Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post Reply
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#51 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Woody »

Sarajmen wrote:Šta je tebi šega Woody, malo pretjeruješ u zadnje vrijeme sa zajebancijom na ozbiljnim tema. Ti bi malo da furaš ulogu sudije jel' ?
Pitaš, šta je meni šega? Pa šega mi je (bio) ovaj @pitar čija me priča o pranju tamo nekog pisarčića iz opštine SG i njegova ljutnja što smo ga prozvali imenom i prezimenom. Pa ispada da je taj isti pisarčić prošao sva ratišta, nije činio zločine kao i većina njegovih suboraca a mogao je. A taj nam pisarčić može nabrojati mrtav-hladan 3-4 mjesta gdje su zločinci iz redova Armije BiH ubijali nevine ljude. Usput nam može nabrajati i počinitelje tih zločina i reći: "najvažnije je da je sve sankcionisano i osudjeno!?" (a, zapravo: nalogodavci nikad nisu procesuirani, a egzekutori su dobili tako smiješne kazne da su poslije par godina bili na slobodi) Pa @pitar poče hvaliti opštinu (nama tako dragu) SG i sve očekujem da će zadati objašnjenje da su sve političke partije korumpirane, osim SDA koja je "malo korumpirana". Pa da će nam o političkim liderima reći sve najgore - naravno, od toga da su obični kriminalci pa do lošeg ukusa u izboru ljubavnica. Osim - naravno Bakira Izetbegovića koji je "čestit i pošten". Jerbo, naravno @pitar ne voli nacionalističke stranke jer one dijele Bosnu, ali SDA po njegovom vidjenju nije nacionalistička stranka, nego nacionalna. On naravno ne voli ni nacionaliste, jer stalno "trabunjaju" o svebošnjačkom jedinstvu. (A o čemu SDA ljudi trabunja 24 godine?). Jerbo opet,@pitar je "stara gradska raja" što ne zaboravlja naglasiti, pa mu u SDA smeta što ima puno papaka, ali eto on veli Bosna je zemlja puna papaka pa se ne može bez njih. I za kraj očekivao sam još i šećer po pilavu: "Alija nije kriv. Alija ništa nije znao. Aliji su radili iza leđa :-) " Pa bi mu ja hitro odgovorio: "Alija JESTE kriv! Aliji JE SVE ZNAO. Aliji NIŠTA NISU MOGLI RADITI IZA LEĐA!" Pa, reci pošteno, ko se bolan ne bi nasmijao?

A što mi je bio šega? Pa popravio se kasnije prozivanjem (evo i on!) dvojice (eh, da ih je bilo samo dvojica) hairlija iz 10 BBr. Pa mi malo lakše :wink:

A najpametnije što sam pročitao u ovih zanjih par postova je: "Paljevina srpskih kuća JE BILO!" Ali meni je bitno da se imenom i prezimenom navede lik i djelo tog "trudbenika".

A što ja ovo sve pišem (i smijem se)? Pa zato što: "Je već odavno došlo vrijeme da saperemo ljagu da je 20.000 Sarajlija došlo na dženazu ratnom zločincu Mušanu Topaloviću Caci na mezarju Kovači. I zato što ja neću da nosim teret ratnog zločina nad Srbima u Sarajevu, jer moja savjest je čista."

Eto, moj @sarajmen, što se ja smijem.

Pozdrav domovini :thumbup:
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8585
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#52 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Pitar sa Kariba »

Creasy wrote: Nije bitno kako se lik zove. Pitanje je da li se to uopšte dogodilo? Da li je bilo tih paljevina srpskih kuća? Šta možeš reći o tome?
Kako neće biti bitno kako se lik zove, valjda je u interesu istine da se svako prozove imenom i prezimenom za ono što je uradio ali ne "uradio". Ja zaista ne znam ni za jednu namjernu paljevinu "srpskih" kuća, ali ne mogu potvrditi da toga nije bilo. Gorilo je Sarajevo 4 godine. Već sam rekao da meni nije problem reći istinu pa kakva ona god bila ako znam nešto sigurno, bez nagađanja i rekla kazala. Ako jeste, ko god to učinio " haram mu bilo ", ja vjerujem da će mu se vratiti. Ako neko želi ukazati na stradanje "srba" (stavljam pod navodnike jer ja lično ne pristajem na tu kvalifikaciju mojih sugrađana) u Sarajevu tokom agresije treba da govori ISTINU. Jbg i meni su amidžu ovi posredno roknuli, provalili mu golfa dvojku u garaži i došli da je "izuzmu". On nije dao posvađao se i srce ga drmne na licu mjesta. Ružno vrijeme, ovi su ga učinili još težim ne samo za "srbe", nego za sve nas.

@Woody, brate lupaš u pm nema smisla odgovarati. Klasični da izvineš prekodrinski spin. Reci (još bolje napiši), okvalifikuj nekoga kako tebi odgovara jbg valjaće nekad`.

EDIT : @Chmoljo, :thumbup:
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#53 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by sparky »

sto se uvijek poteze pitanje kopanja rovova? jel trebo neko ko cuva guzicu i sebi a i tim sto kopaju da uzme pored puske i lopatu, a da ovi i dalje piju kafe i svercuju po gradu?
svi koji su dosli na liniju od pandurevica kuca do zlatista su imali izbor. lopata ili puska. lopata je znacila ispucaj normu i ufati se noge, puska je znacila da si najebo do kraja rata. svi su jeli istu hranu i imali iste uslove, samo sto su ovi sa puskom ostali 4 godine u blatu do vrata. jel trebaju borci da se izvinjavaju podrumasima i ostalim supcima sto nisu htjeli a ni mogli jos i kopati? e poserem se u usta svakom od onih koji ima prigovor na kopanje!
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#54 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by aldinjo »

Kome su pripadali hotel Dom Faletići i mezarje Faletići 2?
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#55 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Creasy »

Pitar sa Kariba wrote:
Creasy wrote: Nije bitno kako se lik zove. Pitanje je da li se to uopšte dogodilo? Da li je bilo tih paljevina srpskih kuća? Šta možeš reći o tome?
Kako neće biti bitno kako se lik zove, valjda je u interesu istine da se svako prozove imenom i prezimenom za ono što je uradio ali ne "uradio". Ja zaista ne znam ni za jednu namjernu paljevinu "srpskih" kuća, ali ne mogu potvrditi da toga nije bilo. Gorilo je Sarajevo 4 godine. Već sam rekao da meni nije problem reći istinu pa kakva ona god bila ako znam nešto sigurno, bez nagađanja i rekla kazala. Ako jeste, ko god to učinio " haram mu bilo ", ja vjerujem da će mu se vratiti. Ako neko želi ukazati na stradanje "srba" (stavljam pod navodnike jer ja lično ne pristajem na tu kvalifikaciju mojih sugrađana) u Sarajevu tokom agresije treba da govori ISTINU. Jbg i meni su amidžu ovi posredno roknuli, provalili mu golfa dvojku u garaži i došli da je "izuzmu". On nije dao posvađao se i srce ga drmne na licu mjesta. Ružno vrijeme, ovi su ga učinili još težim ne samo za "srbe", nego za sve nas.

@Woody, brate lupaš u pm nema smisla odgovarati. Klasični da izvineš prekodrinski spin. Reci (još bolje napiši), okvalifikuj nekoga kako tebi odgovara jbg valjaće nekad`.

EDIT : @Chmoljo, :thumbup:

Za forum ime nije bitno, bitno je za sud. Za forum je samo bitno da se posvjedoči o tim događajima...
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#56 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Creasy »

Sarajmen wrote:
Creasy wrote:
Nije bitno kako se lik zove. Pitanje je da li se to uopšte dogodilo? Da li je bilo tih paljevina srpskih kuća? Šta možeš reći o tome?
Image
Ja vidim da bi ti isto ko onaj PM72 ovu temu rado pod ključ. Za razliku od vas dvojice, nekima na ovom forumu je stalo da "otvore oči", jer nemaju oraha u džepovima. Za tvoje se ne bih kladio...
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#57 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Creasy »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/prikazan ... /150408012

Oktobarski dan u Sarajevu, 25. po redu. Ispred sarajevske katedrale nekoliko transparenata kojima se poziva na kažnjavanje zločina i jedna žena koja traži istinu i svoje roditelje, kod Harisa Jusufovića, do tada situiranog nastavnika istorije, budućeg oca, građanina Sarajeva, izazvali su potrebu da se upita šta se dogodilo s njegovim komšijama Srbima, koji su nestali i ubijeni tokom rata.
Upoznao je Slobodanku Macanović čija ga je priča, kaže, duboko dirnula. Tokom rata, 1993. godine iz njihovog stana u Sarajevu su joj na Kazane odvedena i ubijena oba roditelja, a ni do danas nije našla njihove ostatke.

Dokumentarni film "Nema ali", rađen u produkciji IWPR i Mebius filma, nastao na osnovu teksta kojeg je Haris napisao na portalu Buka u kojem traži istinu o tome gdje su nestale njegove komšije Srbi, otvara pitanja odgovornosti mladih ljudi, njihovog odnosa prema prošlosti, ali i potrebe da se progovori o temama o kojima se šuti i koje iz moralnih razloga trebaju biti pokrenute upravo tamo gdje su se i dogodile.

"Nema ali! Imamo odgovornost da pronađemo roditelje Slobodanke Macanović, da stradalim civilima srpske nacionalnosti napravimo spomen-ploču, jer to je priča o kojoj se govori a ništa se ne radi", kazao je Haris Jusufović nakon projekcije filma u sarajevskom Cinema Cityju.

Film otvara pitanja o budućnosti i suživotu, ali i o tome gdje su posmrtni ostaci žrtava i na kome je odgovornost da kaže istinu.

Sa Slobodankom je obišao Kazane, mjesto na kojem su pod komandantskom palicom Mušana Topalovića Cace, prvog čovjeka 10. Brdske brigade ARBiH ubijani sarajevski Srbi, što je kaže Haris na njega ostavilo dubok dojam.

"Neko drugi mora da pogleda u suzne oči nane Have Tatarević i hiljada srebreničkih majki, ali to nisam ja. Mi treba da iskopamo kosture naše prošlosti da bi imali budućnost. Ja neću da nosim teret ratnog zločina nad Srbima u Sarajevu jer moja savjest je čista", kaže Haris u filmu.

Njegova supruga, Selma, tada trudna, podržala ga je u namjeri da iznese svoj stav i digne glas protiv prikrivanja istine. Ipak, ne bez posljedica i društvene osude.

"Pitali su zašto vam to treba. Pitali su nas zašto ne živite svoj životom, zašto uzburkavate uopšte ikakve ideje? Rat je davno završen..."

Ključna stvar je, napominje Haris da nema „ali“ ni za jedan zločin, niti se jedan zločin može pravdati drugim.

Jovan Divjak, penzionisani general ARBiH nakon projekcije je kazao kako je film pokrenuo i pitanje odgovornosti za smrt Slobodankinih roditelja, ali i drugih ubijenih civila Srba u Sarajevu tokom rata.

"Odgovornost snosi dio armije, dio države i vlasti i onaj ko je to radio. Srpsko građansko vijeće je 1995. godine došlo do spiska 750 ljudi koji su nasilno ubijeni. Onih šest i po hiljada spada u propagandu koja ne teži ka istini", kazao je Divjak.

Za Slobodanku Macanović danas postoji samo jedan cilj. Odavno je, kaže, prestala da se zanima za pravdu, jer nje nema. Nada se da će film prenijeti univerzalnu poruku.

"Da pokaže da onaj ko je doživio tragediju ostane da živi u gradu, da se se razbiju predrasude. Meni je cilj kako '93 tako i danas da nađem roditelje", govori Slobodanka.

Haris je uradio jedan ljudski, građanski čin, kaže urednik portala Buka Aleksandar Trifunović. To pokazuje i da stvari nikada nisu crno-bijele.

"Ljudska je odlika da može da žali i to nas odvaja od životinja. Posmatrajmo ljude kao ljude i kada počemo kalkulisati koga ćemo žaliti, gubimo dio ljudskosti", upozorava Trifunović.

Haris i njegova supruga Selma nadaju se da će njihov sada dvomjesečni sin Mirza s ponosom moći pokazati film svojim drugovima kada krene u školu, a da njegovi nastavnici ili ljudi oko njega to neće shvatiti kao provokaciju, već građanski čin.

"Nema al" jedinstvena je priča koja pokreće pitanje katarze, odgovornosti, ali i prekida šutnje o stravičnim zločinima počinjenim bilo gdje. Priča o moralnim vrijednostima i izgradnji boljeg svijeta za buduće generacije, i apel da se prekine zavjet šutnje i otkriju posmrtni ostaci žrtava ubijenih tokom rata u BiH.

Respect Harise! :thumbup:
User avatar
hape
Posts: 400
Joined: 18/06/2008 20:58

#58 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by hape »

A gdje moze naci taj spisak sa imenina 750 Srba koji su navodno ubijeni u SA? Iz svih drugih gradova znamo da su cetnici po ulici ubijali ljude, a ja se Boga mi ne sjecam da sam igdje vidio ubijanje Srba u SA. Zato mi se ta cifra cini malo cudnom.

Kazane su sramota i nadam se da ce se naci svi ubijeni.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#59 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by PM72 »

Creasy wrote:
Sarajmen wrote:
Creasy wrote:
Nije bitno kako se lik zove. Pitanje je da li se to uopšte dogodilo? Da li je bilo tih paljevina srpskih kuća? Šta možeš reći o tome?
Image
Ja vidim da bi ti isto ko onaj PM72 ovu temu rado pod ključ. Za razliku od vas dvojice, nekima na ovom forumu je stalo da "otvore oči", jer nemaju oraha u džepovima. Za tvoje se ne bih kladio...
Creasy,

Da ti "onaj" PM72 odgovori.

Među prvima sam javno pisao o zločinima "branilaca" pa sam i opisivao svoje viđenje istog.Lično sam gledao leševe u Miljacki tako da mi niko ne može reći kako toga nije bilo ili kako smo svi bili "fini".Dakle,meni ne spočitavaj šuplju kako bih neke stvari gurnuo pod tepih,ja sam od bagre mogao fasovati metak braneći svog jarana koji je bio Srbin.Međutim,kad o tome počnu pisati oni koji su bili u Danskoj ili na Palama,onda tražim temu pod ključ.
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#60 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Creasy »

Ne viđoh da si nešto konstruktivno napisao na onoj temi što je zaključana, osim što si svako malo kukao da treba pod ključ. Evo ne javlja se niko, napiši to što si vidio, kad i gdje... ne moraš nijedno ime spomenuti.
Ja o tome dosta toga znam, a namjerno neću da pišem, iako sam to čuo iz prve ruke (znači 99% tačne informacije), ali nisam lično vidio.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#61 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by PM72 »

Ne pada mi na pamet da takvima kao ti popunjavam stranice koje ćete iskoristiti u cilju pravdanja zločina nad građanima Sarajeva i BiH i izvlačiti stvari iz konteksta.
Ja o tome dosta znam a namjeno neću da pišem iako sam neke stvari gledao VLASTITIM očima (znači 100% informacije a ne kao tvoje prepričane).A neću ni da kvarim temu "Stari Grad u periodu 1992 - 1995) jer ovo što znam nije se dešavalo na prostoru te općine. :wink:
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#62 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Creasy »

PM72 wrote:Među prvima sam javno pisao o zločinima "branilaca" pa sam i opisivao svoje viđenje istog.Lično sam gledao leševe u Miljacki tako da mi niko ne može reći kako toga nije bilo ili kako smo svi bili "fini".Dakle,meni ne spočitavaj šuplju kako bih neke stvari gurnuo pod tepih,ja sam od bagre mogao fasovati metak braneći svog jarana koji je bio Srbin.Međutim,kad o tome počnu pisati oni koji su bili u Danskoj ili na Palama,onda tražim temu pod ključ.
PM72 wrote:Ne pada mi na pamet da takvima kao ti popunjavam stranice koje ćete iskoristiti u cilju pravdanja zločina nad građanima Sarajeva i BiH i izvlačiti stvari iz konteksta.
Ja o tome dosta znam a namjeno neću da pišem iako sam neke stvari gledao VLASTITIM očima (znači 100% informacije a ne kao tvoje prepričane).A neću ni da kvarim temu "Stari Grad u periodu 1992 - 1995) jer ovo što znam nije se dešavalo na prostoru te općine. :wink:
Koja kontradiktornost!!! :roll:

:shock:
Pa onda se poklopi i nosaj svoje orahe. O sebi si rekao dovoljno.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#63 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by PM72 »

Prvi si me prozvao pa je bio red da ti odgovorim.A pošto si nastavio sa podjebavanjem i nekim mojim "orasima" -najradije bih te poslao u neku stvar ali nije red prema ostalima.Ako ti neko ljulja kavez,žali se moderatoru nemoj mene dirati.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8585
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#64 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Pitar sa Kariba »

Creasy wrote:Ne viđoh da si nešto konstruktivno napisao na onoj temi što je zaključana, osim što si svako malo kukao da treba pod ključ. Evo ne javlja se niko, napiši to što si vidio, kad i gdje... ne moraš nijedno ime spomenuti.
Ja o tome dosta toga znam, a namjerno neću da pišem, iako sam to čuo iz prve ruke (znači 99% tačne informacije), ali nisam lično vidio.
Da nemaš kakvih informacija ko je ubica: Gordane Bogdanović, Vaskrsija Bojinović, Jelene Čavriz, Smilje Delić, Mladena Klačar, Marije Knežević, Ruže Malović, Jadranke Minić.
Ako znaš imena ubice/a vrijedilo bi napisati istine radi, ti, @calculator bilo ko?
User avatar
Tiger 033
Posts: 8695
Joined: 12/11/2010 09:47
Location: Sarajevo

#65 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Tiger 033 »

dječak sa šibicama wrote:10. brdska je do Jevrejskog imala zonu odgovornosti.

Konkretno gore Vranjace, Debelo brdo, citav taj potez ispod Zlatista. Lijevo su se naslanjali na Zulica.
Zona odgovornosti 10bbr bila je od Vrbanje do Bogusevca (potok), tu se nastavlja 1bbr. M.Zulica koja je pokrivala sve do K.ćuprije (ujedinjavanjem 1 i 10bbr. nastaje 115 bbr, kasnije ponovo mjenja naziv u 15 Motorizovanu )dalje Puska S. itd... :izet:
User avatar
Tiger 033
Posts: 8695
Joined: 12/11/2010 09:47
Location: Sarajevo

#66 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Tiger 033 »

Tiger 033 wrote:
dječak sa šibicama wrote:10. brdska je do Jevrejskog imala zonu odgovornosti.

Konkretno gore Vranjace, Debelo brdo, citav taj potez ispod Zlatista. Lijevo su se naslanjali na Zulica.
Zona odgovornosti 10bbr bila je od Vrbanje do Bogusevca (potok), tu se nastavlja 1bbr. M.Zulica koja je pokrivala sve do K.ćuprije (ujedinjavanjem 1 i 10bbr. nastaje 115 bbr, kasnije ponovo mjenja naziv u 15 Motorizovanu )dalje Puska S. itd... :izet:
Inace bio na liniji C.njive poslije, IDV itd...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#67 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Creasy wrote:
Sarajmen wrote:
Creasy wrote:
Nije bitno kako se lik zove. Pitanje je da li se to uopšte dogodilo? Da li je bilo tih paljevina srpskih kuća? Šta možeš reći o tome?
Image
Ja vidim da bi ti isto ko onaj PM72 ovu temu rado pod ključ. Za razliku od vas dvojice, nekima na ovom forumu je stalo da "otvore oči", jer nemaju oraha u džepovima. Za tvoje se ne bih kladio...
Ne vidiš ti baš dobro ili ne želiš da vidiš , čovjek ti je predočio dokument koji govori da bi možda odgovore na svoje pitanje trebao da potražiš na drugom mjestu i kod onih koji su godinama držali pod barbarskom opsadom grad Sarajevo, i Stari Grad kao njegovo srce.
Šta je bilo koja i bilo čija kuća u odnosu na jednu Vijećnicu ili opservatoriju ili... rat je žestoka destrukcija u kojoj, kao na kocki, u trenu može da ode ono što se decenijama sticalo. Živa glava, to će ti svako reći da je bio prioritet godinama. Naravno, respekt se mora imati za svačiju muku i glavu ali se ne može zaobilaziti činjenica da je opsada grada uzrok svih posljedica o kojim možemo da razmijenimo mišljenje.


Obrati pažnju na mete s spiska, ''čolina kapa, pandurevića vrh, jarčedoli, zlatište, selo osmice , evropa (hotel valjda) , kasarna jajce , čaršija'' .

A u čaršiji su i tada živjeli ljudi.
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#68 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Creasy »

Nekako s proljeća wrote:
Creasy wrote:
Sarajmen wrote:
Image
Ja vidim da bi ti isto ko onaj PM72 ovu temu rado pod ključ. Za razliku od vas dvojice, nekima na ovom forumu je stalo da "otvore oči", jer nemaju oraha u džepovima. Za tvoje se ne bih kladio...
Ne vidiš ti baš dobro ili ne želiš da vidiš , čovjek ti je predočio dokument koji govori da bi možda odgovore na svoje pitanje trebao da potražiš na drugom mjestu i kod onih koji su godinama držali pod barbarskom opsadom grad Sarajevo, i Stari Grad kao njegovo srce.
Šta je bilo koja i bilo čija kuća u odnosu na jednu Vijećnicu ili opservatoriju ili... rat je žestoka destrukcija u kojoj, kao na kocki, u trenu može da ode ono što se decenijama sticalo. Živa glava, to će ti svako reći da je bio prioritet godinama. Naravno, respekt se mora imati za svačiju muku i glavu ali se ne može zaobilaziti činjenica da je opsada grada uzrok svih posljedica o kojim možemo da razmijenimo mišljenje.


Obrati pažnju na mete s spiska, ''čolina kapa, pandurevića vrh, jarčedoli, zlatište, selo osmice , evropa (hotel valjda) , kasarna jajce , čaršija'' .

A u čaršiji su i tada živjeli ljudi.


Ogavan post.
Da, srpska artiljerija je zapalila srpske kuće, pobila ljude na Kazanima, ubila Boška i Admiru, Franca Ferdinanda, Džona Kenedija princezu Dajanu,...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#69 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Ne slažem se sa takvom pretjeranom tvrdnjom. Tačno je, artiljerija VRS-e počinila je mnogo zla stanovnicima Sarajeva tokom barbarske opsade, pri tom primarno mislim na civilne žrtve sa ovog gradskog područja. Mislim da sudski procesi oficirima VRS-a to jasno potvrđuju i tako čine odgovornim njih lično, a ne sve borce SRK VRS-e.
Tačno je, dio pripadnika 10. bbr pod komandom rahmetli Mušana Topalovića je odgovoran za počinjeni ratni zločin nad civilnim žrtvama , od kojih je većina ubijena primarno na lokalitetu Kazani sa ovog gradskog područja. Sudski procesi dijelu odgovornih, optuženih i osumnjičenih koji se dovode u vezu sa tim počinjenim zločinima , jasno to potvrđuju . Najveći dio preostalih časnih i hrabrih branioca sa ovog dijela sarajevskog ratišta , su bili i ostali bedem na kojem je neprijatelj lomio zube.

Vijećnicu bolan a ne Ferdinanda i Sofiju, Dajanu i sl.


Zato ih se, između ostalog zove barbarima, Hunima 21 vijeka.
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#70 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Creasy »

Nekako s proljeća wrote: Tačno je, dio pripadnika 10. bbr pod komandom rahmetli Mušana Topalovića je odgovoran za počinjeni ratni zločin nad civilnim žrtvama , od kojih je većina ubijena primarno na lokalitetu Kazani sa ovog gradskog područja. Sudski procesi dijelu odgovornih, optuženih i osumnjičenih koji se dovode u vezu sa tim počinjenim zločinima , jasno to potvrđuju .

OK, a kad će se osuditi izvršioci i nalogodavci navedenih zločina? Kad će se izgraditi memorijalni centar ili bar spomen ploča na Kazanima? Kad će se građanima Sarajeva objelodaniti šta se zapravo radilo po gradu? Kad će građani Sarajeva progovoriti o svemu kao što je to Haris učinio?
I ako može da ne petljamo srpsku artiljeriju u ovu priču...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#71 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Creasy wrote:
Nekako s proljeća wrote: Tačno je, dio pripadnika 10. bbr pod komandom rahmetli Mušana Topalovića je odgovoran za počinjeni ratni zločin nad civilnim žrtvama , od kojih je većina ubijena primarno na lokalitetu Kazani sa ovog gradskog područja. Sudski procesi dijelu odgovornih, optuženih i osumnjičenih koji se dovode u vezu sa tim počinjenim zločinima , jasno to potvrđuju .

OK, a kad će se osuditi izvršioci i nalogodavci navedenih zločina? Kad će se izgraditi memorijalni centar ili bar spomen ploča na Kazanima? Kad će se građanima Sarajeva objelodaniti šta se zapravo radilo po gradu? Kad će građani Sarajeva progovoriti o svemu kao što je to Haris učinio?
I ako može da ne petljamo srpsku artiljeriju u ovu priču...
Shvatam da je tebi primarno u fokusu zanimanja da se diskutuje o posljedicama , ali je nekorektno s tvoje strane da se zanemari razmjena mišljenja o uzrocima koji su doveli do njih.Neće moći da zanemari višegodišnje djelovanje artiljerije VRS-e po gradu Sarajevu, niko ko je bio u njemu u vremenskom periodu koji je temom određen, vidiš iz naslova.
Ovo je pdf historija/istorija/povijest i mišljenja sam da se na ovoj temi može i treba diskutovati o svim aspektima koji se odnose na područje Starog Grada u navedenom periodu. Možda ja griješim, pa neka nam njen autor još jednom iznese svoje mišljenje o njenom planiranom sadržaju ili koncepciji .
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#72 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by KENJAC »

Nisam skonto , jel ova tema ogranicena namjerno na period do 1995 , kako bi se izbjegla prica o dzenazi Musanovoj ili je to slucajno. Dovoljno je pogledat par fotografija sa iste i dobije se iscrpan odgovor ko i koliko gradjana Sarajevo podrzava sve ono sto je ucinio ! Ej , akumulatorsku kiselinu sipat na rane svojih saboraca i bit sahranjen sa predsjednikom drzave. Upravo tako ! Tamo mu i jest mjesto ! Sa predsjednikom drzave ! I ne samo to ... bit ispracen od starane 20000 hiljada gradjana "grada" Sarajeva !
Sva sreca pa Musan nije Sarajevo nit je Sarajevo Musan ! ..... sto ne vazi za Stari Grad !
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#73 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by aldinjo »

KENJAC wrote:Nisam skonto , jel ova tema ogranicena namjerno na period do 1995 , kako bi se izbjegla prica o dzenazi Musanovoj ili je to slucajno. Dovoljno je pogledat par fotografija sa iste i dobije se iscrpan odgovor ko i koliko gradjana Sarajevo podrzava sve ono sto je ucinio ! Ej , akumulatorsku kiselinu sipat na rane svojih saboraca i bit sahranjen sa predsjednikom drzave. Upravo tako ! Tamo mu i jest mjesto ! Sa predsjednikom drzave ! I ne samo to ... bit ispracen od starane 20000 hiljada gradjana "grada" Sarajeva !
Sva sreca pa Musan nije Sarajevo nit je Sarajevo Musan ! ..... sto ne vazi za Stari Grad !
Nastavio ti ovdje gluposti pisati kao i na drugim temama. :-x
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#74 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by KatarinaKosaca »

KENJAC wrote:Nisam skonto , jel ova tema ogranicena namjerno na period do 1995 , kako bi se izbjegla prica o dzenazi Musanovoj ili je to slucajno.

Očito, nisi skonto. Nije tema o Caci :wink:
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#75 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by KENJAC »

KatarinaKosaca wrote:
KENJAC wrote:Nisam skonto , jel ova tema ogranicena namjerno na period do 1995 , kako bi se izbjegla prica o dzenazi Musanovoj ili je to slucajno.

Očito, nisi skonto. Nije tema o Caci :wink:
I ne pisem o njemu. Pisem o onima sto su dosli da mu odaju poslednju pocast.
Post Reply