Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)🇧🇦

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#26 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by archi_a »

Klavikula wrote:
ako se ne varam svi nasi helikopteri imaju SAR mogucnosti, dok Mi-8 ima i PP.
SAR sistem na MI-8 I UH1H se pokazao kao super sredstvo za izvlacenje povrijedjenih. Imao sam priliku letiti sa ekipom na relaciji baza Rajlovac - Jahorina, izvlacenje povrijedjenog skijasa (bez slijetanja) i povratak u bazu gdje je cekala hitna pomoc. Imao sam puno povjerenje u posadu grdosije MI-8. :D
Sto se tice PP sistema, koji je uzgred djelo nasih inzinjera, to je dobra stvar kada nemas bolje (kanadere ili airtractor-e). Mogu se primjenjivati na manjim povrsinama, ali na vecim povrsinama jednostavno iscrpe posadu, helikopter, a u vecini slucajeva gubis bitku protiv vatre. :/ Nasi piloti su heroji. Bio, dozivio, uvjerio se. :bih:
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#27 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by archi_a »

mehoxy wrote:
archi_a wrote:Vrlo brzo bi Bosna iznjedrila 100.000 patriota pod oruzjem, spremnih i ludjih nego 92 .
Ti nisi normalan.Ratovale bi samo budale,i oni koji su prisiljeni.Oni koji su branili ovu drzavu su sad najmanje patriote,osim onih koji su se uvalili u razne lopovske boracke organizacije,doduse kod istih je upitno jesu li uopste i ratovali.
100.000 nije puno. To je 10 % na uzorku od 1.000.000 vojno sposobnih Bosnjaka. Uz ovih 4-5000 Bosnjaka u OSBiH (Oficiri, komandanti Puka - brigade, bataljona, voda, cete, odjeljenja, razni operativci, takticka brigada podrske, logistika, specijalisti u raznim oblastima i sl.) to je lakse uvezati, obuciti i organizovati. Na to aludiram. Priznat ces da to nije tako nemoguce.
Prijatelju, nisu svi "pickice" i glupani i nemaju svi mogucnost pobjeci u drugu zemlju. Ostatak, znaci 900.000 moze i otici. Ko vas ebe. Kao uostalom i 92 god. Nisu se svi ni tada borili za ovu zemlju. Mnogi su pobjegli. Kao sto bi i u nekom novom slucaju, pobjegli. Od onih sto su se prihvatili puske i odbrane, nisu svi isli da zarade, da naplate, da sta "hajruju". Borili su se za pravo na zivot, za svoju zemlju i svoju porodicu. Ti su izdrzali tada a i sada ce ako nas se bude diralo.
Nadam se da sam ti uprostio stvari do razumjevanja. I molim te, ako ubuduce zelis da vodimo normalnu konverzaciju, molim da malo biras rijeci. Ako se ne slazemo ne trebamo se vrijedjati. Moze to puno suptilnije, pogotovo ako krecemo od saznanja da nemamo pojma ko je sa druge strane forumske tastature. Ovoga puta cu zanemariti tvoje neumjesno komentarisanje i reakciju. Lijep pozdrav
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#28 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by Joe McCarthy »

Tesla10 wrote:
Tesla10 wrote:
Joe McCarthy wrote:
Za razliku od nas IZrael je monoetnička zemlja.
Nisu oni monoetnička država, samo ovo nećeš nigdje u medijima čuti.
Gdje se pika, čisto su Jevreji, vojska, IT/vojna/teška industrija, bankarstvo, dok ima kojeg tu Arapa u ne tako važnim sektorima (poljoprivreda, turizam, građevina itd.) samo da se dokaže multivitaminstvo "svete zemlje".
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#29 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by ins »

OSBIH imaju:

5 remontovanih i moderniziranih Mi-8/17
6 remontovanih Gazella

Jedino HR ima više Mi-8/17, a mi imamo 5x više remontovanih helikoptera od SRB, koja je spala na samo jedan operativan Mi-8 :run:

U budzetu za 2014. su odobrena sredstava za remont i modernizaciju 2 komada Mi-8 i 2 komada Bell UH-1, i to ce se raditi ove godine
trktamo
Posts: 157
Joined: 17/01/2015 13:26

#30 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by trktamo »

archi_a wrote:
mehoxy wrote:
archi_a wrote:Vrlo brzo bi Bosna iznjedrila 100.000 patriota pod oruzjem, spremnih i ludjih nego 92 .
Ti nisi normalan.Ratovale bi samo budale,i oni koji su prisiljeni.Oni koji su branili ovu drzavu su sad najmanje patriote,osim onih koji su se uvalili u razne lopovske boracke organizacije,doduse kod istih je upitno jesu li uopste i ratovali.
100.000 nije puno. To je 10 % na uzorku od 1.000.000 vojno sposobnih Bosnjaka. Uz ovih 4-5000 Bosnjaka u OSBiH (Oficiri, komandanti Puka - brigade, bataljona, voda, cete, odjeljenja, razni operativci, takticka brigada podrske, logistika, specijalisti u raznim oblastima i sl.) to je lakse uvezati, obuciti i organizovati. Na to aludiram. Priznat ces da to nije tako nemoguce.
Prijatelju, nisu svi "pickice" i glupani i nemaju svi mogucnost pobjeci u drugu zemlju. Ostatak, znaci 900.000 moze i otici. Ko vas ebe. Kao uostalom i 92 god. Nisu se svi ni tada borili za ovu zemlju. Mnogi su pobjegli. Kao sto bi i u nekom novom slucaju, pobjegli. Od onih sto su se prihvatili puske i odbrane, nisu svi isli da zarade, da naplate, da sta "hajruju". Borili su se za pravo na zivot, za svoju zemlju i svoju porodicu. Ti su izdrzali tada a i sada ce ako nas se bude diralo.
Nadam se da sam ti uprostio stvari do razumjevanja. I molim te, ako ubuduce zelis da vodimo normalnu konverzaciju, molim da malo biras rijeci. Ako se ne slazemo ne trebamo se vrijedjati. Moze to puno suptilnije, pogotovo ako krecemo od saznanja da nemamo pojma ko je sa druge strane forumske tastature. Ovoga puta cu zanemariti tvoje neumjesno komentarisanje i reakciju. Lijep pozdrav
Eto pa ratuj ti, budi meso za izetbegoviće i kompaniju, znaš ko će uzet pušku u ruke samo onaj ko ima oraha u džepu, ostali će pasoš i VIA, javite ko je pobjedio!"!"
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#31 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by archi_a »

Dao Bog da ni ja, ni moje dijete ili unuce nikada ponovo ne bude imalo potrebu da uzme pusku u ruke.
Nije fokus na tome zelim li ja rat, nego na slanju poruke da ako nas neko dirne bit ce nas koji cemo se braniti.LP
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66363
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#32 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by _BataZiv_0809 »

Predimenzionirano lovačko društvo zaposlenih likova preko štele.

Lično ih poznajem nekoliko i garantujem da bolje rukujem oružjem iako imam samo kratki kurs :lol: , a oni to rade svaki dan :D Ima naravno i dobrih i spremnih momaka, ne treba dusu grijesiti, ali vecina je tu da se "uhljebi".

Ne do bog da nas oni brane.

U slucaju rata, naravno slijedi raspad te vojske.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17950
Joined: 29/03/2014 19:20

#33 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by jao_situacije »

archi_a wrote:Sto se tice Hrvatske, ubise se hvaleci se "multi-funkcionalnim" transportnim vozilima, koje su dobili upravo iz donacija, vozila koja su povucena iz aktivne sluzbe u vojsci SAD-a. Rezultat je to dobre diplomatije koju vodi Hrvatska vlast i naravno Nato clanstva. Bit ce toga i kod nas, samo nasa diplomatija mora nauciti pregovarati. Polako :wink:
to će oni platiti samo ne novcem nego na druge načine ulaskom raznih američkih kompanija na tržište, poklapanjem nekih domaćih koje su konkurencija i sl.
a i održavanje ne mogu oni raditi svakako

ako se ne varam pričaš mrap-ovima koji su smišljeni da posada preživi napad improv. ex., mina, zasjeda i sl. jako teška vozila, troše nenormalne količine goriva smišljeni za irak i afganistan, hrvatska i nema pretjeranu potrebu za takvim vozilima dobili su ih ja mislim 160
razlog zašto su ih dobili jer američka vojska ne želi da plaća održavanje vozila koja se više ne koriste i za njih su postali teret i nepotrebni takvo vozilo možeš otići i kupiti na aukciji ministarstva obrane amerike, kupuju ih policije i ptj/atj swat saveznih država
zamisli kad je americi preskupo održavanje kako će to biti za hrvatsku
amerika je planirala otpisivanje velikog broja tih vozila..

pametnije bi im bilo da ih nisu uzeli nego što jesu, ovako će postati hamali sa skupom i neupotrebljivom opremom...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66363
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by _BataZiv_0809 »

Tema je u prevodu "zaposlio sam se ovdje". :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#35 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by insomnia78 »

Joe McCarthy wrote:Gdje se pika, čisto su Jevreji, vojska, IT/vojna/teška industrija, bankarstvo, dok ima kojeg tu Arapa u ne tako važnim sektorima (poljoprivreda, turizam, građevina itd.) samo da se dokaže multivitaminstvo "svete zemlje".
Image
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#36 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by almir90 »

Mene interesuje vezano za municiju koja se uništava. Po čijoj dirigenciji se uništava municija i zašto? Gdje se nalaze magacini iz koji se uništava municija? Ne planiram ići krasti municiju :D , čisto informativno me zanima. Da li ima neki forumaš bolje upućen?
User avatar
jao_situacije
Posts: 17950
Joined: 29/03/2014 19:20

#37 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by jao_situacije »

insomnia78 wrote:
Joe McCarthy wrote:Gdje se pika, čisto su Jevreji, vojska, IT/vojna/teška industrija, bankarstvo, dok ima kojeg tu Arapa u ne tako važnim sektorima (poljoprivreda, turizam, građevina itd.) samo da se dokaže multivitaminstvo "svete zemlje".
Image
fino je ovo insomnia slikovito objasnio a ja sam to čuo od ljudi koji su tamo bili
situaciju najbolje opisuje rečenica svi jevreji su Jevreji
ono što je bitno da su iste vjere a odakle dolaze i koje su etnije je manje važno
dakle oni mogu biti iz europe azije amerika ali ako su jevreji, uvijek mogu postati Jevreji
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#38 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by archi_a »

.
Last edited by archi_a on 13/04/2015 21:28, edited 1 time in total.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#39 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by archi_a »

OS BiH, Zenica

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by archi_a on 01/06/2015 10:29, edited 1 time in total.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#40 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by archi_a »

jao_situacije wrote:
archi_a wrote:Sto se tice Hrvatske, ubise se hvaleci se "multi-funkcionalnim" transportnim vozilima, koje su dobili upravo iz donacija, vozila koja su povucena iz aktivne sluzbe u vojsci SAD-a. Rezultat je to dobre diplomatije koju vodi Hrvatska vlast i naravno Nato clanstva. Bit ce toga i kod nas, samo nasa diplomatija mora nauciti pregovarati. Polako :wink:
to će oni platiti samo ne novcem nego na druge načine ulaskom raznih američkih kompanija na tržište, poklapanjem nekih domaćih koje su konkurencija i sl.
a i održavanje ne mogu oni raditi svakako

ako se ne varam pričaš mrap-ovima koji su smišljeni da posada preživi napad improv. ex., mina, zasjeda i sl. jako teška vozila, troše nenormalne količine goriva smišljeni za irak i afganistan, hrvatska i nema pretjeranu potrebu za takvim vozilima dobili su ih ja mislim 160
razlog zašto su ih dobili jer američka vojska ne želi da plaća održavanje vozila koja se više ne koriste i za njih su postali teret i nepotrebni takvo vozilo možeš otići i kupiti na aukciji ministarstva obrane amerike, kupuju ih policije i ptj/atj swat saveznih država
zamisli kad je americi preskupo održavanje kako će to biti za hrvatsku
amerika je planirala otpisivanje velikog broja tih vozila..

pametnije bi im bilo da ih nisu uzeli nego što jesu, ovako će postati hamali sa skupom i neupotrebljivom opremom...
Upravo mrap-ovi. Citao sam neke od njihovih poratala i foruma. Nevjerovatni su. Niko jaci i snazniji od njih. Pokorit ce sve do Grcke. :-)
Tako nekako kao i ti sam razmisljao: kukala vam majka, koliko ce to da vas kosta na kraju. A tek kad krene servisiranje.
No moras priznati da su jaci u predstavljanju i pregovaranju od nas.
Sta ocekivati kad ti predsjedavajuci predsjednistva da izjavu: NATO je ok, moze ali samo ako i Srbija udje.
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#41 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by krater »

kakav je ovo top ? :bih:

Image
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#42 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by archi_a »

almir90 wrote:Mene interesuje vezano za municiju koja se uništava. Po čijoj dirigenciji se uništava municija i zašto? Gdje se nalaze magacini iz koji se uništava municija? Ne planiram ići krasti municiju :D , čisto informativno me zanima. Da li ima neki forumaš bolje upućen?
citati:

Projekat „SECUP-BiH”

Projekt SECUP pokrenut je s ciljem unaprjeđenja sigurnosti skladišta za municiju i naoružanje u BiH, a fokusiran je na unaprjeđenje sigurnosnih standarda infrastrukture na četiri lokacije („Krupa” „Teufik Buza”, „Rabić” i „Kula 1”), što će umanjiti rizik od proliferacije naoružanja i municije i poboljšati državne standarde fizičke sigurnosti upravljanja zalihama i na kraju, ali ne manje važno, doprinijet će značajnim uštedama u budžetu Ministarstva odbrane BiH.

Početak implamentacije ovog projekta ozvaničen je 09. oktobra 2013. godine, a predviđeni budžet za ovu namjenu je oko 500.000 eura. Donatorska sredstva za ovaj projekat osigurale su vlade Švajcarske, Norveške, Švedske, Turske, Danske, Češke i Lihtenštajna.

Projekat je podijeljen u tri faze tokom razdoblja 2013. - 2015. godina, a izvjesno je da će se projekat nastaviti i u 2016. godini.

U prvoj fazi projekta izvršena je sanacija i djelimična zamjena vanjskih i unutarnjih ograda, izvršeno je postavljanje zaštitnih barijera za vozila, zamjena ulaznih kapija na lokacije, te su osigurane odgovarajuće oznake upozorenja za navedene četiri lokacije za skladištenje municije i naoružanja.

U drugoj i trećoj fazi čija je realizacija u toku, aktivnosti se provode na osiguranju projektne dokumenatcije za ugradnju protuprovalnih sistema i postavljenja vanjske rasvjete na ranije pomenute lokacije.

citat2:

Cilj Komiteta je pravovremeno odgovoriti na izazove povezane sa stanjem naoružanja, municije i minsko-eksplozivnih sredstava uskladištenim na lokacijama OS BiH. Pažnja u radu je posvećena poboljšanju uslova skladištenja, redovnim i izvanrednim pregledima, tehničkoj ispravnosti sredstava, kao i korištenju, zanavljanju, odlaganju i uništavanju istih.

Komitet aktivno utiče na održavanje i unaprjeđenje postojećeg stepena sigurnosti u ovoj oblasti i pomaže putem logističkih, finansijskih i materijalno-tehničkih resursa članova ovog komitata i drugih zemalja.

Uz pomoć ostalih zemalja, Komitet se, također, bavi i pitanjima perspektivnog naoružanja i MiMES-a u smislu brige o uslovima skladištenja, poligona za uništavanje viškova naoružanja i municije.

U okviru Komiteta djeluje i Koordinacijski komitet za NMiMES, te radne grupe „Krupa 2017“, „ Glamoč + “ i „Radionica za održavanje i uništenje (RzOU) MiMES“. Predsjedavajući Koordinacijskog komiteta za NMiMES je zamjenik Načelnika Zajedničkog štaba OS BiH za resurse, general-major Senad Mašović. Kao i u Strateškom, i u ovom Komitetu su pored pripadnika OS BiH zastupljeni i predstavnici EUFOR-a, NATO-a, OSCE-a i UNDP-a. Zadaća Koordinacijskog komiteta je koordinacija svih aktivnosti koje se preko Radnih grupa (RG „Krupa 2017“, RG „Glamoč +“ i RG „RzOU MiMES“) provode na terenu, a po pitanju rješavanja viškova NMiMES-a. Radne grupe provode zaključke Strateškog komiteta kroz smejrnice koje dobijaju preko Koordinacijskog komiteta i redovito o svome radu izvještavaju o provedbi istih.

citat3:

Pokretanjem ovog projekta ovaj rizik je znatno smanjen, kapaciteti OS BiH za proces uništavanja i delaboracije u radionici TROM Doboj su dodatno poboljšani i ojačani, a uloga OS BiH u ukupnom procesu je u znatnoj mjeri osnažena.

citat4:

Trenutno se 100% inspekcije provode na 3 lokacije skladišta MiMES ( „Grabež” – Bihać, „Kula” – Mrkonjić Grad i „Bukova greda” – Orašje) sa 5 tehnoloških linija. Cilj 100% inspekcija je da se godišnje pregleda oko 6.000 tona MiMES-a, a iz objektivnih razloga, za ovu godinu revidirani plan predviđa pregled 3.000 tona MiMES-a. Zaključno sa 30.06.2014. godine pregledana je količina od ukupno cca. 920 tona MiMES-a što je u odnosu na planirano zadovoljavajući rezultat. OS BiH u cilju realizacije postavljenih planova kontinuirano ulažu napore i pronalaze rješenja kao i potrebnu podršku u cilju unaprjeđenja produktivnosti i boljeg učinka radi potpunog izvršenja ove važne zadaće strateškog značaja, kako za OS BiH tako i civilnu društvenu zajednicu u BiH.
Last edited by archi_a on 13/04/2015 19:11, edited 2 times in total.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#43 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by archi_a »

krater wrote:kakav je ovo top ? :bih:

Image
Ja mislim da je haubica D30 ??? Buni me nosac za transport. :-?
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#44 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by krater »

archi_a wrote:
krater wrote:kakav je ovo top ? :bih:

Image
Ja mislim da je haubica D30 ??? Buni me nosac za transport. :-?
mozda d-20, d-30 ima vece tockove :D

http://en.wikipedia.org/wiki/152_mm_tow ... 955_(D-20)
User avatar
jao_situacije
Posts: 17950
Joined: 29/03/2014 19:20

#45 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by jao_situacije »

archi_a wrote:
jao_situacije wrote:
archi_a wrote:Sto se tice Hrvatske, ubise se hvaleci se "multi-funkcionalnim" transportnim vozilima, koje su dobili upravo iz donacija, vozila koja su povucena iz aktivne sluzbe u vojsci SAD-a. Rezultat je to dobre diplomatije koju vodi Hrvatska vlast i naravno Nato clanstva. Bit ce toga i kod nas, samo nasa diplomatija mora nauciti pregovarati. Polako :wink:
to će oni platiti samo ne novcem nego na druge načine ulaskom raznih američkih kompanija na tržište, poklapanjem nekih domaćih koje su konkurencija i sl.
a i održavanje ne mogu oni raditi svakako

ako se ne varam pričaš mrap-ovima koji su smišljeni da posada preživi napad improv. ex., mina, zasjeda i sl. jako teška vozila, troše nenormalne količine goriva smišljeni za irak i afganistan, hrvatska i nema pretjeranu potrebu za takvim vozilima dobili su ih ja mislim 160
razlog zašto su ih dobili jer američka vojska ne želi da plaća održavanje vozila koja se više ne koriste i za njih su postali teret i nepotrebni takvo vozilo možeš otići i kupiti na aukciji ministarstva obrane amerike, kupuju ih policije i ptj/atj swat saveznih država
zamisli kad je americi preskupo održavanje kako će to biti za hrvatsku
amerika je planirala otpisivanje velikog broja tih vozila..

pametnije bi im bilo da ih nisu uzeli nego što jesu, ovako će postati hamali sa skupom i neupotrebljivom opremom...
Upravo mrap-ovi. Citao sam neke od njihovih poratala i foruma. Nevjerovatni su. Niko jaci i snazniji od njih. Pokorit ce sve do Grcke. :-)
Tako nekako kao i ti sam razmisljao: kukala vam majka, koliko ce to da vas kosta na kraju. A tek kad krene servisiranje.
No moras priznati da su jaci u predstavljanju i pregovaranju od nas.
Sta ocekivati kad ti predsjedavajuci predsjednistva da izjavu: NATO je ok, moze ali samo ako i Srbija udje.
ma dobro mi smo uvijek čudni :roll:
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#46 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by Klavikula »

archi_a wrote:
Klavikula wrote:
ako se ne varam svi nasi helikopteri imaju SAR mogucnosti, dok Mi-8 ima i PP.
SAR sistem na MI-8 I UH1H se pokazao kao super sredstvo za izvlacenje povrijedjenih. Imao sam priliku letiti sa ekipom na relaciji baza Rajlovac - Jahorina, izvlacenje povrijedjenog skijasa (bez slijetanja) i povratak u bazu gdje je cekala hitna pomoc. Imao sam puno povjerenje u posadu grdosije MI-8. :D
Sto se tice PP sistema, koji je uzgred djelo nasih inzinjera, to je dobra stvar kada nemas bolje (kanadere ili airtractor-e). Mogu se primjenjivati na manjim povrsinama, ali na vecim povrsinama jednostavno iscrpe posadu, helikopter, a u vecini slucajeva gubis bitku protiv vatre. :/ Nasi piloti su heroji. Bio, dozivio, uvjerio se. :bih:
:thumbup:
ins wrote:OSBIH imaju:

5 remontovanih i moderniziranih Mi-8/17
6 remontovanih Gazella

Jedino HR ima više Mi-8/17, a mi imamo 5x više remontovanih helikoptera od SRB, koja je spala na samo jedan operativan Mi-8 :run:

U budzetu za 2014. su odobrena sredstava za remont i modernizaciju 2 komada Mi-8 i 2 komada Bell UH-1, i to ce se raditi ove godine
da nije rijec o 6 Gazela i UH-1H zajedno?

mislim, ima tu i poneki UH-1H operativan. vidjeh danas, jedan takav na nebu, a 2-3 imaju operativna ukupno.

na kraju bude 14 operativnih helikoptera. nesto mi puno.
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#47 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by Klavikula »

Image
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#48 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by ins »

Klavikula wrote:
ins wrote:OSBIH imaju:

5 remontovanih i moderniziranih Mi-8/17
6 remontovanih Gazella

Jedino HR ima više Mi-8/17, a mi imamo 5x više remontovanih helikoptera od SRB, koja je spala na samo jedan operativan Mi-8 :run:

U budzetu za 2014. su odobrena sredstava za remont i modernizaciju 2 komada Mi-8 i 2 komada Bell UH-1, i to ce se raditi ove godine
da nije rijec o 6 Gazela i UH-1H zajedno?

mislim, ima tu i poneki UH-1H operativan. vidjeh danas, jedan takav na nebu, a 2-3 imaju operativna ukupno.

na kraju bude 14 operativnih helikoptera. nesto mi puno.
Naravno da imaju, 4 komada UH-1 redovo lete. Ali ja sa sam govorio o remontu i modernizaciji, kojom se resursi helikoptera produžavaju za narednih 10 ili više godina, a na koju tek treba da ode prvi UH-1.

I ne treba se tebi nešto činiti, imaju oznake onih koji su remontovani, i zna se koliko ih je. Imaš ovdje stanje iz 2012. http://www.milavia.net/airforces/report ... rzegovina/
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#49 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by Klavikula »

ins wrote:
Naravno da imaju, 4 komada UH-1 redovo lete. Ali ja sa sam govorio o remontu i modernizaciji, kojom se resursi helikoptera produžavaju za narednih 10 ili više godina, a na koju tek treba da ode prvi UH-1.

I ne treba se tebi nešto činiti, imaju oznake onih koji su remontovani, i zna se koliko ih je. Imaš ovdje stanje iz 2012. http://www.milavia.net/airforces/report ... rzegovina/
general Anto Jelec malo drugacije zbori.
OS BiH raspolažu sa 40 helikoptera, od kojih trenutno imamo 11 tehnički ispravnih za operativnu upotrebu.
Seawolf
Posts: 7751
Joined: 14/06/2012 22:59

#50 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine

Post by Seawolf »

krater wrote:kakav je ovo top ? :bih:

Image
L118 Light Gun, top-haubica kalibra 105 mm, britanskog porijekla.

Prema ovom izvoru, imamo ih 18 komada:

http://www.army-guide.com/eng/product1941.html
Post Reply