SA-X Humanitarna Akcija

Forum za humanitarne akcije.
Locked
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#1 SA-X Humanitarna Akcija

Post by Ivy »

Narodna kuhinja u srcu Baščaršije

Tetka ima srce za 2.000 duša
Bivša kuharica, Zilha Šeta, dnevno hrani 2.000 nevoljnika i jedino joj je važno da niko iz njene kuhinje ne ode gladan. A kod Tetke nema nacionalne strukture
Svi je znaju kao Tetku. U Sarajevu nema osobe koja vas neće uputiti na njenu adresu: Halači 6, Baščaršija, Stari grad. Ali, malo njih može da se sjeti njenog pravog imena i prezimena. Zilha Šeta, nekadašnja kuharica, od 1992. vodi najveću, od ukupno četiri, narodne kuhinje u glavnom gradu BiH. Dnevno hrani oko 2.000 duša.
- Svako ko ima penziju manju od 140 KM, nema posao i automobil, po zakonu ostvaruje pravo na narodnu kuhinju. Kod mene nema nacionalne strukture. Jedino pravilo koga se držim je da se sa ovih se vrata ne može otići gladan. Ako za jelo nema ništa drugo, skuhamo makarone, kaže Tetka koja priznaje da više donacija dobija od naroda nego od države.
- Cijela Čaršija pomaže, mnogi privatnici. Baš prije nekoliko nedjelja došao i jedan čovjek sa Pala. Nije htio da se predstavi, ali pošto je imao obezbjeđenje, shvatila sam da je neko važan. Pitao šta mi treba, ja izrecitovala, a on za tri dana po šoferu sve dopremio. Puno mu hvala.
Tetka i njene tri pomoćnice za obroke dnevno potroše 30 litara ulja, 60 kilograma mesa, 200 kilograma kupusa, a istovremeno, njeni pomoćnici - volonteri hranu nose i za 180 osoba koje su ili nepokretne ili se nalaze dalje od centra grada.
- Svako jutro nosimo mlijeko i hljeb za četiri starice u selu Barice udaljenom deset kilometara od Sarajeva. To da se nemoćnima donosi hrana ja sam progurala kod političara. Kod svih njih su mi vrata otvorena - smijulji se Tetka koja je humanitarnim radom počela da se bavi, kako sama kaže tako što “su se drugi plašili bombi, a ja ne”. A da je humanost na cijeni i da se ljudi koji žele da pomognu ne zaboravljaju svjedoče i nebrojene nagrade koje je Zilha do sada dobila.

Aldijana ĆOSIĆ
Pooll hocemo li sta organizovat pa da se skupi hrane za Narodnu Kuhinju?

Ja sam ZA :)

Ivy
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#2

Post by digger »

Vazda.
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#3

Post by Ivy »

digger wrote:Vazda.
1 Forumas - 1 kesa namirnica

Mislim da mozemo dosta skupit i donirat narodnoj kuhinji :)
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#4

Post by Pooll »

U svakom slucaju!!!

Tetka je divna zena, e hajdemo kako cemo sta cemo...?

:)
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#5

Post by Pooll »

Mozda da se odredi jedan dan, da se skupimo... pitamo tetku sta je najpotebnije i kupimo... evo kaze potrose 30 litara ulja dnevno... s tim ne mozemo pogrijesiti... ili nesto slicno?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#6

Post by mIRCerka »

Pooll wrote:U svakom slucaju!!!

Tetka je divna zena, e hajdemo kako cemo sta cemo...?

:)
hej, ako je znas, prvo provjeri cega im najvise fali.....malo mi crnjak da im donesemo npr. krompir a oni tamo imaju vrece toga a nemaju npr.soli...
sad lupam, valjda kontas sta sam htjela reci :D
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#7

Post by Pooll »

Naravno, danas cu vec vidjeti da nesto saznam, cini mi se da imam i broj telefona...

Ali mislim da neka svakodnevna namirnica bi bila najbolja... a da nije kvarljivo... evo ulje nije lose... sta bi se jos moblo?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#8

Post by mIRCerka »

Pooll wrote:Naravno, danas cu vec vidjeti da nesto saznam, cini mi se da imam i broj telefona...

Ali mislim da neka svakodnevna namirnica bi bila najbolja... a da nije kvarljivo... evo ulje nije lose... sta bi se jos moblo?
ulje, so secer.....
konzerve graha, graska....
mozda i vocna salata u konzervi.....
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#9

Post by Lisac »

moglo bi se nazvati crveni krst i pitati ih
1. da li vec pomazhu tetku Zilhu?
2. kako izgleda standardna opskrba javnih kuhinja koje oni vode?

shodno odgovorima mozhe se onda i skontati shta je najpametnije kupiti, a isto tako i vidjeti da li i kako crveni krst stari grad ili crveni krst kantona sarajevo mozhe na redovnijoj bazi organizirati neku pomoc (iako bih bio iznenadjen da to vec ne rade, chini mi se da sam jednom chak i jeo tamo).
User avatar
CROCOP
Posts: 282
Joined: 09/03/2005 16:37

#10

Post by CROCOP »

Tetka izmedju ostalog pravi i catering koji je prva liga i po meni najbolji u gradu a za ne tako veliku lovu, posebno u poredjenju s drugim komercijalnim catering servisima... Tako da se i na taj nachin moze pridonijeti... a ja cu se u svakom slucaju prikljuciti bilo kojoj akciji...
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#11

Post by Pooll »

Super...

Oni se za ove osnovne namirnice vjerovatno nekako snalaze... mozda ne bi bilo lose uzeti nesto sto ce bi dobro doslo korisnicima, a ne spada u kategoriju osnovnih namirnica... npr ovo sto napomenu mircerka... vocna salata... ili svjeze voce...

Samo jos da vidimo kakav ce biti odziv forumasa, ako bude volje, lako cemo za namirnice ;) furam sad, cujemo se kasnije

(Stavite ovo na "ne propusti" )
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#12

Post by Ivy »

Pooll wrote:Super...

Oni se za ove osnovne namirnice vjerovatno nekako snalaze... mozda ne bi bilo lose uzeti nesto sto ce bi dobro doslo korisnicima, a ne spada u kategoriju osnovnih namirnica... npr ovo sto napomenu mircerka... vocna salata... ili svjeze voce...

Samo jos da vidimo kakav ce biti odziv forumasa, ako bude volje, lako cemo za namirnice ;) furam sad, cujemo se kasnije

(Stavite ovo na "ne propusti" )
Ja sam u SA 31. maja (taj oficijelno slijecem) tako nemoj nista kontat prije, hocu da pomognem (ako treba zaci cu po mahali i skupljat donacije)

Ivy
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#13

Post by Pooll »

Ivy wrote:
Pooll wrote:Super...

Oni se za ove osnovne namirnice vjerovatno nekako snalaze... mozda ne bi bilo lose uzeti nesto sto ce bi dobro doslo korisnicima, a ne spada u kategoriju osnovnih namirnica... npr ovo sto napomenu mircerka... vocna salata... ili svjeze voce...

Samo jos da vidimo kakav ce biti odziv forumasa, ako bude volje, lako cemo za namirnice ;) furam sad, cujemo se kasnije

(Stavite ovo na "ne propusti" )
Ja sam u SA 31. maja (taj oficijelno slijecem) tako nemoj nista kontat prije, hocu da pomognem (ako treba zaci cu po mahali i skupljat donacije)

Ivy
Vazi,

nadam se da ce se dosta forumasa odazvati... a i ostalih ljudi dobre volje koje cemo pozvati... zar ne?

;)
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#14

Post by pitt »

Ivy,
Posalji mi adresu opet na mail da ti posaljem sta para za tu akciju.
BigusDickus
Posts: 3832
Joined: 09/07/2004 09:49
Location: Sarajevo
Contact:

#15

Post by BigusDickus »

:)
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#16

Post by edu »

imate mail tamo na profilu pa na vrijeme posaljite obavijest sta..kako..kada..gdje..uputiti pomoc...
User avatar
morti
Posts: 1594
Joined: 23/03/2004 18:08
Location: Republika Peyton

#17

Post by morti »

ja sma ZA...kad se vi fino dogovorite(pošto se mene nikad ništa ne pita,a i nisam tolko "značajan")javite mi...rado bih pomogao...
dreams
Posts: 50
Joined: 25/04/2005 01:24
Contact:

#18

Post by dreams »

mIRCerka wrote: ulje, so secer.....
konzerve graha, graska....
mozda i vocna salata u konzervi.....
:roll: :zzzz:
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#19

Post by Pooll »

morti wrote:ja sma ZA...kad se vi fino dogovorite(pošto se mene nikad ništa ne pita,a i nisam tolko "značajan")javite mi...rado bih pomogao...
ko to kaze? :-)

svakako ti javimo!
clone033
Posts: 267
Joined: 03/12/2003 00:00

#20

Post by clone033 »

Pooll wrote:Super...

Oni se za ove osnovne namirnice vjerovatno nekako snalaze... mozda ne bi bilo lose uzeti nesto sto ce bi dobro doslo korisnicima, a ne spada u kategoriju osnovnih namirnica... npr ovo sto napomenu mircerka... vocna salata... ili svjeze voce...

Samo jos da vidimo kakav ce biti odziv forumasa, ako bude volje, lako cemo za namirnice ;) furam sad, cujemo se kasnije

(Stavite ovo na "ne propusti" )
Po meni ih je bolje snabdijeti osnovnim namirnicama, iako ih imaju da im se povecaju zalihe, nego vocnim salatama, ali svejedno se pridruzujem akciji UVIJEK
La_Forge
Posts: 644
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#21

Post by La_Forge »

... ko će čekati do 31. maja...

možda se možemo i ranije organizovati...
po meni je najbitnije vidjeti sa njima šta im je koliko im je čeka najpotrebnije....

ja sam svakako za i mene računajte ...
ali s obzirom da dnevno troše tolike količine mislim da bi svaki naš doprinos bio "kap vode u moru"....

trebamo skontati način kojim bi im mi kao "djeca modernijeg doba" mogli pomoći na duži period ... time mislim na institucije, firme i strane organzacije kojima bi se nas (koliko nas već ima ) mogli obratiti...
mislim da bi tu bilo korisniji.... ako ništa, na duže staze....

ono, jednom kupiti karton ulja i to je to, nije neki plan.. :-?
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#22

Post by Pooll »

La_Forge wrote:... ko će čekati do 31. maja...

možda se možemo i ranije organizovati...
po meni je najbitnije vidjeti sa njima šta im je koliko im je čeka najpotrebnije....

ja sam svakako za i mene računajte ...
ali s obzirom da dnevno troše tolike količine mislim da bi svaki naš doprinos bio "kap vode u moru"....

trebamo skontati način kojim bi im mi kao "djeca modernijeg doba" mogli pomoći na duži period ... time mislim na institucije, firme i strane organzacije kojima bi se nas (koliko nas već ima ) mogli obratiti...
mislim da bi tu bilo korisniji.... ako ništa, na duže staze....

ono, jednom kupiti karton ulja i to je to, nije neki plan.. :-?
Naravno, dugorocna rjesenja su uvijek bolja, ali za to treba vise vremena i truda... ne znam bas koliko su ljudi spremni na tako nesto...

Kazes kap u moru... mislim da bi i ta kap kuhinji dobro dosla... tj svaka pomoc je dobro dosla...
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#23

Post by The_Fluid »

Podrzhavam.

1. da li je iko vec ishao i raspitivao se?
2. do kada bi orijentaciono trebao biti rok za ovu akciju
3. trebalo bi to ipak napraviti kao akciju sa-x, ili da se ide ponaosob, kao shto A namjerava?
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#24

Post by FortunaBela »

I ja sam za, i mislim da je najbolje napraviti akciju na sa-x....

Ali hajmo početi sa tim odmah....
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#25

Post by Vodenjak »

Moj je prijedlog da ako ce se nesto "djuture" raditi da to bude tamo negdje na ljeto...
Ima nas dosta koji cemo u Bosnu na odmor i koji bi zeljeli doprinijeti akciji..
Ja dolazim u Sa oko 25. juna

Ali, ako je dugo za cekati, imate moj mail.
Rado cu se odazvati!
Locked