Sebija All about

Post Reply
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#76 Re: Sebija All about

Post by Better Man »

The 51st State wrote:Navodno je zabranila farmaceutskim kucama bilo kakve kontakte sa menadzmentom bolnice osim zvanicnih tendera.
Milionske ustede u najavi ili kradje, kako ko voli da spekulise.
Glavni razlog zašto se gore svi lome za direktorsku poziciju su upravo javne nabavke i tenderi gdje se pere ogromna lova. Tako će i ona da radi uzima novac.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#77 Re: Sebija All about

Post by julisiz es grant »

privremeni wrote:
palermo wrote:Nego, oko ove zabrane rada u Bolnici i privatluka, ima li ikakve zakonske osnove za to. Da ne bude da se opet budu plaćale odštete otpuštenim ljekarima.

Inače, koliko god Seka bila moćna, protiv nekih stvari se sasvim sigurno neće moći izboriti. Nešto je veće čak i od nje same.
Koja ba zakonska osnova?? Sad ce Fadilj po skracenom postupku u proceduru pustiti, sve muzicke zelje ispuniti.
Važeći Zakon o zdravstvenoj zaštiti FBiH (iz 2010. godine) kaže o privatnoj praksi:

- član 162, stav 9, da je može obavljati samo lice koje nije u radnom odnosu i nema drugu samostalnu djelatnost,
- član 170, da zdravstveni radnici sa VSS iz privatne prakse mogu obavljati poslove za druge zdravstvene ustanove na osnovu posebnih ugovora (a to nikako ne može biti radni odnos)
- član 175, stav 5, da pravo na privatnu praksu po sili zakona prestaje ako nosilac iste zasnuje radni odnos.

Dakle, zakon je prilično jasan i, ako će se po njemu raditi, jasno je i da se stavri moraju mijenjati.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#78 Re: Sebija All about

Post by graue_maus »

Moenx wrote:Ma ne znam ja mislim da su cak neki iz krugova bliskih ALiji (mladi muslimani ovo ono) bili protiv Sebije ko biva previse je moderna
nadjoh na netu
Ona sama vrlo rijetko i vrlo šturo u javnosti govori o svom privatnom životu. Poznato je da je prije rata Sebija Izetbegović (rođ. Građević) završila Medicinski fakultet u Sarajevu, nakon čega je volontirala na Klinici za plastičnu hirurgiju, da bi kasnije, kao specijalizant, bila primljena na Kliniku za ginekologiju i akušerstvo.
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#79 Re: Sebija All about

Post by palermo »

julisiz es grant wrote: Važeći Zakon o zdravstvenoj zaštiti FBiH (iz 2010. godine) kaže o privatnoj praksi:

- član 162, stav 9, da je može obavljati samo lice koje nije u radnom odnosu i nema drugu samostalnu djelatnost,
- član 170, da zdravstveni radnici sa VSS iz privatne prakse mogu obavljati poslove za druge zdravstvene ustanove na osnovu posebnih ugovora (a to nikako ne može biti radni odnos)
- član 175, stav 5, da pravo na privatnu praksu po sili zakona prestaje ako nosilac iste zasnuje radni odnos.

Dakle, zakon je prilično jasan i, ako će se po njemu raditi, jasno je i da se stavri moraju mijenjati.

Hebo te, znaš šta mi je ovdje interesantno, uvjeren sam da velika većina ljekara uopšte ne zna za ovaj Zakon. Ne dolazim iz zdravstva ali nešto znam o zdravstvu kroz druge članove porodice, i to je razlog ove moje konstatacije.

Ali ako ima zakonska osnova, a sudeći po tvome postu ima, onda Seko samo naprijed :-D
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#80 Re: Sebija All about

Post by julisiz es grant »

Pa vjerujem da ne zna, ni ovaj ni druge zakonske i podzakonske akte vezane za zdravstvo. A ništa lakše neg naći ga na netu i skinuti.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#81 Re: Sebija All about

Post by Dr. Kuca »

Styling wrote:
Ranije, sve i da je htio niko nije smio povuci takve poteze jer bi se digla kuka i motika (citaj SDA) kako se tjeraju vrhunski strucnjaci i bolnice a strucnjaka nemamo i nedostaju nam. Sada se, medjutim, spajanjem dvije bolnice pojavio odredjeni visak kadrova pa se privatluk koristi kao izgovor da se odredjeni broj ljudi otjera.
Da li negdje ne pise da se doktori koji rade u UKC ne smiju baviti privatnom djelatnoscu?[/quote]

SDP je vladao tom bolnicom. Pun mi je kurac te price ovaj je htjeo ali mu neko nije dao. Ljudi izmisljaju neprijatelje i price i svako je kriv za njegov neuspjeh. Klasicna ublehaska.[/quote]

Probali su prije nje zavesti red, nije tacno da se niko ranije nije toga dosjetio, ali doktori nisu htjeli slusati. Tada im niko nije mogao zaprijetiti otkazom jer su imali sindikat, udruzenje, stranku, bilo koga da ih zastiti. Preko te bolnice s ehiljadu nekakvih interesa prelamalo. A i svaku promjenu je SDA mudro opstruirala da bi sada dosla Seka prosvjetiteljka i zavela red. Ma nije vraga da su svi prije nje bili nesposobni samo je ona, slucajno, sposobna.
Ne, nego ona iza ledja ima predsjednika drzave (i kompletan drzavni establishemnt) pa doktori znaju da im nikakav sindikat, sud, stranka, itd. ne mogu pomoci ako se njoj zamjere i pocnu pruzati otpor. Nemoj da se lazemo.[/quote]


Svakako. Jadni ti prije nje.
User avatar
bubi_mama
Posts: 389
Joined: 26/12/2008 13:09

#82 Re: Sebija All about

Post by bubi_mama »

sijedi wrote:Prolazim pored bolnice Koševo, gotovo svaki dan, kada se vraćam kući poslije posla.U zadnje vrijeme velike su gužve iz pravca bolnice prema tunelu, kojih prije nije bilo.Čak i oko bolnice i na bolničkom parkingu.LJudi radili puno radno vrijeme.Inače ja radim do 16 sati, a izgleda počeli i oni.
Nisam fan Sekin, ali i ovo je promjena...
Iz prve ruke sam cula da niko prije 16 sati ne moze otici sa radnog mjesta. Nema vise onoga ako ulovis doktora do 12 ulovio si. A u DIP labaratoriji naredjeno da moraju do 9:30 sve uzorke uzeti. Nema da dodjes prije 8 pa cekas po dva sata na red.
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#83 Re: Sebija All about

Post by Styling »

I prije je radno vrijeme bilo do 16:00 pa je bila bjezanija odmah iza 12:00. Zasto? Zato sto se nikoga nisu bojali.
Seke se boje jer znaju koga ima iza sebe i da ih jednim potezom moze sve ukloniti a da pri tome niti ona kome odgovara niti oni imaju kome da se zale.
Vladavina zasnovana na strahu a ne na zasluzenom i zaradjenom kredibilnom autoritetu.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#84 Re: Sebija All about

Post by Dr. Kuca »

Da je vise seka. Kud Bakir nema vise zena
User avatar
Reisova
Posts: 1008
Joined: 15/08/2011 16:28

#85 Re: Sebija All about

Post by Reisova »

privremeni wrote:
Matzan wrote:Kakva god da bude kao direktorica KCUS, teško da će nadmašiti svog prethodnika, SDP-ovog pulena Šanka.

U negativnom smislu, naravno. :wink:
Oboje nisu do koljena Gavrankapetanovicu. A dje se on zaturi?
Ma kažu da je on gore napravio opšti cirkus sa prijemom nemedicinskog osoblja...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#86 Re: Sebija All about

Post by julisiz es grant »

Reisova wrote:
privremeni wrote:
Matzan wrote:Kakva god da bude kao direktorica KCUS, teško da će nadmašiti svog prethodnika, SDP-ovog pulena Šanka.

U negativnom smislu, naravno. :wink:
Oboje nisu do koljena Gavrankapetanovicu. A dje se on zaturi?
Ma kažu da je on gore napravio opšti cirkus sa prijemom nemedicinskog osoblja...
I medicinskog i nemedicinskog, KCUS je pun gada, što reko Mustafa Madžar :D
User avatar
Reisova
Posts: 1008
Joined: 15/08/2011 16:28

#87 Re: Sebija All about

Post by Reisova »

mg wrote:Možda, ali samo možda Seka i nije loš izbor u konačnici.

Treba gore željezna ruka. Čelična lady da se onoj stoci konačno neko naj..e mamare uhljebljene i neradničke.

Ima u KCUS-u doktora koji zaslužuju samo pohvale, ali sveukupno stanje je katastrofa.

Ja bi Seki dao 100 dana...
Slažem se sa svime. Svi oni koji sada kukaju na nju isto je neka ranija partija dovela. Prema tome ako će uvesti disciplinu i da se tačno zna ko šta radi, uvesti dodatne smjene doktorima, da portiri uredno izgledaju da nema javašluka i tako dalje od mene joj puna podrška.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#88 Re: Sebija All about

Post by Dr. Kuca »

Realno da stranke staju ovako iza direktora u firmama gdje bi nam kraj bio.
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#89 Re: Sebija All about

Post by Styling »

Reisova wrote:
mg wrote:Možda, ali samo možda Seka i nije loš izbor u konačnici.

Treba gore željezna ruka. Čelična lady da se onoj stoci konačno neko naj..e mamare uhljebljene i neradničke.

Ima u KCUS-u doktora koji zaslužuju samo pohvale, ali sveukupno stanje je katastrofa.

Ja bi Seki dao 100 dana...
Slažem se sa svime. Svi oni koji sada kukaju na nju isto je neka ranija partija dovela. Prema tome ako će uvesti disciplinu i da se tačno zna ko šta radi, uvesti dodatne smjene doktorima, da portiri uredno izgledaju da nema javašluka i tako dalje od mene joj puna podrška.
Dovedi bilo kojeg ljekara koji ispunjava sve uslove za poziciju direktora (sto znaci da ima i zdravstveni menadzment kojeg Sebija nema) i daj mu odrijesene ruke, zaveo bi red. Kao da je to neko mudro slovo.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#90 Re: Sebija All about

Post by julisiz es grant »

Ništa bez čvrste ruke kod nas, naš narod nije na drugo navikao. Samo strah ih dovodi u suru.
A da bi imao autoritet i čvrstu ruku, moraš imati ili zaleđinu političku ili muda od granita.
Tako da, ako gore uvede red, od mene joj halal. A da treba reda gore, treba. I da mnogi trebaju otići odozgo, trebaju.
lajkujMe
Posts: 12260
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#91 Re: Sebija All about

Post by lajkujMe »

Ne znam za vas ali mene ova situacija podsjeca na ovaj duo:
Image

Bakir&Sebija
:D
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#92 Re: Sebija All about

Post by Dr. Kuca »

Pa dobro nije bas da bi svako napravio rezultat ima ljudi koji to ne mogu iznjeti, ali trebaju cesce stajati iza ljudi koje postave, a ne da sindikati vode firme.
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#93 Re: Sebija All about

Post by Trebam te »

Styling wrote:
Reisova wrote:
mg wrote:Možda, ali samo možda Seka i nije loš izbor u konačnici.

Treba gore željezna ruka. Čelična lady da se onoj stoci konačno neko naj..e mamare uhljebljene i neradničke.

Ima u KCUS-u doktora koji zaslužuju samo pohvale, ali sveukupno stanje je katastrofa.

Ja bi Seki dao 100 dana...
Slažem se sa svime. Svi oni koji sada kukaju na nju isto je neka ranija partija dovela. Prema tome ako će uvesti disciplinu i da se tačno zna ko šta radi, uvesti dodatne smjene doktorima, da portiri uredno izgledaju da nema javašluka i tako dalje od mene joj puna podrška.
Dovedi bilo kojeg ljekara koji ispunjava sve uslove za poziciju direktora (sto znaci da ima i zdravstveni menadzment kojeg Sebija nema) i daj mu odrijesene ruke, zaveo bi red. Kao da je to neko mudro slovo.
Dovodili smo, pa sto nisu zaveli red!!!

Jedini minus sto je Seka baketova zena... :izet:
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#94 Re: Sebija All about

Post by privremeni »

julisiz es grant wrote: Važeći Zakon o zdravstvenoj zaštiti FBiH (iz 2010. godine) kaže o privatnoj praksi:

- član 162, stav 9, da je može obavljati samo lice koje nije u radnom odnosu i nema drugu samostalnu djelatnost,
- član 170, da zdravstveni radnici sa VSS iz privatne prakse mogu obavljati poslove za druge zdravstvene ustanove na osnovu posebnih ugovora (a to nikako ne može biti radni odnos)
- član 175, stav 5, da pravo na privatnu praksu po sili zakona prestaje ako nosilac iste zasnuje radni odnos.

Dakle, zakon je prilično jasan i, ako će se po njemu raditi, jasno je i da se stavri moraju mijenjati.
Zakoni se skidaju sa interneta, ali ih jedino zdravstveni radnici ne znaju skinuti prilikom otvaranja privatne prakse vrijedne cesto vise miliona maraka, to mi ne djeluje vjerodostojno. Pitanje je kako je regulisano pravo zaposlenika u javnoj ustanovi na dodatni rad, van redovnog radnog vremena, u privatnom sektoru, mislim da je tu prostor koji je zloupotrebljen i izmanipulisan.
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#95 Re: Sebija All about

Post by Styling »

julisiz es grant wrote:Ništa bez čvrste ruke kod nas, naš narod nije na drugo navikao. Samo strah ih dovodi u suru.
A da bi imao autoritet i čvrstu ruku, moraš imati ili zaleđinu političku ili muda od granita.
Tako da, ako gore uvede red, od mene joj halal. A da treba reda gore, treba. I da mnogi trebaju otići odozgo, trebaju.
Sve to stoji, ali Bakir nije smio na tu poziciju imenovati svoju zenu. Trebao je to dati nekome drugom, ako je zelio uvoditi red, u sta cisto sumnjam.
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#96 Re: Sebija All about

Post by Styling »

Trebam te wrote:
Styling wrote:
Reisova wrote:
Slažem se sa svime. Svi oni koji sada kukaju na nju isto je neka ranija partija dovela. Prema tome ako će uvesti disciplinu i da se tačno zna ko šta radi, uvesti dodatne smjene doktorima, da portiri uredno izgledaju da nema javašluka i tako dalje od mene joj puna podrška.
Dovedi bilo kojeg ljekara koji ispunjava sve uslove za poziciju direktora (sto znaci da ima i zdravstveni menadzment kojeg Sebija nema) i daj mu odrijesene ruke, zaveo bi red. Kao da je to neko mudro slovo.
Dovodili smo, pa sto nisu zaveli red!!!

Jedini minus sto je Seka baketova zena... :izet:
Dovodili jesu ali nisu imali odrijesenje ruke, pozadinu koju ima Sebija niti neogranicene fondove dostupne po potrebi.
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#97 Re: Sebija All about

Post by privremeni »

Styling wrote:
Dovodili jesu ali nisu imali odrijesenje ruke, pozadinu koju ima Sebija niti neogranicene fondove dostupne po potrebi.
Nije da nisu htijeli, ali se do sada nije ukazao takav i toliki strucnjak, da stanu iza nje/ga.... :zzzz:
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#98 Re: Sebija All about

Post by Matzan »

Trebali su postaviti Nekinog buraza. :mrgreen:
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#99 Re: Sebija All about

Post by privremeni »

Matzan wrote:Trebali su postaviti Nekinog buraza. :mrgreen:
Ne moze Nekin buraz na dvije stolice, kao Seka. :oops:
Dajte si barem malo vise truda trutovi, pa nije Nekin brat valjda jedini slucaj nepotizma u SDP-u.... pa samo njega pominjete. :D
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#100 Re: Sebija All about

Post by Matzan »

SDP-ovci, imali ste Aganovića oko 2 godine, pa Šanku oko godinu dana na čelu KCUS-a,
a bili ste izvršna vlast pa što tada niste uvdili red?

Nego, gdje vam ode bivši ministar, direktor i perjanica SDP-a Šanko? :oops:
Post Reply