Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#26 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Daco Džamonja, junak naših ulica, boemštine i pera ...

Image
DVIJE PRIČE O JEDNOM (ILI DVA) GRADU

Nedavno mi je Safet Plakalo pričao kako je njegova četverogodišnja komšinica, Azra Hodžić, pitala oca:
"Babo, je li istina da su ubili Švrakino selo?"
"Nije istina, sine. Poginulo je dosta ljudi, ali ga nisu ubili. Zašto pitaš?"
"A, ja znam koga su ubili?"
"Koga?"
"Titu!"
Babo je bio zbunjen: "Kako to misliš?"
"Na kući, preko puta mog obdaništa, na zidu piše: ŽIVIO TITO!"
Babi opet ništa nije bilo jasno: "???!!!"
"Kuća je sad srušena, tu sad više niko ne živi - mora da su ga ubili."

* * *

Poslije jedne od emisija CNN-a o Sarajevu, kada sam, po običaju, prolio suze kada bih prepoznao ulicu, zgradu, a kamoli lice iz mog bivšeg života, kćerka me je pitala:
"Tata, jesu li to OPET ubili TVOJE Sarajevo?"
"Nisu, Zeko, nisu, hvala bogu."
"Pa, što onda plačeš, tata?"
"Ubili su mnogo tatinih prijatelja, pa plačem od tuge. A, plačem i od sreće, jer ga nisu ubili", pokušao sam objasniti.
"Ja ću ubiti tvoje Sarajevo!"
"Zašto, Zeko?"
"Jer mrzim kad ti plačeš!"

* * *

U Americi sam imao više informacija šta se dešava u Sarajevu i Bosni nego kad sam bio ovdje: jedini "CNN" koji smo imali (kako nije bilo struje) bilo je svakodnevno okupljanje u prostorijama FK Sarajevo, gdje smo, uz kafu i porijetku lozu, izmjenjivali istine i poluistine, laži i polulaži o svemu onome što se dešava oko nas: pripremali ofanzive i kontraofanzive, pravili planove za slamanje obruča oko Sarajeva, i, naravno, "predviđali" skore Nato udare... Kao manijak sam "prelistavao" kanale (na silno nezadovoljstvo svoje žene Amerikanke, koja je propuštala priliku da vidi nastavak neke svoje sranje-opere) ne bih li od parčića sklopio nekakav mozaik, palio cigaretu na cigaretu i pokušavao joj, potpuno nezainteresovanoj, objasniti šta se događa... Poslije izvještaja da su "naši" F-16 s neba spizdili "njihove" galebove, u školu sam otišao sav blažen. Kad su časovi bili završeni, pozvao sam svu "raju" iz razreda na piće u kafanu preko puta, a oni se nisu bunili što ih gnjavim svojini nebuloznim pričama o Bosni sve dok im plaćam pivo...

U euforičnom raspoloženju sam im pričao sve i svašta: kako je kod nas trudničko (plaćeno) bolovanje godinu dana, kako se može pušiti na svakom mjestu - kafanama, bezbeli, ali i poštama, čekaonicama, državnim institucijama, pa čak i bolnicama, kako te niko ne može otpustiti s posla, kako je školovanje i medicinsko osiguranje besplatno, kako se, obično, oko deset sati ode na "doru-čak" u Sirano, Kvarner ili Morića han, pa taj doručak potraje sve do kraja radnog vremena, i duže, kako je kirija za moj stan bila 1% od mojih prihoda, a ni to nisam morao plaćati redovno, kako nikad nije bilo potrebe da naučim voziti kola, jer mi je do posla uvijek bilo pet minuta pješke, a ako bih išao negdje dalje, koristio bih taksi... Razišli su se u čvrstom uvjerenju da nisam samo "čudan" (wierd), nego potpuno lud.

* * *

Poslije masakra na pijaci, kada sam s užasnim nevjerovanjem pratio krvave slike na ekranu (kad čak nisam mogao ni pušiti od silne tjeskobe da je sve uzalud) i kada me je Amerikanka, staklastih očiju poslije šest popijenih piva, uhvatila među noge, a ja kriknuo: "Pa, ima li u tebi išta ljudsko? Razumiješ li ti išta, majku ti jebem? Može li se tebi išta objasniti? Zar misliš da sam ja životinja?", a ona me istjerala iz njene kuće, pa sam hladnu, dozlaboga hladnu noć morao provesti u olupini automobila, koji je bio parkiran nedaleko kuće, sutra, na sabahu sam, bez obzira na sve, morao ići u školu - ovaj put u sasvim različitom raspoloženju...

Razred me je dočekao na nogama, u potpunoj tišini, a profesor psihologije, Michael Dyer je rekao: "Dario, ako želiš, ne moraš danas polagati test. Možeš to, nasamo, kad tebi odgovara." Rekao sam da sam O.K. I bio sam. Dobio sam A. Nastava se završila, a, raja, Jackie, Steve, Craig, mali Steve (koji još nije imao "dozvolu" da pije, jer nije bio napunio dvadeset i jednu godinu), Jose, pozvali su me na piće... I dalje su bili sigurni da sam lud, ali sad su bar znali zašto!

* * *

Sada, dok gledam beskrajne izvještaje CNN-a, nepotrebno dosadne "specijalne emisije" o NATO udarima na Srbiju, ni traga od euforije u meni, ni traga od onog osvetničkog raspoloženja kakvo sam osjećao u Americi... Najgore, možda, od svega što, s druge strane, ni traga samilosti ni zabrinutosti za moje prijatelje u gorućem Beogradu, nego praznina koja odjekuje u mojoj duši... U neko doba zvoni telefon i to je Amerikanaka, koja me prvi put po mom dolasku u Sarajevo zove:
"Dario, jesi li gledao?"
"Što?"
"Ovu stvar sa Serbiom?"
"Aha."
"Pa, kako se osjećaš?"
"Kokuz. Kokuz i mamuran - to je najgora kombinacija".
"Kad se vraćaš kući?" (Ne znam šta misli: svojoj ili njenoj.)
"Kad ne budem kokuz i mamuran." (Što u prevodu znači: Nikad.)
"Pozdravi mi Zeku. Poljubi je za mene i reci joj da je tata puno voli", nastavljam. (Što u prevodu znači: Možda.)
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#27 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

John Cleese wrote:
piupiu wrote:
Rambo je ipak bolji nasljednik ... tu se već sofisticirano razvija novi pravac (grdna narodna dijalektika, diže se stomak) ... :D :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=DUr3T1USTtI
Da, on je otisao mnogo dalje... ali cemu, Piupiu... i kuda to vodi... :|



Istina, desava se i gore... kako to pEsnik rece...

https://www.youtube.com/watch?v=JAbwrUZnLOA
U de facto ... umjetnost. :D

Posebno ovaj drugi, pEsnik-Istrijan, kakva dramska tenzija! :oops: :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#28 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Leo_alfa wrote:Hermann Huppen

Definitivno jedan od najvecih...

:shock: :thumbup:

Fascinantno, koliko detaljnog rada ... za samo jedan panel (je l' to panel?) ... izgoriše mi prženice od gledanja. :oops: :lol:
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#29 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by Leo_alfa »

piupiu wrote: :shock: :thumbup:

Fascinantno, koliko detaljnog rada ... za samo jedan panel (je l' to panel?) ... izgoriše mi prženice od gledanja. :oops: :lol:
Da, neki rade panel po panel, neki tablu po tablu (tabla bi bila jedna stranica stripa) sto je mislim ucestalija praksa, ali opet s obzirom da su izvedbe raznolike sto se tice koristenja i kombinovanja razlicitih tehnika, za ocekivati je da postoje i razliciti nacini crtanja/slikanja stripa. Meni su najdrazi ovi u kojima se umjetnik posveti u potpunosti svakom detalju i gdje je svaka slicica stripa malo umjetnicko djelo za razliku od stripova u kojima prepoznajemo sablonski nacin crtanja npr. manga (ne podcjenjujem ovu japansku umjetnost, samo je ne preferiram). A ono sto daje neku posebnu draz jeste da umjetnici kao sto je Hermann (a inace belgijski, holandski i francuski) svoje stripove rade u ne tako velikim brojevima, kao umjetnici prethodno spomenutog stila. Pa je onda uzitak sakupiti kompletan serijal omiljenog crtaca.
A opet popularnost koju dobije odredjeni strip diktira da se na istu temu rade razni plakati, crtezi i slike koji se kao takvi plasiraju na trziste... ma ima svacega :mrgreen:

Nego, sad cu da ti ukradem ideju o przenicama, hvala ;-) :evil:
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#30 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

De ti nama još, Leo; ja sam samo čitala stripove vulgaris, i Alan Forda, valja se stripovno uzdizati. :oops: :D
John Cleese
Posts: 37306
Joined: 25/05/2010 18:30

#31 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by John Cleese »

Hugo Pratt...

Sjajan crtac, pripovjedac, ilustrator, slikar...

Image

Par rijeci o njemu:

http://cortomaltese.com/about-the-author/


ImageImage

Image Image

Image

I ovo bi moglo nekome biti zanimljivo (meni je bilo) - Venecijanske ulice i kanali u njegovim djelima:

http://www.youtube.com/watch?v=FQWBXYZMprA
Last edited by John Cleese on 13/09/2015 17:01, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#32 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

John Cleese wrote:.
Ovaj umjetnički pravac zove se tačkizam. :oops:
John Cleese
Posts: 37306
Joined: 25/05/2010 18:30

#33 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by John Cleese »

piupiu wrote:
John Cleese wrote:.
Ovaj umjetnički pravac zove se tačkizam. :oops:
:lol: Zloco :D

Ne, to je vrhunac minimalistickog pointilizma - nema dalje :D :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#34 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Isabelle Demarly ... crta za djevojčice ...

Image
... Isaly, francuska ilustratorka ...

ImageImageImage
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#35 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by Leo_alfa »

Milo Manara

Image

Poznat po svojim erotskim stripovima sa prepoznatljivim stilom (onima kojima djeluje interesantno lako mogu pronaci ove stripove pa nema potrebe da postavljam ilistracije :stidljiv: :mrgreen:) i humorom.

Ono sto je mene licno dojmilo jos jako rano (prvi put da vidim nesto slicno) i zainteresiralo za strip stvaralastvo jeste jedna slika ocevog prijatelja inspirisana Manarinom slikom Historija covjecanstva, koja se naravno razlikovala dosta od originala zbog unesenih detalja karakteristicnih za Balkan. Tako da taj "stripovski" izrazaj meni djeluje kao jako lijep nacin pricanja price.

History of Humanity

Image
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#36 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

... Polet u Muzeju moderne umjetnosti ili Poletarci kod MoMe ...
Nije nikakvo čudo da je Polet završio u njujorškom Muzeju suvremene umjetnosti jer su ga radili vrhunski urednici, novinari i grafički dizajneri, rekao je ovih dana Mirko Ilić (59), grafički dizajner i strip-crtač koji već 30 godina živi i radi u New Yorku.

Upravo je on zaslužan što je prvih 69 brojeva omladinskog tjednika Polet završilo u arhivu ugledne institucije, čiji je jedini kriterij umjetnička kvaliteta i njihova povijesna i društvena vrijednost. “Donirao sam do danas MoMA-i već dosta građe ... Bili su oduševljeni jer su do tada u rukama tek imali pokoji novinski isječak ili poneku stranicu, ali nikad na jednome mjestu sve brojeve koji su objavljeni u od listopada 1976. pa do kraja 1977. godine. http://www.express.hr/drustvo/naslovnic ... oma-i-2154#
Image
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#37 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Leo_alfa wrote:
History of Humanity
Zanimljiv je tretman uloge žene u ovoj 'evoluciji'. Moglo bi se sve objasniti jednom slikom ćune koja trči, bije, pretvara se u sablje i puške falusnih oblika i karakteristika (puška orgazmično sije smrt), nategnutih žena, poniženih muškaraca, straha od kastracije, čak je i broj muškaraca daleko veći od broja manje-više obnaženog žeMskinja ... žena koja radja, stvara, održava ovu pobunjenu i ćunoslavnu historiju u životu je ... mahom nataknuta na ćunu ili ukrasni objekat. :cry: :D
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#38 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

John Cleese wrote:Hugo Pratt...

Sjajan crtac, pripovjedac, ilustrator, slikar...

Par rijeci o njemu:

http://cortomaltese.com/about-the-author/
Corto je, zapravo, njegov alter ego? Fizički jako liče ...
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#39 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by Leo_alfa »

piupiu wrote:
Leo_alfa wrote:
History of Humanity
Zanimljiv je tretman uloge žene u ovoj 'evoluciji'. Moglo bi se sve objasniti jednom slikom ćune koja trči, bije, pretvara se u sablje i puške falusnih oblika i karakteristika (puška orgazmično sije smrt), nategnutih žena, poniženih muškaraca, straha od kastracije, čak je i broj muškaraca daleko veći od broja manje-više obnaženog žeMskinja ... žena koja radja, stvara, održava ovu pobunjenu i ćunoslavnu historiju u životu je ... mahom nataknuta na ćunu ili ukrasni objekat. :cry: :D
Upravo, dosta doga se moglo naslikati sto bi tu sliku ucinilo drugacijom, samo koliko bi to bilo realnije od ovoga... Nesto kao portreti srednjovjekovnih vladara u zlatu od glave do pete na kojima nema kapi krvi potlacenih, a krvi proliveno nesrazmjerno vise nego sto je bogatstva skupljeno. Nasa historija gledana ovim ocima, vodjeni striktno porivima, zeljom za vlascu izgleda bas tuzno, mada jos uvijek je pisemo pa to ne mora tako biti i dalje. Par ilustracija koje bi mogle nastaviti ovaj niz bi komotno mogle biti selfi fotografije kraljica i kraljeva drustvenih mreza :run:
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#40 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Yoko je bila ... Ono ... baš!!!

User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#41 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Ludi Džon Malkovič ...

Image
Image
Image

Ima još ...
http://www.lostateminor.com/2014/09/26/ ... g-subject/
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#42 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Manifest sedam umjetnosti ... a ima ih još ...

Image
Canudo [franc. kanydo', tal. kanu:'do], Ricciotto, francuski teoretičar filma, filmski kritičar i pisac talijanskoga podrijetla (Gioia del Cole, 2. I. 1879 – Pariz, 10. XI. 1923). Mnogi ga drže »ocem teorije filma«, kojom se počeo baviti 1907. Svojim radom Manifest sedam umjetnosti (Le Manifeste des sept arts, 1911), u kojem tvrdi da film sjedinjuje šest »tradicionalnih« umjetnosti, uvodi rado prihvaćanu i na vrlo različite načine tumačenu ideju o filmu kao »sedmoj umjetnosti«. Objavio je još nekoliko radova o filmu (skupljenih u djelu Tvornica slika – L’Usine des images, 1922., urednik F. Divoire) i radova općenito o umjetnosti kojima se pridružuje onodobnim modernističkim i avangardističkim strujama.
... a ostale su ...

1. Arhitektura
2. Kiparstvo
3. Slikarstvo
4. Muzika
5. Ples
6. Teatar
7. :D
8. Književnost
9. Strip
John Cleese
Posts: 37306
Joined: 25/05/2010 18:30

#43 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by John Cleese »

piupiu wrote:
John Cleese wrote:Hugo Pratt...

Sjajan crtac, pripovjedac, ilustrator, slikar...

Par rijeci o njemu:

http://cortomaltese.com/about-the-author/
Corto je, zapravo, njegov alter ego? Fizički jako liče ...
Ne znam.
Ne bih rekao.
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#44 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Čika Branko ...


... divan dokument iz 1970. i neke ... govore Ćopićeva majka, pisac, djeca ...



... kako je Tito Ćopića nazvao izdajnikom ...

User avatar
Pismonosa
Posts: 3767
Joined: 18/04/2011 12:35

#45 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by Pismonosa »

...
Last edited by Pismonosa on 01/02/2021 13:04, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#46 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Pismonosa wrote:Ova tema me podsjetila da trebam ponovo pročitati Braću KaraGmazove, odavno nisam..
Dok se spremaš, ima jedna dobra tema na forumu ... :wink: :)

http://forum.klix.ba/fjodor-mihajlovic- ... 36020.html
User avatar
Pismonosa
Posts: 3767
Joined: 18/04/2011 12:35

#47 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by Pismonosa »

:thumbup: Kad budem imao malo vremena pročitat ću postove.

Čovjek je genij.

Njetočka Nezvanova. Nikad neću zaboraviti tugu i razočaranje koje sam doživio na kraju čitanja te knjige, kad sam shvatio da djelo nikada nije završeno :D
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#48 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Iz BBC-ijeve povijesti ideja ... Čomski o jeziku ...

User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#49 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Iz BBC-ijeve historije ideja ... kako se prenosi kultura?

User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#50 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Marcel Proust ... u potrazi za milion i dvjesto hiljada riječi ...

Post Reply