4G u BiH

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#151 Re: 4G u BiH

Post by Sanjarko »

avaks wrote:Hajde ne baksuzirajte ;D
4G je jedno 6 puta bolji od 3G i držim fige da se što prije uvede... Ako budemo čekali do 2020te kao što je vrlo moguće treba odmah na 5G ići :lol:
Ma laik sam a nesto sam citao o tome malo juce. Navodno na 4 vise nekoliko puta korisnika dijeli mrezu ili sta li vec nego na 3.
User avatar
ElRe
Posts: 10849
Joined: 12/12/2011 11:28

#152 Re: 4G u BiH

Post by ElRe »

Umjesto 4G treba se spremiti za 4.5G i dalje. Slicnu pricu smo imali i oko 3G (WCDMA). Dok je u regiji 3G bio sveprisutan mi smo odugovlacili sa implementacijom da bi se onda odmah sa EDGE preslo na HSPA/H+.
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#153 Re: 4G u BiH

Post by -Ekser- »

Grade puteve, daju subvencije poljoprivredi, a 4G mreza i digitalizacija nista. Ono sto je za stariju populaciju poljoprivreda, za mladju putevi, to je za mlade internet. Ocigledno je da je zadnjih godina drzava zaboravila da postoje i mladi tako da nije ni cudo zasto isti odlaze. Kada drzava muci muku godinama sa digitalizacijom, o clanstvu u EU mogu samo da razmisljam i to u narednih nekoliko decenija. Ovdje i osnovne stvari su teska komplikacija.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#154 Re: 4G u BiH

Post by insomnia78 »

Pa jest. Ja sam evo otiso jer nisam mogo vise podnijeti 3G
zrakomlat
Posts: 10241
Joined: 23/09/2012 17:22

#155 Re: 4G u BiH

Post by zrakomlat »

-Ekser- wrote:Grade puteve, daju subvencije poljoprivredi, a 4G mreza i digitalizacija nista. Ono sto je za stariju populaciju poljoprivreda, za mladju putevi, to je za mlade internet. Ocigledno je da je zadnjih godina drzava zaboravila da postoje i mladi tako da nije ni cudo zasto isti odlaze. Kada drzava muci muku godinama sa digitalizacijom, o clanstvu u EU mogu samo da razmisljam i to u narednih nekoliko decenija. Ovdje i osnovne stvari su teska komplikacija.
:? :?

Slažem se da treba iću ukorak sa svijetom, pa i u vezi naslova teme, al moram da upitam jel se zajebaješ ti s ovim? Ispadoše autoputevi i poljoprivreda hobi određenih starosnih grupa na koje se objesno troše pare :D zapostavljajući potrebu omladine za surfanjem internetima i fejsbucima

insomnia78 wrote:Pa jest. Ja sam evo otiso jer nisam mogo vise podnijeti 3G
:pisnuo: :pisnuo: :pisnuo: mogu misliti rahatluka sada u franciji. kako je forumati preko 4g ? :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#156 Re: 4G u BiH

Post by insomnia78 »

Ore
Image
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#157 Re: 4G u BiH

Post by Sanjarko »

insomnia78 wrote:Ore
https://i.imgur.com/cXYhFk7.png
Cekaj. Nemas bosanski na tipkovnici, a ja sada imam na kinezu. :?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#158 Re: 4G u BiH

Post by insomnia78 »

Imam. Vidis da piše razmak
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72897
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#159 Re: 4G u BiH

Post by Velkoski »

MTV wrote:Bez gasenja analogne TV nema 4G a kamo li 5G.
Treba li te podsjecat koliko je trebalo nasim guzonjama da pokrenu testno 3-4 digitalna kanala. A onda slijedi nadogradnja predajnika, pustanje komercijalnih kanala...talovi/dilovi/otezanje od do izbora...
Opet sa druge strane poznavajuci nase guzonje od telekoma biti ce 4G na 500 MB. Ovcica za sisanje jos uvijek ima :)
500MB je dovoljno, šta će ti više!
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#160 Re: 4G u BiH

Post by strong69 »

-Ekser- wrote:Grade puteve, daju subvencije poljoprivredi, a 4G mreza i digitalizacija nista. Ono sto je za stariju populaciju poljoprivreda, za mladju putevi, to je za mlade internet.
:shock: :shock: :shock:
Ja mislim da se zajebavas. Ako se ne zajebavas ti si, decko, u velikoj zabludi i mi vec imamo pobjednicki post za deceniju. Vrijednost poljoprivredne proizvodnje u BiH (koja je najgora u regionu) mjeri su u milijardama KM, zaposljava oko 400.000 ljudi. A za sve to dobiju oko 65 mio KM subvencije sa kasnjenjem od godinu dana. Nemaju dostupna nepovratna sredstva EU, nemaju mogucnost uzeti kredit u BiH.

I digitalizacija nema ama bas nista s njima. Ima veze sa politikom i nicim drugim.
User avatar
MTV
Posts: 14346
Joined: 21/08/2013 19:39

#161 Re: 4G u BiH

Post by MTV »

Velkoski wrote:
500MB je dovoljno, šta će ti više!
Jest vala, sve preko 500 MB je za ku*cenje.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#162 Re: 4G u BiH

Post by avaks »

Šta će prosječnom korisniku i 500MB kad na svakom ćošku ima wifi i unifi :run:
To je samo ko veće fajlove skida i da mjeri "čiji je veći" na onom anamotamo spidtestu, znači 1% korisnika :bih:
User avatar
Radar71
Posts: 7293
Joined: 21/07/2010 15:43

#163 Re: 4G u BiH

Post by Radar71 »

-Ekser- je zakuc'o :lol:
probook
Posts: 4595
Joined: 13/10/2013 22:38

#164 Re: 4G u BiH

Post by probook »

avaks wrote:Šta će prosječnom korisniku i 500MB kad na svakom ćošku ima wifi i unifi :run:
To je samo ko veće fajlove skida i da mjeri "čiji je veći" na onom anamotamo spidtestu, znači 1% korisnika :bih:
Prosjecnom korisniku ne treba ni SK... Neka ima par domacih kanala i dosta :-)
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#165 Re: 4G u BiH

Post by -Ekser- »

Jos samo BiH i Ukrajina u Evropi nemaju 4G mrezu. Ne treba ni da pisem koliko je Ukrajina velika zemlja tj. da ce se oni "pomuciti" dok pokriju vecinu svoje teritorije 4G mrezom, a mi ocigledno cekamo njih. :D

Cak je i Kosovo preslo na 4G mrezu. Umjesto da RAK "pogura" 4G mrezu, bave se smanjenjem cijene minuta poziva sa 25 pfeninga po minuti na nesto vise od 24 pfeninga. :D

To je ujedno i jedino "dostignuce" u telekomunikacijama u BiH jos od uvodjenja 3G mreze. Doduse, ni tog "senzacionalnog" pojeftinjenja nebi bilo da jedan politicar nije pokrenuo pricu, a RAK uslisio to i to tako sto su smanjili cijenu poziva za manje od jednog pfeninga. :D

RAK - tako ozbiljna institucija, a tako neozbiljni ljudi.

E zemljo. U buducnosti treba da krene i elektronski potpis, elektronsko glasanje, uvid u katastar putem interneta, kao i razne druge elektronske administrativne usluge, a mi jos na nekoliko puta sporijoj mrezi od svih drugih u Evropi. Na prakticnim stvarima se odlicno vidi koliko smo mi daleko od EU. Najvjerovatnije nikad necemo uci u EU. Dobro, mozda bas ne nikad, za 100 godina recimo (s obzirom na nas tempo napretka koji je tradicionalno spor, a nakon krize skoro nikakav).
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#166 Re: 4G u BiH

Post by Tesla Edison »

500 MB je i više nego dovoljno za svakog korisnika i ne samo za prosječnog već za svakog (al za pola marke 24 sata).

Bez razvoja telekomunikacija nema ni razvoja ekonomije. Jedno vuče drugo. Džabe nam autoputevi bez adekvatnog nadzora, džabe željeznice bez adekvatne komunikacije. Bez puteva i željeznica nema ni privrede. Bez privrede ekonomija je u banani.

Sad da li je H+ dovoljan ili ne, to je rasprava za širi auditorij. Telekom operateri su već skoro deceniju spremni za 4G ali politika koči.

Taksisti su već počeli sa uvođenjem interneta u vozila, javni prijevoz odavno a bezgotovinsko plaćanje je u ekspanziji. To sve radi preko mobilne mreže i kad uzmemo fisklaizaciju dolazimo do zaključka da su kapaciteti 3G mreže već skoro pa popunjeni.

P.S. Zna li neko dokle se došlo sa digitalizacijom? Ja još u Krajini ne mogu uhvatiti niti jedan domaći digitalni kanal dok hrvatske, slovenačke i italijanske hvatam bez problema. U Sarajevu uhvatim svega 4 i to BHT, FTV, PTPC i neki K3.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#167 Re: 4G u BiH

Post by insomnia78 »

Kakvi sve genijalci paradiraju ovuda :lol:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#168 Re: 4G u BiH

Post by Tesla Edison »

-Ekser- wrote:Jos samo BiH i Ukrajina u Evropi nemaju 4G mrezu. Ne treba ni da pisem koliko je Ukrajina velika zemlja tj. da ce se oni "pomuciti" dok pokriju vecinu svoje teritorije 4G mrezom, a mi ocigledno cekamo njih. :D

Cak je i Kosovo preslo na 4G mrezu. Umjesto da RAK "pogura" 4G mrezu, bave se smanjenjem cijene minuta poziva sa 25 pfeninga po minuti na nesto vise od 24 pfeninga. :D

To je ujedno i jedino "dostignuce" u telekomunikacijama u BiH jos od uvodjenja 3G mreze. Doduse, ni tog "senzacionalnog" pojeftinjenja nebi bilo da jedan politicar nije pokrenuo pricu, a RAK uslisio to i to tako sto su smanjili cijenu poziva za manje od jednog pfeninga. :D

RAK - tako ozbiljna institucija, a tako neozbiljni ljudi.

E zemljo. U buducnosti treba da krene i elektronski potpis, elektronsko glasanje, uvid u katastar putem interneta, kao i razne druge elektronske administrativne usluge, a mi jos na nekoliko puta sporijoj mrezi od svih drugih u Evropi. Na prakticnim stvarima se odlicno vidi koliko smo mi daleko od EU. Najvjerovatnije nikad necemo uci u EU. Dobro, mozda bas ne nikad, za 100 godina recimo (s obzirom na nas tempo napretka koji je tradicionalno spor, a nakon krize skoro nikakav).
Neće u Ukrajini još dugo 4G. To je jedna propala zemlja. Nezaposlenost preko 80%, prosječna plata je oko 150€. Državom vlada par tajkuna i sad još imaju i rat sa Rusijom. Koliko su propali pokazuje i ovaj snimak javnog prijevoza:



Mi smo za njih isto što je Njemačka za nas.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#169 Re: 4G u BiH

Post by valjuga »

Vizionar 1985 wrote:
insomnia78 wrote:Ore
https://i.imgur.com/cXYhFk7.png
Cekaj. Nemas bosanski na tipkovnici, a ja sada imam na kinezu. :?
A imaš li bošnjački na tastaturi?
Msm ono kad budeš dolazio vamo na ferje pa kad budeš kroz republiku srpsku prolazio :lol:
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#170 Re: 4G u BiH

Post by diablobih »

Hahaha, eno price opet da nekome ne treba vise od 500 MB, 5 Mbit/s brzina i tako to :D Pa sa 500 MB na 4G mrezi mozes za sat potrositi, samo ako pogledas youtube nekoliko puta, twitter, instagram. Trosio bi se i na 3G za dan-dva ovo sto imamo, nego niko nije nenormalan da upali youtube na mobilnom internetu, vec ceka da nafata wifi.
zrakomlat
Posts: 10241
Joined: 23/09/2012 17:22

#171 Re: 4G u BiH

Post by zrakomlat »

TESLA_EDISON wrote:500 MB je i više nego dovoljno za svakog korisnika i ne samo za prosječnog već za svakog (al za pola marke 24 sata).

Bez razvoja telekomunikacija nema ni razvoja ekonomije. Jedno vuče drugo. Džabe nam autoputevi bez adekvatnog nadzora, džabe željeznice bez adekvatne komunikacije. Bez puteva i željeznica nema ni privrede. Bez privrede ekonomija je u banani.

Sad da li je H+ dovoljan ili ne, to je rasprava za širi auditorij. Telekom operateri su već skoro deceniju spremni za 4G ali politika koči.

Taksisti su već počeli sa uvođenjem interneta u vozila, javni prijevoz odavno a bezgotovinsko plaćanje je u ekspanziji. To sve radi preko mobilne mreže i kad uzmemo fisklaizaciju dolazimo do zaključka da su kapaciteti 3G mreže već skoro pa popunjeni.

P.S. Zna li neko dokle se došlo sa digitalizacijom? Ja još u Krajini ne mogu uhvatiti niti jedan domaći digitalni kanal dok hrvatske, slovenačke i italijanske hvatam bez problema. U Sarajevu uhvatim svega 4 i to BHT, FTV, PTPC i neki K3.
Ne pratim baš ovu problematiku oko 4G a plaho se i ne razumijem u to, pa me zanima kako to politika koči? Vidim dosta puta se to spominjalo na ovoj ili drugim temama. Šta politika ima od toga da odgađa i na koji način to radi.

Fala.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#172 Re: 4G u BiH

Post by diablobih »

Kao poenta da im ne daju licensu za 4G, jer se jos nije digitalizacija provela(koja se mora sprovesti da bi dobili frekvencije), a znas koliko zaboli mobilne operatere da li ce biti 4G ikad, sve dok mogu guliti ljude sa 3G ponudama. Da hoce, mogli bi oni za to zapeti.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#173 Re: 4G u BiH

Post by Tesla Edison »

zrakomlat wrote:
TESLA_EDISON wrote:500 MB je i više nego dovoljno za svakog korisnika i ne samo za prosječnog već za svakog (al za pola marke 24 sata).

Bez razvoja telekomunikacija nema ni razvoja ekonomije. Jedno vuče drugo. Džabe nam autoputevi bez adekvatnog nadzora, džabe željeznice bez adekvatne komunikacije. Bez puteva i željeznica nema ni privrede. Bez privrede ekonomija je u banani.

Sad da li je H+ dovoljan ili ne, to je rasprava za širi auditorij. Telekom operateri su već skoro deceniju spremni za 4G ali politika koči.

Taksisti su već počeli sa uvođenjem interneta u vozila, javni prijevoz odavno a bezgotovinsko plaćanje je u ekspanziji. To sve radi preko mobilne mreže i kad uzmemo fisklaizaciju dolazimo do zaključka da su kapaciteti 3G mreže već skoro pa popunjeni.

P.S. Zna li neko dokle se došlo sa digitalizacijom? Ja još u Krajini ne mogu uhvatiti niti jedan domaći digitalni kanal dok hrvatske, slovenačke i italijanske hvatam bez problema. U Sarajevu uhvatim svega 4 i to BHT, FTV, PTPC i neki K3.
Ne pratim baš ovu problematiku oko 4G a plaho se i ne razumijem u to, pa me zanima kako to politika koči? Vidim dosta puta se to spominjalo na ovoj ili drugim temama. Šta politika ima od toga da odgađa i na koji način to radi.

Fala.
Da bi se oslobodio frekvencijski opseg za 4G mora se osloboditi 800MHz frekvencija (4G može raditi i na drugoj, dosta većoj frekvenciji ali zbog kratkog dometa ne isplati se to uvoditi). Tu frekvenciju koristi trenutno analogna televizija (UHF). Oslobađanje je moguće jedino ako se analogni signal zamjeni sa digitalnim. E tu politika nastupa. Digitalizaciju koči PTPC koji je u privatnom vlasništvu osobe inicijala M.D. iz Laktaša. Izvjesni M.D. iz Laktaša ne dozvoljava da se digitalizacija provede na cijeloj teritoriji BiH po jednoj strategiji i jednim planom već želi posebno za tzv. RS da to provede po svojim nekim planovima. Zbog toga digitalizacija kasni ravno 15 godina a prije jedno 5 je bio krajnji rok da se to i provede. Trenutno su nekako uspjeli da puste u pogon 3 predajnika sa 3 kanala (simbolično zar ne?) i to je sve.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#174 Re: 4G u BiH

Post by Sanjarko »

valjuga wrote:
Vizionar 1985 wrote:
insomnia78 wrote:Ore
https://i.imgur.com/cXYhFk7.png
Cekaj. Nemas bosanski na tipkovnici, a ja sada imam na kinezu. :?
A imaš li bošnjački na tastaturi?
Msm ono kad budeš dolazio vamo na ferje pa kad budeš kroz republiku srpsku prolazio :lol:
Nemam. Imam srpski na americkom laptopu pa ga nekoristim upravo zbog toga. Nikakva razlika izmedzu ba, hr, srb, za cg nemogu da garantujem. A Rs ne sljivim da ne kazem nesto bezobraznije.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#175 Re: 4G u BiH

Post by Sanjarko »

insomnia78 wrote:Imam. Vidis da piše razmak
Jb-ga kod mene tu pise jezik. :-D Nolki RAZMAK neprimjeti. :lol:

Pozz.
Post Reply