Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

preludezalude
Posts: 5644
Joined: 07/03/2012 00:09

#476 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

canvra888 wrote: 13/10/2023 19:25
anex wrote: 13/10/2023 18:17 Advokat dobije ponudu za 7 dana.
Naravno, odbija se ponuda jer je mala cifra...uvijek.

Onda se ide malo duže na razgovore advokat-osiguranje, iznose se argumenti...i dolazi se do druge cifre. Koja je desetak % viša.

Onda se odlučuje da li se pristaje ili se prijeti sudom. Ali za suda treba imati argumente. Jake.

Ako treba advokat, javi se...
Ima li onda smisla ići preko advokata ako se definitivno ne planira ići na sud? Mislim ako pošalju samo za 10-ak% veću ponudu, toliko svakako i advokat uzme sebi...
Nije bas samo desetak % veca druga ponuda. Bude cak duplo veca od prve ponude. Tako je makar meni bilo. Vecinom prva ponuda je 30% od onoga koliko tebi treba. Druga je oko 60%. I onda se skonta da je i to dovoljno para i prihvati se.
User avatar
canvra888
Posts: 4375
Joined: 09/07/2021 15:03

#477 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by canvra888 »

preludezalude wrote: 14/10/2023 01:21
canvra888 wrote: 13/10/2023 19:25

Ima li onda smisla ići preko advokata ako se definitivno ne planira ići na sud? Mislim ako pošalju samo za 10-ak% veću ponudu, toliko svakako i advokat uzme sebi...
Nije bas samo desetak % veca druga ponuda. Bude cak duplo veca od prve ponude. Tako je makar meni bilo. Vecinom prva ponuda je 30% od onoga koliko tebi treba. Druga je oko 60%. I onda se skonta da je i to dovoljno para i prihvati se.
Ma valja meni preko advokata kako god okrenem izgleda. U nedjelju ističe zakonskih 30 dana za slanje prve ponude, još je nisu poslali.
oXavier
Posts: 212
Joined: 14/03/2022 22:12

#478 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by oXavier »

canvra888 wrote: 14/10/2023 01:38
preludezalude wrote: 14/10/2023 01:21

Nije bas samo desetak % veca druga ponuda. Bude cak duplo veca od prve ponude. Tako je makar meni bilo. Vecinom prva ponuda je 30% od onoga koliko tebi treba. Druga je oko 60%. I onda se skonta da je i to dovoljno para i prihvati se.
Ma valja meni preko advokata kako god okrenem izgleda. U nedjelju ističe zakonskih 30 dana za slanje prve ponude, još je nisu poslali.
30 dana je rok od kompletiranja neophodne dokumetacije, znaš li da li je sve kompletirano. Koje je osiguranje u pitanju?
U vezi ostalog napisanog, sve zavisi od slučaja do slučaja, odnosno od osiguranja do osiguranja, ali i drugih faktora, obima štete, starosti vozila itd. Postoje osiguranja čije ponude budu sasvim dovoljne da se vozilo popravi, ili s kojim se može dogovoriti popravak u servisu, a ima i onih koje svjesno idu nisko pa ako prođe prođe, zavlače, i zbog takvih se i proširila priča da se ne pristaje na prvu ponudu. Mada i osiguranja su ogledalo društva i sistema, tako da me ništa ne iznenađuje. A i samo angažovanje advokata ništa ne garantuje da će se nešto riješiti brže i bolje, ako ne postoje valjani argumenti.
User avatar
canvra888
Posts: 4375
Joined: 09/07/2021 15:03

#479 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by canvra888 »

oXavier wrote: 14/10/2023 09:20
canvra888 wrote: 14/10/2023 01:38

Ma valja meni preko advokata kako god okrenem izgleda. U nedjelju ističe zakonskih 30 dana za slanje prve ponude, još je nisu poslali.
30 dana je rok od kompletiranja neophodne dokumetacije, znaš li da li je sve kompletirano. Koje je osiguranje u pitanju?
U vezi ostalog napisanog, sve zavisi od slučaja do slučaja, odnosno od osiguranja do osiguranja, ali i drugih faktora, obima štete, starosti vozila itd. Postoje osiguranja čije ponude budu sasvim dovoljne da se vozilo popravi, ili s kojim se može dogovoriti popravak u servisu, a ima i onih koje svjesno idu nisko pa ako prođe prođe, zavlače, i zbog takvih se i proširila priča da se ne pristaje na prvu ponudu. Mada i osiguranja su ogledalo društva i sistema, tako da me ništa ne iznenađuje. A i samo angažovanje advokata ništa ne garantuje da će se nešto riješiti brže i bolje, ako ne postoje valjani argumenti.
Croatia osiguranje je u pitanju. Moje osiguranje poslalo osnovnu dokumentaciju 3. septembra, zvao Croatiu i rekli mi da je 15. septembra kompletirana dokumentacija (btw postoji li neki zakonski rok za kompletiranje dokumentacije, ja ga nisam uspio naći u pravilnicima?). Iako iskreno ne znam ni šta su imali kompletirati dodatno, moje osiguranje dostavilo euro obrazac, izjavu krivca da priznaje krivicu koja je napisana odmah na licu mjesta, fotografije i sa mjesta nesreće i koje je agent osiguranja naknadno fotografisao štetu. Policija je došla bila, jedino su mogli njih nazvati da čuju njihov zapisnik koji se naravno podudara sa euro obrascem jer su ga oni i popunjavali.

Ne znam eto, sve je crno na bijelo, nemaju se puno na šta vaditi. Kao što sam već napisao, u ovlaštenom na predračunu je cifra od skoro 3 000 KM. Naravno da ne očekujem tu cifru, ali eto, valjda bude barem nekih 50-60% toga.
oXavier
Posts: 212
Joined: 14/03/2022 22:12

#480 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by oXavier »

Pa onda bi trebao dobiti odgovor u narednoj sedmici. Po meni predračun ti je suvišan i nepotreban trošak (većina servisa ih naplaćuje) s obzirom da nećeš popravljati vozilo kod njih a osiguranja uglavnom znaju koliko sta kosta a i vise su navikli da im ljudi dostavljaju iste bespotrebno zbog cega su ih i servisi poceli naplacivati. Vjerovatno je u pitanju starije vozilo s obzirom na očekivani iznos.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3543
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#481 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by JavierBosnia »

preludezalude wrote: 14/10/2023 01:21 Nije bas samo desetak % veca druga ponuda. Bude cak duplo veca od prve ponude. Tako je makar meni bilo. Vecinom prva ponuda je 30% od onoga koliko tebi treba. Druga je oko 60%. I onda se skonta da je i to dovoljno para i prihvati se.
Ne mora znaciti, zavisi kako je zapisnik sastavljen. Ja sam za stetu od 500 KM dobio 400% veci iznos i to na prvoj ponudi
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#482 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by emotivac »

JavierBosnia wrote: 14/10/2023 14:59
preludezalude wrote: 14/10/2023 01:21 Nije bas samo desetak % veca druga ponuda. Bude cak duplo veca od prve ponude. Tako je makar meni bilo. Vecinom prva ponuda je 30% od onoga koliko tebi treba. Druga je oko 60%. I onda se skonta da je i to dovoljno para i prihvati se.
Ne mora znaciti, zavisi kako je zapisnik sastavljen. Ja sam za stetu od 500 KM dobio 400% veci iznos i to na prvoj ponudi
Na drugoj ponudi bi svakako više dobio :D :run:
dgL_
Posts: 3039
Joined: 25/09/2014 22:39

#483 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by dgL_ »

Potpisana VSG sa Asom prije 3 dana. I još nisu isplatili pare .. šampion u brzini isplate šteta...
User avatar
Staylezz
Posts: 185
Joined: 25/09/2020 13:49

#484 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Staylezz »

Pozdrav!

Imao sam maloprije manji udes sa autom. Long story short - lik se udaljio sa lica mjesta prije nego je dosla policija, ali sam uspio slikati tablice.
Policija napravila zapisnik i rekli mi da je to to i da se obratim svom osiguranju.

Sad nisam siguran kakva je procedura, da li ce MUP dostaviti mom osiguranju podatke vlasnika vozila nakon sto utvrde ko je ili kako?
Svakako cu otici do svog osiguranja u ponedjeljak ali eto cisto i ovdje da provjerim.

Hvala.
User avatar
canvra888
Posts: 4375
Joined: 09/07/2021 15:03

#485 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by canvra888 »

Staylezz wrote: 17/12/2023 00:53 Pozdrav!

Imao sam maloprije manji udes sa autom. Long story short - lik se udaljio sa lica mjesta prije nego je dosla policija, ali sam uspio slikati tablice.
Policija napravila zapisnik i rekli mi da je to to i da se obratim svom osiguranju.

Sad nisam siguran kakva je procedura, da li ce MUP dostaviti mom osiguranju podatke vlasnika vozila nakon sto utvrde ko je ili kako?
Svakako cu otici do svog osiguranja u ponedjeljak ali eto cisto i ovdje da provjerim.

Hvala.
Da. Sad je do MUP-a da dostave dokumentaciju sa zapisnika/uviđaja tvom osiguranju nakon čega će tvoje osiguranje poslati slučaj osiguranju tog što te udario. U svakom slučaju, ti otiđi do svog osiguranja da se krene u proces.
preludezalude
Posts: 5644
Joined: 07/03/2012 00:09

#486 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

Taj je imao alkohola u sebi pa se zato udaljio. Policija ako ce da radi svoj posao, po broju tablica moze odmah pronaci vlasnika i ide se odmah na vrata i privodjenje na alko test.
User avatar
Staylezz
Posts: 185
Joined: 25/09/2020 13:49

#487 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Staylezz »

preludezalude wrote: 17/12/2023 04:40 Taj je imao alkohola u sebi pa se zato udaljio. Policija ako ce da radi svoj posao, po broju tablica moze odmah pronaci vlasnika i ide se odmah na vrata i privodjenje na alko test.
Vrlo moguće, tako je i djelovao.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3652
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#488 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by anex »

Staylezz wrote: 17/12/2023 08:21
preludezalude wrote: 17/12/2023 04:40 Taj je imao alkohola u sebi pa se zato udaljio. Policija ako ce da radi svoj posao, po broju tablica moze odmah pronaci vlasnika i ide se odmah na vrata i privodjenje na alko test.
Vrlo moguće, tako je i djelovao.
Idi u MUP po zapisnik...i nađi advokata neka ganja. Isplatit će ti se...
User avatar
Staylezz
Posts: 185
Joined: 25/09/2020 13:49

#489 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Staylezz »

Nije velika steta, tako da cu probati ovo zavrsit preko osiguranja.
preludezalude
Posts: 5644
Joined: 07/03/2012 00:09

#490 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

Evo dodje vrijeme da se i ja prijavim na ovu temu. Danas me covjek udari i zdrobi mi prednju karambolku na CLS-u. Sreca nista drugo nije nastradalo. Ja bio parkiran a drugo auto ispred mene. Covjek sjede u auto i po gasu u rikverc. Karambolka je na sredini sva popucala i zdrobila se. Sta je sad najpametnije uradit? Ne interesuju me pare ni zarada vec karambolka da je kako treba. Ova se ne moze krpit vec valja drugu nabavljat. Sta uradit? Da li po radnjama provjeravat cijene ili mozda ici u servis na procjenu ili nesto trece?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13310
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#491 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Evolution_IV »

ici u servis i pokusat izvuc maksimalan iznos od osiguranja tog sto te opalio, sretno :thumbup:

i samo oem branik, zamjenski ne valjaju nicemu
preludezalude
Posts: 5644
Joined: 07/03/2012 00:09

#492 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

Kako znati sta je oem a sta zamjenski? Od Motorex-a cekam info o cijeni i roku isporuke. Vidim na piku neko u Banjaluci prodaje nove karoserijske dijelove i kod njega je 2300KM. Sutra cu vjerovatno u ovlasteni servis da provjerim kod njih. Sto se tice polovnih...ima ih na piku ali hajde znaj u kakvom su stanju. Nije ni moj bio nov ali sad da kupujem polovan koji je bio lomljen i krpljen...nesto mi se to neda.
User avatar
canvra888
Posts: 4375
Joined: 09/07/2021 15:03

#493 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by canvra888 »

Mislim da se samo u ovlaštenom može OEM kupiti, sve ostalo je zamjenski, neki bolje neki lošije kvalitete.
emmir1
Posts: 4497
Joined: 07/06/2013 15:28

#494 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by emmir1 »

preludezalude wrote: 26/04/2024 21:18 Kako znati sta je oem a sta zamjenski? Od Motorex-a cekam info o cijeni i roku isporuke. Vidim na piku neko u Banjaluci prodaje nove karoserijske dijelove i kod njega je 2300KM. Sutra cu vjerovatno u ovlasteni servis da provjerim kod njih. Sto se tice polovnih...ima ih na piku ali hajde znaj u kakvom su stanju. Nije ni moj bio nov ali sad da kupujem polovan koji je bio lomljen i krpljen...nesto mi se to neda.


Meni su dva puta udarili karambolku.
Manja steta pa pravio.

Onda idem prema Ilidzi i spuca me zena sa porseom.
Pukla po sredini

Zove njezin muz neka ti da 500 km.
Hvala ne treba.

Potpisi zapisnik i to je to.

Odem pravo u mercedes, predracun za sve i u osiguranje.

Poslije me zovu iz osiguranja daju neke ponude, kao ovo auto imamo u arhivi da je i ranije udarano u karambolku.

Počeo se natezati i cjenkati.
Rekoh na sud ćemo.

Pristase na sve.
Novo sve u mercedesu uzeo, karambolka, lajsne...
2500 km.

Tako da ti je moj savjet.
U servis i sve orginal
User avatar
mk ultra
Posts: 19545
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#495 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by mk ultra »

Otpad
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5650
Joined: 04/08/2020 19:22

#496 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by -Chesterfield- »

preludezalude wrote: 26/04/2024 17:43 Evo dodje vrijeme da se i ja prijavim na ovu temu. Danas me covjek udari i zdrobi mi prednju karambolku na CLS-u. Sreca nista drugo nije nastradalo. Ja bio parkiran a drugo auto ispred mene. Covjek sjede u auto i po gasu u rikverc. Karambolka je na sredini sva popucala i zdrobila se. Sta je sad najpametnije uradit? Ne interesuju me pare ni zarada vec karambolka da je kako treba. Ova se ne moze krpit vec valja drugu nabavljat. Sta uradit? Da li po radnjama provjeravat cijene ili mozda ici u servis na procjenu ili nesto trece?
U ovlašteni servis po predračun. Taj predračun je prije par godina koštao 50 KM. Ne znam koliko sada košta. Taj papir ti je najvažniji što se tiče naplate štete.
preludezalude
Posts: 5644
Joined: 07/03/2012 00:09

#497 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

Cijena gole karambolke u Motorex-u je 2150KM
Cijena karambolke u ovlastenom servisu je 2050KM a maske 1150KM. Predracun u ovlastenom servisu kosta 200KM
User avatar
Rockefeller
Posts: 7327
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#498 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Rockefeller »

E cuj predracun 200 maraka, jarane.
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#499 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by nivla »

predracun je dzaba, procjena nije
nekad je bila 50 sad je 200
preludezalude
Posts: 5644
Joined: 07/03/2012 00:09

#500 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

Rockefeller wrote: 27/04/2024 12:09 E cuj predracun 200 maraka, jarane.
Do vrijednosti dijelova 2000KM je 100KM
Od 2000KM do neke cifre ja 200KM. Od te neke trece cifre je 3% vrijednosti dijelova.
Meni nema logike ali je tako.
Post Reply