se popravio rejting, ali ni to nije pomoglo. Ta je situacija trajala sve do pocetka pvog svjetskog rata kada su mahali i s odusevljenjem ispracali odlazak Bosnjaka na front da bi "branili" Monarhiju. U toku rata, nasi su ljudi opet stekli povjerenje Beclija.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#64 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Eborg »

Nije bilo nikakvog napretka do sada, vjerovatno cu ponovo pisati na one adrese jer u vecini slucajeva nisam ni dobio odgovor.
Last edited by Eborg on 27/03/2013 17:24, edited 1 time in total.
Ahmed Pasic
Posts: 13
Joined: 15/03/2009 14:29

#65 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Ahmed Pasic »

Zemljace, mozes li mi ovo poslati na email?

Ujedno cu ti dati adresu sa kontakt osobom koja ti moze dati informaciju gdje je ukopan tvoj pradjed.
sergius
Posts: 1
Joined: 28/11/2009 23:13

#66 Re:

Post by sergius »

-------------------------------------------------------------
Last edited by sergius on 19/02/2012 00:59, edited 1 time in total.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#67 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by zambaklija »

Tvrtko II Kotromanić wrote:
Prozor wrote:Mislim da ima i knjiga "Die Bosniaken Kommen!" - Bosnjaci dolaze! nekog njemackog autora...
ima i prevod na bos. jezik, autor je Werner Schachinger, moze se naci na sajmovima knjige sto budu na skenderiji, a siguran sam da se moze i preko neta naci
ovu knjigu nemožeš dobiti ni za lijeka,pričo diektno sa izdavačem al nema razgrabila se planiraju još jedno izdanje sredinom iduće godine :? :sad:
Ahmed Pasic
Posts: 13
Joined: 15/03/2009 14:29

#68 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Ahmed Pasic »

zambaklija wrote:
Tvrtko II Kotromanić wrote:
Prozor wrote:Mislim da ima i knjiga "Die Bosniaken Kommen!" - Bosnjaci dolaze! nekog njemackog autora...
ima i prevod na bos. jezik, autor je Werner Schachinger, moze se naci na sajmovima knjige sto budu na skenderiji, a siguran sam da se moze i preko neta naci
ovu knjigu nemožeš dobiti ni za lijeka,pričo diektno sa izdavačem al nema razgrabila se planiraju još jedno izdanje sredinom iduće godine :? :sad:
Jesi li to pricao sa dr. Ibrahimom Alijagicem iz Opatije? Njegova je izdavacka kuca Cambi, koja je uradila prevod na bosanski jezik. Ja sam je, hvala Bogu, uspio dobiti upravo od njega prije par godina. :)

Ahmed
Ahmed Pasic
Posts: 13
Joined: 15/03/2009 14:29

#69 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Ahmed Pasic »

sergius wrote:Odlicna tema! I ja vec duze vremena trazim podatke o mom pradjedu koji bio austrougarski vojnik, pa molim za pomoc...

Zivio je u srezu Vlasenica, pa pretpostavljam da je pripadao 3. BH regimenti koja bila stacionirana u Budimpesti i Tuzli. Na obavezno odsluzenje "vojnog roka" otisao je 1912. godine i tu ga je zatekao I svjetski rat. Iz djedovih prica znam da je ucestvovao u borbama u Rusiji, gdje i zarobljen i odatle se vratio brodom tek 1920 godine. Nazalost, osim ovih podataka nemam nikakve druge izvore informacija. U prepisci sam sa Beckim arhivom, Ruskim arhivom i austrijskim Ministarstvom odbrane i ocekujem da mi posalju neke podatke, ukoliko nadju bilo sta o njemu.

Da li postoje neki podaci o 3. BH regimenti? Ja za sada nisam naisao na bilo kakve podatke, uglavnom se najvise govori o 2. BH regimenti, tako da vas molim za pomoc i uputstva kome bih jos mogao da se obratim...

Inace, postoji odlicna knjiga o 2. BH regimenti - "Unisa Suljagic - BiH pjesadijska regimenta br. 2 u svjetskom ratu od 1914-1918"

http://www.megaupload.com/?d=F6VQAHP3

Pozdrav i hvala!
Mozes li mi po emailu poslati ovu knjigu? Nikako je ne mogu "skinuti" sa stranice koju si postirao...

Sto se tice tvog pradjeda: na pravom si putu, trebao bi dobiti informacije od Becke arhive, jedino oni imaju te podatke. Kad ti odgovore, trazice da potpises formular, koji garantujes da ces platiti 32 EUR iako ne nadju nista o njemu. Oni naime moraju naci sanduk sa podacima o pradjedu, to fotokopirati i poslati tebi. Ako ne nadju nista, onda opet platis 32 EUR za njihovo vrijeme, jer ne znaci da imaju podatke o svim vojnicima.

Inace o BH3 imas odlicnu knjigu s naslovom "Sa Bosnjacima u svjetskom ratu", autora Pere Blaskovica.

Ja inace pisem knjigutrenutno o Bosnjacima u prvom svjetskom ratu, ukljucujuci sve frontove, ne samo Socu, pa ako naletis na bilo sta, javi mi. Sa tvojom dozvolomo bi ubacio i ove informacije o tvom pradjedju, ali bi bilo dobro da mi javis barem osnovne informacije (ime, prezime itd).
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#70 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by anonimni clan »

zambaklija wrote:
Tvrtko II Kotromanić wrote:
Prozor wrote:Mislim da ima i knjiga "Die Bosniaken Kommen!" - Bosnjaci dolaze! nekog njemackog autora...
ima i prevod na bos. jezik, autor je Werner Schachinger, moze se naci na sajmovima knjige sto budu na skenderiji, a siguran sam da se moze i preko neta naci
ovu knjigu nemožeš dobiti ni za lijeka,pričo diektno sa izdavačem al nema razgrabila se planiraju još jedno izdanje sredinom iduće godine :? :sad:

Na Ebay-u ima sve!
http://cgi.ebay.de/Die-Bosniaken-kommen ... 1c0e2783e3
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#71 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by PRO testant »

Eborg wrote:
anonimni clan wrote:Evo malo o bosanskim jedinicama u K U K ......
http://gebirgskrieg.heim.at/5110.htm

i o strukturi 4 infanterieregimente
http://www.mlorenz.at/Bewaffnete_Macht/ ... 4_1909.jpg
Sad se shutam nogom u glavu shto sam slab sa njemachkim...

No ovaj drugi link je fantastichan...Shteta samo shto su ti popisi iz 1909. god.,vjerovatno tada josh nije bio na listi ili shta vec...Napisao sam mail i liku koji vodi taj site pa cemo vidjeti...
Legendo pričitah o muci, pa rekoh da malo pomognem.

Kakav si sa engleskim, većinu stranica možeš Googlom prevesti.

Evo one za koju si se udarao po .... pozadinskom odjeljenju ;o)

http://translate.google.com/translate?u ... uage_tools

Nadam se da je barem malo pomoglo.
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#72 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by PRO testant »

A evo i lokalnog izvora za knjigu na našem jeziku (s obzirom da ne barataš njemačkim).

http://www.knjiga.ba/BiH-teme/Bosnjaci- ... K2054.html

A evo još nekoliko stvari koje bi te mogle interosovati

Forum - BOSNJACI NA SOSKOM FRONTU
http://p100.ezboard.com/BOSNJACI-NA-SOS ... =216.topic

Javni ako treba još ;o)
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#73 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by pure_love »

Forum - BOSNJACI NA SOSKOM FRONTU
http://p100.ezboard.com/BOSNJACI-NA-SOS ... =216.topic

super tekst
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#74 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by pure_love »

bio prije par mjeseci u Austriji memorial za pale bosnjacke borce unutar A-U,ucili im dove i postavili nisane,bio nas muftija tu koji je odrzao super govor,zanimljivo je bilo vidjeti starog austrijanca s fesom na glavi :) ne sjecam se kako se zvao,ali jedan austrougarac :-D
MHAB
Posts: 449
Joined: 14/11/2010 11:05

#75 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by MHAB »

pure_love wrote:bio prije par mjeseci u Austriji memorial za pale bosnjacke borce unutar A-U,ucili im dove i postavili nisane,bio nas muftija tu koji je odrzao super govor,zanimljivo je bilo vidjeti starog austrijanca s fesom na glavi :) ne sjecam se kako se zvao,ali jedan austrougarac :-D
Da nije Jusuf Pavo Urban?
Post Reply