PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
ferratilis
Posts: 7293
Joined: 25/11/2013 16:48

#8551 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by ferratilis »

Ima li iko ovdje da je nesto kupio preko Amazona, a da nije morao platiti ogroman shipping cost? Cisto me zanima, jer za svaki proizvod koji sam gledao, shipping je preko $50
User avatar
Averus
Posts: 20369
Joined: 13/02/2008 17:07

#8552 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

relevantan wrote:
hekaton wrote:jel kupovao neko NAS storage...kakve su preporuke za pik
Pik ili negdje drugo je nebitno, gledaj da je novo i da ima garanciju koju možeš na internetu provjeriti za svaki model. Što se tiče brendova, imaš dvije konkretne opcije: Synology ili Qnap. Ove igračke tipa WD Mycloud i slično prekriži jer to je sve osim NAS server. Ja godinama već koristim Synology kući i prezadovoljan sam. NAS-ovi inače ne dolaze sa diskovima, tako da moraš uračunati taj trošak pogotovo ako uzmeš model za više diskova.
Na ovo bih dodao i da, ako uzmeš Synology, ne uzimaš onaj sa Intel Atom procesorom jer ima probleme tipa "spalila se ploča moraš vaditi podatke kroz linux"

Sve ostalo oko Synologyja :thumbup:






Može li meni neko preporučiti dobar HDD ~2TB, da služi na duže staze?
User avatar
rolltroll
Posts: 181
Joined: 02/04/2013 16:36

#8553 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by rolltroll »

Averus wrote:Može li meni neko preporučiti dobar HDD ~2TB, da služi na duže staze?
od HDD jedino mogu preporučiti WD BLACK. Za moga života, ti me diskovi nikad nisu iznevjerili. Posljednji je vrtio 8 godina bez ijednog bad sectora, dakle i nakon 8 godina kao nov ostao. Sad sam uzeo novi disk, i prvi put sam se spustio stepenicu niže uzevši WD BLUE. Kako će se ponašati ne znam ali ne očekujem previše od istog, tako da ništa vrijedno neću spašavati na njemu. Inače WD Black je duplo skuplji od Blue tako da je to jedini razlog bio za odabir istog. Zbog toga što se tebi desilo, ja sve svoje bitne podatke spašavam na više uređaja, poput eksternog diska, raznih clouda itd. jer to su realne opasnosti za sve korisnike digitalnih podataka.
User avatar
dzeko1
Posts: 815
Joined: 18/09/2012 13:55

#8554 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by dzeko1 »

Ja koristim WD Green već dugo godina, na HDD Sentinelu mi javlja da je status diska "PERFECT", power on time je oko 1000 days, a piše da je ostalo još toliko otprilike, plus sam ga jedno vrijeme koristio čak i kao sistemski disk :D
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#8555 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Sarajevo1970 »

Uf sto volim kad sve stigne u jednom komadu :thumbup:
Image
Nije nit blizu high-end ali mislim ce rodjak biti prezadovoljan.
Narucen je i Kingston A400 SSD 240GB (neki €50), ali taj jos nije stigao.

Update-ujem njegov Athlon x2 sa 4GB i interni GPU na Phenom x4 955BK sa 16GB i GTX960 4GB
PSU je dobio od drugog rodjaka, coolermaster mwe bronze 550w koji bi (mislim) trebao biti dovoljno.

Poslali su i ovaj neki thermal grease HT-GY260, jeli ovo o.k. za CPU?
Image
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#8556 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Obična termalna pasta, ništa specijalno, uglavnom za navedfeni procesor blago preporučujem i neki aftermarket kuler.
Kod mene je na istom bio Hyper 212+ jer ga stock nije mogao ohladiti u loadu (odnosno da bi koliko toliko spustio temperature išao je do 6k obrtaja što je prebučno).
Kako god osjetiće razliku i s procesorom a pogotovo s više memorije i SSD.
Grafika za takvu konfu kao i napojna sasvim ok :thumbup:
User avatar
Averus
Posts: 20369
Joined: 13/02/2008 17:07

#8557 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Slažem se :)

Kod mene ni 212 + nije mogao ohladiti "kako treba"
taj procesor mi je znao ljeti i do 90 stepeni skočiti, pa sam radio one finte tipa kućni ventilator povalio pored kompa da bih šutao BF3 :lol:
User avatar
Averus
Posts: 20369
Joined: 13/02/2008 17:07

#8558 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

@rolltroll & @dzeko1 hvala i kontao sam uzeti WD black, ali eto reko' da se raspitam. Vidim i hitachi hvale...
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#8559 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Sarajevo1970 »

avaks wrote:Obična termalna pasta, ništa specijalno, uglavnom za navedfeni procesor blago preporučujem i neki aftermarket kuler.
Kod mene je na istom bio Hyper 212+ jer ga stock nije mogao ohladiti u loadu (odnosno da bi koliko toliko spustio temperature išao je do 6k obrtaja što je prebučno).
Kako god osjetiće razliku i s procesorom a pogotovo s više memorije i SSD.
Grafika za takvu konfu kao i napojna sasvim ok :thumbup:
Aftermarket cpu cooler je stiga prije sedmicu dana, nego ja zaboravio uslikati :P
Nije nesta posebno (neki kineski oem fabrikant) ali nadam se da je barem bolji od stock cpu cooler-a.
Image
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#8560 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Tiši je sigurno, a pretpostavljam i bolji, barem ima tih heat pipeova :D
A vidjećeš kada sve sklopiš, preporuka u kućištu odmah kablove da središ fino i obavezno naprijed jednu 120mm da ubacuje hladan zrak i nazad isto tako samo da izbacuje.
To je dodatnih 20ak KM a puno znači vjeruj :thumbup:
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#8561 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Sarajevo1970 »

avaks wrote:Tiši je sigurno, a pretpostavljam i bolji, barem ima tih heat pipeova :D
A vidjećeš kada sve sklopiš, preporuka u kućištu odmah kablove da središ fino i obavezno naprijed jednu 120mm da ubacuje hladan zrak i nazad isto tako samo da izbacuje.
To je dodatnih 20ak KM a puno znači vjeruj :thumbup:
Ma nije ovo neko kuciste sa prozorom pa da se vidi kako je sve fino organizovano :lol: Staro je Gateway kuciste ali cu probati sta mogu srediti.
Napred nece moci fan nikako, jedino ako polomim sve ove tray-ove, eh nazad bi vec mogao jedan dodatni fan. To cu bas vidjeti da uradim. :thumbup:

Evo kako izgleda unutra (slika sa google-a):
Image

Valjda ce biti nesta, i meni je ovo prvi put. ;) Ako me ubije struja, halalite :lol:
/edit
Sad mi ovo sve nesta suhveli. Post count: 666 :evil:
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#8562 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Katastrofa na pomolu, ali čut će se :mrgreen:
Ne što se spajanja tiče nego je kućište preloše, sva vrućina ode na napojnu a protok zraka nula.
Ne sređuju se kablovi samo zbog izgleda, fin protok zraka 5-10 stepeni obara svim komponentama a velika je razlika ako ti taj Phenom bude radio na 50 ili 55 u fulu jer će se na 60 gasiti zbog sebe :thumbup:

Uglavnom sretno, možda i ne budem u pravu ali sam par godina isti procesor koristio i što kaže kolega pri opterećenju zna biti zeznut :izet:
User avatar
l33t
Posts: 4329
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#8563 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by l33t »

Nema od tog kucista hajra :D
User avatar
Averus
Posts: 20369
Joined: 13/02/2008 17:07

#8564 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Samo pazi da ti zica ne dohvati kuciste, hoce spaliti diskove isl. :oops:
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#8565 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Sarajevo1970 »

Eh vala nekupovao mu jos i kuciste. Nek' se grije, manje ce drva trositi kad bude zima :lol:
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#8566 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

A nije problem što se grije, nego što će se brzo pregrijati pa gasiti.
Uglavnom vidjećeš stanje, pogotovo sad dok su vrućine ako mu ne bude frke onda valja, u suprotnom, do 50KM imaš MS kućišta svakojakih a bitno je samo da možeš kablove fino posložiti zbog protoka zraka i naprijed i nazad po jedan 12cm kuler barem (oni su do 10km oni obični) i da je napojna na dnu a ne gore pa da prema njoj sav vruć zrak ide i da ga kovitla oko procesora i memorije.

Znači nije neko ulaganje kada sve sabereš ali da znaš šta ti je činiti ako temperatura bude pravila probleme.
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#8567 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Sarajevo1970 »

avaks wrote:A nije problem što se grije, nego što će se brzo pregrijati pa gasiti.
Uglavnom vidjećeš stanje, pogotovo sad dok su vrućine ako mu ne bude frke onda valja, u suprotnom, do 50KM imaš MS kućišta svakojakih a bitno je samo da možeš kablove fino posložiti zbog protoka zraka i naprijed i nazad po jedan 12cm kuler barem (oni su do 10km oni obični) i da je napojna na dnu a ne gore pa da prema njoj sav vruć zrak ide i da ga kovitla oko procesora i memorije.

Znači nije neko ulaganje kada sve sabereš ali da znaš šta ti je činiti ako temperatura bude pravila probleme.
I to sto kazes.. Kad sam mogao kupiti ovih dijelova u vrijednosti neki 500KM, moze i to.
Koje bi kuciste/fans ti predlozio da neizgleda na kraju kao vanzemaljski brod? :lol:

Jedino sto kuciste bas mora imati je nekoliko USB-portova napred i audio jacks. Do max 100KM
User avatar
l33t
Posts: 4329
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#8568 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by l33t »

Sarajevo1970 wrote:
avaks wrote:A nije problem što se grije, nego što će se brzo pregrijati pa gasiti.
Uglavnom vidjećeš stanje, pogotovo sad dok su vrućine ako mu ne bude frke onda valja, u suprotnom, do 50KM imaš MS kućišta svakojakih a bitno je samo da možeš kablove fino posložiti zbog protoka zraka i naprijed i nazad po jedan 12cm kuler barem (oni su do 10km oni obični) i da je napojna na dnu a ne gore pa da prema njoj sav vruć zrak ide i da ga kovitla oko procesora i memorije.

Znači nije neko ulaganje kada sve sabereš ali da znaš šta ti je činiti ako temperatura bude pravila probleme.
I to sto kazes.. Kad sam mogao kupiti ovih dijelova u vrijednosti neki 500KM, moze i to.
Koje bi kuciste/fans ti predlozio da neizgleda na kraju kao vanzemaljski brod? :lol:

Jedino sto kuciste bas mora imati je nekoliko USB-portova napred i audio jacks. Do max 100KM
ima par stranica iza: vise forumasa uzelo https://www.plus.ba/bs/product/9076/kuc ... iste-usb30
kao i ja :D
iako mi je ovo isto lijepo i jeftinije https://www.plus.ba/bs/product/6321/ms- ... ng-kuciste
zadovoljan sa black widow, tiho je kuciste fakat
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#8569 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Sarajevo1970 wrote: Jedino sto kuciste bas mora imati je nekoliko USB-portova napred i audio jacks. Do max 100KM
Nešto ovako možda:
https://www.olx.ba/artikal/27696494/ms- ... g-kuciste/
https://ms-start.com/en/ms-falcon-pro-g ... -fans.aspx
Trebalo bi da zadovolji sve potrebe, 3 kulera ugrađena, ima mjesta za kablove, ima sve potrebne džekove i izgleda gamerski.

Uglavnom, možeš i na jeftiniju varijantu recimo:
https://www.olx.ba/artikal/29202444/kuc ... napajanja/
https://ms-start.com/ms-ranger-ii-midi- ... ciste.aspx
I još 2 kulera 12ke kupiš pa ugradiš (5-6KM su ovi najobičniji a odradiće posao)
relevantan
Posts: 777
Joined: 08/10/2011 22:30

#8570 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by relevantan »

Složio bih se sa avaksom za ovo MS FALCON PRO kućište. Za 76,5 KM, kvalitetnije kućište u Bosni naći nećeš.

Nego gledam ovo gore Gateway kućište sa slike i ne znam šta da napišem :D Pokušavam da zamislim ovaj 125W TDP procesor u njemu u ovim ljetnim danima i naum mi pada Čola sa pjesmom Gori Vatra :D
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#8571 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Sarajevo1970 »

Onaj MS-I PRO black widow bas izgleda super :thumbup:
Image

Sve ono ostalo izgleda kao spaceship ili tako nesta ;)
relevantan wrote: i naum mi pada Čola sa pjesmom Gori Vatra :D
:lol: :lol: :lol:
Last edited by Sarajevo1970 on 17/08/2018 19:43, edited 2 times in total.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#8572 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Ma black widow mjera, mada je malo preko budžeta, ali nećeš ni š njim ofulat' :thumbup:
Možda i ja sebi kupim, elegantno i mislim da je best buy u tom cjenovnom rangu :izet:
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#8573 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Sarajevo1970 »

Brzo pitanje svima,

Kad ce CPU i CPU cooler sastavu sa onom pastom, jel' se mora ista cekati dos upalis PC?
User avatar
Maharadza
Posts: 16728
Joined: 30/01/2013 15:13

#8574 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

avaks wrote:Ma black widow mjera, mada je malo preko budžeta, ali nećeš ni š njim ofulat' :thumbup:
Možda i ja sebi kupim, elegantno i mislim da je best buy u tom cjenovnom rangu :izet:
Potpis, uzeo ga još prije par mjeseci u next.ba i ubrzo nakon toga još dvojica havera nakon što su vidjeli šta sve nudi za 100-njak KM! :thumbup:

A next.ba (kimtec) svakako provjerena radnja! :thumbup:
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#8575 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Sarajevo1970 »

Maharadza wrote:
avaks wrote:Ma black widow mjera, mada je malo preko budžeta, ali nećeš ni š njim ofulat' :thumbup:
Možda i ja sebi kupim, elegantno i mislim da je best buy u tom cjenovnom rangu :izet:
Potpis, uzeo ga još prije par mjeseci u next.ba i ubrzo nakon toga još dvojica havera nakon što su vidjeli šta sve nudi za 100-njak KM! :thumbup:

A next.ba (kimtec) svakako provjerena radnja! :thumbup:
Ja sutra idem na godisnji odmor ali cu otici kad se vratim da vidim mogu li dobiti neki popust ako kupim 2 komada ;)
Post Reply