Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#17726 Re: Danasnji "feminizam"

Post by broj dva »

Pa ko tjera te podtlačene žene u domaćinstvo ?
Dajte ljudi malo realnosti. Recimo da prosječna domaćica ima stan od 100 kvm i 2 djece i debila za čovjeka koji ne zna skuhat i tanjir oprat.
Koliko je tu dnevno posla ? Je li se prozori i podovi peru svaki dan ? Je li se usisava i poprašnjava svaki dan ? Roba se pere na ruke šta li ?
I na kraju šta je sa vlastitim izborom odrasli ljudi, je'l one neće da budu donaćice ali ih debili koje su odabrali natjeraju ili šta ? Kolilo je vas na forumu domaćica i ako ste već domaćica, zašto ste domaćica ?
Malo više vlastite odgovornosti, malo manje kukanja.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1202
Joined: 27/10/2021 22:23

#17727 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ljubicasti limun »

Sto se tice danasnjeg feminizma. Nemogu citati cijelu temu, vjerovatno je ovo vec neko spomenuo. Ali nisu toliko problem muskarci, vec zene. Veliki broj zena je preuzeo iskrivljeni narativ da je feminizam u biti sistem da se ustolici matrijarhat. U biti izjednacavaju zensku pobunu protiv recimo mizoginije sa muskim pravom na mizoginiju. Primjerice, ako se pobunis protiv ocitih mizoginih, sekstistickih izjava, upakovanih u prostacke, opceprihvatljive, sale, spustanja, itd., neke zene ce se snebivati i stati na stranu muskarca jer one, eto, zele mir i da se svi slazu, a to su samo sale, zaboga, itd. Ovo je banalan primjer, ali cini osnovu puno toga. Plus, vec opjevana zenska internalizirana mizoginija i animozitet nekih zena prema feminizmu jer feminizam trazi od zene zrelost i odgovornost za svoj zivot dok te neke zene smatraju da im feminizam zeli oduzeti "lagodnost" zivota u kojem se musko brine za njih, itd.

Ne znam gdje se desio taj kratki spoj da su prije svega zena tako nakaradno shvatile bit feminizma i da ne shvataju da im je feminizam omogucio i da imaju svoj novac, da mogu glasati, nasljedjivati, dobijati skrbnistvo nad djecom, bolju zdravstvnenu skrb, porodiljno, pa i to da mogu biti domacice, no da ne moraju.
Mene je sram kad cujem i citam stvove nekih zena, cak i obrazovanih, forum je recimo dobar lakmus papir po pitanju zenske svijesti na nasim prostorima, nekad zna biti porazno kad procitas njihove stavove o nekim stvarima. Zao mi je sto su nasjele na ovaj gore pomenuti narativ o feminizmu kao demonskoj stvari.

Mislim, o ovom se moze pisati danima, ja i jesam, kompleksna je podloga dobrovoljne zenske submisivnosti patrijarhatu, no dobra je stvar sto zaista sve vise muskaraca shvata potrebu i korist borbe za zenska prava, ne samo zbog etickih razloga, vec sasvim razumskih i prozaicnih poput ekonomskih.
Mozda se onda i ova zene povedu za muskarcima i pocnu mijenjati stav.
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#17728 Re: Danasnji "feminizam"

Post by FunkyzeitGames »

ljubicasti limun wrote: 30/10/2021 11:34 Domacica je jedno od najtezih i najnezahvalnijih zanimanja. Neplaceno, nevidljivo, a izmrcvari zenu tokom zivota do neprepoznatljivosti. I kad zena radi vani kao cistacica, to se i vidi i plati, dok kad zena cisti, pere, kuha kod kuce, to se ne vidi i rijetko joj se ko zahvali. To se uzima zdravo za gotovo, kao nesto sto zena mora i ako to ne radi kako neko misli da treba, onda joj se jos i broji i prigovara. Mislim, ok prati, kuhati, cistiti za sobom, ok i za djecom dok su mala, ali zasto i za odraslim muskarcem i opcenito drugim odraslim osobama? Domacica je u biti sluskinja kojoj je dat prihvatljiv drustveni status. Nadam se da jednom i Bosna, nekad za 50ak godina, uopce poceti razmisljati da se njen rad i pocne placati, uz staz i zdrv. osiguranje, a da ce se zene koje rade puno radno vrijeme i preuzimaju sve ili vecinu kucanskih poslova opametiti i inzistirati da njihova ravnomjerna podjela bude pravilo, a ne izuzetak.
Najsretnije žene koje poznajem su domaćice. Istina, domaćice sa sposobnim muževima koji znaju da priušte solidan standard kući. Najmizernije žene koje poznajem su pravnice/advokatice koje furaju taj neki "girl power" i odbijaju da razgovaraju sa likovima koji zarađuju imalo manje od njih. Takve se sa 35 udaju za neki "plan B" i nikada ne mogu da se riješe odjećaja da su mogle bolje iako realno nisu. Moderni feminizam i njegove mantre su najveća zamka za žene jer ih ubjeđuju da je nešto čemu prirodno teže znak slabosti, robovski podređenog položaja i sličnih ponižavajučih statusa. To bi bilo kao kad bi se likovi žalili da su samo podređeni bankomati, fizikaneri i donori sperme u braku, a nisu. Barem ne ako, ne razmišljajući samo donjom glavom, izaberu normalno i odgojeno žensko za bračnog partnera.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1202
Joined: 27/10/2021 22:23

#17729 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ljubicasti limun »

broj dva wrote: 30/10/2021 11:44 Pa ko tjera te podtlačene žene u domaćinstvo ?
Dajte ljudi malo realnosti. Recimo da prosječna domaćica ima stan od 100 kvm i 2 djece i debila za čovjeka koji ne zna skuhat i tanjir oprat.
Koliko je tu dnevno posla ? Je li se prozori i podovi peru svaki dan ? Je li se usisava i poprašnjava svaki dan ? Roba se pere na ruke šta li ?
I na kraju šta je sa vlastitim izborom odrasli ljudi, je'l one neće da budu donaćice ali ih debili koje su odabrali natjeraju ili šta ? Kolilo je vas na forumu domaćica i ako ste već domaćica, zašto ste domaćica ?
Malo više vlastite odgovornosti, malo manje kukanja.
Hajde ti preuzmi na, eto nek bude samo mjesec dana, SVE kucanske poslve od, pretpostavljam mame, sestre, zenu ne mislim da imas, ali bas sve i budi konsekventan, pa se onda vrati na forum i prozbori koju. Da ti sam provjeris koliko je to posla. Plus, sav novac, trosi na kucanske potrepstine, vrlo malo na sebe, a ako ne radis, moli od babe, mame ili eto i zene, ako ne ipak imas. A dotad ziv bio nemoj se provaljivati.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1202
Joined: 27/10/2021 22:23

#17730 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ljubicasti limun »

FunkyzeitGames wrote: 30/10/2021 11:53
ljubicasti limun wrote: 30/10/2021 11:34 Domacica je jedno od najtezih i najnezahvalnijih zanimanja. Neplaceno, nevidljivo, a izmrcvari zenu tokom zivota do neprepoznatljivosti. I kad zena radi vani kao cistacica, to se i vidi i plati, dok kad zena cisti, pere, kuha kod kuce, to se ne vidi i rijetko joj se ko zahvali. To se uzima zdravo za gotovo, kao nesto sto zena mora i ako to ne radi kako neko misli da treba, onda joj se jos i broji i prigovara. Mislim, ok prati, kuhati, cistiti za sobom, ok i za djecom dok su mala, ali zasto i za odraslim muskarcem i opcenito drugim odraslim osobama? Domacica je u biti sluskinja kojoj je dat prihvatljiv drustveni status. Nadam se da jednom i Bosna, nekad za 50ak godina, uopce poceti razmisljati da se njen rad i pocne placati, uz staz i zdrv. osiguranje, a da ce se zene koje rade puno radno vrijeme i preuzimaju sve ili vecinu kucanskih poslova opametiti i inzistirati da njihova ravnomjerna podjela bude pravilo, a ne izuzetak.
Najsretnije žene koje poznajem su domaćice. Istina, domaćice sa sposobnim muževima koji znaju da priušte solidan standard kući. Najmizernije žene koje poznajem su pravnice/advokatice koje furaju taj neki "girl power" i odbijaju da razgovaraju sa likovima koji zarađuju imalo manje od njih. Takve se sa 35 udaju za neki "plan B" i nikada ne mogu da se riješe odjećaja da su mogle bolje iako realno nisu. Moderni feminizam i njegove mantre su najveća zamka za žene jer ih ubjeđuju da je nešto čemu prirodno teže znak slabosti, robovski podređenog položaja i sličnih ponižavajučih statusa. To bi bilo kao kad bi se likovi žalili da su samo podređeni bankomati, fizikaneri i donori sperme u braku, a nisu. Barem ne ako, ne razmišljajući samo donjom glavom, izaberu normalno i odgojeno žensko za bračnog partnera.
Haj vala, sretno ti s tim stavom u ovaj vakat. :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50453
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#17731 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

broj dva wrote: 30/10/2021 11:44 Pa ko tjera te podtlačene žene u domaćinstvo ?
Dajte ljudi malo realnosti. Recimo da prosječna domaćica ima stan od 100 kvm i 2 djece i debila za čovjeka koji ne zna skuhat i tanjir oprat.
Koliko je tu dnevno posla ? Je li se prozori i podovi peru svaki dan ? Je li se usisava i poprašnjava svaki dan ? Roba se pere na ruke šta li ?
I na kraju šta je sa vlastitim izborom odrasli ljudi, je'l one neće da budu donaćice ali ih debili koje su odabrali natjeraju ili šta ? Kolilo je vas na forumu domaćica i ako ste već domaćica, zašto ste domaćica ?
Malo više vlastite odgovornosti, malo manje kukanja.
Hajmo ispocetka.
Podi od vlastite porodice. Da li ti je mama jos ziva? Pitaj je ova pitanja.
Da li imas zenu? Koji je raspored kod vas?
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#17732 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dystopia »

Najviše volim žene koje ponosno za sebe tvrde da nisu feministice.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#17733 Re: Danasnji "feminizam"

Post by broj dva »

Bloo wrote: 30/10/2021 11:59
broj dva wrote: 30/10/2021 11:44 Pa ko tjera te podtlačene žene u domaćinstvo ?
Dajte ljudi malo realnosti. Recimo da prosječna domaćica ima stan od 100 kvm i 2 djece i debila za čovjeka koji ne zna skuhat i tanjir oprat.
Koliko je tu dnevno posla ? Je li se prozori i podovi peru svaki dan ? Je li se usisava i poprašnjava svaki dan ? Roba se pere na ruke šta li ?
I na kraju šta je sa vlastitim izborom odrasli ljudi, je'l one neće da budu donaćice ali ih debili koje su odabrali natjeraju ili šta ? Kolilo je vas na forumu domaćica i ako ste već domaćica, zašto ste domaćica ?
Malo više vlastite odgovornosti, malo manje kukanja.
Hajmo ispocetka.
Podi od vlastite porodice. Da li ti je mama jos ziva? Pitaj je ova pitanja.
Da li imas zenu? Koji je raspored kod vas?
Nisam dovoljno inteligentan da polazim od drugih pa uvjek pođem od sebe. Stara je bila privatnica, radila 10-12 sati dnevno, stari učitelj u srednjoj. Do rata nisam znao da mama zna kuhat jer je uvjek tata kuho. I sude prao, i usisavo i zadaće sa djecom radio i kolica guro i...a sve to bez da mu je iko reko da je feminista (ili papučar) Doduše to moža ima više veze sa njegovim boksanjem i vidno napuhanim mišićima (sad je 77 god. i dalje su tu) nego sa odobravanjem i razumjevanjem čaršije.
Domaćice cjenim, pogotovo ako je to lični izbor a ne stvar okolnosti i prisile ali nemojmo pretjerivati, taj posao se da fino radit bez da padaš sa noga
Imao sam ženu ali bolje sretno stavljen nego nesretno oženjem. I dvoje djece. Elem sam više radio od nje i više čistio od nje. Nisam tražio medalje i priznanja, sebi sam čistio, sebi sam kuho.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50453
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#17734 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

broj dva wrote: 30/10/2021 14:27 Elem sam više radio od nje i više čistio od nje. Nisam tražio medalje i priznanja, sebi sam čistio, sebi sam kuho.
A njoj i djeci? Ili skuhas sebi, a oni gledaju dok jedes? :mrgreen:
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#17735 Re: Danasnji "feminizam"

Post by broj dva »

Bloo wrote: 30/10/2021 16:07
broj dva wrote: 30/10/2021 14:27 Elem sam više radio od nje i više čistio od nje. Nisam tražio medalje i priznanja, sebi sam čistio, sebi sam kuho.
A njoj i djeci? Ili skuhas sebi, a oni gledaju dok jedes? :mrgreen:
Staviš 1 ili 4 bataka, 2 cm ili 5 cm radijus paste, 2 ili 4 dl paradajz sosa, pola kila ili kilo kromprite za ogulit, ispadne isto ako već imaš namirnice i ako već prljaš lonce. Ali ti to znaš i od prije tako za ne znam zašto pitati.
User avatar
madner
Posts: 56769
Joined: 09/08/2004 16:35

#17736 Re: Danasnji "feminizam"

Post by madner »

Muskarci su bili velikodusni kada su nizim kastama dozvolili ista prava.

Sada se to vraca, napad na temljene vrijednosti civilizacije se vodi kroz danasnji feminizam.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1202
Joined: 27/10/2021 22:23

#17737 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ljubicasti limun »

madner wrote: 30/10/2021 17:28 Muskarci su bili velikodusni kada su nizim kastama dozvolili ista prava.

Sada se to vraca, napad na temljene vrijednosti civilizacije se vodi kroz danasnji feminizam.
:lol:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#17738 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

Feministice se izborile za pravo žena da ih muškarci ne mlate u 4 zida, nego u kavezu, uz publiku i aplauz:

Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#17739 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

https://www.index.hr/vijesti/clanak/upo ... 14795.aspx

Upoznajte feministice koje pokušavaju spasiti Katoličku crkvu
ULRIKE KNOBBE, 65-godišnja vjernica koja redovito odlazi u crkvu, nikada o sebi nije razmišljala kao o feministici. "Čak sam dugo bila i protiv feministica", kaže ona sa širokim osmijehom.

Pa, ipak, danas Ulrike s mikrofonom u ruci nosi transparent koji poziva na ravnopravnost spolova, i to na skupu uglavnom sjedokosih žena koje punim plućima pjevaju u znak protesta. Prosvjednice drže natpise sa sloganima kao što su "Ista dostojanstva, ista prava", "Žene, što čekate?" i "Za crkvu sa ženama", piše CNN.
Maria 2.0 - katolički ženski pokret koji poziva na jednakost

Mnoge nose ružičaste kartonske križeve i gotovo sve imaju maske u duginim bojama. Jedna žena odjevena je kao klaun i ispušta mlazove velikih mjehurića u zrak. Ove demonstracije u njemačkom katedralnom gradu Fuldi organizirala je Maria 2.0 - katolički ženski pokret koji poziva na jednakost i radikalnu obnovu crkve.

Ovaj novi pokret ima više od 65 podružnica diljem zemlje. Njegovi ciljevi uključuju ređenje žena, priznavanje LGBTQ odnosa, ukidanje obveznog celibata za pripadnike klera i odgovarajuće istrage navoda o seksualnom nasilju.

Pokret je prije dvije godine osnovala šačica žena u Münsteru u sjevernoj Njemačkoj, nakon skandala sa seksualnim zlostavljanjem koji su potresli zemlju i narušili povjerenje katoličkih vjernika, kojih je više od 22 milijuna. "Ljudi su bili jako ljutiti", kaže Angelika Fromm, 70-godišnja članica Marije 2.0, te dodaje: "I mnogo ih je zbog toga napustilo crkvu."
Pedofilski skandali ubrzali su osipanje crkve

Ona je jedna od otprilike 200 demonstrantica koje su se u rujnu okupile u Fuldi, jureći po slikovitom gradu u svom mobilnom skuteru i dijeleći zviždaljke i letke. Bio je to treći prosvjed ovog pokreta u ovom gradu. Prosvjednice su krivudale po popločanim ulicama do veličanstvene katedrale u kojoj su se deseci biskupa iz cijele zemlje okupili na sastanku Njemačke biskupske konferencije. Tijekom trodnevnog događaja brojni svećenici s prepoznatljivim ovratnicima pristigli su u grad, kao što su to činili stoljećima.

U katoličkom svijetu njemački ogranak jedan je od najbogatijih i najmoćnijih. Godišnje zarađuje više od šest milijardi eura od "crkvenog poreza" svojih članova i donira milijune eura na globalnoj razini. No, nedavni skandali - uključujući izvješće iz 2018. u kojem je utvrđeno da su svećenici seksualno zlostavljali više od 3600 djece između 1946. i 2014. godine - ubrzali su osipanje njemačke crkve, izazvali podjele u njezinom vodstvu i potaknuli proteste među vjernicima.

Broj Nijemaca koji napuštaju Katoličku crkvu raste već desetljećima, no rekordan 272.771 vjernik otišao je tijekom 2019., godinu dana nakon objave izvješća o seksualnom zlostavljanju. Njemačka u tome nije izuzetak, katoličke crkve diljem svijeta, među ostalim u SAD-u, Irskoj i Australiji, potresene su istragama koje ukazuju na desetljeća zlostavljanja. U Francuskoj je u listopadu objavljeno da je katoličko svećenstvo zlostavljalo 216.000 djece između 1950. i 2020. godine, što čini gotovo četiri posto ukupnog seksualnog nasilja u zemlji.

Traže da i žene upravljaju Crkvom

Mnogi ljudi zbog toga potpuno okreću leđa katoličanstvu, ali članovi Marije 2.0 umjesto toga se bore za modernizaciju crkve, pozivajući da se vlast podijeli ravnopravno. U Katoličkoj crkvi samo muškarci mogu postati svećenici i biskupi i moraju ostati neoženjeni i u celibatu. Članovi Marije 2.0 to vide kao zastarjelu strukturu, kojoj je potreban potpuni remont.

"Postoje samo muškarci koji odlučuju, samo muškarci imaju odgovornost, a mi želimo da se to podijeli između muškaraca i žena. Ženski način organiziranja i upravljanja crkvom bio bi drugačiji od onoga što rade muškarci", kaže Knobbe.
"Zašto budući papa ne bi bila žena?"

Na pitanje bi li budući papa mogla biti žena, nekoliko članica pokreta klima glavom: "Da. Zašto ne?"

Iako se uglavnom radi o ženskom pokretu, Maria 2.0 također ima neke muške pobornike, na prosvjedu u Fuldi bili su mnogi muževi prosvjednica. Svaka žena ima svoje razloge za pridruživanje pokretu. Neke su, poput Fromm, dugogodišnje zagovornice ravnopravnosti spolova u crkvi. Ta aktivistica rođena je 1951. godine u duboko katoličkoj obitelji u bivšoj komunističkoj Demokratskoj Republici Njemačkoj, gdje je vjera bila potisnuta.

Njezina je obitelj kasnije pobjegla u ondašnju Zapadnu Njemačku. U 20. godini Fromm se udala za bivšeg svećenika i rodila troje djece. Danas je razvedena. Fromm kaže da je gotovo izgubila vjeru '70-ih, kad je čula priče o ženama koje su zatrudnjele sa svećenicima i bile prisiljene putovati u inozemstvo radi pobačaja. No, nastavila je studirati feminističku teologiju, a '90-ih je bila jedna od osnivačica skupine Women's Ordination Worldwide. Sada s dijagnozom raka jedva da može hodati. Kaže: "Mislim da neću doživjeti promjenu."
"Crkva se mora promijeniti ako želi opstati"

Drugi, poput Mechthild Exner-Herforth, bili su inspirirani da počnu voditi kampanju kasnije tijekom života. Ova 58-godišnja suorganizatorica demonstracija u Fuldi imala je tradicionalni katolički odgoj. Tek kad se ponovno uključila u crkvu, nakon profesionalne karijere, bila je zatečena njezinom dubokom nejednakošću.

"Bila sam prva žena koja je vodila veliki menadžerski tim na europskoj razini i stvarno sam uživala u slobodi i jednakim pravima. Onda sam ostarjela i počela se baviti crkvom i mislila sam da će biti isto", kaže Exner-Herforth.

Međutim, nije bilo tako i Exner-Herforth se zasitila toga da žene ne mogu imati iste pozicije kao muškarci: "Apsolutno sam uvjerena da se Crkva mora promijeniti ako želi opstati."
Stavove feministica ne dijele sve katolkinje

Ipak, taj stav ne dijele sve katolkinje. Skupina Maria 1.0 nastala je 2019. godine kao protupokret Mariji 2.0 i kaže da ima za cilj dati glas katoličkoj doktrini.

"Vjerujemo da Mariji ne treba ažuriranje. Umjesto toga, mi se zalažemo za izvorna učenja Katoličke crkve, naše majke", napisala je Clara Steinbrecher, 23-godišnja voditeljica Marije 1.0, u dopisu CNN-u.

Skupina ima 3500 članova, uglavnom u Njemačkoj, ali i diljem Austrije i Švicarske, ističe Steinbrecher, koja studira matematiku i psihologiju na katoličkom sveučilištu. Rekla je da su metode Marije 2.0, poput bojkota crkvenih službi, bile zbunjujuće, nametljive i ne baš kršćanske, dodajući da je većina sadržaja ove inicijative anticrkvena, budući da žele vidjeti promjenu nepromjenjivih uvjerenja.

Umjesto toga, Steinbrecher je naglasila da prave reforme proizlaze iz identificiranja stvarnih nedostataka, kao što je neadekvatna obuka kandidata za svećenstvo. Što se tiče seksualnog zlostavljanja, Steinbrecher smatra da je Katolička crkva već učinila mnogo u borbi protiv seksualnog zlostavljanja unutar svojih redova, ali je dodala i da još ima posla i da treba vremena da rane zacijele.

U Fuldi gostujući biskupi borave u gradskoj baroknoj palači, čiji je ulaz obložen isklesanim grmljem i cvijećem živopisnih boja. Vani je još jedan zanimljiv prizor. Ogromna skulptura svećenika koji drijema u visećoj mreži obješenoj za slomljene križeve, s riječima: "11 godina se nemilosrdno suočava sa slučajevima zlostavljanja."

Skulptura je djelo njemačkog umjetnika Jacquesa Tillyja, čije velike karikature svjetskih čelnika - od bebe Donalda Trumpa koja kida klimatske sporazume do višeglavog čudovišta Borisa Johnsona iz Brexita - obično krase političke parade i prosvjede.
"Zlostavljanju nema kraja"

U blizini aktivisti iz grupa za potporu žrtvama seksualnog zlostavljanja prolaznicima dijele letke i pokušavaju privući pozornost pripadnika klera. Jens Windel, jedan od prosvjednika, rekao je za CNN da ga je svećenik zlostavljao tijekom dvije godine, počevši od njegove devete godine.

"Trauma ne prestaje, jer zlostavljanju nema kraja. Crkva nije učinila dovoljno da tome stane na kraj", kaže Windel, sada 47-godišnjak, koji je osnovao grupu za podršku žrtvama zlostavljanja u Hildesheimu u sjevernoj Njemačkoj i dolazi na biskupsku konferenciju u Fuldi svake godine od 2015.

Skeptičan je prema retorici Marije 2.0 o seksualnom zlostavljanju, bojeći se da ga žene zloupotrebljavaju u svoje svrhe. No, Windel kaže da iako pokret nije povezan sa seksualnim zlostavljanjem, općenito podržava njegove ciljeve, budući da osjeća kako bi žene trebale biti ravnopravne s muškarcima.
"Crkva je toliko udaljena od ljudskih života da više ne može drugima govoriti što da rade"

Druge aktivističke skupine smatraju da su njihovi ciljevi bliži Mariji 2.0. Thomas Pöschl je član skupine za podršku homoseksualcima u crkvi HuK i došao je u Fuldu kako bi se pridružio okupljanju Marije 2.0. Ovaj 60-godišnjak sa svojim suprugom Thomasom Heroldom drži veliki transparent u duginim bojama. Vjenčao ih je 2003. godine odmetnuti svećenik u Frankfurtu koji je podržavao njihovu zajednicu.

"Crkva ne može nastaviti ovakva kakva je danas, jer ljudi odlaze. Oni su toliko udaljeni od ljudskih života da više nisu u stanju ljudima govoriti što da rade", kaže Pöschl.

Iako su država i crkva službeno odvojene u Njemačkoj, u stvarnosti su stvari nešto manje jasne. Vjeronauk je dio državnog školskog kurikuluma, a crkve imaju mjesta u bezbrojnim nadzornim odborima, od javnog medija do sindikata. Ali crkva se sve više smatra autoritarnom, zastarjelom institucijom, tvrdi Detlef Pollack, profesor sociologije religije na Sveučilištu Münster, te dodaje: "I to je razlog zašto ljudi odlaze."
Rasprave o modernizaciji izazvale kritike iz Vatikana

Crkveni porez u Njemačkoj, koji iznosi između osam i devet posto prireza na iznos poreza na dohodak, još je jedan od negativnih faktora. Krajem 2019. njemački katolici pokrenuli su projekt "Sinodalni put" u nastojanju da vrate povjerenje u vrkvu. Uključuje stotine laika, akademika, klerika i biskupa koji raspravljaju o temama koje su mnogima tabu - ukidanje pravila celibata i dopuštanje ženama da preuzmu veće uloge u crkvenom životu. Projekt bi trebao završiti 2023. godine, ali njegovi rezultati neće promijeniti katoličku doktrinu.

Te su rasprave oko modernizacije njemačke crkve, međutim, izazvale kritike iz Vatikana. Neki od najviših crkvenih dužnosnika, uključujući papu Franju, izrazili su zabrinutost da bi konferencija mogla dovesti do fragmentacije šire crkve.

"Njemački klerici su definitivno liberalniji od katoličkih svećenika iz Afrike ili istočne Europe", rekao je Pollack, dodajući da predstavljaju izazov Vatikanu. Početkom listopada papa Franjo pokrenuo je dvogodišnje globalne konzultacije o budućem smjeru crkve - potez koji su pozdravili reformisti i kritizirali ga konzervativci, koji se boje da će potkopati strukturu crkve.
Bitka feministica je daleko od kraja

Zasad se o zahtjevima Marije 2.0 za jednaka prava raspravlja u sklopu "Sinodalnog puta", rekao je za CNN Matthias Kopp, glasnogovornik Njemačke biskupske konferencije. Na pitanje je li dovoljno učinjeno u borbi protiv seksualnog zlostavljanja u crkvi, Kopp je dodao: "Radimo na tome. Učinili smo mnogo i s time moramo nastaviti."

U Fuldi, pak, demonstrantice pospremaju svoje transparente i pakiraju svoje ružičaste kartonske križeve, spremne za sljedeći skup. Njihova bitka je daleko od kraja.
Zvuči kao dobar plan.
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#17740 Re: Danasnji "feminizam"

Post by FunkyzeitGames »

S4mpion wrote: 31/10/2021 16:03 Feministice se izborile za pravo žena da ih muškarci ne mlate u 4 zida, nego u kavezu, uz publiku i aplauz:

Image
Mlate ih i trans likovi, ali njima ne smiju da pisnu da ne bi bile politički nekorektne. Poderat će ih trans populacija u svakoj disciplini kada ih bude dovoljno i uskratiti rođenim ženama bilo kakvu šansu da osvoje medalju. Slabo koja gleda stvari na dovoljno duge staze i shvata prave posljedice ovih pokreta i ideologija.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#17741 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

Moraćemo našim mnogobrojnim djevojčicama, koje naporno treniraju i sanjaju da jednog dana ostvare zavidan sportski uspjeh, razbit' snove o medaljama i preporučiti im da se uhvate pregače, jer se feminizam uspio izboriti za to da ženske uspjehe u sportu pregazi gomila muškaraca.
no_sikiriki
Posts: 17344
Joined: 11/12/2012 13:21

#17742 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Ma hajte molim vas, ko to jos benda za zenski sport, nije to svakako za zene ni medju zenama
Vas dvojica ste se ubili za neki wife beating, tacno vas mogu vidjeti, sa tim tolikim fokusom na fizickoj snazi, ipak se to mora i negdje ispoljiti, ha ja :-)
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#17743 Re: Danasnji "feminizam"

Post by broj dva »

FunkyzeitGames wrote: 31/10/2021 16:17
S4mpion wrote: 31/10/2021 16:03 Feministice se izborile za pravo žena da ih muškarci ne mlate u 4 zida, nego u kavezu, uz publiku i aplauz:

Image
Mlate ih i trans likovi, ali njima ne smiju da pisnu da ne bi bile politički nekorektne. Poderat će ih trans populacija u svakoj disciplini kada ih bude dovoljno i uskratiti rođenim ženama bilo kakvu šansu da osvoje medalju. Slabo koja gleda stvari na dovoljno duge staze i shvata prave posljedice ovih pokreta i ideologija.

Kad ih bude dovoljno ? Pa koliki je postotak trans populacije, radi se o promilima zar ne ? Ovaj "problem" je tresla se gora rodio se miš"
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#17744 Re: Danasnji "feminizam"

Post by FunkyzeitGames »

broj dva wrote: 01/11/2021 09:24
FunkyzeitGames wrote: 31/10/2021 16:17

Mlate ih i trans likovi, ali njima ne smiju da pisnu da ne bi bile politički nekorektne. Poderat će ih trans populacija u svakoj disciplini kada ih bude dovoljno i uskratiti rođenim ženama bilo kakvu šansu da osvoje medalju. Slabo koja gleda stvari na dovoljno duge staze i shvata prave posljedice ovih pokreta i ideologija.

Kad ih bude dovoljno ? Pa koliki je postotak trans populacije, radi se o promilima zar ne ? Ovaj "problem" je tresla se gora rodio se miš"
U pitanju su milioni ljudi sa legalnom dozvolom da ubrizgavaju sintetičke hormone u sebe. Vjeruj mi, takvi teže sportu u popriličnom procentu, dovoljno je da se jedan pojavi u svakom sportu i postavi svoj rekord i žene mogu napustiti svaku nadu da će ikada dosegnuti isti. Da ne govorimo o tome što si danas "trans" ako samo izjaviš da si trans, i imat ćeš hiljade prenapucanih likova koji će htjeti laku slavu noseći samo periku i šminku.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#17745 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

no_sikiriki wrote: 01/11/2021 07:35 Ma hajte molim vas, ko to jos benda za zenski sport, nije to svakako za zene ni medju zenama
Vas dvojica ste se ubili za neki wife beating, tacno vas mogu vidjeti, sa tim tolikim fokusom na fizickoj snazi, ipak se to mora i negdje ispoljiti, ha ja :-)
Ne d'o Bog da smo podržali praksu muškog premlaćivanja žena u kavezu, za šta bismo tek onda bili. :lol:

Ženska logika. :mrgreen:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#17746 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

Feministkinje na respiratorima:

Image
User avatar
Nowicki
Posts: 267
Joined: 07/05/2020 15:20

#17747 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nowicki »

piupiu wrote: 29/10/2021 15:51 Je l' ovo Nikola čitao forum? :D

Majko draga koje trabunjanje :-)
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#17748 Re: Danasnji "feminizam"

Post by FunkyzeitGames »

S4mpion wrote: 04/11/2021 17:04 Feministkinje na respiratorima:

Image
Baš maloprije gledam komentare na članak, nevjerovatno je kako su ljudi naivni i socijalno dresirani da nikada ne smiju naglas uzeti u obzir neugodnu istinu da možda nije za svaku stvar kriv neki predstavnik patrijarhata i da je jednostavno u pitanju lujka koja laže.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#17749 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

Nowicki wrote: 04/11/2021 21:31
piupiu wrote: 29/10/2021 15:51 Je l' ovo Nikola čitao forum? :D

Majko draga koje trabunjanje :-)
Image
User avatar
murga225883
Posts: 1059
Joined: 26/09/2020 11:28

#17750 Re: Danasnji "feminizam"

Post by murga225883 »

Islamu je stran feminizam.


jer ako smatraš da treba neka Klara cetkin da zna bolje od Muhameda a.s Aiše r.a i Fatime onda nisi ni musliman .


Ne postoji islamski femizinaz niti muslimanski.


Niti imaju ista prava muskarci i zene tu.



A sto se tice feminizma muskarci su tu korak ispred ako feminisktinje navuku na sukob.

Ako one idu logikom mi smo ugnjeavane od musakraca logicno da ce biti ogorčene i željeti osvetu ?
Eh onda i ta želja za ravnopravnoscu pada u vodu, do vise nije zelja za ravnopravnoscu nego osvetom.


I ko je arbitar kad su muskarci i zene ravnopravni ?
Feministkinje da.
A feminiskinje su vecinom zene .

Dakle kako će meni neka feminstkinja objasniti da se ja osjecam ravnopravno kad mi je sutra glava u torbi ako treba u rat kopati rovoe ?
Post Reply