Demografija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#51 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Sta cemo? Hocel mo ovo ostavit il dodat Svijeta.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#52 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:Sta cemo? Hocel mo ovo ostavit il dodat Svijeta.
Evo imate i anketu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#53 Re: Demografija BiH-a

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:Evo za Spaniju.

http://www.indexmundi.com/spain/demogra ... ofile.html
Population 48,563,476 (July 2016 est.)

Age structure 0-14 years: 15.43% (male 3,854,687/female 3,638,288)
15-24 years: 9.56% (male 2,400,188/female 2,243,311)
25-54 years: 45.24% (male 11,200,786/female 10,771,652)
55-64 years: 11.91% (male 2,820,933/female 2,963,050)
65 years and over: 17.85% (male 3,700,832/female 4,969,749) (2016 est.)
Sad sve zavisi od metode racunanja itd.
Jos su u plusu po PP-u.
Zbog Migracije.
91 ce imat oko min. 34 do max. 37 miliona.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#54 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

.
Last edited by Sanjarko on 29/10/2016 00:43, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#55 Re: Demografija BiH-a

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Evo za Spaniju.

http://www.indexmundi.com/spain/demogra ... ofile.html
Population 48,563,476 (July 2016 est.)

Age structure 0-14 years: 15.43% (male 3,854,687/female 3,638,288)
15-24 years: 9.56% (male 2,400,188/female 2,243,311)
25-54 years: 45.24% (male 11,200,786/female 10,771,652)
55-64 years: 11.91% (male 2,820,933/female 2,963,050)
65 years and over: 17.85% (male 3,700,832/female 4,969,749) (2016 est.)
Sad sve zavisi od metode racunanja itd.
Jos su u plusu po PP-u.
Zbog Migracije.
91 ce imat oko min. 34 do max. 37 miliona.
Samo cisto sumnjam jer ima i losija prognoza 27 miliona.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#56 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#57 Re: Demografija BiH

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:
dobar osjecaj wrote:Podjoh napisati da ispravis nepismeni naziv teme i prestanes siriti epidemiju nepismenosti s ovim nicim izazvanim BiH-a ali me ovi plitkoumni komentari iznad uvjerise da imas svoje trziste. Samo nastavi.
Ne kontam, tema je bila o BiH-a al niko nije nista htjeo o tome da pise.
Sto se mene tice moze se tema preimenovati u samo Demografija ili nest slicno.

Sto se tice komentara bas kaki su ne znam, al tvoj govori vise o tebi.

PS. Evo preimenovao sam temu, nisam ni znao da to mogu.
Jbg covjek uci dok je ziv.
A tek komp i net imam samo 2 godine, prije toga nisam nist od toga imao.
Na Forumu sam godinu i po.
Nisam htjeo dirat nista, reko da nesto ne pokvarim.
Sklon sam tome, Baksuz zesci.
Jos sam samouk, autodidakta.
User avatar
desni
Posts: 1498
Joined: 10/03/2012 01:21

#58 Re: Demografija BiH

Post by desni »

Vizionar 1985 wrote:
Vizionar 1985 wrote:
dobar osjecaj wrote:Podjoh napisati da ispravis nepismeni naziv teme i prestanes siriti epidemiju nepismenosti s ovim nicim izazvanim BiH-a ali me ovi plitkoumni komentari iznad uvjerise da imas svoje trziste. Samo nastavi.
Ne kontam, tema je bila o BiH-a al niko nije nista htjeo o tome da pise.
Sto se mene tice moze se tema preimenovati u samo Demografija ili nest slicno.

Sto se tice komentara bas kaki su ne znam, al tvoj govori vise o tebi.

PS. Evo preimenovao sam temu, nisam ni znao da to mogu.
Jbg covjek uci dok je ziv.
A tek komp i net imam samo 2 godine, prije toga nisam nist od toga imao.
Na Forumu sam godinu i po.
Nisam htjeo dirat nista, reko da nesto ne pokvarim.
Sklon sam tome, Baksuz zesci.
Jos sam samouk, autodidakta.
Samo lagano bruda ovdje su pokretane i teme o onom ruskom smeću od auta ladama sve sa suzama u očima kao čudu autoindustrije :mrgreen:
    Postoje neka čudna bića koja su u bespućima interneta nazvana hejterima.Kažu da je za takve penicilin ignorisanje.
      Ako tema ne krši pravila foruma a neko piše da sjebe temu onda je to trolanje.Temu si ti pokrenuo i nek ostane Demografija Bosne i Hercegovine nema potrebe da mijenjaš :sax:
      User avatar
      Sanjarko
      Posts: 23296
      Joined: 17/02/2015 19:32
      Location: U snu

      #59 Re: Demografija BiH

      Post by Sanjarko »

      desni wrote: Samo lagano bruda ovdje su pokretane i teme o onom ruskom smeću od auta ladama sve sa suzama u očima kao čudu autoindustrije :mrgreen:
        Postoje neka čudna bića koja su u bespućima interneta nazvana hejterima.Kažu da je za takve penicilin ignorisanje.
          Ako tema ne krši pravila foruma a neko piše da sjebe temu onda je to trolanje.Temu si ti pokrenuo i nek ostane Demografija Bosne i Hercegovine nema potrebe da mijenjaš :sax:
          :kiss:

          Ma znam bracika ima i Agenata itd. po forumima i drugdje, svega i svacega.
          Nek stoji malo Demografija sad pa cemo vidjet dalje, nije ni ovo lose, da malo o svim drzavama pisemo
          a i o nasoj jednoj i jedinoj.
          User avatar
          SkyLimit
          Posts: 5193
          Joined: 10/10/2012 15:49

          #60 Re: Demografija

          Post by SkyLimit »

          Analizirajući podatke Agencije za statistiku BiH, ne računajući općine do 10.000 stanovnika gdje je etnička dominacija najprisutnija, uvidjet ćemo da etnički monolitne općine postoje u svim dijelovima naše zemlje.

          Tri općine u Hercegovini, Posušje, Široki Brijeg i Grude, predvode ovu listu.

          Naime, u Posušju, koje ima 20.477 stanovnika, čak 20.424 stanovnika (99,74 posto) čine Hrvati. U ovoj općini živi svega 5 Srba (0,02 posto), dva Bošnjaka (0,01 posto) i 12 Ostalih (0,05 posto).

          Široki Brijeg ima 28.929 stanovnika, a 28.814 (99,60 posto) čine Hrvati. 45 stanovnika su Srbi (0,15 posto) i 6 Bošnjaci (0,02 posto).


          U Grudama od 17.308 stanovnika, čak 17.206 (99,46 posto) čine Hrvati. U ovoj općini živi svega 10 Srba (0,05 posto), 3 Bošnjaka (0,01 posto) i 11 Ostalih (0,06 posto).

          Hrvati su dominantni i u Čitluku (98,67 posto), kao i u Ljubuškom (96,76 posto).

          Etnički najmonolitnija općina u Bosni i Hercegovini, preko 10.000 stanovnika, sa dominantnim bošnjačkim stanovništvom jeste Bužim, u kojem, od ukupno 19.340 stanovnika, 19.207 čine Bošnjaci, odnosno 99,31 posto. U ovoj općini svega je 8 Hrvata (0,04 posto), 1 Srbin (0,005 posto), te 96 Ostalih (0,49 posto).

          Bošnjaci su apsolutna većina i u Kalesiji (97,50 posto), Kladnju (97,15 posto), Ključu (96,33 posto), Cazinu (95,93 posto), Doboj-istoku (95,92 posto), Donjem Vakufu (95,64 posto) i Olovu (95,34 posto).

          Bileća je općina sa najdominantnijim srpskim stanovništvom u BiH. Od 10.807 stanovnika, čak 10.646 su Srbi (98,51 posto), 26 Bošnjaci (0,24 posto) i 21 Hrvati (0,19 posto).

          Na Palama-RS od 20.909 stanovnika 97,81 posto su Srbi, 186 Bošnjaci (0,89 posto) i 128 Hrvati (0,61 posto).

          U Istočnom Novom Sarajevu živi 10.642 stanovnika, a od te cifre su 10.248 Srbi (96,29 posto), 107 Hrvati (1 posto) te Bošnjaci 44 (0,41 posto).

          Srbi su apsolutna većina i u Trebinju (96,88 posto), Mrkonjić Gradu (96,27 posto), Laktašima (95,69 posto) i Nevesinju (95,30 posto).

          http://www.klix.ba/vijesti/bih/i-u-veli ... /160630163
          User avatar
          Sanjarko
          Posts: 23296
          Joined: 17/02/2015 19:32
          Location: U snu

          #61 Re: Demografija

          Post by Sanjarko »

          Pa ovo nije nist cudno, ove opstine sve su nastale od sela, sela vecinom bila jednonacionalna,
          pa nije ni cudo da su i opstine.
          User avatar
          Sanjarko
          Posts: 23296
          Joined: 17/02/2015 19:32
          Location: U snu

          #62 Re: Demografija

          Post by Sanjarko »

          Vizionar 1985 wrote:
          Pa ovo nije nist cudno, ove opstine sve su nastale od sela, sela vecinom bila jednonacionalna,
          pa nije ni cudo da su i opstine.
          Cak neka sela po svijetu su ovaka i ovoliko skoro stanovnika imaju.
          User avatar
          Sanjarko
          Posts: 23296
          Joined: 17/02/2015 19:32
          Location: U snu

          #63 Re: Demografija

          Post by Sanjarko »

          Uradio bi nest al me komp ne sluzi dobro, nikako da ga popravim, da se nakanim da to odradim.
          Mozda u buducnosti odradim sto sam zamislio, jer nemam od Ideja i ostalog ni vremena da to sad odradim najvise zbog toga sto mi komp ne sljaka dobro.

          Evo malo podataka po TFR.

          http://www.indexmundi.com/factbook/fiel ... ility-rate

          Cune da objavim procjenu za EU, odradio sam je al necu da je objavim.
          biscanka2
          Posts: 1722
          Joined: 07/04/2009 00:46

          #64 Re: Demografija BiH-a

          Post by biscanka2 »

          delllboy79 wrote:
          desni wrote:Evo malo zanimljivosti demografskih vezanih za jedinu nam domovinu.
            Recimo 1952.godine bilo je 115 854 živorođenih što predstavlja svojevrstan rekord.
              Već pred rat taj broj neke 1991.godine je pao na 64 769 a prošle 2015.godine na 28 906.
                Penzioni i zdravstveni sistem će biti održivi pitanje koliko i na koji način?Natalitet je sa nekih 40 pao na ispod 8 promila.
                Ko je kriv ?
                Emancipacija zena ?

                Dobise malo.prava u komunizmu i prepolovi ae broj radjanja.
                Pa onda posle rata jos nekih prava sto nam nametnuse kao sto je ravnopravnost polova i slicne gluposti raznih udruzenja i nevladinih organizacija i opet se prepolovi broj rodjenih.
                Sad se kod bosnjaka to stanje popravilo zahvaljujuci vjeri odnosno ogranicavanju prava zena. Mislim na pokriveni dio populacije jer tu je jasno definisana uloga zene.
                Znaci demografija nema veze sa ekonomskim stanjem u drustvu ni sa politickom situacijom nego je direktno vezana sa pravima zena.
                [/size]

                Ma ne bih se ja sa ovim slozila a posebno sa ovim boldovanim.
                Preko cetri decenije aktivnog zivota (u drustvenom smislu) u Njemackoj pokazuje da je u sedamdesetim pa i osamdesetim godinama
                mlada generacija u mladjim godinama porodice osnivala.
                Podmladak te generacije svoj porodicni plan stavio je u drugi red.
                U prvom redu bili su obrazovanje i sto vece osposobljavanje za radno trziste (muska i zenska populacija).
                Porast standarda i inovacije tehnologije, iz godine u godinu cine svoje sto znaci posao koji je nekad radilo 10 osoba (od kojih su 5-6 bez kvalifikacije bili) sad rade 3-4 osobe sa odredjenom kvalifikacijom.
                Bilo je perida kad je i sa kvalifikacijom bilo potesko dobru firmu naci.
                To i dovodi do daljeg razmisljanja koje svodi na, u kasnijoj starosnoj dobi (30+) sklapanja brakova (osnivnja porodice).
                Da bi jedna prosjecna porodica po normalnim normama mogla zivjeti neophodne su dvije prosjecne plate (znaci muz i zena moraju raditi).
                Takodjer,za to vrijeme moraju naci mogucnost zbbrinjavanja djece (koje nimalo jeftino nije) tako da se vecina sa dvoje djece ogranici
                (njemci i stranci a posto mi ova recenica po pitanju zenske uloge po vjerskom pitanju za oci zape, ovaj prosjek djece uocava se i kod turaka :D ).
                Kad sagledamo stanje kod nas u BiH gdje je velika nezaposlenost,nestabilno zdravstveno obezbedjenje i politicare kojima nije poznato da su
                djeca najvece bogatstvo jedne zemlje, kako da ocekujemo da mlada generacija (pa cak i ona sa zavrsenim visim obrazovanjem)
                osnuje porodicu i reda djecu - s cim ce ih uzdrzavati. :cry:
                A po tvom znacenju zene bi trebale biti ogranicene samo na pravo radjanja djece . :twisted:
                Ti bi nas izgleda u kameno doba vratio. :lol:
                User avatar
                Sanjarko
                Posts: 23296
                Joined: 17/02/2015 19:32
                Location: U snu

                #65 Re: Demografija

                Post by Sanjarko »

                Dizem temu ponovo, niko nista dugo nije napisao.

                Ako se ovakav trend nastavi Bosna, Hrvatska, Srbija bi trebale imati na popisu 2091 godine [bez migracija] priblizno:

                Bosna:

                Boshnjaci 1,5 Miliona
                Srbi 0,68 Miliona
                Hrvati 0,23 Miliona
                Ostali 0,095 Miliona

                Hrvatska:

                2,67 Miliona

                Srbija:

                4,2 Miliona

                Nazalost ne pratim previse ovo i nemam bas precizne podatke o svemu, koliko umrlih, rodzenih itd.
                Nemam uopste podatke o iseljenima, znam nesto samo.

                Pa tako da racunica mozda nije dobra.

                Ali po kopu ovako otprilike treba populacija da bude oko 91 godine ovog milenija.
                User avatar
                Sanjarko
                Posts: 23296
                Joined: 17/02/2015 19:32
                Location: U snu

                #66 Re: Demografija

                Post by Sanjarko »

                Vizionar 1985 wrote:Dizem temu ponovo, niko nista dugo nije napisao.

                Ako se ovakav trend nastavi Bosna, Hrvatska, Srbija bi trebale imati na popisu 2091 godine [bez migracija] priblizno:

                Bosna:

                Boshnjaci 1,5 Miliona
                Srbi 0,68 Miliona
                Hrvati 0,23 Miliona
                Ostali 0,095 Miliona

                Hrvatska:

                2,67 Miliona

                Srbija:

                4,2 Miliona

                Nazalost ne pratim previse ovo i nemam bas precizne podatke o svemu, koliko umrlih, rodzenih itd.
                Nemam uopste podatke o iseljenima, znam nesto samo.

                Pa tako da racunica mozda nije dobra.

                Ali po kopu ovako otprilike treba populacija da bude oko 91 godine ovog milenija.
                Nemamo ni po popisima precizne podatke uopste. Ni u jednoj ovoj drzavi. Pa zato racunica nije bas najbolja.
                Jedino prirodni prirastaj Boshnjaci, Bosanci imaju koji im populaciju skoro stabilnom moze odrzavati. Trenutno imaju pozitivan prirastaj, svi ostali imaju odavno negativan.

                I pitanje koliko ko migrira, ko se iseljava koliko, a znamo da se svi iseljavaju.

                Evo imam podatak ne znam je li tacan da je se iz Bosne prosle godine oko 13 hiljada Hrvata iselilo.
                User avatar
                Sanjarko
                Posts: 23296
                Joined: 17/02/2015 19:32
                Location: U snu

                #67 Re: Demografija

                Post by Sanjarko »

                Ako se racuna i iseljavanje pitanje je hoce li ove sve drzave uopste opstati. :(

                To je zlo ono nacionalisticko i sovinisticko, i snovi o teritorijama vecim, i rat za ovo sve, a i sam rat.

                Unistio nas sve Rat, Zlo iz 9 desetih godina proslog milenija.
                User avatar
                Sanjarko
                Posts: 23296
                Joined: 17/02/2015 19:32
                Location: U snu

                #68 Re: Demografija

                Post by Sanjarko »

                Vizionar 1985 wrote:Ako se racuna i iseljavanje pitanje je hoce li ove sve drzave uopste opstati. :(

                To je zlo ono nacionalisticko i sovinisticko, i snovi o teritorijama vecim, i rat za ovo sve, a i sam rat.

                Unistio nas sve Rat, Zlo iz 9 desetih godina proslog milenija.
                Na sta smo spali radi tog Zla iz 9 desetih, kao i radi ovog Zla koje se nastavilo nakon njega.

                Izumrijeti cemo izgleda svi.
                User avatar
                Sanjarko
                Posts: 23296
                Joined: 17/02/2015 19:32
                Location: U snu

                #69 Re: Demografija

                Post by Sanjarko »

                Sumnjam ja vec odavno da Hrvatska ima cak mozda i manje od 4 Miliona stanovnika a da Srbija manje od 7 Miliona stanovnika.

                Za Bosnu nikako ne znamo, ni o narodima u njoj.
                Neko tvrdi da Boshnjaka ima 1,2 Miliona, vecina se slaze da ima oko 1,5-1,6 Miliona, Srba manje i oko 1 Miliona, Hrvata manje ili oko 4 sto hiljada. Znaci nemamo tacne podatke nikako za Bosnu, a vjerovatno ni za Hrvatsku i Srbiju.
                User avatar
                Sanjarko
                Posts: 23296
                Joined: 17/02/2015 19:32
                Location: U snu

                #70 Re: Demografija

                Post by Sanjarko »

                Vizionar 1985 wrote:Sumnjam ja vec odavno da Hrvatska ima cak mozda i manje od 4 Miliona stanovnika a da Srbija manje od 7 Miliona stanovnika.

                Za Bosnu nikako ne znamo, ni o narodima u njoj.
                Neko tvrdi da Boshnjaka ima 1,2 Miliona, vecina se slaze da ima oko 1,5-1,6 Miliona, Srba manje i oko 1 Miliona, Hrvata manje ili oko 4 sto hiljada. Znaci nemamo tacne podatke nikako za Bosnu, a vjerovatno ni za Hrvatsku i Srbiju.
                Sad drugi izvori tvrde da imaju i vise, Hrvatska oko 4,4 a Srbija oko 7,1.
                User avatar
                Sanjarko
                Posts: 23296
                Joined: 17/02/2015 19:32
                Location: U snu

                #71 Re: Demografija

                Post by Sanjarko »

                Po ovome da se odrzi trenutna populacija u ovim drzavama duplo vecu bi tfr stopu bi trebale sve navedene drzave da imaju.
                Tfr stopu od 3,5 sto je skoro na nivou Afgenistana i slicno.
                User avatar
                Sanjarko
                Posts: 23296
                Joined: 17/02/2015 19:32
                Location: U snu

                #72 Re: Demografija

                Post by Sanjarko »

                Vizionar 1985 wrote:Po ovome da se odrzi trenutna populacija u ovim drzavama duplo vecu bi tfr stopu bi trebale sve navedene drzave da imaju.
                Tfr stopu od 3,5 sto je skoro na nivou Afgenistana i slicno.
                Dobro mozda ne na nivou Afganistana, negdje malo vise od pola toga, 70% od tfr stope Afganistana.
                Al-Batros
                Posts: 169
                Joined: 31/01/2017 00:25

                #73 Re: Demografija

                Post by Al-Batros »

                ?
                User avatar
                Sanjarko
                Posts: 23296
                Joined: 17/02/2015 19:32
                Location: U snu

                #74 Re: Demografija

                Post by Sanjarko »

                Al-Batros wrote:?
                Pa moze i upitnik.
                Kod mene sve igra, i upitnik i uzvicnik, tacka, kur_ci palci itd.

                _________________________________________________________________________________________________________

                Znaci sada tfr stopa u navedenim drzavama prosjecna oko 1,50 a da bi sacuvale sve ove drzave populaciju koju imaju sada trebale bi tfr stopu da uduplaju minimalno, ali ja mislim da bi trebala biti od oko 3,50 da bi odrzali populaciju.

                Al eto nek na duplo vecoj tfr stopi ostane.
                Ne znam ko misli da se 100% tfr stopa moze povecat.

                Jos gdje je iseljavanje.

                Evo nek se iz svih drzava po 10.000 godisnje iseljava stanovnika, po svakoj drzavi.

                Znaci po ovome.

                Srbija 3,5 miliona
                Hrvatska 2 miliona

                Bosna

                Boshnjaci 1,1 milion
                Srbi 0,45 miliona
                Hrvati 0,12 miliona
                Ostali 0,070 miliona

                Total 1,74 miliona

                _________________________________________________________________________________________________________

                Na drugom forumu Hrvatskom sam bas ovakvu procjenu dao za navedene drzave ili negdje ovdje ili drugo negdje sam pisao.

                http://forum.klix.ba/izbjeglicki-talas- ... #p11918686
                http://forum.klix.ba/o-popisu-stanovnis ... #p12848140

                Na drugom hr forumu je moja procjena pod tada drugim na tom forumu profilu bila za Boshnjake upravo priblizno ovoj cifri.
                Mora da sam negdje prognozu drugo napisao za Srbiju, Hrvatsku, Bosnu. Ne mogu na forumima ni guglu da nadzem.
                Ima mozda negdje kod mene uteftereno.

                Cak vidim da sam se i prevario. Malo tada za Bosnu. I cak vidim da Kop treba i veci da se odrzava populacija, i to prilicno veci.

                Edit:

                Sve zavisi od iseljavanja.

                Dat cu po tadasnjim podatcima procjenu za Srbiju, Hrvatsku, Bosnu.

                _________________________________________________________________________________________________________

                Evo tadasnji podatci ne znam koja godina mislim iz 2013/14 bili.

                Rodzeni/Umrli

                Srbija 65.000/100.000
                Hrvatska 40.000/50.000

                Bosna

                Boshnjaci 15.000/14.000
                Srbi 9.000/12.000
                Hrvati 3.500/5.500

                Znaci tada je moja procjena bila oko 2090 godine da ce imati.

                Srbija 3.000.000
                Hrvatska 2.400.000

                Bosna

                Boshnjaci 1.150.000
                Srbi 490.000
                Hrvati 160.000

                _________________________________________________________________________________________________________

                Pozdrav.
                mehoxy
                Posts: 898
                Joined: 30/09/2012 20:26

                #75 Re: Demografija

                Post by mehoxy »

                Ne znam odakle ti ovo da bosnjaci imaju pozitivan prirastaj...citao sqm i cuo suprotno. U svakom slucaju nebitni podaci, kako je krenulo do 2090 ce citav svijet biti u qurcu
                Post Reply