Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#51 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by muha_sa »

madner wrote:Sa vecom platom idu i veci rashodi. Ne voza se vise sugavi Golf star 10 godina nego preljepi Audi star tri i tako dalje. :D
Otvoreno tvrdim da se 4000 KM mogu potrositi svaki mjesec :D

BiH != Sarajevo.
jebo me svak ako ne mogu potrošit 20 000 :lol:
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#52 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by madner »

Ma dobro, sa malo treninga i planiranja sigurno bi se i to moglo.

Sto bi jedan moj jaran rekao, jebo mjesec kada ne odes u New York na cheesecake i shopping. :D
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#53 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by prezimenko »

Dobar zivot je subjektivna stvar neko je sretan sa par stoja nekom milion nije dovoljan. Naracno da je razlika da li u Sarajevu zivite ili negdje vani.

U sustini zavisi od okruzenja. Prvo je potrevno definisati "dobar" zivot. Meni je to:
1. Imati svoj stan - 1000 KM mjesecno kredit za stan u Sarajevu?
2. Imati auto i dovoljno para za odrzavanje - circa 200 KM mjesecno
3. Otici jednom godisnje na more - ? 1000 KM ? - porodica ili pojedinac ? circa 100 KM mjesecno
4. Imati mobitel bar 1-2 generacije stariji od trenutnog i mijenjati ga - circa 50 KM mjesecno
5. Moci otici bar jednom sedmicno jesti u restoran - circa 50 KM mjesecno
6. Zivjeti bez kredita i minusa
7. Da na kraju mjeseca ostane nesto ustedjevine da pruzi sigurnost - circa 100 KM mjesecno
8. Imati dvoje djece i da i oni fino zive - 600-1000 KM mjesecno zavisno od dobi
9. Placati rezije - circa 200 KM
10. Hrana i ostali troskovi- ?

U sustini sve sto su ljudi u komunizmu imali :) Samo je potrebno izracunati koliko ove stvari kostaju al vjerovatno ispadne oko 3000+ KM

Vani su standardi malo drugaciji:
1. Svoj stan rijetko ko ima i porezi su visoki za stanove tako da je upitno da li se i isplati imati stan vs rentati
2. Ono sa cime se kurc* je sto vise putovati po svijetu i obicno se sa tim hvale - sto dalje i ekzoticno to bolje
3. Mobitel je totalno nevazan koji imas
4. Auto imaju samo oni kojima treba jer je prevoz odlican te se cesce odlucuju za rent-a-car kad im treba ili car sharing
5. Vecina ih ima X hiljada na stednom racunu za stare dane
6. Vecinu plate trose na restorane jer niko ne kuha/jede kod kuce
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#54 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Truba »

živio sam ja u manjem mjestu gdje su me režije dolazile 120
grijanje besplatno jer sakupiš drva u šumi :D
i onda su mi otišli tabani kad nema busa valjalo je pješačiti 4 km do trole :lol:
a kad ima svaki član auto onda je bolje sve prodati i u titovu u podstanare isplatnije je

kad pričamo o 2000 jel to 2000 plus krediti i rate za cipele tablete mobitele registracije ili minus :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#55 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Tesla10 »

Sve je super ali u SFRJ nije bio komunizam. Kod nas komunizam ne može da uspije. Možda za jedno 1000 godina, ali sad ne.

Što se tiče života u našoj domovini potrebno je oko 500-600 maraka za dobar život.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66228
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#56 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by _BataZiv_0809 »

Gdje mislite zivjeti?

Ovdje mnogi pisu cifre za Sarajevo.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#57 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Tomahawk11 »

Nista plus, minus, pricamo o zivotu osobe koja ima rijesena osnovna egzistenciona pitanja.
2000 da trosis na hranu, pice, izlaske, garderobu, mjesecne troskove, putovanja....nekim normalnim upravljanjem svog budzeta covjek moze normalno zivjeti.
asumir
Posts: 19
Joined: 09/06/2015 10:55

#58 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by asumir »

Tesla10 wrote:Sve je super ali u SFRJ nije bio komunizam. Kod nas komunizam ne može da uspije. Možda za jedno 1000 godina, ali sad ne.

Što se tiče života u našoj domovini potrebno je oko 500-600 maraka za dobar život.
jes ako imas 18 godina i roditelji van ove cifre placaju sve ostalo. :skoljka:
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#59 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Tesla10 »

asumir wrote:
Tesla10 wrote:Sve je super ali u SFRJ nije bio komunizam. Kod nas komunizam ne može da uspije. Možda za jedno 1000 godina, ali sad ne.

Što se tiče života u našoj domovini potrebno je oko 500-600 maraka za dobar život.
jes ako imas 18 godina i roditelji van ove cifre placaju sve ostalo. :skoljka:
Nije tačno :) .
asumir
Posts: 19
Joined: 09/06/2015 10:55

#60 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by asumir »

Tesla10 wrote: jes ako imas 18 godina i roditelji van ove cifre placaju sve ostalo. :skoljka:
Nije tačno :) .[/quote]
slazem se. :D
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#61 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by MrShadow »

ilkbahar wrote:pa realno minimum 3000 KM za dvije osobe i to pod uslovom da su stambeno obezbjedjeni i da ne moraju u podstanare. Pa skontaj samo rezija zimi ti dodje 500 sa grijanjem, mjesecno za hranu 500 KM i jos plus na to svaki dan barem po cvaja za hljeb, mlijeko , cigare to ti je jos 600 stoja minimum, znaci dosli smo do cifre od 1100 KM, eh idemo dalje, treba ti za benzin sigurno 500 Km,a pa racunaj odmah tu i troskove registracija vozila i jos sitni popravci na automobilu. Znaci tu ti je jos bar 600-700 KM(hajd nije registracija svaki mjesec al imas druge troskove oko auta).
Pa onda svakodnevni trosak dorucka na poslu (ako imas platu znaci da radis, a to znaci da nesto moras ipojesti u toku radnog vremena). eto nek je to cenera dnevno to je 300 KM. Eto to ti je skoro 2000 KM
Pa gdje je onda gardaroba, sminka, kozmetika. Kad sve to lijepo sracunas za putovanja, derneke, hodanje ti ne ostane nista, jedino ako ustedis na ovim gore prilicno neophodnim stvarima. A jos ako hoces da kome prituris od familije, ma nidze te ni sa tri milje!
Druze nemoj se ljutiti, ali ti nisi normalan. 500 Km mjesecno za gorivo, na sta jbt ? Neka imas auto koje prosjecno trosi 7 litara i neka mjesecno prelazis 1500 Km to ti je 220 Km mjesecno na gorivo. Ja imam familiju van sarajeva kojoj idem svaki vikend u posjetu i svaki vikend predjem 250 Km u oba pravca, svaki dan se vozam po gradu, odem na posao, obavim sto mi treba i mjesecno ne predjem 1500 Km.
Za 5 Km se sasvim fino moze jesti na poslu, za 10 dobijes vec 2 obroka.

S 3 000 moze fino zivjeti porodica s jednim djetetom, da se ne pate i da svake godine ustede za ljetovanje i zimovanje.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#62 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Tesla10 »

asumir wrote:
Tesla10 wrote: jes ako imas 18 godina i roditelji van ove cifre placaju sve ostalo. :skoljka:
Nije tačno :) .
slazem se. :D[/quote]

Šta uradi crni gavrane, gavrane?!
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#63 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by S4mpion »

7 notifikacija!!! :mrgreen:
bhnapoleon1 wrote:
Tesko kuci u koju ta udje :D, jbt ljudi prehranjuju porodice sa 500-600 maraka. Je li barem kakav avion da je se isplati odrzavat.
Naspram mene je prosjek strogi. :mrgreen: A i da je avion, ima puno ljepših, još domaćice.

Kuhat-ne zna.
Čistit-ne zna.
Uštedit-ne zna.

Njeno je samo da bude lijepa i da nekako pokuša opstat sa 1600KM i maminim džeparcem. :mrgreen:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#64 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by JThomas »

da ipak ne miješamo opstanak i preseravanje :mrgreen:

pitanje je teško, jer šta je kome dobro...para čovjek može potrošiti koliko god hoće i ima. neko je dobro napisao, u nekim segmentima ovdje dobrog života nema koliko god si spreman platiti. a neke su stvari opet mnogo jefitinije nego vani i kad se uzme prosjek plata u obzir.

al' najbitnije je na šta je ko navikao. kad se neko navikne na harčenje i preseravanje, on će biti spreman ne da prevari, već da kolje zubima da bi zadržao taj nivo života.
nellismo
Posts: 214
Joined: 08/10/2014 18:17

#65 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by nellismo »

sadie_forever wrote:
mk ultra wrote:Definiši lijep život
da se ne mucis,da mozes prilicno cesto izaci negdje ,da ne gledas na neke mizerne stvari dal imas "para" za to
2.-2,5 sa izlascima, bez 1,5kKM
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#66 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by muminovic »

ako nemas kredit, imas stan, auto i porodicu, dovoljno je 2000 KM za 4 clana, sasvim ok.
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#67 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by SSemir »

ilkbahar wrote:
SSemir wrote:
sadie_forever wrote:Kolika plata po vasem misljenju treba da bude da bi 2 ljudi zivjeli lijepo`? mislim ukupna primjanja za 2 osobe
kakav lijep zivot? poenta nedostatka zivota u bosni je u tome da koliko god imas, idalje ces imati nekvalitetan zivot. eto da porodica ima ukupna primanja 3500 KM, to opet nije dovoljno da dijete svoje upises u neku skupu privatnu osnovnu skolu vec mora da ide i da se patim sa nasim korumpiranim provesorima, losim obrazovnim sistemom, neuslovnim ucionicama.
imas primanja od 3500 KM i opet moras dijete i sebe odvesti u dom zdravlja na lijecenje kod nestrucnih doktora, u hitnu u kojoj ti kazu "idi prvo u dezurnoj apoteci kupi sebi infuziju mi nemamo", lose stanje u bolnicama, nedostatak kvalitetnih doktora.
imas primanja od 3500 KM i bojis se hoce li ti neko na ulici zapalit auto, ukrasti radio, izbusiti gume, presresti te u tramvaju...zato sto se to svakodnevno desava..
ne mozes dijete upisati u neki zdrav sportski klub bez obzira koliko para imao.
ceste lose, konstantno forsiranje medjunacionalne mrznje, korumpiranost u svim sferama zivota, neorganizovanost..
niske plate ssu samo jedan od problema zivota u bosni. i to jedan od problema koji ti mozes rijesiti relativno lako..
Sve probleme koje si nabrojao, posebno sto se tice korumpiranosti profesora kao i kriminala na ulicama Sarajeva su samo posljedica neimastine. Naravno da su profesori po skolama korumpirani kad su im plate jadne, isto je i sa doktorima.
U bih treba iz temelja promjeniti ekonomkli sistem i mnoge bi se stvari poslozile, ali za.pocetak neophodno.je da troglava azdaha prrstane krasti!
Kad bi omladina.imala kakav takav posao ne bi ko muhe bez glave jurcali glavnim ulicama i ubijali ljude i odavali se kriminalu.
znam, slazem se. ne optuzujem nikoga niti govorim ko je kriv i zbog cega je tako. govorim da nam je to svakodnevnica, da nam je to okruzenje i sredina u kojoj smo osudjeni da gradimo zivot. i zadugo se ove stvari nece rijesit
nellismo
Posts: 214
Joined: 08/10/2014 18:17

#68 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by nellismo »

prezimenko wrote:Ja i zena(i auto koji kosta kao i clan porodice) u Sarajevu imali 2700 KM i svoj smjestaj, nismo se pretjerano rasipali i na kraju mjeseca ostanemo uvijek na 0.
Ovo nije dobar zivot jer nemas para za elektorniku, izlete po svijetu i sl. svaka preregistracija auta i zamijena guma ili bilo koji problem te financijski dobro pogodi jer nemas ustedjevine ili buffer - meni to nije dobar zivot.

Sad zivim vani imam puno puno vecu platu ali je servis/usluga je puno skuplja. Stvari koje su mi u Sarajevu bile dostupne sada nisu a koje mi tamo nisu sada jesu - zato dijaspora obozava doci u BiH jer tu moze nadoknaditi sve sto si vani ne moze priustiti.
Ovo je doduse sa jednom platom vidjeti cemo sa dvije.
Pa šta si radio, kafana, kocka, krediti?

Mada i zavisi kako je čovjek naučio da živi.
Moj primjer, ja u kreditu žena ne radi. plata minimum :)
u isom mjesecu žena se zaposli a ja vratim zadnju ratu. primanja x4. dva mjeseca nisam od svoje plate marke uzeo. sad se već više troši ali uvjek fin dio ostane za ušteđevine
lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#69 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by lajkujMe »

Realno? Ne trebaju ti pare neg


2-3 dobre veze ozbiljno vam kazem, s vezama dobices sve sto trebas.

1 ti treba za posao da se uhljebis i tako dobijes dobru platu bez frke od sefova

2 ti treba za zdravstvo ako imas vezu, red ne postoji, najbolji doktor te pregleda, lijekove dobijes iz bolnice, nema stvari kao "ne radi CT".

3. Veza za opcenito, za muriju, za administrativne stvari i tako to

S ovim garantovano imas vrlo dobar i sretan zivot.
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#70 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by SSemir »

prezimenko wrote:Ja i zena(i auto koji kosta kao i clan porodice) u Sarajevu imali 2700 KM i svoj smjestaj, nismo se pretjerano rasipali i na kraju mjeseca ostanemo uvijek na 0.
Ovo nije dobar zivot jer nemas para za elektorniku, izlete po svijetu i sl. svaka preregistracija auta i zamijena guma ili bilo koji problem te financijski dobro pogodi jer nemas ustedjevine ili buffer - meni to nije dobar zivot.

Sad zivim vani imam puno puno vecu platu ali je servis/usluga je puno skuplja. Stvari koje su mi u Sarajevu bile dostupne sada nisu a koje mi tamo nisu sada jesu - zato dijaspora obozava doci u BiH jer tu moze nadoknaditi sve sto si vani ne moze priustiti.
Ovo je doduse sa jednom platom vidjeti cemo sa dvije.
to je to. ovo sma ja i pokusavao reci u prethodnom postu
franceska
Posts: 320
Joined: 22/08/2008 20:05

#71 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by franceska »

Jimmy McNulty wrote:I te famozne 2000 koje po mnogima ovdje nisu ni dovoljne, u ovoj državi ima privilegiju možda 2-5 % ljudi u vrh glave da zaradi, 5% tajkuna ćemo zanemariti, i ja se sad fakat pitam kako živi 80-90 % ljudi u ovoj državi.

Ako se osrvnem samo na svoj komšiluk, i to bliži mogu naći u svojoj ulici makar 10 porodica koji bi ubili da im mjesečna primanja izađu na 1000 pa opet žive... bijeda smo fakat.
Pa nas 80-90% samo životari :wink:

Mislim da je 2.000 KM neki minimum sa kojim dvoje ljudi mogu imati normalan život, da ne brinu svaki mjesec da li će imati platiti struju, ili popiti kafu.

Za porodice s djecom, taj iznos je naravno veći.

Eh sad, druga je stvar što većina nas MORA nekako da preživi s mizernim primanjima, koja se kreću od 400KM pa do tih famoznih 1.000KM koje su ništa, a opet većini nedotižne.

Žalosno :sad:
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#72 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Njanjavi »

madner wrote:Sa vecom platom idu i veci rashodi. Ne voza se vise sugavi Golf star 10 godina nego preljepi Audi star tri i tako dalje. :D
Otvoreno tvrdim da se 4000 KM mogu potrositi svaki mjesec :D

BiH != Sarajevo.
Jel se ti trudis bit ovako antipatican i odvratan, il ti to dodje fakat prirodno :)
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#73 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by KENJAC »

Sta kokuz moze smislit , lokomotiva ne moze povuc ! Citam ove cifre , pa rekoh , zajebo sam se , ovo je zeneva.klix. com portal.
Voltriz
Posts: 155
Joined: 02/11/2012 16:50

#74 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Voltriz »

KENJAC wrote:Sta kokuz moze smislit , lokomotiva ne moze povuc ! Citam ove cifre , pa rekoh , zajebo sam se , ovo je zeneva.klix. com portal.
:thumbup: kakve glave ovdje pisu za nepovjerovat.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#75 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Ci-Nick »

Zimski mjeseci od 2500 do 3000 a ljetni kad dolazi odmor, registracija, kasko,... od 5000 do 7000.
Tako bar ja trošim na 4 osobe,... naravno u svom stanu i bez kredita.
Post Reply